Здравей, Джей! Аз съм този човек, който ще опита метода😅. Живея цял живот в Германия и започнах на 47 години да следвам германистика и педагогика, за да се върна у дома. Благодаря за ценните съвети! Точно за мен са!❤ Продължавам да те следя🙏
Здравей,Джей! Научих за теб от няколко дни,сега попаднах на това видео,че не бях разгледал обстойно канала ти! Страхотен си,имаш много добър изказ и начин на общуване,обясняваш завладяващо,така че,ще се съм част от тази група тук и съм доволен ,че във България има хора ,като теб! Браво момче! 🎉🎉🎉
Благодаря ви от все сърце, толкова е хубаво да видя, че вложените усилията и любов успяват да достигнат до правилните хора 🙏💙 Разчитайте на мен за всеки въпрос и съмнение с английския, пък и по принцип с ученето. Дори да нямам правилния отговор на момента, ще прочета и ще се върна по-мъдър, за да ви помогна максимално 😋
Епик канал !! Не се абонирам туко така, сиг година ми трябва.. но, ето че съм ти абонат вече. Топ канал ще стане, ако се развива в тази посока. Много интересна и лесно предадена информация! Медода с "ключовете" сам съм си го открил, наистина работи!
Добро утро, Сони! Благодаря ви от все сърце за подкрепата, не знаете колко ме зарадвахте. И аз редовно си казвам същото, но никога не съм сигурен дали само аз не виждам този потенциал и дали само на мен не са ми интересни тези теми. Съвсем различно е друг човек, който не те познава, да ти каже, че си на прав път. Имам да ви черпя една хубава бира 🍺💙 А по канала ще работя много тази година, имам интересни идеи за поредици и съм се заредил с търпение. :)
Леле човек, толкова добре да си отдава преподаването не е истина. С такава лекота споделяш, изглеждаш, евала... Мен лично ме мотивираш с това, че правейки видеа, резюмета на книги и др. на практика аз уча самия себе си по-добре отвсякога. Това е наистина така, благодаря ти!
Благодаря ти много, Ванка!! Ти трябва да си професионален мотиватор, толкова добре ми действа всеки твой коментар: ) Благодаря от сърце 😋🙏 Иначе тази седмица се престраших да започна първото си обучение на живо пред изцяло млади хора и реакциите бяха много позитивни, дано да са още по-доволни на края на серията от лекции. С твоя и тяхна помощ може и да се отпусна да се показвам по-често пред хора и да взема и аз да си напиша тази година първата книга, че все още ме водиш поне с 1-0. Прегръдки на момичетата вкъщи!
Само така - на живо, книги, супер си... Само внимавай да не се налага да ти припомням една реплика на един приятел, когато ставаше дума за зоната на комфорта: "Ти имаш ли изобщо такава зона?" :)
@@ivanoptimista Ох, да, труден период се получи, има риска да прегоря и трябва да съм по-внимателен. Благодаря много, че ми напомняш, трябва да ме запознаеш с този приятел някой ден :)))
😊Много интересно и яко казано! Благодаря ти за видеото и хубавият и релаксиран начин, по който го представи. Интересна информация също. Не искам да звуча като критик(smart pants😅), но има едно нещо, което може да се подобри - Важно е да се отбележи, че заслугата за изобретението на крушката не трябва да се приписва само на Едисън, тъй като това е било резултат от общите усилия на няколко учени. Стойностно е добавянето, че Джоузеф Суон работеше в тази област преди него :):):):):):):):)
Добро утро! Благодаря за милите думи и за полезната забележка. Абсолютно си права за Едисън, той е един от най-полемичните изобретатели, освен най-продуктивните :) На мен продължава да ми е много труден за харесване, но го уважавам по много направления. Едисън, между другото има и доста важни изобретения, по които е дал сериозен принос, без да е получил достойни заслуги - примерно видеокамерата. Но със сигурност повече са нещата, за които незаслужено е обрал пълните лаври :) Още повече че е имал голям екип, който да го отменя в много от работата, доколкото съм чел.
Здравейте, аз имам затруднение кога да използван прости и продължителни времена, знам граматиката но на практика не съм сифурен кое е подходящо. Examples: Yesterday we talked about this ! or Yesterday we were talking about this ! I stared at night sky all night or I was staring at night sky all night Има ли някакво правило с което да проверявам кое е правилно? Another example : After I started working in this factory I worked for six months on this machine or I was working for six months Many thanks!
