Jak ustawić krzywą grzewczą

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 жов 2024
  • Jak ustawić krzywą grzewczą? Jak skonfigurować ustawienia kotła aby działał ekonomicznie? Ten film wszystko wyjaśni.
    #krzywagrzewcza

КОМЕНТАРІ • 233

  • @SyncHot
    @SyncHot 2 роки тому +3

    Dziękuję! Masa nowej wiedzy. Jeden z lepszych filmów instruktażowych.

  • @marekzzz1650
    @marekzzz1650 2 роки тому +1

    Super wyjaśnione, takie powinny być poradniki. Pozdrawiam

  • @furrycomedytube2878
    @furrycomedytube2878 2 роки тому +1

    bardzo pomocny tutorial , dziekuje

  • @46sencer
    @46sencer 2 роки тому +1

    Przede wszystkim dziękuję za film.Piszę z Turcji.Niestety nawet serwis tutaj nie rozumie.Mam do Was kilka pytań.Mój termostat bojlera ecotec pro to model 450f.

  • @przemysawczekaj5073
    @przemysawczekaj5073 2 роки тому +1

    Witam serdecznie. Gratuluję stworzenia bardzo cennego poradnika. Poniżej opiszę mój przypadek i będę prosił o porady :
    - kocioł Vaillant ecotec plus
    - regulator Multimatic VRC700 w korytarzu wewnątrz domu
    - grzejniki i podłogówka na jednym obiegu, brak mieszacza VR61, tylko multimatic bo osobnego regulatora do grzejników
    - na całym dolnym piętrze podłogówka i grzejniki, na górnym piętrze same grzejniki.
    Obecne ustawienia to tryb Dzień. Temperatura zadana 23 stopnie, pokojowa to obecnie 23,5 stopnia. Jest ustawiona auto adaptacja krzywej na tak. Korekta temp pokojowej na Termostat, tryb auto wyłącz na noc. Krzywa już ponad dobę na tym samym poziomie czyli 0,8. Posiadam czujnik temperatury zewnętrzny Vaillant. Dom ma około 140 m2 powierzchni. Na dolnym piętrze dobry komfort temperaturowy. Na górze trochę jednak za chłodno. Zużycie gazu około 13 m2 na dobę, wydaje mi się trochę dużo.
    Proszę o opinię i porady co mogę ustawić lepiej. Czemu krzywa zupełnie się nie zmienia przy trybie automatycznego dostosowania? Co będzie bardziej ekonomiczne - tryb dzień czy tryb czasowy auto? Jaką różnice temperatury ustawić między dniem a nocą? Ile powinno zająć dojscie do zadanej temperatury przy odpowiednio ustawionej krzywej?
    Z góry dziękuję!

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Mój dom to około 240 m2. Przy adaptacji KG na obieg grzejnikowy ustawia się ona na 0.8 a na podłogowy na 0.3. Więc widzę, że niezależnie od metrażu system ustawia się tak samo. Obecnie u siebie ustawiłem KG na ręczne ustawianie i przy wartości dla grzejników 0.6 i podłogówki 0.1 system utrzymuje zadaną temperaturę w pomieszczeniach. Korekta temp. pok. mam ustawione na na Korekta. Temp. zasilania utrzymuje się w granicach 40 stopni. Proszę spróbować przejść na ręczne sterowanie KG i obserwować czy temp. w pomieszczeniach się utrzymuje oraz czy temp. zasilania spadła w porównaniu do adaptacji KG.
      Jeżeli chodzi o obniżanie temp. dzień i noc to powinno się ustawić nie więcej niż 1-2 stopnie różnicy. Uważam, że im mniejsze wahania temp. tym lepsza ekonomika. Podnoszenie temp. w pomieszczeniu o 1 stopień to wzrost zużycia gazu o około 16%.
      Na obieg grzewczy, który jest na górze domu proponuję podnieść nieco KG ponieważ jest tam gorsza izolacja niż na parterze. Dlatego występuje tam niedogrzanie.

    • @przemysawczekaj5073
      @przemysawczekaj5073 2 роки тому

      Niestety nie mam możliwości ustawienia różnych KG, jest tylko opcja ustawienia jednej bo całość domu czyli obydwa piętra i zarówno grzejniki jak i podłogówka są na jednym obiegu.
      W tym momencie jest ustawiony termostat, pokojowa przekroczyła zadaną o 0,5 stopnie więc grzanie jest wyłączone, grzejniki już chłodne. O ile na dole jest to w porządku bo trzyma ciepło podłogówki to na górze nie do końca bo nie ma tam podłogówki a grzejniki obecnie nie grzeją.
      Kocioł ruszy teraz gdy temperatura pokojowa spadnie poniżej zadanej czyli 23 stopnie. Będzie startował jakby od nowa. Czy bardziej oszczędnie nie będzie ustawienie na korekta, aby delikatnie działał cały czas?
      Idąc spać przejść ręcznie na tryb Noc gdzie temperatura będzie o 1 stopień niższa niż na dzień? Czy może lepsze będą przedziały czasowe czyli tryb auto ale też z 1 stopniem różnicy?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +1

      Trudno będzie ustawić taki sam komfort cieplny na dwóch kondygnacjach bez osobnych obiegów grzewczych. Pomogłoby ewentualnie zastosowanie głowic termostatycznych na dole.
      Jeżeli ustawi się na korektę to system będzie pracował w trybie ciągłym, obniżając lub podwyższając temperaturę zasilania zgodnie z odczytaną temperaturą w pomieszczeniu. Tłumaczę jak ten tryb działa pod koniec filmu.
      Temperatury nie trzeba przestawiać na noc ręcznie. Wystarczy na calormaticu ustawić przedziały czasowe i włączyć tryb auto oraz ustawić różnicę pomiędzy dniem s nocą na 1 stopień.
      Co do ekonomiki to tryb ciągłego grzania podobno jest bardziej oszczędny niż tryb wyłączania i włączania. Trzeba by przy tych samych warunkach pogodowych potestować obie metody, np. jedną dobę grzać na korekcie a drugą na termostacie. Zapisać odczyty z licznika gazu i sprawdzić co będzie bardziej ekonomiczne dla naszego domu. W trybie korekta pompa obiegu grzewczego pracuje cały czas, nawet gdy kocioł jest w trybie pauzy, więc jest nieco wyższe zużycie prądu. Jednoznacznie trudno odpowiedzieć jakie ustawienia będą najbardziej ekonomiczne, ponieważ każdy dom to inne warunki. Proszę potestować różne ustawienia.
      Jeżeli calormatic jest umiejscowiony w pomieszczeniu na dole, to może pomóc przeniesienie go na górę a na zaworze trójdrożnym odpowiednie przytłumienie ogrzewania podłogowego. Może to pomoże na zrównanie temperatur pomiędzy górą a dołem.

    • @przemysawczekaj5073
      @przemysawczekaj5073 2 роки тому

      @@domowyinstalator w całym domu w kaloryferach są założone głowice termostatyczne. Ustawiając krzywą grzewczą ręcznie ile dać czasu systemowi na dobicie lub nie do temperatury zadanej i po jakim czasie ewentualnie zmieniać krzywą?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Przynajmniej dobę i dopiero zmienić KG

  • @tomaszbonkowski1938
    @tomaszbonkowski1938 2 роки тому +1

    Ja przy kotle ecoTEC pro VU 246/5-3 i zasobniku VIH R 120/6 B, 107 m2 ogrzewanych, 100 % grzejniki, bez sprzęgieł, dodatkowych pomp, sterowanie pogodowe + termostat pokojowy calorMATIC 450 z krzywą na 1,2, miałem problem, że w okolicach 0 - 5 stopni na zewnątrz, w środku nie dało się odczuć komfortu cieplnego. Pomogło obniżenie wykładnika krzywej na 0,6 przy jednoczesnym podniesieniu jej o jeden stopień korektą. Teraz kocioł pracuje dłużej i częściej na niższym parametrze i jednocześnie zwiększył się komfort cieplny w domu.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Z ogrzewaniem grzejnikowym wiąże się ten problem, że komfort cieplny jest gdy one są ciepłe, niezależnie od panującej temperatury w pomieszczeniu referencyjnym (oczywiście w pewnych ramach). Tak więc może być, że mamy 18 stopni ale dzięki temu iż grzejniki są ciepłe jest lepszy komfort niż przy 21 stopniach i zimnych kaloryferach. Wyższa KG powoduje szybsze nagrzewanie pomieszczeń, ale też dłuższe przerwy w pracy kotła. Wiąże się to z odczuciem niższego komfortu.

  • @krystianpesta6965
    @krystianpesta6965 Рік тому +1

    A czy pomoze pan z piecem Immergas Hercules?

  • @hubertfilip6439
    @hubertfilip6439 2 роки тому +1

    Super film ale mam jedno pytanie. Mam kocioł vaillanta i sterownik vcr430. Jak ustawić KG aby temp w domu byla stała niezależna od temp na zewnątrz. Tendencja jest taka że czym zimniej na dworze tym cieplej w domu. Temp zadana na podłogówce to 18C i grzejniki 20.5c temp w domu na sterowniku to 22C.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +1

      Proszę ustawić adaptację KG i korektę temp. wew. na TERMOSTAT. Przy takim ustawieniu system nie przekroczy zadanej temp. pomieszczenia.

  • @Pan_kabelek
    @Pan_kabelek 2 роки тому +1

    Bardzo Dobra robota. Oglądałem różne filmy ale ten jest genialny. Odpowiada prawie na wszystkie pytania co mną targały. Czy jest możliwość kontaktu z Panem celem konsultacji.? Pozdrawiam

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +2

      Tak, proszę pisać odpowiem na każdy komentarz lub e-mail. Najlepiej komentarz wtedy jest możliwość, że ktoś coś dopowie lub sam skorzysta z wiedzy innych użytkowników.

