ARQ pełen szacun, że cały czas masz i używasz ten telewizorek:) Często wracam do filmików z nim bo przypomina mi szczenięce lata kiedy to u prababci na wsi oglądałem na jego bracie Misia Uszatka :)
Szacun za oglądanie tv w 21wieku na takim zabytku. Moi rodzice mieli Rubina - ciężkie toto było i psuło się minimum raz do roku. W końcu w roku bodaj 93-cim został wywalony i kupiony nowy Samsung, 20 calowy, który działał przez następne 20 lat bez żadnej awarii. W końcu został oddany komuś za darmo, działający lecz z uszkodzoną klapką pilota.
@@alexplus256 używam zamiennie kilku odbiorników. Zależnie od nastroju, okoliczności, chęci i innych okazji. Np. jak mam ochotę oglądać filmy czarno-białe, kroniki filmowe, teatr "Kobra", itd., to wyciągam i ustawiam telewizor czarno-biały - jeden z "Neptunów". Choć najczęściej jest to ulubiony "Neptun 626". Jak już się naoglądam i mam ochotę na kolor, wystawiam "Syriusza", lub kolorowego "Neptuna". Używam go jakiś czas - np. ze dwa miesiące i znów zamieniam na inny z kolekcji :)
@Maks 2008 obecnie używam "Neptuna M547T". Bardzo go lubię, za klasyczny, choć nowoczesny wygląd i bardzo ładne kolory. Oprócz niego, używam też przenośnego "Neptuna 150".
@UNITRAzrk ostatnio używałem "Neptuna 626". Ale jak zwykle z czasem zatęskniłem za kolorem i obecnie używam "Syriusza TC-502" :) Jak już obejrzę to na co mam ochotę, za kilka tygodni, lub miesięcy, w centralnym miejscu znów stanie "Neptun 626". Później znów kolor, tyle że "Neptun color" i tak w kółko. Po prostu bardzo lubię te telewizory.
Genialny film z klimatem. Pamiętam doskonale ten model, wieki temu za nastolatka wymieniałem w nim jakąś lampę ;) A zapach wnętrza jest nie do opowiedzenia!
Mialem taki,potem wstawilam do niego glowice na tranzystorach. Nie pamietam jaka, Ale miala trzy klawisze no i programator na potencjometrach UHF VHF :)
Kolejny niesamowity film... Jak miałem już kilkanaście lat to pamiętam że w domu mieliśmy Neptuna 471 czy jakoś tak, on był od dłuższego czasu z Nami, ale w czasach około początku 90-tych lat kiedy już w domu zagościł kolorowy Hitachi ten Neptun działał, i w dodatku pamiętam jak w któreś Święta Bożego Narodzenia oglądałem na nim na Polsacie film Blues Brothers. Z nie do powtórzenia tłumaczeniem czytanym przez lektora - luźnym i śmiesznym. Nie to co teraz...
W Berylu-102 mialem to samo kiedys. Przerwy dostal jeden z opornikow drutowych. Jakoże nie mialem go skad wziac, to zmajstrowalem go sobie z kawalka porcelitu i odpowiedniej ilosci zwojow cienkiego drutu oporowego.
Pamiętam jako młody chłopak,chciałem dotknąć śrubokrętem/próbnikiem lamy od wysokiego napięcia(jednej z tych w osłonie metalowej) Wow.....nie zdążyłem dotknąć a w odległości kilkunastu cm pojawił się piorun a przez rękę przeszedł mnie porażający ból.Ale się wtedy wystraszyłem :-)
ha, no właśnie :D To chyba musi przeżyć każdy chłopak, który w wieku 15 lat otrzymuje od wujka rozregulowany stary telewizor typu NEPTUN 411 i próbnikiem szuka uszkodzenia. Przeżyłem dokładnie to samo! :D
Trafiłem na Pański kanał za pomocą wentylatora PREDOM . Sam zbieram takie przedmioty i poprostu jestem oczarowany klimatem który wylewa się z tych filmów. Cudowna robota. Mam nadzieję że filmy będą się pojawiały częściej. Zostaje na stałe. ;) Pozdrawiam serdecznie .
Witam Z którego roku jest ten odbiornik telewizyjny?? W ujęciu 2:39 widać 3 tranzystory, czy to są jedyne jakie odbiornik posiada czy jest ich więcej ?? Pytanie ostatnie:) Czy posiada Pan jakiś współczesny odbiornik LCD LED, czy używa tych co były prezentowane na pozostałych Pańskich filmach ? Pozdrawiam
Rok 1974, a więc do elektroniki powszechnego użytku, wkraczają tranzystory i układy scalone. Choć w kraju produkuje się nowoczesne tranzystorowe odbiorniki radiowe - przenośne i stacjonarne, stereofoniczne, również klasy HiFi, magnetofony szpulowe i kasetowe, gramofony - to jednak w produkcji znajduje się wiele modeli telewizorów, ze z unifikowaną elektroniką w postaci dwóch płytek motażowych, a na bazie których produkowano wiele odmian telewizorów jeszcze w latach 60-ych. Technicznie były to bardzo udane konstrukcje i mało awaryjne. Dlatego zanim pojawiły się tzw. "hybrydy" tranzystorowo - lampowe typu "Libra", "Saturn", "Antares", a nawet całkowicie tranzystorowe - np. super nowoczesna "Vela", produkowano jeszcze telewizory w oparciu o starszą, ale sprawdzoną i stale unowocześnianą elektronikę, w nowych obudowach i z nowymi kineskopami. Nie mam i nie używam telewizora LCD, lub LED. Nie interesują mnie one kompletnie. Obecna telewizja zresztą też. Dzięki za zainteresowanie się filmem i ciekawe pytanie :)
Oj w takim strychowym staruszku, wiele może być przyczyn. Od bezpiecznika począwszy, poprzez rezystory drutowe obniżające napięcie - przerwa którą da się wykryć prostym pomiarem rezystancji.
