Dużo Pan wypowiada się o szkolnictwie. W moim przypadku swoimi filmami załatał Pan największą dziurę w mojej edukacji historii tj. brak nauczania na historii dziejów powojennych bo "brakło czasu" w podstawówce, gimnazjum i liceum. Dziękuję Panie Profesorze.
@@piotrmarcin5123 No pewnie, car dobry, źli bojarzy. Nie wiem, po co ta złośliwość. Taka jest prawda, że historia najnowsza traktowana jest po macoszemu. Jako rocznik '02 mogę powiedzieć, że w moich szkołach do roku 1989 dotarliśmy tylko raz - w podstawówce. W gimnazjum i szkole średniej historia kończyła się w 1945, no może w 1956, jeśli wystarczyło czasu.
@@tomasz8250 ja mogę powiedzieć dokładnie to samo. Rocznik '97, w szkole chyba 3 razy były przerabiane okresy królów polskich, cesarstwa rzymskiego czy starożytnej Grecji a historię z przedziału '45-'89 miałem tylko jeden rok i to dzięki nauczycielowi który "miał wywalone na podstawę programową", to był najlepszy rok nauki dla mnie. Gdyby nie ten jeden nauczyciel i to, że sam czytałem o wielu rzeczach albo dziadkowie/rodzice mi o nich opowiadali to z samych lekcji historii nie dowiedziałbym się o tym nic a nic.
@@piotrmarcin5123 mogę potwierdzić słowa kolegi powyżej, jako rocznik 90. Pierwsze lata po upadku muru przede wszystkim powinny skupiać się na pokazaniu historii najnowszej, odczarowanie IIRP oraz rządów komunistycznych. Ale nie, najważniejsze były podboje Rzymian i demokracja grecka, oraz wojna stuletnia. Rozumiem, że znajomość historii starożytnej oraz średniowiecza jest bardzo ważna ale ludzie w dzisiejszych czasach naprawdę nie potrafią powiedzieć skąd wziął się dzisiejszy porządek świata. A ten realnie zaczął kształtować się w wieku XVII, który na lekcjach historii powoli zaczynał być traktowany już bez polotu. Nie uważam także, że w zakresie historii na poziomie podstawowym tak ważne są daty jak świadomość ciągu przyczynowo-skutkowego. Bo po co komu wiedzieć, kiedy była Jałta, skoro nie potrafią powiedzieć, co na niej zostało ustalone chociaż w dwóch slowach
Oprócz faktografii, cenię sobie u Pana Profesora fakt mówienia o historii bez cyrkowych i plemiennych emocji, za to rzetelnie, obiektywnie i z uwzględnieniem racji różnych stron. Historia XX wieku maluje się u Pana Profesora jako pozbawiona ckliwego sentymentalizmu, sztucznego dramatu czy wodewilu nadającego się do gminnej operetki niż kształtowania świadomości historycznej Polaka XXI wieku. Pański kanał to ważna inicjatywa wychowawcza i krok ku przywróceniu normalności.
Pamiętam z lat sześćdziesiątych manierę eksponowania na wystawach sklepowych w święta państwowe (1 Maja, 22 Lipca) portretów Gomułki i Cyrankiewicza. Było to dość zabawne gdy w sklepie mięsnym zamiast szynki i baleronu były wizerunki dwóch łysych łbów, a ludzie żartowali, że świninę rzucili. Gierek zerwał z tym zwyczajem.
Wnoszę o powrót do tradycji wieszania fotografii tudzież malowideł łbów, a nawet gipsowych popiersi przywódców państwa, ale tylko w sklepach mięsnych. To taki piękny zwyczaj.
Rozpocząłem moją edukację w podstawówce w 1970 r tzn. oczywiście 1 września. I pamiętam że w sali lekcyjnej wisiały portrety Gomułki i Cyrankiewicza. Potem niedługo zniknęły. I już inne nie pojawiły się.
Swietny kanal historyczny, profesjonalny, niezwykle ciekawy i co dla mnie wazne bez zacietrzewienia wywolanym fascynacja ktoras z opcji politycznych. Swietny material ❤
Kanal swietny. W koncu mozna w porzadny sposob sie dowiedziec co sie dzialo w czasach - wbrew pozorom nie tak odleglych. Szkola wymieka, a samodzielne szukanie jest niezbyt ciekawe. Szczegolnie ze naroslo sporo mitow, a i propaganda tez zrobiła swoje. Przecietny czlowiek nie ma szans dowiedziec sie u zrodla. Pozostaja tylko takie kanały jak prof. Dudka.
Mam to szczęście, że otrzymałam Pana książkę z autografem, zaczęłam ją czytać i serdecznie dziękuję za trud włożony w jej powstanie . Pozdrawiam wszystkich , którzy tak jak ja lubią historię.
Mam szczęście być w gronie tych 3000 wybrańców, którzy otrzymali ksiażkę z autografem🙂 Bardzo dziękuję Panie Profesorze i życzę Panu jak i wszystkim widzom kanału Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!!!!!
Panie Profesorze - z wielką przyjemnością słucham tych wykładów - przypomnień. Byłem zbyt młody wtedy żeby to móc śledzić, Pamiętam tylko pierwsze wystąpienie Gierka .Z tym większym zainteresowaniem , teraz do tego wracam . Dziękuję i pozdrawiam.
jestem polakiem. czuje sie polakiem . zawsze bede poakiem. i pa Dudek tylko mi uswidamia ze wciaz pewne kwestie hisoryczne byly dla mnie zamkniete, albo bardziej nie zdawalem sobie z tego sprawy. niby wiedzialem co sie wtedy dzialo, ale okazuje sie nie do konca. Dziekuja za kolejny program. to mnie utwierdza po raz kolejny w przekonaniu ze jeszcze wsytkiego nie wiem
Kiedy opisywane przez Pana wydarzenia miały miejsce, byłam dzieckiem i w radio słyszałam tylko nazwiska polityków. Dzisiaj dzięki Pana kolejnej świetnej lekcji historii poznałam rolę jaką odegrali w tym czasie i zobaczyłam ich twarze. Ponury to był okres naszej historii, ale ludzie wtedy układali różne polityczne wierszyki, opowiadali żarty i kombinowali,by jakoś żyć. Na szczęście ta epoka minęła i jest się z czego cieszyć. Pozdrawiam serdecznie.
