Na czym polega POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA w szkole? 🧐

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 14

  • @kamilaka1119
    @kamilaka1119 2 роки тому +2

    Wartościowe informacje ❤

  • @jabr1546
    @jabr1546 Рік тому +1

    Dziękuje za film!

  • @adrianszymanski6815
    @adrianszymanski6815 Рік тому +1

    Super programy

  • @AgaEs.
    @AgaEs. 3 місяці тому

    Wsparcie dla rodziców dzieci z problemami polega nierzadko na zaskarżeniu ich do OPS-u ("Niebieskie Karty") lub też od razu bezpośrednio do sądu. Na wszelki wypadek. Panie, które są psychologami oraz pedagogami szkolnymi chętnie sięgają po takie narzędzia i nazywają je swoimi "dupochronami" 🙂

    • @pedagogmichalina
      @pedagogmichalina  3 місяці тому

      Warto dodać, że procedura tzw. Niebieskiej Karty może być uruchomiona tylko wtedy, jeśli wystąpiły konkretne przesłanki ku temu, bo jej założenie należy uzasadnić.

    • @AgaEs.
      @AgaEs. 3 місяці тому

      @@pedagogmichalina Niekoniecznie, można tam wpisać co się chce, np. wyssane z palca przez dziecko bzdury albo pomówienia, bo przy uruchamianiu procedury nikt tego nie weryfikuje i nie konsultuje. Można tym zniszczyć komuś Bogu ducha winnemu życie, np. rodzic może stracić pracę, bo dziecko chciało się zemścić, że rodzice ograniczają mu dostęp do komputera czy internetu. Takie sytuacje są teraz nagminne.

    • @pedagogmichalina
      @pedagogmichalina  3 місяці тому

      @@AgaEs. Oczywiście rozumiem co masz na myśli! Myślę, że to bardzo trudny temat i każdy przypadek wymaga indywidualnego namysłu. Tak, aby z jednej strony nie zbagatelizować tego, z czym przychodzi do nas dziecko, a z drugiej strony żeby zareagować adekwatnie do sytuacji, czyli nie wyolbrzymić. Pozdrawiam!

    • @AgaEs.
      @AgaEs. 3 місяці тому

      @@pedagogmichalina Moim zdaniem założenia tej procedury są nieludzkie. Można kogoś bardzo skrzywdzić. Wszystko zależy też od tego gdzie kto pracuje i co robi. Większości ludzi to na nic nie wpływa, ale nie wszystkim. W każdym razie warto o tym wiedzieć i mieć zawsze na uwadze. Bywa, że jak się przykładowo rodzice rozwodzą, to stosują taki manewr i wciągają w to, niestety, dzieci. Również pozdrawiam i życzę spokojnej pracy, oczywiście 🙂

  • @MarzenaL-g1p
    @MarzenaL-g1p 5 місяців тому

    Witam. Na egzaminie miałam pytanie: wymień zajęcia specjalistyczne, które są realizowane w szkole, przedszkolu. Wymieniłam zajęcia logopedyczne, rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne, korekcyjno-kompensacyjne oraz inne o charakterze terapeutycznym. Pani z komisji powiedziała, że mam wymienić pozostałe zajęcia specjalistyczne tj. dydaktyczno-wyrównawcze, porad i konsultacji, zindywidualizowanej ścieżki….itd. Mam do Pani pytanie: czy te pozostałe zajęcia są zaliczane do zajęć specjalistycznych?

    • @pedagogmichalina
      @pedagogmichalina  5 місяців тому

      Zerknij sobie do tego Rozp. MEN "w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej". Zajęcia specjalistyczne to są dokładnie te, które wymieniłaś. Natomiast zajęcia wyrównawcze, porady, konsultacje itp. to są już formy udzielanej pomocy psych-ped. (zajęcia specjalistyczne to też przykład formy pomocy psych-ped). Jak się domyślam to Komisja w awansie zawodowym? :)

  • @oskardomas897
    @oskardomas897 26 днів тому

    Szanowna Pani, jaki cel ma czytanie rozporządzenia na temat pomocy psychologicznej? Pani wykład nic nowego nie wnosi.

    • @pedagogmichalina
      @pedagogmichalina  22 дні тому

      Moim celem nie było po prostu bezmyślne przeczytanie Rozporządzenia, lecz opowiedzenie o udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach na podstawie regulacji prawnych, czyli akurat tego konkretnego dokumentu.