Odszukaj na płycie potencjometr nastawny podpisany jako "synchro V" lub "synchro pionowa". Chodzi o regulację synchronizacji pionowej. Delikatnie wypośrodkuj położenie potencjometru przy którym synchro jest utrzymane. Regulacja oczywiście po nagrzaniu odbiornika, czyli wówczas gdy usterka występuje.
Cudowny sprzęt, kineskopy dają ten klimat, tylko strach żeby się nie paliły lampy jak to w niektórych modelach było :( jak to teraz jest z odbiorem na kineskopach? W końcu bym musiał ruszyć czeską Teslę, ale nie mam pomysłu jak się zabrać za odbiór kanałów. Widzę że używasz tego odbiornika unitry, nie wiesz czy do innych telewizor też jest potrzebny i czy są współczesne zamienniki?
Lampy są trwałe i funkcjonują latami, a nawet dekadami bez konieczności wymiany. Ta lampa uległa uszkodzeniu przypadkowo, choć z czasem inne też pewnie ulegną zużyciu. Lampy obecnie nie są już tak trudne do zdobycia. Jeszcze wiele z nich można kupić, nawet zupełnie nowe. Internet, giełdy, ogłoszenia, składnice elektrozłomu. Do odbioru programów z dekodera, odtwarzacza, lub innych źródeł audio-video na starym odbiorniku, wystarczy modulator, lub dekoder DVBT z modulatorem. Są już takie. Ewentualnie magnetowid, którego modulator pozwala odbierać sygnał z urządzenia do niego podłączonego. Jeśli telewizor ma pasmo VHF to potrzebny jest adaptor na pasmo UHF. Jeśli odbiornik jest nowszy, ma zintegrowaną głowicę VHF/UHF to właściwie niczego więcej nie potrzeba. Jeśli mieszkamy na osiedlu z kablówką, to też nic nie jest potrzebne. Analogowy sygnał z gniazda kablówki, jest gotowy do odbioru przez każdy typowy telewizor.
@@ARQ-TONTECH Dzięki za odpowiedź, mam starego junosta 402b i też używam modulatora do niego ale poprzedni właściciel miał go podłączonego do kablówki i działało bez dodatkowych urządzeń. Zastanawiało mnie tylko jak podłączasz swojego Neptuna :)
@@szm0n864 w przypadku kablówki, nie potrzeba modulatora, jeśli odbiornik ma zintegrowaną głowicę VHF/UHF. Do "starszaków" potrzebna jedynie przystawka - adaptor UHF i też wystarczy.
@@szm0n864 to jest przystawka - adaptor UHF, uzupełniający odbiornik o ten zakres. Wiele telewizorów w latach 60-ych i początku lat 70-ych, posiadało jeden zakres częstotliwości tzw. VHF - kanały 1 - 12. Wówczas było to wystarczające, nawet gdy pojawił się 2 program telewizji. W wielu rejonach obydwa programy nadawano wyłącznie w paśmie VHF i było to jeszcze wystarczające. Oczywiście w różnych rejonach na różnych kanałach. U nas, program 1 od momentu uruchomienia nadajnika na Ślęży, nadawano na kanale 12. Lecz z czasem rozszerzono nadawanie porgramu 2 i programów regionalnych. W wielu rejonach zaczęto je nadawać w paśmie UHF - kanały 21 - 60. U nas program 2 nadawano na kanale 25. Kto kupił nowego typu odbiornik - miał wszystko, bo zawierał on zintegrowaną głowicę VHF/UHF. Kto chciał na starszym telewizorze odbierać programy z pasma UHF, musiał dołożyć do swojego odbiornika specjalną przystawkę - właśnie ten adaptor, który umożliwiał przełączanie odbiornika z pasma VHF na UHF i odwrotnie, czyniąc odbiornik "pełnopasmowym". Montaż i działanie adaptora, pokazałem w innym filmie. Dziękuję za zainteresowanie się tematem i ciekawe pytanie.
Prosto z dawnego warsztatu pod nazwą "TELERADIOMECHANIKA". To już dość dawno temu. Lampy otrzymałem od ojca kolegi z podwórka, który zamykał działalność warsztatu.
@@ARQ-TONTECH Neptun 212a to telewizor klasy popularnej z kineskopem bezimplozyjnym o przekątnej ekranu 40 cm (110 stopni). Głowica 12 kanałowa na pasmo I, II, III. Odbiornik zrealizowany jest w oparciu o zunifikowane płytki Z15 i Z2M3. Jest to zmodyfikowana odmiana telewizora neptun 212 (1972-1973) Lampy: PCC801; PCC88; 2x EF183; EF80; PCF82; PFL200; PCL86; ECH84; PCL805; EAA91; PL500; PY88; EY86 Producent: Unitra Unimor Lata produkcji: 1973-1974 Źródło: stare telewizory.eu
Wracają dobre czasy na takie sprzęty, dawniej niszczone !, wyrzucane (sam niestety tak robiłem) nie mogę sobie tego wybaczyć!. Wystarczy zagadać ze starymi pracownikami (ZURiT) każdy z nich w czasach zauroczenia tanim jarmarcznym szajsem lata (90-e) w TYSIĄCACH SZTUK (pełne tiry) wyrzucał jak leci sprzęty RTV na śmietnik;-((. Teraz nieliczne zachowane są zbierane odnawiane, dzięki moim zdaniem między innymi; internetowi.
