Jak vyřešit odtokové otvory v pěstebních nádobách

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 25

  • @as5712
    @as5712 Рік тому +1

    Děkujeme. Ráda Vas sleduji.

    • @zahradavemeste
      @zahradavemeste  Рік тому

      Díky za pozitivní zpětnou vazbu, velmi mě to motivuje.

  • @user-kv2il8hq4n
    @user-kv2il8hq4n 8 місяців тому

    Zdraví vás pane,hezká videa zvlášť o nádobách.Chci také něco do takových velkých nádob pěstovat.Ptám se, neřešil jste nějakou závadnost plastu těchto nádob,obzvlášť když je v nich plodová zelenina nebo jahody...? Děkuji.

    • @zahradavemeste
      @zahradavemeste  8 місяців тому

      Dobrý den, ano řešil. V mém nejnovějším videu o borůvkách o tom mluvím. Většina těchto nádob je vyrobena z recyklovatelného plastu PP-PE, kdy se jedná o plasty používané i v potravinářství. Tyto nádoby jsou jen obarvené na černo, což je trošku komplikace ve slunných horkých dnech, protože se ohřívají. Dají se ale zanořit do půdy nebo třeba obalit bílou netkankou, apod.

  • @alenaammerova
    @alenaammerova Рік тому

    výborný nápad...ale čím to režete,prosím?

    • @zahradavemeste
      @zahradavemeste  Рік тому

      Malým kapesním špičatým ostrým nožem. Nejlepší asi ale bude lámací nůž, jak je na koberce. Udržíte ho stále velmi ostrý a nezdržujete se broušením.

    • @alenaammerova
      @alenaammerova Рік тому

      @@zahradavemeste ďakujem za rýchlu odpoveď...lámací nožík mám...idem na to

  • @viktormiskiv8311
    @viktormiskiv8311 7 місяців тому

    Ja vysádzam do väčších kontajneroch. Vo vnútri je nopová fólia, aby sa to neprehrievalo a diery sú vyššie od dna nádoby zboku, aby tam nejaká ta voda ostala a dosť rýchlo sa vstrebáva. Nie je potom taká spotreba vody.

    • @zahradavemeste
      @zahradavemeste  7 місяців тому

      To je pravda, jen některé rostliny nesnáší přemokření a není tak možné, aby dole voda stála. Na to jsem asi nejcitlivější borůvky, kterých mám v nádobách asi nejvíc. Tam dělám otvory jen asi 1 cm nad dnem.

    • @viktormiskiv8311
      @viktormiskiv8311 7 місяців тому

      Podľa vlastných skúseností a skúsenosti ostatných, tak ľudia majú väčší problém s presychaním substrátu, ako s premočením. Ak rašelina preschne, tak pre rastlinu je problém s vodou a to aj pri výdatnej zálievke, keďže voda rýchlo odtečie a substrát ostáva naďalej suchý. Vyriešil som to tak, že používam 90L nádobu a rastliny vysádzam na piliny z ihličnanov, ktoré sú lacnejšou variantou rašeliny. Nopovú fóliu s rozmermi 0,5 x 2 m oviniem vo vnútri nádoby a dole ju zosponkujem, aby držala tvar s nádobou. Nopová fólia je navýšená nad nádobu okolo 15 cm. Nasypem piliny po vrch nádoby a postupne utlačím, aby sa nopovka prispôsobila stene nádoby. Zarovnám nopovú fóliu asi 15 cm od vrchu nádoby. Otvory navrtám asi 10 cm od dna nádoby. Do navýšenej časti nasypem kyslú rašelinu. Celý substrát postupne klesá a občas prisypem rašelinu. Korene sa len veľmi pomaly dostávajú na dno nádoby, no ak sa prepojí substrát, tak vzlínaním je rašelina neustále vlhká. Nopová fólia zabráni prílišnemu prehrievaniu a súčasne je aj výpar okolo steny nádoby, kde je nopovka, ktorý taktiež ochladzuje substrát. Dosť rýchlo po zaliatí sa voda spätne vstrebáva, takže na dne nádoby málo kedy stojí voda. Pred utláčaním do pilín pridám trochu síranu amónneho, aby piliny pri rozklade neodoberali až príliž dusíka. Takže rastliny rastú v rašeline, ale na pilinách, ako zásobárne vlhkosti.. Vyrežem si ešte pás nopovej fólie okolo navýšenej časti, nad nádobou, aby sa riešilo aj prípadne prehrievanie rašeliny. Ten pás je trošku vyšší, ako ako je časť navýšenia.
      Takto vysádzam ako kanadské čučoriedky, tak aj kamčatské, len u kamčatských namiesto rašeliny dávam kompost, pridám trochu granulovaných slepačincov a nad piliny vrstvu popola, ktorú oddelím kompostom, aby sa koreňe nedotýkali popola.
      Funguje to skvele.
      Tu je odkaz, ako som to robil pri kamčatskej čučoriedke. To isté robím aj pri kanadských čučoriedkach, ale namiesto kompostu je tam kyslá rašelina.
      www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=34&t=39&p=127164&hilit=+Nopov%C3%A1#p127164

