Świeradów-Zdrój - kameralne uzdrowisko w Górach Izerskich

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лип 2024
  • Świeradów Zdrój - to górski kurort położony w Górach Izerskich, nad rzeką Kwisą, w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego.
    Dzięki atrakcyjnemu położeniu i bogactwom naturalnym jest popularną miejscowością turystyczną, z rozbudowaną bazą noclegową, gastronomiczną i sportowo-rekreacyjną, ale przede wszystkim miejscowością uzdrowiskową.
    Historia uzdrowiska sięga XVIII wieku, kiedy to w 1777 roku dokonano analizy (wzmiankowanych już wcześniej) występujących tu wód mineralnych (i potwierdzono w 1783 roku ich lecznicze działanie.
    Występujące tu wody mineralne - szczawy radonowo-żelaziste - o różnym stopniu zmineralizowania, używane zarówno do picia, jak i do kąpieli, oraz okłady borowinowe wykorzystywane są do leczenia m. in. schorzeń ortopedycznych, reumatologicznych, dermatologicznych czy kładu krążenia.
    To właśnie dzięki wyjątkowym właściwościom leczniczym radonu, który dodaje sił witalnych, Świeradów-Zdrój od wielu lat nosi miano prawdziwej Doliny Młodości.
    Najciekawszym architektonicznie budynkiem uzdrowiskowym jest Dom Zdrojowy - wybudowany w roku 1899 na podstawie projektu architekta Grossera - w miejscu zniszczonego w wyniku pożaru Domu Źródlanego - najstarszego budynku uzdrowiskowego z roku 1781.
    Obiekt składa się z dwóch budynków, połączonych halą spacerową. Hala ma 80 m długości i jest najdłuższą halą spacerową wśród dolnośląskich uzdrowisk.
    Charakterystycznym elementem jego zabudowy jest wysoka na 46 metrów wieża zegarowa z galerią widokową.
    Na szczególną uwagę zasługuje piękna Hala Spacerowa z Pijalnią Wód Mineralnych.
    Hala pochodzi z końca XIX wieku.
    Została wykonana z drewna modrzewiowego z polichromią o motywach roślinnych. W górnej części tylnej ściany umieszczono witraże. Kiedyś ściana przednia była otwarta w stronę tarasów, obecnie jest przeszklona.
    Hala ma 10 m szerokości i tyle samo wysokości.
    W piwnicach Domu Zdrojowego znajduje się Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego zwane w skrócie Muzeum Zdrojowym. Otwarto je w 2014 r. z okazji 260-rocznicy udostępnienia pierwszych źródeł świeradowskich wód mineralnych. Ekspozycja ukazuje historię uzdrowiska oraz początki wykorzystania tutejszych źródeł.
    Przed Domem Zdrojowym rozciągają się tarasy zdrojowe o długości około 160 m oraz Park Zdrojowy. Tarasy oraz park stwarzają idealne warunki do wypoczynku.
    Na dolnym tarasie, przed Domem Zdrojowym, znajduje się Sztuczna grota z równie sztucznymi stalaktytami. Powstała w XIX w. i służyła niegdyś za pijalnię wody mineralnej. Obecnie zamknięta kratą. Obok groty wmurowana jest tablica ku czci dr Mieczysława Orłowicza, pioniera polskiej turystyki w Sudetach, którego imię nosi Główny Szlak Sudecki, liczący 443 km, rozpoczynający się w właśnie w tym miejscu.
    Do tarasów przylega bezpośrednio Park Zdrojowy.
    Park wraz z tarasami, murami na skarpach, rampami, schodami i sztuczną grotą stanowi architektoniczną całość, będącą bardzo udaną kompozycją, zarówno z estetycznego, jak i praktycznego punktu widzenia.
    Nieopodal Domu Zdrojowego znajduje się Kościół p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP wybudowany w 1899 roku jako prywatny kościół ówczesnych właścicieli Świeradowa-Zdroju rodu Schaffgotschów. Świątynia została wzniesiona w stylu neogotyckim, posiada dwie wieże, jest trzyprzęsłowa z wieloboczną absydą. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, z uwagi na dużą liczbę wiernych, do istniejącego kościoła dobudowano nowoczesną część.
    Jedną z atrakcji uzdrowiska jest „Fontanna z żabkami” znajdująca się przy przy głównym deptaku. Jej otwarcie miało miejsce w 2010 roku.
    Według legendy, żabka jest mocno związana z powstaniem uzdrowiska.
    Żaba pojawia się w wielu miejscach Świeradowa, a także na materiałach promocyjnych miasta. Jest ona bowiem symbolem miasta.
    Warto przespacerować się uzdrowiskowym deptakiem, przy którym stoją ładne kamieniczki i piękne wille, z przełomu XIX i XX wieku, mieszczące sanatoria, hotele i pensjonaty, a także liczne kawiarnie, restauracje i paby.
    W oddali od centrum Świeradowa znajduje się kameralne uzdrowisko Czerniawa-Zdrój. Jego działalność rozpoczęła się w XIX wieku. Do 1973 roku samodzielne uzdrowisko, a obecnie to część uzdrowiska "Świeradów-Czerniawa".
    Powstało z założonej w XVII wieku osady czeskich uchodźców religijnych. Wykorzystując naturalne zasoby wód mineralnych i wyjątkowy mikroklimat, miejsce to służyło przez lata przede wszystkim chorym dzieciom.
    W tej chwili ta część uzdrowiska "Świeradów-Czerniawa" otwiera się również na leczenie schorzeń u osób dorosłych.
    0:00 - Wstęp
    0:28 - Położenie uzdrowiska
    0:52 - Historia uzdrowiska
    2:09 - Dom Zdrojowy
    3:59 - Hala Spacerowa
    6:00 - Muzeum Zdrojowe
    6:18 - Tarasy Zdrojowe
    10:16 - Park Zdrojowy
    10:45 - Kościół p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP
    11:32 - Fontanna z żabami
    13:04 - Uzdrowiskowy deptak
    13:54 - Uzdrowisko Czerniawa-Zdrój
    14:43 - Napisy końcowe