I ja miałem szczęście otrzymać książkę z autografem profesora. Dziękuję bardzo profesorze za całą pracę włożoną w popularyzowanie historii najnowszej. Życzę panu i wszystkim tutaj, wszystkiego najlepszego na święta oraz milion subskrypcji. :)
Jeśli chodzi o wydarzenia Grudnia 1970, to wcześniej byłem przekonany o zimnym, wyrachowanym działaniu. Okazuje się jednak, że w wyniku paniki i powstałego bałaganu, towarzysz "Wiesław" poszedł na żywioł. Dziękuję za cenną lekcję Panie profesorze.
Dzień dobry Panie Profesorze dziękuję za ciekawy wykład dotyczący bolesnej historii wydarzeń grudnia 1970. Dziękujemy i życzymy Wesołych świąt Bożego Narodzenia i do siego nowego roku z kolejnymi ciekawymi tematami z historii Polski nie tylko po 1945r.😊
Fajny kanał. Okres 1945 do 2005 to nie jest mój konik, ale w przystępny sposób mogę nadrobić braki zainteresowania, a w związku i wiedzy o tym okresie u P. Profesora Dudka.
Zwięźle na temat, wykład godny polecenia. Przeżyłem grudzień 1970 r. jako student II roku politechniki. Ojciec mój wówczas wrócił z delegacji, z Elbląga i zaczął opowiadać co tam widział . . .
Pan to przeżył, więc jest Pan jedną z tych osób, które są predestynowane do oceny tego wydarzenia. Jak Pan w owym czasie na to patrzył? Co Pan wtedy czuł? Jak Pan ocenia tragedię na Wybrzeżu z perspektywy czasu i czy stan wojenny wprowadzony dekadę później był lepszą opcją?
W sumie ojciec niewiele widział w Elblągu. Mieszkał tam w hotelu robotniczym w czasie tej delegacji. Polecenie dostali, żeby nie poruszać się po mieście. Dopiero w domu (we Wrocławiu) zaczęliśmy słuchać RWE i BBC. Sam przeżyłem nockę 12/13.XII.1981 r. , pracując na III zmianie jako dyspozytor, w Zakładzie Energetycznym - Wrocław. Ale to już inna historia . . .@@KamilW928 S
Najważniejszym powodem upadku Gomułki było to, co uważał za swój największy sukces: doprowadzenie do podpisania przez władze RFN uznania polskich granic na Odrze i Nysie. Uważał, że odtąd jest nie do ruszenia, ludzie do końca życia będą go nosić na rękach. Tymczasem ludzi bardziej interesowały ceny żywności niż jakieś papierki podpisywane przez polityków, natomiast bardzo nie spodobało się to towarzyszom w Moskwie. Dotąd jedynym gwarantem nienaruszalności polskich granic miało być stacjonowanie w Polsce wojsk radzieckich, Gomułka za plecami Moskwy "wybił się na niezależność", załatwił własne gwarancje. Decyzja o wymianie go na kogoś, komu Moskwa mogłaby ufać jako gwarantowi nienaruszalności swoich interesów w Polsce zapadła. Jednymi z głównych wykonawców tej operacji byli Kiszczak i Jaruzelski, zaufani ludzie Moskwy. Ponieważ w komunizmie nie istniały w praktyce pokojowe i demokratyczne procedury wymiany "pierwszego", trzeba było dokonać przewrotu pałacowego. A do tego potrzebne były zamieszki. Wywołano je za pomocą cen żywności (kto Gomułce podpowiedział termin - tuż przed najważniejszymi dla Polaków Świętami i formę - "żywność podrożała, ale lokomotywy staniały"?). Nieuchronne, być może podkręcane przez prowokatorów bunty i zamieszki wybuchły na Wybrzeżu. Gomułka dostarczano fałszywe informacje o ich skali (śmierć milicjantów), prowokując do wydania rozkazu o użyciu broni. A na koniec doprowadzono do masakry (ludzie udający się na telewizyjny apel do pracy trafili na oddziały mające rozkaz pilnować, aby do zakładów pracy nikt się nie dostał. Miejsce akcji było precyzyjnie dobrane - wysypujący się z kolejnych kolejek podmiejskich tłum szczelnie wypełniał peron, wypychając do wyjścia schodami na górę ludzi, którzy musieli iść prosto pod lufy, nie mając jak i gdzie się cofnąć. A wojsko miało rozkazy... Doprowadzono na rozkaz Moskwy do masakry na Wybrzeżu, aby skompromitować Gomułkę i doprowadzić do zmiany "Pierwszego" sowieckimi metodami. A Kiszczak i Jaruzelski dostali swoją nagrodę - władzę nad Polską - dekadę później, kiedy poświęcono z kolei Gierka. Ale to (podobnie jak sposób w jaki przeprowadzili transformację ustrojową upadającego komunizmu, aby uratować towarzyszy nie tylko przed więzieniami, ale i utratą zdobytych dzięki metodom tej transformacji składników majątku narodowego, dzięki czemu w "nowej" Polsce sami byli nietykalni - czego pilnowały prokuratury i niezlustrowane do dziś sądownictwo) to już zupełnie inna historia.
Dodam, że Gierek na początku swego panowania dokonał haniebnego wpisania do polskiej Konstytucji "nienaruszalnego sojuszu" z ZSRR jako podstawy ustrojowej państwa, aby zrównoważyć "niepodległościowy" czyn Gomułki, uspokoić radzieckich towarzyszy. Tak spłacał dług za posadzenie go na tronie... o obrzydliwym akcie odznaczania Breżniewa Virtuti Militari w akcie przebłagalnym nawet nie chce mi się przypominać...
Nie pisana zasada polityki. Oddajesz władzę, umierasz w łóżku robiąc pod siebie. Nie chcesz oddać władzy, walczysz do końca- umierasz. Jaruzelski, Honecker, Pinochet... A po drugiej stronie Caucescu, Kadafi, Husajn...
W pełni potwierdzam ten komentarz. Mój ojciec też wysiadał tego ranka z SKM-ki z zamiarem pójścia do pracy w stoczni gdyńskiej. Ale jak usłyszał strzelaninę, to otworzył drzwi od pociągu wychodzące nie na peron ale na tory kolejowe, a potem na piechotę wracał wzdłuż tych torów do Orłowa. Prawdopodobnie dzięki swojej bystrości uniknął wówczas śmierci. Nie muszę chyba dodawać jakie to na nim zrobiło wrażenie i jak potem "kochał" PZPR. Gdyby jednak wiedział, co za szuja była z Wałęsy, to pewnie nigdy by nie kibicował "Solidatności". Szkoda, że umarł młodo. Nie dane mu było doczekać czasów, w których tego kapusia też zdemaskowano.