    • @Pan_kabelek
      @Pan_kabelek 2 роки тому +1

      @@domowyinstalator Kocioł Vaillant 246-5/5. Z niego wychodzą rury na zasilanie i powrót.(Brak sprzęgła nad czym ubolewam bo wg schematy Vaillanta powinno być) Rura główna zasilania rozdziela się w piwnicy (w piwnicy rozdziela się i zasila tylko grzejniki w piwnicy w ilości 4 szt) i biegnie na parter gdzie się rozdziela na parterze na zasilanie RTL Kaloryfery i zasilanie RTL Podłogówka ( rotametry ustawione na 1,5-2L/min) oraz na zasilanie RTL poddasze gdzie na tym samym RTL jest 1 pętla podłogówki na korytarzu , 1 pętla w łazience ( na której jest Herz głowica termostatyczna mini na powrocie) oraz 5 Grzejników ( moim zdaniem tak nie powinno być). Na kaloryferach termostaty. Jeśli grzałem jako termostat to na kaloryferach było szybko ciepło bo KG była 1,0 ale za to podłogówka nie zdążyła się nagrzać i wiecznie była chłodna podłoga. Termostat był na dole w pomieszczeniu gdzie był tylko grzejnik. Potem przeniosłem go na górę ( termostat tylko i wyłącznie na przewodzie) zmieniłem KG na 0,8 i Vaillant grzał dłużej. Podłogówka była ciepła ale tylko jeśli kocioł działał min 2h a na górze była różnica 1-1,5C. Kiedy przełączyłem na KG piec pierwszego dnia połknął 20m3 to się przeraziłem. Następnego dnia po 24h i o tej samej porze zmieniłem KG na 0,8 Vaillant zjadł 16m3 potem po 24h zmieniłem na 0,6 było lepiej, ciepło w domu a gazu zjadł 12m3. Zmieniając KG na 0,5 gazu zjadło tez 12m3 a było chłodniej bo na zasilaniu było coś koło 29-30C.Grzał wodę ale nie mógł jej zagrzać. Teraz jadę tylko na KG 0,6 temp na zasilaniu do 40C na wejściu RTL z mieszaczem Afriso 361-20-43 3/4GZ ustawiony na 5 czyli temp 35C. Euroster 11E i gdzie czujnik załączy pompę po 34C a wyłączy jak spadnie temp do 32C. Mam zamiar rozdzielić te obiegi poprzez sprzęgło oraz zamontować VR91 dla podłogówki oraz pozostawić VR700/6 dla kaloryferów ( w tej chwili 700/6 steruje wszystkim) oraz zamontować VR70 a także rozdzielić podłogówkę od kaloryferów na RTL poddasze. Proszę o poradę czy dobrze myślę i czy tak może być. Hydraulik powiedział przy montażu: jak będą chodzić kaloryfery to podłogówka też i nie potrzebujesz sprzęgła. A jak mu na to że to dwa osobne obiegi i różne czynniki grzewcze więc pewnie by się przydało. ale może się mylę.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Moim zdaniem instalacja jest zrobiona dobrze. Jest w niej mnóstwo elementów do regulacji. Pokusiłbym się o ustawienie ciągłego zasilania instalacji w oparciu o KG z ewentualnym ustawieniem korekty temperatury pokojowej na KOREKTA lub BRAK. Resztę regulacji ustawić na rotametrach i głowicach termostatycznych. Chodzi o to aby temperaturę w pomieszczeniach dopasować przy pomocy odpowiednich przepływów bez uwzględniania czujnika temperatury ze sterownika. Uważam też, że 32 stopnie dla zasilania podłogówki to trochę za dużo. Ja mam ustawioną temp. zas. na 23 - 25 stopni a w pomieszczeniu mam 20 stopni (mieszacz VR 61 tak ustawia). Na obiegu grzejnikowym temp. zas. jest ustawiona na około 40 stopni. U mnie podłoga jest bez odczuwalnego ciepła a mimo to cały parter ma komfort cieplny. No chyba, że izolacja jest słaba lub podłogę przykrywa okładzina bardziej izolacyjna od ceramiki to wtedy trzeba mieć wyższą temp. zas.. W moim domu nie posiadam żadnej regulacji w postaci rotametrów czy termostatów. Regulacja odbywa się w oparciu o sterownik calorMATIC 470 (obieg podłogowy na parterze) i VR81 (obieg grzejnikowy na poddaszu). Sprzęgło jest u mnie w zasadzie wyłącznie po to aby pompy od obiegów nie zakłócały się. U mnie zasilanie stałe powoduje wzrost zużycia gazu, ponieważ nie mam rotametrów ani termostatów. Oszczędności uzyskałem przy ustawieniu adaptacji KG i korekcie temp. pokojowej na TERMOSTAT. Różnica między dzienną a nocną temp. pokojową to 1 stopień. Przy obecnych temperaturach zewnętrznych oscylujących w granicach 0 stopni to w zasadzie kocioł i tak pracuje praktycznie stale. Jak temp. zewn. zwiększa się to zużycie adekwatnie maleje. Generalnie złotego środka nie ma. Każdy dom jest inny. Proszę popróbować z regulacją przepływami a jeżeli to nie pomoże to wtedy pomyśleć o zastosowaniu sprzęgła i bardziej zaawansowanej automatyki. Jeżeli komfort cieplny jest przyzwoity to ja bym zostawił tak jak jest, ponieważ widzę, że zużycie gazu jest na przyzwoitym poziomie. U mnie 244 m2 parter i poddasze użytkowe to przy obecnych temp. zew. oscyluje w granicach 8 - 11 m3 gazu, praktycznie niezależnie od ustawień systemu. Bez CWU. Realne korzyści są przy temperaturach zew. powyżej 7 stopni. Proszę jeszcze zobaczyć ten film, może też będzie pomocny: ua-cam.com/video/GHy0XYq-Oi4/v-deo.html. Pozdrawiam

  • @Wujor3
    @Wujor3 2 роки тому +1

    Znakomite nagranie. Jestem wdzięczny. Mam natomiast taką sytuację: na dole podłogówka, na górze grzejniki. Calormatic 470 na dolnej kondygnacji i z niego system zczytuje temperaturę - na górze gdzie są grzejniki , brak termostatu. Problem mam taki, że często na dole gdy zadana temp. zostaje osiągnięta -kocioł wyłącza się. Na górze jednak nadal tempertaura nie jest osiągnięta. Czy w takiej sytuacji mam zastosować ustawienie - KOREKTA aby jednak grzejniki dłużej pracowały?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Dziękuję. Domyślam się, że instalacja nie jest rozdzielona na dwa niezależne obiegi. Aby osiągnąć komfort cieplny na górze to najkorzystniej by było przenieść sterownik na górę i wyregulować przepływy tak aby ogrzewanie podłogowe było przytłumione (można to zrobić poprzez regulację rotametrami albo zaworem trójdrożnym) a ogrzewanie grzejnikowe posiadało większe przepływy. Na calormaticu ustawić KG bez adaptacji i ewentualnie KOREKTA. Chodzi o to aby ogrzewanie pracowało mocniej na grzejnikach niż na podłogówce.

    • @Wujor3
      @Wujor3 2 роки тому

      @@domowyinstalator właśnie są dwa obiegi. Nie rozumiem dlaczego na górze, instalator nie zamontował podobnego urządzenia jak ma Pan....Zakładał że będzie identyczna temp. I temperatury będą wszędzie takie same?...

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      A jest sprzęgło i oddzielne pompy dla każdego obiegu tak jak u mnie?

    • @Wujor3
      @Wujor3 2 роки тому

      @@domowyinstalator tak. Jest wszystko.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +2

      To najprościej będzie dokupić zdalne sterowanie VR 81/2 i zamontować w najchłodniejszym pokoju z grzejnikami. Sterowanie wpina się w szynę bus tam, gdzie calormatic. Można też poprowadzić przewód od niego. W calormaticu trzeba wybrać nr schematu 1 po zainstalowaniu VR 81/2. Po montażu będzie możliwe ustawienie osobnych KG dla każdego obiegu oraz uzyskanie jednakowego komfortu cieplnego w całym domu.🙂

  • @djsyllwek
    @djsyllwek 2 роки тому

    Lepiej utrzymywać przez 24h lub 12h taka samą temperaturę? Czy np. 5-13 - 19°c 13-22 - 20.5°c 22-5 - 18°c wydaje mi się ze mam złą krzywa albo zabardzo pokombinowane z temperaturami. Kocioł Vaillant ecotec i sterownik erelax przy krzywej 1.2 w domu grzejniki często sie załącza i wyłącza.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +2

      Lepiej ustawić dwa przedziały zmieniające się co 12h i różnicę 1 - 2 stopnie. Proponowałbym obniżyć KG wtedy kocioł będzie dłużej pracował. Przy obecnej pogodzie są bardzo dobre warunki do ustawiania KG. Proszę ustawić na całą dobę jedną temp. 20 stopni. Obniżyć KG do 0.8 i zobaczyć czy przez 24h kocioł osiągnie zadaną temperaturę w pomieszczeniu referencyjnym. Jeżeli osiągnie wymaganą temp. w ciągu doby to można KG obniżyć, jeżeli nie osiągnie to należy ją podwyższyć. Dopiero jak „złapiemy” prawidłową KG to można przestawić system na przedziały czasowe w/g uznania. Chodzi o to aby mieć taką wartość KG przy której w ciągu doby pomieszczenie nagrzeje się do 20 stopni przy panującej temperaturze zew. w granicach 0 stopni.

  • @RealWisniewski37
    @RealWisniewski37 2 роки тому

    Posiadam piec Viessmann vitodens.
    Jak mogę ustawić aby piec działał wobec ustawionej przeze mnie temperatury a nie KG?
    Wyczytałem w komentarzach coś o termostacie. Też mam taką funkcję w tym piecu?

  • @MrReyest
    @MrReyest 10 місяців тому

    Witam, czy po ustawieniu krzywej grzewczej na poziomie 20 stopni C i jej ustabilizowaniu, temperaturę w domu podnoszę/zmniejszam potem tylko przez regulację temperatury dziennej i nocnej ? Np 23/21 ?

  • @ukaszportasiak853
    @ukaszportasiak853 2 роки тому

    Mam troszkę inny problem coprawda z kotłem Immergas. Temperatura komfortowa w domu ustawiona na 21,5 oraz na noc 19,5. Nowo budowany dom, ocieplony, mam tylko 2 grzejniki drabinkowe w łazienkach. Pytanie brzmi, jaką temperaturę ustawić na sterowniku i jaka KG aby w domu nie było za gorąco ale grzejniki były ciepłe. Oczywiście pod kotłem zamontowane sprzęgło. Dziękuję. Pozdrawiam

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +1

      Czyli reszta domu podłogówka? Czy jest czujnik pogodowy? Ile pięter ma dom? Ile obiegów grzewczych? Jakie jest sterowanie i regulacja?

  • @nuterkanuterka1108
    @nuterkanuterka1108 2 роки тому

    Witam,mam ogrzewanie grzejnikowe i piec Buderus. Na grzejnikach termostaty. I z tym mam problem ponieważ nie wiem czy termostaty powinny być we wszystkich pomieszczeniach otwarte na full,a temperatura na piecu może być wtedy niższa np 45stopni C czy np zrobić wyższą temperaturę na piecu a przykręcać termostaty? Np termostat na cyfrę 3?Chciałabym żeby piec brał mniej gazu. Obecnie na dobę bierze 13m3. Wg mnie dużo. Temperatura w domu to ok 20stopni więc szału nie ma.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Warto zrobić eksperyment. Przy zbliżonych warunkach pogodowych jedną dobę grzać sposobem pierwszym a drugą sposobem drugim. Zmierzyć raz dziennie o tej samej godzinie zużycie gazu i porównać. Teoretycznie mniejsze zużycie gazu powinno dać obniżenie temp. zasilania. Warto to jednak samemu sprawdzić, ponieważ każdy dom reaguje inaczej.

    • @tabaluga851
      @tabaluga851 2 роки тому

      Temp. Zasilania 38 C całą zimę na początek. Jeżeli temp. Z 19 na 20 dogrzewa się przez 5h przy - 15 na zew. Jest git

  • @test-xg2qg
    @test-xg2qg 2 роки тому +1

    przy samej podłogówce jaka powinna być ustawiona temperatura minimalna i maksymalna dla ogrzewania ? w jaki sposób możemy wypłaszczać krzywą grzewczą?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      U mnie temp. zasilania obiegu podłogowego to 23 - 25 stopni. O jej wartości decyduje automatyka w oparciu o temp. zewnętrzną i temp. ze sterownika calormatic. KG zmieniamy w programatorze w menu instalatora. Wypłaszczamy ją zmniejszając jej wartość.

    • @test-xg2qg
      @test-xg2qg 2 роки тому

      @@domowyinstalator mam tak samo odnosnie czujników, zastanawiałem sie co zrobić w przypadku gdy na przykład krzywą mam ustawiona na tryb korekty, wartość krzywej 0.1, temp. zadana 21 stopni a i tak przegrzewa mi o 0,5 stopnia

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      KG już nie da się bardziej wypłaszczyć. 0.1 to najniższa wartość. Rozwiązaniem z przegrzewaniem będzie ustawienie korekty temp. pokojowej na TERMOSTAT. Będzie to skutkowało tym, że system wygasi się po osiągnięciu temp. w pomieszczeniu referencyjnym a załączy się po spadku temp. Kocioł spali też mniej gazu.

