Niečo sa dá určiť. Na niečo treba laboratóriá. Niečo sa dá zistiť poradením sa u skúsených. A niečo nevieme. A na niečo sa ešte len musí prísť. Táto zima bola veľmi vyčerpávajúca. Nezateplené úle sa komovačkami stávajú zateplenými. Aj v zateplených úľoch treba podľa stavby úľa robiť zužovanie a doteplovanie. Je to ako riadenie auta. Musia sa zohľadňovať mnohé okolnosti. A napriek všetkému, to všetko stále nevieme. Vďaka za video.
Souhlasim s vámi, každý si musí najít svojí cestu, která vyhovuje jemu i včelám. Co se týče tenkostěnných úlů a zateplených (polystyrenových) lze různými opatřeními u obou dosáhnout podobného - zajistit vzdušné zimování, kvůli vlhkosti a ochlazení včelstva tak aby neplodovaly. Na jaře zase uteplit tak aby byl dobrý jarní rozvoj. Já včelařím v tenkostěných úlech na zimu vyndám krajní plasty vyndám podmetovou podložku aby síto ve dně bylo volné a v předjaří dám podložku a včelstvo uteplim komorovačkami. Letos budu zkoušet polystyrénový úl od lysoně a porovnávat zimování a jarní rozvoj. Zase ve dně uvolním podmetové síto, krajní plasty dám pryč a ve strupku otevřu všech 7 kruhových otvorů na siťku a ve střeše všechny větrací otvory. Na jaře zase zastrčim podložku do dna zavřu kruhové otvory ve strupku. Co se týká úhynů včel, vědšna odchází na virózy, které přenáší varoa. Co s tím? Za mně jediná cesta je chovat včely co mají vysoký stupeň odolnosti. Chovat druhý a linie včel co nemají problém s kolapsy a ne furt dokola rozchovávat včely z těch linií co my zkolabovaly. Dám příklad a netvrdím že dále jmenované linie kolabují: chovám Sklenárky skolabuje mi přes zimu i když jsem zodpovědně léčil velká část stanoviště, tak nebudu dál kupovat oddělky se sklenarkou, ale zkusím Vigorkou nebo Buckfastku s VSH (teď mně tu spoustu včelařů odsoudí za Buckfastku! Já v současné době chovám kraňku, ale není pro mně důležité kterou včelu chovám ale její vlastnosti především odolnost) spousta mně bude odsuzovat že tokoví lidé kazí plemenářskou práci a čistotu kraňky a něco co funguje. Určitě to nefunguje když kraňka kolabuje a některé linie Buckfastku ne (pokud jsou v zahraničí linie kraňky, které jsou podobně odolné mněly by se dovézt a rozchovat). Že takoví lidé kazí plemenářskou práci? O jaké plemenářské práci to mluvíme? Když s plemený materiál kraněk dováží až na vyjímky že zahraničí a rozchováváse. A čistou kraňku tu rozhodně nemáme vyjímá tzv. vyšších šlechtitelských chovů viz výskum původu včel v ČR co dělal výzkumák.
