Hangszínszabályzó/EQ/DSP... Hogyan használjuk, mikor használjuk és mire nem való?

Поділитися
Вставка

КОМЕНТАРІ • 110

  • @sandornagy3972
    @sandornagy3972 2 роки тому +2

    Én 7 sávos eq-t használok a rendszeremben! Szeretem a Marantz hangzásvilágát, és volt egy PM7001KI stereó erősítőm, Swans 7000 álló hangfallal. Fantasztikusan szólt. Ezen felbuzdulva vásároltam egy PM11S3 erősítőt. Felfordult a világ, óriási brummogó basszus miatt szinte élvezhetetlen lett a hangkép. Én a sub mélyekból vettem vissza 4 (63Hz) illetve 2 db-t (160Hz) és újra fantasztikus lett. A gond csak az, hogy közben elvertem az erősítőre egy rakás pénzt és vissza kelett rombolnom a hanképet hogy valamelyest a szoba rossz akusztikáját korrigáljam. Egyértelmű, hogy az új erősítő hatalmas tartalékai és a hangfal 6db hangszórója sok volt a 20m2 szobába.

  • @furfarag13
    @furfarag13 3 роки тому +2

    Köszönöm a felodozást,eddig én úgy tudtam,hogy az igazi hifista nem tekergeti a magasat,mélyet mert az "szemfényvesztés"befolyásolod a hangmérnök által létrehozott hangzást.
    Abba sosem gondoltam bele, igazán hogy ha nem jól szól annak mi is az oka.Illetve sejtettem a gyenge minőségű készülékek.És igen ki az aki tudja hogy kellene szólnia az adott dalnak? Fiatal koromban, a másolt kazetták korában a vasfüggöny mögött, egyszerü ,kis pénzért vásárolt audió készülékeknél ki az aki nem tekerte meg mindkét potmétert?Ez szokás maradt,és jól esik ha van mély,és magas.Most sincs valami eget rengető audiophil láncom,de azért már klasszisokkal élvezhetőbbek a zenék amiket hallgatok. De ha egyszer elérem amit szeretnék,lehet tényleg nem lesz szükség a két hangszínszabályzó használatára.És igen a saját ízlésünknek kell megfelelnie a hangzásnak,ez tulajdonképpen a lényeg

  • @mylastsummers
    @mylastsummers 3 роки тому +16

    Ên sose értettem az EQ-sznobkodást. Trükközünk a kábelekkel, a pozicionálással, a reflexnyílás betömésêvel-kitömésével, a jumperekkel és még ki tudja mivel, de a jelfolyam szentsêge érdekében az erősítő egyes, gyárilag beépített funkcióit nem használjuk. Mégis miért elfogadhatóbb beavatkozás pl. a hangszórók tologatása, forgatása, ami ugyanúgy a mélyek-magasak egyensúlyozását szolgálja, csak sokkal esetlegesebb eredménnyel?

    • @attilapataki8030
      @attilapataki8030 3 роки тому +2

      Jogos. Még kiegészíteném azzal, hogy bizonyos sztereo erősítőkön - mint amilyen nekem is van - van subwoofer kimenet is. Egy aktív mélyládát rákötve a hangerő és a vágási pont is szabályozható, és nincs alapértelmezett beállítás, hacsak nem a kikapcsolt állapot.

    • @_zzs_1791
      @_zzs_1791 3 роки тому +5

      egy "erősítő" funkciója, kizárólag az "eredeti jel" amplitúdójának növelése.. minden "beépített funkció" mókusvakítás..
      a hangsugárzók "kompromisszumos" fix elhelyezéséhez nem kevés szakértelem és érzék szükséges..
      mivel szinte minden, sőt ma már valóban "minden jelforrás digitális", - a nem megelőzhető ill. kiszámíthatatlan anomáliák miatt - DA átalakítás előtt kell korrigálni, amit kell.. ez pedig csak nagyon cizellált eszközzel (szoftverrel) lehetséges, ami szinte csak PC-n kivitelezhető... még a "subwoofer vágását és fázistolását" sem lehet precízen beállítani egy "szaros erősítőn".. ; )
      ma már egy "igazi lehallgató rendszer", "nagyon jó" hangkártyából és a "legegyszerűbb és legtökéletesebb" végfokból+hangsugárzóból állhat csak (hangkártyától hangsugárzóig minden forrasztava, potméterek, relék és egyebek nélkül.. (bár csak a stúdiókat is így szerelnék visszafelé is))... minden anomáliát a "digitális jelforrásban" kell korrigálni "rendkívül" precízen...
      a bármikori fixsávos EQ-k pedig a legnagyobb ostobaság, amit kitaláltak..
      ...
      - ami a lényeg, hogy a fixsávos frekvencia-kiegyenlítők (EQ-k) szinte semmire sem jók, csak rontani tudják a hangzást..
      paraméterezhető frekvencia-kiegyenlítőt pedig mérőmikrofonnal, jó füllel és persze jelgenerátor-spektrumanalizátor párossal érdemes csak használni.. ja, és rengeteg türelemmel, intuícióval és nem mellesleg szakértelemmel.. ; ) és nem kellenek százezrek, milliók.. nekem speciel néhány ezerből "kijött".. az "automatáknak" tényleg nincs értelme, lehúzás és mókusvakítás.. és a PEQ-val valóban hanyagolni kell a szűk sávú emeléseket..stb.
      - ha pedig "mindent kiegyenlítettünk a rendszeren", még mindig szükséges a mély-magas "mindennapos" korrekciója, de leginkább a mélyé, amit szintén paraméterezhető EQ-val érdemes csak megcsinálni, töréstől "végpontig" nagyjából lineárisan...
      - a "hagyományos mély-magas" hangszínszabályzás a "gagyi" eszközökön és a "szétkevert" felvételeken néha segíthet egy hangyányit.. és nem értek egyet a magas leszabályozásával a mély hiányakor, mert éppen a "fiziológiai hangzás/hallás" rovására megy.. a széles sávú mély emelés igenis szükséges lehet.. aki pedig nem hallja a torzítást, annak minden mindegy... ; )

    • @csabahegedus3205
      @csabahegedus3205 3 роки тому +2

      A mai audiophile hi-fizés elitéli az EQ-t, csak mert bizonygatni szeretné, hogy egy méregdrága hi-fi cucc EQ nélkül is jól szól. Nagyon sok esetben nem veszik figyelembe, hogy nem mindenki engedheti meg magának a hangszigetelt stúdió minőségű hi-fi szobát. Ugyan is a lakberendezési tárgyak és a szoba alakja, is erősen befolyasolja az akusztikát. Hiába egy méregdrága rendszer, ha a rossz akusztika miatt szart sem ér. Erre való a "teremakusztiaki kiegyenlítő vagyis a hangszínszabályzó ami nagyon jó lehet ilyen problémára.

    • @_zzs_1791
      @_zzs_1791 3 роки тому +4

      @@csabahegedus3205 az "audiophile hi-fizés" ugyanolyan parasztvakítás, mint a "teremakusztikai kiegyenlítő".. ; )
      már maga a "HI-FI" is az, de arra legalább van szabvány (DIN 45500)... : )))

    • @pakozdiattila
      @pakozdiattila 3 роки тому

      @@_zzs_1791 Ez nem igaz, hogy parasztvakítás a teremakusztika kiegyenlítő... bár pontosan nem tudom mit értesz ez alat... viszont azt tudom, hogy nem véletlenül találták ki a hangelnyelő és a hangvisszaverő akusztikai paneleket.

  • @blackmore1030
    @blackmore1030 3 роки тому +8

    Én szinte mindig, amikor felteszek egy lemezt, hozzányúlok a hangszínszabályzókhoz, hogy a hangmérnök/producer ízlésétől a saját ízlésem irányába vigyem a hangzást. Jellemző pl., hogy az új kiadású lemezeken több a basszus, mint a régieken. Anno az albérletemben meg helyhiány miatt elég rosszul tudtam elhelyezni a hangfalakat, amit a basszus teljes letekerésével tudtam valamennyire kompenzálni. Az is egy szempont még, hogy ahogy öregszik az ember, a magasabb hangokat rosszabbul kezdi el hallani, ez is kompenzálható így.