Добро утро, Христо! Извинете ме за по-бавния отговор. Много ви благодаря за хубавия въпрос и веднага обяснявам, използвайки страхотните примери, които сте дал: - Yesterday we talked about this = Вчера говорИхме за това. - Yesterday we were talking about this = Вчера говорЕхме за това. Разликата е между минало свършено и минало несвършено на български, просто английската категоризация е по-различна. Често е дори по-логична и разбираема, защото мога и насън да ви кажа кои са 12-те времена в английския, докато в българския имам затруднения да ги изредя. Но предполагам, че преподавателския ми опит с английския помага :) Между другото в другия ви пример разликата е много тънка (не е точно "взрях се" vs "взирах се"), така че явно трябва и опит, за да развиете усет и слух. - I stared at night sky all night = букв. ВзРЯх се цяла вечер в нощното небе. (в своб. превод "ВзИРАх се..." в този кратък период, ако може цяла вечер да е кратък период. - I was staring at night sky all night = ВзИРАХ се цяла вечер в нощното небе. Разликата тук е по-скоро на кое акцентираме: Дали е важно, че действието е било продължително (I WAS STARING) или не толкова. Но това е по-скоро изключение заради глагола, най-добре запомнете другия пример, за да ви води винаги правилото. Тогава има за какво да закачите и изключенията 😋 - I worked for 6 months = РаботИх 6 месеца (мин.свършено) - I was working for 6 months = РаботЕх 6 месеца (мин.несвършено)
@@englishwithj Hi Jay, Благодаря за многото отделено време и подробното обяснение, тези примери ги коментирах с native speaker от Канада. Когато сме разговаряли и сме постигнали резултат и разговора като цяло е приключен е we talked а когато е незавършен е we were talking. Другите примери са много близки и както по-добре звучат това избери като I worked for six months звучало добре а I was working is temporary and I'm not working there now. Всеки нюанс който имат в предвид го влагат с изменение на времената. Аз имам многи примери за коментиране, например: You are working in this school now, may be your kids in the future will work this job too ,or your kids will be working this job too Regards!
Разбира се, можете да ползвате само едното или само другото, както и комбинация от двете - преподаването (било то реално или наум) също може да се дозира през определени интервали, така че да дадете на мозъка си време да забрави и да си припомни достатъчно пъти новата информация
Привет, Красен! Благодаря ви за хубавия въпрос, надявах се от време на време някой да се замисля за проучванията зад тези идеи, най-малкото, защото ни дават повод да сме по-търпеливи в прилагането им. Почти всичко, за което говоря в поредицата, е сериозно заложено във всеки урок и упражнение още от самото начало на курса по Есенциален английски през 2019, както и в безплатните ми уроци в интернет. Или поне доколкото аз ги разбирам и успявам да ги интегрирам успешно, със сигурност има какво да се желае, затова не не спирам да чета по темите и да експериментирам - повечето от упражненията в курса например нямат нищо общо 5 години по-късно с първоначалните. Уви не мога с точност да изолирам ефекта на техниката Pomodoro, Spaced Repetition системата, или споменатите преразказите от цялостния си подход към английския и затова никога не съм сигурен колко е било полезно всяко от тях поотделно. Но досега за 13 сезона и близо 800 участника напредъкът дори на хора на по 75-80 години е невероятен, когато се отнесат с много търпение и любопитство към езика и упражненията и са по-наблюдателни за собствените си усещания и затруднения. Иначе Spaced Repetition системата стъпва първоначално на работата на немския учен Херман Ебингхаус, който работи сериозно по т.нар. "крива на забравянето" още през 19-ти век: en.wikipedia.org/wiki/Hermann_Ebbinghaus През 1978 е тествана от психолозите Томас Лендауър и Робърт Бьорк със студенти, за да проверят дали успяват за запомням по-лесно имената и лицата на други студенти с такъв тип упражнения. Но за мен най-сериозните доказателства за ефективността им са проучванията на Шактър, Рич и Стамп от 1985 и след това на Си Джей Кемп от 1989 г., които тестват Spaced Repetition с хора, страдащи от амнезия, алцхаймер и други форми на деменция и виждат, че дори пациенти с тежка деменция или амнезия успяват да си спомнят придобитата със Spaced Repetition информация седмици, а понякога и месеци по-късно. Можете да прочетете малко повече по темата тук: en.wikipedia.org/wiki/Spaced_repetition Има и доста други проучвания по темата като това: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8759977 - аз също не съм ги чел подробно, основно защото не съм имал нужда от повече убеждаване. Ползвам Spaced Repetition подхода за учене на езици вече 20 години и настрана от активното ползване на езика в ежедневието ми, това за мен винаги е бил единственият начин да запомня трайно важните думи. П.П. През 70-те немският журналист Себастиян Лайтнер интегрира Spaced Repetition принципите в конкретна система за учене на думи на чужд език, след като той успешно научава английски за много кратък период с нея. Тя е известна и до днес и може да сте попадал на нейни визуализации, дори да не сте чувал за самия Лайтнер: en.wikipedia.org/wiki/Leitner_system Поздрави! Джей