Dobrý den. S první částí souhlasím, nemám co doplnit, sám bych lépe nenapsal. Ovšem druhá část je fatální chyba.. Zde si sám odpovídáte a máte pravdu, pokazíte sobě a okolí vlastnosti Kraňky, přirozeně se vrátíte po pár letech ke Kraňce stejně, uvidíte, ale důsledky si Vy a Vaše okolí ponesete několik let, než se geny pročistí. A jaké vlastnosti? Kraňka má jiný rozvj na jaře, křaňka ví co je to zimováni /omezuje plodování/ , to je základ... No co se stane? Díky Buckfastce bude nejdříve u Vás dělší možnost (další generace) VD, protože Buckfast je určena a byla šlchtěna mnichy pro oblasti s teplotou kolem 10 až 25°C celoročně, tedy třeba Anglie... Přirozeně tedy dělá silná včelstva a hodně plodu i v lednu.. Tedy bude zde rozhodně více VD než by bylo kdyby byla Kraňka, přirozeně, protože bude víceplodu a déle. Na jaře bude dlouho trvat než půjdou včely do takové síly, aby zvládaly to co zdravé včelstvo Kraňky a tyto vlastnsti, už po roce přenesou trubci z Vašich včel na alší nové matky pářené ve vašem okolí.. A o co se snažíme tady my ostatní? Přerušit kladení, abychom omezili rozvoj VD - tedy opak toho co Vám donese Buckfast ... a mohl bych pokračovat.. Děláte velkou chybu příteli, kterou stejně jednou uznáte, ale mezi tím poškodíte celé okolí na několik let trubci od vašich Buckfast včeliček... Ti trubci "zparchantí" vlastnosti ne jen těch jak píšete šlechtěných včel, ale i těch místních rozchovů matek, drobných včelařů v okolí... A znovu opakuji, tak jako jiní, i vy budete stejně za dva tři roky přirozeně zase u nějaké linie Kraňky, jen tímto svým postupem poškodíte vše okolo sebe na dlouhý čas.
@@všichniPečinkovi asi jsem to nenapsal, ale já chovám kraňku a zatím nemám důvod měnit a ani to měnit nebudu, pokud k tomu nebudu mít řádný důvod! A vy máte zkušenosti s Buckfastkou? Že si dovolíte tvrdit že ploduje přes zimu? Já třeba vím od lidí co chovají linie s VSH chováním, že přerušují plodování v zimně obdobně jako kraňka. Ale stejně jako u kraňky je spoustu linií, tak i u backfastky je také spoustu linií a ať ten či onen včelař chová tu či onu včelu je třeba řádně vybírat a selektovat včely především na zdravotní odolnost a rozchovávat plemenný materiál včel, které nekolabují. Jinak se nehneme dále.
No asi tak, v prvé řadě cesta není nic jiného než Kraňka, to dokázaly genrace před nama, to nebudu vůbec zpochybňovat i když leckdy jdu proti proudu i já, v tomto ne. A proč ne? Stačí číst a studovat vlastnosti včel, jejich původ... Jejich rozvoj... Nebudu ani zkoušet něco co vím že sem přirozeně nepatří. Je to jako bych začal chovat včelu Asijskou a tvrdil bych že to je ta správná cesta... Jen základ studia (veřejně dostupný všude) mi odpoví na otázku co je správné.. A jaký je základ? Potřebuji včelu co má silný jarní rozvoj (ovocné stromy.. řepka.. jsme v ČR a SR ne v Anglii) Nepotřebuji včelu co má rozvoj až se slunečnicí... A která ploduje do ledna ve velkém.. Vždyť 90% z nás se snaží (a je to rozumné) utlumit plodování včel v listopadu... Tedy nebudu takový šílenec , abych rozchovával včely co to přirozeně nedělají. Dnes řešíme zda klíckovat, nebo to dělat jinak... Ne zda geneticky chovat včelstava, která toto přirozeně nedělají... ale mit včelstva co to DĚLAJÍ PŘIROZENĚ I KDYŽ TEPLOTY V ZIMĚ stoupají je blbost no ne (plodují i v lednu ve velkém)...??? Příteli, vaše dotazy a diskuze svědčí o tom, že patříte mezi skupinu lidí co si to nenastudovali , jen přijali od ostatních (slepě bez studia)... Nastudujte si to, dnes internet umožňuje vše. Nastudujte si vlastnosti různých včelstev... Víte neznalost neomlouvá, nastudujte si to. Pak pochopíte, že je to cesta špatným směrem. Ty generace včeařů před námi odvedli v tomto dobrou práci, věřte mi že Kraňská včela je cesta a pak řešte jen linie, tam jistě rozdíl je... A pak řešte jen cestu jak.. Ale neřešte to, co vyřešili jiní a opravdu dobře vyřešili, přijměte to a nezpochybňujte , opravdu není k tomu důvod. Víte je to jako znovu vymyslet žárovku, ale my už dávno, opravdu dlouho jsme u LED žárovek... Tak to prostě je! Promiňte mi upřímnost, ale jinak se neposuneme... Nejste totiž jediný. A opakuji nemyslím to zle, jen chci aby včelař, než tuto myšlenku vysloví ověřil skutečnosti, které jsou známé... Já děkuji generacím před námi, že Kraňku zavedli, odsuzuji každého, kdo toto i z nevědomosti ničí a kazí... Studujte přátelé, aspoň co jde, hledejte na netu, neberte vážně dopručení kde koho... A hlavně zamystele se nad tím, proč jsou věci jak sou, ne vše z minulosti je špatné, věřte mi...