  • @steve1435
    @steve1435 3 роки тому +1

    Ismét remek a téma, és a videó is. Bár láthatóan ez már nagyobb vitahullámokat keltett.
    Csak egy két gondolat.
    Én tapasztalatlan kezdő koromban, el nem tudtam képzelni, hogy az akkori audió-kúltúrát népszerűsítő HI-FI Magazin szerkesztői, hogy tudnak minden hangszín szabályozás nélkül zenét hallgatni. (Ezt ugyanis többször el is mondták.)
    Mellesleg az akkori, főleg Videoton készülékekből álló rendszeremet, különösen a DCR 3090-es hangsugárzómat, valóban nem lehetett hangszín szabályzás nélkül hallgatni.
    Aztán lett egy viszonylag normális Quadral alap kis dobozom, és rögtön lett magas is meg mély is.
    A másik, ahogy a hozzászólók is említették, sok olyan felvétel van, ahol vagy a hangmérnöki koncepció, vagy valami egyéb ok arra vezetett, hogy hiányérzete van a hallgatónak.
    Nálam szépen megfér, igaz két KÜLÖN rendszerben, a teljesen naturalista AudioPhile erősítő és analóg lemezjátszó, és CD játszó, és a disco-zenére való kommerszebb elektronikák, igaz, TELJESEN ELTÉRŐ ZENÉRE és STÍLUSRA.
    (Akusztikus Jazz, Klasszikus zene és a 80'-as évek könnyű disco zenéje.)
    És még 1 fontos dolog, azért nem kell több milliót elkölteni egy rendszerre, hogy ott mindenféle hangszínszabályzás nélkül is legyen a zenének alja-teteje meg dinamikája.
    Még sok jó videót!

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +3

      Hello. Köszönöm a visszajelzést... Először is én nem vagyok "EQ náci" és nem tartom hülyének azt aki lelkesen tekergeti. A videó arról szól, hogy mi történik amikor tekergeted és én miért nem tekergetem... Néhány gondolat... Az kategorikusan nem igaz, hogy csak a csilliárdos rendszerek tulajdonosai nem EQ-znak. Én az irodámban egy bőven 200ezer forint alatti szettet használok (ez az újkori ára, ma már a felét sem éri) és ott sem érzem szükségét az EQ-zásnak, pedig a Klipsch-ek azért néha megkívánnák... De a fő rendszerem is (erősítő/hangsugárzó) is csak keservesen súrolja alulról a milliós nagyságrendet. (Hehe... Kaptam is az ívet már, hogy mit pofázok én hifiről, amikor ilyen szar rendszerem van, hát mi fogalmam lehet róla!!! :)) Szóval az, hogy valaki használ-e EQ-t az elhatározás/ízlés/stb. kérdése és nincs összefüggésben a cuccod árával. Ha egy felvétel rossz, akkor az EQ-tól nem lesz jó, maximum számodra elfogadható... De EQ nélkül legalább meghallod ha egy felvétel rossz... Már pedig valóban vannak penetráns módon rosszul szóló felvételek... Ezeket én fogcsikorgatva végighallgatom úgy ahogyan vannak, vagy nem hallgatom őket. Mivel többségében Jazz-t, R&B-t hallgatok, tehát olyan felvételeket, amelyek általában jobb minőségűek a műfajból eredendően is, ezért hála Istennek ebbe nem sokszor szaladok bele...

    • @steve1435
      @steve1435 3 роки тому

      @@RTH Nem tudok vitatkozni egyik gondolatoddal sem! :-) Asszem' órákig el tudnánk dumálni zenéről, Hi-Fi-ről, cuccokról, meg arról ki-ki, hogy ismerkedett meg, és miként gyarapodott az ismeretanyaga, meg persze a tapasztalata, mert itt az tud sokat, aki sokat hallott!
      Jó Munkát!

  • @bardigyorgy5934
    @bardigyorgy5934 2 роки тому

    Köszönöm a videót . Szeretném kiegészíteni egy pár gondolattal ,tekintettel arra ,hogy mindent az alapoknál kellene kezdeni . . A hangszínszabályzás szükségessége ,bizonyos fizikai törvényszerűségekből adódik . Az egyik ilyen ok,a emberi fül eltérő ,az az frekvenciafüggő érzékenysége . A hallásunk kb, a beszéd frekvenciatartományában a legérzékenyebb ,ez mondjuk 700-2500 Hz közé esik , A hi-fi minőségű zene frekvencia tartománya ettől lényegesen szélesebb 30- 20 000 Hz .ami tartomány két szélén már a mérések szerint kb 60 dB hangnyomás szintre van szükség ,hogy az lineárisnak érzékeljük ,mivel a pl. 100 Hz .és a 10 000 Hz frekvenciákon ,a fülünk lényegesen érzéketlenebb . Máskülönben a automata hangszínszabályzás a legtöbb hi-fi erősítőben kikapcsolhatatlanul működik, ill pár típusnál kikapcsolható pl. a Videoton EA 6363 esetében , vagyis a hangszínszabályzás már akkor is megtörténik ,amikor a Bass és Treble gombokat alaphelyzetben hagyjuk .Szóval aki azzal büszkélkedik ,hogy nem teker rá a szabályzásra de mégis jól szól ,az alapból nem igaz . Az erősítőkben konstrukció függvénye ,de sok esetben a fiziológiai hangszín korrekció ( változó ) mértéke a hangszínszabályzó helyzetét veszi figyelembe és ez általánosságban a 0 -tól 35-40 % elfordulásig működik ,majd ettől feljebb tekerve a hangerőt ,már valóban elméletileg lineáris a hangkép. . Egyébként ,tökéletesen egyetértek azzal ami a videóban is elhangzik ,hogy mindezek ellenére is arra kell törekedni ,hogy a lehető legkevesebb beavatkozással megfelelően szóljon a berendezésünk.

  • @attilaelias5394
    @attilaelias5394 3 роки тому +4

    Sziasztok!
    Szerintem is sznoboskodás az egész téma persze ha van több milliód erre akkor cserélgesd a kütyüket addig amíg találsz olyat ami pont úgy szól ahogy NEKED tetszik.
    Vagyis ahogy gyárilag már behangolták! :D
    Sokat fogsz cserélgetni de szerintem ezt már megtapasztaltuk páran.
    Vagy vegyél nyugodtan egy equalizert és hangold be úgy ahogy NEKED tetszik.
    Sokkal olcsóbban megúszod az egészet.

    • @MrJakigabi
      @MrJakigabi 3 роки тому +2

      Bocs, de ez butaság. A forrásod, erősítőd, hangdobozok, kábeleid adott hangját nem EQ-val fogod tudni "korrigálni". Kapsz max egy totál más hangszínt, mint ami a hordozón van. A rendszered, és/vagy a felvétel attól még szar. Hiába tekergetsz

  • @Zoralovsky
    @Zoralovsky 3 роки тому +1

    Minidsp tesztet szivesen latnek, illetve erdekelne ezek eszkozok milyen korulmenyek kozt hoznak pozitiv valtozast

  • @jozsefhoffer708
    @jozsefhoffer708 3 роки тому

    Tisztelt Hozzászólók!
    Hiányolom a derűlátó hozzáállást.Talán megoldás lehetne a mérőmikrofonos öninstaláló rendszer.
    Ehhez "csak"azt kell megvárnunk,hogy olyat dobjanak piacra,ahol a mikrofon a zenehallgató fülében,
    a hallóidegnél van./A lehallgatási lánc legkevésbé lineáris eleme maga a fül./
    Addig is loudness-előítélettől mentesen érdemes a Fletchen-Munson,és a Robinson-Dadson görbéket átnézni.
    Nekem segített túljutni sok/reklámok gerjesztette/illúzión.

