Nie wiem jakim cudem tak późno odkryłem ten kanał. to jest rewelka. Robisz wszystko dobrze :P Coleslav wskakuje z automatu do mojego top3 YT contentu w temacie retro. (pozdro dla pana kota)
W 1997 roku mój kolega posiadał Q1 na swoim super komputerze z prockiem Pentium 1. Dodatkowo miał dostęp do internetu. Granie online w tamtych czasach, było porównywalne z chodzeniem po Marsie... Lata 90te to była magia
Net był drogi, oparty na modemie 56Kb. 0202122 nr tepsy. Na tamte czasy Quake też wymagał. Wszyscy grali na minimum, aby tylko dało się grać. W 1996 chyba, komp na AMD k5133 z 16 MB RAM z 14 calowym monitorem kosztował 3800 zł.
Bez wątpienia Coleslav prowadzi jeden z najciekawszych kanałów na YT. Natomiast sama merytoryka, dobór tematów i szczegółowość publikowanych materiałów zbliż... - wróć! - już jest profesjonalnym kinem dokumentalnym. Dziękuję!
Zajebisty materiał ! Wielkie dzięki. W Quake grałem na 486DX4/100 Mhz z grafiką Cirrus Logic GD5428 1MB Vesa Local Bus i 8MB RAM. Zachowałem wyniki wydajności z tego okresu i na tym 486 na najmniejszym 30% ekranie w rozdzielczości 320x200 gra działała z prędkością (a raczej powolnością)...10FPS Po modernizacji na Cyrixa PR200+ (zegar 150Mhz) na tym samym najmniejszym ekranie było 30FPS, a na największym 120% prawie 17FPS, więc już dało się grać i dopiero wtedy grę przeszedłem. Nie było łatwo bo monitor jaki wtedy posiadałem to był 14 calowy CRT o maksymalnej rozdzielczości 640x480, więc malutki ekran. Dodam jeszcze jedną ciekawostkę, bo poza typowym dla Quake benchmarkiem timedemo demo1 było jeszcze polecenie w konsoli "timerefresh", które również pokazywało ilość FPS w dowolnym miejscu.
Gra wyprzedzającą swoje czasy, mimo wszystko efektywny podział pracy i wybitne talenty zrobiły swoje. Silnik Quake to arcydzieło programistyczne. Dzięki za kolejny świetny materiał!
Chryste co to były za czasy. Pamiętam u mnie w domu całe piętro usieciowane po koncentryku (BNC), ciągle padające terminatory. Walka po sieci na 6-8 osób (2-3 dni weekend praktycznie 24/7), że też moi rodzice to wytrzymywali. Przywiozłem Quake z Intel Ouside Party w Stodole, jako że w tym czasie posiadałem Amigę i PC. Grę przywiózł na party Hiszpan poruszający się wielokolorowym WW Beatle, Boże co za gość miał A500 z klawiaturą bez znaków malowaną ręcznie przez jego matkę, programował w realtime proste dema puszczał to na monitorze CRT dla gawiedzi. Gra trafiła na mój hdd przypadkowo, możliwe że to była wersja rozwojowa. Marka Pampucha pomalowali sprayami, XTD z Pampuchem odstawiali takie cuda. Root puszczał mange na TV w glównym hoolu. To było piękne, kraina osobliwości inne czasy, inni ludzie.
To jest właśnie Coleslav drodzy państwo - robicie coś co ma deadline na jutro, ale wjeżdża nowy dokument i macie wyciętą godzinę z życia :D Dzięki, Twoje filmy to zawsze wyczerpujący opis historii widzianej z różnych kątów. Co do samej gry - ja zacząłem od trzaskania w Q2 i to jeszcze na PSX, niemniej zawsze ciekawiło mnie co było przed "dwójką". Teraz mogę umrzeć szczęśliwy :D
No nie wiem, pełno w nim randomowych ze stocka wziętych ujęć z niezgodnym z prawdą komentarzem. I tak: 4:11 - czy to naprawdę Romero z bratem? 5:33 - czy to na pewno dziewczyna Romera? 6:06 - czy to na pewno były szef Romera? Nie sądzę. Ale za to kot Cthulhu sympatyczny.
Zwykle jest tak - widzę retrospespective Quake - klikam, ale raz na 10/20 materiałów a nawet rzadziej jest coś interesującego. Wielki szacun, widać masę pracy z poszukiwaniem materiału, montażem, nagrywaniem gameplay'ów z archiwalnych konsol, ciekawostek, ogólnie cud miód malina!!! Wiele kanałów anglojęzycznych mogło by się uczyć! Rewelacyjny materiał, oglądałem wczoraj do późnej nocy, dziś dali mi wolne w pracy to oglądam ponownie. Subów nie daję bo potem mam śmietnik, ale like 100% i na pewno już YT będzie mi Ciebie polecać. Pozdrawiam serdecznie i powodzenia z kanałem!
