Finax radí | Budúcnosť a bezpečnosť Finaxu, zložené úročenie a presuny medzi účtami

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 8

  • @MiroslavJahelka
    @MiroslavJahelka 3 роки тому

    ma zmysel mat 3. pilier ak ma clovek finax ?

    • @FinaxSlovakia
      @FinaxSlovakia  3 роки тому +2

      Jedine, že zamestnávateľ mu prispieva do 3. piliera a inak by sa k týmto peniazom nevedel dostať, len cez tento benefit. V prípade vlastných príspevok zmysel nemá. Nákladovo je 3. pilier drahší, dávky z neho zdaňované a peniaze viazané (čo zasa pre niektrých ľudí môže byť aj výhoda) :)

  • @lamafortnite1768
    @lamafortnite1768 3 роки тому

    ahojte taka otazka nikde som to nepostrehol tak otazka pre finax :). k etf fondom cize ked vravime ze firma vyplati dividendu fondu a ten je akumulacny cize dane sa musia zaplatit je jedno ci to firma zaplati bleck roku alebo retail investorom a ked to etf fond distribucny vyplaca svojim vlastnikom zase sa zdanuje? ved to sa jedna uz o dvojite zdanenie jednej dividendy! podla mna by to malo byt to iste a dividenda zdanena len raz. neviem preco potom je to 2x danene ked napr janci vravel ze z danoveho hladiska sa oplati akumulacne. podla mna by to malo byt to iste lebo dane strhnu pri vyplate etf fondom alebo ked etf fond ma vyplatenu dividendu tak oni neplatia dane a bezny reatailovy investor ano?? prosim o vysvetlenie tohto Dakujem

    • @miso3685
      @miso3685 3 роки тому +1

      Nie, zle ste pochopil nezdanuje sa ked je akumulacne, nie je vyplatrna VAM, na vas brokersky ucet, nemate mozmost s nou narabat. Je vyplatena v ramci fondu a reinvestuje sa. Vobec nevravel, ze v napr blackrocku bude zdanena, ale, ze bude v blackrocku vyplatena v ramci fondu a reinvestovana. Vtedy nedanite. Skuste tu cast este raz vypocut🙂

    • @lamafortnite1768
      @lamafortnite1768 3 роки тому

      @@miso3685 ja tomu plne chpem co vraveli chalani ale ja som chcel na to dostat odpoved ze preco firma ked vyplati napr blackrocku tak sa ta dividenda nedani a ked drzi investor tu istu akciu ktora vyplatila aj blackroku tak ma dividendu zdanenu?? ako je toto mozne? ked dostane blackrock nezdanenu dividendu od firmy ktoru automaticky reinvestuje tak musim aj ja dostat nezdanenu dividendu neni mozne aby na nich platili ine pravidla ci sa mylim??? pre lepsie pochopenie drzim apple akciu bleckrocku vyplati 1 dolar za akciu ale mne len 0,70 dolara za akciu snad sa chapeme miso :)

    • @enkydu
      @enkydu 3 роки тому

      @@lamafortnite1768 Rozdiel je v tom ze akumulacny fond reinvestuje dividendu okamzite a z toho sa dan neplati lebo dividenda sa nikdy nedostane na vas osobny majetkovy ucet. Distribucny fond urobi to ze raz za rok vyplati dividendu v hotovosti na vas ucet. To znamena ze na vas majetkovy ucet pribudne hotovost/dividenda a tu musite vy ako majitel uctu zdanit podla dane z dividendy.

    • @lamafortnite1768
      @lamafortnite1768 3 роки тому

      @@enkydu vdaka za odpoved :) len ak sa na tom zamyslime ano? tak ja si myslim ze toto neni spravne z toho normalneho hladiska. lebo ak moze fond dostat nezdanenu dividendu tak by mal aj clovek dostat ktory ju okamzite reinvestuje naspat. podla spravnosti by to malo byt takto kazda dividenda je zdanena cize prva vyplata dividendy a je jedno komu ci fondu alebo ludom ma byt zdanena a uz je jedno co fond s tym urobi ci ju reinvestuje v pripade akumulacneho alebo ju vyplati ludom. podla mna by to malo byt takto nemoze byt rozdiel medzi ludmi a fondami. vzdy drzime tu istu akciu a sa divim ze v tejto dobe hlaviciek je to tak lebo stat prichadza o dane z dividend. kedze tie velke fondy dostavaju najvacie dividendy tak to nechapem ze to este nikto nezistil kolko penazi na daniach mohli mat. a keby fond vyplaca ludom dividendu tak uz by sa nedanila lebo uz by bola zdanena raz pri vyplate ako hlava mi tento system neberie ale dakujem za vysvetlenie no podla mojho nazoru je to zle nastavene :)

    • @FinaxSlovakia
      @FinaxSlovakia  3 роки тому

      Nedocháza k dvojitému zdaneniu. V prípade distribučných fondov fond dividendy nezdaňuje, ale ich len posúva na podielnikov, ktorí ich zdaňujú (spravidla zrážková daň). V prípade akumulačných dochádza k zdaneniu na úrovni fondov. Investori v akumulačných fondoch môžu potom požívať isté výhody, keďže miera zdanenia sa posudzuje na základe daňového domicilu fondu. To platí hlavne pre európske aktíva, napr. fond s domicilom v Írsku môže mať iný daňový režim na dividendu od nemeckej spoločnosti ako slovenská fyzická osoba (len ilustračný príklad, neoverovali sme túto informáciu). No v prípade napr. amerických aktív nie je rozdiel v zdanení dividendy vo fonde domicilovanom v Európe a priamym slovenským investorom. v oboch prípadoch sa strhne 15% a akumulačný fond reinvestuje len čisté dividendy. Takže akumulačné sa oplatia z viacerých hľadísk, jednak môže ísť o nižšiu daňovú sadzbu na dividedny, nižšiu administratívu, nižšie náklady (napr. s reinvestovaním), ale aj celkovo nižšie dane, keďže sa investor pozerá len na kapitálové zhodnotenie fondu, daňová povinnosť mu vzniká až pri predaji a po roku držania je tento príjem od dane oslobodený. Dividendy teda prechádzajú plynule do hodnoty fondu, nevytvárajú neskorší nákup aktíva investorom atď.