Przy dodawaniu urządzenia pojawiają się trzy dodatkowe pozycje do uzupełnienia : Interwał skanowania, DPS i DPID. Bez ich uzupełnienia nie chce przepuścić dalej, jakie dane wpisać? Z góry dziękuje za pomoc, dotychczas wszystkie kroki szły idealnie ;)
Czy nie ma to nic wspólnego z aplikacją tuya nadal będzie wszystko działać jak działało przed złożeniem projektów jak na filmie powiadomienia sceny automatyzacje i kontrola zdalna z góry dziękuję za odpowiedź
Hej fajne masz poradniki dzięki! mam pytanko kupiłem czujniki dymu w Action firmy LSC w aplikacji tuya są normalnie obsługiwane chciałbym dodać je lokalnie tylko jak przechodzę do momentu 4:18 w twoim filmiku to nie ma ich na liście inne urządzenia są próbowałem wpisać ręcznie znam wszystkie dane i ip również to wyskakuje błąd w logach HA o niestandardowej integracji: Ten błąd pochodzi z niestandardowej integracji. Logger: custom_components.localtuya.common Source: custom_components/localtuya/pytuya/__init__.py:704 Integration: LocalTuya integration (documentation, issues) First occurred: 08:35:58 (18 occurrences) Last logged: 08:52:54 [bf8...q8t] Connect to 192.168.1.174 failed Traceback (most recent call last): File "/config/custom_components/localtuya/common.py", line 186, in _make_connection self._interface = await pytuya.connect( File "/config/custom_components/localtuya/pytuya/__init__.py", line 704, in connect _, protocol = await loop.create_connection( File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/base_events.py", line 1064, in create_connection raise exceptions[0] File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/base_events.py", line 1049, in create_connection sock = await self._connect_sock( File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/base_events.py", line 960, in _connect_sock await self.sock_connect(sock, address) File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/selector_events.py", line 500, in sock_connect return await fut File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/selector_events.py", line 535, in _sock_connect_cb raise OSError(err, f'Connect call failed {address}') OSError: [Errno 113] Connect call failed ('192.168.1.174', 6668)
W najnowszej wtyczce localtuya, przy konfiguracji ,pojawia sie najpierw okno : Cloud API account configuration Input the credentials for Tuya Cloud API. Możemy tam wybrac api server region. Mamy tez pola do wpisania: CLIENT ID, SECRET, USER ID. Co wpisujemy w polu USER ID ?
Nie wszystkie urządzenia można dodać przez local Tuya, nie zawsze też można zmienić oprogramowanie przez Tuya convert. Jak bym miał wyrazić moje zdanie i zrobić listę najlepszych integracji urządzeń Tuya w HA to: 1. Tuya-convert 2. Local Tuya 3. Integracja Tuya przez chmurę 4. Integracja przez Google Home lub Nabu Casa (czasami jest to jedyny sposób na integrację ale wg. mnie najgorszy)
Hej. Mam problem , zainstalowałem local tuya , i dałem tam dane z chmury (poprawne bo HA steruje Tuya) ale jak chce dodać urządzenie w local pokazuje mi ... - trzy kropki.
Nie wykrywa Ci na koncie, żadnych urządzeń? Nie wszystkie urządzenia można połączyć przez Tuta local, ale na stronie iot.tuya powinny być widoczne wszystkie
@@HejSmart Moje urządzenie to X-Sense Wi-Fi Smoke Alarm. Na platformie Tuya jest widoczne ale w integracji tuya local mam 3 kropki i nie wykrywa mi tego czujnika. Masz pomysł jak to podłączyć lokalnie?
Czy taka integracja lokalna sprawi, że to już zawsze będzie działać lokalnie i niezależnie od chmury Tuya? Klucze nie wygasną po jakimś czasie? Tego typu gniazdka na Ali są dość tanie i mają pomiar więc kuszą żeby je kupić tylko zastanawiam się czy gdzieś jest haczyk ;)
Jeżeli będą skonfigurowane przez TuyaLocal to w Home Assistant będzie działało lokalnie. Jednak dalej będziesz mógł sterować poprzez aplikacje Tuya. Większość urządzeń że starszym softem możesz przekonwertowac na Tasmote przez tuya-convert, zyskujesz niezależny dostęp od chmury Tuya - to tak odnośnie kupowania urządzeń ba Ali.
Dziekuje za Pana wysilek. Bardzo przydatny i informatywny filmik. Ale ma problem. Mam przelacznik Tuya dwuklawiszowy. Nie wiem gdzie to uwzglednic. Po integracji pokazuje mi tylko jeden klawisz.