Choroba znowu przyszpiliła mnie do łóżka, więc wróciłem do materiału. Oczywiście jak zawsze nie powiem który już raz obejrzałem wszystko co jest na kanale jedną serią :D. Mistrzowskie materiały. Pozdrawiam
Super materiał! Wróciła nostalgia i wspomnienia z 1996 roku. Grałem w oryginał w roku wydania gry, bo kolega kupił wersję pudełkową za 159 złotych! Wtedy to była naprawdę duża kwota. Gę odpalałem na procku CYRIX 133 i grafie S3 VIRGE 4MB. (Pamięta ktoś jeszcze procesory CYRIX ??) Na tamte czasy było nieźle, ale na intelu 120MHz gra działał dużo płynniej. Niestety, tak naprawdę QUAKE dostawał prawdziwego kopa dopiero na grafice VOODOO. Niestety, dla mnie była zbyt droga. Mimo całego szacunku jaki mam do QUAKE, niedawno dowiedziałem się , że niemal w tym samym czasie opracowywany był silnik gry UNREAL. A biorąc pod uwagę grafikę, to miedzy obiema grami jest PRZEEEEPAŚĆ! Na korzyść UNREAL rzecz jasna.
Fakt że pierwsze alfy Unreala były wizualnie mniej więcej na poziomie Quake'a właśnie z tego co kojarzę. Autor zdecydowanie powinien zrobić materiał o Unrealu ;)
Ożeszzzku! Coleslav przybrał swoją prawdziwą forme - ponad godzina mega film... aaaaaaa...le zajebioza 😁 Madman! Dzięki po stokroć chłopie że tak widza rozpieszczasz ☺ Ludzie którzy nie dają tu subskrypcji nie wiedzą nawet co tracą.
Coleslav, jestes NIENORMALNY! Znam wielu pasjonatów, którzy poświęcają swój prywatny czas dla nas widzów. Przechodzisz samego siebie. Wykład mimo iż sam wielokrotnie mówisz, że możnaby opowiedzieć szerzej uważam za niezwykle szczegółowy i treściwy. Zachwycają mnie wszystkie powiązania nawet najbardziej poboczne i nie do końca związane z meritum przedstawianego tematu... jaki ten świat pokręcony i mały :) Rewelacyjny materiał, jeszcze rewelacylyjniej przedstawiony. Tacy ludzie to perełki profesjonalizmu. Podziwiam za wiedzę i zaangażowanie w pasję.
Algorytmy yt sprawiły, że nie wpadło powiadomienie i przeoczyłem ten odcinek... o mało nie obsrałem zbroi ze szczęścia jak zobaczyłem jak krótki będzie materiał!
Szacun za wzmiankę o Quake na Amidze z PPC i Cybervision na takim sprzęcie grałem online na modemie :) ludzie wtedy i dzisiaj nie mogli w to uwierzyć :)
pierwszy kontakt z tym kanałem. SUB! Nie mam czasu siedziec na jakiś tweetach jakis tam ludzi, czekac az cos ktos gdzies... wole obejrzec taki film chociaz na raty ale jednak.. widze duzo napracowania i pasji. pozdrawiam wszystkich hardcorowych oszołomów ze starych lat!
Aż wstałem od komputera i dostałeś ode mnie owacje na stojąco :) Ale frajdę mi zrobiłeś prezentując historię Quake'a!! Powrót do młodości. Trochę się czasu "zmarnowało" na śmiganie po planszach Doom'a i Quake'a. Dla osób niezorientowanych Coleslav umieścił też fragmenty podcastu Joe Rogana. Czekam na kolejny fantastyczny odcinek.
Ekstra materiał panie kolego. Winszuję wysiłku w tak okazały film. Uwielbiam id Software za ich kreatywność i bezkompromisowość. Niedawno przeczytałem Masters of Doom a obecnie już kilka miesięcy bawię się TrenchBroom robiąc próby stworzenia mapy właśnie [pod pierwszego Quake'a. Jeżeli resztę filmików masz na podobnym poziomie, to leci SUB (y) Pozdrawiam
Mega są Twoje filmy, świetne przygotowane, wyczerpujące temat ! Miło się spędza czas w pracy jak lecisz na drugim monitorze :-) Wszystkie r.e.k.l.a.m.y. oglądam bo na to zasługujesz :-)
Super historia - Fajnie o tym powspominać po tylu latach i teraz sie dowiedzieć jakie były kulisy :) Pamietam ze to była pierwsza gra przez którą zarywałem noce :)
Po Twoim wpisie sprzed dwóch tygodni myślałem że będzie materiał o którejś z konsol od Segi, ale nie zawiodłem się. Materiał świetny, przyjemnie się go słucha, nawet nie wiem kiedy minęła mi godzina czasu przed monitorem słuchając o historii gry.