@@všichniPečinkovi děkuji za upřímnost mám rád lidi co jsou upřímní a kdyby všichni byli upřímní tak by na světě bylo krásně. Ještě jednou pro zatím nehodlám měnit kraňku za něco jiného to by se muselo stát něco zásadního (třeba že by mi odešla včelstva na virózy). Na druhou stranu neodsuzují ty co Backfastku chovají ono se nakonec ukáže která včela má lepší vlastnost, stejně jako se to ukázalo mezi včelou tmavou a kraňskou. Ano je třeba studovat, ale není třeba slepě věřit článkům o Backfastce, které napsal někdo kdo Backfastku vůbec nechová. Nejlépe je nabrat zkušenosti u přímo u chovatelů.
@@všichniPečinkovi no a co se konkretně Buckfastky týče je to že má několik linií a každá je vhodná do jiného podnebí ano základ je z Anglie ale jsou tam linie kde jsou přikřížený i horské včely, které mají plodovou pauzu a dynamický jarní rozvoj podobně jako kraňka.
já bych řek, že příčinou všech "disputací" je to, že včelaři směšují dvě věci.....co je nejlepší pro včely (jak včela žije přirozeně) a co je nejlepší pro včelaře (nejmíň práce, nejlehčí nástavky, nejmíň zatěžující práce apod.).....to je ten problém.......toto je totiž klasický problém lidí....vnucovat druhému svojí představu a nevnímat to, co chce ten druhý.
No základem je, že to asi jde nejlépe když je to koníček, ne práce. A to je nejlepší jak pro přírodu (rozložení včel), tak pro zdraví těch včel a možnosti (potrava třeba). Ale aby to byl koníček musí to být s chutí a láskou dělané, ne pod diktátem, nebo pod taktovkou kohokoliv.
Toho komu nejde o medný výnos bych fakt chtěl vidět.Jen chci dodat, že před 40ti lety se řešila spousta užitečných chovatelských věcí a jak říkáš,ten kleštík byl věc neznámá. O počasí ani nemluvě. A kdo nedělá oddělky tak živoří. Nech si dařit.
V tom klietkovani mám taký istý názor ako vy...je to niečo čo sme vymysleli my ľudia...hovorí sa že včely tu boli pred milión rokmi,a tá klíma na svete bola iná a tiež sa menila a včely sa vždy prispôsobili...tak sa prispôsobia aj teraz akurát im treba pomáhať z kliestikom a virozami...a tiež máte pravdu že mnoho včelárov opakuje kto čo dal na video...niekto použil stavelku tak hneď všetci tak isto...čítam viac komentárov na viacerých videách a každý chce presný návod ....liečiv je viac treba ich kombinovať a veľa sa dá vyčítať z podložky a aj pohľadom na letac ako sa včely správajú...ale to je moj názor ,ja sa snažím aby mi včely žily,a keď mi donesú med som rád,keď nedonesu tak bohužiaľ...je to dosť nákladný koníček ,furt niečo ale ten výsledok že včely lietajú z úľa a do úľa a nosia peľ stojí za to....