Jakie dokładnie masz urządzenie? Chodzi o gniazdko, listwę zasilająca, żarówkę? Musisz sprawdzić czy dane urządzenie te rzeczy raportuje, niestety może się okazać że w localu niestety nie da się ich pobrać. Wpisz nazwę urządzenia to Ci sprawdzę
Na chwilę obecną polecam Ci zainstalować serwer na Raspberry Pi (najnowsza wersja 5 jest idealna, chociaż 4 też wystarczy na wiele lat) - tutaj poradnik ua-cam.com/video/egKvqknU6Aw/v-deo.html
Niestety poddałem się z oczyszczaczem powietrza Setti+... Urządzenie widoczne normalnie w aplikacji i na stronie projektu. Nie było widoczne w sieci, skanowałem sieć skryptami i nic. Wpisywałem ręcznie IP adres i dane z tuya developer account i też błąd. Porty odblokowane na serwerze, aplikacja na telefonie wyłączona. Nie udało się 😰
Siemka. Jesli chcę sprawdzić local key dla urządzenia, pod edytorem tekstu (gdzie wklejamy nr iden urzadzenia) nie mam przycisku "submit request". Mial ktos moze podobny problem?
mam pytanie, czy po dodaniu urządzeń do Tuya Local będę mógł dalej sterować urządzeniami przez chmurę ? tak żeby mieć dwa rozwiązania Local i chmura Tuya?
czy można urządzeniami tuya sterować z komórki ale bez routera w domu? albo żeby komórka była routetem? wystarcza mi internet w telefonie, nie chcę kolejnej umowy na internet domowy
Jeżeli chcesz standardowo łączyć się przez chmurę tuya to niestety musisz przez router z dostępem do internetu. Możesz połączyć lokalnie w Home Assistant i wtedy wystarczy Ci router bez połączenia z internetem.
u mnie nie działa pomiar prądu lokalnie, będę jeszcze się nad tym zastanawiał jak to rozwiązać, ale na chwilę obecną nie udaje mi się odczytać pomiaru prądu.
Tak, możesz wykorzystać integrację Tuya lub w ten sposób który jest pokazany na filmie. Do bramki wykorzystujesz aplikację tuya, której konto możesz połączyć z iot.tuya.com
witam , zaczynam dopiero.. na start kupiłem włącznik zigbee i bramkę tuya zigbee obsługującą Ethernet - port RJ45 i wifi, czy mogę to dołączyć do Home Assistant?
a jeszcze jedno jak mam przełącznik ścienny co ma podpisane sceny czy np włacznik na 4 kanały gdzie kanały sterują przełącznikami nie powiązanymi kablami to wtedy np naciśnięcie takiej sceny odwoła się do platformy tuya czy HA?
To zależy w jaki sposób chcesz to realizować, sceny mogą być realizowane przez aplikację (działa wtedy przez chmurę) albo możesz zrobić scenę wykorzystując encję lokalną w HA (i wtedy działa lokalnie poprzez Home Assistant)
@@HejSmart moge np przesnieść sceny do HA a w Tuya wyłączyć je żeby nie było podwójnego wyzwalania. bo mam np schematy ze jak spadnie ilośc lux na dworze to schemat odpala mi tap-to-run. Wiece można to wszytsko zastąpić?
@@ukaszJankowskiWojtczak Oczywiście, że możesz. Jeżeli masz HA to nawet powinieneś. Jeżeli masz skonfigurowane LocalTuya to wszystko będzie Ci działało po localhoście i będzie działało szybciej. Poza tym w HA możesz to Automatyzacji i Scen wykorzystać encje nie tylko Tuya.
Świetny film, dzięki! Czy dokładnie tak samo postępować z urządzeniami z protokołem Zigbee? Nie będzie żadnych problemów żeby sterować nimi nie wykorzystując aplikacji i serwerów Tuya?
nie testowałem, ale powiem Ci szczerze, że ja bym dodał urządzenia zigbee bezpośrednio do Zigbee2MQTT - z default'u są lokalnie a jak wystawisz HA, poprzez DuckDNS lub NabuCasa, na zewnątrz to masz pełen dostęp. Nigdy nie będziesz zależna od chmury Tuya - która czasami potrafi płatać figle.
@@HejSmart Dziękuję bardzo za radę! Czyli wykorzytując MQTT powinnam konfigurować wszystko na Raspberry? Czytam jeszcze o tym i nie jestem pewna, nigdy się Raspberry nie bawiłam, więc nie wiem czy próg wejściowy mnie nie przerośnie :D
@@HejSmart tak, dokładnie na stronie tuya w zakładce devices jest pusto, dziwne. Poradziłem sobie znajdując id w aplikacji na telefonie, po przepisaniu do odpowiedniej zakładki w chmurze znajduje local key i można dodać urządzenie za jego pomocą do tuya local. Później okazało się też, że id można znaleźć w integracji local tuya, zaraz na pierwszym screenie wyskakuje kilka numerów, trzeba tylko sprawdzić, który jest do jakiego urządzenia.
Przy próbie pobrania informacji o urządzeniu (Get Device Information) otrzymuję odpowiedź: "msg": "permission deny" Co może być tego przyczyną? W innych opcjach np. "Get the status of a single device" otrzymuję odpowiedź.