  • @laszlobokor7427
    @laszlobokor7427 2 роки тому +1

    A parametrikus EQ jó arra, hogy játszadozzunk vele. Végtelen számú beállítást tesz lehetővé. De mielőtt valaki ilyenre pénzt költeni, mondjuk próbálja ki pl. Wavelab-ot, és rájön, hogy idő után már régen elvesztette a fonalat.Ha valami rossz az akkor is rossz, lesz, ha bármit tekergetünk. Alapvetően két dolog kell, hogy jól szóljon valami! 1, megfelelő műsoranyag. Itt gyorsan el kell felejteni az mp3-at, és társait!!! A másik a jó hangsugárzó. Erősítőt, nem kunszt építeni, de egy jó hangdoboz készítése, már tudomány, amire semmiféle recept nincs. Ha megnézi valaki egy komolyabb doboz hangváltóját, rengeteg alkatrészt fog látni. Ezeknek csak egy része a hangváltó. A többi a beépített hangszórók frekvenciamenetét, fázisát, stb korrigálják!!! Az sem véletlen , hogy méregdrága erősítőkön, sem hangszín szabályozás, sem balance nincs!! Igaz, ami videóban van, a problémát a gyökerénél kell elfojtani!!Ehhez azonban rengeteg türelem és pénz kell!! pontosan ezért gyártottam magamnak hangfalakat, egy egy könyvtárnyi irodalom elolvasása után, olyan hangszórókkal, aminek minden paraméterét ismerem, másként nem megy!! Ezekből csak kettő van világon, de a lényeg, hogy minden tekergetés nélkül , úgy szólnak, ahogyan én akartam! Aki meg szeret tekergetni annak további jó tekergetést kívánok!

  • @csanad88
    @csanad88 Рік тому

    Nekem egy Kenwood tornyom van amiben van már digitális eq hozzátartozó gyári közvetlenül az erősítő alatt található és ha ki van kapcsolva dobozos hangja van a gyári hangszórók de ha bekapcsolod akkor életre kel minden illetve kábelt kell cserélni sejtem hogy a gyári vékony kábel lehet a Ludas ebben a dologban idővel természetesen cserélve lesznek de én szerintem egy pici eq akkor is fog kelleni kb. a 80-as években gyártották a rendszert és gondolom nem véletlenül rakták bele olyan vékony kábel van benne mint egy telefon kábel vagy lehet hogy még annál is vékonyabb van benne gyárilag természetesen egy audio Quest & néztem ki kell bele úgy majd talán kevesebb eq fog kelleni vagy hogy nem fog kelleni a használata én is a természetesség híve vagyok de ilyen vékony kábeleknél mint ami most vank ez nem lehetséges

  • @Vaszilij80Szopjlejev
    @Vaszilij80Szopjlejev 3 роки тому +4

    Nekem is technics sua-700mk2 van! De hiába régi nem fogom lecserélni, mert nagyon jó! 🙂

    • @killersigma1540
      @killersigma1540 3 роки тому

      Mivel hogy a mai blutuszos szar cuccok egy forintot sem ėrnek.Analóg sztereó erősítőnėl jobban nem szól egy házimozi ės blutusz erősítő sem.

  • @attilabagi8320
    @attilabagi8320 3 роки тому +1

    Technics SH-8045 equalizert használok, a szerény képességű hangfalaimmal csodát tesz... Sokkal olcsóbb egy ilyet venni és ízlés szerint beállítani, mint különféle hangfalakat és erősítőket vásárolgatni, hátha valamelyik majd jól szól a szobámban EQ nélkül... A másik gondolatom ezzel kapcsolatban, hogy a kedvenc zenéimet hallgatom a hangrendszeren, és azokból amilyen forrás létezik... persze lehet letölteni vagy megvenni nagyon jó minőségű zenéket, csak éppen nem azok a kedvenceim...

    • @jozsefhorvath8861
      @jozsefhorvath8861 3 роки тому

      A legnagyobb változást pedig a hangfallal éred el nem az EQ-val a második legfontosabb,ha nem az első a jó forrás!

  • @antalpager2106
    @antalpager2106 3 роки тому

    Köszi a videót!

  • @attilapataki8030
    @attilapataki8030 3 роки тому +1

    Az analóg equalizerek a bakelit lemez és kompakt kazetta aranykorában ugyanolyan természetes részei voltak egy hifi rendszernek, mint pl. az erősítő vagy a lejátszók. A kazettás magnó hangján mondjuk volt is mit korrigálni. A CD megjelenésekor hallottam először erről a szemléletről, hogy nem kell variálni a hangját, mert az úgy jó, ahogy van. Mégis analóg equlizerek még jó sokáig voltak a piacon, pl. az én Technics készülékem 2000-ből való. Mára viszont valóban eltűntek eltüntek az otthoni hi-fi-ből (mármint újonnan nem nagyon lehet kapni), de a használt készülékek piaca nagyon is virágzik.
    Azt azért számításba kell venni, hogy rengeteg nem igazán jól sikerült kiadvány kerül a piacra, illetve hogy egy 60-as években préselt lemez nagyon másként szól, mint egy korunkbéli elképzelhetetlen nagy felbontású digitális felvétel.
    Egy EQ nagyon hasznos a háznál, de abban egyetértek, hogy azért ésszel kell tekergetni.

    • @gaborozorai3714
      @gaborozorai3714 3 роки тому +2

      Már jóval a CD megjelenése előtt megszületett a minimalista audiofil irányzat, nem kapcsolnám össze a kettőt.

    • @attilapataki8030
      @attilapataki8030 3 роки тому

      @@gaborozorai3714 Hello, lehetséges, de én akkor hallottam róla először.

    • @MrJakigabi
      @MrJakigabi 3 роки тому +1

      A 60-as években az impulse és blue note pl olyan hangú lemezeket nyomtatott, hogy soha cd nyomába sem ér

    • @attilapataki8030
      @attilapataki8030 3 роки тому +1

      @@MrJakigabi Gondolom. Most volt nemrég évforduló, egy csomó kiadványt újra kiadtak: ua-cam.com/video/UoNz3Kxiph4/v-deo.html

  • @endrepinter357
    @endrepinter357 3 роки тому +5

    Számomra rengeteg manapság az olyan felvétel, amiben keveslem a magas hangokat. Ilyenkor a Treble poti a megoldás. De az EQ felesleges egy átlag zenehallgatónak, mert elbizonytalanítja hogyan állítsa be. Nekem a klasszikus, treble, bass poti beállítása bőven elég.

    • @navrasicsi
      @navrasicsi 3 роки тому +1

      Én is valahogy így vagyok vele. A korom előrehaladtával sajnos romlik a hallásom a magas tartományban. :(
      Nekem most nincs EQ a rendszeremben, de a következő elektronikában amit venni fogok, bass és treble lesz. Bármi is legyen az.

    • @_zzs_1791
      @_zzs_1791 3 роки тому +2

      nagyon helyes.. a fixsávos EQ-knak semmi értelme, csak rombolni tudnak.. egy "sima magas vagy mély emelés" (még ha nem is lineáris) ezerszer többet ér nektek.. ; )
      a paraméterezhető EQ-hoz meg sok más mellett, "szakértelem" kell..

    • @pakozdiattila
      @pakozdiattila 3 роки тому

      Szerencsére én egy viszonylag jó D/A konverterrel szerelt hangkártyával hajtom meg az aktív hangfalakat... egy viszonylag jól kezelt helyiségben. ;)

    • @pakozdiattila
      @pakozdiattila 3 роки тому +1

      @@navrasicsi :( 13 kHz felett sajnos már nekem is erősen romlik a jelátvitel a hallórendszeremben.

  • @istvanegri
    @istvanegri Рік тому

    Ami kimaradt: a fázistolás. Egy hangszínszabályzó - legyen az bármiféle - a futásidőben okoz késleltést-sietést, tehát a sztereoképet meghamisítja. Ez hallható. Emiatt erősen javaslom, hogy egymásra hangolt erősítő és hangszóró esetében ne alkalmazzunk hangszínszabályozást, hiszen a rendszert igyekezünk minél lineárisabb átvitelre méretezni, ami nyilván sok pénz és hallgatási próba, de végeredményképpen hallhatjuk a felvételkészítő(k) eredeti szándékait, melyeken lényegében csak rontani lehet az utólagos hangszínkorrekciók alkalmazásával.
    Ha az eredeti fölvétel pocsék, utólag gyakorlatilag nem lehet változtatni rajta.