    • @zahradavemeste
      @zahradavemeste  7 місяців тому

      @@viktormiskiv8311 Rád se podívám, děkuji. V nádobách jsem letos začal dávat mykorhyzní houby a trochu hydrogelu, tak to snad trochu pomůže. Nádoby 90l jsem parádní, já jak nevím, jak dlouho mi zahrada zůstane, musím počítat se stěhováním. Proto používám menší objem a hledám, kam se do budoucna přesunout.

  • @tmhwk01
    @tmhwk01 Рік тому

    Nepremýšľali ste urobiť tie diery pár centimetrov vyššie, aby z nádoby vznikla akási lowcostová samozavlažovacia nádoba? Ja to tak mám na balkóne, ale asi tento rok skúsim kombináciu väčšej nádoby s vodou a do nej menšiu nádobu. Jednak budem musieť menej často polievať a tiež ochránim rastlinu pred +70°C na balkóne (návod na výrobu viz youtube zahrada u řeky a tiež mnohé americké videa na túto tému).

    • @zahradavemeste
      @zahradavemeste  Рік тому +1

      Jj, to jsem řešil. Já mám na stálo v nádobách jen borůvky a ty nesnesou, když budou stát ve vodě. Letos budu dávat do nádob jahody, kde to tak určitěnřešit budu. Zahradu na řece taky sleduji a je to výbornej člověk. Jen pěstujeme každý v naprosto jiných podmínkách. Já na jižní moravě a on v podhůří Šumavy a já na minipozemnku a on na velikém pozemku.

    • @vladimirv4973
      @vladimirv4973 Рік тому

      @@zahradavemeste Uz som videl videa kde pestovali borovky ciastocne vo vode...ja ich tiez v dobe kvetu a plodu prelievam a vidim ze im to prospieva...

    • @zahradavemeste
      @zahradavemeste  Рік тому

      Já jsem se inspiroval a řídím se radami, které jsem dostal přímo od pěstitele, kde jsem větší část borůvek kupoval. Varoval mě před utopením ve vodě, ale je pravda, že v letních horkách musím zalévat hodně.

  • @vontony4662
    @vontony4662 3 місяці тому

    kupuji 60 ltru delam diry tak 5 10cm od kraje

    • @zahradavemeste
      @zahradavemeste  3 місяці тому

      U rajčat a paprik to jde udělat výš nad podložku, ale mě do vrtaných děr lezly myši a hraboši. Proto mám jen ty výřezy.

  • @vontony4662
    @vontony4662 3 місяці тому

    nadoby s stavebnin 60 litru 470 kc musi mit znacku pp

    • @zahradavemeste
      @zahradavemeste  3 місяці тому

      65l stojí v DEK stavebninách tuším 250 kč a je to PE-PP.

    • @vontony4662
      @vontony4662 3 місяці тому

      ja to spletl stavebniny stoji 170kc a diry vrtackou vrtak 60 satka a 5 cm od spodku

  • @vontony4662
    @vontony4662 3 місяці тому

    mac nizko nech tak 10 cisel nohoru

    • @zahradavemeste
      @zahradavemeste  3 місяці тому

      Nechci tam nechat stát tolik vody, mě to takhle vyhovuje, i když musím častěji zalévat.