Ano, přesně tak o tom přemýšlím i já.... Jinak ano je to tak, když se člověk snaží včelám pomoci a udržet vše tak, aby bylo vše OK, stává a stal se z koníčku "kůň" který je finančně strašně nákladný. Je ale pravda, že toto popře plno včelařů, protože postupů je mnoho a samo sebou jde vše i beznákladově, jenže pak to tak dopadá a vypadá... Od pravidelné obnovy úlů, přes každoroční obnovy díla, po každoroční obnovy genů (nové matky do oblasti) se dotáváme k tisícovým nákladům, ale také přirozenějšímu chovu včel. K tomu samo sebou patří i to, že med je jen v množství které potřebujeme, ne že ždímáme co jde... Tak to prostě je. Vymýšlení vlastních extrémních cest je pak dle mého názoru cesta do pekel i pro okolní rozumné včelaře. nebo jinak vlastní cesta ANO, ta být musí... Ale ne extrém, kdy někdo tvrdí, že jeho včelka je ta co sama odolá VD a pod...
Včely se přestali přizpůsobovat prostředí od té doby co jsme je donutili aby se přizpůsobovali našim potřebám a požadavkům. Vždy v biologii platilo, že míra a rychlost adaptace je přímo úměrná síle tlaku vlivu který na organismus působí. Posledních 100 let jsme selektovali včelstva pouze podle produkčních kritérií bez ohledu na jejich vnímavost k prostření a zdravotnímu stavu. Nyní sklízíme plody naší práce kdy máme vysoké výnosy ale na úkor ostatních vlastností které jsme úmyslně nebo z nevědomosti potlačili.
měl byste se těch lidi co nevi jak včelařit a maj včely zeptat jak se dostali ke včelam kdo je učil je plno lidi co si vymyšla z meho hlediska by na internetu neměly bytg včelařska videa na to jsou knihy aneb když nejdou včely skusit kravy,ovce,ptaky,palmy ...
Ptát se, no to bych musel mít tým lidí a ne být na to sám, stíhám sotva číst a to ještě ne rozhodně vše. (:-)) Občas reagovat... A internet? A Videa? No svět se někam posunul, mladí lidé berou jako základ právě internet a informace tam nalezené, s tímto nendělá nikdo nic. Je jediná cesta přijmout stav a přijmout i to, že co člověk to názor, nevztekat se, nesnažit se si myslet, že "JÁ A JEN" já to dělám nejlépe, ale prostě vnímat všechny. Ten prostor pro všechny je, rozumný člověk si najde rozumnou cestu, ten nerozumný se snaží jít proti rozjetému vlaku a zastavit ho. Jinak ano je to pravda, jsou i špatné informace, jsou i nepravdivé informace tak to prostě je a asi vždy bude. A knihy? Ano to je základ... Jenže tady opět jsme za posledních pár let úplně někde jinde, těch co korespondují s dnešní dobou (aktuálními potížemi) zase tolik není. Víte jak má mladý člověk z knížky, která je skvělá a parádně odborně napsaná v 70tých letech řešit potíže dnešní doby? Tenkrát bylo jiné změdělství, byla popisována i jiná včela (včela Tmavá protože i když už Kraňka byla knihha se vydala po 10ti letech příprav), nebyl VD v takové míře... Tedy včelař řešil úplně jiné potíže. Základ ano, ale to ostatní..? Tedy zde si myslím opak, "PánBůh zaplať" za videa, za aktuální dění, za skutečné informace, jen se každý musí naučit je třídit, generovat ty správné, nebo průměrovat, tím eliminovat chyby.
Ano bylo zveřejněno večer 29.2. Jsem to natočil v 16h a večer po nahrátí na YT jen pustil... Jsem chtěl reagovat na nějak nakupené meily a nějaké komenty, aby to ráno druhý den bylo zveřejněné ... A mluvím že je 1.3. je to tak, nečekal jsem že to v 22.15 bude tolik lidí hned vidět... Takže ano je to tak (.-))
Niečo sa dá určiť. Na niečo treba laboratóriá. Niečo sa dá zistiť poradením sa u skúsených. A niečo nevieme. A na niečo sa ešte len musí prísť.