  • @agnieszkak4081
    @agnieszkak4081 2 роки тому

    Witam. Mamy małą zadwozdkę i byłbym wdzięczny gdyby mi Pan mógł podpowiedzieć kilka rzeczy. Otóż wprowadziliśmy się do domku o metrażu około 80 m2. Dom ocieplony z zewnątrz, nie mamy jeszcze ocieplonego stropu na którym mają być w przyszłości legary, a między nimi wełna mineralna. Dach również nieocieplony więc mamy świadomość, że zużycie gazu może być większe. Mieszkamy niecały miesiąc kocioł jednofunkcyjny Vailant ecoTec 20kw, zasobnik 150l , sterownik multiMatic VRC700 z czujnikiem temperatury zewnętrznej. Od kilku tygodni próbuję wstrzelić się z temperaturą... W sensie, że temperatura pokojowa nie odzwierciedla temperatury na sterowniku. Zawsze jest ten jeden/ dwa stopnie mniej. Ustawienia wcześniej były przez instalatora więc pewnie to mogło być problemem. Wczoraj wieczorem oglądałem Pana filmik i ustawiłem Adaptacje krzywej grzewczej na Tak i Korektę temperatury pokojowej na Koretka. Wczoraj wieczorem ustawiliśmy na temperaturę 20 stopni, a na noc 19. Wczoraj nawet piecu udało się dobić do 19.5. Czy system potrzebuje więcej czasu żeby się zaadoptować do tego typu ustawień czy być może my coś źle robimy... Będziemy bardzo wdzięczni za podpowiedź :) Zużycie w nocy/12h od 20.30-8.30 w okolicy Krk przy temperaturze ok -5c wyniosła jakieś 4m3 gazu w taryfie w-2.1. Jak pan myśli czy to dużo?
    Pozdrawiamy serdecznie :)

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +1

      Witam, aby ustawić prawidłowo adaptację KG należy ustawić na sterowniku jedną temperaturę (czyli z auto przestawić na dzień) i pozwolić żeby kocioł tak popracował ze dwie doby. Dopiero po dwóch dobach można przestawić na auto, czyli temperatura dzienna i nocna. Jeżeli sterownik nie odzwierciedla prawidłowej temperatury (np. zmierzymy innym termometrem) to można ustawić korektę czujnika np. o 1K czy 2K (tzw. kalibracja czujnika temp.). W trakcie poszukiwania odpowiedniej KG kocioł żądaną temperaturę w pomieszczeniu będzie osiągał w dość długim okresie czasu (kilka godzin), jest to normalne. Oczywiście korekta temperatury pokojowej ustawiamy na TERMOSTAT. Co do zużycia gazu to jeżeli jest to wskazanie łącznie z CWU to myślę, że tragedii nie ma. Mój dom ma 244 m2 a dobowe zużycie jest na poziome 8 - 10 m2 bez CWU i gotowania w kuchni. Aby zmniejszyć spalanie warto pomyśleć o ociepleniu sufitu (jeżeli zostały po budowie jakieś płyty styropianowe to warto je nawet tak luźno rozłożyć na piętrze, zrobić taką tymczasową izolację). Jak na taki metraż to jest też trochę za mocny kocioł dobrany (chyba, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na CWU). Im większa moc to większe spalanie. Podobnie jak z samochodem. Spalanie gazu powinno spaść po dociepleniu piętra i dachu. Proszę obserwować czy przy padającym śniegu utrzymuje się on na dachu czy szybko rozpuszcza (będzie to znak jak dużo ciepła ucieka). Ogólnie ustawienia są dobre, trzeba tylko dać urządzeniu trochę czasu na zaadaptowanie się do domu i wygrzanie murów. U mnie temp. dzienna po nocnej (mam różnicę 1 stopnia) osiągana jest po kilku godzinach. Pozdrawiam

    • @agnieszkak4081
      @agnieszkak4081 2 роки тому +1

      @@domowyinstalator Dziękujemy za pomoc! :) Ogrzewanie przestawione z Auto na Dzień i obie temperatury ustawione na 20c. Tryb pracy> Grzanie> Dzień. Krzywa grzewcza na Tak i Korekta temperatury pokojowej na Termostat. Zostawiamy tak na dwa dni i później przełączymy na tryb auto. Mamy nadzieję, ze to pomoże :) Tak łącznie z CWU około 8m3 gazu. Taki kocioł doradził nam instalator... W przyszłości będziemy chcieli wykorzystać moc tego kotła do zaadaptowania poddasza mieszkalnego i stworzenia tam dodatkowych pokoi ogrzewanych grzejnikami czyli dojdzie około 70 m2. Możliwe, że daliśmy się trochę wyrolować ale teraz to już trudno. Na ten strop musimy coś położyć bez dwóch zdań, bo szkoda pieniędzy puszczać w powietrze. Dziękujemy za pomoc! Zostawiamy subskrypcję i życzymy miłego weekendu :)

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +2

      Nocną temperaturę proponuję przestawić na 19 stopni. Ustawienie sterownika na DZIEŃ oznacza korzystanie przez całą dobę z temperatury dziennej czyli 20 stopni. Nie trzeba nocnej przestawiać. Potem jak się przełączy na AUTO to powinny być ustawione różne temperatury między dniem i nocą. Tej nocnej proszę nie zmieniać bo potem można zapomnieć. Wystarczy przestawić na dwa dni na DZIEŃ. Pozdrawiam 😀

  • @anetawasik6072
    @anetawasik6072 Рік тому

    Witam. Mam piec Vaillant ecotec pure 21KW I klimatronic. Chciałabym zapytać o ustawienia. Czy jeśli ustawie w opcji korekta temp termostat to muszę ustawić adaptacje krzywej grzewczej na TAK i czy na noc ręcznie muszę zmienić. Jeśli ustawie korekta temp na korektę to adaptacja krzywej grzewczej jak ma byc ustawiona. Teraz mam ustawiony termostat ale adaptacja krzywej nie i piec chodzi cały czas bo nie może osiągnąć zadanej temp. Dom jest 180 m nie ocieplony. Jak najlepiej ustawić piec.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  Рік тому

      Adaptacja krzywej grzewczej to funkcja dzięki której kocioł sam dopasowuje jej wartość do budynku. Jeżeli ją włączymy to nie musimy sami tego robić. Proponuję ją włączyć na stałe. Kocioł kondensacyjny ma dużą bezwładność jeżeli chodzi o osiąganie zadanej temperatury. Pracuje z niską mocą i dlatego podbicie temp. o 1-2 stopnie zajmuje mu kilka godzin. Inną przyczyną, że temp. zadana nie jest osiągana może być zbyt niska wartość krzywej grzewczej. Proponuję ustawić adaptację krzywej grzewczej, termostat, dwa przedziały czasowe dzień i noc (tak aby doba była podzielona na dwie części) i dać systemowi kilka dni a sam powinien się dopasować. Różnica między dniem a nocą nie więcej niż 1-2 stopnie.

  • @inzmaq9265
    @inzmaq9265 2 роки тому +1

    Mam piec od wakacji tak więc uczę się dopiero. Instalator ustawił mi na termostat bez adaptacji krzywej (krzywa ustawiona fabrycznie na 1,2) ustawić adaptację krzywej na tak? Będzie w tedy to lepiej działać?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +1

      Tak. Adaptacja jest najlepszym wyborem, jeżeli nie chce się polować na odpowiednie jej ręczne ustawianie. Wkrótce zrobię film jak ustawić kocioł aby działał ekonomicznie. Proszę obserwować kanał.

    • @grzegorztokarz5651
      @grzegorztokarz5651 2 роки тому

      @@domowyinstalator kiedy ten film? Czekamy ;)

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +2

      Zbieram dane do filmu.🙂

    • @grzegorztokarz5651
      @grzegorztokarz5651 2 роки тому

      @@domowyinstalator ok to czekamy

  • @marcinmarcin4353
    @marcinmarcin4353 2 роки тому

    Witam, mam pytanie odnośnie grzejników mam dwa obiegi na dole ogrzewanie podłogowe u góry grzejniki i mam częste załączanie sprężarki może to być tym spowodowane ze na grzejnikach mam założone termostaty i termostaty ustawione na 22 stopnie ?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Tak może być, o ile grzejnikami steruje osobny regulator. Proszę ustawić termostaty na max i zobaczyć czy to ma wpływ.

    • @marcinmarcin4353
      @marcinmarcin4353 2 роки тому +1

      Tak zrobię i zobaczę czy ilość startów się zmniejszy. Dziękuje za odpowiedź pozdrawiam.

  • @waldemarwaszczyk1084
    @waldemarwaszczyk1084 2 роки тому

    Pierwsza zima przede mną z gazem. Póki co te krzywe grzewcze to czarna magia. Mam czujnik temperatury wewnętrzny i zewnętrzny. Jestem osobą niepełnosprawną lubię i muszę mieć ciepło. Czy można przy ustawieniu jakieś krzywej grzewczej ręcznie zmniejszać/zwiększać temperaturę? Czy do każdej temperatury trzeba zmieniać tą krzywą grzewczą?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Krzywa grzewcza to zależność temperatury zasilania od temperatury na zewnątrz. Im zimniej na zewnątrz tym cieplejsza woda idzie na grzejniki- to tak w skrócie. Jeżeli obniżymy KG to dom dłużej się będzie nagrzewał. Jeżeli podniesiemy to dom szybciej się nagrzeje ale istnieje ryzyko, że będzie się przegrzewał, czyli temp. w domu będzie ciągle wzrastać. Należy znaleźć taką wartość KG przy której temperatura w domu będzie stała np. 23 stopnie. Aby tego dokonać należy metodą prób i błędów przez kilka dni zmieniać wartość KG aż uzyskamy zamierzony efekt. Czyli jak za zimno to zwiększamy KG na wartość np. 1.2 a jeżeli za ciepło to zmniejszamy np. na 1.1. Należy testować jedną wartość przez co najmniej dobę. Innym rozwiązaniem jest uwzględnienie temp. wew. budynku, jest to tzw. funkcja termostat. Działa to tak, że jak ustawimy na czujniku/regulatorze w domu temp. np. 22 stopnie to po jej osiągnięciu kocioł się wyłączy niezależnie jak wysoka jest ustawiona wartość KG. Jak temp spadnie to kocioł uruchomi się ponownie. Kocioł kondensacyjny jest źródłem ciepła nisko temperaturowym, więc regulacja temp. wew. przebiega bardzo wolno. Zmiana wartości z 20 stopni na np. 22 może potrwać kilka godzin. Kolejną kwestią jest subiektywne odczucie temp. Dla mnie może być w pomieszczeniu 18 stopni ale jak są ciepłe grzejniki to odczuwam większy komfort niż przy zimnych grzejnikach i 22 stopniach. Reasumując to mamy wybór grzania tylko w/g KG lub dodatkowo przy użyciu czujnika wew. (tzw. termostat). Aby ręcznie korygować temp. wew., np. dzień i noc to należy wybrać funkcję z uwzględnieniem czujnika wewnętrznego (termostat).

    • @waldemarwaszczyk1084
      @waldemarwaszczyk1084 2 роки тому +1

      @@domowyinstalator Czyli żeby regulować temperaturę czujnikiem pokojowym trzeba ustawić funkcje termostat? Wtedy kocioł po osiągnięciu np 22 stopni się wyłączy i uruchomi np po spadku do 21.5 jeśli tyle ustawie? Która opcja z doświadczenia wg pana zużywa mniej gazu?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +2

      Tak, w ten sposób można regulować temperaturę w pomieszczeniu. W moim przypadku funkcja termostat powoduje mniejsze zużycie gazu niż ogrzewanie w/g KG.

    • @texpat6771
      @texpat6771 Рік тому

      @@domowyinstalator czyli jednak termostat mniejsze zuzycie? Bo w filmie mowisz ze KG powinna byc bardziej ekonomiczna (praca ciagla).

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  Рік тому

      Termostat ekonomiczniej działa przy takich temperaturach jak obecnie, czyli powyżej 10 stopni. Przy niższych niż 0 lepsza jest KG, która powinna mieć taką wartość aby temperatura zasilania instalacji CO niwelowała straty ciepła w budynku. Chodzi o to, że jak straty są duże to temperatura zasilania powinna być wysoka a jak budynek jest dobrze ocieplony to czynnik grzewczy powinien mieć niską temperaturę. Zachęcam do testowania różnych ustawień, ponieważ wyniki w każdym budynku mogą się bardzo różnić. Czy grzać w/g KG czy Termostatu nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy ma inną instalację, charakterystykę budynku czy własne odczucie komfortu cieplnego.