Kompletnie zużyte, lub uszkodzone mechanicznie - jak ta pokazana na filmie, tak. To konieczność. Mieszanie lamp zużytych, z jeszcze nadającymi się do eksploatacji, oraz lampami nowymi, byłoby nonsensem. Przechowywanie ich nawet oddzielnie, ale jednak przechowywanie, również jest nieracjonalne. Przy czym biorąc pod uwagę ostatnie 20 lat, to pierwsza lampa jakiej się pozbyłem. Lampy pierwszorzędne, jak widać, trzymam w należytym porządeczku. Używane - w pudełeczku :)
Witam mam problem z NEPTUNem 471 po włączeniu brak reakcji prąd dochodzi bezpieczniki sprawdzałem nie są przepalone nawet zmieniłem poda również pan ile powinno być bezpieczników w tym telewizorze ?
No cóż. Trudno cokolwiek radzić na odległość. Należy wykonać pomiary napięć w zasilaczu i poszczególnych obwodach. Przy czym bez schematu, nie ma co się za to zabierać. Początkującym, polecam odbiorniki lampowe, lub tranzystorowo-lampowe, tzw. hybrydowe. O wiele ciekawsze i bardzo mało awaryjne.
@@ARQ-TONTECH winny był filtr przeciwzakłóceniowy c401 i rezystor R401 Transformator dałem do sprawdzenia sąsiadowi który naprawiał tv radia i inne sprzęty unitry jak były jeszcze na gwarancji Niedługo będę szedł po ten transformator
Jakoś nie było czasu. 😅 Ale przedstawiona sytuacja, inscenizuje typową naprawę w stylu teleradiomechanika ZURiT-u, wzywanego niegdyś do naprawy telewizora. Zazwyczaj wpadał nagle, wcześniej wezwany telefonią stacjonarną. Kładł na stole czarny neseser, skrywający masę elektronicznych szpargałów, nieco sterany miernik i mocno sfatygowaną lutownicę transformatorową. Włączał telewizor i po krótkiej obserwacji zdejmował tylną ściankę. Wyjmował szybko podejrzaną lampę, wstawiając nową, względnie wymieniał jakiś element, po czym ponownie włączał odbiornik, a gdy ten już działał, zakładał ściankę, wystawiał rachunek i tyle go widzieli. O odkurzaniu mowy nie było! 😄
Staraj się używać formy w ogóle Poza tym obecnie nawet mamy powrót wzmacniaczy lampowych, więc aż tak one nie wyszły z użycia. Ogólnie jak się dobrze poszpera można dostać te stare lampy, choć nie wszystkie :(
Akurat PCL805/PCL85 to są tzw "śmieciowe lampy". Do niczego poza telewizorem się w sumie nie nadają. Niby pentoda ale "siodło" na charakterystyce niczym w tetrodzie. Strasznie nieliniowa lampa. Od biedy jako trioda radzi sobie nieco lepiej w jakichś eksperymentalnych wzmacniaczach audio. Zwykle można kupić za 3-4zł nową lampę. Nie produkują ich ale są olbrzymie zapasy.
@@Pawelr98 racja. Stworzona do pracy w telewizorach. Jest tyle fajnych lamp z których można zbudować wzmacniacz, a PCL-805 zostawić użytkownikom starych telewizorów :)
Powiedz mi kolego, czy jest możliwość przerobienia takiego telewizora na kolorowy, pamiętam, że w latach 80- tych ludzie robili takie rzeczy, a jak to wygląda dziś?
Nie. Z pewnością nie na bazie układu lampowego, obecnego w tym telewizorze. Trzeba budować niektóre układy zupełnie od podstaw. Dawniej, co bardziej ambitni, mieli różne pomysły na telewizor inny niż wszystkie. Niektórzy budowali od podstaw. Lecz najpewniej był to składak ze zdobytych płyt, części i kineskopu. Funkcjonowały kiedyś sklepy typu "BOMIS", gdzie sprzedawano części elektroniczne, gotowe podzespoły z niewielkimi uszkodzeniami, lub małymi brakami i jak ktoś miał szczęście i chęć, kompletował, aż w końcu udało mu się coś zbudować. Nigdy jednak nie widziałem takiego telewizora. Słyszałem tylko, ale nikt się nie pochwalił. Natomiast widziałem szereg odbiorników radiowych, tunerów stereo i wzmacniaczy domowej roboty.
@@ARQ-TONTECH Witam, no właśnie upewniłeś mnie w przekonaniu, że nie da się tego zrobić, właściciel Zurit-u, który od 35 lat naprawia takie sprzęty, też powiedział to samo. Dziękuję za odpowiedź.
Bardziej utraciła emisję, jak próżnię - getter nadal jest, chyba, że robił się przeźroczysty (tak miałem w Figarze na ECL 82, znalazłem też mikropęknięcie na bańce). Telewizyjnych lamp mam dostatek, w tym komplet sprawnych do Beryla, z radiowymi jest niestety gorzej.
Zanim cokolwiek napiszę, lub zrobię o tym film, sprawdzam dwa razy. Utrata próżni. Lampa pękła. Stało się to zupełnie przypadkowo. Po upływie kilku godzin, zrobiła się biała.