Ciekawy materiał. Co do tworzenia poziomów do zaczynałem od Qoole ale później przerzuciłem się na Quark i na nim bawię się po dziś dzień. Pozdrawiam. :)
Ilość szczegółów do jakich się dokopałeś powala. Chciałbym zobaczyć taki materiał po polsku o firmie Amstrad. :) Podobno każdy film w sieci jeśli występuje w nim kot to ma 2x większą oglądalność, więc więcej kota. ;)
Ująłeś wszystko nawet o Amigach wspominałeś :) Ja grałem wpierw na 486dx4 a później po latach jak karty turbo się pojawiły do Amig to na 68040/40 i grało się nieźle na niskiej rozdzielczości na pełnym ekranie. Dokument na medal pozdrawiam
Chciałbym zwrócić uwagę na postać Michaela Abrasha, który nie tylko razem z Carmackiem programował silnik (Romero chyba bardziej narzędzia?) ale też jego Graphics Programming Black Book jest kopalnią ciekawostek o powstawaniu silnika Q1. Np. Q1 nie miał mieć nigdy dynamicznego oświetlenia, ale po demie, które id zobaczyło na CGDC, plany (nie od razu) się zmieniły. Carmack zaproponował Abrashowi napisanie implementacji. Abrash odparł (a była sobota), że zabierze się za to za dzień lub dwa, jak skończy bieżące projekty. Na to Carmack stwierdził, że zrobi to w czasie krótszym niż godzinę. Nie udało się, implementacja dynamicznych świateł zajęła mu godzinę i 9 minut;) O pracoholizmie Carmacka, ciekawe rzeczy pisał też Brian Hook (notabene przed przyjściem do id to był 5 pracownik 3dfxa): Carmack miał kolekcję płyt które puszczał w pętli. Za każdym razem , gdy ktoś go odrywał od programowania lub musiał napisać maila, wciskał pauzę na jamniku. Na koniec dnia liczył ile czasu grała muzyka co równało się czasowi efektywnej pracy. --- Edit: Powiedzieć, że FPU "koprocesor" i nie wytłumaczyć czemu ten "koprocesor" służył to troszkę mało. A by przy okazji wyjaśniło się dlaczego tylko N64 miało Q1 na oryginalnym silniku. To w skrócie: FPU to jednostka obliczeń zmiennoprzecinkowych. Starszy Doom korzystał z obliczeń na liczbach stałoprzecinkowych (16.16, 16 bitów na część całkowitą i 16 na ułamkową), które podczas wykonywania operacji jak mnożenie czy dzielenie mocno traciły na precyzji. Q1 ze względu na polygonową grafikę wymagał dobrej precyzji. Bez tego mogłyby być np. szczeliny między trójkątami, pływające trójkąty itp. Zupełnie jak na PSX. Właśnie, układ graficzny na PSX też korzystał tylko z liczb stałoprzecinkowych. To i brak bufora Z (PSX miał zbyt mało pamięci) spowodowałoby fatalny wygląd Q1 dla PSX, gdyby działał tam na oryginalnym silniku.
Miałem w pierwszej wersji tekstu fragment o Abrashu, ale wyleciał, bo klip był już za długi, finalnie i tak wyszedł dłuższy, ale ten wycięty fragment się nie kleił - dodam to w ewentualnej kontynuacji. Starałem się jak najmniej technicznie mówić o silniku, bo chciałem kiedyś wystartować z serią o silnikach gier i nie chciałem się powtarzać. Takie smaczki jak "0x5f3759df" miały się tam znaleźć. Teraz sobie myślę, że to może nie był dobry pomysł, z drugiej strony materiał był by dłuższy o jakieś pół godziny :/
@@c01e514v Nie mam o to żalu, w końcu to historia powstawania Quake 1 a nie id Tech;) Zresztą 0x5f3759df to dopiero id Tech 3 (w książce Abrasha jeszcze nazywany "Trinity"), to i tak materiał na inny film.
Ta seria o silnikach miała być na zasadzie "wszystkie iteracje w jednym klipie" - to jednak może być ponad moje możliwości, klip o wszystkich id_tech-ach trwałby ze 2 godziny, o silniku Unreala podobnie. Pomysł na inne czasy. Może namówię kogoś, aby to napisał, a ja dorobię wideo - jak ktoś chętny to zapraszam na @ :)
Świetny materiał! Nostalgia na maxa! Pamiętam jak udało mi się połączyć wersje QuakeDS(R4) z PC i grać multi. Do quake'a map nie robiłem bo za mały byłem ale od czasu q3 sporo siedziałem w Radiancie(kompilacje bsp niekiedy całą noc trwały na moim celeronie 800).
Dodam że quake było pierwsza gra na świecie która działała w wieży jak klasyczny disc Audio, można było go puszczać jak każdy inny cd. Wspominasz o tym w materiale mówiąc o formacie muzyki. Ale mam poczucie że nie wszyscy to skumali.