  • @krystynaolszowik9353
    @krystynaolszowik9353 2 роки тому

    Witam, mam krzywą grzewczą 08, na sterowniku temp. dzień 20 st. C, noc 19, ale nie dogrzewa do tych 20 stopni dlaczego i jak pracuje w tych parametrach kocioł Sunier Duval i ważne pytanie jak uwzględniając te parametry ustawić termostaty na kaloryferach, mam od 1 do 5 oraz mam na zewn. Pomiar temperatury, mieszkanie 85m, ocieplone. Dzięki

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Witam, na początek proszę ustawić wszystkie termostaty na grzejnikach na 5 (otworzyć maksymalnie). Jeżeli to nie pomoże to należy szukać przyczyny w przedziałach czasowych. Ten na dzień może być ustawiony na zbyt krótki czas. Kocioł kondensacyjny działa na bardzo niskich temperaturach zasilania grzejników. To jest przyczyną długiego czasu osiągania zadanej temp. w mieszkaniu. Aby dogrzać mieszkanie z 19 na 20 stopni potrzeba kilka godzin. Najlepiej ustawić na dobę tylko dwa przedziały czasowe. Dzień powinien trwać co najmniej kilka godzin bez przerwy, np. od 8.00 - 22.00. Jeżeli dalej wymagana temperatura nie będzie osiągana to pozostaje podniesienie krzywej grzewczej, np. na 09 albo 1. Każdą zmianę proszę testować przez co najmniej jedną dobę. Kolejne zmiany wprowadzać nie wcześniej niż po jej upływie. Ustawić termostaty na 5 i poczekać 24h, potem przestawić przedziały czasowe i poczekać. Proszę nie robić wszystkich zmian jednocześnie.

    • @krystynaolszowik9353
      @krystynaolszowik9353 2 роки тому +3

      @@domowyinstalator Dziękuję, tak zrobię jak Pan napisał, miałam nawet temperaturę 18.5 stopnia w dzień, a w nocy 18 stopni. Zrobiłam eksperyment na automat. Krzywej, termostaty na kaloryferach na 3, a temper. Tylko wzrosła na 19 w dzień mimo, że na polu było plus 4 stopnie C. Tylko pobrało dużo gazu. Dałam na 08 i będę postępować tak jak Pan napisał, zobaczymy, dam znać o efekcie.

  • @ProSilverPL
    @ProSilverPL Рік тому

    Witam, mam piec valliant ecotec i sterownik vr91 oraz sterownik pogodowy. Krzywa grzewcza na grzejniki 0.5 a na podłogę 0.3. Temperatura w pomieszczeniach ustawiona na 22 stopnie. Wszystko działa ok do puki na dworze nie spada temperatura do 0 lub na minus wtedy piec grzeje caly dzień a nie w godzinach wyznaczonych od 19 do 6 rano i w nocy mocno przegrzewa pomieszczenia. Oraz gdy wchodzę w tryb pracy i ogrzewanie z auto biorę na wyłącz to on dalej grzeje grzejniki. Może wie Pan co może być nie tak ?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  Рік тому

      Kocioł nie bierze pod uwagę temperatury pomieszczenia w którym jest zamontowany sterownik. Proszę ustawić tryb termostat.

  • @pawegrabowski9181
    @pawegrabowski9181 2 роки тому

    Witam ponownie.dzis zauważyłem że jak wstałem rano na czujniku vailanta w domu pojawiła się info."brak wody".stało się to wtedy gdy wczoraj wieczorem z pozycji czujnika wyłączyłem ogrzewanie ciepłej wody ponieważ wodę ogrzalem sobie piecem węglowym.po uruchomienie opcji ciepłej wody na auto wszystko wróciło do normy.czy wyłączenie ciepłej wody cwu mogło moiec wpływ na taką informację o braku wody?pozdrawiam

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Być może czujnik przy przełączaniu zarejestrował spadek ciśnienia.

    • @pawegrabowski9181
      @pawegrabowski9181 2 роки тому

      @@domowyinstalator tak mogło być.zwiekszylem ciśnienie na dwóch zaworkach przy kotle.dziekuje

  • @przemekbugaj6390
    @przemekbugaj6390 2 роки тому

    Cześć,
    Może doradzisz bo się gubię :), w tamtym roku miałem nastawioną podłogówkę na „termostat” :) wiem że tak się nie robi ale strasznie przegrzewała. I jakoś tamtą zimę olałem.
    Od dwóch dni znowu walczę i zmieniłem na korektę, ustawiona na 0,2 :), temperatura zadana na regulatorze multimatic 700/4 na 19,5, a zmierzona 23 ! 23,5 !. W ustawieniach temp. Minimalna w „rurkach” 20, maksymalna 38.
    Mam piec ecoTEC Pro, instalacje z obiegiem grzejników, podłogówki i ciepła woda, posiadam sprzęgło na obiegu grzewczym, pompy i zawór trójdrożny na podłogówkę. Skręciłem w rozdzielni „kapturki” do regulacji przepływu z 1 na 0,7.
    Temperatura w pomieszczeniu gdzie jest podłogówka dalej 23 lub 23,5.
    Obieg grzejników ustawiony na korektę 0,8 i temperatura w pomieszczeniach taka jak zadana 19,5, 20 ale grzejniki to już regulujemy sobie termostatami na grzejnikach i nie mam z nimi problemów.
    Zastanawiam się czy poczekać jeszcze pare dni i być może temperatura w pomieszczeniach z podłogówką zacznie spadać bo nie wiem co mogę więcej zrobić. Dodam że termostat na podłogówce załączał mi grzanie dopiero w nocy gdy z zadanych 19,5 robiło się 19 w pomieszczeniu a cały dzień pozostawała wyłączona bo temperatura nie spadała ale komfort cieplny był bardzo niski żeby nie napisać że żaden :(

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Witaj, nie wiem czy masz osobne sterowanie na każdy obieg grzewczy. Jeżeli tak to zastosowanie funkcji termostat jest jak najbardziej zasadne. Nawet dla podłogówki. Ja tak mam i wychodzi mi najbardziej ekonomicznie. Obecnie mam obniżoną temperaturę do 17 stopni i system nie ma problemu z jej utrzymaniem. Jak chcę to mogę mieć i 20 albo więcej stopni. Wszystko to mam dzięki ustawieniu adaptacji KG oraz korekty temp. pokojowej na TERMOSTAT. Zobacz ten mój film ua-cam.com/video/30L8-SahKXI/v-deo.html Pokazuję w nim jak ustawić system aby działał jak najbardziej ekonomicznie.

    • @przemekbugaj6390
      @przemekbugaj6390 2 роки тому

      @@domowyinstalator tak mam sterowanie dwoma obiegami poprzez jeden regulator w salonie, dom parterowy 100m2. Spróbuje ustawić z powrotem na termostat podłogówkę z tym że wyłącze korektę temp pokoju i ustawie na „brak” bo tak jeszcze nie robiłem.
      Druga sprawa to czy zostawić sobie korektę na grzejnikach bo są one w trzech sypialniach gdzie nie ma podłogówki, moje ustawienia „grzejników” jeśli chodzi o temp dnia i nocy są odwrotne niż podawana definicja tj w nocy mam o pół stopnia więcej na grzejnikach niż w dzień ze względu na to że dzieci i żona narzekały na zimno w nocy a regulator jest w salonie za zamkniętymi drzwiami. Grzejniki działają w trybie „korekta” jednak włączona zostaje też adaptacja krzywej co nie jest chyba zalecane i nie wiem czy to nie wpłynie na wysokość rachunków bardzo znacząco bo zależy mi żeby w sypialniach z „zimną” podłogą było w miarę możliwości komfortowo.
      Czy grzejniki też zalecasz mimo wszystko ustawić na termostat z adaptacją krzywej i ewentualnie podwyższać termostatem galowym na grzejnikach ?
      Zależy mi na tym żeby w końcu w domu było nie za gorąco tak jak teraz i zniwelować różnice między sypialniami i resztą domu a drzwi w tych pokojach przez najbliższe lata musza być zamknięte ze względu na małą istotę która sieje spustoszenie w pokojach podczas dnia.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Aby był jednakowy komfort cieplny to każdy obieg grzewczy powinien posiadać własny sterownik w pomieszczeniu referencyjnym dla danego obiegu. U mnie na parterze gdzie mam większość podłogówki jest calormatic i on steruje tym obiegiem. Na górze gdzie jest większość grzejników w najzimniejszym pomieszczeniu jest zdalne sterowanie czyli VR 81, które steruje obiegiem grzejnikowym. Dzięki temu mam dwa obiegi sterowane niezależnie a funkcja termostat pozwala wyłączyć obieg po osiągnięciu zadanej temperatury. Natomiast jeżeli dwoma obiegami steruje jeden sterownik to należy ustawić stałe grzanie a regulacji dokonać poprzez termostaty, rotametry i zawór trójdrożny. Można też dołożyć dodatkowe sterowanie.

    • @przemekbugaj6390
      @przemekbugaj6390 2 роки тому

      @@domowyinstalator dziękuję za odpowiedz, czy dobrze rozumiem jeżeli narazie nie chce kupować dodatkowej regulatora do najzimniejszej sypialni, to powinienem ustawić tryb grzania z auto na „dzień” a w ustawieniach korekty temp. Pokoju na termostat w obu obiegach, z adaptacją krzywej grzewczej ? Mam zawór trójdrożny przełączeniowy na prąd. I po tym zabiegu regulować termostatami na kaloryferach oraz rotometrami w podłogówce ?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Ja bym ustawił stałą temperaturę zasilania na kotle np. 35 stopni. Na regulatorze ustawić tylko krzywą grzewczą a korektę na brak. Resztę wyregulować na rotametrach i termostatach. Ogrzewanie podłogowe przytłumić tak aby więcej szło na grzejniki. Czyli zrobić tzw. stałe grzanie jak najniższym parametrem bez wpływu temperatury z pomieszczenia w którym jest regulator. Resztę wyregulować termostatami tak aby system nie przegrzewał. Wadą takiego rozwiązania będzie brak możliwości okresowego obniżania lub podwyższania temperatury w domu. Będzie jednak stała temperatura przez całą dobę. Aby można było korzystać z trybu termostat i przedziałów czasowych musi być dodatkowe sterowanie dla drugiego obiegu grzewczego. W przeciwnym razie przy ustawieniu na termostat może wystąpić efekt, że na dole będzie sauna a na górze zimno. Dlatego proszę poeksperymentować ze stałym grzaniem tylko na KG. Ewentualnie rozważyć zakup dodatkowego sterowania (koszt za VR 81 to jakieś 250 zł).

  • @tomi_75
    @tomi_75 7 місяців тому

    dzień dobry.
    posiadam kocioł Vaillant ecoTECPlus wraz ze sterownikiem sensoComfort oraz czujnikiem pogodowym.
    ogrzewanie podłogowe jedna strefa w domu parterowym ok. 100m2.
    ustawione:
    temperatura żądana: 21
    krzywa grzewcza: 0.35
    temperatura pokojowa: tryb rozszerzony
    adaptacja krzywej grzewczej : aktywne
    min temp. zadana zasilania: 15
    max temp. zadana zasilania: 55
    tryb obniżenia: Eco
    mam pytanie czy krzywa grzewcza ulega automatycznej korekcie w trybie aktywnej ( adaptacji ) krzywej grzewczej
    pozdrawiam

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  6 місяців тому +1

      Tak, w zależności od temperatury zewn.

    • @tomi_75
      @tomi_75 6 місяців тому

      @@domowyinstalator dziękuję za informację, pozdrawiam

    • @V1RUS-nx4tc
      @V1RUS-nx4tc 12 днів тому

      ​@@domowyinstalatorA nie lepiej zrobić na stałeę na sztywno KG? Bo są różne szkoły.

  • @mariom545
    @mariom545 2 роки тому

    Czy w trybie korekta sterownik korzysta również z czujnika pogodowego?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Tak, przy spadku temp. zew. wzrośnie temp. zasilania a przy wzroście spadnie lub kocioł zupełnie się wyłączy.