  • @1964pufi
    @1964pufi Місяць тому

    Sok embernek gondolok itt az idősebb korosztályra a zenei hallása torzul vagy pontosabban csökken a frekvencia érzékenysége mind a magas mid a mély tartományokban.Van akinek mind a kettő. Nekem speciel a magas hangok mentek a tepsibe. Ebben az esetben kimondottan jól jön a számomra ,ha emlékezetből visszaállíthatom a régi zenei előadóim számainak megközelítőleg eredeti hangszíneit .Ezzel azt is elérem ,hogy az új még sosem hallott zenéket közel eredeti hangzásában hallgathatom meg. Amúgy semmi indokát nem látom az equalizerek használatának minőségi hangrendszerek esetében.

  • @janosnagy4382
    @janosnagy4382 3 роки тому +1

    Élethű hangzás = lineáris frekvencia ÉS fázismenet. Ez utóbbiról szemérmesen hallgatnak a hifi gyártók, úgyse érti az emberek 99.99%-a, pedig ez határozza meg a térhatást, sztereó képet, az apró részletességeket, a kellemes lágy hangzást.
    A frekvenciaszint szabályozással ezeket szúrjuk el, ha az alsó három oktáv felett ilyet használunk.
    Az alkatrészek garmadával teletömött hangváltójú 3-4 utas hangfalaknál már alapból tökmindegy, hogy mit tekergetünk.
    Az élethű hangzást a full range hangszórók tájékán lehet megtalálni.

    • @pakozdiattila
      @pakozdiattila 3 роки тому

      Azért én megelégszem egy stúdió monitor hangfal párral is...:) talán nem véletlen az elnevezés... ;)

    • @janosnagy4382
      @janosnagy4382 3 роки тому

      @@pakozdiattila Nem véletlen az elnevezés, stúdióba való hangkeveréshez. A frekvenciamenete van nagyon egyenletesre beállítva, az akusztikai élmény másodlagos.
      Semelyik hangmérnök nem hallgat otthon ilyet az otthonában. Nem arra való, nem szól élethűen.
      Aki minőséget akar az rákeres mondjuk erre, és megveszi ha van rá pénze.
      blumenstein audio Old style Orca 3" Full Range pair

    • @pakozdiattila
      @pakozdiattila 3 роки тому

      @@janosnagy4382 Nem is vészes a darabonkénti ára... csak 152 ezer... 🤔

    • @janosnagy4382
      @janosnagy4382 3 роки тому

      @@pakozdiattila Tudok drágábbat, ha túl olcsónak találod. Ebből 1.2milla a pár.
      Icon Audio FRm 3

    • @pakozdiattila
      @pakozdiattila 3 роки тому

      @@janosnagy4382 Ha azt veszed az sem olyan drága...🤔😏
      De én megelégszem egy Kali IN-5 vagy egy PMC Result 6-al is

  • @Zoltan74
    @Zoltan74 3 роки тому +2

    Én mindenképp használom az parametrikus digitális EQ-t. A szoba így is, úgy is belenyúl. Annyi pénz meg a világon nincs, hogy a szobát alakítsam a zenéhez ha szerkezethez is nyúlni kéne, főleg, mivel albérletben lakunk, meg sem tehetném, ha akarnám se! Egyébként se használható instrukciót, se használható szakembert nem találni erre, kerestem a neten, hogy kéne kialakítani egy adott szobát.
    Mivel nálam digitálisan történik az EQ, így minőség romlás nemigen történik, mert nem egyik készülékből vezetem az analóg jelet kábelekkel egy másikba, mint ahogy egy fizikai dedikált EQ-nál történik!
    Nálam a hangszóróig teljesen digitális a jel, csak a hangszóró előtt konvertálódik át Analógra, a digitális hangváltó után. Így még a karvastagságú, méregdrága hangfalkábelekre sincs szükség!
    A Dynaudio Xeo 6 audiophil aktív hangfalát használom, és csak annyit mondhatok, eddig ennél jobb hangot még sosem reprodukált nemek egy saját eszköz, vagy rendszer itthon! Volt sok analóg rendszerem, de nagyon pénzéhes, ha tényleg jó minőséget akarunk. Manapság már szinte minden zenei anyag digitális formátumú, mi értelme már az elején átkonvertálni analóggá, amikor azt minden eszköz, kábel, csatlakozó stb. azonnal befolyásol? Aztán költsek jobb esetben százezreket arra, hogy ezt korrigáljam jobb kábellel, erősítő váltással :) Én 30 év hifizés után azt gondolom és vallom, hogy a digitális jel minél tovább maradjon digitális, és csak a legvégén konvertáljuk át analóggá. Ha ugyanis át van alakítva, az anyag már nagyon sérülékeny, főleg ha még az előerősítés sem történt meg! Gondolok itt a nem kívánt készülék, pl erősítő általi hangszínezésre, torzításokra, kábeleken történő veszteségekre, összeszedett zajokra! Mellesleg digitális anyag digitálisként kezelve jóval pénztárca barátibb megközelítés, mint amikor már az elején, pl. egy cd lejátszóban megtörténik az analóggá alakítás, amit aztán próbálunk nagyon drága kellékekkel-kábelekkel a lehető leg jobb minőségben a hangszórókhoz juttatni.
    A magasat kicsit színezem, mert úgy érzem, erre szükség van, révén hogy öregszem, és a magas hangokat egyre kevésbé hallom, ez mindenkinél így van, eltérő mértékben. Ez képletesen szólva olyan, mintha az évek alatt a magashangerőt egyre inkább lejjebb tekernék... A 16khz-et még épp érzékelem, de a 18-20-at már semmilyen szinten nem. Nekem egy kis plusz kell 15-16khz környékére, hogy esetleg úgy érzékeljem, mint egy kamasz EQ nélkül. Mivel nagyon imádom érezni és hallani is a 30hz és alatti frekiket, azt is kiemel pár decibellel, nekem így zeneibb az élmény, és végül is ez számít! Meg így kiegyenlítem a hangfal 30hz en való -3decibelles csökkenését 0-ra.
    www.sztereomagazin.hu/archivum/hirek-archivum/dynaudio-xeo-6-wireless-aktiv-hangfal/

  • @prtyko
    @prtyko 3 роки тому +5

    Ha valósághű zenére vágyom, elmegyek egy akusztikus zenekar koncertjére, egy jó helyszínre, mondjuk MÜPA.... Az otthoni régi lemezeimet, meg úgy színezem, ahogy akarom és ahogy nekem tetszik.... és????? Egyébként a legjobbak a két mikrofonos felvételek, hangszerekkel egy teremben....ennyi, az összes többi, ami keverőasztalon alakul ki, az a hangmérnök ízlésén és a monitor hangfalakon múlik, teljesen relatív.....

  • @vatmingmail1141
    @vatmingmail1141 3 роки тому

    3:10 alapvetó tévedés... ki lehet a rendszer "hibáit javítani" ha hangfalon tul kevés a mély,mert tul kicsi a hangfal akkor mély emeléssel lehet rajta segíteni. ha egy hangfalat muszály szekrény tetejére tenni, akkor magas emeléssel visszakapjuk a magasak egy részét amit elvesztettünk mert tul magasan lett a hangszoró ami hangot már nem fülünk felé szórja

    • @pakozdiattila
      @pakozdiattila 3 роки тому

      Szerintem meg nem.... :)
      A fizikát nem lehet meg@@@szni...
      Teljesen korrekt a videóban elhangzó megállapítás miszerint sem a lehallgató szoba akusztikáját, a hangrendszerünk hiányosságát és sok más problémát nem tudsz az erősítőkbe integrált mély, közép és magas szabályozókkal korrigálni.
      Nem véletlen, hogy erre külön programokat írnak nevesebb szoftvergyártók... de igazából ez is csak pótcselekvés.
      Első körben a szoba akusztikáját kell rendbe tenni úgy, hogy az a lehallgatási pozícióban megfelelő legyen.
      Második körben érdemes normális lejátszó gépet, D/A konvertert, aktív vagy passzív lesugárzót venni.