Widać, że Masters of Doom było czytane! Za nalezisko o efekcie z Doom w Where Boys Fear to Tread od Smashing Pumpkins dodatkowe +1 do many! Dobry materiał.
Rewelacja. Nie wiem dlaczego ten kanał ma tak mało subskrybentów. Zawartość filmu to czyste złoto. Warto wspomnieć że wersja shareware zawierała pozostałe epizody i szybko ją skrakowano żeby odblokować pełną wersję co odbiło się na sprzedaży.
Serdeczne dzięki za info o Wrath: Aeon of Ruin. Co sieciowych rozgrywek w Quake to jeśli dobrze pamiętam, był host i goście. I w pierwotnej wersji było tak, że jak wcisnęło się np klawisz do przodu, to klient czekał na odpowiedź z hosta, czy taki ruch jest możliwy. Poprawiono to dopiero (?) w Quake world.
Taki materiał perełka... to w TV Panie powinno być i pokazać im jak się robi dobre programy o grach :) To poproszę jeszcze kiedyś polską wersję o Half Life 1 i dodatkach ;)
Nie zapomnę gdy odpaliłem długo zapowiadanego Quake'a z płyty CD dołączonej do świeżutkiego pachnącego Gamblera z kiosku. Niestety zacinał się. Wzruszyłem ramionami i wyjechałem dzień później na wakacje. Po powrocie okazało się, że przycisk TURBO w moim Pentium 75 był "wyciśnięty". Wcisnąłem i zaczęła się niezapomniana zabawa, pierwszy boss z lawy śni mi się do dziś :D
Ten kanał jest świetny, leje na konwencje, trendy, mode na narrację, gość wie co robi i mówi i jest to dobre
kolejny 6-minutowy materiał. takie lubię najbardziej :-)
xD
O
Ale to nie jest 6 minutowy materiał
P@@mk-eb4sdbgb gg
@@ilikedoom9254 beceebbe
Nie wiem jakim cudem tak późno odkryłem ten kanał. to jest rewelka. Robisz wszystko dobrze :P Coleslav wskakuje z automatu do mojego top3 YT contentu w temacie retro. (pozdro dla pana kota)
O mamo. godzinny film o Quake? Łapa w górę w ciemno i oglądam.
Miałem w planach zupełnie co innego.
Właśnie przełożyłem to o godzinę w przód, ten film jest ważniejszy
W 1997 roku mój kolega posiadał Q1 na swoim super komputerze z prockiem Pentium 1. Dodatkowo miał dostęp do internetu. Granie online w tamtych czasach, było porównywalne z chodzeniem po Marsie... Lata 90te to była magia
Net był drogi, oparty na modemie 56Kb. 0202122 nr tepsy. Na tamte czasy Quake też wymagał. Wszyscy grali na minimum, aby tylko dało się grać. W 1996 chyba, komp na AMD k5133 z 16 MB RAM z 14 calowym monitorem kosztował 3800 zł.
@piesmax4115 w tamtych czasach to był majątek.
Bez wątpienia Coleslav prowadzi jeden z najciekawszych kanałów na YT. Natomiast sama merytoryka, dobór tematów i szczegółowość publikowanych materiałów zbliż... - wróć! - już jest profesjonalnym kinem dokumentalnym. Dziękuję!
Dzięki za miłe słowa. Pozdrawiam :)
Zajebisty materiał ! Wielkie dzięki. W Quake grałem na 486DX4/100 Mhz z grafiką Cirrus Logic GD5428 1MB Vesa Local Bus i 8MB RAM. Zachowałem wyniki wydajności z tego okresu i na tym 486 na najmniejszym 30% ekranie w rozdzielczości 320x200 gra działała z prędkością (a raczej powolnością)...10FPS
Po modernizacji na Cyrixa PR200+ (zegar 150Mhz) na tym samym najmniejszym ekranie było 30FPS, a na największym 120% prawie 17FPS, więc już dało się grać i dopiero wtedy grę przeszedłem. Nie było łatwo bo monitor jaki wtedy posiadałem to był 14 calowy CRT o maksymalnej rozdzielczości 640x480, więc malutki ekran.
Dodam jeszcze jedną ciekawostkę, bo poza typowym dla Quake benchmarkiem timedemo demo1 było jeszcze polecenie w konsoli "timerefresh", które również pokazywało ilość FPS w dowolnym miejscu.
Gra wyprzedzającą swoje czasy, mimo wszystko efektywny podział pracy i wybitne talenty zrobiły swoje. Silnik Quake to arcydzieło programistyczne. Dzięki za kolejny świetny materiał!