Táto zima bola veľmi vyčerpávajúca. Nezateplené úle sa komovačkami stávajú zateplenými. Aj v zateplených úľoch treba podľa stavby úľa
robiť zužovanie a doteplovanie. Je to ako riadenie auta. Musia sa zohľadňovať mnohé okolnosti. A napriek všetkému, to všetko stále nevieme.
Vďaka za video.
Souhlasim s vámi, každý si musí najít svojí cestu, která vyhovuje jemu i včelám. Co se týče tenkostěnných úlů a zateplených (polystyrenových) lze různými opatřeními u obou dosáhnout podobného - zajistit vzdušné zimování, kvůli vlhkosti a ochlazení včelstva tak aby neplodovaly. Na jaře zase uteplit tak aby byl dobrý jarní rozvoj. Já včelařím v tenkostěných úlech na zimu vyndám krajní plasty vyndám podmetovou podložku aby síto ve dně bylo volné a v předjaří dám podložku a včelstvo uteplim komorovačkami. Letos budu zkoušet polystyrénový úl od lysoně a porovnávat zimování a jarní rozvoj. Zase ve dně uvolním podmetové síto, krajní plasty dám pryč a ve strupku otevřu všech 7 kruhových otvorů na siťku a ve střeše všechny větrací otvory. Na jaře zase zastrčim podložku do dna zavřu kruhové otvory ve strupku.
Co se týká úhynů včel, vědšna odchází na virózy, které přenáší varoa. Co s tím? Za mně jediná cesta je chovat včely co mají vysoký stupeň odolnosti. Chovat druhý a linie včel co nemají problém s kolapsy a ne furt dokola rozchovávat včely z těch linií co my zkolabovaly. Dám příklad a netvrdím že dále jmenované linie kolabují: chovám Sklenárky skolabuje mi přes zimu i když jsem zodpovědně léčil velká část stanoviště, tak nebudu dál kupovat oddělky se sklenarkou, ale zkusím Vigorkou nebo Buckfastku s VSH (teď mně tu spoustu včelařů odsoudí za Buckfastku! Já v současné době chovám kraňku, ale není pro mně důležité kterou včelu chovám ale její vlastnosti především odolnost) spousta mně bude odsuzovat že tokoví lidé kazí plemenářskou práci a čistotu kraňky a něco co funguje. Určitě to nefunguje když kraňka kolabuje a některé linie Buckfastku ne (pokud jsou v zahraničí linie kraňky, které jsou podobně odolné mněly by se dovézt a rozchovat). Že takoví lidé kazí plemenářskou práci? O jaké plemenářské práci to mluvíme? Když s plemený materiál kraněk dováží až na vyjímky že zahraničí a rozchováváse. A čistou kraňku tu rozhodně nemáme vyjímá tzv. vyšších šlechtitelských chovů viz výskum původu včel v ČR co dělal výzkumák.
Dobrý den. S první částí souhlasím, nemám co doplnit, sám bych lépe nenapsal.
Ovšem druhá část je fatální chyba.. Zde si sám odpovídáte a máte pravdu, pokazíte sobě a okolí vlastnosti Kraňky, přirozeně se vrátíte po pár letech ke Kraňce stejně, uvidíte, ale důsledky si Vy a Vaše okolí ponesete několik let, než se geny pročistí. A jaké vlastnosti? Kraňka má jiný rozvj na jaře, křaňka ví co je to zimováni /omezuje plodování/ , to je základ... No co se stane? Díky Buckfastce bude nejdříve u Vás dělší možnost (další generace) VD, protože Buckfast je určena a byla šlchtěna mnichy pro oblasti s teplotou kolem 10 až 25°C celoročně, tedy třeba Anglie... Přirozeně tedy dělá silná včelstva a hodně plodu i v lednu.. Tedy bude zde rozhodně více VD než by bylo kdyby byla Kraňka, přirozeně, protože bude víceplodu a déle. Na jaře bude dlouho trvat než půjdou včely do takové síly, aby zvládaly to co zdravé včelstvo Kraňky a tyto vlastnsti, už po roce přenesou trubci z Vašich včel na alší nové matky pářené ve vašem okolí.. A o co se snažíme tady my ostatní? Přerušit kladení, abychom omezili rozvoj VD - tedy opak toho co Vám donese Buckfast ... a mohl bych pokračovat.. Děláte velkou chybu příteli, kterou stejně jednou uznáte, ale mezi tím poškodíte celé okolí na několik let trubci od vašich Buckfast včeliček... Ti trubci "zparchantí" vlastnosti ne jen těch jak píšete šlechtěných včel, ale i těch místních rozchovů matek, drobných včelařů v okolí... A znovu opakuji, tak jako jiní, i vy budete stejně za dva tři roky přirozeně zase u nějaké linie Kraňky, jen tímto svým postupem poškodíte vše okolo sebe na dlouhý čas.