Brawo, coraz lepiej. Pierwsze filmy trochę toporne i oczywiste, dla osoby która ma lekkie pojęcie o historii najnowszej. Wreszcie więcej szczegółów. Powodzenia!
Kiedyś bardzo interesowałam się postacią w.Gomułki . Miałam sporo literatury w temacie. Teraz okazuje się , że były bardzo okrojone i subiektywne. Cenię pańskie programy „Dudek o historii „ . Tyle odkryć i dostęp do archiwów … Dziękuję!
Świetny materiał, godzień wysłuchania. A co do historii polskich komunistów w trakcie II Ś, to lata temu czytałem artykuł na tern temat, i bardziej wyłaniał się stamtąd obraz mafijnych porachunków niż zmagań bojowników o lepsze jutro.
Dziękuję za kolejny wykład. Mnie ciekawi rola gen.Korczyńskiego. Został potem szybko odsunięty, a czytałem, że jemu też zależało na obaleniu Gomułki. Sam już nie wiem po czyjej był stronie. Jego śmierć też jakaś taka dziwnie szybka.
My chłopcy z Grabówka, my chłopcy z Chyloni Tu nawet policja cię nie obroni Bo my chłopcy z Zaspy i chłopcy z Przymorza Ktoś leży w kałuży krwi, widać kara boża
Jak zwykle świetny odcinek! Trzyma Pan Profesor wysoko poziom:) Dotarła też już do mnie Pana książka… tylko dlaczego bez obiecanego w odcinku promocyjnym autografu?
Jako rocznik'84 lata 90te już pamiętam ale nie tak dobrze ale historię dot.czasow Gomułki, walki z Bierutem, Gierkiem sa mega ciekawe a dzięki olbrzymiej pracy p.Profesora ten okres historii lepiej poznać. Doceniam też video dot początków lat 90 i przewrót, pierwsze wybory oraz to jak to się stało że opozycja się podzieliła, skąd ten konflikt Walesa-Mazowiecki. Czy będzie p.Prof jakiś materiał z czasów dot słynnych planów 5-letnich, stachanowcow??
Mimo wszystko zabrakło mi choćby wspomnienia o najbardziej znanym, chociaż bardzo smutnym symbolu tych wydarzeń - balladzie o Janku Wiśniewskim, czytaj Zbyszku Godlewskim
Gdyby Gomulka tuz po podpisaniu traktatu granicznego z RFN ( 7 grudnia 1970 ) podał sie do dymisji - to dzis mialby pomniki. Ten prosty ślusarz potrafił walczyć o Polske i rozmawiac z ZSRR . Jako jedyni w KDL - mieliśmy prywatne rolnictwo.
Gomułka był przed wojną na szkoleniu w ZSRR. Widział jak głupim pomysłem była kolektywizacja. Dlatego się sprzeciwiał tego typu eksperymentom w Polsce. Za co mu chwała.
Młodzi ludzie to w dużej mierze skutek istnienia gimnazjów, skrócenia podstawówki i szkoły średniej i stworzenia karłoeatego ogniwa pośredniego, jeśli dotego dołożymy do tego narastanie masy faktów - coś co dla mnie w 80' i 90' było współczesnością dla was jest historią którą trzeba upchnąć w nie dającą się rościągnoć siatkę godzin, zatem w kontekście historii najnowszej to pomnożenie bytów szkolnych powtarzsnie wciąż od nowa tego samego w bardzo okrojonej wersji jest szczególnie szkodliwe, pomijam fakt że, znacza część młodzieży tak obecnie jak za mojej, już dość odległej młodości ma i miała wstrent do nauki szkolnej. Komuś kto interesuje się historią, nawet amatorsko czy to faraonów cz I skretarzy KC, pozostaje samo kształcenie, swoją drogą to świetne hobby (zawód tylko dla nielicznych i zdeterminowanych) polecam.
To już kolejny odcinek jaki oglądam i chylę czoła przed taką wiedzą . Ale kiedy widzę tych dziadów na czarno-białych fotkach to mi się przysłowiowy nóż w przysłowiowej kieszeni otwiera. Oni zniszczyli moją młodość.
42:40. To dla mnie straszna bzdura. W Norymberdze też chcieli zwalić wszystko na Hitlera i sąd tego nie zaakceptował. W wojsku za rozkazy, lub ich brak, odpowiadają oficerowie.
Nie ma co pisać, że kolejny dobry odcinek, bo wiadomo. Gdyby robił Pan filmiki 35-40 min to z powodzeniem można by je puszczać na lekcjach historii. Ale mam prośbę, nietypową i niestety zupełnie nie na temat: czy dałoby się wyprostować obraz z Mikołajem Kopernikiem? Krzywo wisi 😂 dziękuję 😊
Panie Profesorze 15:17 Po dojściu Willego Brandta do władzy rozpoczęła się faza "Neue Ostpolitik" czyli nowej polityki wschodniej RFN. "Ostpolitik" to w Niemczech istniała praktycznie od zawsze. Kolejny znakomity wykład.
11:50 Ta "koncepcja selektywnego rozwoju" to była chyba próba wyślizgnięcia się z sytuacji, że Polska kupowała za dolary prefabrykaty, a produkty finalne sprzedawała do ZSRR za ruble transferowe.
Czy to możliwe, że rozmowa milicjantów zainspirowała Bareję do sceny z Misia "matka jest z tyłu". Normalnie ten sam przestraszony ton przez radio, urywane zdania, kłopoty z łącznoscią np. 2:42 - 2:52?
Kiedyś Polacy potrafili walczyć o swoje, mimo że ginęli z rąk polskiej władzy. Dzisiaj nikt nie ginie, ale i tak Polaków nie stać na takie działania jakie miały miejsce w 1970, czy w 1980.
książka zamówiona 5.12 dotarła dziś (18.12), niestety bez podpisu, ale tego się spodziewałem, bo pierwsze zamówienie złożone na stronie PWN 25.11 zostało anulowane
Będzie o Bierucie oraz Komunistycznej Partii Polski. Bo dziś nawet IPN podał informację "90 lat temu działacz Komunistycznej Partii Polski Bolesław Bierut został skazany przez sąd II Rzeczypospolitej Polskiej na karę 7 lat pozbawienia wolności za współpracę z sowieckim wywiadem." Może coś o tym.
To prawda. Odsiadka w więzieniu uratowała Bierutowi i wielu innym komunistom życie. Gdyby nie to, zostaliby wezwani lub "zaproszeni" do Moskwy, gdzie trafiliby na Łubiankę, z której by już nie wyszli. Stalin wtedy rozwiązał KPP i zlikwidował część jej członków, gdyż była ona spenetrowana przez polski kontrwywiad i defensywę polityczną.