Chryste co to były za czasy. Pamiętam u mnie w domu całe piętro usieciowane po koncentryku (BNC), ciągle padające terminatory. Walka po sieci na 6-8 osób (2-3 dni weekend praktycznie 24/7), że też moi rodzice to wytrzymywali. Przywiozłem Quake z Intel Ouside Party w Stodole, jako że w tym czasie posiadałem Amigę i PC. Grę przywiózł na party Hiszpan poruszający się wielokolorowym WW Beatle, Boże co za gość miał A500 z klawiaturą bez znaków malowaną ręcznie przez jego matkę, programował w realtime proste dema puszczał to na monitorze CRT dla gawiedzi. Gra trafiła na mój hdd przypadkowo, możliwe że to była wersja rozwojowa. Marka Pampucha pomalowali sprayami, XTD z Pampuchem odstawiali takie cuda. Root puszczał mange na TV w glównym hoolu. To było piękne, kraina osobliwości inne czasy, inni ludzie.
To jest właśnie Coleslav drodzy państwo - robicie coś co ma deadline na jutro, ale wjeżdża nowy dokument i macie wyciętą godzinę z życia :D
Dzięki, Twoje filmy to zawsze wyczerpujący opis historii widzianej z różnych kątów.
Co do samej gry - ja zacząłem od trzaskania w Q2 i to jeszcze na PSX, niemniej zawsze ciekawiło mnie co było przed "dwójką". Teraz mogę umrzeć szczęśliwy :D
Świetny materiał. :) Uwielbiam długie materiały o starych grach. Chcę więcej :D
O kurna, ponad godzina filmu, tera to taaaaa! ❤
Mega szacun za materiał. Niczym filmy dokumentalne na wysokim poziomie.
No nie wiem, pełno w nim randomowych ze stocka wziętych ujęć z niezgodnym z prawdą komentarzem. I tak:
4:11 - czy to naprawdę Romero z bratem?
5:33 - czy to na pewno dziewczyna Romera?
6:06 - czy to na pewno były szef Romera?
Nie sądzę. Ale za to kot Cthulhu sympatyczny.
Mega materiał! Szczenięce lata sie przypomniały. Kto w latach 90' nie wychował sie na grach ID Software...
Zwykle jest tak - widzę retrospespective Quake - klikam, ale raz na 10/20 materiałów a nawet rzadziej jest coś interesującego. Wielki szacun, widać masę pracy z poszukiwaniem materiału, montażem, nagrywaniem gameplay'ów z archiwalnych konsol, ciekawostek, ogólnie cud miód malina!!! Wiele kanałów anglojęzycznych mogło by się uczyć! Rewelacyjny materiał, oglądałem wczoraj do późnej nocy, dziś dali mi wolne w pracy to oglądam ponownie. Subów nie daję bo potem mam śmietnik, ale like 100% i na pewno już YT będzie mi Ciebie polecać. Pozdrawiam serdecznie i powodzenia z kanałem!
Łapka w górę z automatu leci. Ja bardziej z niecierpliwością czekam na twoje filmiki niż na nowe premiery seriali w HBO GO :D
Masz na myśli HBO MAX
Najstraszniejszy w tym dokumencie jest powracający Cthulthu.. aż ciarki mnie przechodzą :) Świetny dokument. Dziękuję
Oglądałem całe z zapartym tchem, dziękuje bardzo, kawał dobrze opowiedzianej historii :)
Twoje materiały to esencja przyjemności. Tak czekałem i z takim zainteresowaniem oglądałem, jako jeszcze dzieciak, tylko "Sondę" (tę pierwszą).
Jestem pod wrażeniem szczegułowości do jakiej doszedłeś, świetna robota :)
Ja pierniczę, genialnie jak zwykle ! Godzinka zeszła jak chwila :)
Choroba znowu przyszpiliła mnie do łóżka, więc wróciłem do materiału. Oczywiście jak zawsze nie powiem który już raz obejrzałem wszystko co jest na kanale jedną serią :D. Mistrzowskie materiały. Pozdrawiam
Zdrowia! Może ucieszy Cię fakt, że właśnie puściłem nowy, najdłuższy film, jaki do tej pory zrobiłem :)
Super materiał :) więcej takich proszę :) Pozdro!
Super materiał! Wróciła nostalgia i wspomnienia z 1996 roku. Grałem w oryginał w roku wydania gry, bo kolega kupił wersję pudełkową za 159 złotych! Wtedy to była naprawdę duża kwota. Gę odpalałem na procku CYRIX 133 i grafie S3 VIRGE 4MB. (Pamięta ktoś jeszcze procesory CYRIX ??) Na tamte czasy było nieźle, ale na intelu 120MHz gra działał dużo płynniej. Niestety, tak naprawdę QUAKE dostawał prawdziwego kopa dopiero na grafice VOODOO. Niestety, dla mnie była zbyt droga. Mimo całego szacunku jaki mam do QUAKE, niedawno dowiedziałem się , że niemal w tym samym czasie opracowywany był silnik gry UNREAL. A biorąc pod uwagę grafikę, to miedzy obiema grami jest PRZEEEEPAŚĆ! Na korzyść UNREAL rzecz jasna.