@@všichniPečinkovi asi jsem to nenapsal, ale já chovám kraňku a zatím nemám důvod měnit a ani to měnit nebudu, pokud k tomu nebudu mít řádný důvod! A vy máte zkušenosti s Buckfastkou? Že si dovolíte tvrdit že ploduje přes zimu? Já třeba vím od lidí co chovají linie s VSH chováním, že přerušují plodování v zimně obdobně jako kraňka. Ale stejně jako u kraňky je spoustu linií, tak i u backfastky je také spoustu linií a ať ten či onen včelař chová tu či onu včelu je třeba řádně vybírat a selektovat včely především na zdravotní odolnost a rozchovávat plemenný materiál včel, které nekolabují. Jinak se nehneme dále.
No asi tak, v prvé řadě cesta není nic jiného než Kraňka, to dokázaly genrace před nama, to nebudu vůbec zpochybňovat i když leckdy jdu proti proudu i já, v tomto ne. A proč ne? Stačí číst a studovat vlastnosti včel, jejich původ... Jejich rozvoj... Nebudu ani zkoušet něco co vím že sem přirozeně nepatří. Je to jako bych začal chovat včelu Asijskou a tvrdil bych že to je ta správná cesta... Jen základ studia (veřejně dostupný všude) mi odpoví na otázku co je správné.. A jaký je základ? Potřebuji včelu co má silný jarní rozvoj (ovocné stromy.. řepka.. jsme v ČR a SR ne v Anglii) Nepotřebuji včelu co má rozvoj až se slunečnicí... A která ploduje do ledna ve velkém.. Vždyť 90% z nás se snaží (a je to rozumné) utlumit plodování včel v listopadu... Tedy nebudu takový šílenec , abych rozchovával včely co to přirozeně nedělají. Dnes řešíme zda klíckovat, nebo to dělat jinak... Ne zda geneticky chovat včelstava, která toto přirozeně nedělají... ale mit včelstva co to DĚLAJÍ PŘIROZENĚ I KDYŽ TEPLOTY V ZIMĚ stoupají je blbost no ne (plodují i v lednu ve velkém)...??? Příteli, vaše dotazy a diskuze svědčí o tom, že patříte mezi skupinu lidí co si to nenastudovali , jen přijali od ostatních (slepě bez studia)... Nastudujte si to, dnes internet umožňuje vše. Nastudujte si vlastnosti různých včelstev... Víte neznalost neomlouvá, nastudujte si to. Pak pochopíte, že je to cesta špatným směrem. Ty generace včeařů před námi odvedli v tomto dobrou práci, věřte mi že Kraňská včela je cesta a pak řešte jen linie, tam jistě rozdíl je... A pak řešte jen cestu jak.. Ale neřešte to, co vyřešili jiní a opravdu dobře vyřešili, přijměte to a nezpochybňujte , opravdu není k tomu důvod. Víte je to jako znovu vymyslet žárovku, ale my už dávno, opravdu dlouho jsme u LED žárovek... Tak to prostě je! Promiňte mi upřímnost, ale jinak se neposuneme... Nejste totiž jediný. A opakuji nemyslím to zle, jen chci aby včelař, než tuto myšlenku vysloví ověřil skutečnosti, které jsou známé... Já děkuji generacím před námi, že Kraňku zavedli, odsuzuji každého, kdo toto i z nevědomosti ničí a kazí... Studujte přátelé, aspoň co jde, hledejte na netu, neberte vážně dopručení kde koho... A hlavně zamystele se nad tím, proč jsou věci jak sou, ne vše z minulosti je špatné, věřte mi...