@@DoubleSuper8 prezentacja ta, nie ma na celu udowadniać czegokolwiek, ale pomagać innym w ratowaniu tego typu telewizorów. Niejako informować, na które miejsce zwórcić uwagę, w przypadku awarii odchylania pionowego. Dziękuję za zainteresowanie się filmem i aktywność.
Nie było czasu. Fajny film leciał! :D Zresztą jak pamiętam wizyty szanownych mechaników z ZURiTu, do jakiegokolwiek telewizora, nigdy nie przejmowali się kurzem. Wymieniali szybko co trzeba, zakładali tylną osłonę i... dziękuję, przepraszam, do widzenia :) Napatrzyłem się.
Lampy działają w bardzo prosty sposób podgrzewana przez żarnik katoda emituje elektrony mtóre są łapane lub dodawane przez ewentualną sitkę i biegną do anody czyli na wyjście bo są przez nią przyciągane
Oj wypadałoby ten zachowany telewizorek poczyścić w środku z kurzu. Nie jest to jakieś wielkie coś, odkurzacz, pędzelek i jazda. Od braku dbania o czyszczenie z kurzu często zapalały się telewizory, zwłaszcza radzieckie Rubiny, bo tam lamp było trochę więcej, niż w zwykłym, czarno-białym telewizorze. Raz na rok minimum jak się przeczyściło, to żadnych pożarów nie było.
@@MrOprawca1978 26 lamp to żaden nie miał. Największa liczba lamp z jaką się spotkałem w polskim telewizorze, to WZT "Koral" - 20 lamp, łącznie z kineskopową.
Coś pięknego i ten termometr z "wychodzącymi figurkami".Super.
ARQ pełen szacun, że cały czas masz i używasz ten telewizorek:) Często wracam do filmików z nim bo przypomina mi szczenięce lata kiedy to u prababci na wsi oglądałem na jego bracie Misia Uszatka :)
Szacun za oglądanie tv w 21wieku na takim zabytku. Moi rodzice mieli Rubina - ciężkie toto było i psuło się minimum raz do roku. W końcu w roku bodaj 93-cim został wywalony i kupiony nowy Samsung, 20 calowy, który działał przez następne 20 lat bez żadnej awarii. W końcu został oddany komuś za darmo, działający lecz z uszkodzoną klapką pilota.
20 cali w plastiku? To nie to samo co "Rubin". Ekran większy i ten basowy dźwięk. W ruskich telewizorach były porządne głośniki.
Świetny filmik! Na Wielkanoc chciał sobie wolne sprawić, ale Ty mu na to nie pozwoliłeś! Wszystkiego dobrego na te święta!
Pozdrawiam!
Wystraczająco długo odpoczywał. Niech sobie trochę pogra, zanim zastąpi go inny :)
@@ARQ-TONTECH A jaki go ma zastąpić? Jakiś Neptun, czy może inny(helios, czy coś innego?). Pozdrawiam serdecznie!
@@alexplus256 używam zamiennie kilku odbiorników. Zależnie od nastroju, okoliczności, chęci i innych okazji. Np. jak mam ochotę oglądać filmy czarno-białe, kroniki filmowe, teatr "Kobra", itd., to wyciągam i ustawiam telewizor czarno-biały - jeden z "Neptunów". Choć najczęściej jest to ulubiony "Neptun 626". Jak już się naoglądam i mam ochotę na kolor, wystawiam "Syriusza", lub kolorowego "Neptuna". Używam go jakiś czas - np. ze dwa miesiące i znów zamieniam na inny z kolekcji :)
@Maks 2008 obecnie używam "Neptuna M547T". Bardzo go lubię, za klasyczny, choć nowoczesny wygląd i bardzo ładne kolory. Oprócz niego, używam też przenośnego "Neptuna 150".
@UNITRAzrk ostatnio używałem "Neptuna 626". Ale jak zwykle z czasem zatęskniłem za kolorem i obecnie używam "Syriusza TC-502" :) Jak już obejrzę to na co mam ochotę, za kilka tygodni, lub miesięcy, w centralnym miejscu znów stanie "Neptun 626". Później znów kolor, tyle że "Neptun color" i tak w kółko. Po prostu bardzo lubię te telewizory.
Super, ładny zapas lamp a w ogóle Ciebie sie zawsze ogląda doskonale.Pozdrawiam.
Dzięki! Pozdrawiam!
Jak zawsze wspaniały film. :-)
Genialny film z klimatem. Pamiętam doskonale ten model, wieki temu za nastolatka wymieniałem w nim jakąś lampę ;) A zapach wnętrza jest nie do opowiedzenia!
Piękna robota jak zawsze wesołych świąt 🐣🎍🐣
Teraz ceny na pudełeczkach lamp jakże aktualne :) Pozdrawiam
XD
Sprzedaje Pan Lampy?
kocham te modele z tym adapterem UHF na kableku :)) i Zazdroszczę zestawu zapasowego oryginalnych lamp próżnowych :)
To Ty nie wiedziałeś o Tym?? Arek ma wehikuł czasu... Jeżeli czegoś potrzebuje to się cofa w czasie i kupuje. xD
Mialem taki,potem wstawilam do niego glowice na tranzystorach. Nie pamietam jaka, Ale miala trzy klawisze no i programator na potencjometrach UHF VHF :)
mój Boże... wspomnienia wracają
I to czekanie po włączeniu na "nagrzanie" lamp ;)
Kolejny niesamowity film... Jak miałem już kilkanaście lat to pamiętam że w domu mieliśmy Neptuna 471 czy jakoś tak, on był od dłuższego czasu z Nami, ale w czasach około początku 90-tych lat kiedy już w domu zagościł kolorowy Hitachi ten Neptun działał, i w dodatku pamiętam jak w któreś Święta Bożego Narodzenia oglądałem na nim na Polsacie film Blues Brothers. Z nie do powtórzenia tłumaczeniem czytanym przez lektora - luźnym i śmiesznym. Nie to co teraz...