Najciekawsze w tym wszystkim to to, że strajk w stoczni szczecińskiej zainicjowali ideowi komuniści.Dostali po pochodzie 1- majowym 1971r bilet w jedną stronę za uniesione w górę zaciśnięte pięści.zasilili sekcję polską FPK
Na końcu materiału jest "Bieżące komentarze tytułowego bohatera znajdziesz na jego facebookowym fanpage'u", myślałem że Gomułka nie żyje, a on ma jakiś fanpage z bieżącymi opiniami! XD
Proszę przyjąć (W końcu!) do wiadomosci, że okreslenie Niemiec Zachodnich jako RFN obowiązywało oficjalnie dopiero od początku lat siedemdziesiątych. Do tego czasu obowiazywała formuła NRF. Niestety profesor Dudek, bedąc hiistorykiem, też czyni ten dosyć powszechny błąd.
Władze PRL rzeczywiście forsowały skrót "NRF", podobnie jak przymiotnik "radziecki", a nie "sowiecki". Na szczęście byli też tacy, zwłaszcza na emigracji, którzy nie ignorowali owe "obowiązujące" formuły.
@@dudekohistorii Panie Profesorze... Nie rozumiem Pana końcowego sformułowania: ,,którzy nie ignorowali owe "obowiązujące" formuły.,, PS. Oficjalna zamiana skrótu ,,NRF,, na ,,RFN,, wzięła w Polsce się stąd, aby bardziej znacząco i jednoznacznie odróżnić ją w mowie i piśmie, od nazwy drugiego, ,,sojuszniczego,, państwa niemieckiego, jakim była ówczesna NRD. Wszak nie zmieniono równolegle tego skrótu na DRN. Było to wóczas oficjalne stanowisko kodyfikacyjne w języku polskim. Co do przymiotnika ,,radziecki,, , to sprawa jest dużo prostrza. Przyjęto, że jest to po prostu, po polsku, od rzeczownika ,,rada,,(sowiet). Pozdrawiam serdecznie Pana Profesora, dziękując za odniesienie się do mojej wcześniejszej uwagi, jak również za wyjątkowo zajmujące i obiektywnie prezentowane wykłady.
Mam prośbę do tego materiału: na materiałach archiwalnych jest mi trudno zrozumieć co jest mówione. Gdyby to nie było zbyt dużo roboty to prosiłbym w przyszłości na takie materiały nakładać napisy
Dużo Pan wypowiada się o szkolnictwie. W moim przypadku swoimi filmami załatał Pan największą dziurę w mojej edukacji historii tj. brak nauczania na historii dziejów powojennych bo "brakło czasu" w podstawówce, gimnazjum i liceum. Dziękuję Panie Profesorze.
albo brakło chęci uczenia się.....
@@piotrmarcin5123 No pewnie, car dobry, źli bojarzy. Nie wiem, po co ta złośliwość. Taka jest prawda, że historia najnowsza traktowana jest po macoszemu. Jako rocznik '02 mogę powiedzieć, że w moich szkołach do roku 1989 dotarliśmy tylko raz - w podstawówce. W gimnazjum i szkole średniej historia kończyła się w 1945, no może w 1956, jeśli wystarczyło czasu.
@@tomasz8250 ja mogę powiedzieć dokładnie to samo. Rocznik '97, w szkole chyba 3 razy były przerabiane okresy królów polskich, cesarstwa rzymskiego czy starożytnej Grecji a historię z przedziału '45-'89 miałem tylko jeden rok i to dzięki nauczycielowi który "miał wywalone na podstawę programową", to był najlepszy rok nauki dla mnie. Gdyby nie ten jeden nauczyciel i to, że sam czytałem o wielu rzeczach albo dziadkowie/rodzice mi o nich opowiadali to z samych lekcji historii nie dowiedziałbym się o tym nic a nic.
@@piotrmarcin5123 mogę potwierdzić słowa kolegi powyżej, jako rocznik 90. Pierwsze lata po upadku muru przede wszystkim powinny skupiać się na pokazaniu historii najnowszej, odczarowanie IIRP oraz rządów komunistycznych. Ale nie, najważniejsze były podboje Rzymian i demokracja grecka, oraz wojna stuletnia. Rozumiem, że znajomość historii starożytnej oraz średniowiecza jest bardzo ważna ale ludzie w dzisiejszych czasach naprawdę nie potrafią powiedzieć skąd wziął się dzisiejszy porządek świata. A ten realnie zaczął kształtować się w wieku XVII, który na lekcjach historii powoli zaczynał być traktowany już bez polotu. Nie uważam także, że w zakresie historii na poziomie podstawowym tak ważne są daty jak świadomość ciągu przyczynowo-skutkowego. Bo po co komu wiedzieć, kiedy była Jałta, skoro nie potrafią powiedzieć, co na niej zostało ustalone chociaż w dwóch slowach
Jako osoba z rocznika 2002 dorzucę swój głos niezadowolenia, że starożytność przerabialiśmy jakieś 4-5 razy, I WŚ dwa razy, a to co po niej tylko raz
Oprócz faktografii, cenię sobie u Pana Profesora fakt mówienia o historii bez cyrkowych i plemiennych emocji, za to rzetelnie, obiektywnie i z uwzględnieniem racji różnych stron. Historia XX wieku maluje się u Pana Profesora jako pozbawiona ckliwego sentymentalizmu, sztucznego dramatu czy wodewilu nadającego się do gminnej operetki niż kształtowania świadomości historycznej Polaka XXI wieku. Pański kanał to ważna inicjatywa wychowawcza i krok ku przywróceniu normalności.
Świetnie napisane. Żadna skrajność nie jest dobra, a historia oparta na emocjach to slepu zaułek.
Pamiętam z lat sześćdziesiątych manierę eksponowania na wystawach sklepowych w święta państwowe (1 Maja, 22 Lipca) portretów Gomułki i Cyrankiewicza. Było to dość zabawne gdy w sklepie mięsnym zamiast szynki i baleronu były wizerunki dwóch łysych łbów, a ludzie żartowali, że świninę rzucili. Gierek zerwał z tym zwyczajem.
Wnoszę o powrót do tradycji wieszania fotografii tudzież malowideł łbów, a nawet gipsowych popiersi przywódców państwa, ale tylko w sklepach mięsnych. To taki piękny zwyczaj.