    • @vatmingmail1141
      @vatmingmail1141 3 роки тому

      @@pakozdiattila rakd hsgfalat 2 méter magasra, halgasd meg utána rájössz...

    • @pakozdiattila
      @pakozdiattila 3 роки тому +1

      @@vatmingmail1141 😎 A hangfalat fül magasságba illik rakni vagy úgy kell elhelyezni, hogy a fül irányába sugározza a hangot....mert arra tervezték. 🙂
      Ami ettől eltér az nem szakszerü használat..
      Egy a lényeg... normális teljesítményű hangfalat kell rendeltetésének megfelelően használni... akusztikailag megfelelően kezelt helyiségben.

    • @vatmingmail1141
      @vatmingmail1141 3 роки тому

      @@pakozdiattila mit nem mondassz? akkor a lakótelepi lakást vagy szobát belölle cseréljem le? vagy az egyedi épített hangfalam , amit 20 éve építettem , és lealázott 20 éve 1 millióig minden hangfalat, attol kéne megválni ? :D ... ami 150 cm magas, és csak fekteteve fér el szobában, a szekrény tetején, akkor azt kéne lecserélnem? :D költözzek vidékre? vagy mondjak le 20éve kedvenc hangfalamról? vagy maradjon a magas potméter feltekerése ? ami megváltoztatja igenis a rendszer hangját? amugy ha függölegesen saját talpán áll a hangfal akkor semmi eq nem kell neki,minden erősítőn direktben ugy szól hogy bármilyen ócska erősítőt is el lehet vele adni :D erősítő kereskedők álma lenne egy ilyen hangfal

  • @stringaudio84
    @stringaudio84 3 роки тому +5

    Hiába hagyják el "komolyabb" erősítőkön a hangszínszabályzókat,megoldjuk kábelekkel,pockokkal a villanyórán meg a kristályokkal.

  • @Christophair656
    @Christophair656 11 місяців тому

    Szia. A segítségedre, tapasztalatodra lenne szüksége, adott egy Pioneer SX-N30A-S erősítő amihez szeretnek equalizert, esetleg tudnál tanácsot adni hogy milyen típusú lenne hozzá megfelelő illetve hogyan lehet össze csatlakoztatni , válaszodat előre is köszönöm .

  • @borgab4231
    @borgab4231 3 роки тому

    A mai zenéknek nevezett fércművekhez nem is kell csak egy digitális szutyok. Egyre kevesebb a normális hifi cucc, ha jó cuccon szeretné hallgatni a zenéket az ember akkor 30-40 éves motyót kell hogy beszerezzen. Nekem is egy Beag HEC 45 studió monitor párom van itthon.

  • @gl328
    @gl328 13 днів тому

    Én pont ma üzemeltem be egy technics rendszerbe,és dobott a hangzáson....de mindenki bízza a hallására....nekem bejött

  • @joefoldvari3747
    @joefoldvari3747 2 роки тому

    Nyugodtan használjátok ha a rendszeretek kér egy kis plusz magasat vagy mélyet, akár drága cuccoknál is. A számitógépen belül érdemes profi EQ-t alkalmazni. Jókat nevetek azokon akik azt hiszik, hogy ez az ördögtől való miközben olyan satnyán, tompán szól otthon a zenéjük mintha lenne rajta egy low pass filter.

  • @TamasMagas
    @TamasMagas Місяць тому

    oda estél a végére, ahonnan indultál
    nincs válasz az EQ kérdésre--
    a jó zene mindenképpen élvezhető a sz..t meg úgyis kikapcsolom--
    ha a hangszin lényeges lenne, akkor sosem hallgatnék mp3-at, de honnan lenne pár száz lemeznyi anyagom ?--
    csakis szerinted rossz minőségben, hisz két vagyon lenne eredeti lemezen --
    aműgy sosem szerettem a hanglemez hangját, nekem az a mesterkélt, --
    a zene a lényeg, nem az EQ , hajrá, --
    aki a minőséget keresi, megérdemli a kínlódást

  • @rafaelszepesi469
    @rafaelszepesi469 2 роки тому

    én egyet tudok érteni azzal hogy nincs szükség eq-zésre akkor ha a hangszínszabályzó min negyedére van álliítva de viszont ha halkan szeretnék zenét hallgatni mindigis keveslem a dinamikát és a basszust csak az a probléma hogy az új erősítőkön ha teljesen feltekerem a basszust akkor sem szólal meg olyan hangerősségről beszélek mikor csak rádiót hallgatok vagy zenét olyan hangszinten ami nem zavaró .. csak úgy szól .. mikor nem arról megy hogy meghallgassam az adott felvétel részletgazdagságát vagy magasabb hangszinten a basszusokat
    Hallgattam Denon pma1600at,marantz pm 7000n cambridge evo 150et külömböző hangfalakkal mélyerős hangfalakkal ott nem volt probléma ugyan szépen szóltak de mint mondom a potméterszabályzónak min. a negyedén kellett hogy legyen hogy megjelenjen a kellő basszus és dinamika
    Kérem ha valaki tud ajánlani olyan erősítőt ahol egész alacsony hangon is van kellő dinamika és basszus ajánljon

    • @Komethark
      @Komethark 2 роки тому

      Neked nem erősítő hiányzik hanem aktív melysugarzo. Értsük már meg hogy egyetlen álló hangfal sem fog olyan melyet produkálni amit egy melylada tud

    • @rafaelszepesi469
      @rafaelszepesi469 2 роки тому

      @@Komethark 😑😑😑

  • @viktormravik9230
    @viktormravik9230 3 роки тому

    Üdvözlöm ! Denon erősítő rendelkezik az S- Direckt funkcióval , ha jól tudom ez kizárja a hangszín szabályozást teljesen , ha be van kapcsolva? Így az adott cd vagy màs formàtumot eredeti hangzásvilággal élvezheti az ember.

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      Hello. Igen. A "Source Direct" kapcsolók az erősítőkön általában kikerülik a hangszínszabályzó, Loudness esetenként a balansz és minden egyéb szabályzókat (a hangerőszabályzón kívül), amelyek enélkül a jel utjába kerülnének és azt (általában hangminőség szempontjából negatívan) befolyásolnák. Minden extra alkatrész, vezeték, stb. a hang útjában ront a jel minőségén. Azt az adott alkatrész minősége dönti el, hogy mennyit. Nyilván a legjobb az ha nincs semmi felesleges az audio jelünk útjában. Ha mindenféle hangszínszabályozás nélkül meg vagy elégedve a cuccod hangjával, akkor érdemes ezt a funkciót bekapcsolni. Ha valami hiányzik és ezért kénytelen vagy tekergetni a hangszínszabályzót, akkor kompromisszumot kell kötnöd. Egyébként a nap végén úgy is az számít, hogy neked mi az ami élvezetessé teszi a zenehallgatást és nem az, ami műszakilag vagy az ortodox audiofília szempontjából kívánatos...

  • @motorcityproject
    @motorcityproject 2 роки тому

    javaslom egy hangmérnökkel való beszélgetést... sírok...

  • @KCsabi
    @KCsabi Рік тому

    Adott egy Audiolab 7000a vagy Cabridge CXA amin nincs semmi hangszabályozás.
    Egy eq megoldaná ezek hiányát?

    • @RTH
      @RTH  Рік тому

      Hello. Meg.

  • @markbecskei7733
    @markbecskei7733 3 роки тому

    Reflex oszlophangfalról váltottam zárt polcsugárzóra. Ugyanazon beállítással nagyon máshogy szól. Szerintem természetes, hogy kell adnom rá több mélyet. Vagy mégsem lenne az?