Mam świeżo postawionego HA OS na terminalu. Weźmy takie gniazdko na wifi tuya dla przykładu. Włączam do prądu, następuje parowanie i HA z automatu mi je paruje. W takim przypadku idzie przez Chiny czy nie? Tak samo mam z zigbee. Mam dongla conbee i z automatu dodaje mi urządzenia. Wtedy idzie przez Chiny czy nie? Dodam ze urządzenia wyciągnięte prosto z pudełka i nie parowane z żadna aplikacja.
Jeżeli chodzi o Ziobee to od razu paruje lokalnie (nie przez chmurę), natomiast wifi musisz sparowac najpierw w aplikacji a następnie uzyskać klucz lokalny i dopiero na końcu dodać do HA.
@@HejSmart masz racje, źle to rozkminialem. Zigbee faktycznie działa po lanie bez użycia innych serwerów. Zaś żeby urządzenia wifi działały po lanie bez użycia serwerów producenta musiałby mieć zmieniony soft na tasmote?
Nie koniecznie. To zależy jakie urządzenie masz. Jeżeli takie, które działa w systemie Tuya to postepuj zgodnie z poradnikiem, jeżeli od sonora, to też jesteś w stanie połączyć je po lanie. Zmiana na tasmote lub esphome to dodatkowa możliwość.
@@HejSmart Ok dzięki. Po prostu chciałbym być całkowicie offline do obcych serwerów. Ale jak według twojego poradnika dodam urządzenia i zablokuje porty na serwerze to tez powinienem wykluczyć „szpiegowanie chińczyka” ( ͡° ͜ʖ ͡°) jeszcze raz dzięki
Dzięki. Działa dobrze. Mam mały problem z gniazdami gosund sp111. Wszystkie pokazują pobory prądu, napięcia i natężenia prądu 10 razy większe jak w aplikacji tuya. Równiutko 10 razy więcej i tylko te gniazdka, mam inne, razem 3 rodzaje i tylko te tak mają. Wie ktoś jak to naprawić? Nie chce mu się wgrywać tasmoty...
@@HejSmart Dzięki za zainteresowanie. Znalazłem taki właśnie temat na forum Artura, tam Panowie rozwiązali to w ten sposób, że stworzyli nowe sensory bazujące na tych z tuya podzielonych przez 10, czyli to samo , co Ty proponujesz. Tak też uczyniłem, działa i jest ok. Filmik fajny. Dziękuję.
obecnie moja sugestia jest taka, aby omijać szerokim łukiem urządzenia marki Tuya. Na 3 kupione urządzenia dwa nie działały poprawnie. W skrócie ... chińska tandeta. Jeśli chodzi o tutorial, to szacun, choć nie udało się go zastosować ze względu na problemy z protokołem komunikacyjnym
nie ma czego takiegoś jak "marka tuya" tuya to chmura która umożliwia dowolnemu producentowi podłaczenie do swojej chmury za kilka dolców. więc każdy producent może o ile jego urządzenia gadają poprownie z chmurą tuya dać tan znaczek na pudełko a jakość jego sprzętu nie jest w żaden sposób certyfikowana, Więc jeśli kupujesz cokolwiek ze znaczkiem TUYA to najpiewrw przeczytaj komentarze o producencie a nie właścicielu platformy do sterowania.
czy cały proces można robić małymi krokami? np codziennie jedno urządzenie odesłać w local? czy jeśli juz będzie w local to wtedy nie działa z chmury? Jak to dalej działa jak juz dodam kolejne urządzenie to daje go w tuya i znów dodaje w HA na local? czy mozna domem dalej sterować z zewnątrz przez app Tuya?
1.Jeżeli zrobisz integrację Tuya Local to cały czas możesz korzystać standardowo z Integracji Tuya (z chmury) - cały czas masz również dostęp poprzez Aplikację Tuya. Tuya Local to dodatkowa opcja integracji urzadzeń Tuya lokalnie. 2. Jeżeli chcesz dodać nowe urządzenia do tuya local to musisz "+ Dodać Integrację" i znajdujesz znowu LocalTuya integration
Hej - podoba mi się twój kanał ale z racji cenzury i nieczystycch praktyk coraz mniej czasu spędzam na YT -- Zachecam do równoległego pubikowania na innych mniej autorytarnych platformach (Odysee - tez można zarabiać) Czy innych.
Bardzo fajnie i przystępnie wszystko tłumaczysz. Dzięki za Twoje filmy
:)
Również dziękuję. Bardzo mi pomogłeś zarówno tym, jak i poprzednimi filmikami
przygotowuję kolejne filmy, mam nadzieję, że również Ci pomogą.