Łebów 🤣@@PominReklamy
Rozpocząłem moją edukację w podstawówce w 1970 r tzn. oczywiście 1 września. I pamiętam że w sali lekcyjnej wisiały portrety Gomułki i Cyrankiewicza. Potem niedługo zniknęły. I już inne nie pojawiły się.
Swietny kanal historyczny, profesjonalny, niezwykle ciekawy i co dla mnie wazne bez zacietrzewienia wywolanym fascynacja ktoras z opcji politycznych. Swietny material ❤
Kolejna znakomita lekcja najnowszej historii Polski.
Dziękujemy za Pana pracę
Ten kanał to moje odkrycie 2023 roku 👌
Kanal swietny. W koncu mozna w porzadny sposob sie dowiedziec co sie dzialo w czasach - wbrew pozorom nie tak odleglych. Szkola wymieka, a samodzielne szukanie jest niezbyt ciekawe. Szczegolnie ze naroslo sporo mitow, a i propaganda tez zrobiła swoje. Przecietny czlowiek nie ma szans dowiedziec sie u zrodla. Pozostaja tylko takie kanały jak prof. Dudka.
Mam to szczęście, że otrzymałam Pana książkę z autografem, zaczęłam ją czytać i serdecznie dziękuję za trud włożony w jej powstanie . Pozdrawiam wszystkich , którzy tak jak ja lubią historię.
Wzajemnie.
Niestety, nie wszyscy mają to szczęście. I to słaba wiadomość na trzy dni przed weekendem świątecznym...😢
Dziękuję profesorze za kolejny wykład:) do następnego
Mam szczęście być w gronie tych 3000 wybrańców, którzy otrzymali ksiażkę z autografem🙂 Bardzo dziękuję Panie Profesorze i życzę Panu jak i wszystkim widzom kanału Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!!!!!
Ja też się załapałam na autograf :D
Panie Profesorze - z wielką przyjemnością słucham tych wykładów - przypomnień. Byłem zbyt młody wtedy żeby to móc śledzić, Pamiętam tylko pierwsze wystąpienie Gierka .Z tym większym zainteresowaniem , teraz do tego wracam . Dziękuję i pozdrawiam.
Dziękuję Panie Profesorze za kolejny porządek w mojej głowie!!!❤
jestem polakiem. czuje sie polakiem . zawsze bede poakiem. i pa Dudek tylko mi uswidamia ze wciaz pewne kwestie hisoryczne byly dla mnie zamkniete, albo bardziej nie zdawalem sobie z tego sprawy. niby wiedzialem co sie wtedy dzialo, ale okazuje sie nie do konca. Dziekuja za kolejny program. to mnie utwierdza po raz kolejny w przekonaniu ze jeszcze wsytkiego nie wiem
Skarbnica wiedzy. Doskonale przygotowane. Czekam zawsze na kolejne odcinki
Kiedy opisywane przez Pana wydarzenia miały miejsce, byłam dzieckiem i w radio słyszałam tylko nazwiska polityków. Dzisiaj dzięki Pana kolejnej świetnej lekcji historii poznałam rolę jaką odegrali w tym czasie i zobaczyłam ich twarze. Ponury to był okres naszej historii, ale ludzie wtedy układali różne polityczne wierszyki, opowiadali żarty i kombinowali,by jakoś żyć. Na szczęście ta epoka minęła i jest się z czego cieszyć. Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję za kolejny ciekawy opis ważnego rozdziału polskiej historii
podróż w czasy ponure, ale z Pana narracją interesującą i łatwo przyswajalna - dziękuje za kolejny świetny odcinek!
I ja miałem szczęście otrzymać książkę z autografem profesora. Dziękuję bardzo profesorze za całą pracę włożoną w popularyzowanie historii najnowszej. Życzę panu i wszystkim tutaj, wszystkiego najlepszego na święta oraz milion subskrypcji. :)
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😀😀😀
Jak zwykle ciekawy materiał do obejrzenia. Warto posłuchać, żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego.
Jeśli chodzi o wydarzenia Grudnia 1970, to wcześniej byłem przekonany o zimnym, wyrachowanym działaniu. Okazuje się jednak, że w wyniku paniki i powstałego bałaganu, towarzysz "Wiesław" poszedł na żywioł. Dziękuję za cenną lekcję Panie profesorze.
To bylo celowe dzialanie. Pan Dudek nie o wszystkim mowi.
Dziękuję za przypomnienie nazwisk autorów i reżyserów Grudnia' 70.
Podobno YT liczy komentarz od 7 słów😮 więc trzeba pisać więcej 🙂
Jak zwykle bardzo interesująca diagnoza jak działały mechanizmy władzy w PRL👍
Świetny materiał 🥰
Dziękuję za cenny materiał.
Pozdrawiam 😊
Też dziękuję, książka dotarła podpisana 🎉 ale nieprędko zacznę, mam sporą kolejkę
Co prawda od 20 ponad lat żyje na emigracji.
Ale Historia najnowsza Polski mnie interesuje.
Szczególnie w takim wydaniu.👍💯👌
Dzień dobry Panie Profesorze dziękuję za ciekawy wykład dotyczący bolesnej historii wydarzeń grudnia 1970. Dziękujemy i życzymy Wesołych świąt Bożego Narodzenia i do siego nowego roku z kolejnymi ciekawymi tematami z historii Polski nie tylko po 1945r.😊
Fajny kanał. Okres 1945 do 2005 to nie jest mój konik, ale w przystępny sposób mogę nadrobić braki zainteresowania, a w związku i wiedzy o tym okresie u P. Profesora Dudka.
Panie Profesorze jak zwykle elegancko. Serdeczne Pozdrowienia
Zwięźle na temat, wykład godny polecenia. Przeżyłem grudzień 1970 r. jako student II roku politechniki. Ojciec mój wówczas wrócił z delegacji, z Elbląga i zaczął opowiadać co tam widział . . .
Pan to przeżył, więc jest Pan jedną z tych osób, które są predestynowane do oceny tego wydarzenia. Jak Pan w owym czasie na to patrzył? Co Pan wtedy czuł? Jak Pan ocenia tragedię na Wybrzeżu z perspektywy czasu i czy stan wojenny wprowadzony dekadę później był lepszą opcją?
W sumie ojciec niewiele widział w Elblągu. Mieszkał tam w hotelu robotniczym w czasie tej delegacji. Polecenie dostali, żeby nie poruszać się po mieście. Dopiero w domu (we Wrocławiu) zaczęliśmy słuchać RWE i BBC.
