Pokud se vám naše videa líbí dejte nám lajk, odběr, sdílejte, komentujte. I tyto drobné činnosti nám znatelně pomohou a podpoří naší tvorbu. Nebo nás můžete podpořit na Patreonu ➡ www.patreon.com/digladior. Pokud vás něco zajímá nebojte se zeptat. Rádi vám odpovíme. Díky.
Pěkné video. Musím přiznat, že tak nějak jsem čekal čtvrtou teorii o tom na, co se obouruční meče v bitvě používaly. Něco ve smyslu, ale podle posledních výzkumů ... :D
Děkujeme, jsme rádi, že se líbí. I když jsme byli upozorněni na chybu ohledně rychlosti koní, že 50 km/hod je rychlost dostihového koně v trysku a rytířský kůň prý této rychlosti nedosahoval.
Zdravím a předem velice děkuji za Vaši nedocenitelnou tvorbu. Teď tedy k tématu - Není náhodou možné, aby obě popisovaná použití meče ohledně způsobu boje proti píkám byla odvislá od velikosti dané bitvy = určitě se odehrály spíše menší bitvy nebo potyčky, kde z nejrůznějších důvodů mohla být postavena do boje pouze jedna řada pík - potom by první popisovaný způsob použití meče dával smysl. Mnoho zdaru do dalších dnů :-)
Děkujeme za pochvalu. Ano samozřejmě je možné, že se používali oba dva způsoby, plus ještě nějaké jiné. Jako např. když se střetly jednotky pikenýrů tak skrz rozvolněné řady vyrazili muži s obouručáky na boční obchvat a pod. problém je, že máme málo záznamů, iluminance jsou jaké jsou a zbytek jsou teorie a experimenty.
Obecně je také dobré vzít v potaz, že právě v případě oněch menších šarvátek v otevřeném prostoru píkové formace ztrácí smysl. Rozvolněné - jednořadové formace pikenýrů jsou značně nepraktická věc, která se praktikuje na rekonstrukcích bitev, kde je málo účastníků na obou stranách. To, že tyto řady nejsou hned rozprášené je způsobeno dohodou účinkujících, kteří se drží předepsaného scénáře. Pravděpodobně by byly funkční na odražení lehké jízdy... to je ovšem tak vše, k čemu by byly použitelné. (V vlastních zkušeností z podobných rekonstrukcí ale můžu potvrdit, že právě obouruční meč je ideální na likvidaci odvážlivců, co se pokouší o průlomy pikenýrských jednotek)
Nějak si stále, i po vysvětlení nedokážu představit použití toho obouručního meče v bitvě. Do dnešního dne jsem byl postižen mýtem, že se jimi přesekávaly ty píky :-). Po vysvětlení Borkem a následně ještě Zdenálem si ale nedokáži představit použití tak velké zbraně jako je dvouruční meč v bitvě. Není to příliš velká zbraň pro boje muže proti muži v bitevní tlačenici? Ale možná mám jen o bitvách zkreslené představy; či o fázi bitvy, kdy byly obouruční meče nasazeny. Např. ty techniky s dlouhými (jeden a půl ručními) meči jsou velmi pěkné, ale předpokládám, že se jednalo spíše o soubojovou záležitost, než o techniky do bitvy. Kdysi jsem to přirovnal k vrcholovému sportovnímu tanci, který ale na mysliveckém plese na přeplněném parketu neuplatníte. Velká škoda, že některé věci jsou v hlubinách historie nadobro ztraceny a už se nikdy nedozvíme, jak to skutečně probíhalo.
Většina dochovaných technik jsou určené do soubojů nebo pro sport či individuální sebeobranu. Pro bitevní použití je mnohem důležitější než individuální schopnost šermu, tak vzájemná souhra, schopnost podpořit spolubojovníka, u držet řadu, pohybovat se jako celek a pod.
Ještě jednou,nejsem znalý a tak nevím,zda a jak rychle se ty řady pikeníků pohybovaly k sobě.Pokud ano,nějak nechápu na co a na jak dlouho by tam ty odkláněči byli.Děkuji za případné poučení.