Fantastyczne wspomnienie. Takie są najcenniejsze! Dzięki! :)
W Berylu-102 mialem to samo kiedys. Przerwy dostal jeden z opornikow drutowych. Jakoże nie mialem go skad wziac, to zmajstrowalem go sobie z kawalka porcelitu i odpowiedniej ilosci zwojow cienkiego drutu oporowego.
Nareszcie jakiś telewizorek :D
Poza tym życzę panu udanej Wielkanocy! ;)
Szybka i skuteczna naprawa telewizora 😉
Like!
Pozdrawiam,
Pamiętam jako młody chłopak,chciałem dotknąć śrubokrętem/próbnikiem lamy od wysokiego napięcia(jednej z tych w osłonie metalowej)
Wow.....nie zdążyłem dotknąć a w odległości kilkunastu cm pojawił się piorun a przez rękę przeszedł mnie porażający ból.Ale się wtedy wystraszyłem :-)
ha, no właśnie :D
To chyba musi przeżyć każdy chłopak, który w wieku 15 lat otrzymuje od wujka rozregulowany stary telewizor typu NEPTUN 411 i próbnikiem szuka uszkodzenia. Przeżyłem dokładnie to samo! :D
Trafiłem na Pański kanał za pomocą wentylatora PREDOM . Sam zbieram takie przedmioty i poprostu jestem oczarowany klimatem który wylewa się z tych filmów. Cudowna robota. Mam nadzieję że filmy będą się pojawiały częściej. Zostaje na stałe. ;) Pozdrawiam serdecznie .
Dziękuję za zaintersowanie się moim kanałem i wyróżnienie :)
@@ARQ-TONTECH Witam w jaki sposób mogę podłączyć dekoder DVB-T do Neptuna?
Neptun i proszę podać trzycyfrowy symbol. Chodzi o weryfikację złącz - antenowego i ew. dodatkowego.
@@ARQ-TONTECH Niestety nie zrozumiałem odpowiedzi wydaję mi się że jest nie pełna albo twoja klawiatura zjadła połowę zadania..
Jaki typ "neptuna"?
Dzięki za podpowiedź.
Cudowny telewizor! Ile ma on cali?
16''
@@ARQ-TONTECH rzadko spotykany
Witam
Z którego roku jest ten odbiornik telewizyjny??
W ujęciu 2:39 widać 3 tranzystory, czy to są jedyne jakie odbiornik posiada czy jest ich więcej ??
Pytanie ostatnie:)
Czy posiada Pan jakiś współczesny odbiornik LCD LED, czy używa tych co były prezentowane na pozostałych Pańskich filmach ?
Pozdrawiam
Rok 1974, a więc do elektroniki powszechnego użytku, wkraczają tranzystory i układy scalone. Choć w kraju produkuje się nowoczesne tranzystorowe odbiorniki radiowe - przenośne i stacjonarne, stereofoniczne, również klasy HiFi, magnetofony szpulowe i kasetowe, gramofony - to jednak w produkcji znajduje się wiele modeli telewizorów, ze z unifikowaną elektroniką w postaci dwóch płytek motażowych, a na bazie których produkowano wiele odmian telewizorów jeszcze w latach 60-ych. Technicznie były to bardzo udane konstrukcje i mało awaryjne. Dlatego zanim pojawiły się tzw. "hybrydy" tranzystorowo - lampowe typu "Libra", "Saturn", "Antares", a nawet całkowicie tranzystorowe - np. super nowoczesna "Vela", produkowano jeszcze telewizory w oparciu o starszą, ale sprawdzoną i stale unowocześnianą elektronikę, w nowych obudowach i z nowymi kineskopami.
Nie mam i nie używam telewizora LCD, lub LED. Nie interesują mnie one kompletnie. Obecna telewizja zresztą też. Dzięki za zainteresowanie się filmem i ciekawe pytanie :)
Witam. Posiadam telewizor Diora Szecherezada, który nie chce się w ogóle włączyć. Co może być nie tak?
Oj w takim strychowym staruszku, wiele może być przyczyn. Od bezpiecznika począwszy, poprzez rezystory drutowe obniżające napięcie - przerwa którą da się wykryć prostym pomiarem rezystancji.
A pokazał by jak wymienić włącznik?
@UNITRAzrk ale ja mam neptun 429
Wyjęłeś lampę PCL805, z odwrotnie umieszczonego w kuwecie opakowania zastępczego, jakby to był nowy egzemplarz... ;-) Oj - nieładnie...!!! :-P
O kurde,nie wiedziałem że takie sprzęty mogą jeszcze odbierać.Mam ametysta 102 tylko muszę gdzieś poszukać na portalach takiej przystawki.
Albo modulatora VHF/UHF, do którego podłącza się źródło sygnału, modulator do telewizora i już można oglądać "Czterech pancernych" na "ametyście" :)
Czym jest ta przystawka ustawiona na odbiorniku?
W jaki sposób telewizor odbiera współczesne stacje?
ua-cam.com/video/q2CoayUpato/v-deo.html
Witam mam pytanie skacze mi obraz w telewizorze unitra 221A tak po 5 minutach zaczyna skakać góra dół co może być przyczyną? Pozdrawiam
Odszukaj na płycie potencjometr nastawny podpisany jako "synchro V" lub "synchro pionowa". Chodzi o regulację synchronizacji pionowej. Delikatnie wypośrodkuj położenie potencjometru przy którym synchro jest utrzymane. Regulacja oczywiście po nagrzaniu odbiornika, czyli wówczas gdy usterka występuje.