Czy w polu current nie powinieneś wpisać wartości 18 zamiast 1 ? (6:28)
Masz rację, mój błąd. Dziękuję za poprawę :)
Przy dodawaniu urządzenia pojawiają się trzy dodatkowe pozycje do uzupełnienia : Interwał skanowania, DPS i DPID. Bez ich uzupełnienia nie chce przepuścić dalej, jakie dane wpisać?
Z góry dziękuje za pomoc, dotychczas wszystkie kroki szły idealnie ;)
Mam ten sam problem. Te 3 pozycje są opcjonalne. Problem jest z datapointsami. Nie wiem jak to rozwiązać.
Udało Ci się rozwiązać problem?
Witam jest to bezpłatne ? Bo na projektach jest ważność rok a po roku ?
Po roku odnawiasz dostęp.
@@HejSmart też za darmo ? A jeśli nie odnowie to przestaną mi działać funkcje w aplikacji np powiadomienia sceny automatyzacje ?
Czy nie ma to nic wspólnego z aplikacją tuya nadal będzie wszystko działać jak działało przed złożeniem projektów jak na filmie powiadomienia sceny automatyzacje i kontrola zdalna z góry dziękuję za odpowiedź
Ja widzę, że teraz jest tylko na miesiąc. Troszkę krótko.
Hej fajne masz poradniki dzięki! mam pytanko kupiłem czujniki dymu w Action firmy LSC w aplikacji tuya są normalnie obsługiwane chciałbym dodać je lokalnie tylko jak przechodzę do momentu 4:18 w twoim filmiku to nie ma ich na liście inne urządzenia są próbowałem wpisać ręcznie znam wszystkie dane i ip również to wyskakuje błąd w logach HA o niestandardowej integracji:
Ten błąd pochodzi z niestandardowej integracji.
Logger: custom_components.localtuya.common
Source: custom_components/localtuya/pytuya/__init__.py:704
Integration: LocalTuya integration (documentation, issues)
First occurred: 08:35:58 (18 occurrences)
Last logged: 08:52:54
[bf8...q8t] Connect to 192.168.1.174 failed
Traceback (most recent call last):
File "/config/custom_components/localtuya/common.py", line 186, in _make_connection
self._interface = await pytuya.connect(
File "/config/custom_components/localtuya/pytuya/__init__.py", line 704, in connect
_, protocol = await loop.create_connection(
File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/base_events.py", line 1064, in create_connection
raise exceptions[0]
File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/base_events.py", line 1049, in create_connection
sock = await self._connect_sock(
File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/base_events.py", line 960, in _connect_sock
await self.sock_connect(sock, address)
File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/selector_events.py", line 500, in sock_connect
return await fut
File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/selector_events.py", line 535, in _sock_connect_cb
raise OSError(err, f'Connect call failed {address}')
OSError: [Errno 113] Connect call failed ('192.168.1.174', 6668)
A co w przypadku urządzeń, które local_key mają puste? A dokładniej urządzenia zigbee mają pustą wartość local_key. Jak je zintegrować?
Hej, urządzenie Zigbee możesz dodać poprzez Zigbee2MQTT - tutaj jest poradnik jak skonfigurować i dodać: ua-cam.com/video/U_dtVcZbD_Y/v-deo.html
W najnowszej wtyczce localtuya, przy konfiguracji ,pojawia sie najpierw okno :
Cloud API account configuration
Input the credentials for Tuya Cloud API.
Możemy tam wybrac api server region. Mamy tez pola do wpisania: CLIENT ID, SECRET, USER ID. Co wpisujemy w polu USER ID ?
Tutaj masz odpowiedź: ua-cam.com/video/VCd0kYWLvMQ/v-deo.html
@@jacekcieslewicz1485 Dzieki o to chodzilo.
Hej. jaki na dzisiaj jest najlepszy albo który polecasz home asistanta ?
Nie wszystkie urządzenia można dodać przez local Tuya, nie zawsze też można zmienić oprogramowanie przez Tuya convert. Jak bym miał wyrazić moje zdanie i zrobić listę najlepszych integracji urządzeń Tuya w HA to:
1. Tuya-convert
2. Local Tuya
3. Integracja Tuya przez chmurę
4. Integracja przez Google Home lub Nabu Casa (czasami jest to jedyny sposób na integrację ale wg. mnie najgorszy)
Hej. Mam problem , zainstalowałem local tuya , i dałem tam dane z chmury (poprawne bo HA steruje Tuya) ale jak chce dodać urządzenie w local pokazuje mi ... - trzy kropki.
to znaczy, że albo źle jesteś zalogowany do konta, albo nie wykrywa urządzeń na koncie
@@HejSmart mam ten sam problem. Prze chmurę działa normalnie a po lokal tuya nie widzę urządzenia.
Nie wykrywa Ci na koncie, żadnych urządzeń? Nie wszystkie urządzenia można połączyć przez Tuta local, ale na stronie iot.tuya powinny być widoczne wszystkie
@@HejSmart Moje urządzenie to X-Sense Wi-Fi Smoke Alarm. Na platformie Tuya jest widoczne ale w integracji tuya local mam 3 kropki i nie wykrywa mi tego czujnika. Masz pomysł jak to podłączyć lokalnie?
