Odebírání medných plástů druhý den po instalaci výkluzů

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 жов 2024
  • Další včelstva měla spodní stanu výkluzů úplně plné včel. Stihnul jsem odebrat plásty dvou včelstvům, pak přišel docela hustý déšť "zalejvák" a tak jsem pokračoval v práci u včel až odpoledne.
    Ať se vám daří.

КОМЕНТАРІ • 11

  • @romanrezba6832
    @romanrezba6832 4 місяці тому +2

    Máš super videjka❤

    • @vcelareniproradost
      @vcelareniproradost  4 місяці тому +1

      Díky moc, snažím se aby to k něčemu bylo. Ať se daří.

  • @libusechocholova5771
    @libusechocholova5771 4 місяці тому +1

    Perfektní videa. Taky se mi moc líbí, jak opravdu poctivě ometáte každou včelku. Jen bych se zeptala proč máte rukavice? Myslím, že se v tom hodně špatně pracuje a co znám včelaře, tak je téměř nikdo nepoužívá. Jinak moc díky😄

    • @vcelareniproradost
      @vcelareniproradost  4 місяці тому

      Zdravím a děkuji za pochvalu, opravdu potěší. Co se týče rukavic, včelařím už opravdu dlouho a dříve jsem rukavice a někdy i kuklu/klobouk nepoužíval. Jenže před asi dvaceti lety jsem začal být alergický na bodnutí, dostal jsem žihadlo třeba do ruky a nateklo mi místo toho oko, bylo to nepříjemné. Mohl ale třeba otéci i krk. Jsem u včel v lese sám a člověk nikdy neví.
      V posledních letech se to zdá dobré, občas žihadlo přeci jen dostanu a alergie se nedostaví, ale nechci to zbytečně riskovat. Tak asi takto. Ať se vám daří.

  • @pavolbujna4045
    @pavolbujna4045 3 місяці тому +1

    Ometaj ich pred úľ,lebo takto ich budeš 10 krát tie isté ometať.Inač dobre.

    • @vcelareniproradost
      @vcelareniproradost  3 місяці тому

      Ano, je to sice pravda, ale myslím že je tam dost i mladušek a nechci je přímo ometat na číhající hladové mravence, kterých je v okolním lese spousta.
      Viděl jsem, jak si tam mravenci podávají spadlé trubce a je to fakt "masakr".
      Mravenci na druhou stranu udržují "zdraví" lesa. Ať se vám daří.

  • @frantiseksemelak5450
    @frantiseksemelak5450 5 місяців тому +1

    Priatelu paráda nech sa darí.👍😀 V ktorom kraji vcelaris? Ja som vytacal tento týždeň agát super.

    • @vcelareniproradost
      @vcelareniproradost  5 місяців тому

      Děkuji. Jižní Čechy, podhůří Šumavy. U nás jsou teď akáty v plném květu, ale v okolí tohoto stanoviště jich moc není. Kolem horního stanoviště, které je o sto metrů výše a asi osm kilometrů dále, nějaké jsou. Ať se daří.

  • @jardakonrad7968
    @jardakonrad7968 5 місяців тому +1

    Dobrý den. Rád bych se zeptal na Váš názor ohledně rojení. Někdo mi říkal, že vyrojené včely je chyba včelaře a ztráta medného výnosu. Viděl jsem na Vašich videí, že rojení zřejmě neřešíte. Domnívám se, že je to po miliony let jejich přirozenost. Jaký je Váš názor na toto téma. Díky za odpověď i za Vaše videa. Rád je sleduji. Jarda

    • @vcelareniproradost
      @vcelareniproradost  5 місяців тому +4

      Děkuji za sledování a jsem opravdu rád, že se Vám má amatérská videa líbí. Co se týče toho všeho okolo rojení, zda to je chyba včelaře nebo Bůh ví čeho, vidím to po spoustě let včelaření takto: Zhruba do začátku padesátých let minulého století se včelstva rozmnožovala jen rojením a určitě všichni známe třeba rčení: "Roj, který se v máji rojí, za plný vůz sena stojí". V dalších letech nastala takzvaná "racionalizace" včelařství a začalo se hledět hlavně na výkon: medný výnos, produkce vosku, pylu, jedu, mateří kašičky, opylování hospodářských plodin, rozjelo se kočování. Zahájilo se šlechtění a promiňte mi ten výraz, včely se ždímaly co to jen šlo.
      A v té době se právě začalo mluvit o nevhodnosti rojení a že za to může včelař a že je po medu. Ale v té době byla jarní květová snůška hlavně na rozjezd včelstva a dále se využívala jako hlavní snůška medovice z lesů, jeteloviny, pohanka a další. A ano v této situaci, když se vám včely vyrojili, tak z těchto snůšek už moc nepřinesly. Takto to bylo, ale hlavně tady nebyl roztoč.
      Situace se však radikálně změnila. Přišel roztoč, následně v tichosti virózy a "změna" klimatu.
      Takže já osobně to mám tak: Jaro přichází brzy a je i potřebná vláha, všechno vykvete, včetně raně kvetoucí řepky. (Letos ji má včelstva v rozumném dosahu neměla.) Včelstva vyzimují docela silná a tak začátkem květu třešní nasazuji medníky. A pak už to jede. Denní přínosy jsou velké.
      Včely zaplní celý úl sladinou a zpracují ji na med, ten zavíčkují a zraje. Pak přijdu a z "těžkým srdcem" jim ho vezmu. Druhý nástavek, který je z větší poloviny zaplněn medem, jim nechávám a ještě jim zbyde med na zimování. A právě koncem té mohutné květové snůšky se má včelstva rojí. Nastává plodová mezera dlouhá zhruba dva týdny až měsíc. V kritickou dobu se nemá roztoč kde množit. Včelstvo se "omladí a ozdraví", na síle tolik neztratí a ještě do začátku července něco přinese. Vycházím z toho, že já za snůškou nekočuji, lípy v okolí obou stanovišť nemám a lesy jsou vyschlé a včely si z nich přinesou něco tak akorát pro sebe.
      V červenci zakrmím a je hotovo. Zimní včely se nezúčastní zpracování dodaného cukru a jsou v pohodě a připravené na jaro.
      No, trošku jsem se rozepsal , ale asi o tom natočím video. Ať se vám daří.

    • @romancimicky9286
      @romancimicky9286 5 місяців тому

      👍 super