  • @knoskamatee_
    @knoskamatee_ 3 роки тому

    én csak rádióadásoknál szoktam hozzányúlni a sima hangszínszabályzónak.
    speciel a kedvencemnél, amit hallgatok, olyan torz, tömörített sziszegős a teteje, hogy csak simán lentebb tekerek a magasból pont annyit, hogy ne vesszen el sok a legtetejéből, meg ne bántsa a fülemet. minden más esetben jó felvételt keresek.

  • @HayashiKreta
    @HayashiKreta 3 роки тому

    Szerintem kezeletlen szobaakusztikánál teljesen fölösleges a mérőmikrofonos bohóckodás, mert a hot spotot sem egyszerű kimérni, máshol meg már teljesen máshogy fog minden szólni. Mármint asszem olyan 40nm alatt. Akinek ennél nagyobb a zenés játszós szobája ott érdemes kimérni a diffúzorok, abszorberek helyét.
    Szerinted preampot érdemes használni vagy az már belenyúlás az eredeti hangba? Konkrétan az Aiyima valami ilyen modellje megéri?

  • @zoltanrajnai2848
    @zoltanrajnai2848 3 роки тому

    Szia azt szeretném kérdezni hogy van egy Sony házimozi erősítőm ahhoz 6 ohmos JBL hangfalak A kérdésem az lenne hogy szeretnék két nagyobb frontsugárzót vásárolni hozzá és hogy ha 8 ohmos teszek hozzá akkor megváltoztatja a többi hangfalnak a A hang minőségét vagy befolyásolhatja e az erősítőnek a működését?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      A hangminőség pozitív és negatív irányba is változhat hangfalcserénél. A nagyobb impedancia nem feltétlenül jelen jobb vagy rosszabb hangminőséget. Nagyobb impedancia esetén kisebb teljesítményt fog leadni az erősítő, de ha az új hangfal érzékenyebb a réginél, akkor ennek ellenére akár hangosabban is szólhat. A lényeg az, hogy a műszaki paraméterek alapján nem lehet egyértelműen meghatározni a hangminőséget.

    • @zoltanrajnai2848
      @zoltanrajnai2848 3 роки тому

      Szia köszönöm szépen a gyors választ én abból engem csak az érdekelt volna hogy a házimozi erősítő n A center és a háttérsugárzó maradna 6 ohmos és csak a két frontot szeretném lecserélni 8 ohmos ra és hogy a többi hangfalnak A hangzását nem e változtatja?

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Ha jól van megépítve az erősítő, akkor nem igazán…

    • @zoltanrajnai2848
      @zoltanrajnai2848 3 роки тому

      Köszönöm szépen a választ!

  • @gaborvisnyei8528
    @gaborvisnyei8528 3 роки тому

    Helo, jók még mindig a videóid, mondjuk ilyen kütyüs, diy videók jönnek be inkább de ez is tetszik.
    Eq-t én egyáltalán nem használok. Quad 405 van nekem használatban mint erősítő, ha a hangfal elvérzik, nem eq-zok. Eq-val az is a baj, hogy alapból fázis és frekvencia hibás ládát még tovább rontjuk :(
    Na de ahogy hallgatom a videót, ugyan azt mondod mint én.

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому

      Hello. Otthon a négy fal között mindenki úgy hallgathat zenét, ahogy az neki tetszik :) De a viccet félretéve, ha valakinek a fülének az a hangzás tetszik, amit az EQ-val műszaki értelemben tovább rontunk, akkor az szerintem teljesen rendben van. Az a lényeg, hogy élvezzük a zenehallgatást, ezért csináljuk ezt a hobby-t és nem azért, hogy bármilyen elvárásnak megfeleljünk. Én úgy gondolom, hogy aki komolyan gondolja ezt a dolgot és elmélyed benne, az előbb-utóbb úgyis el fog jutni ezekre a következtetésekre (amit te is említesz a fázishibával, stb. kapcsolatban), de ha mégsem igazából az sem baj...

    • @gaborvisnyei8528
      @gaborvisnyei8528 3 роки тому

      @@RTH Oké én is végig jártam a ranglétrát, meg egyébként zenélek is, meg fejlesztek is, gyártok is tehát mindenhogy kellett a fejlődés stb.
      Hangszórót is javítok, gyártani is tudok, meg hagfalat is gyártok.
      Én egyébként ha úgy vesszük a zenehallgatást apám unitra 2x 20 centis zárt dobozával kezdtem, aztán volt házi reflex doboz (ami egyébként hangosításban nagyon is túllőtt a dolgon) Tesla 16.5-ös zárt dobozzal, RFT szélessávú reflex dobozban (ez nagy lépés volt) majd Altec A5 Klón ami jelenleg is szolgál. Van persze zárt dobozom is itthon, meg majdnem minden meg van a régi időből.
      Van amin meglepődök, hogy mégsem úgy volt jó ahogy stb.
      Én is azt mondom, hogy járja mindenki végig szépen a saját útját, informálódjon, akár Tőled is, én is azt teszem, azt egyszer csak eljut egy komprumisszumhoz az ember.

  • @Ajozsy
    @Ajozsy 3 роки тому

    én csak a mélyen szoktam emelni a DSP erősítőmön, nincs mélyládám és nem is lesz! így kiemelem a mélyet rajta sokkal jobb lesz a hangja a 3 utas hangfalaimnak, ég és föld...

  • @gaborozorai3714
    @gaborozorai3714 3 роки тому +1

    Én is a tiszta jelútban hiszek, de lehetnek olyan helyzetek, amikor nem biztos, hogy érdemes ellenállni a frekvencia-korrekció valamilyen formájának. Ilyen helyzet a szerencsétlen szoba-akusztika, vagy ha az ember olyan popzenei felvételeket hallgat, amelyeket bluetooth-hangszóróra kevernek, nem audiofil láncra. Érdekes egyébként, hogy a fejhallgatós világban mintha elfogadottabb lenne az ekvalizálás, pedig ott a szoba-akusztikát nem is kell kezelni.

  • @csabahegedus3205
    @csabahegedus3205 3 роки тому

    Nagyon jó videó lett. Amúgy nem mindenki teheti meg, hogy zeneszobában, vagy hangszigetelt stúdió szobában halgasson zenét. A szobában bútorok, tárgyak vannak és a szoba formája is befolyásolja az akusztikát. Erre találták ki anno a
    " teremakusztikai kiegyenlítőt "
    másnéven a hangszínszabályzót.
    Jó hasznát lehet venni.

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      Hello. Szerintem nem is az az üzenete a videónak, hogy elítélendő az EQ használat, hanem az, hogy ha úgy döntünk, hogy használjuk, akkor ésszel tegyük azt.

    • @_zzs_1791
      @_zzs_1791 3 роки тому +2

      @@RTH fixsávos EQ-t használni ésszel..? lehetetlen, mert akinek van "esze", az nem használja... : )))
      a PEQ-hoz meg még az "ész" is kevés...
      a videó "üzenete" sajnos nem "értelmezhető".. "csinálj, amit akarsz, de ésszel".. a "szerencsétlenek" ezzel aztán ki vannak segítve.. ; )
      ..
      véleményem szerint pl. a Gedeon legalább a szubjektív patetikus baromságait osztja.. de Te már a legtöbb esetben csak "semmit mondasz"... nehogy valamilyen állításoddal vitatkozni lehessen..(?) ; )
      akkor inkább egzakt dolgokat közvetíts, mint pl. a digitalizációról szóló videódban...
      de még jobb lenne, ha mindig minden szempontból magadat adnád és "bele is állnál" a mondanivalódba.. akkor talán nem kéne mindig magyarázkodnod, hogy mi az "üzenete" az aktuális videódnak, mert akkor lenne... ; )
      természetesen a gyakorlati bemutatókra nem vonatkozik mindez, bár ott is sok a szabadkozás...
      nem kell fosni.. : )) légy lelkesebb vagy akkurátusabb vagy mindkettő.. ; )

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +4

      Kétszer is elmondom a videóban a véleményem amivel vitatkozhatsz. Ha nem csak a címét olvasod el legközelebb akkor tudni is fogod, hogy mi az :)
      Amúgy, ha ennyire penge vagy miért nem csinálsz videót! Én lennék az első feliratkozód, de ha nem kapok Trónok Harcás vérfürdőt idéző “beleállást” a dolgokba, akkor én is ott fogok ám a videó alatt trollkoni :)

    • @csabahegedus3205
      @csabahegedus3205 3 роки тому

      @@RTH így van. Teljesen jól kifejtetted a mondanivalód . Nem ma kezdtem a Hi-Fizést én sem, és műszakis is vagyok, de ebben az EQ dologban is teljesen egyetértek Veled.

