RNDr. V. Wagner: Hmota uvnitř neutronových hvězd [Fyz. Čtvrtek]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 тра 2024
  • Znalost vlastností jaderné hmoty, která se vyskytuje v různých fázích, je klíčová pro pochopení chování supernov a neutronových hvězd. Lze ji studovat výzkumem těchto konečných stádií hvězd ve vesmíru i v laboratoři pomocí srážek velmi těžkých jader urychlených na rychlosti blízké rychlosti světla. Jak v jádře, tak i v neutronových hvězdách, jde o jadernou hmotu ve stavu fermionového degenerovaného plynu. Degenerovaný fermionový plyn a stavová rovnice jaderné hmoty určuje stabilitu neutronové hvězdy a jaká je limitní hmotnost, při které kolabuje v černou díru. Tato je limita označená jako TOV podle jmen fyziků, kteří ji první studovali. Mezi nimi byl i Robert Oppenheimer a tato limita a jeho článek o kolapsu neutronových hvězd do černé díry je zobrazen v excelentním filmu Christophera Nolana Oppenheimer. Právě supernovy nebo splynutí neutronových hvězd jsou také zdrojem těžkých prvků, jako je zlato, olovo nebo uran a thorium. Je tak nutné znát astrofyzikální reakce, které ve hvězdách probíhají. A právě o výzkumu v těchto oblastech si budeme povídat.

КОМЕНТАРІ • 8

  • @milanpetrik7419
    @milanpetrik7419 9 днів тому

    Možná se ta hmota moc neliší od vakua ve kterém plaveme my.

  • @PavolFilek
    @PavolFilek 14 днів тому

    Ked zoberiem kvapalinu a roztocim, tak nebude ziadna hmota v strede, ale centrum neutronovej hviezdy alebo black hole bude uplne prazdny, samozerejme ze tam nieco bude, ale nieco co este nepozname.

    • @vladimirwagner8905
      @vladimirwagner8905 13 днів тому +1

      Pane Filku, to co píšete, je nesmysl. I nitro rotující Země je v tekutém stádiu, hvězdy rotují a jsou z plazmatu. Ani planety s tekutým jádrem, ani rotující hvězdy nemají prázdné centrum. Naopak hustota roste směrem ke středu objektu. Úplně stejně je tomu u neutronové hvězdy. Stejně tak má i černá díra extrémně husté centrum, určitě tam není prázdnota. Jak je řečeno v přednášce, může sice nastat extrémně rychlá rotace, která neutronovou hvězdu rozmetá, ale pak je prázdné nejen centrum, ale prázdnota je i všude všude.
      Podle mě si bohužel představujete úplně něco jiné, než je gravitačně držený velmi hmotný objekt. Vaše závěry vychází z představy rotace kapaliny v nádobě. Tam ovšem od rozmetání drží kapalinu stěny nádoby. V centru může být až prázdno, protože ji nedrží gravitační centrální síla.

    • @yose42
      @yose42 12 днів тому +3

      skus roztocit kvapalinu v uzavretej flasi alebo gulatom akvariu a to sklo si predstav, ze je gravitacia

    • @PavolFilek
      @PavolFilek 12 днів тому

      @@yose42 No ja sa pytam na rovnice v rotujucej neut. hviezde a rot. black hole, urciteho polomeru, ze kde je tam sustredena hmota, lebo v ciernej diere asi ta hmota neprichadza cez stred a nehromadi sa tam, ale prichadza cez povrch a mala by byt tesne pod pocrchom, staci par nanometrov hustej hmoty a mame dost hmoty na to, aby uz nepustila ziarenie vonku, lebo sila tej hmoty je silnejsia, ako energia fotonov z nej unikajucich. A kedze tam prestava fungovat cas, lebo cas je vlastnostou hmoty a este je tam teplota blizka 0 K, tak ta hmota pod povrchom / SCHW. polomerom pre danu hmonost /, moze len kvantovo interagovat, a este tu mame entanglovane pary castic a mame dalsi informacny paradox. Takze sa pytam, na rovnice, kde je ta hmota ? Su nejake vo vasej hlave ?

    • @vladimirwagner8905
      @vladimirwagner8905 12 днів тому

      @@PavolFilek Pane Filku, teď začínáte míchat spoustu různých věcí, provázání kvantových stavů, informační paradox ... Přestávám tak rozumět tomu, co vlastně chcete diskutovat. V neutronové hvězdě, i rotující, roste hustota směrem k centru. Při kolapsu neutronové hvězdy hmota padá pod Schwarzildův poloměr (sledujeme z pohledu pozorovatele spojeného s kolabující hmotou). Uvnitř neutronové hvězdy ani černé díry opravdu není prázdno.

    • @PavolFilek
      @PavolFilek 2 дні тому

      @@yose42 Takto to nefunguje, black holes maju outflow of particles and energy. Si trochu mimo.