Sam przeżyłem nockę 12/13.XII.1981 r. , pracując na III zmianie jako dyspozytor, w Zakładzie Energetycznym - Wrocław. Ale to już inna historia . . .@@KamilW928 S
Dziękuję za ciekawy wykład
Dziękuję Panu za kolejny świetny materiał. Jakiż nad wyraz aktualny mamy przekaz 👊👊👊pozdrawiam 🤝🤝🤝
Bardzo miło się słucha tak ciekawego wykładu
Najważniejszym powodem upadku Gomułki było to, co uważał za swój największy sukces: doprowadzenie do podpisania przez władze RFN uznania polskich granic na Odrze i Nysie. Uważał, że odtąd jest nie do ruszenia, ludzie do końca życia będą go nosić na rękach. Tymczasem ludzi bardziej interesowały ceny żywności niż jakieś papierki podpisywane przez polityków, natomiast bardzo nie spodobało się to towarzyszom w Moskwie. Dotąd jedynym gwarantem nienaruszalności polskich granic miało być stacjonowanie w Polsce wojsk radzieckich, Gomułka za plecami Moskwy "wybił się na niezależność", załatwił własne gwarancje. Decyzja o wymianie go na kogoś, komu Moskwa mogłaby ufać jako gwarantowi nienaruszalności swoich interesów w Polsce zapadła.
Jednymi z głównych wykonawców tej operacji byli Kiszczak i Jaruzelski, zaufani ludzie Moskwy. Ponieważ w komunizmie nie istniały w praktyce pokojowe i demokratyczne procedury wymiany "pierwszego", trzeba było dokonać przewrotu pałacowego. A do tego potrzebne były zamieszki. Wywołano je za pomocą cen żywności (kto Gomułce podpowiedział termin - tuż przed najważniejszymi dla Polaków Świętami i formę - "żywność podrożała, ale lokomotywy staniały"?). Nieuchronne, być może podkręcane przez prowokatorów bunty i zamieszki wybuchły na Wybrzeżu. Gomułka dostarczano fałszywe informacje o ich skali (śmierć milicjantów), prowokując do wydania rozkazu o użyciu broni. A na koniec doprowadzono do masakry (ludzie udający się na telewizyjny apel do pracy trafili na oddziały mające rozkaz pilnować, aby do zakładów pracy nikt się nie dostał. Miejsce akcji było precyzyjnie dobrane - wysypujący się z kolejnych kolejek podmiejskich tłum szczelnie wypełniał peron, wypychając do wyjścia schodami na górę ludzi, którzy musieli iść prosto pod lufy, nie mając jak i gdzie się cofnąć. A wojsko miało rozkazy...
Doprowadzono na rozkaz Moskwy do masakry na Wybrzeżu, aby skompromitować Gomułkę i doprowadzić do zmiany "Pierwszego" sowieckimi metodami. A Kiszczak i Jaruzelski dostali swoją nagrodę - władzę nad Polską - dekadę później, kiedy poświęcono z kolei Gierka. Ale to (podobnie jak sposób w jaki przeprowadzili transformację ustrojową upadającego komunizmu, aby uratować towarzyszy nie tylko przed więzieniami, ale i utratą zdobytych dzięki metodom tej transformacji składników majątku narodowego, dzięki czemu w "nowej" Polsce sami byli nietykalni - czego pilnowały prokuratury i niezlustrowane do dziś sądownictwo) to już zupełnie inna historia.
Dodam, że Gierek na początku swego panowania dokonał haniebnego wpisania do polskiej Konstytucji "nienaruszalnego sojuszu" z ZSRR jako podstawy ustrojowej państwa, aby zrównoważyć "niepodległościowy" czyn Gomułki, uspokoić radzieckich towarzyszy. Tak spłacał dług za posadzenie go na tronie... o obrzydliwym akcie odznaczania Breżniewa Virtuti Militari w akcie przebłagalnym nawet nie chce mi się przypominać...
Nie pisana zasada polityki. Oddajesz władzę, umierasz w łóżku robiąc pod siebie. Nie chcesz oddać władzy, walczysz do końca- umierasz. Jaruzelski, Honecker, Pinochet... A po drugiej stronie Caucescu, Kadafi, Husajn...
Ujęte lepiej, niż wykładzie profesora Dudka.
W pełni potwierdzam ten komentarz. Mój ojciec też wysiadał tego ranka z SKM-ki z zamiarem pójścia do pracy w stoczni gdyńskiej. Ale jak usłyszał strzelaninę, to otworzył drzwi od pociągu wychodzące nie na peron ale na tory kolejowe, a potem na piechotę wracał wzdłuż tych torów do Orłowa. Prawdopodobnie dzięki swojej bystrości uniknął wówczas śmierci. Nie muszę chyba dodawać jakie to na nim zrobiło wrażenie i jak potem "kochał" PZPR. Gdyby jednak wiedział, co za szuja była z Wałęsy, to pewnie nigdy by nie kibicował "Solidatności". Szkoda, że umarł młodo. Nie dane mu było doczekać czasów, w których tego kapusia też zdemaskowano.
masz rację.
Dziękujemy.
Brawo, coraz lepiej. Pierwsze filmy trochę toporne i oczywiste, dla osoby która ma lekkie pojęcie o historii najnowszej. Wreszcie więcej szczegółów. Powodzenia!
Kiedyś bardzo interesowałam się postacią w.Gomułki . Miałam sporo literatury w temacie. Teraz okazuje się , że były bardzo okrojone i subiektywne. Cenię pańskie programy „Dudek o historii „ . Tyle odkryć i dostęp do archiwów … Dziękuję!
Kolejny świetny odcinek. Dziękuję i czekam na dalsze.
Dziękuję.
Jak zawsze bardzo ciekawy wykład 😊
Świetny odcinek, dziękuję
Dziękuję za kolejny odcinek !
Panie Profesorze. Życzę Panu Wesołych Świąt.
Dziękujemy za materiał
Świetny materiał, godzień wysłuchania. A co do historii polskich komunistów w trakcie II Ś, to lata temu czytałem artykuł na tern temat, i bardziej wyłaniał się stamtąd obraz mafijnych porachunków niż zmagań bojowników o lepsze jutro.
Dziękuję. Wesołych Świąt Panie Profesorze!
Chanukowych?😅
Dziękuję za kolejny wykład. Mnie ciekawi rola gen.Korczyńskiego. Został potem szybko odsunięty, a czytałem, że jemu też zależało na obaleniu Gomułki. Sam już nie wiem po czyjej był stronie. Jego śmierć też jakaś taka dziwnie szybka.
Korczyński był zażartym gomułkowcem. Też był w Trójmieście w XII 1970. A później poszedł na boczny tor.