@@HejSmart ...oczywiście integracja Tuya poprzez chmurę działa bez problemu i obsługuje czujnik prawidłowo.
Czy taka integracja lokalna sprawi, że to już zawsze będzie działać lokalnie i niezależnie od chmury Tuya? Klucze nie wygasną po jakimś czasie? Tego typu gniazdka na Ali są dość tanie i mają pomiar więc kuszą żeby je kupić tylko zastanawiam się czy gdzieś jest haczyk ;)
Jeżeli będą skonfigurowane przez TuyaLocal to w Home Assistant będzie działało lokalnie. Jednak dalej będziesz mógł sterować poprzez aplikacje Tuya. Większość urządzeń że starszym softem możesz przekonwertowac na Tasmote przez tuya-convert, zyskujesz niezależny dostęp od chmury Tuya - to tak odnośnie kupowania urządzeń ba Ali.
Dziekuje za Pana wysilek. Bardzo przydatny i informatywny filmik. Ale ma problem. Mam przelacznik Tuya dwuklawiszowy. Nie wiem gdzie to uwzglednic. Po integracji pokazuje mi tylko jeden klawisz.
jaki to dokładnie jest przekaźnik? Niestety nie wszystkie urządzenia Tuya mogą działać lokalnie, trzeba za każdym razem sprawdzić.
Co zrobić by dodać encje które pokazywałyby napięcie , natężenie i moc ?
Jakie dokładnie masz urządzenie? Chodzi o gniazdko, listwę zasilająca, żarówkę? Musisz sprawdzić czy dane urządzenie te rzeczy raportuje, niestety może się okazać że w localu niestety nie da się ich pobrać. Wpisz nazwę urządzenia to Ci sprawdzę
@@HejSmart jak sprawdzasz te urzadzenia pod kątem właśnie czy oprócz włączenia i wyłaczenia urządzenia, w HA pojawią się encje mocy, prądu itp?
Witam. Jak na początku utworzyć home assistanta?
Na chwilę obecną polecam Ci zainstalować serwer na Raspberry Pi (najnowsza wersja 5 jest idealna, chociaż 4 też wystarczy na wiele lat) - tutaj poradnik ua-cam.com/video/egKvqknU6Aw/v-deo.html
A co w przypadku jak tuya local nie wykrywa kilku urządzeń które są dodane do chmury?
Niestety nie wszystkie urządzenie Tuya będziesz mógł mógł zintegrować przez TuyaLocal
@@HejSmart ok tylko ze akurat te na poprzedniej instalacji HA były. Na nowo stawiałem serwer i wcześniej dało się się dodać a teraz nie
Niestety poddałem się z oczyszczaczem powietrza Setti+... Urządzenie widoczne normalnie w aplikacji i na stronie projektu. Nie było widoczne w sieci, skanowałem sieć skryptami i nic. Wpisywałem ręcznie IP adres i dane z tuya developer account i też błąd. Porty odblokowane na serwerze, aplikacja na telefonie wyłączona. Nie udało się 😰
Nie wszystkie urządzenia są prawidłowo widoczne, poszukaj w google: model urządzenia + Home Assistant
Mam trochę Tuya ale głównie zigbee które sa zadziwiąjąco bezporblemowe. Propozycja na odcinek: instalacja WebRTC dla kamerki.
będzie :)
Siemka.
Jesli chcę sprawdzić local key dla urządzenia, pod edytorem tekstu (gdzie wklejamy nr iden urzadzenia) nie mam przycisku "submit request".
Mial ktos moze podobny problem?
mam pytanie, czy po dodaniu urządzeń do Tuya Local będę mógł dalej sterować urządzeniami przez chmurę ? tak żeby mieć dwa rozwiązania Local i chmura Tuya?
tak, oczywiście
czy można urządzeniami tuya sterować z komórki ale bez routera w domu? albo żeby komórka była routetem? wystarcza mi internet w telefonie, nie chcę kolejnej umowy na internet domowy
nie potrzebuję też sterowania poza domem, tylko jak w nim jestem
Jeżeli chcesz standardowo łączyć się przez chmurę tuya to niestety musisz przez router z dostępem do internetu. Możesz połączyć lokalnie w Home Assistant i wtedy wystarczy Ci router bez połączenia z internetem.
@@HejSmart a czy telefon może być tym routerem?
Raczej nie spotkałem się z takim czymś.
Czy ten film jest aktualny?
Nazewnictwo zakładek na stronie, iot Tuya może się różnić. Przygotuje na blogu aktualizacje bo nie mogę filmu zmodyfikować
Zastanawia mnie czy pomiar prądu też dziła lokalnie czy jest potrzebne do tego połączenie z internetem?
u mnie nie działa pomiar prądu lokalnie, będę jeszcze się nad tym zastanawiał jak to rozwiązać, ale na chwilę obecną nie udaje mi się odczytać pomiaru prądu.