ARQ jak zrobiłeś że kamera tak ładnie obraz złapała ? pozdrawiam
Technika firmowa :)
Jeśli filmujemy ekran o odświeżaniu 50Hz w dobrze oświetlonym wnętrzu, to obraz zostanie sfilmowany normalnie.
ARQ jakim cudem on coś odbiera i wyświetla jak jest zmieniony sygnał???
Technika firmowa :)
Konwertery i ci będzie chodziło.
Mieliśmy taki telewizor, tylko w naszym modelu potencjometry były na dole pod ekranem.
...aaa to NEPTUN 212 :)
Cudowny sprzęt, kineskopy dają ten klimat, tylko strach żeby się nie paliły lampy jak to w niektórych modelach było :(
jak to teraz jest z odbiorem na kineskopach? W końcu bym musiał ruszyć czeską Teslę, ale nie mam pomysłu jak się zabrać za odbiór kanałów. Widzę że używasz tego odbiornika unitry, nie wiesz czy do innych telewizor też jest potrzebny i czy są współczesne zamienniki?
Lampy są trwałe i funkcjonują latami, a nawet dekadami bez konieczności wymiany. Ta lampa uległa uszkodzeniu przypadkowo, choć z czasem inne też pewnie ulegną zużyciu. Lampy obecnie nie są już tak trudne do zdobycia. Jeszcze wiele z nich można kupić, nawet zupełnie nowe. Internet, giełdy, ogłoszenia, składnice elektrozłomu.
Do odbioru programów z dekodera, odtwarzacza, lub innych źródeł audio-video na starym odbiorniku, wystarczy modulator, lub dekoder DVBT z modulatorem. Są już takie. Ewentualnie magnetowid, którego modulator pozwala odbierać sygnał z urządzenia do niego podłączonego. Jeśli telewizor ma pasmo VHF to potrzebny jest adaptor na pasmo UHF. Jeśli odbiornik jest nowszy, ma zintegrowaną głowicę VHF/UHF to właściwie niczego więcej nie potrzeba. Jeśli mieszkamy na osiedlu z kablówką, to też nic nie jest potrzebne. Analogowy sygnał z gniazda kablówki, jest gotowy do odbioru przez każdy typowy telewizor.
Telewizor jest podłączony do kablówki?
Taki telewizor może odbierać sygnał z różnych źródeł, pod warunkiem zastosowania modulatora.
@@ARQ-TONTECH Dzięki za odpowiedź, mam starego junosta 402b i też używam modulatora do niego ale poprzedni właściciel miał go podłączonego do kablówki i działało bez dodatkowych urządzeń. Zastanawiało mnie tylko jak podłączasz swojego Neptuna :)
@@szm0n864 w przypadku kablówki, nie potrzeba modulatora, jeśli odbiornik ma zintegrowaną głowicę VHF/UHF. Do "starszaków" potrzebna jedynie przystawka - adaptor UHF i też wystarczy.
@@ARQ-TONTECH ten sprzęcik co leży na telewizorze to modulator?
@@szm0n864 to jest przystawka - adaptor UHF, uzupełniający odbiornik o ten zakres. Wiele telewizorów w latach 60-ych i początku lat 70-ych, posiadało jeden zakres częstotliwości tzw. VHF - kanały 1 - 12. Wówczas było to wystarczające, nawet gdy pojawił się 2 program telewizji. W wielu rejonach obydwa programy nadawano wyłącznie w paśmie VHF i było to jeszcze wystarczające. Oczywiście w różnych rejonach na różnych kanałach. U nas, program 1 od momentu uruchomienia nadajnika na Ślęży, nadawano na kanale 12. Lecz z czasem rozszerzono nadawanie porgramu 2 i programów regionalnych. W wielu rejonach zaczęto je nadawać w paśmie UHF - kanały 21 - 60. U nas program 2 nadawano na kanale 25. Kto kupił nowego typu odbiornik - miał wszystko, bo zawierał on zintegrowaną głowicę VHF/UHF. Kto chciał na starszym telewizorze odbierać programy z pasma UHF, musiał dołożyć do swojego odbiornika specjalną przystawkę - właśnie ten adaptor, który umożliwiał przełączanie odbiornika z pasma VHF na UHF i odwrotnie, czyniąc odbiornik "pełnopasmowym". Montaż i działanie adaptora, pokazałem w innym filmie. Dziękuję za zainteresowanie się tematem i ciekawe pytanie.
Jak nazywa się to coś na telewizorze
Adaptor - zwany przystawką, rozszerzający zakres kanałów.
Ładny ten neptun. Skąd te lampy są? Czy prosto ze sklepu czy znalezione?
Prosto z dawnego warsztatu pod nazwą "TELERADIOMECHANIKA". To już dość dawno temu. Lampy otrzymałem od ojca kolegi z podwórka, który zamykał działalność warsztatu.