Dziekuje bardzo
super ciekawy odcinek. Gratuluję i proszę o więcej odcinków dotyczących walki buldogów pod dywanem do roku 1980.
Bardzo dziękuję za książkę z autografem
Dla zasięgu
"Chłopcy z Grabówka, chłopcy z Chyloni
Dzisiaj milicja użyła broni
Dzielnieśmy stali, celnie rzucali
Janek Wiśniewski padł"
My chłopcy z Grabówka, my chłopcy z Chyloni
Tu nawet policja cię nie obroni
Bo my chłopcy z Zaspy i chłopcy z Przymorza
Ktoś leży w kałuży krwi, widać kara boża
@@ajw207 He, my chłopcy z Suchotu, my chłopcy z Moreny, Gdy tańczymy kujawiaka - wyją syreny! )
Świetny odcinek
Dziekuje.
Jak zwykle świetny odcinek! Trzyma Pan Profesor wysoko poziom:)
Dotarła też już do mnie Pana książka… tylko dlaczego bez obiecanego w odcinku promocyjnym autografu?
Niestety liczba zamówień przerosła moje możliwości podpisania wszystkich i rozesłania w rozsądnym terminie.
Dzięki 👍
Jako rocznik'84 lata 90te już pamiętam ale nie tak dobrze ale historię dot.czasow Gomułki, walki z Bierutem, Gierkiem sa mega ciekawe a dzięki olbrzymiej pracy p.Profesora ten okres historii lepiej poznać. Doceniam też video dot początków lat 90 i przewrót, pierwsze wybory oraz to jak to się stało że opozycja się podzieliła, skąd ten konflikt Walesa-Mazowiecki. Czy będzie p.Prof jakiś materiał z czasów dot słynnych planów 5-letnich, stachanowcow??
Coś o peerelowskiej gospodarce na pewno się pojawi.
Mimo wszystko zabrakło mi choćby wspomnienia o najbardziej znanym, chociaż bardzo smutnym symbolu tych wydarzeń - balladzie o Janku Wiśniewskim, czytaj Zbyszku Godlewskim
Mimo wszystko to nie miało wpływu na upadek Gomułki. A o tym jest ten odcinek.
świetny wykład
Gdyby Gomulka tuz po podpisaniu traktatu granicznego z RFN ( 7 grudnia 1970 ) podał sie do dymisji - to dzis mialby pomniki. Ten prosty ślusarz potrafił walczyć o Polske i rozmawiac z ZSRR . Jako jedyni w KDL - mieliśmy prywatne rolnictwo.
Gomułka był przed wojną na szkoleniu w ZSRR. Widział jak głupim pomysłem była kolektywizacja. Dlatego się sprzeciwiał tego typu eksperymentom w Polsce. Za co mu chwała.
Młodzi ludzie to w dużej mierze skutek istnienia gimnazjów, skrócenia podstawówki i szkoły średniej i stworzenia karłoeatego ogniwa pośredniego, jeśli dotego dołożymy do tego narastanie masy faktów - coś co dla mnie w 80' i 90' było współczesnością dla was jest historią którą trzeba upchnąć w nie dającą się rościągnoć siatkę godzin, zatem w kontekście historii najnowszej to pomnożenie bytów szkolnych powtarzsnie wciąż od nowa tego samego w bardzo okrojonej wersji jest szczególnie szkodliwe, pomijam fakt że, znacza część młodzieży tak obecnie jak za mojej, już dość odległej młodości ma i miała wstrent do nauki szkolnej. Komuś kto interesuje się historią, nawet amatorsko czy to faraonów cz I skretarzy KC, pozostaje samo kształcenie, swoją drogą to świetne hobby (zawód tylko dla nielicznych i zdeterminowanych) polecam.
Panie Antoni prośba o odcinek o Wałęsie🙂
To już kolejny odcinek jaki oglądam i chylę czoła przed taką wiedzą . Ale kiedy widzę tych dziadów na czarno-białych fotkach to mi się przysłowiowy nóż w przysłowiowej kieszeni otwiera. Oni zniszczyli moją młodość.
Jak można nie lubić Towarzysza Wiesława? Swój Chłop. Dużo dobrego zrobił dla Polski . Towarzysz Wiesław niech żyje !
Kawa kupiona ☕️
Popcorn?
Dziękuję za przekazaną wiedzę. Może dobrym pomysłem byłoby zająć się kwestami ustrojowymi ?
Super 😊😊😊😊😊😊😊
42:40. To dla mnie straszna bzdura. W Norymberdze też chcieli zwalić wszystko na Hitlera i sąd tego nie zaakceptował. W wojsku za rozkazy, lub ich brak, odpowiadają oficerowie.
Mam zaszczyt być jednym ze szczęśliwców z Pana autografem. Będę miał z czego się cieszyć pod choinką. 😉
To znaczące, że Kania i Jaruzelski najpierw spiskowali przeciwko Gomułce, a potem przeciwko Gierkowi, aż sami sięgnęli po najwyższą władzę.
Może tak być
Taki model sie powtarza, nie ma w tym nic zaskakującego, Kaczynski w najnowszej historii robił podobnie, skłócał rządził dzielił
FAJNY PROGRAM. WSPOMNIENIA
Książka dziś przyszła. Teraz będę musiał złapać Pana Profesora i zdobyć autograf 😄
Na początku przyszłego roku będę podpisywał w Warszawie, Lublinie i Krakowie. Szczegóły pojawią się na moim profilu FB i tutaj.
@@dudekohistorii Będę zatem uważnie śledził. Dziękuję za odpowiedź i życzę miłych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
@@dudekohistorii Jak w Lublinie, to muszę się stawić, bo wczoraj dostałem książkę bez autografu. Pozdrawiam Panie Profesorze 😃
Pozdrawiam
Pozdrowienia Panie Profesorze. Komentarz dla zasięgu, by algorytm był zadowolony 😅
1966 rok to 1OOO szkòł na Tysiąclecie Polski. Tow. Wiesław świętował 2O lecie PRL - u.
Gomułka wydawał się być niezagrożony. Stało się inaczej.
Nie ma co pisać, że kolejny dobry odcinek, bo wiadomo. Gdyby robił Pan filmiki 35-40 min to z powodzeniem można by je puszczać na lekcjach historii.