@@HejSmart Udało się coś w tym temacie wyjaśnić ?
Czy wtedy urządzeniom trzeba przypisywać stałe IP?
Warto przypisać jeżeli masz taka możliwość na routerze.
@@HejSmart Czyli gdy się zmieni adres to integracja przestanie działać?
Podczas integracji musisz dodać ip urządzenia i local key, niestety jeżeli zmieni się adres IP to urządzenie straci połączenie z home Assistant.
Cześć a mógł byś pokazać jak zrobić by pokazywało napiecie i prąd z gniazdka z takimi funkcjami ?
Za kilka dni dodam taką informację na wpisie blogowym. Do tego filmu nie mogę już dodać treści. Dam Ci znać w komentarzu z linkiem :)
@@HejSmart a ja nadal czekam :)P
Jedno pytanie, bo w sieci są sprzeczne informacje: czy bramkę tuya (i urządzenia do niej podpiete) można zintegrować z home assistantem?
Tak, możesz wykorzystać integrację Tuya lub w ten sposób który jest pokazany na filmie. Do bramki wykorzystujesz aplikację tuya, której konto możesz połączyć z iot.tuya.com
witam , zaczynam dopiero.. na start kupiłem włącznik zigbee i bramkę tuya zigbee obsługującą Ethernet - port RJ45 i wifi, czy mogę to dołączyć do Home Assistant?
Tak, możesz dodać te bramkę przez integrację Tuya. Znajdziesz ją w Ustawieniach > integracje
hej mam problem bo niektore urzadzenia nie maja ip i co mam zrobic?
jak to nie mają IP? Jeżeli są po WiFi to muszą mieć przypisane IP
@@HejSmart są po zigbee
Jeżeli są po Zigbee, to musisz dodać do Zifbee2Mqtt. Masz skonfigurowane?
@@HejSmart niestety nie a czy potrzebuję stick dodatkowy do serwera czy przez bramkę tuya da się to zrobić?
Dziękuję za wartościowy poradnik. Czy udało Ci się przez LocalTuya odczytać wartości prądu, napięcia?
Tak, udało, a jakie dokładnie urządzenie masz?
a jeszcze jedno jak mam przełącznik ścienny co ma podpisane sceny czy np włacznik na 4 kanały gdzie kanały sterują przełącznikami nie powiązanymi kablami to wtedy np naciśnięcie takiej sceny odwoła się do platformy tuya czy HA?
To zależy w jaki sposób chcesz to realizować, sceny mogą być realizowane przez aplikację (działa wtedy przez chmurę) albo możesz zrobić scenę wykorzystując encję lokalną w HA (i wtedy działa lokalnie poprzez Home Assistant)
@@HejSmart moge np przesnieść sceny do HA a w Tuya wyłączyć je żeby nie było podwójnego wyzwalania. bo mam np schematy ze jak spadnie ilośc lux na dworze to schemat odpala mi tap-to-run. Wiece można to wszytsko zastąpić?
@@ukaszJankowskiWojtczak Oczywiście, że możesz. Jeżeli masz HA to nawet powinieneś. Jeżeli masz skonfigurowane LocalTuya to wszystko będzie Ci działało po localhoście i będzie działało szybciej. Poza tym w HA możesz to Automatyzacji i Scen wykorzystać encje nie tylko Tuya.
Świetny film, dzięki! Czy dokładnie tak samo postępować z urządzeniami z protokołem Zigbee? Nie będzie żadnych problemów żeby sterować nimi nie wykorzystując aplikacji i serwerów Tuya?
nie testowałem, ale powiem Ci szczerze, że ja bym dodał urządzenia zigbee bezpośrednio do Zigbee2MQTT - z default'u są lokalnie a jak wystawisz HA, poprzez DuckDNS lub NabuCasa, na zewnątrz to masz pełen dostęp. Nigdy nie będziesz zależna od chmury Tuya - która czasami potrafi płatać figle.
@@HejSmart Dziękuję bardzo za radę! Czyli wykorzytując MQTT powinnam konfigurować wszystko na Raspberry? Czytam jeszcze o tym i nie jestem pewna, nigdy się Raspberry nie bawiłam, więc nie wiem czy próg wejściowy mnie nie przerośnie :D
@@Marta-bi4wb musisz mieć koordynator, tutaj pokazuje jak skonfigurować: ua-cam.com/video/U_dtVcZbD_Y/v-deo.html
@@HejSmart o ekstra, dziękuję bardzo!
Dodałem dwie żarówki i wszystko było oki, teraz chciałem dodać kolejne i w zakładce device nie mam nic, żadnych urządzeń, zero. Co jest grane?
W którym miejscu nie masz tych urządzeń na stronie iot.tuya?
@@HejSmart tak, dokładnie na stronie tuya w zakładce devices jest pusto, dziwne.