  • @Marcin-ro1yz
    @Marcin-ro1yz Рік тому

    Czy faktycznie krzywa jest tak dobra? Aktualnie mamy podłogówkę i piec Duvala. Niestety minimum temperatura to 40 stopni. Zastanawiamy się nad zainstalowaniem pogodowki tylko niestety wiąże się to z wymianą termostatu bo exacontrol ta co mam nie łapie czujnika. Musimy kupic cały komplet. Lepiej zainwestować juz w bezprzewodowy sterownik i podłogówkę czy na kabelki? Lepiej wezwać serwis czy samemu można to zainstalować?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  Рік тому

      Sterownik i czujnik temp. zew. można zainstalować jak najbardziej samodzielnie. Trzeba wiedzieć gdzie się podpiąć. Wszystko jest opisane w instrukcji instalatora. Krzywa jest dobra, ponieważ system reaguje na zmiany temp. zew.. Jak się robi ciepło to kocioł zmniejsza temp. zasilania. i odwrotnie. U mnie najlepsze wyniki jeśli chodzi o ekonomikę tworzy duet krzywej grzewczej + funkcja termostat oraz podział doby na połowy i obniżanie temp. wew. na noc o 1 stopień.

    • @Marcin-ro1yz
      @Marcin-ro1yz Рік тому

      @@domowyinstalator hmmm polecasz czujniki przewodowe czy bez przewodowe? Czy np kostka od sterownika exacontrol jest taka sama jak od innych? Bo nie chciałbym raczej za mocno grzebać...

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  Рік тому

      Przewodowy jest lepszy pod względem niezawodności połączenia. Bezprzewodowy można przenosić do pomieszczeń, które akurat używamy. Co do podłączenia to się nie wypowiem, ponieważ nie znam się na urządzeniach tej marki.

  • @pawegrabowski9181
    @pawegrabowski9181 2 роки тому

    Witam.przesuniecie krzywej grzewczej to zabawa z tepemeratura na termostacie a nachylenie krzywej to zabawa z 1.2 .a 1.3 np.?tego do końca nie rozumie

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Krzywą grzewczą regulujemy tak naprawdę temp. zas. instalacji CO. Im wyższa tym wyższa temp. zas. i większe zużycie gazu. Chodzi o to aby ustawić ją jak najniżej ale żeby była osiągana temp. w domu, np. 20 stopni. Jeżeli temp. w domu utrzymuje się to wszystko jest ok.
      Warunki na zewn. się zmieniają i np. przy krzywej grzewczej 0.8 jest albo za zimno albo za gorąco. Wtedy należy ją albo podnieść albo obniżyć. Aby tego nie robić mamy trzy tryby wpływu czujnika temperatury w domu (sterownik od kotła zamontowany w referencyjnym pomieszczeniu), tj. brak, korekta i termostat. W nowszych kotłach nieaktualny, aktualny, rozszerzony. Brak oznacza, że czujnik w pokoju nie ma wpływu na krzywą grzewczą. Jest to tzw. tryb grzania ciągłego. Korekta oznacza wpływ czujnika na krzywą grzewczą. Jeżeli temp. w pokoju przekracza 20 stopni to krzywa zostaje obniżona i odwrotnie jeżeli temp. nie jest w stanie osiągnąć 20 stopni. Natomiast tryb termostat powoduje wyłączenie całego systemu grzewczego po osiągnięciu zadanych 20 stopni. Kocioł przechodzi w tryb pauzy, pompy obiegowe zostają wyłączone a system czeka aż temperatura spadnie poniżej 20 stopni. Wtedy się wszystko uruchamia.
      Który system wybrać? Zależy jakie mamy obiegi. Sama podłogówka pracuje ekonomicznie przy trybie brak lub korekta. System mieszany tak jak u mnie, czyli parter podłogówka a poddasze grzejniki najmniej spala gazu przy trybie termostat.
      Najlepiej potestować sobie przy podobnych warunkach zewnętrznych po jednej dobie na każdym trybie i sprawdzić komfort cieplny w domu jak i zużycie gazu.
      Polecam jeszcze jeden mój film, o tym jak grzać ekonomicznie:
      ua-cam.com/video/30L8-SahKXI/v-deo.html

  • @piotrfajks2
    @piotrfajks2 2 роки тому

    Witam. Mam ustawioną temperaturę na dzień 20,5 stopnia od 8,00 do 21,30 a na noc 21,30 do 8,00 temperatura ustawiona jest na 19,00 stopni. Zauważyłem, że wstając rano np. o 6,00 mam w pomieszczeniu, gdzie jest regulator temperaturę 18,00 stopni a jednak piec się nie załącza. Dopiero o godzinie ósmej kocioł się odpala i zaczyna grzać. Przez dwie godziny mam temperaturę niższą od nastawionej o 1 stopień. W ciągu dnia w pomieszczeniu temperatura 20,5 zostaje osiągnięta dopiero około godziny 14,00 i do 21,30 trzyma tę temperaturę. To nie jest przyjemne, przebywając w domu przez ten cały czas. Nie mam pojęcia co z tym zrobić. Chciałbym zaznaczyć, że instalator umiejscowił czujnik temperatury zewnętrznej na wschodniej stronie budynku. Czy mógłby Pan mi coś podpowiedzieć?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      W domu są grzejniki czy podłogówka, dom ocieplony czy nie? Ile jest obiegów grzewczych? Gdzie jest zamontowany sterownik od kotła?

    • @piotrfajks2
      @piotrfajks2 2 роки тому

      @@domowyinstalator W domu są grzejniki. W tym roku wymieniałem kocioł na nowy. Miałem też vaillanta z zasobnikiem a teraz wymieniłem na kondensacyjny też z zasobnikiem. Sterownik ( jak pokazuje Pan na filmie ) zainstalowany jest w salonie, tam gdzie spędzamy najwięcej czasu. Dom jest ocieplony. Stary piec funkcjonował mi 21 lat i było super a z tym są problemy. Być może kwestia ustawień. Rozmawiałem z gościem, który mi montował kocioł i zasugerował, żebym podwyższył krzywą grzewczą ponieważ przy wyższych temperaturach zewnętrznych kocioł nie dogrzewa wody. Tak zrobiłem, to znowu temperatura na kotle wzrosła mi do 60 stopni i dużo gazu mi spalił.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Kocioł kondensacyjny działa inaczej niż z otwartą komorą spalania. Ten stary grzał na maks. obrotach aby w krótkim czasie osiągnąć zadaną temperaturę. Natomiast kondensacyjny jest przystosowany do zasilania układów niskotemperaturowych, takich jak podłogówka. Przy zastosowaniu grzejników jego oszczędność niestety maleje. Aby osiągnąć komfort cieplny należałoby przejść na inne przedziały czasowe, tzn. skrócić tryb nocny. Jeżeli jednak domownicy przebywają stale w domu to najlepiej grzać jedną temperaturą przez cały dzień. Ten kocioł zawsze będzie miał długi rozbieg, dlatego najekonomiczniej będzie ustawić całą dobę dzień i dobrać krzywą grzewczą tak aby temperatura była utrzymywana. Jeżeli kocioł będzie przegrzewał to można ustawić termostat. Jeżeli zdecyduje się Pan na ogrzewanie stałe przez całą dobę to można też spróbować z trybem korekta, który automatycznie obniża bądź podnosi KG w zależności od panujących warunków.

  • @XFiles71
    @XFiles71 2 роки тому

    Mam takie zapytanie związane z piecem Vaillant vc 206 plus w zestawie jest zbiornik na ciepłą wodę oraz sterownik multimac 700 ,a mianowicie czy zmiana parametru ustawienie rodzaju wybiegu pompy aktualnie 3 Eco na komfort zwiększy komfort grzania jak częściowe zużycie gazu ,temperatura ustawiona na piecu 22,5 jest osiągalna całą dobę dziś np wyszło 10 metrów gazu dom piętrowy konkretnie chodzi o dona część kondygnacji , a poza tematem tak jak ktoś wspominał czujnik temperatury zewnętrznej jak jest na plusie dobrze nawet pokazuje a co do temp tak jak dziś przy 0 pokazuje 3,5 stopnia fakt coś jest nie tak , też zauważyłem że jeśli jest włączona adaptacja czy było na plusie czy teraz 0 to krzywa grzewcza ani drgnie jak była wcześniej ustawiona na 0.8 tak jest nadal , no i mam pytanie względem ustawienia temperatury zadanej czy musi być fabryczna 75 ile pamiętam czy może być 50 , na sterowniku temp podawało 46 a zasilana 46 , proszę o jakieś wypowiedzi i swoje uwagi

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Tak, zmiana na komfort zwiększy zużycie gazu, ale szybciej będzie się ładował zasobnik CWU. Jeżeli czujnik nie odzwierciedla rzeczywistej temperatury to należy go skalibrować w menu instalatora w calormaticu. Co do zmian KG w trybie adaptacji to u mnie ostatnio dopiero po tygodniu od załączenia nastąpiły zmiany. Różnie system reaguje. Trzeba dać mu czas.

    • @XFiles71
      @XFiles71 2 роки тому

      @@domowyinstalator mam takie zapytanie konkretnie o co chodzi w ustawieniu sterownika temperatura minimalna i temperatura maksymalna ,fabrycznie byla min ile pamietam 15 ja mam ustawiona na 20 a co do maksymalnej nie pamietam ile bylo a ja mam ustawiona na 50 czy zmiane tych parametrow ma tez wplyw na to jak reaguje kociol czy tez nie, i jeszcze jedne zapytanie czy ustawienia parametru mocy tez jakos ma wplyw na calosc , ja mam auto prosze o odp

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      To są minimalne i maksymalne temperatury zasilania obiegu grzewczego. W takich granicach system będzie zasilał grzejniki albo instalację podłogową przy ustawieniu kotła na auto. Auto jest najlepszym wyborem, ponieważ system sam sobie dobierze temperaturę zasilania w zależności od potrzeb i w granicach temp. minimalnej oraz maksymalnej.

    • @XFiles71
      @XFiles71 2 роки тому

      @@domowyinstalator zgodze sie z panem ze ustawienie mocy pieca na auto ok bo to testowalem, np wychladzajac sterownik i nie wazne ze mial jakas tam temperature to grzal nawet do 70 stopni tylko czy te parametry ktore ja zmienialem czy maja tez wplyw czyli np mamy 22 stopnie ustawione krzywa jest 0.7 wlaczona adaptacja korekta i temperatura na zewnacz 0 temperatura wody 43 i tak stara sie podniesc ta temperature i jakos mu to idze dosc opornie zboku jest termometr elektorniczny i bardziej pokazuje bo wacha sie np na 21.6 spadnie na 21.5 i tak obecnie stoi ,chodzi mi konkretnie czy jak ta minimalna zostawiam te 20 a gorna mam 50 czy on na tej podstawie ingeruje caloscia i czy mu nie podniesc i jak pan ma wlaczona adaptacje to na co pan ma ustawione korekta czy termostat

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Idzie mu opornie, żeby zużyć jak najmniej gazu. Chodzi o to aby grzać jak najniższą temp. zasilania i jak najdłużej. Tak jest najbardziej ekonomicznie. Grzanie wysoką temperaturą to niższy komfort cieplny i wysokie zużycie gazu. Jeżeli jednak nie jest kocioł w stanie nagrzać pomieszczenia to trzeba podnieść temperaturę zasilania poprzez zwiększenie krzywej grzewczej. Najlepiej jest ustawić adaptację krzywej grzewczej. Ja mam ustawiony termostat i dwa przedziały czasowe. Tak u mnie działa system najbardziej ekonomicznie i nie przegrzewa. Proszę zobaczyć mój najnowszy film, w nim to tłumaczę: ua-cam.com/video/30L8-SahKXI/v-deo.html

  • @mfst100
    @mfst100 Рік тому +2

    A kto kotłowi każe włączać ogień na maksimum gdy temp spadnie, oraz wygaszać całkowicie gdy osiągnie porządaną, przy sterowaniu wg temperatury pomieszczenia??? To idiotyczne... Niech pracuje spokojniej, niech nie wygasza się do końca po osiągnięciu porządanej temperatury! Ja bym tak to sterowanie wymyślił. Niech się nawet uczy jak bardzo trzeba ograniczać palenie, a nie tak od razu do zera a potem na max... ręce opadają...