Fakt że pierwsze alfy Unreala były wizualnie mniej więcej na poziomie Quake'a właśnie z tego co kojarzę. Autor zdecydowanie powinien zrobić materiał o Unrealu ;)
Ożeszzzku! Coleslav przybrał swoją prawdziwą forme - ponad godzina mega film... aaaaaaa...le zajebioza 😁 Madman! Dzięki po stokroć chłopie że tak widza rozpieszczasz ☺ Ludzie którzy nie dają tu subskrypcji nie wiedzą nawet co tracą.
Coleslav, jestes NIENORMALNY!
Znam wielu pasjonatów, którzy poświęcają swój prywatny czas dla nas widzów. Przechodzisz samego siebie. Wykład mimo iż sam wielokrotnie mówisz, że możnaby opowiedzieć szerzej uważam za niezwykle szczegółowy i treściwy. Zachwycają mnie wszystkie powiązania nawet najbardziej poboczne i nie do końca związane z meritum przedstawianego tematu... jaki ten świat pokręcony i mały :)
Rewelacyjny materiał, jeszcze rewelacylyjniej przedstawiony. Tacy ludzie to perełki profesjonalizmu. Podziwiam za wiedzę i zaangażowanie w pasję.
Dzięki!
super! Nie sadziłem ze dowiem się jeszcze czegoś na temat tej gry a trzeba przyznać że interesuje się nią intensywnie :) leci subik
Swietne opracowanie, bardzo ciekawe. Denerwuja tylko te niepasujace i zabierajace uwage stockowe filmiki z czapy :)
Algorytmy yt sprawiły, że nie wpadło powiadomienie i przeoczyłem ten odcinek... o mało nie obsrałem zbroi ze szczęścia jak zobaczyłem jak krótki będzie materiał!
42:01 moje ulubione "kilka razy bardziej wydajniejszy" :) Materiał super tak w ogóle.
Świetnie się to oglądało!
Bardzo rzetelnie przygotowany materiał. Dzięki!
Czekam na więcej 😎
Pozdrawiam
Szacun za wzmiankę o Quake na Amidze z PPC i Cybervision na takim sprzęcie grałem online na modemie :) ludzie wtedy i dzisiaj nie mogli w to uwierzyć :)
W końcu ponad godzina materiału. Takie to można oglądać
pierwszy kontakt z tym kanałem. SUB! Nie mam czasu siedziec na jakiś tweetach jakis tam ludzi, czekac az cos ktos gdzies... wole obejrzec taki film chociaz na raty ale jednak.. widze duzo napracowania i pasji. pozdrawiam wszystkich hardcorowych oszołomów ze starych lat!
Aż wstałem od komputera i dostałeś ode mnie owacje na stojąco :)
Ale frajdę mi zrobiłeś prezentując historię Quake'a!! Powrót do młodości.
Trochę się czasu "zmarnowało" na śmiganie po planszach Doom'a i Quake'a.
Dla osób niezorientowanych Coleslav umieścił też fragmenty podcastu Joe Rogana.
Czekam na kolejny fantastyczny odcinek.
Joe Rogana rozmawiał z Carmakiem ponad 3 godziny polecam naprawdę ciekawy wywiad .
Dziękuję za materiał i poświęcony czas na jego stworzenie. Oglądało się miodnie.
Mega materiał. Dziękuję bardzo! Super się to oglądało :-) Pozdrawiam.
ale super dokument. mega! dzięki!
Ekstra materiał panie kolego. Winszuję wysiłku w tak okazały film.
Uwielbiam id Software za ich kreatywność i bezkompromisowość.
Niedawno przeczytałem Masters of Doom a obecnie już kilka
miesięcy bawię się TrenchBroom robiąc próby stworzenia mapy
właśnie [pod pierwszego Quake'a.
Jeżeli resztę filmików masz na podobnym poziomie, to leci SUB (y)
Pozdrawiam
Masa włożonej pracy. Świetny kanal Pozdrawiam
Mega są Twoje filmy, świetne przygotowane, wyczerpujące temat ! Miło się spędza czas w pracy jak lecisz na drugim monitorze :-) Wszystkie r.e.k.l.a.m.y. oglądam bo na to zasługujesz :-)
Super historia - Fajnie o tym powspominać po tylu latach i teraz sie dowiedzieć jakie były kulisy :) Pamietam ze to była pierwsza gra przez którą zarywałem noce :)
Niezła kompilacja wiedzy i ciekawostek w temacie. Dzięki!
Po Twoim wpisie sprzed dwóch tygodni myślałem że będzie materiał o którejś z konsol od Segi, ale nie zawiodłem się. Materiał świetny, przyjemnie się go słucha, nawet nie wiem kiedy minęła mi godzina czasu przed monitorem słuchając o historii gry.