Poradziłem sobie znajdując id w aplikacji na telefonie, po przepisaniu do odpowiedniej zakładki w chmurze znajduje local key i można dodać urządzenie za jego pomocą do tuya local.
Później okazało się też, że id można znaleźć w integracji local tuya, zaraz na pierwszym screenie wyskakuje kilka numerów, trzeba tylko sprawdzić, który jest do jakiego urządzenia.
@@siemek8569 Sprawdź proszę, czy masz prawidłowo połączoną aplikację z panelem iot.tuya. Być może musisz ponownie zeskanować kod QR.
Przy próbie pobrania informacji o urządzeniu (Get Device Information) otrzymuję odpowiedź: "msg": "permission deny"
Co może być tego przyczyną? W innych opcjach np. "Get the status of a single device" otrzymuję odpowiedź.
W "Locate Errors" dla danego TID mam odpowiedź: "Error Description A device is not bound with an asset."
Hej, napisz do mnie na Facebooku i dołącz proszę screena ekranu lub filmik. Chętnie pomogę. Może być wiele przyczyn
@@HejSmart Nie używam FB :)
Napisz do mnie na maila w takim razie blog[malpa]hejsmart.pl
@@HejSmart ok wysłałem, tylko był dziwny problem z pocztą, ale któraś z wiadomości pewnie dotarła
jak lokalnie można mierzyć wartości z gniazdka?
Chodzi Ci o napięcie i moc?
@@HejSmart tak. Chyba że można jeszcze coś wyciągnąć?
@@wrobi pypi.org/project/tinytuya/ tutaj masz pełną listę tego, jakie informację można uzyskać.
Tak tylko że nie da się tego wyciągnąć HA. Tylko on/off
@@wrobi a jakie masz dokładnie urządzenie? Nie we wszystkich można wyciągną wszystkie dane.
glupie pytanie jak na kompie mieć asystenta ?? próbuje homeassistant local 8123 ale to nie bangla
co rozumiesz pod pojęciem asystenta? Chodzi o Google Asystenta? Czy serwer Home Assistant?
zainstalować :)
Mam świeżo postawionego HA OS na terminalu. Weźmy takie gniazdko na wifi tuya dla przykładu. Włączam do prądu, następuje parowanie i HA z automatu mi je paruje. W takim przypadku idzie przez Chiny czy nie? Tak samo mam z zigbee.
Mam dongla conbee i z automatu dodaje mi urządzenia. Wtedy idzie przez Chiny czy nie? Dodam ze urządzenia wyciągnięte prosto z pudełka i nie parowane z żadna aplikacja.
Jeżeli chodzi o Ziobee to od razu paruje lokalnie (nie przez chmurę), natomiast wifi musisz sparowac najpierw w aplikacji a następnie uzyskać klucz lokalny i dopiero na końcu dodać do HA.
@@HejSmart masz racje, źle to rozkminialem. Zigbee faktycznie działa po lanie bez użycia innych serwerów. Zaś żeby urządzenia wifi działały po lanie bez użycia serwerów producenta musiałby mieć zmieniony soft na tasmote?
Nie koniecznie. To zależy jakie urządzenie masz. Jeżeli takie, które działa w systemie Tuya to postepuj zgodnie z poradnikiem, jeżeli od sonora, to też jesteś w stanie połączyć je po lanie. Zmiana na tasmote lub esphome to dodatkowa możliwość.
@@HejSmart Ok dzięki. Po prostu chciałbym być całkowicie offline do obcych serwerów. Ale jak według twojego poradnika dodam urządzenia i zablokuje porty na serwerze to tez powinienem wykluczyć „szpiegowanie chińczyka” ( ͡° ͜ʖ ͡°) jeszcze raz dzięki
W Tuya możesz zainstalować tasmote i będziesz całkiem niezależny
Dzięki. Działa dobrze. Mam mały problem z gniazdami gosund sp111. Wszystkie pokazują pobory prądu, napięcia i natężenia prądu 10 razy większe jak w aplikacji tuya. Równiutko 10 razy więcej i tylko te gniazdka, mam inne, razem 3 rodzaje i tylko te tak mają. Wie ktoś jak to naprawić? Nie chce mu się wgrywać tasmoty...
Słyszałem o tym kilka razy, ale nie mam pomysłu jak to rozwiązać.
Myślę, że można by stworzyć wirtualną encję, której wartość mnożyłbyś *0,1
@@HejSmart Dzięki za zainteresowanie. Znalazłem taki właśnie temat na forum Artura, tam Panowie rozwiązali to w ten sposób, że stworzyli nowe sensory bazujące na tych z tuya podzielonych przez 10, czyli to samo , co Ty proponujesz. Tak też uczyniłem, działa i jest ok. Filmik fajny. Dziękuję.
ktoś znalazł rozwiązanie problemu z portokołemn 3.4, którego nie ma na tinytuya?