@@englishwithj човече впечатлен съм. Много благодаря за качествения отговор и за източниците които си посочил. Радвам се, че ти харесва въпроса, свикнал съм да си мислят, че се заяждам, като търся източници, доказателства за :D . Ще приложа нещата които показваш, английския език ми е важен, но много туден, а й не попадах на учители . На 30години съм
@@krasensspenevpenev3167 Разбирам ви напълно, явно си приличаме. За мен здравословният скептицизъм и любопитството са много пряко свързани, ако искаш наистина да разбираш какво се случва около теб. Явно и Сократ е бил на това мнение и си го напомням, за да не се чувствам като аутсайдер Но пък Сократ са го осъдили на смърт, защото развращавал младежта като много си замислял, така че човек трябва да има едно наум :)) А за английския винаги съм до вас и ще направя всичко възможно по-често да публикувам безплатни уроци и видеа 🎉
Здравей, Джей! Аз съм този човек, който ще опита метода😅. Живея цял живот в Германия и започнах на 47 години да следвам германистика и педагогика, за да се върна у дома. Благодаря за ценните съвети! Точно за мен са!❤ Продължавам да те следя🙏
Добро утро, Габи!
Много се радвам, че сте попаднала на видеото, надявах се все на някого да е полезно
Значи забелязала съм, че разказана, прочетена книга, се изживява дълго време, но не знаех,че има такъв трик и то със свое име! Благодаря!
Абсолютно, страхотно е, че сте го открила сама за себе си! Хората учим по сходни начини, въпреки че имаме много думи за тези сходни подходи 💙
Благодаря!❤
Благодаря ❤ прекрасни идеи❤
Навреме отново ❤ чакаме следващото с нетърпение ❤
Благодаря ви много, Теди! Почти не пропускате youtube изявите ми, наистина съм поласкан :)
Благодаря ❤❤❤
Здравей,Джей!
Научих за теб от няколко дни,сега попаднах на това видео,че не бях разгледал обстойно канала ти!
Страхотен си,имаш много добър изказ и начин на общуване,обясняваш завладяващо,така че,ще се съм част от тази група тук и съм доволен ,че във България има хора ,като теб!
Браво момче! 🎉🎉🎉
Благодаря ви от все сърце, толкова е хубаво да видя, че вложените усилията и любов успяват да достигнат до правилните хора 🙏💙
Разчитайте на мен за всеки въпрос и съмнение с английския, пък и по принцип с ученето. Дори да нямам правилния отговор на момента, ще прочета и ще се върна по-мъдър, за да ви помогна максимално 😋
Браво!
Епик канал !! Не се абонирам туко така, сиг година ми трябва.. но, ето че съм ти абонат вече.
Топ канал ще стане, ако се развива в тази посока.
Много интересна и лесно предадена информация!
Медода с "ключовете" сам съм си го открил, наистина работи!
Добро утро, Сони!
Благодаря ви от все сърце за подкрепата, не знаете колко ме зарадвахте. И аз редовно си казвам същото, но никога не съм сигурен дали само аз не виждам този потенциал и дали само на мен не са ми интересни тези теми. Съвсем различно е друг човек, който не те познава, да ти каже, че си на прав път.
Имам да ви черпя една хубава бира 🍺💙
А по канала ще работя много тази година, имам интересни идеи за поредици и съм се заредил с търпение. :)
Много ценна информация. Благодаря
Благодаря ви, Гери! Много се радвам, че сте попаднала на видеото
Благодаря много
За мен е удоволствие, Дафи!
Леле човек, толкова добре да си отдава преподаването не е истина. С такава лекота споделяш, изглеждаш, евала... Мен лично ме мотивираш с това, че правейки видеа, резюмета на книги и др. на практика аз уча самия себе си по-добре отвсякога. Това е наистина така, благодаря ти!
Благодаря ти много, Ванка!! Ти трябва да си професионален мотиватор, толкова добре ми действа всеки твой коментар: ) Благодаря от сърце 😋🙏
Иначе тази седмица се престраших да започна първото си обучение на живо пред изцяло млади хора и реакциите бяха много позитивни, дано да са още по-доволни на края на серията от лекции. С твоя и тяхна помощ може и да се отпусна да се показвам по-често пред хора и да взема и аз да си напиша тази година първата книга, че все още ме водиш поне с 1-0.