@@všichniPečinkovi děkuji za upřímnost mám rád lidi co jsou upřímní a kdyby všichni byli upřímní tak by na světě bylo krásně.
Ještě jednou pro zatím nehodlám měnit kraňku za něco jiného to by se muselo stát něco zásadního (třeba že by mi odešla včelstva na virózy). Na druhou stranu neodsuzují ty co Backfastku chovají ono se nakonec ukáže která včela má lepší vlastnost, stejně jako se to ukázalo mezi včelou tmavou a kraňskou. Ano je třeba studovat, ale není třeba slepě věřit článkům o Backfastce, které napsal někdo kdo Backfastku vůbec nechová. Nejlépe je nabrat zkušenosti u přímo u chovatelů.
@@všichniPečinkovi no a co se konkretně Buckfastky týče je to že má několik linií a každá je vhodná do jiného podnebí ano základ je z Anglie ale jsou tam linie kde jsou přikřížený i horské včely, které mají plodovou pauzu a dynamický jarní rozvoj podobně jako kraňka.
já bych řek, že příčinou všech "disputací" je to, že včelaři směšují dvě věci.....co je nejlepší pro včely (jak včela žije přirozeně) a co je nejlepší pro včelaře (nejmíň práce, nejlehčí nástavky, nejmíň zatěžující práce apod.).....to je ten problém.......toto je totiž klasický problém lidí....vnucovat druhému svojí představu a nevnímat to, co chce ten druhý.
No základem je, že to asi jde nejlépe když je to koníček, ne práce. A to je nejlepší jak pro přírodu (rozložení včel), tak pro zdraví těch včel a možnosti (potrava třeba). Ale aby to byl koníček musí to být s chutí a láskou dělané, ne pod diktátem, nebo pod taktovkou kohokoliv.
Toho komu nejde o medný výnos bych fakt chtěl vidět.Jen chci dodat, že před 40ti lety se řešila spousta užitečných chovatelských věcí a jak říkáš,ten kleštík byl věc neznámá. O počasí ani nemluvě. A kdo nedělá oddělky tak živoří. Nech si dařit.
Já opravdu med neřeším, jinak máš pravdu.
@@všichniPečinkovi ok. Tak to jsme dva . Když něco donesou navíc tak třešínka na dortu a když né, tak má třeba soused a tam si rád zajdu. Tož se měj.
Zdravím všechny,já letos nepřišel zatím o žádné, léčím štavelkou,formidol a dvakrát fumigace,letosni výsledky varooa 0,3 na včelstvo.
Super tak jen tak dál.
V tom klietkovani mám taký istý názor ako vy...je to niečo čo sme vymysleli my ľudia...hovorí sa že včely tu boli pred milión rokmi,a tá klíma na svete bola iná a tiež sa menila a včely sa vždy prispôsobili...tak sa prispôsobia aj teraz akurát im treba pomáhať z kliestikom a virozami...a tiež máte pravdu že mnoho včelárov opakuje kto čo dal na video...niekto použil stavelku tak hneď všetci tak isto...čítam viac komentárov na viacerých videách a každý chce presný návod ....liečiv je viac treba ich kombinovať a veľa sa dá vyčítať z podložky a aj pohľadom na letac ako sa včely správajú...ale to je moj názor ,ja sa snažím aby mi včely žily,a keď mi donesú med som rád,keď nedonesu tak bohužiaľ...je to dosť nákladný koníček ,furt niečo ale ten výsledok že včely lietajú z úľa a do úľa a nosia peľ stojí za to....