Myslím, že ještě podceňujete váhu koně. Z těžkých bojových koní se později staly těžcí tažní koně, třeba plemeno Percheron je tím přímo známé. A tam je váha běžně přes jednu tunu. Horní hranice je někde přes 1200 kg. Navíc z pohledu velikosti byla většina plemen stejně jako percheron poněkud "odlehčena" přikřížením arabských a tureckých koní. Výška těchto koní v kohoutku tedy v místě kde je začátek krku v rozmezí 170 - 190 cm, takže jezdec je o skoro dva metry výš. K tomu samozřejmě jeho kopí a vzhledem k tomu že rytíři (alespoň na počátku) se snažili držet řadu byla by šance člověka d dvouručním mečem hodně nízká. Navíc mám pocit, že se doba dvouručáků s klasickými rytíři časově míjí, tedy dvouručáky se objevily spíše v době, kdy už válčili lancknechti a tedy rytíři byli "zrušeni" :-) palnými zbraněmi. Takže boj chlapa s dvouručákem je jednak historicky málo pravděpodobný (ale nakonec jeden skotský důstojník zabíjel Němce ještě ve WW II mečem a lukem, takže vše je možné), ale šanjce toho pěšáka by byly celkem malé. Asi jako šance ratířů útočících na houf španělské pěchoty s palnými zbraněmi
Jack Churchill se jmenoval. Jsou i dobové fotky při vylodění v Normandii. Dokonce pak založil jednotku, která bojovala s mečem a měli i luky. Jack byl celkově šílenec
Ahoj, další super video, díky. Někde jsem slyšel, že bojovníci s oboučním mečem byli často bodyguardi. Je to pravda? Myslí se tím bodyguardi, strážci zástavy, praporu nebo až čestná stráž někde na přehlídkách mnohem později? Kdo byl nejběžnější bojovník s obouručním mečem začátkem 16. století? Právě ten zadní voj v pikenýrských formacích?
Nejčastější bojovník s obouručním mečem v 16. stol byl landsknecht, přičemž muži s obouručními meči patřili k tzv dupel soldnerům, tedy elitě s dvojnásobným platem. Dle záznamů a vyobrazení jedna z funkcí kterou u landsknechtů plnili je i právě zmíněná obrana praporu a to jak ve formaci tak i mimo ni. Máme obrazy ze slavnostních přehlídek císaře Maximiliána, kde jsou landsknechti s obouručními meči položenými přes rameno. Ohledně čestné stráže jsou to spíše halapartníci neb to pravděpodobně vychází z papežské stráže, která se formovala ze švýcarské pěchoty - tedy hlavně halapartníků.
Ahoj jako obvykle suprové video. Mám takový dotaz jestli je možné efektivně používat techniky s Dvouručním mečem neboli Longswordem, při používání Bastard swordu neboli Jeden a půl ručního meče oběma rukama.
Jednoznačně ano. Pro používání je důležitý úchop, neb to určuje způsob vedení a ovládání. Tedy pro samotné techniky šermu je jedno zda je to obouruční meč, dlouhý meč nebo jednoapůlroční meč či jednoruční meč držený obouruč a stejně tak je jedno zda je to meč držený v obou rukách nebo tesák držený v obou rukách či případně katana.
Dobrý den, kolik pravdy je na tom že jeden druh opravdu těžkých a dlouhých obouručních mečů mohlo prý i projít z boku plátovým brněním? A i možné přeseknutí nepřítele ve dví? Nevzpomenu si na název meče (hádám že Zweihänder) a nevím na kolik jsou některé ty vystavené, že byly použity i v bojích? Kdy přesahovali délkou i dva metry a byly i hodně těžké. Nemluvě že dřív lidé byly spíše menších postav než dnes, ale zato fyzicky přeci jen o dost zdatnější než dnešní průměrný člověk. A jestli se nepletu, tak i rukojeti byly docela dost zdobné Jen si nedokážu moc představit v bojové praxi používání takto velkých mečů a zda to není tak spíše jako na okrasu a výstavu a ukázku bohatství a moci majitele? Kdy sice dokázali dát obrovskou kinetickou energii, ale ten operační čas na ten rozmach a určitě i hodně energie vydat, tak že jej musel s běžným mečem nebo lehký pěšák dříve zabít než by se dostal k činu? A řekl bych že obouruční bojová sekera bude mít přeci jen větší kinetickou průraznost? Děkuji.