    • @_zzs_1791
      @_zzs_1791 3 роки тому +3

      @@RTH talán mert túl "penge" vagyok.. ; ))
      szerényebben fogalmazva, tényleg hónapokig is eltartana mire "kiengedném a kezem alól"... igaz, nem is 15 perc lenne.. szóval egyelőre nincs időm erre.. majd talán...
      igen, átjön valami.. a mondani akarás és az affinitás.. épp ezért baß fel a végeredmény.. ; )
      ez nem trollkodás.. soha sehol nem fogalmaztam még érv nélküli cinizmust.. csak azt kritizálom, ami kritizálható.. csupa "általánosság" hangzik el, amivel mindenki csak egyetérthet.. a mély-magas hangszín szabályzókat én sem és senki nem hívja EQ-nak és nyilván mindenki úgy hallgasson bármit, ahogy tetszik.. és mindenki tudhatja, hogy mi kapható és mi nem..stb. ezekről nincs vitatkozni való.. ; )
      de a "konkrétumok" hiányoznak.. pl. a legtöbb problémát okozó szobaakusztikai anomáliák keletkezése és csökkentésének egyszerű módjai.. vagy a "hangszínszabályzó", az EQ és a PEQ közti fontos különbségek magyarázata.. a frekvencia-kiegyenlítés "legalább elméleti" megvalósításai, magyarázata, hogy pontosan hol, hogyan van rá szükség a frekvenciamenetben, hogyan mérjünk..stb.
      a videó több, mint fele a "klasszikus hangszín-szabályozás" bagatell negatívumairól szól és az sem érthető a legtöbbek számára.. pedig a legtöbben csak ezt használják.. "joggal".. mert ahogy azt már korábban írtam: a "hagyományos mély-magas" hangszínszabályzás a "gagyi" eszközökön és a "szétkevert" felvételeken néha segíthet egy hangyányit.. és nem értek egyet a magas leszabályozásával a mély hiányakor, mert éppen a "fiziológiai hangzás/hallás" rovására megy.. a széles sávú mély emelés igenis szükséges lehet.. aki pedig nem hallja a torzítást, annak minden mindegy... a többit már nem másolom ide.. ; )
      a lényeg, hogy az a "kevés" is csak épphogy meg van említve, így aki ért hozzá annak evidens, aki nem, annak semmit sem mond.. tehát kérdések, valódi érdeklődés nincs és marad a hangulatvideózás..
      és kérlek, ne keverd a kritikát az ellenérvvel vagy "magával a vitával"... konkrét állításokkal (legyen az akár kritika) lehet csak vitatkozni...
      általános kritika vagy konkrét állítás és érvelés..? én mindezt tettem, de ellenérv nuku, vita nincs.. ; )

  • @csabaczimer739
    @csabaczimer739 3 роки тому

    Paul McGowan azt mondja, hogy nem feltétlenül a lineáris átviteltől lesz jó hangzású egy hangszóró: (4p25 körül), én meglepődtem rajta erősen.
    ua-cam.com/video/Eqxuib91ZwM/v-deo.html&ab_channel=PSAudio

  • @sajatApamVagyok
    @sajatApamVagyok Рік тому

    sustaint tedd rá!

  • @jamesgandolf5005
    @jamesgandolf5005 3 роки тому +2

    Ez így önmagában hülyeség. Az rendszer függő hogy mikor melyik hangszínbe kell belenyúlni. Vannak olcsó kategóriás erősítők amik pl magas és mély hang kiemelés nélkül karton doboz hangon szólnak. Ugyan ez a helyzet a hangfalakkal is. Vagy a magas vagy a mély kevés. Az tény hogy el lehet találni viszonylag kicsi pénzből olyan rendszert ami lineárba jól szól persze ahhoz olyan jelforrás is kell. Bár a Loundness gomb akkor is kell neki. Ez a videó megint a csilliárdos rendszerekre lehetne útmutató nem pedig az átlag hifire.

    • @_zzs_1791
      @_zzs_1791 3 роки тому +2

      az "átlag hifi" általában nem Hi-Fi.. ; )
      leginkább a magas és főleg a mély tartományok "vége" felé... ezért is találták ki anno a klasszikus mély-magas szabályzást...
      a probléma a több(fix)sávos EQ beépítése.. ezeknek semmi értelme..
      - semmi sem "szól lineárba" sehogy sem, hiába "áll lineárba" vagy akárhogy, ez a videóban is elhangzik, de sajnos nem "érthetően"..
      a "loudness" az emberi fül frekvenciafüggő hangnyomásérzékenységét hivatott volna korrigálni, de szintén csak értelemtelen funkcióvá vált a laikusok számára főleg, hogy szinte mindenféle kivitelezése "gagyi", "kamu", nem valódi fiziológiai hangerő-szabályzás, ami ráadásul konfigurációs és valódi "helyzetfüggő" is...
      - "átlag hifi" átlag hallgatójának bőven elég a "klasszikus mély-magas", ha egyáltalán használja.. de ha még azt se, hát akkor nyomja meg azt a francos "loudness" gombot.. vagy amit akar.. ; ))

    • @jamesgandolf5005
      @jamesgandolf5005 3 роки тому

      @@_zzs_1791 Eggyes erősítőkön a full linear a Cd Direct vagy talán még Piure direct mód hívatott képviselni. Ahol a jelút kikerüli a hangszínszabályzó egységet.Na már pedig az lineárba szól ha tetszik ha nem csak épp nem úgy ahogy kéne. Átlag hifi nem hifi? Akkor mi? Akkor miről beszél az úr a videóban? Akkor biggyesztjük már oda hogy miről van szó!?
      A beszéd közben látható Technics is egy klasszikus átlag hifi erősítő!

    • @_zzs_1791
      @_zzs_1791 3 роки тому +3

      @@jamesgandolf5005 "általában" nem Hi-Fi.. éppen az "átlag hifi" legfőbb problémájának csökkentéséről akart szólni a videó.. igaz, nem sok sikerrel.. hogy a "full linear" vagy a "direct" sem "valódi lineáris átvitel" (információtól dobhártyáig)... mert ilyen nem létezik és ez viszont ha "nehezen" is, de kiderül a videóból... a "köztes hangszínszabályzás" problémáit és a "valódi korrekciót" sajnos nem elemezte a készítője.. maga a "Hi-Fi" ill. a szabványnak megfelelés, ha nem is a dobhártyáig, de a megmozgatott levegőig minden adott hangfrekvenciás jelet továbbító elemet magába kell foglaljon.. és utána jöhet a hallás, aminek nem sok köze van a Hi-Fi-hez.. ; )
      egy "erősítő" funkciója, kizárólag az "eredeti jel" amplitúdójának növelése.. minden "beépített funkció" mókusvakítás..
      a hangsugárzók "kompromisszumos" fix elhelyezéséhez pedig nem kevés szakértelem és érzék szükséges..stb..stb..
      a lényeg, hogy ha nem vagy minden egyes részlettel tökéletesen tisztában, akkor ne használj mást, mint a mély-magas szabályzókat ízlésed szerint.. EQ felejtős mindenhol.. ennyi..
      persze mindettől függetlenül mindenki úgy hallgat bármit, ahogy akar.. és sajnos a videónak is csak ennyi az "üzenete"... már ha van.. ; )

    • @MrJakigabi
      @MrJakigabi 3 роки тому

      @@_zzs_1791 nem olyan felvételt kell hallgatni, amit direkt úgy kevertek, hogy szokol rádión szóljon jól a strandon :)

    • @MrJakigabi
      @MrJakigabi 3 роки тому

      @@_zzs_1791 mondjuk pont ebben a videóban nem láttam olyan erősítőt, ami direktben ment volna, nem láttam hangdobozt, kábelt, semmit. Ha ezt a Technics-et vesszük alapul, akkor nyugodtan tekergesse bárki :) biztos remekül fog szólni :) ja, nem...