Прегръдки на момичетата вкъщи!
Само така - на живо, книги, супер си... Само внимавай да не се налага да ти припомням една реплика на един приятел, когато ставаше дума за зоната на комфорта: "Ти имаш ли изобщо такава зона?" :)
@@ivanoptimista Ох, да, труден период се получи, има риска да прегоря и трябва да съм по-внимателен. Благодаря много, че ми напомняш, трябва да ме запознаеш с този приятел някой ден :)))
Полезно! Много благодаря! :)
Много ви благодаря, Иво!
Thank you very much Jem
I'm glad I can help, Nedko!
Thank you ❤❤❤❤❤Jey, you are perfect hacks to larning ❤
Thank you so much, Tedi!
* you are perfect hacks --> youR hacks are perfect / you GIVE perfect hacks 💙
😊Много интересно и яко казано! Благодаря ти за видеото и хубавият и релаксиран начин, по който го представи. Интересна информация също. Не искам да звуча като критик(smart pants😅), но има едно нещо, което може да се подобри - Важно е да се отбележи, че заслугата за изобретението на крушката не трябва да се приписва само на Едисън, тъй като това е било резултат от общите усилия на няколко учени. Стойностно е добавянето, че Джоузеф Суон работеше в тази област преди него :):):):):):):):)
Добро утро!
Благодаря за милите думи и за полезната забележка. Абсолютно си права за Едисън, той е един от най-полемичните изобретатели, освен най-продуктивните :) На мен продължава да ми е много труден за харесване, но го уважавам по много направления.
Едисън, между другото има и доста важни изобретения, по които е дал сериозен принос, без да е получил достойни заслуги - примерно видеокамерата. Но със сигурност повече са нещата, за които незаслужено е обрал пълните лаври :) Още повече че е имал голям екип, който да го отменя в много от работата, доколкото съм чел.
@@englishwithj така е Джей :)
Съгласна съм на пълно.
😇🙂
Умен си :)
Много сте мила, благодаря ви. И дано сте права, редовно се съмнявам дали е така :)
Здравейте .бих искала да се запиша в вашата група .Започвате от днес ли ?
Добро утро, Тони!
Много бих се радвал да се включите. Да, започваме днес, само ми пишете на j@jangliiski.com и ще ви дам повече информация 💙
Здравейте, аз имам затруднение кога да използван прости и продължителни времена, знам граматиката но на практика не съм сифурен кое е подходящо. Examples: Yesterday we talked about this ! or Yesterday we were talking about this ! I stared at night sky all night or I was staring at night sky all night Има ли някакво правило с което да проверявам кое е правилно? Another example : After I started working in this factory I worked for six months on this machine or I was working for six months
Many thanks!
Добро утро, Христо!
Извинете ме за по-бавния отговор. Много ви благодаря за хубавия въпрос и веднага обяснявам, използвайки страхотните примери, които сте дал:
- Yesterday we talked about this = Вчера говорИхме за това.
- Yesterday we were talking about this = Вчера говорЕхме за това.
Разликата е между минало свършено и минало несвършено на български, просто английската категоризация е по-различна. Често е дори по-логична и разбираема, защото мога и насън да ви кажа кои са 12-те времена в английския, докато в българския имам затруднения да ги изредя. Но предполагам, че преподавателския ми опит с английския помага :)
Между другото в другия ви пример разликата е много тънка (не е точно "взрях се" vs "взирах се"), така че явно трябва и опит, за да развиете усет и слух.
- I stared at night sky all night = букв. ВзРЯх се цяла вечер в нощното небе. (в своб. превод "ВзИРАх се..." в този кратък период, ако може цяла вечер да е кратък период.
- I was staring at night sky all night = ВзИРАХ се цяла вечер в нощното небе.
Разликата тук е по-скоро на кое акцентираме: Дали е важно, че действието е било продължително (I WAS STARING) или не толкова. Но това е по-скоро изключение заради глагола, най-добре запомнете другия пример, за да ви води винаги правилото. Тогава има за какво да закачите и изключенията 😋
- I worked for 6 months = РаботИх 6 месеца (мин.свършено)
- I was working for 6 months = РаботЕх 6 месеца (мин.несвършено)
@@englishwithj Hi Jay,
Благодаря за многото отделено време и подробното обяснение, тези примери ги коментирах
с native speaker от Канада. Когато сме разговаряли и сме постигнали резултат и разговора като цяло е приключен е we talked а когато е незавършен е we were talking.