Mnoho otázek 😁 Velmi pravděpodobně ani nejtěžší obouruční meč nemohl proseknout plátovou zbroj. Mohlo se jím úspěšně bodnou do nechráněných částí jako je podpaždí a tam mohl způsobit zranění. Je možné přeseknout soupeře pokud je nahý, což ukazují testy na prasatech, ovšem zápisy ukazují že i mistr kat občas nepřesekl krk na jednu ránu, a to se speciálně odsouzenci stříhali vlasy aby to nezpůsobilo problém, tedy přeseknout oblečeného člověka je teoreticky možné, ale jen velmi výjimečných případech. Zweihander je německý výraz pro obouruční meč doslovně dvouručák a ano byli použity v bojích hlavně německými landsknechty. S tou váhou je to dost sporné, dochované originály z 15 a 16 stol mají pod 3,5 kg oblíbené repliky z 19. stol mají cca do 5 kg. Boj s obouručním mečem je dost specifický a jsou situace, kdy je to výhodná zbraň a situace, kdy naopak
@@digladior-cz Děkuji moc. Takže přeci jen jsem byl hodně ovlivněn některými historickými filmy a replikami na zámcích a hradech, kdy i od pohledu vypadají jako těžší než ve skutečnosti jsou. A nebo fantazie lidového vyprávění a vytváření legend. Ale jestliže i tyto velké meče měli do 3,5kg tak pak je to jasné, že přeseknutí pro lepší filmový zážitek a nebo se to událo nějak jinak a vzniklo to z fantazie lidí jak si převypravovali příběhy aby zaujali posluchače. Jako třeba o Ninja bojovnících co se prý uměli vyhnout kulkám. (Ale reálně potvrzeno i několikrát dokázáno bylo zachycení jen letícího šípu a ještě za za určitých situacích.) A ano o tom kdy se katovy nepovedlo naráz useknout hlavu odsouzenému jsem slyšel nebo četl. (Myslím že to bylo se souvislostí i Kata Mydláře) A tuším že i za to byly někde i trestáni, pokud poprava neproběhla perfektně. A vůbec povolání kata a hlavně jeho život z toho všeho co jsem se dozvěděl, bylo hodně komplikované a rozhodně nebylo co závidět. A že obvykle bydleli mimo nebo na okrajích města, a že někteří byly využíváni i jako lékaři, jelikož znaly anatomii člověka.
Ahoj, přemýšlím, že bych si koupil obouruční meč na zeď a dost se mi líbil ten model, co jste ukazovali na začátku videa. Byl dělaný na zakázku nebo se dá někde pořídit? Koukal jsem na pár webů ale málokterý má takhle hezké proporce, záštitu atd. fakt moc krásný kousek, prakticky přesně takový jaký bych si představoval :-)
Ten kousek je dělaný na zakázku jako tupá replika originálu. Relativně podobný design se dá najít u obouručáků od Regenyei armory regenyei.com/swords/two-handed-swords/ a také od Kvetun Armoury kvetun-armoury.com/two-handed-swords/
Zdravím,je vidět,že není na škodu myslet hlavou,jak říkala babička.Tipuji,že tam ty meče namaloval nějaký malíř a "vědci historici"to rozvinuli.Také mě napadlo,proč by neodkláněli místo drahým dvouručním mečem nějakým klackem,že.