КОМЕНТАРІ • 13

  • @trawart
    @trawart Рік тому +2

    Fajne podsumowanie informacji o mieści i jego atrakcjach. Obejrzałem z przyjemnością :)

  • @romandaniluk1115
    @romandaniluk1115 Рік тому +2

    Pięknie ukazane uzdrowisko. Byłem w tym miejscu 5 lat temu. Nie było tak kolorowo, bylem na przełomie kwietnia i maja i w dniu wyjazdu spadł śnieg. Dziękuję za film. Zdrawiam

  • @petervaegler8923
    @petervaegler8923 2 місяці тому +1

    Wir waren vor 3 Jahren dort und haben uns sehr wohl gefühlt.

  • @andrzejstolarski7342
    @andrzejstolarski7342 Рік тому +2

    Świeradów znam od wielu lat i jego piękno mnie zachwyca. Miasto odwiedzam corocznie ,a w roku bieżącym znów kilka dni spędzę mieszkając tuż obok parku zdrojowego.Jeśli chcesz zaznać troszkę spokoju w tym zagonionym świecie to namawiam do odwiedzenia Świeradowa Zdroju ,ale nie na kilka godzin, tylko przynajmniej na kilka dni. Autorce filmu bardzo dziękuję za film i umożliwienie mi choć przez kilkanaście minut pobytu w tym pięknym kurorcie. Pozdrawiam.

  • @miodkiwpodrozy9310
    @miodkiwpodrozy9310 Рік тому +3

    Piękne spokojne miasteczko, bylismy tam kiedyś przejazdem, pozdrawiamy. 😉

    • @JaparStudioZwiedzajznami
      @JaparStudioZwiedzajznami  Рік тому +1

      Dzięki za "odwiedziny" i wpis. Przy okazji - jestem fanką Waszego kanału. Pozdrawiam serdecznie.

  • @przemysawkoziarski3024
    @przemysawkoziarski3024 Рік тому +3

    Miejscówka piękna, ale z tą rozbudowaną bazą gastronomiczną to bym nie przesadzał. Jest kilka perełek (naprawdę kilka), a reszta to... szkoda komentować.
    Cukierni z prawdziwego zdarzenia nie ma żadnej.
    Byłem trzy razy w tym roku i właśnie gastronomia mnie rozczarowała.
    Niżej jest chyba tylko La Gondola, reszta się nie liczy/
    Wyżej, w stronę kolejki gondolowej jest kilka restauracji, tylko jak się chce na kolację z winem, to nie ma za bardzo jak się dostać i wrócić. Tam nie ma Bolta czy Ubera :)

  • @PG-fn1qb
    @PG-fn1qb 5 місяців тому +1

    Dziękujemy,-przyjedziemy, GiP60Voyage ❤

    • @JaparStudioZwiedzajznami
      @JaparStudioZwiedzajznami  3 місяці тому

      Dziękuję za obejrzenie i wpis. Myślę, że warto przyjechać na weekend lub kilkudniowy odpoczynek. To zależy co kto lubi. Osobiście lubię miejscowości uzdrowiskowe. Bywam w nich tylko turystycznie, jest gdzie pospacerować, czy odpocząć.

  • @SirGawainDF
    @SirGawainDF Рік тому

    Do autora/autorów - jeśli opisuje się jakiś ciekawy obiekt historyczny, to należy podawać daty związane z jego historią oraz ważne fakty, takie jak czy jest on zachowany w stanie oryginalnym, czy odbudowany i kiedy. Lektorka drętwo odczytuje skąpe wiadomości na temat hali spacerowej i nic nie powiedziała istotnego.

    • @JaparStudioZwiedzajznami
      @JaparStudioZwiedzajznami  Рік тому +1

      Zachęcam do uzupełnienia i podania w komentarzu tych interesujących informacji. Pozdrawiam!