  • @robertmolnar9637
    @robertmolnar9637 3 роки тому

    Teljesen felesleges egy jó szobai rendszernél,bár autóban elmegy.Kezdőként én is használtam,de bizonyos szint felett többet árt mint használ.

  • @MrJakigabi
    @MrJakigabi 3 роки тому +1

    Annyit tennék hozzá, hogy minél jobb rendszered van, annál inkább kihozza a hordozón lévő anyag hibáit. Lassan megtanultam azt, hogy rossz felvételeket nem hallgatok. Nem a rendszert manipulálom, hanem jó felvételt választok ) ami szarul szól otthon, az valszeg gyenge stúdiómunka, elengedem, még ha kedvelem is. Megy a kocsiba :)

    • @RTH
      @RTH  3 роки тому +1

      Igen hát, ahogy azt mondani szokták fekáliából nem lehet várat építeni :)

    • @attilaveres3065
      @attilaveres3065 3 роки тому +1

      Hifista az ember vagy zenekedvelő? Engem is bosszant ha gyenge a felvétel, a zene színvonala meg kiváló, de legalábbis személyem elsősorban a zenei élmény miatt veszi a hifit. Lehet, hogy az adott felvételt nem veszem meg drága hordozón, mert minek, de ha lelkesedek egy előadóért akkor legalább cd lemezen beszerzem, hogy a gyűjteményem darabja lehessen.

    • @MrJakigabi
      @MrJakigabi 3 роки тому

      @@attilaveres3065 amikor elkezdtem jobb, komolyabb cuccokat hallgatni sok régi kedvenc zeném csalódás volt. Nem szóltak jól, egyszerűen hallatszott a gyenge stúdió munka, az elnagyolt keverés stb. Komolyzenére is igaz. De akikkel hifiztünk, mindig hozott vki vmi újat, jó zenét, jó felvételt, műfajtól majdnem függetlenül. Ez változtatta a zenei preferenciámat is :)

    • @MrJakigabi
      @MrJakigabi 3 роки тому

      @@attilaveres3065 úgy mondanám, hogy zenekedvelő hifista, így együtt :D

  • @fazviko
    @fazviko 3 роки тому +2

    Egy komoly rendszeren nem kell semmilyen hangszínszabályzó . az eq rontja a hangképet !

  • @_zzs_1791
    @_zzs_1791 3 роки тому +4

    ez a videó megint nem mond semmit.. sem határozott véleményt nem fogalmaz meg, sem kézenfekvő ajánlást nem közöl, de még csak a megértéshez szükséges motivációt sem ad...
    - ami a lényeg, hogy a fixsávos frekvencia-kiegyenlítők (EQ-k) szinte semmire sem jók, csak rontani tudják a hangzást..
    paraméterezhető frekvencia-kiegyenlítőt pedig mérőmikrofonnal, jó füllel és persze jelgenerátor-spektrumanalizátor párossal érdemes csak használni.. ja, és rengeteg türelemmel, intuícióval és nem mellesleg szakértelemmel.. ; ) és nem kellenek százezrek, milliók.. nekem speciel néhány ezerből "kijött".. az "automatáknak" tényleg nincs értelme, lehúzás és mókusvakítás.. és a PEQ-val valóban hanyagolni kell a szűk sávú emeléseket..stb.
    - ha pedig "mindent kiegyenlítettünk a rendszeren", még mindig szükséges a mély-magas "mindennapos" korrekciója, de leginkább a mélyé, amit szintén paraméterezhető EQ-val érdemes csak megcsinálni, töréstől "végpontig" nagyjából lineárisan...
    - a "hagyományos mély-magas" hangszínszabályzás a "gagyi" eszközökön és a "szétkevert" felvételeken néha segíthet egy hangyányit.. és nem értek egyet a magas leszabályozásával a mély hiányakor, mert éppen a "fiziológiai hangzás/hallás" rovására megy.. a széles sávú mély emelés igenis szükséges lehet.. aki pedig nem hallja a torzítást, annak minden mindegy... ; )
    ...
    egyébként..
    mivel szinte minden, sőt ma már valóban "minden jelforrás digitális", - a nem megelőzhető ill. kiszámíthatatlan anomáliák miatt - DA átalakítás előtt kell korrigálni, amit kell.. ez pedig csak nagyon cizellált eszközzel (szoftverrel) lehetséges, ami szinte csak PC-n kivitelezhető... még a "subwoofer vágását és fázistolását" sem lehet precízen beállítani egy "szaros erősítőn".. ; )
    ma már egy "igazi lehallgató rendszer", "nagyon jó" hangkártyából és a "legegyszerűbb és legtökéletesebb" végfokból+hangsugárzóból állhat csak (hangkártyától hangsugárzóig minden forrasztava, potméterek, relék és egyebek nélkül.. (bár csak a stúdiókat is így szerelnék visszafelé is))... minden anomáliát a "digitális jelforrásban" kell korrigálni "rendkívül" precízen...
    a bármikori fixsávos EQ-k pedig a legnagyobb ostobaság, amit kitaláltak..
    ...
    a "valódi" hangforrás (zene esetében) a hangszer.. minden más "hazugság"... a kérdés csak, hogy ki, mekkorát akar hazudni.. ; ))

    • @MrJakigabi
      @MrJakigabi 3 роки тому +1

      Honnan tudom én, hogy mit akart, tudott elérni a művész, a hangmérnök és a rendelkezésre álló technikai környezet? Azt veszem alapul amit az adott hanghordozón kapok. Nem a rendszeren állítgatok, mert azt már belőttem a saját fülemnek kedves sztenderdekkel

    • @_zzs_1791
      @_zzs_1791 3 роки тому +3

      @@MrJakigabi
      na erről van szó.. hogy szinte minden "értőnek" is csak ezek az evidenciák "jöttek át".. mert valóban nem is volt a videóban szinte semmi más.. így azt nem tudta meg a "laikus érdeklődő igazán", hogy /"Hogyan használjuk, mikor használjuk és mire nem való?"/.. ahogy azt sem, hogy mire viszont való.. ; )
      1ébként aki járt már koncerten vagy hallott bárhol "élő zenét" és nem "hallássérült" ill. botfülű, annak van összehasonlítási alapja... de elég már csak sima (nem saját) beszédet is "visszahallgatni"...
      ...
      mindenesetre megint összemosódott a "szubjektivitás és objektivitás"..

    • @pakozdiattila
      @pakozdiattila 3 роки тому

      @@_zzs_1791 Sajnos olyan sehol nincs hogy objektívitás... ami az EQ-zást illeti... felesleges... inkább kell a már fent általam leírtakon végigmenni... vagy megkérdezni akusztikai szakemberek véleményét.
      Viszont saját tapasztalatból mondom, hogy ha a lehallgató szoba akusztikájával ha valaki egy kicsit tud foglalkozni megéri a fáradozást, mert pár tízezer forintos befektetéssel sokat lehet javítani azon.

    • @_zzs_1791
      @_zzs_1791 3 роки тому +3

      @@pakozdiattila azt hiszem ugyanazt mondjuk.. ; )
      még úgy is, hogy (mivel van "szubjektivitás") különválasztható az "objektivitás" ill. "egzaktum", ami jelen esetben a mérést és számítást (és modellezést) jelenti, nem pedig az "ideális rendszert"... a "mindennapokban" éppen ezért lehet szükség a paraméterezhető frekvencia-kiegyenlítőkre és az akusztikai csillapítókra...
      nem véletlenül írtam úgy hogy "szubjektivitás és objektivitás".. a kettő így is, úgy is "találkozik" a "hallgatóban".. de ha már a "magyarázó" nem választja szét, akkor mit is "magyaráz"..? amit anélkül is ugyanúgy hallunk, tapasztalunk, használunk..? ; )