@@ARQ-TONTECH Neptun 212a to telewizor klasy popularnej z kineskopem bezimplozyjnym o przekątnej ekranu 40 cm (110 stopni). Głowica 12 kanałowa na pasmo I, II, III. Odbiornik zrealizowany jest w oparciu o zunifikowane płytki Z15 i Z2M3. Jest to zmodyfikowana odmiana telewizora neptun 212 (1972-1973)
Lampy: PCC801; PCC88; 2x EF183; EF80; PCF82; PFL200; PCL86; ECH84; PCL805; EAA91; PL500; PY88; EY86
Producent: Unitra Unimor
Lata produkcji: 1973-1974
Źródło: stare telewizory.eu
O dziatkach niejadkach :D
Wracają dobre czasy na takie sprzęty, dawniej niszczone !, wyrzucane (sam niestety tak robiłem) nie mogę sobie tego wybaczyć!. Wystarczy zagadać ze starymi pracownikami (ZURiT) każdy z nich w czasach zauroczenia tanim jarmarcznym szajsem lata (90-e) w TYSIĄCACH SZTUK (pełne tiry) wyrzucał jak leci sprzęty RTV na śmietnik;-((. Teraz nieliczne zachowane są zbierane odnawiane, dzięki moim zdaniem między innymi; internetowi.
Co robisz z uszkodzonymi lampami? Wywalasz do śmieci?
Kompletnie zużyte, lub uszkodzone mechanicznie - jak ta pokazana na filmie, tak. To konieczność. Mieszanie lamp zużytych, z jeszcze nadającymi się do eksploatacji, oraz lampami nowymi, byłoby nonsensem. Przechowywanie ich nawet oddzielnie, ale jednak przechowywanie, również jest nieracjonalne. Przy czym biorąc pod uwagę ostatnie 20 lat, to pierwsza lampa jakiej się pozbyłem.
Lampy pierwszorzędne, jak widać, trzymam w należytym porządeczku.
Używane - w pudełeczku :)
Witam mam problem z NEPTUNem 471 po włączeniu brak reakcji prąd dochodzi bezpieczniki sprawdzałem nie są przepalone nawet zmieniłem poda również pan ile powinno być bezpieczników w tym telewizorze ?
Bezpieczników jest trzy. Jeden przed transformatorem i dwa tuż za za nim w obwodach zasilacza.
@@ARQ-TONTECHZnalazłem chwilę czasu na męczenie się z tym telewizorem bezpieczniki sprawdziłem brak reakcji co może być i jak to sprawdzić?
No cóż. Trudno cokolwiek radzić na odległość. Należy wykonać pomiary napięć w zasilaczu i poszczególnych obwodach. Przy czym bez schematu, nie ma co się za to zabierać. Początkującym, polecam odbiorniki lampowe, lub tranzystorowo-lampowe, tzw. hybrydowe. O wiele ciekawsze i bardzo mało awaryjne.
@@ARQ-TONTECH winny był filtr przeciwzakłóceniowy c401 i rezystor R401
Transformator dałem do sprawdzenia sąsiadowi który naprawiał tv radia i inne sprzęty unitry jak były jeszcze na gwarancji
Niedługo będę szedł po ten transformator
Witam,jaki to program leci w telewizorze?
Film edukacyjny, o żywieniu najmłodszych.
"O dziatkach niejadkach".
@@ARQ-TONTECH Dziękuję za odpowiedź.
To samo miałem w Uran T601A, wymiana TDA1170D i kilku kondensatorów przywróciła mu życie.
Te lampy są gdzieś wciąż produkowane czy po prostu odkupujesz gdzieś nowe od kogoś?
Niestety niec sa produkowane.
Na Słowacji i w Rosji niewielka część lamp jeszcze jest produkowana ale to głównie lampy audio .
I wtedy można było zbudować cały telewizor tylko z części produkowanych w kraju. A teraz?
Teraz nikt by się na to nie porwał :)
Dzięki za zainteresowanie się i pozytywne komentarze.
Tak bez odkurzenia baniek i pozostałych elementów?
Jakoś nie było czasu. 😅 Ale przedstawiona sytuacja, inscenizuje typową naprawę w stylu teleradiomechanika ZURiT-u, wzywanego niegdyś do naprawy telewizora. Zazwyczaj wpadał nagle, wcześniej wezwany telefonią stacjonarną. Kładł na stole czarny neseser, skrywający masę elektronicznych szpargałów, nieco sterany miernik i mocno sfatygowaną lutownicę transformatorową. Włączał telewizor i po krótkiej obserwacji zdejmował tylną ściankę. Wyjmował szybko podejrzaną lampę, wstawiając nową, względnie wymieniał jakiś element, po czym ponownie włączał odbiornik, a gdy ten już działał, zakładał ściankę, wystawiał rachunek i tyle go widzieli. O odkurzaniu mowy nie było! 😄
Czy takie lampy to są wogule do kupienia ? Bo sadze ze wogule nie ma ich w sprzedarzy
Staraj się używać formy w ogóle
Poza tym obecnie nawet mamy powrót wzmacniaczy lampowych, więc aż tak one nie wyszły z użycia. Ogólnie jak się dobrze poszpera można dostać te stare lampy, choć nie wszystkie :(
Akurat PCL805/PCL85 to są tzw "śmieciowe lampy". Do niczego poza telewizorem się w sumie nie nadają. Niby pentoda ale "siodło" na charakterystyce niczym w tetrodzie. Strasznie nieliniowa lampa. Od biedy jako trioda radzi sobie nieco lepiej w jakichś eksperymentalnych wzmacniaczach audio. Zwykle można kupić za 3-4zł nową lampę. Nie produkują ich ale są olbrzymie zapasy.
@@0111-s5s dziiekuje za poprawne słowo jak powinno się pisać
@@Pawelr98 dziękuje za odpowiedz na moje pytanie
@@Pawelr98 racja. Stworzona do pracy w telewizorach. Jest tyle fajnych lamp z których można zbudować wzmacniacz, a PCL-805 zostawić użytkownikom starych telewizorów :)
Powiedz mi kolego, czy jest możliwość przerobienia takiego telewizora na kolorowy, pamiętam, że w latach 80- tych ludzie robili takie rzeczy, a jak to wygląda dziś?
