Ciąć, czy nie ciąć? Definiować stany numerem, czy obrazem? No i ten łańcuch :)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 вер 2024
  • Materiały ze spotkania z nami przed Aukcją zimową '23, a w nich:
    Zdjęcia monet - czy wycinać tło, czy nie.
    Stany zachowania monet, w tym czy konieczne współcześnie, w dobie łatwego obrazowania oceny numeryczne sprzedawców.
    Co awersem, a co rewersem.
    Ciekawa koronatka z niemieckiej aukcji.
    Imponujący łańcuch z talarami, w tym rzadkim polskim Jana II Kazimierza.
    ROZWINIĘCIE W ODNIESENIU DO STANÓW MONET
    Niegdyś w katalogach aukcyjnych przepisywano legendy monet, bo nie był możliwości obrazowania. Później, nawet już w czasach gdy obrazowanie stało się łatwo dostępne, nadal z przyzwyczajenia przepisywano legendy monet, uznając że taki jest standard i obowiązek, choć było to już zbędę, a jedynie powodowało błędy przy przepisywaniu.
    Niegdyś nie przedstawiając monet na zdjęciach trzeba było określić stan, aby dać wyobrażenie kupującemu z tekstowej listy jaka mniej więcej jest jakość danego waloru. Póżniej, gdy już obrazowanie stało się dostępne, ale nie było jeszcze najwyższej jakości nadal należało określać stan. Obecnie, gdy można bardzo dokładnie obrazować, określanie stanu przez sprzedającego dany walor nie ma już większego znaczenia, a prowadzi w zasadzie tylko do niedomowień, gdyż i tak monety ocenia się zewnętrznie i kupuje oczami. Stanami zachowania mającymi znaczenie, są stany zachowania powierzchni określane dla monet o powtarzalnej i wysokiej jakości bicia, bitych maszynowo, i dokonywane przez niezależne serwisy certyfikujące, tj. obecnie NGC i PCGS.
    Dawne stany numeryczne, dodawane przez sprzedawców do oferowanych przez nich numizmatów, szczególnie w dobie dobrego obrazowani, przestają mieć znaczenie, choćby przez wzgląd na to że brak ich unifikacji i jasno sprecyzowanych, międzynarodowych standardów (te opublikowane np. na stronie NBP są zupełnie oderwane od rzeczywistości i nierealne, a przede wszystkim nie przystające do strych monet), a sposób oceny stanów zachowania monet mocno ewoluuje, szczególnie po wprowadzenie gradingu.
    W rezultacie osoby ze "starej szkoły" oceniając swoje monety, dają np. stany 2 dla monet które otrzymują w gradingu MS62-3. I odwrotnie - osoby które weszły do numizmatyki już erze gradingu, zupełnie w dobrej wierze stosują do własnych ocen numerycznych "odwróconą skale gradingową". tj. jeśli coś w gradingu dostanie UNC Details bądź AU Details to jest dla nich 1-, choć według "starej szkoły" to często rupieć z wadami, któremu można dodać stan rzędu 3.

КОМЕНТАРІ • 18

  • @janbe5571
    @janbe5571 Рік тому +6

    Damian podziwiam i szanuję że masz siłę i energię żeby prowadzić pracę u podstaw, znaczy organiczną. Brzmi banalnie ale namówiłeś mnie na zbieractwo dzięki swojemu kanałowi na YT.Ktoś rzec może, że kręcisz biznes, ale ja jako wierny widz widzę, że wiele rzeczy , pomijając interes, jest pro publico bono.

  • @mariuszkleinkleju
    @mariuszkleinkleju Рік тому

    Jeżeli ta mało znana, lub nieznana moneta się nagle trafiła, to skąd pewność, że to nie jest podróbka? Złoto zawsze jest stare😁

  • @vujekMO
    @vujekMO Рік тому +4

    Jak ja Cię lubię chłopie słuchać i oglądać. Bije od Ciebie spokoju i bardzo pozytywna energia. Szczególnie lubię jak u siebie w gabinecie omawiasz jakieś numizmaty i medale.
    Poza niesamowita wiedza i profesjonalizm. Pozdrawiam serdecznie, dziękuję za filmy. Jestem stałym i starym widzem 5-6 lat temu zacząłem oglądać i od razu zasubskrybowałem.

  • @skilledmra79
    @skilledmra79 Рік тому +1

    Ot łańcuszek komunijny🙂

  • @JK-qo9oo
    @JK-qo9oo Рік тому +1

    Awers/Rewers. Mój pogląd jest taki, że strona główna (awers) to ta na którą zwracam większą uwagę płacąc. A więc ta z nominałem.

  • @prestonlogan36
    @prestonlogan36 Рік тому

    :) Waszych filmów nie da się nie oglądać :) Więcej!!!!

  • @piotrwasowski981
    @piotrwasowski981 Рік тому

    Ostatnio przyjechal do mnie dziurawy ort, otwór kanciasty więc raczej z epoki ciekawe jaką rolę pełnił jako ozdoba

  • @michamis59
    @michamis59 Рік тому

    Taktyczne podziękowanie za miłe oglądanie.🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻

  • @rochkowalski3547
    @rochkowalski3547 Рік тому

    Ma Pan i Włosi 100% racji. Moim zdaniem wiele osób a i firm podkręca ranking.

  • @beti...
    @beti... Рік тому

    Na szarym tle ładniej wyglądają

  • @Xoicw
    @Xoicw Рік тому

    👍❤

  • @history_written_by_coins
    @history_written_by_coins Рік тому

    Panie Damianie jako wystawka banknotu kapsuły leuchtturm, gablota na scianie że szkłem muzealnym czy grading....Co sprawi że banknot nie wyblaknie?

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  Рік тому

      Nie eksponować trwale banknotów na światło, trzymać w zamykanych klaserach.

    • @history_written_by_coins
      @history_written_by_coins Рік тому

      Slabo troszkę to monety są w lepszej sytuacji...Wiadomo na złość jak się chce to i uprać w pralce jakiś banknot przeżyje a jak zależy to najlepiej do ziemianki wynieść.Coz najwyżej poświęcę trochę pieniążków by słońce dokonało dziela

  • @kedarek777
    @kedarek777 Рік тому

    róbcie zdjęcia na białym tle :)

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  Рік тому

      Robiąc zdjęcie na białym, nie transparentnym tle tak aby zachować cień i nie wycinając tego tła, w efekcie uzyskuje się zdjęcie na szarym tle :)