Ono jde hlavně o to, že když se detailně rozeberou ty iluminace na kterých je zakreslen obouruční meč ve vazbě s píkou, tak je to již v tzv. skrumáži. A někdo z toho dle nás nesprávně usoudil, že nejprve došlo k vazbě píky obouručákem a následně k náběhu ostatních a tak vznikla skrumáž. Kdežto naše experimenty ukazují na opačný postup, kdy se bojovník s obouručním mečem zapojí až do vzniklé skrumáže po prolomení řady pík.
Obouruční meč v Evropě nebyl vynálezem 16.století,proto by mě zajímalo užití obouručního meče(např.claymore)i do 16.století,kdy ještě neexistovala renesanční pěchota(švýcarská,německá,atd.)se svými pikenýry(odvozenými od těch antických)...
No to je problém. pravdivá odpověď je, že nevíme. Některé zbraně měli prokazatelně jen ceremoniální účely, jiné byli pouze soubojové speciály, další byli "válečné zbraně" a jiné byli lovecké (přestože se nám to může zdát divné byli i lovecké meče)
@@digladior-cz Děkuji za odpověď..tedy "lovecké dvouručáky",to je tedy opravdu rarita,😀👍🏻! Jinak,ptal jsem se proto, že jsem z generace,jež vyrostla na filmech jako "Statečné srdce",kde hl.hrdina(v podání Mela Gibsona) používá obouruční claymore v bitvě u Sterlingu(a ano,na BOJ ZBLÍZKA,nikoliv proti 'železným jezdcům',v trysku nutno dodat-jednoho z velitelů anglické armády zabije poté,co jeho koni přesekne nohy).A samozřejmě,i meče popravčí zpravidla nebyly jednoručními typy, pokud vím,🤔.Moje teorie(můj subjektivní názor,z toho co jsem vyčetl z odborné literatury-o historii vojenství se zajímám již dlouho)je taková, že obouruční meč vznikl primárně jako zbraň s fatálním účinkem (likvidace soupeře za kratší dobu a výhodnější proti zbroji-kroužkové i plátové),dále jako zbraň proti více(opěšalým)soupeřům zároveň a v neposlední řadě proti jezdcům již v těsném boji při sražení armád.Kupříkladu ve staré Číně se před vynálezem specifických kopí či 'halaparten' v boji pěchoty proti jezdcům používala zbraň,kterou západní experti(např.společnost Cold Steel,která se zaměřuje mj.i na funkční repliky historických zbraní)označuje jako "China War Sword",a jejíž původní název zní 'velká prstencová šavle'("Da Huan Dao"),která je oproti dvouručnímu evropskému meči podstatně kratší,ale čepel má masivnější(evropský boj dvouručním mečem zahrnuje i bodání a delší řezání,v boji s prstencovou šavlí se především seká).Díky moc a těším se na další videa.
Pokud se vám naše videa líbí dejte nám lajk, odběr, sdílejte, komentujte. I tyto drobné činnosti nám znatelně pomohou a podpoří naší tvorbu. Nebo nás můžete podpořit na Patreonu ➡ www.patreon.com/digladior.
Pokud vás něco zajímá nebojte se zeptat. Rádi vám odpovíme.
Díky.
Tak jsem se to nakonec, po deseti letech, přeci jen dozvěděl :) Díky moc :)
Tak to jsme rádi. Avšak obáváme se, že se poznání ještě může měnit a za dalších 10 let už budeme říkat něco trochu jiného. ;-)
Pěkné video. Musím přiznat, že tak nějak jsem čekal čtvrtou teorii o tom na, co se obouruční meče v bitvě používaly. Něco ve smyslu, ale podle posledních výzkumů ... :D
parádní video
Děkujeme, jsme rádi, že se líbí.
I když jsme byli upozorněni na chybu ohledně rychlosti koní, že 50 km/hod je rychlost dostihového koně v trysku a rytířský kůň prý této rychlosti nedosahoval.
Zdravím a předem velice děkuji za Vaši nedocenitelnou tvorbu. Teď tedy k tématu - Není náhodou možné, aby obě popisovaná použití meče ohledně způsobu boje proti píkám byla odvislá od velikosti dané bitvy = určitě se odehrály spíše menší bitvy nebo potyčky, kde z nejrůznějších důvodů mohla být postavena do boje pouze jedna řada pík - potom by první popisovaný způsob použití meče dával smysl.