Nie. Z pewnością nie na bazie układu lampowego, obecnego w tym telewizorze. Trzeba budować niektóre układy zupełnie od podstaw. Dawniej, co bardziej ambitni, mieli różne pomysły na telewizor inny niż wszystkie. Niektórzy budowali od podstaw. Lecz najpewniej był to składak ze zdobytych płyt, części i kineskopu. Funkcjonowały kiedyś sklepy typu "BOMIS", gdzie sprzedawano części elektroniczne, gotowe podzespoły z niewielkimi uszkodzeniami, lub małymi brakami i jak ktoś miał szczęście i chęć, kompletował, aż w końcu udało mu się coś zbudować. Nigdy jednak nie widziałem takiego telewizora. Słyszałem tylko, ale nikt się nie pochwalił. Natomiast widziałem szereg odbiorników radiowych, tunerów stereo i wzmacniaczy domowej roboty.
@@ARQ-TONTECH Witam, no właśnie upewniłeś mnie w przekonaniu, że nie da się tego zrobić, właściciel Zurit-u, który od 35 lat naprawia takie sprzęty, też powiedział to samo. Dziękuję za odpowiedź.
Co to za serial?
Film oświatowy z 1961 roku, zatytułowany: "O dziatkach niejadkach".
0:28 czy tam chyba był reksio?
Nie było widać ale była muzyka
Bardziej utraciła emisję, jak próżnię - getter nadal jest, chyba, że robił się przeźroczysty (tak miałem w Figarze na ECL 82, znalazłem też mikropęknięcie na bańce). Telewizyjnych lamp mam dostatek, w tym komplet sprawnych do Beryla, z radiowymi jest niestety gorzej.
Zanim cokolwiek napiszę, lub zrobię o tym film, sprawdzam dwa razy. Utrata próżni.
Lampa pękła. Stało się to zupełnie przypadkowo. Po upływie kilku godzin, zrobiła się biała.
Na filmiku może nie widać, ale wierzę. Zdziwiło mnie, że getter nieruszony ale może nie nabrała aż tyle powietrza. Grunt, że telewizorro działa ;)
@@DoubleSuper8 prezentacja ta, nie ma na celu udowadniać czegokolwiek, ale pomagać innym w ratowaniu tego typu telewizorów. Niejako informować, na które miejsce zwórcić uwagę, w przypadku awarii odchylania pionowego. Dziękuję za zainteresowanie się filmem i aktywność.
@@ARQ-TONTECH ta lumpa odpowiada za pion. Więc jak mi w Berylu pionu zabraknie, wiem, gdzie szukać usterki ;)
Heh, mam takie pudełka lampek oczywista tych do audio hifi czyli ecl 86(mega drogie nos. Dziś) i pcl 86 😉
dzieki ci panie za LCD
mam taki sam problem tylko w telewizorze ametyst ;)
Prosi się żeby go w srodeczku wyczyścić mój dziadek taki miał
Miałem to robić, ale postanowiłem zostawić go takim jaki jest. Ten kurz to też jego historia. Za to mam inne, czyściutkie telewizorki :)
Nowsza wersja lampy PL 85
Najważniejsze to kompresor i wydmuchać caly kurz ,bo wysokie napięcie uwielbia go ...:D
Nie było czasu. Fajny film leciał! :D
Zresztą jak pamiętam wizyty szanownych mechaników z ZURiTu, do jakiegokolwiek telewizora, nigdy nie przejmowali się kurzem. Wymieniali szybko co trzeba, zakładali tylną osłonę i... dziękuję, przepraszam, do widzenia :) Napatrzyłem się.
@@ARQ-TONTECH :D
Lampy działają w bardzo prosty sposób podgrzewana przez żarnik katoda emituje elektrony mtóre są łapane lub dodawane przez ewentualną sitkę i biegną do anody czyli na wyjście bo są przez nią przyciągane
Lampa odchylania pionowego PCL 805
Oj wypadałoby ten zachowany telewizorek poczyścić w środku z kurzu. Nie jest to jakieś wielkie coś, odkurzacz, pędzelek i jazda. Od braku dbania o czyszczenie z kurzu często zapalały się telewizory, zwłaszcza radzieckie Rubiny, bo tam lamp było trochę więcej, niż w zwykłym, czarno-białym telewizorze. Raz na rok minimum jak się przeczyściło, to żadnych pożarów nie było.
Rubin 714p ma 7 lamp + kineskopowa :)
Neptun 212A - aż 14 + kineskopowa :)
@@ARQ-TONTECH A który to miał 23 czy 26 lamp?
@@MrOprawca1978 26 lamp to żaden nie miał. Największa liczba lamp z jaką się spotkałem w polskim telewizorze, to WZT "Koral" - 20 lamp, łącznie z kineskopową.
@MrOprawca1978, z tego co wiem to w ruskich Rubinach przyczyną pożarów był głównie nie kurz a tekturowa wkładka w transformatorze...
@@JanKowalski-qv1oe najczęściej wszystkie lampowce zapalały się od kurzu, którego nie czyszczono
Przeważnie lampy wysiadały nic wiecej
To prawda. Niezwykle trwała konstrukcja.
Nawet super dźwięk z telewizorka, jednak lampa i kubatura samego odbiornika i doskonałego głośnika robi swoje.