Ale mam prośbę, nietypową i niestety zupełnie nie na temat: czy dałoby się wyprostować obraz z Mikołajem Kopernikiem? Krzywo wisi 😂 dziękuję 😊
Panie Profesorze 15:17 Po dojściu Willego Brandta do władzy rozpoczęła się faza "Neue Ostpolitik" czyli nowej polityki wschodniej RFN. "Ostpolitik" to w Niemczech istniała praktycznie od zawsze. Kolejny znakomity wykład.
Pomysl na promocje: w filmach w ktorych wystepuje Pan jako gosc, proszę powiedziec gospodarzowi zeby załączył link do tego kanalu w opisie, pozdrawiam
Czy ma Pan w planach wydanie swojej nowej książki w formie audiobooka? :)
Tak
11:50 Ta "koncepcja selektywnego rozwoju" to była chyba próba wyślizgnięcia się z sytuacji, że Polska kupowała za dolary prefabrykaty, a produkty finalne sprzedawała do ZSRR za ruble transferowe.
Czy to możliwe, że rozmowa milicjantów zainspirowała Bareję do sceny z Misia "matka jest z tyłu". Normalnie ten sam przestraszony ton przez radio, urywane zdania, kłopoty z łącznoscią np. 2:42 - 2:52?
To może na 27 grudnia odcinek o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919? Wesołych Świąt i Szczęśliwego 2024 Roku!
Czy jest szansa na pojawienie się napisów do filmu?
Kiedyś Polacy potrafili walczyć o swoje, mimo że ginęli z rąk polskiej władzy.
Dzisiaj nikt nie ginie, ale i tak Polaków nie stać na takie działania jakie miały miejsce w 1970, czy w 1980.
książka zamówiona 5.12 dotarła dziś (18.12), niestety bez podpisu, ale tego się spodziewałem, bo pierwsze zamówienie złożone na stronie PWN 25.11 zostało anulowane
Na początku przyszłego roku będę podpisywał w Warszawie, Lublinie i Krakowie. Szczegóły pojawią się na moim profilu FB i tutaj.
Gomułka baza
Polecam P.Prezesowi podobnej partii!
Czy film "CZARNY CZWARTEK. JANEK WIŚNIEWSKI PADŁ" dobrze odzwierciedla zachowania Gomułki i jego reakcji na to co się działo ?
Tak. Zamierzałem nawet dać krótki fragment z występem Pszoniaka w roli Gomułki, ale to niemożliwe z powodu praw autorskich.
Będzie o Bierucie oraz Komunistycznej Partii Polski. Bo dziś nawet IPN podał informację "90 lat temu działacz Komunistycznej Partii Polski Bolesław Bierut został skazany przez sąd II Rzeczypospolitej Polskiej na karę 7 lat pozbawienia wolności za współpracę z sowieckim wywiadem." Może coś o tym.
To prawda. Odsiadka w więzieniu uratowała Bierutowi i wielu innym komunistom życie. Gdyby nie to, zostaliby wezwani lub "zaproszeni" do Moskwy, gdzie trafiliby na Łubiankę, z której by już nie wyszli. Stalin wtedy rozwiązał KPP i zlikwidował część jej członków, gdyż była ona spenetrowana przez polski kontrwywiad i defensywę polityczną.
Kiedyś i na Bieruta przyjdzie kolej.
Najciekawsze w tym wszystkim to to, że strajk w stoczni szczecińskiej zainicjowali ideowi komuniści.Dostali po pochodzie 1- majowym 1971r bilet w jedną stronę za uniesione w górę zaciśnięte pięści.zasilili sekcję polską FPK
Ale biografii Gomułki z prawdziwego zdarzenia to brakuje. Liczę, że dr Robert Spałek przerwie ten marazm :)
Też na to liczę.
Dyktatura Ciemniaków. Nawet jest audiobook
Bardzo niejednoznaczny przywódca, mimo wszystko zyskał władzę dwa razy i za każdym razem wbrew Moskwie, co było bezprecedensowe w PRLu.
Na końcu materiału jest "Bieżące komentarze tytułowego bohatera znajdziesz na jego facebookowym fanpage'u", myślałem że Gomułka nie żyje, a on ma jakiś fanpage z bieżącymi opiniami! XD
Zabrakło mi, Panie Profesorze, nazwiska „Korczyński” w tym odcinku.
A tego oprycha, faktycznie.Mial wprawe w bandyckiej robocie
Komentarz taktyczny dla zasięgów na min 7 słów oraz like po min 60 sek filmiku bo algorytmy to lubią 😉
Panie Profesorze, czy ksiazki zamowione w dodruku, tez bedą opatrzone autografem? Nie ukrywam, byłoby miło.
Te będę podpisywał na spotkaniach.
Dlaczego Historia Polski 1989-2023 nie ukazała się w ebooku? Poproszę o taką wersję.
Za kilka miesięcy.
,Wieslawa obalili i na dzwiach poniesli👍👍,
Proszę przyjąć (W końcu!) do wiadomosci, że okreslenie Niemiec Zachodnich jako RFN obowiązywało oficjalnie dopiero od początku lat siedemdziesiątych. Do tego czasu obowiazywała formuła NRF. Niestety profesor Dudek, bedąc hiistorykiem, też czyni ten dosyć powszechny błąd.
Władze PRL rzeczywiście forsowały skrót "NRF", podobnie jak przymiotnik "radziecki", a nie "sowiecki". Na szczęście byli też tacy, zwłaszcza na emigracji, którzy nie ignorowali owe "obowiązujące" formuły.
@@dudekohistorii Panie Profesorze... Nie rozumiem Pana końcowego sformułowania: ,,którzy nie ignorowali owe "obowiązujące" formuły.,, PS. Oficjalna zamiana skrótu ,,NRF,, na ,,RFN,, wzięła w Polsce się stąd, aby bardziej znacząco i jednoznacznie odróżnić ją w mowie i piśmie, od nazwy drugiego, ,,sojuszniczego,, państwa niemieckiego, jakim była ówczesna NRD. Wszak nie zmieniono równolegle tego skrótu na DRN. Było to wóczas oficjalne stanowisko kodyfikacyjne w języku polskim. Co do przymiotnika ,,radziecki,, , to sprawa jest dużo prostrza. Przyjęto, że jest to po prostu, po polsku, od rzeczownika ,,rada,,(sowiet). Pozdrawiam serdecznie Pana Profesora, dziękując za odniesienie się do mojej wcześniejszej uwagi, jak również za wyjątkowo zajmujące i obiektywnie prezentowane wykłady.
Mam prośbę do tego materiału: na materiałach archiwalnych jest mi trudno zrozumieć co jest mówione. Gdyby to nie było zbyt dużo roboty to prosiłbym w przyszłości na takie materiały nakładać napisy