    • @mareckymarek7131
      @mareckymarek7131 4 місяці тому

      To jest chyba tak debilnie wymyślone jak działanie klimatyzacji w niektórych markach samochodowych. Wsiadasz do zimnego auta ustawiasz powiedzmy 22st. a z klimy napierdala 30st. bo odczytuje zimno i ma cisnąć ciepłym, aż we wnętrzu będzie 22st. A ja chcę tylko żeby z nawiewów leciało 22st. bo jadę do pracy 25min i tak nie zdąży mi się buda nagrzać. Ale nie. Trzeba uszczęśliwić na siłę.
      Jednak liczę na to że jest możliwość ustawienia na piecu niskiej temp. na grzejniki i tyle. Tak żeby cały czas tylko podgrzewał, a nie chodził cyklami.

  • @waldemarwaszczyk1084
    @waldemarwaszczyk1084 2 роки тому

    Kocioł vaillant vc 15cs/1-5 ecotec. Dom 95 m grzejniki. Odkręciłem wszystkie grzejniki a zwykle o tej porze 3 grzejniki były zakręcone. Zadana temperatura 23 i po dobie jest ciągle 23.5. obniżyć krzywą czy przykręcić grzejniki na termostatach ? Czy ustawiać by kocioł się wyłączył po osiągnięciu 23 ? Krzywa nie była wysoka chyba 06

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Ekonomiczniej będzie ustawić kocioł aby się wyłączył.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Ekonomiczniej będzie ustawić kocioł aby się wyłączył.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Ekonomiczniej będzie ustawić kocioł aby się wyłączył.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Ekonomiczniej będzie ustawić kocioł aby się wyłączył.

    • @waldemarwaszczyk1084
      @waldemarwaszczyk1084 2 роки тому

      @@domowyinstalator a ja to mogę ustawić w menu instalatora ? Czyli krzywej nie zmieniać?

  • @powins9682
    @powins9682 2 роки тому

    Witam, mam piec Vaillant Ecotec kondensacyjny bez sterowania, tylko regulator temperatury pokojowy, jaką temperaturę ustawić na piecu dla ogrzewania wody i centralnego ogrzewania aby wykorzystać sprawność kondensacji pieca? No i oczywiście chodzi o ekonomię zużywanego gazu. Obecnie temp. na grzanie wody jest ustawiona na 50st. C (zbiornik 150 l) i CO też 50st. C. Proszę o poradę. Dziękuję.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Rozumiem, że regulator nie jest od Vaillanta? Jeżeli tak, to na kotle proszę ustawić jak najniższe temperatury zasilania obiegów grzewczych (np. 40 stopni) i obserwować czy jest odpowiedni komfort cieplny. W sytuacji nie osiągnięcia wymaganej temperatury w pomieszczeniu należy podnieść temperaturę zasilania np. o 5 stopni i tak aż do uzyskania zadowalającego efektu. Natomiast jeżeli chodzi o zasilanie zasobnika to 50 stopni wydaje się optymalne. Najlepsze rezultaty daje system grzania według krzywej grzewczej lecz do tego trzeba mieć regulator pogodowy.

  • @ujeczek
    @ujeczek Рік тому

    Jak sprawdzić w kotle Vaillant ecotec 146/5-5 z regulatorem multimatic VRC 700/6 czy strefa 1 to podlogowka a strefa 2 grzejnik??

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  Рік тому

      W menu instalatora powinien być wybrany typ schematu. U mnie jest nr 1. Strefy/obiegi są pokazywane zgodnie z kolejnością podłączenia pomp obiegowych. Należy zdjąć osłonę ze sterownika mieszającego (u mnie to taka mała skrzynka z elektroniką zamontowana po lewej stronie grup pompowych) i sprawdzić kolejność podłączenia grup pompowych.

  • @adika3697
    @adika3697 2 роки тому

    Witam. Posiadam piec vaillant vc 25cs ze sterownikiem sensocomfort i mam taki problem. Ustawiam na sterowniku 19 stopni, krzywa grzewcza 0.8, temp w pomieszczeniu 22 stopnie, termostaty ustawione w pozycji między 2 a 3. Nierozumuem dlaczego grzejniki cały czas grzeją skoro temp jest osiągnięta przy Ok 0 stopni na polu spalanie 15-16m3. Czy to normalne?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Należy ustawić na sterowniku przy opcji korekta temp. pokojowej na TERMOSTAT. Wtedy po osiągnięciu temp. 22 stopnie system się wyłączy i grzejniki nie będą grzać.

    • @adika3697
      @adika3697 2 роки тому

      @@domowyinstalator no właśnie nie mogłem tego znaleźć, przy moim sterowniku jest to pod inną nazwą: Wł. temp. pokojowej i tam sa trzy opcje: Aktual., Nieaktual., Rozsz. To chyba to bo na chwile obecna palnik jest wylaczony. Tylko zastanawiam sie teraz bo skoro palnik jest wylaczony tzn ze nie grzeje wody w obiegu i czy ta woda sie calkowicie wystudzi? I czy nie zuzyje wiecej na ogrzanie? Ciezki jest ten piec w ustawieniu :/

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +1

      Tak, sensocomfort ma ustawienia rozwiązane inaczej niż calormatic. Są dostępne trzy tryby wpływu temp. pokojowej: nieakt., akt., rozsz. Pierwszy powoduje, że czujnik temp. pokojowej nie jest brany pod uwagę. Drugi steruje temp. zasilania w zależności od temp. w pomieszczeniu. Natomiast trzeci dodatkowo wyłączy kocioł po osiągnięciu zadanej temp. w pomieszczeniu. Ja u siebie testowałem wszystkie trzy tryby (na calormaticu odpowiednio: brak, korekta, termostat). Najmniej gazu kocioł zużywa przy ustawieniu na termostat-rozsz. (warunek jest taki, że wszystkie termostaty na grzejnikach są rozkręcone na max.). Pierwsze dwa tryby są dobre dla ogrzewania składającego się głównie z podłogówki wyposażonej w rotametry. Co do wychłodzenia wody, to bym się tak tym nie przejmował ponieważ przy grzejnikach raczej kocioł i tak nie będzie pracował na maks. mocy tylko stopniowo będzie dozował ciepło. U mnie zmiana temp. o 1 stopień trwa kilka godzin, więc woda raczej się nie wystudzi tak szybko. Oszczędność jest w przerwach pracy kotła po osiągnięciu zadanej temperatury. Ponadto polepszy się komfort cieplny (brak przegrzewania pomieszczeń). Proszę potestować tryb rozsz. i sprawdzić zużycie dobowe. Polecam mój film o ekonomicznym ustawieniu kotła: ua-cam.com/video/30L8-SahKXI/v-deo.html

    • @adika3697
      @adika3697 2 роки тому

      @@domowyinstalator dziekuje za informacje. Dodam jeszcze wlasnie ze u mnie sa tylko grzejniki. Martwi mnie tylko czy przy wylaczonym palniku spadek cisnienia z 2,0 bara do 1,4 bara to normalna reakcja? Boje sie ze jak dowale teraz wody po podgrzaniu moze wypierdzielic cos :)
      I mam jeszcze takie pytanie bo duzo ludzi pisze o histeryzie, nie moge tego nigdzie znalezc i czy w ogole to bedzie mialo jakis sens przy tym rozsz. ustawieniu..
      No i po tym ustawieniu wskoczyla mi krzywa grzewcza na 0,7 i nie moge jej ruszyc..

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Taka różnica skoku ciśnienia raczej mieści się w normie. Nie wiem jak wygląda instalacja ale prawdopodobnie jest za małe naczynie wzbiorcze, lub ma ono źle ustawione ciśnienie. U mnie są grzejniki oraz podłogówka i manometr nie pokazuje żadnej zmiany w trakcie pracy instalacji. Takim skokiem można się nie przejmować. Pilnować aby nie spadło poniżej 1.0. Za duże ciśnienie spowoduje ewentualne zadziałanie zaworu bezpieczeństwa, ale to dopiero przy ciśnieniu powyżej 3.0. Instalacji nic nie powinno się stać. Jeżeli chodzi o histerezę to jest taki parametr, który powoduje wyłączanie lub załączanie kotła przy ustawieniu różnicy temp. zasilania np. 2 stopnie. Przy temp. zas. 20 stopni kocioł pracuje a przy 22 wyłącza się. W kotle Vaillanta ten parametr można ustawić tylko przy zasilaniu zasobnika CWU. Przy CO nie ma takiej możliwości. Histereza mylona też jest z krzywą grzewczą. Co do braku możliwości zmiany krzywej grzewczej to prawdopodobnie jest załączona adaptacja krzywej grzewczej. To bardzo dobrze i nie należy tego zmieniać, ponieważ widzę zmianę jej wartości i to w dół. Oznacza to, że kocioł sam sobie ją dostosowuje zgodnie z izolacją budynku. Chodzi o to aby była jak najniższa, dlatego że wtedy instalacja zasilana jest chłodniejszą wodą a to ma wpływ na zużycie gazu. Generalnie wszystko wskazuje, że system jest dobrze ustawiony. Proszę nic już nie ruszać i dać mu kilka dni na samoregulację.

  • @mareklimanowski687
    @mareklimanowski687 9 місяців тому

    Witam
    Pytanie za 100pkt
    Czy opentherm współpracuje z czujnikiem temperatury zewnętrznej?
    Pozdrawiam

  • @pawegrabowski9181
    @pawegrabowski9181 2 роки тому

    Witam.jakie znaczenie ma ustawienie w obiegu grzewczym na sterowniku pokojowym vailanta temperatury minimalnej i maksymalnej obiegu grzewczego?ja mam 15 i 75 czyli minimum i maksimum.szczegolnie chodzi mi o tą dolna wartość bo górna steruje krzywa grzewcza np.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Minimalna temperatura jest ustawiana po to aby kocioł nie schodził samoczynnie na zbyt niską temperaturę. Może być tak, że mamy grzejnik w jakimś zimnym pomieszczeniu i zasilanie go zbyt zimnym czynnikiem może doprowadzić do jego zamarznięcia. Ten parametr jest też wykorzystywany w funkcji przeciwzamarzającej. Może być też wykorzystywany dla naszego komfortu. U mnie czasami kocioł jest wyłączany a pompy obiegowe pracują jeszcze jakiś czas. Czynnik grzewczy pracuje wtedy na tym niskim parametrze. Zmieniając temp. min. i max. blokujemy działanie kotła.

    • @pawegrabowski9181
      @pawegrabowski9181 2 роки тому

      @@domowyinstalator .a te parametry które mam są ok.15 minimum i max 75.tez Pan tak ma?dzieki

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Tak, są ok ale tylko dla obiegu grzejnikowego. Dla podłogowego mam obniżoną temp. max. do 50 stopni.

    • @pawegrabowski9181
      @pawegrabowski9181 2 роки тому

      @@domowyinstalator dziękuję,mam grzejnikowe.pozdrawiam

    • @pawegrabowski9181
      @pawegrabowski9181 2 роки тому

      @@domowyinstalator witam ponownie Pana.a Pan jakby ustawił sobie te temperatury zasilania min i max dla obiegu grzejnikowego .max ma znaczenie do kondesacji prawda?podobno najlepiej do 60 stopni.a minimala tez można chyba podnieść bo po co ma chodzić przy temp 15 stopni?