Mnoho zdaru do dalších dnů :-)
Děkujeme za pochvalu.
Ano samozřejmě je možné, že se používali oba dva způsoby, plus ještě nějaké jiné.
Jako např. když se střetly jednotky pikenýrů tak skrz rozvolněné řady vyrazili muži s obouručáky na boční obchvat a pod.
problém je, že máme málo záznamů, iluminance jsou jaké jsou a zbytek jsou teorie a experimenty.
Obecně je také dobré vzít v potaz, že právě v případě oněch menších šarvátek v otevřeném prostoru píkové formace ztrácí smysl.
Rozvolněné - jednořadové formace pikenýrů jsou značně nepraktická věc, která se praktikuje na rekonstrukcích bitev, kde je málo účastníků na obou stranách. To, že tyto řady nejsou hned rozprášené je způsobeno dohodou účinkujících, kteří se drží předepsaného scénáře. Pravděpodobně by byly funkční na odražení lehké jízdy... to je ovšem tak vše, k čemu by byly použitelné.
(V vlastních zkušeností z podobných rekonstrukcí ale můžu potvrdit, že právě obouruční meč je ideální na likvidaci odvážlivců, co se pokouší o průlomy pikenýrských jednotek)
ahoj super videa:) ze zvedavosti jak dlouho se venujete sermu atd?:)diky
cca 30 let
kurwa:0@@digladior-cz
Nějak si stále, i po vysvětlení nedokážu představit použití toho obouručního meče v bitvě. Do dnešního dne jsem byl postižen mýtem, že se jimi přesekávaly ty píky :-). Po vysvětlení Borkem a následně ještě Zdenálem si ale nedokáži představit použití tak velké zbraně jako je dvouruční meč v bitvě. Není to příliš velká zbraň pro boje muže proti muži v bitevní tlačenici? Ale možná mám jen o bitvách zkreslené představy; či o fázi bitvy, kdy byly obouruční meče nasazeny. Např. ty techniky s dlouhými (jeden a půl ručními) meči jsou velmi pěkné, ale předpokládám, že se jednalo spíše o soubojovou záležitost, než o techniky do bitvy. Kdysi jsem to přirovnal k vrcholovému sportovnímu tanci, který ale na mysliveckém plese na přeplněném parketu neuplatníte. Velká škoda, že některé věci jsou v hlubinách historie nadobro ztraceny a už se nikdy nedozvíme, jak to skutečně probíhalo.
Většina dochovaných technik jsou určené do soubojů nebo pro sport či individuální sebeobranu. Pro bitevní použití je mnohem důležitější než individuální schopnost šermu, tak vzájemná souhra, schopnost podpořit spolubojovníka, u držet řadu, pohybovat se jako celek a pod.
Ještě jednou,nejsem znalý a tak nevím,zda a jak rychle se ty řady pikeníků pohybovaly k sobě.Pokud ano,nějak nechápu na co a na jak dlouho by tam ty odkláněči byli.Děkuji za případné poučení.
To neví nikdo, předpokládá se, že proti sobě šli volným krokem, aby byli schopni udržet řadu. A v místě střetu se zastavili a bojovali.
Myslím, že ještě podceňujete váhu koně. Z těžkých bojových koní se později staly těžcí tažní koně, třeba plemeno Percheron je tím přímo známé. A tam je váha běžně přes jednu tunu. Horní hranice je někde přes 1200 kg. Navíc z pohledu velikosti byla většina plemen stejně jako percheron poněkud "odlehčena" přikřížením arabských a tureckých koní. Výška těchto koní v kohoutku tedy v místě kde je začátek krku v rozmezí 170 - 190 cm, takže jezdec je o skoro dva metry výš. K tomu samozřejmě jeho kopí a vzhledem k tomu že rytíři (alespoň na počátku) se snažili držet řadu byla by šance člověka d dvouručním mečem hodně nízká. Navíc mám pocit, že se doba dvouručáků s klasickými rytíři časově míjí, tedy dvouručáky se objevily spíše v době, kdy už válčili lancknechti a tedy rytíři byli "zrušeni" :-) palnými zbraněmi. Takže boj chlapa s dvouručákem je jednak historicky málo pravděpodobný (ale nakonec jeden skotský důstojník zabíjel Němce ještě ve WW II mečem a lukem, takže vše je možné), ale šanjce toho pěšáka by byly celkem malé. Asi jako šance ratířů útočících na houf španělské pěchoty s palnými zbraněmi
Díky za zajímavý postřeh a sledování našeho kanálu.