Ano, přesně tak o tom přemýšlím i já.... Jinak ano je to tak, když se člověk snaží včelám pomoci a udržet vše tak, aby bylo vše OK, stává a stal se z koníčku "kůň" který je finančně strašně nákladný. Je ale pravda, že toto popře plno včelařů, protože postupů je mnoho a samo sebou jde vše i beznákladově, jenže pak to tak dopadá a vypadá... Od pravidelné obnovy úlů, přes každoroční obnovy díla, po každoroční obnovy genů (nové matky do oblasti) se dotáváme k tisícovým nákladům, ale také přirozenějšímu chovu včel. K tomu samo sebou patří i to, že med je jen v množství které potřebujeme, ne že ždímáme co jde... Tak to prostě je. Vymýšlení vlastních extrémních cest je pak dle mého názoru cesta do pekel i pro okolní rozumné včelaře. nebo jinak vlastní cesta ANO, ta být musí... Ale ne extrém, kdy někdo tvrdí, že jeho včelka je ta co sama odolá VD a pod...
Včely se přestali přizpůsobovat prostředí od té doby co jsme je donutili aby se přizpůsobovali našim potřebám a požadavkům. Vždy v biologii platilo, že míra a rychlost adaptace je přímo úměrná síle tlaku vlivu který na organismus působí. Posledních 100 let jsme selektovali včelstva pouze podle produkčních kritérií bez ohledu na jejich vnímavost k prostření a zdravotnímu stavu. Nyní sklízíme plody naší práce kdy máme vysoké výnosy ale na úkor ostatních vlastností které jsme úmyslně nebo z nevědomosti potlačili.
měl byste se těch lidi co nevi jak včelařit a maj včely zeptat jak se dostali ke včelam kdo je učil je plno lidi co si vymyšla z meho hlediska by na internetu neměly bytg včelařska videa na to jsou knihy
aneb když nejdou včely skusit kravy,ovce,ptaky,palmy ...
Ptát se, no to bych musel mít tým lidí a ne být na to sám, stíhám sotva číst a to ještě ne rozhodně vše. (:-)) Občas reagovat... A internet? A Videa? No svět se někam posunul, mladí lidé berou jako základ právě internet a informace tam nalezené, s tímto nendělá nikdo nic. Je jediná cesta přijmout stav a přijmout i to, že co člověk to názor, nevztekat se, nesnažit se si myslet, že "JÁ A JEN" já to dělám nejlépe, ale prostě vnímat všechny. Ten prostor pro všechny je, rozumný člověk si najde rozumnou cestu, ten nerozumný se snaží jít proti rozjetému vlaku a zastavit ho. Jinak ano je to pravda, jsou i špatné informace, jsou i nepravdivé informace tak to prostě je a asi vždy bude. A knihy? Ano to je základ... Jenže tady opět jsme za posledních pár let úplně někde jinde, těch co korespondují s dnešní dobou (aktuálními potížemi) zase tolik není. Víte jak má mladý člověk z knížky, která je skvělá a parádně odborně napsaná v 70tých letech řešit potíže dnešní doby? Tenkrát bylo jiné změdělství, byla popisována i jiná včela (včela Tmavá protože i když už Kraňka byla knihha se vydala po 10ti letech příprav), nebyl VD v takové míře... Tedy včelař řešil úplně jiné potíže. Základ ano, ale to ostatní..? Tedy zde si myslím opak, "PánBůh zaplať" za videa, za aktuální dění, za skutečné informace, jen se každý musí naučit je třídit, generovat ty správné, nebo průměrovat, tím eliminovat chyby.
dyt je 29/2/2024...?!?!
Ano bylo zveřejněno večer 29.2. Jsem to natočil v 16h a večer po nahrátí na YT jen pustil... Jsem chtěl reagovat na nějak nakupené meily a nějaké komenty, aby to ráno druhý den bylo zveřejněné ... A mluvím že je 1.3. je to tak, nečekal jsem že to v 22.15 bude tolik lidí hned vidět... Takže ano je to tak (.-))