  • @robertgrzyb829
    @robertgrzyb829 2 роки тому

    Witam chciałbym się zapytać mam ten sam piec ,czemu wywala mi nom stop ,,brak,, w Korekta temp. Pokój nie mogę przełączyć ani termostat ani korekty odrazu wskakuje na brak i podłogówce i grzejników

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Trzeba nacisnąć na calormaticu przycisk zmień i dopiera będzie można dokonać wyboru innych trybów korekty temp. pok.

    • @robertgrzyb829
      @robertgrzyb829 2 роки тому

      @@domowyinstalator tak robię tylko co zaakceptuje to wywala na brak nie wiesz czemu się tak dzieje

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Czy calormatic pokazuje prawidłową temperaturę w pomieszczeniu? Może jest brak komunikacji z sensorem odpowiedzialnym za pomiar.

  • @pawegrabowski9181
    @pawegrabowski9181 2 роки тому

    Witam .od paru dni zmieniłem na adaptację plus termostat.podniosl system mi krzywa do 1.45.gdy były mrozy to było nawet 1.15.wiec jak jest cieplej to sobie podnosi krzywa by dogrzać temperaturę do zadanej .mam dwa tryby pracy dzień 20.5 noc 19.czy krzywa nie podniosła się za dużo?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Czy jest zamontowany czujnik pogodowy?

    • @pawegrabowski9181
      @pawegrabowski9181 2 роки тому

      @@domowyinstalator Tak.na dworzu.mam pogodowe vailanta

    • @pawegrabowski9181
      @pawegrabowski9181 2 роки тому

      @@domowyinstalator wcześniej miałem krzywa na sztywno na 1.2 i korekte,tak ustawił instalator.po zmianie na adaptację zima wpierw system obniżył mi krzywa na 1.1 ale teraz podwyższył na 1.45 przy aktualne pogodzie.mam ustawiona temperaturę dzienna na 20.5 i zaczyna się od 14.30 do 22.a potem mam 19 stopni.to że zaczyna grzać od 14.30 tez pewnie robi swoje bo ma mało czasu do 22 by dogrzać półtora stopnia i podnosi krzywa?może wrócę do stałego 1.2 przy moich preferencjach?

    • @pawegrabowski9181
      @pawegrabowski9181 2 роки тому

      @@domowyinstalator dodam tez że mam dom 60 letni .słabo ocieplony.i gaz mam od czerwca więc cały czas probuje

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      To wszystko wyjaśnia. Proszę wydłużyć przedziały czasowe. Ja bym ustawił dobę na dwie równe połowy. Kocioł kondensacyjny działa na niskim parametrze i nie dogrzewa tak szybko jak kocioł z otwartą komorą spalania. Dlatego przy ustawieniu adaptacji KG system ją podnosi. Należy zmienić przedziały czasowe na dłuższe np. dzień 6.00-22.00 a reszta noc. Krótkie przedziały powodują, że system podnosi temp. zas. poprzez podnoszenie wartości KG.

  • @TheKaniucha
    @TheKaniucha Рік тому

    Co w przypadku gdy mam regulator pokojowy VC 700 w referencyjnym miejscu plus regalulatory w każdym pokoju termostaty, czy w takim przypadku termostaty dać na temp maksymalną i korzystać tylko z VC 700 jako głównego czujnika do osiągnięcia temperatury w domu, ustawiona temperatura dzienna np. 21 st. nocna, czujnik pogodowy, adaptacja automatyczna krzywej, krzywa ustawiona na 0,6, przepływy ustawione na 2L/ min w domu ciepło, pierwszy sezon grzania, w całym domu podłogówka

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  Рік тому

      Jeżeli jest jeden obieg grzewczy to tak można zrobić. Termostatami regulujemy ewentualne niedoskonałości, np. jeden pokój jest niedogrzany to w pokojach cieplejszych przykręcamy termostaty a w zimnym odkręcamy. Na początek proponuję odkręcić wszystkie termostaty i sprawdzić czy temp. w całym domu rozkłada się równomiernie.

    • @TheKaniucha
      @TheKaniucha Рік тому +1

      @@domowyinstalator dziękuję za szybką odpowiedź, tak zrobię, termostaty dam na maks i zobaczę czy temperatura będzie równomierna

    • @TomaszMacherowski
      @TomaszMacherowski Рік тому

      Szybkie pytanie na regulatorze masz ustawione korekta temperatury pokojowej: brak, korekta czy termostat?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  Рік тому

      Termostat

  • @pwrlax
    @pwrlax 2 роки тому

    Od 2 miesięcy walczę z automatycznym ustawieniem krzywej grzewczej i coś mi się kocioł/sterownik nie zmieniają mi wartości krzywej. Mam ustawioną automatyczną adaptację, korekta termostat. Zaczynałem od krzywej 1 po dwóch tygodniach była taka sama, zmniejszyłem na 0,8 po kilkunastu dniach ani drgnęła. Przestawiłem na 0,6 i od miesiąca dalej jest 0,6. Kocioł pracuje na temperaturze w okolicach 38 stopni ale taktuje- praca około 2 godzin i potem podobna przerwa. Co robię. nie tak, jakie powinienem ustawić parametry w sterowniku aby krzywa się sama dobrała właściwie i kocioł pracował cały czas utrzymując zadaną temperaturę. Rozmawiałem kilka razy ze wsparciem vaillanta i powiedzieli że termostat i automatyczna adaptacja są poprawne ale czasami kocioł nie potrafi sobie sam dobrać krzywej- dziwne to dla mnie trochę.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +1

      Zaobserwowałem ostatnio u siebie podobne objawy. Też system nie chce zmieniać w trybie adaptacji KG. Przy wyższych temp. zewn. robił to bez problemu. Obecnie jak ustawię KG tak już zostaje. Rozwiązaniem jest wyłączenie adaptacji i ręczne ustawianie. Można by jeszcze wyłączyć na dłuższą chwilę kocioł. Może się coś zresetuje.

    • @pwrlax
      @pwrlax 2 роки тому

      @@domowyinstalator dziekuje bardzo za odpowiedź. Tak dla pewności jeszcze zapytam czy jeśli ustawię automatyczną adaptację i korekta temperatury pokojowej na korekta to czy kocioł będzie pracował 24h na dobę i próbował korygować sobie KG?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +1

      Powinno się ustawić jedną temp. zadaną, czyli ustawić na stałe „dzień”. Najlepiej ustawić 20 stopni i tak zostawić na 24h. Kocioł będzie pracował tyle ile będzie potrzebował aby osiągnąć zadane 20 stopni. Po tym czasie można nastawić przedziały czasowe czyli „auto”.

    • @pwrlax
      @pwrlax 2 роки тому +1

      @@domowyinstalator dzięki Tobie udało się ogarnąć ustawienia i znaleźć komfort cieplny dla wszystkich domowników pomimo trochę większego zużycia gazu. Teraz muszę jeszcze wypróbować przełączenie adaptacji krzywej grzewczej ponownie na termostat bo mam wrażenie że czasami kocioł niepotrzebnie pracuje pomimo, iż temperatura w pomieszczeniu jest wyższa od temperatury zadanej. Tak czy inaczej mega pomocny materiał no i nieoceniona pomoc z Twojej strony. Bardzo dziękuję za pomoc 🍺🍺🍺

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Cieszę się bardzo, że pomogłem i dziękuję za komentarz😀👍. Tu jest jeszcze jeden mój film: ua-cam.com/video/30L8-SahKXI/v-deo.html w którym opisuję na jakich ustawieniach kocioł spala najmniej gazu.

  • @ptasior1473
    @ptasior1473 11 місяців тому

    Witam Pana.Mój problem polega na tym że sterownik mam w przedpokoju,ustawiony na 22 stopnie , piec wyłącza się po uzyskaniu tej temperatury , natomiast pokoje zostają nie dogrzane i temperatura w nich wynosi ok . 20,8. Jak temu zaradzić?

    • @krzysztofwiejak
      @krzysztofwiejak 11 місяців тому

      Jeśli przedpokój nagrzewa się szybciej niż pozostałe pomieszczenia to znaczy, że grzejnik/podłogówka w przedpokoju ma zbyt wysoką wydajność. Trzeba zmniejszyć przepływ wody na przedpokój w przypadku grzejnika na kryzie, w przypadku podłogówki na zaworze. O ile zmniejszyć nikt nie wie, trzeba to zrobić "na oko" i obserwować czy sytuacja się poprawiła.

    • @ptasior1473
      @ptasior1473 11 місяців тому +1

      Witam serdecznie!Zastosowałem się do Pana zaleceń, skręciłem jeszcze bardziej podłogówkę w przedpokoju( teraz na 1) i po 2 dobach obserwacji widzę że temperatura w pokojach się podniosła do zadanej na sterowniku.Nie zdawałem sobie sprawy ,że podłogówka aż tak trzyma temperaturę,co faktycznie powodowało wcześniejsze wyłączanie grzania.Bardzo serdecznie dziękuję Panu za pomoc i za świetne filmy , które są bardzo pomocne!!! (szczególnie o krzywej grzewczej).Pozdrawiam z Krakowa!!

  • @marcinbednarz2738
    @marcinbednarz2738 2 роки тому +1

    Witam serdecznie . Przyznaje ,że jestem zielony w temacie proszę o pomoc . Ta zima bedzi piersza z ogrzewaniem gazowym Mam piec dedietrech amc15 kw I sterownik smart tc dedykowany na dole czyli tam gdzie podłogówka , jest też czujnik zewnętrzny. A na poddaszu grzejniki z termostatami elektronicznymi i regulator salus on of . Proszę o informację czy spisze się takie rozwiązanie . Na dole próbuje grzać według krzywej grzewczej ale to dopiero początek sezonu .

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +1

      Tak jak najbardziej się spisze. Jak temp. na zewn. będzie się utrzymywać w okolicach 0 stopni to proszę się pobawić w regulację systemu aby ustawić jak najniższe spalanie względem komfortu cieplnego.

    • @marcinbednarz2738
      @marcinbednarz2738 2 роки тому

      @@domowyinstalator dziękuje za odpowiedź. Proszę jeszcze o info czy na poddaszu tam gdzie mam sterownik salus on of i grzejniki jest możliwość ustawienia krzywej grzewczej , czy taki sterownik to wyklucza i musiałbym coś innego zamontować np.tak jak na parterze smart tc .

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +1

      Jeżeli ogrzewanie jest podzielone na dwa osobne obiegi grzewcze z osobnym sterowaniem, to jak najbardziej można sterować krzywą grzewczą. Ja mam obieg podłogowy (parter domu) z krzywą grzewczą o wartości 0.3, a obieg grzejnikowy (poddasze) z krzywą o wartości 0.8.

    • @marcinbednarz2738
      @marcinbednarz2738 2 роки тому

      @@domowyinstalator tak mam oddzielne obiegi. Dziękuję jeszcze raz.

    • @marcinbednarz2738
      @marcinbednarz2738 2 роки тому

      @@domowyinstalator jeszcze jedno pytanie jeśli przy grzejnikach ustawiona jest krzywa grzewcza to termostaty powinny być odkręcone na maxa , pytam bo mam elektroniczne i nie wiem czy się spiszą.

  • @jerzyf.f.9866
    @jerzyf.f.9866 Рік тому

    Ile za to zapłaciłeś?

  • @waldemarwaszczyk1084
    @waldemarwaszczyk1084 2 роки тому

    Temperatura zadana 23. Krzywa grzewcza 0.6 w domu 23.5 -24 Czemu kocioł załącza się mimo że jest powyżej temperatury zadanej Zmniejszyłem krzywą na 0.55

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Trzeba ustawić tryb termostat.

    • @waldemarwaszczyk1084
      @waldemarwaszczyk1084 2 роки тому

      @@domowyinstalator A na tym trybie termostat jest jakaś histeryza? U mnie w południe nagrzalo do 24 stopni a o 23 jest 23.5 Więc praktycznie cały dzień dom nie wymagał w ogóle grzania

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Tryb termostat wyłącza kocioł po osiągnięciu zadanej temperatury. Wszystko jest pokazane na filmie.

