PSYCHOFARMAKA
Вставка
- Опубліковано 28 лис 2024
- V rámci live streamu SPECIÁLU podcastu HOVORY O DUŠI budeme hovořit s odborníky z oborů psychofarmakologie, farmakologie a farmacie o následujících tématech:
lékový záznam
volba správných antidepresiv a anxiolytik
originální léky a generika
zásady správné manipulace s léky
chyby v dávkování a užívání
kontraindikace
lékové interakce
nástupu terapeutického účinku léků
vedlejší účinky
farmakorezistence
vysazování antidepresiv a anxiolytik
jak (ne)číst příbalové letáky
závislost na lécích
nejrozšířenější mýty o psychofarmakách
Účinkují:
prof. MUDr. JIŘÍ MASOPUST, Ph.D.
psychiatr a psychofarmakolog
Psychiatrická klinika FN Hradec Králové
www.fnhk.cz/psych
PharmDr. IRENA ŠTENGLOVÁ NETÍKOVÁ, Ph.D.
klinická farmakoložka
Oddělení klinické farmakologie a farmacie
Farmakologický ústav VFN a 1. LF UK
farm.lf1.cuni.cz
PharmDr. BOHDANA ŠVEHLOVÁ
klinická farmaceutka
Oddělení klinické farmacie a farmakologie
VFN v Praze
www.vfn.cz
Odkazy:
Česká neuropsychofarmakologická společnost
www.cnps.cz
Česká společnost klinické farmakologie
www.cskf.cz
Česká farmaceutická společnost ČLS JEP
www.cfs-cls.cz...
Česká odborná společnost klinické farmacie ČLS JEP
www.coskf.cz
Doporučená videa:
• PSYCHOFARMAKA
• 9. DÍL: ANTIDEPRESIVA
• BONUS 1: PŮSOBENÍ MODE...
• 10. DÍL: ANXIOLYTIKA (...
Koukam jen prvni pul hodinu, ale je to velmi zajimave.
Děkujeme. A v případě zájmu o dané téma doporučujeme následně podcast s prof. Jiřím Horáčkem, který je zaměřen na mechanismus působení psychofarmak v našem organismu. Odkaz najdete pod videem.
@@ZIVOTZAZDI Dekuji. To si rozhodne poslechnu.
Moc dobrá diskuze. Děkuji za ní. Napadá mě ještě jedna problematika, které se zde na kanálu věnujete, ale připadalo by mi zajímavé jí vidět zpracovanou v jednom uceleném konceptu. Tou problematikou je vztah psychoterapeutické a farmakologické léčby. Často se mluví o tom, že medikace je jen jakousi berličkou, která zakryje symptomy, a že léčba se bez terapie prakticky neobejde. Na druhou stranu např. pan prof. Jiří Horáček často medikaci hájí, a mluví o tom, že je schopna působit kauzálně a opravdu léčí a jde k příčině. Tento dualismus pohledů by mě osobně v nějakém podcastu velmi zajímal.
Děkujeme Vám za výborné téma. Zahrneme jej do našeho plánu.
Je mi ctí. Děkuji.
Prostřednictvím lékového záznamu stát získává přístup k informacím o zdravotním stavu každého občana. Poprvé ve známé historii.
Není to tak, jak píšete. Lékaři a lékárníci přistupují do lékového záznamu na základě schválení Státním ústavem pro kontrolu léčiv a prostřednictvím autentizačních elektronických klíčů, vydaných konkrétní ověřené osobě. Můžete také neudělit souhlas s nahlížením zdravotnických pracovníků do lékového záznamu. Navíc v samotné historii přístupů lze lehce zjistit, kdo přesně a kdy nahlížel do záznamu. Zneužití přístupu je ošetřeno sankčními mechanismy, počínaje pokutami do výše 20 milionů, přes zrušení oprávnění poskytování zdravotních služeb, až po sankce z oblasti trestního práva. Pokud máte na mysli "stát", pak přehled úhrad zdravotní péče poskytuje podle nás o mnoho plastičtější obraz o našem zdravotním stavu, než nahlížení do lékového záznamu. Informace z přehledu úhrad jsou samozřejmě také dobře chráněny před případným zneužitím.
Přehled úhrad zdravotní péče konkrétního občana má podle mne stát k dispozici pouze v anonymizované podobě.
- oproti tomu -
Bez souhlasu všech pacientů a bez vědomí většiny z nich stát prostřednictvím Centrálního úložiště elektronických receptů shromažďuje citlivá data, ze kterých lze odvodit zdravotní stav kohokoli z nás.
Je na každém, aby zvážil nakolik bude důvěřovat garancím od státu, který např. zajišťuje ochranu před neoprávněnými odposlechy na takové úrovni, že soud, který je povoluje, udělí souhlas s bezdůvodným nasazením odposlechu na předsedu Ústavního soudu a když se to zjistí, tak dotyčný soudce není nijak postižen.@@ZIVOTZAZDI
Přehled vykázané péče (VZP): www.vzp.cz/pojistenci/informace-a-zivotni-situace/prehled-vykazane-pece
Lékový záznam: www.epreskripce.cz/sdileny-lekovy-zaznam/lekovy-zaznam
dobre video, vela som sa dozvedel, ale co sa tyka tych antidepresiv a celkovo liekov na naladu, cakal som ze sa budu viac rozoberat jednotlive skupiny, a co by poradil pan doktor ak ma niekto anheoniu slabu mativaciu a absenciu pozitvnych prvkov, lebo to ssri len zhorsuju.
V tomto ohledu asi nepomůže ani odkazovaný podcast s profesorem Jiřím Horáčkem, ani videa o působení antidepresiv (odkazy najdete v případě zájmu pod videem). Jde o specifické téma, ale též inspiraci pro další podcast. Děkujeme.
@@ZIVOTZAZDI ďakujem pekne, nečakal som ze by vás to zaujalo, odkaz s pánom Horackom som videl aj veľa videí od vás aj keď sa toto špecifický nerozoberalo boli to zaujímavé videá. Nech sa vám dari v práci ktorú robíte, lebo vidieť ze je kvalitná.
Děkujeme!
Netroufám si radit, ale bojovala jsem při léčbě deprese s tímtéž - pomohla mi až antidepresiva SNRI. Prostě to chtělo přidat aktivizaci skrze zvýšení dostupnosti noradrenalinu, a tím pádem i dopaminu. Konkrétně tedy účinná látka venlafaxin. Zkoušela jsem i bupropion, ale ten mě házel do úzkostí (sice aktivizoval i lépe než venlafaxin, ale bylo té aktivizace až příliš).
@@ukulele1980 Dakujem za radu, ale vsetky lieky mam nastudovane a aj dost skusenosti mam, venlafaxin posobi na inhibiciu SERT v pomere k NAT: 30:1, cize je to hlavne serotoninovy inhibitor, na noradrenalin posobi az v davke 225+, na dopamin v tych ulne najvacsich a len velmi malo. Pri takych davkach su bezne sexualne dysfunkcie a emotion blunting.
Okrem ineho uz som jedno SNRI skusal duloxetin, ktore mi sposobili chronicku panvovu bolest po vysadeni a trvalo 10 mesiacov kym sa mi to uplne dalo do poriadku, takze ja sa radsej tymto ssri/snri liekom vyhybam. Ale som rad, ze vam venlafaxin pomohol, predsa len kazdy sme ini.