Super, wspomnienia wracają. Sam pamiętam jak tworzyłem mapy do Q2 i Q3. Pozdrawiam
Swietny odcinek , pozdrawiam
Ciekawy materiał. Co do tworzenia poziomów do zaczynałem od Qoole ale później przerzuciłem się na Quark i na nim bawię się po dziś dzień. Pozdrawiam. :)
Świetny Inspirujący materiał!
Jestem pod ogromnym wrażeniem!
Dzięki Wielkie!
kawał świetnej roboty, dziękuje!
Ilość szczegółów do jakich się dokopałeś powala. Chciałbym zobaczyć taki materiał po polsku o firmie Amstrad. :)
Podobno każdy film w sieci jeśli występuje w nim kot to ma 2x większą oglądalność, więc więcej kota. ;)
Fajnie, że wspomniałeś o Wrath Aeon of ruin bo to chyba moja ulubiona gra na silniku quake-a.
Świetny materiał! Dzięki 🤘!
Ten materiał można oglądać nawet kilka razy :) czekam na wiecej..
A co gry Wrath to jest ona świetna - polecam
Ująłeś wszystko nawet o Amigach wspominałeś :) Ja grałem wpierw na 486dx4 a później po latach jak karty turbo się pojawiły do Amig to na 68040/40 i grało się nieźle na niskiej rozdzielczości na pełnym ekranie. Dokument na medal pozdrawiam
zajebisty kotek! film też fajny
Chciałbym zwrócić uwagę na postać Michaela Abrasha, który nie tylko razem z Carmackiem programował silnik (Romero chyba bardziej narzędzia?) ale też jego Graphics Programming Black Book jest kopalnią ciekawostek o powstawaniu silnika Q1. Np. Q1 nie miał mieć nigdy dynamicznego oświetlenia, ale po demie, które id zobaczyło na CGDC, plany (nie od razu) się zmieniły. Carmack zaproponował Abrashowi napisanie implementacji. Abrash odparł (a była sobota), że zabierze się za to za dzień lub dwa, jak skończy bieżące projekty. Na to Carmack stwierdził, że zrobi to w czasie krótszym niż godzinę. Nie udało się, implementacja dynamicznych świateł zajęła mu godzinę i 9 minut;)
O pracoholizmie Carmacka, ciekawe rzeczy pisał też Brian Hook (notabene przed przyjściem do id to był 5 pracownik 3dfxa): Carmack miał kolekcję płyt które puszczał w pętli. Za każdym razem , gdy ktoś go odrywał od programowania lub musiał napisać maila, wciskał pauzę na jamniku. Na koniec dnia liczył ile czasu grała muzyka co równało się czasowi efektywnej pracy.
---
Edit: Powiedzieć, że FPU "koprocesor" i nie wytłumaczyć czemu ten "koprocesor" służył to troszkę mało. A by przy okazji wyjaśniło się dlaczego tylko N64 miało Q1 na oryginalnym silniku. To w skrócie: FPU to jednostka obliczeń zmiennoprzecinkowych. Starszy Doom korzystał z obliczeń na liczbach stałoprzecinkowych (16.16, 16 bitów na część całkowitą i 16 na ułamkową), które podczas wykonywania operacji jak mnożenie czy dzielenie mocno traciły na precyzji. Q1 ze względu na polygonową grafikę wymagał dobrej precyzji. Bez tego mogłyby być np. szczeliny między trójkątami, pływające trójkąty itp. Zupełnie jak na PSX. Właśnie, układ graficzny na PSX też korzystał tylko z liczb stałoprzecinkowych. To i brak bufora Z (PSX miał zbyt mało pamięci) spowodowałoby fatalny wygląd Q1 dla PSX, gdyby działał tam na oryginalnym silniku.
Miałem w pierwszej wersji tekstu fragment o Abrashu, ale wyleciał, bo klip był już za długi, finalnie i tak wyszedł dłuższy, ale ten wycięty fragment się nie kleił - dodam to w ewentualnej kontynuacji.
Starałem się jak najmniej technicznie mówić o silniku, bo chciałem kiedyś wystartować z serią o silnikach gier i nie chciałem się powtarzać. Takie smaczki jak "0x5f3759df" miały się tam znaleźć. Teraz sobie myślę, że to może nie był dobry pomysł, z drugiej strony materiał był by dłuższy o jakieś pół godziny :/
@@c01e514v Nie mam o to żalu, w końcu to historia powstawania Quake 1 a nie id Tech;) Zresztą 0x5f3759df to dopiero id Tech 3 (w książce Abrasha jeszcze nazywany "Trinity"), to i tak materiał na inny film.
Ta seria o silnikach miała być na zasadzie "wszystkie iteracje w jednym klipie" - to jednak może być ponad moje możliwości, klip o wszystkich id_tech-ach trwałby ze 2 godziny, o silniku Unreala podobnie. Pomysł na inne czasy. Może namówię kogoś, aby to napisał, a ja dorobię wideo - jak ktoś chętny to zapraszam na @ :)
@@c01e514v Poszło.