  • @krzysztofhala8149
    @krzysztofhala8149 2 роки тому +1

    😄👍

  • @TomaszMacherowski
    @TomaszMacherowski Рік тому

    Witam u mnie pierwszy sezon grzewczy podłogówka pełna. Dom nowu dobrze ocieplony. Piec i rekuperator Vailant. Regulator mutimatic w reprezentatywnym pokoju. Do tego regulacja termostaty w każdym pokoju. Ostatnio puściłem krzywą grzania adaptacyjną z opcją termostat(podobno tak to się robi). Temperatura zadana 22 stopnie. Krzywa ustawiła się na 0,6 na stałym poziomie po kilku dniach. Wyłączyłem adaptacyjną ustawiłem na sztywno 0,6 opcja korekta aby działo fajnie z pogodówką i zaczęły się schody. Wiem że zimę w tym roku mamy ciepłą a skoczyło mi zużycie gazu do średnio ok 4m3(ogrzewamy też piecem zasobnik wody ciepłej 120l z cyrkulacją). Czy jakieś rady jeszcze? Coś na piecu bezpośrednio dodatkowo przestawiać? Czy próbować ustalić samemu krzywą (wiem jestem leniwy)?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  Рік тому

      Takie zużycie jest na bardzo dobrym poziomie. Pierwszy sezon zawsze jest nieco droższy, ponieważ w domu jest wilgoć. Jej wartość można sprawdzić na regulatorze. W domu powinno być około 40 - 60 procent. Proszę zostawić włączoną adaptację KG, dlatego że w nowym domu warunki mogą być bardziej zmienne niż w następnych sezonach. U mnie krzywa grzewcza na obiegu podłogowym ma wartość 0,35. Podłoga nie powinna być ciepła. Temp. zasilania podłogówki powinna oscylować w granicach 25 stopni. Warto przyjrzeć się jeszcze CWU. Sprawdzić czy cyrkulacja nie pracuje zbyt długo. Polecam też aby zasobnik CWU był ładowany całą dobę, bez przerw. Kocioł dogrzewa go krótszą pracą.

    • @TomaszMacherowski
      @TomaszMacherowski Рік тому

      @@domowyinstalator Nie dodałem szczegółów: dom szkieletowy puls fundamentowa dobrze ocieplona od spodu także nie mamy zimnych murów i grzejemy w sumie już od roku - koniec grudnia kończymy 1 sezon grzewczy i przyznaje się dopiero teraz ruszyłem regulację. No podłoga bywa ciepła w łazienkach prawie zawsze no i w pokojach delikatnie też się zdarza. Nie wiem czy odczytałem w dobrym miejscu wartość ale zdaje się że temperatura zasilania jest pomiędzy 30-40 stopni przy obecnej aurze koło 0 stopni na dworze i to też mnie niepokoi bo powinno być niżej. Wilgotność raczej się utrzymuje na takim poziomie rekuperacja też trochę osusza powietrze. Na start była na sztywno ustawiona krzywa 0,4 ale nie było komfortu cieplnego.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  Рік тому +1

      Temp. zasilania podłogówki nie powinna być wyższa niż 30 stopni. Zbyt ciepła podłoga jest niezdrowa i niebezpieczna dla samej instalacji. Jeżeli komfort jest zbyt niski, należy ustawić jak najniższą temp. zasilania poprzez dopasowanie KG i dać czas na działanie. W tak dobrze ocieplonym domu nie warto włączać funkcji termostat. Lepiej poszukać ręcznie wartość KG taką, która będzie niwelować straty ciepła budynku zapewniając odpowiedni komfort cieplny. Proponuję tak ustawić kocioł aby grzał bardzo niską temperaturą non stop. Aby tego dokonać należy zapolować na odpowiednią KG. Zaczynamy od niskiej nastawy, np. 0,3 i zostawiamy na jedną dobę. Oczywiście zostawiamy jeden przedział czasowy, tzn. bez obniżania temp. na noc. Jeżeli temp. w budynku przez dobę nie jest w stanie osiągnąć np. założonych 22 stopni, to podnosimy wartość KG na 0,35 i czekamy dobę. Jeżeli system będzie przegrzewać to zmniejszamy KG. Czasami polowanie może potrwać kilka dni. Kocioł kondensacyjny charakteryzuje się dość dużą bezwładnością, dlatego należy dać mu dużo czasu na reakcję. Celem całej operacji jest osiągnięcie komfortu cieplnego przy jak najniższym zużyciu gazu.

    • @TomaszMacherowski
      @TomaszMacherowski Рік тому

      @@domowyinstalator jak w multimaticu nazywa się ten wskaźnik temperatury wody idącej na podłogówkę? Czy termostaty we wszystkich pokojach rozkręcić max? I jak powinna być temperatura ustawiona na kotle przy podłogowce?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  Рік тому

      W Calormatic 470 sprawdzamy: Menu-Poziom instalatora-Konfiguracja systemu, w obiegu grzewczym zmieniamy Temperatura maksym. Wszystkie termostaty otwieramy przy polowaniu na KG. Dopiero przy złapaniu odpowiedniej wartości można przytłumić termostatami pomieszczenia w których jest za ciepło.

  • @GrzegorzG_
    @GrzegorzG_ Рік тому

    Dlaczego jak mam ustawione tryb pracy Auto to nie grzeje mi w nocy i nie ma na dole pokazane zadanej temperatury? I muszę przełączyć w tryb dzień i grzać tak cała dobę lub tryb noc i grzać całą dobę w ten sposób. Kocioł vaillant z regulatorem 700. Ustawiona krzywa w trybie Auto

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  Рік тому

      Czy przedziały czasowe i temperatury są ustawione dla dnia i nocy, na każdy dzień tygodnia?

    • @GrzegorzG_
      @GrzegorzG_ Рік тому

      @@domowyinstalator tak przedziały czasowe mam ustawione na wszystkie dni

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  Рік тому

      Należy też włączyć tryb termostat.

    • @GrzegorzG_
      @GrzegorzG_ Рік тому

      @@domowyinstalator mam ustawione. Adaptacja KG - tak, tryb Auto-Eco, korekta tem. Pok. - termostat, z tych ważniejszych

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  Рік тому

      Ile jest obiegów grzewczych i czy regulator jest zamontowany w pomieszczeniu czy w kotle?

  • @waldemarwaszczyk1084
    @waldemarwaszczyk1084 2 роки тому

    Jeżeli chce mieć w domu 22.5 stopnia to ustawiam krzywą grzewczą na tej temperaturze czy na 20 stopni

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому +1

      Jeżeli kocioł jest ustawiony tylko na sterowanie KG to należy ustawić taką jej wartość aby osiągnąć w domu 22.5 stopnia. Przykład: ustawiamy wartość KG na 1.2, jeżeli w domu mamy grzejniki i obserwujemy przez dobę czy dom się nagrzeje do 22.5. Jeżeli w tym czasie nie zostanie osiągnięta temp. 22.5 to zmieniamy jej wartość na 1.3 i tak aż do skutku. KG nie reguluje temp. w domu tylko reguluje temp. wody w grzejnikach. Natomiast jeżeli wartość KG zostanie ustawiona zbyt wysoko to w domu zrobi się wyższa temp. niż 22.5 stopnia. Kluczem do sukcesu jest znalezienie takiej wartości KG aby utrzymywała się temp. 22.5 stopnia. Zmiany dokonujemy raz na dobę.

  • @zupatrupa4573
    @zupatrupa4573 2 роки тому

    A jak zmniejszyć modulacje kotła?

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Fabrycznie powinna być ustawiona na auto i nie ma potrzeby zmieniania, ponieważ kocioł sam sobie ją wyreguluje w zależności od potrzeb. Samej modulacji nie da się zmienić. Można jedynie ustawić na sztywno określoną moc w zakresie dedykowanym do każdego kotła w zależności od jego typu. Aby tego dokonać należy wejść w poziom instalatora w menu kotła, następnie w ustawienia i moc w trybie CO (parametr D.000). Zmian dokonujemy przyciskami +/-.

    • @zupatrupa4573
      @zupatrupa4573 2 роки тому

      @@domowyinstalator mam dwa obiegi grzewcze. Podłogówka na całej powierzchni użytkowej oraz grzejniki w pomieszczeniach technicznych. Sprzęgło plus dwie pompy. Na podłogę zawór obrotowy sterowany Tech i-1, plus termostaty w każdym pomieszczeniu działające na zasadzie on/off. Listwa spięta z i-1 oraz kotle. Na sprzęgło kocioł puszcza stała temperaturę 35 stopni, na zaworze mieszającym również 35 stopni.Obieg grzejnikowe również ma swoje sterowanie z czujnikiem temperatury wewnetrznej działającym na zasadzie on/off. Również pompa po na grzejniki połączona z kotłem. Jeśli któraś ze stref potrzebuje ciepła wysyła sygnał "Grzej" do pompy za sprzęgłem oraz kotla. Wszystko byłoby okej tylko jak jest np. jedno pomieszczenie do grzania to kocioł taktuje jak po.....by. Czy pogodowe wyjście z kotła na sprzęgło coś zmieni? Czy dalej zasilać podłogę 35 stopni i niech pomieszczenia będą szybciej dogrzane. Zaznaczam, że obieg grzejnikowe jest nie istotny. Tam załącza się grzanie jak temp. spadnie poniżej 5 stopni, czyli musi być na zewnątrz z -15

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Pogodówka daje tyle, że jak się zmieniają warunki zewnętrzne a kocioł pracuje w trybie auto, to sam sobie regule moc oraz temp. zasilania. Ponieważ w Twoim systemie jest dużo termostatów to zasilanie stałą temp. jest zasadne. Całej regulacji dokonałbym termostatami. Natomiast przy grzejnikach trudniej jest ustawić system tak, aby kocioł nie taktował. Grzejniki mają mniejszą bezwładność niż podłogowe ogrzewanie. Jeżeli ustawi się stałą temp. zas. na obieg grzejnikowy to istnieje szansa na przegrzewanie pomieszczeń. Aby zmniejszyć taktowanie trzeba się pobawić w regulację systemu i obserwować przy jakich nastawach wszystko działa najlepiej.

    • @zupatrupa4573
      @zupatrupa4573 2 роки тому

      @@domowyinstalator Jedynie co mi przyszło na myśl to zwiększyć czasy pomiędzy startami palnika do maksimum czyli 7min. Woda bardziej się wychłodzi kocioł dłużej popracuje. Wywaliłem termostat w łazience i załączenie której kolejek strefy powoduje to, że pompa odrazu pcha medium do łazienki( tam nigdy nie będzie za ciepło). Plusem wywalenia łazienki jest, że przy starcie kotła woda nie krąży pomiedzy kotłem a sprzęgłem tylko idzie odrazu w podłogę. Zanim siłownik z danej strefy otworzy pętle to też parę minut zejdzie.... Czyli według pana pchać jedna temperaturę na sprzęgło oraz na zaworze obrotowym ta sama temperatura? Sterownik zaworu też pełni rolę ochronną podłogowki. W razie awarii kotła na sterowniku mam ustawione max 45 stopni...

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Tak powinno być dobrze. Dla ochrony obiegu podłogowego przed podaniem zbyt wysokiej temperatury, mam wpięty w zasilanie pompy obiegowej termostat przylgowy. W chwili przekroczenia granicznej temperatury wyłączy on pompę.

  • @michadedo9712
    @michadedo9712 Рік тому

    Dlaczego m8 się sama przestawia krzywa grzewcza

  • @alvarosanchez8723
    @alvarosanchez8723 2 роки тому

    Jesli Ecotec ma podlaczona pogodówke to ona steruje krzywą grzewczą.

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      Na pewno ma na nią wpływ. Jest jednym z wielu czynników branych pod uwagę przy sterowaniu krzywą grzewczą.

  • @krisluk6762
    @krisluk6762 2 роки тому

    nie ma sprzęgł tylko rozdzielacz

    • @domowyinstalator
      @domowyinstalator  2 роки тому

      To jest sprzęgło zintegrowane z rozdzielaczem (Vaillant WHV 35).