Gniazdka dodały się bez problemu (NEO Coolcam NAS-WR01W 16A) ktoś ma takie i rozpracował jak odczytąć z nich pobór prądu?
obecnie moja sugestia jest taka, aby omijać szerokim łukiem urządzenia marki Tuya. Na 3 kupione urządzenia dwa nie działały poprawnie. W skrócie ... chińska tandeta. Jeśli chodzi o tutorial, to szacun, choć nie udało się go zastosować ze względu na problemy z protokołem komunikacyjnym
nie ma czego takiegoś jak "marka tuya" tuya to chmura która umożliwia dowolnemu producentowi podłaczenie do swojej chmury za kilka dolców. więc każdy producent może o ile jego urządzenia gadają poprownie z chmurą tuya dać tan znaczek na pudełko a jakość jego sprzętu nie jest w żaden sposób certyfikowana, Więc jeśli kupujesz cokolwiek ze znaczkiem TUYA to najpiewrw przeczytaj komentarze o producencie a nie właścicielu platformy do sterowania.
mam taki komunikat w api explorer "msg": "No permissions. Your subscription to cloud development plan has expired.", jak plan mi wygasł ktoś wie
Mam to samo. Wydaje mi się, że trial na miesiąc właśnie się skończył. Jak teraz wyłuskać local key?
@@rebep01 wymyśliłeś jak wyciągnąć local key ???
@@gregaicha konta można zakładać w nieskończoność na różnych mailach i dodawać do nich konta mobilne (tylko trzeba odlinkować poprzednie)
Nie ma Get Device informatiion na tuya.
Teraz te informacje znajdują się w zakładce: Device Management > Query Device Details
@@HejSmart znalazłem ale teraz szukam innej informacji
@@HejSmart Szukam czy idzie w HA odczytać globalne zużycie prądu na przekaźnik RTX bo mam listwę przez taki przekaźnik podłączoną.
A jakie informacje masz przekazane w ha? Możesz zrobić "pomocnika" który zrobi encje pomiaru prądu
@@HejSmart "Energy Monitoring Switch (unsupported)
producent: Tuya"
niestety jest problem z nowszymi urządzeniami Tuya, prawdopodobnie komunikują się po protokole 3.4, nie ogarniętym przez programistów wtyczki
myślę, że w najbliższym czasie zostanie dodana aktualizacja LocalTuya. To jest bardzo popularna integracja i ciągne rozwijana.
@@HejSmart no nie wiem, ostatnie większe aktualizacje były 2 lata temu
@@Darecky72 Ostania aktualizacja była w 27 Cze 2022
@@HejSmart tak, doszła obsługa klimy, ja mam na myśli zmiany protokołów komunikacyjnych.
Niem zakładki get device information
Teraz te informacje znajdują się w zakładce: Device Management > Query Device Details
nie ma tam local id@@HejSmart
czy cały proces można robić małymi krokami? np codziennie jedno urządzenie odesłać w local? czy jeśli juz będzie w local to wtedy nie działa z chmury? Jak to dalej działa jak juz dodam kolejne urządzenie to daje go w tuya i znów dodaje w HA na local? czy mozna domem dalej sterować z zewnątrz przez app Tuya?
1.Jeżeli zrobisz integrację Tuya Local to cały czas możesz korzystać standardowo z Integracji Tuya (z chmury) - cały czas masz również dostęp poprzez Aplikację Tuya.
Tuya Local to dodatkowa opcja integracji urzadzeń Tuya lokalnie.
2. Jeżeli chcesz dodać nowe urządzenia do tuya local to musisz "+ Dodać Integrację" i znajdujesz znowu LocalTuya integration
@@HejSmart super, czy trudno jest zrobić dostęp do HA przez DDNS jesli mam dynamiczne IP?
@@ukaszJankowskiWojtczak za pomocą DuckDNS będzie trudno, natomiast możesz to zrobić za pomocą Integracji NabuCasa - robiłem wideo o tej integracji.
To nie działa
Hej - podoba mi się twój kanał ale z racji cenzury i nieczystycch praktyk coraz mniej czasu spędzam na YT -- Zachecam do równoległego pubikowania na innych mniej autorytarnych platformach (Odysee - tez można zarabiać) Czy innych.
Wow... dzięki za dobre słowo. Dopiero zaczynam przygodę z YT. o Odysee nawet nie słyszałem. Przyjrzę się temu.
Nie jest darmowy, a jest TRIALOWY...
Jak nagrywałem film, to było bezpłatne, od kiedy założyłem i skonfigurowałem to nie musiałem nic przedłużać, nic odnawiać
A u mnie ciągle wywala taki błąd, jak to przeskoczyć?: Response
Locate Request Errors Copy
{
"code": 1106,
"msg": "permission deny",
"success": false,
"t": 1672788421126,
"tid": "1fbc48b88bbe11ed817f5a5f1d3b12c7"
}