Другите примери са много близки и както по-добре звучат това избери като I worked for six months
звучало добре а I was working is temporary and I'm not working there now.
Всеки нюанс който имат в предвид го влагат с изменение на времената.
Аз имам многи примери за коментиране, например:
You are working in this school now, may be your kids in the future will work this job too ,or
your kids will be working this job too
Regards!
Здравей! Мисля, че след като приложим метода “Space repetition” тази пирамида отпада с чеслата.
Разбира се, можете да ползвате само едното или само другото, както и комбинация от двете - преподаването (било то реално или наум) също може да се дозира през определени интервали, така че да дадете на мозъка си време да забрави и да си припомни достатъчно пъти новата информация
Изпитани ли са методите от твойте ученици, има ли проучвания правени върху спейс репетишън метода. Иначе страхотни видеа със удоволствйе ще те следя.❤
Привет, Красен!
Благодаря ви за хубавия въпрос, надявах се от време на време някой да се замисля за проучванията зад тези идеи, най-малкото, защото ни дават повод да сме по-търпеливи в прилагането им.
Почти всичко, за което говоря в поредицата, е сериозно заложено във всеки урок и упражнение още от самото начало на курса по Есенциален английски през 2019, както и в безплатните ми уроци в интернет. Или поне доколкото аз ги разбирам и успявам да ги интегрирам успешно, със сигурност има какво да се желае, затова не не спирам да чета по темите и да експериментирам - повечето от упражненията в курса например нямат нищо общо 5 години по-късно с първоначалните.
Уви не мога с точност да изолирам ефекта на техниката Pomodoro, Spaced Repetition системата, или споменатите преразказите от цялостния си подход към английския и затова никога не съм сигурен колко е било полезно всяко от тях поотделно. Но досега за 13 сезона и близо 800 участника напредъкът дори на хора на по 75-80 години е невероятен, когато се отнесат с много търпение и любопитство към езика и упражненията и са по-наблюдателни за собствените си усещания и затруднения.
Иначе Spaced Repetition системата стъпва първоначално на работата на немския учен Херман Ебингхаус, който работи сериозно по т.нар. "крива на забравянето" още през 19-ти век: en.wikipedia.org/wiki/Hermann_Ebbinghaus
През 1978 е тествана от психолозите Томас Лендауър и Робърт Бьорк със студенти, за да проверят дали успяват за запомням по-лесно имената и лицата на други студенти с такъв тип упражнения.
Но за мен най-сериозните доказателства за ефективността им са проучванията на Шактър, Рич и Стамп от 1985 и след това на Си Джей Кемп от 1989 г., които тестват Spaced Repetition с хора, страдащи от амнезия, алцхаймер и други форми на деменция и виждат, че дори пациенти с тежка деменция или амнезия успяват да си спомнят придобитата със Spaced Repetition информация седмици, а понякога и месеци по-късно. Можете да прочетете малко повече по темата тук: en.wikipedia.org/wiki/Spaced_repetition
Има и доста други проучвания по темата като това: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8759977 - аз също не съм ги чел подробно, основно защото не съм имал нужда от повече убеждаване. Ползвам Spaced Repetition подхода за учене на езици вече 20 години и настрана от активното ползване на езика в ежедневието ми, това за мен винаги е бил единственият начин да запомня трайно важните думи.
П.П. През 70-те немският журналист Себастиян Лайтнер интегрира Spaced Repetition принципите в конкретна система за учене на думи на чужд език, след като той успешно научава английски за много кратък период с нея. Тя е известна и до днес и може да сте попадал на нейни визуализации, дори да не сте чувал за самия Лайтнер: en.wikipedia.org/wiki/Leitner_system
Поздрави!
Джей
@@englishwithj човече впечатлен съм. Много благодаря за качествения отговор и за източниците които си посочил. Радвам се, че ти харесва въпроса, свикнал съм да си мислят, че се заяждам, като търся източници, доказателства за :D . Ще приложа нещата които показваш, английския език ми е важен, но много туден, а й не попадах на учители . На 30години съм
@@krasensspenevpenev3167 Разбирам ви напълно, явно си приличаме. За мен здравословният скептицизъм и любопитството са много пряко свързани, ако искаш наистина да разбираш какво се случва около теб. Явно и Сократ е бил на това мнение и си го напомням, за да не се чувствам като аутсайдер Но пък Сократ са го осъдили на смърт, защото развращавал младежта като много си замислял, така че човек трябва да има едно наум :))
А за английския винаги съм до вас и ще направя всичко възможно по-често да публикувам безплатни уроци и видеа 🎉
Благодаря много!
За нищо, Иво! Дано съм успял да ви бъда полезен.