Doskonały materiał. Dowiedziałem się kilku nowych rzeczy.
Super materiał. Jak zawsze. Łapka w górę.
Człowieku! Robisz kawał dobrej roboty!
Świetny materiał! Nostalgia na maxa! Pamiętam jak udało mi się połączyć wersje QuakeDS(R4) z PC i grać multi. Do quake'a map nie robiłem bo za mały byłem ale od czasu q3 sporo siedziałem w Radiancie(kompilacje bsp niekiedy całą noc trwały na moim celeronie 800).
Szacunek za Twoje materiały!
Dodam że quake było pierwsza gra na świecie która działała w wieży jak klasyczny disc Audio, można było go puszczać jak każdy inny cd. Wspominasz o tym w materiale mówiąc o formacie muzyki. Ale mam poczucie że nie wszyscy to skumali.
Widać, że Masters of Doom było czytane! Za nalezisko o efekcie z Doom w Where Boys Fear to Tread od Smashing Pumpkins dodatkowe +1 do many! Dobry materiał.
optymalna długość, dobre materiały i tak ogląda się jakby to była to chwila:D
Naprawdę kozak film! Dużo informacji, a temat wyczerpująco omówiony w filmie. Czekam na podobny film o innej przełomowej grze.
Rewelacja. Nie wiem dlaczego ten kanał ma tak mało subskrybentów. Zawartość filmu to czyste złoto.
Warto wspomnieć że wersja shareware zawierała pozostałe epizody i szybko ją skrakowano żeby odblokować pełną wersję co odbiło się na sprzedaży.
Kolejny treściwy materiał dzięki 👋
Pięknie, uwielbiam Twoje filmy
Bardzo dobry i treściwy materiał :)
Super film, jak zawsze!
Serdeczne dzięki za info o Wrath: Aeon of Ruin.
Co sieciowych rozgrywek w Quake to jeśli dobrze pamiętam, był host i goście. I w pierwotnej wersji było tak, że jak wcisnęło się np klawisz do przodu, to klient czekał na odpowiedź z hosta, czy taki ruch jest możliwy. Poprawiono to dopiero (?) w Quake world.
Bardzo dobry material, dzieki Pan kolesław!
historia techniki - to wychodzi Ci super
miałem obejrzeć kilka minut bo trochę się śpieszę.... no i jestem spóźniony godzinę :) super materiał :)
Robisz rewelacyjne filmy.
Super filmik obejrzalem calutki :)
kawal roboty - dzieki
Taki materiał perełka... to w TV Panie powinno być i pokazać im jak się robi dobre programy o grach :) To poproszę jeszcze kiedyś polską wersję o Half Life 1 i dodatkach ;)
HL kiedyś będzie :)
@@c01e514v To dorzucam jeszcze propozycje film o Duke Nukem 3D - dla mnie więcej funu niż Q1
Dzieki za umilenie popołudnia.
Widać duzy wkład pracy podziwiwiam ale jak zawsze materiał Lux brawo serio brawo!!!!
Ależ będzie oglądane. Dzięki
To teraz materiał o przykładowo:
1. Quake 2 (to akurat koniecznie)
2. Unreal (to też)
3. Tomb Raider?
4.
Rewelacyjny materiał. Dzięki.
Brawo właśnie zrobiłeś film pełnometrażowy :d
Złoto materiał, podaje dalej!
Ponad godzinny material !
KOCHAM CIE ;-D
ps. masz super kociaka .
Jestem zajęty :D
@@c01e514v Trudno :P
Łapka w górę i jedziemy ;-)
dokładnie to chciałem napisać :-)
złoto jak zawsze
Miło było posłuchać 👍😊
Miły powrót do młodości. Długi i ciekawy materiał.
Świetny materiał. Dziękuje.
Fajny materiał 👌!
Jak zawsze świetny materiał !!!!
Kawał świetnej roboty!! :)
wow, szacuneczek! piekny material
Kolejny Bardzo dobry i ciekawy materiał oby tak dalej goraco polecam
WINCYJ! WINCYJ!
Najlepszy materiał o Quake, zrób proszę więcej takich o klasykach z tamtego okresu👏 !!!! Proszę🙏
Zapewniam, że będzie więcej o klasykach :)
JESTEŚ WIELKI!!!!!!👏
Nie zapomnę gdy odpaliłem długo zapowiadanego Quake'a z płyty CD dołączonej do świeżutkiego pachnącego Gamblera z kiosku. Niestety zacinał się. Wzruszyłem ramionami i wyjechałem dzień później na wakacje. Po powrocie okazało się, że przycisk TURBO w moim Pentium 75 był "wyciśnięty". Wcisnąłem i zaczęła się niezapomniana zabawa, pierwszy boss z lawy śni mi się do dziś :D