Jack Churchill se jmenoval. Jsou i dobové fotky při vylodění v Normandii. Dokonce pak založil jednotku, která bojovala s mečem a měli i luky. Jack byl celkově šílenec
Ahoj, další super video, díky. Někde jsem slyšel, že bojovníci s oboučním mečem byli často bodyguardi. Je to pravda? Myslí se tím bodyguardi, strážci zástavy, praporu nebo až čestná stráž někde na přehlídkách mnohem později? Kdo byl nejběžnější bojovník s obouručním mečem začátkem 16. století? Právě ten zadní voj v pikenýrských formacích?
Nejčastější bojovník s obouručním mečem v 16. stol byl landsknecht, přičemž muži s obouručními meči patřili k tzv dupel soldnerům, tedy elitě s dvojnásobným platem.
Dle záznamů a vyobrazení jedna z funkcí kterou u landsknechtů plnili je i právě zmíněná obrana praporu a to jak ve formaci tak i mimo ni.
Máme obrazy ze slavnostních přehlídek císaře Maximiliána, kde jsou landsknechti s obouručními meči položenými přes rameno.
Ohledně čestné stráže jsou to spíše halapartníci neb to pravděpodobně vychází z papežské stráže, která se formovala ze švýcarské pěchoty - tedy hlavně halapartníků.
Ahoj jako obvykle suprové video. Mám takový dotaz jestli je možné efektivně používat techniky s Dvouručním mečem neboli Longswordem, při používání Bastard swordu neboli Jeden a půl ručního meče oběma rukama.
Jednoznačně ano.
Pro používání je důležitý úchop, neb to určuje způsob vedení a ovládání. Tedy pro samotné techniky šermu je jedno zda je to obouruční meč, dlouhý meč nebo jednoapůlroční meč či jednoruční meč držený obouruč a stejně tak je jedno zda je to meč držený v obou rukách nebo tesák držený v obou rukách či případně katana.
Dobrý den, kolik pravdy je na tom že jeden druh opravdu těžkých a dlouhých obouručních mečů mohlo prý i projít z boku plátovým brněním? A i možné přeseknutí nepřítele ve dví? Nevzpomenu si na název meče (hádám že Zweihänder) a nevím na kolik jsou některé ty vystavené, že byly použity i v bojích? Kdy přesahovali délkou i dva metry a byly i hodně těžké. Nemluvě že dřív lidé byly spíše menších postav než dnes, ale zato fyzicky přeci jen o dost zdatnější než dnešní průměrný člověk. A jestli se nepletu, tak i rukojeti byly docela dost zdobné Jen si nedokážu moc představit v bojové praxi používání takto velkých mečů a zda to není tak spíše jako na okrasu a výstavu a ukázku bohatství a moci majitele? Kdy sice dokázali dát obrovskou kinetickou energii, ale ten operační čas na ten rozmach a určitě i hodně energie vydat, tak že jej musel s běžným mečem nebo lehký pěšák dříve zabít než by se dostal k činu? A řekl bych že obouruční bojová sekera bude mít přeci jen větší kinetickou průraznost? Děkuji.
Mnoho otázek 😁
Velmi pravděpodobně ani nejtěžší obouruční meč nemohl proseknout plátovou zbroj. Mohlo se jím úspěšně bodnou do nechráněných částí jako je podpaždí a tam mohl způsobit zranění. Je možné přeseknout soupeře pokud je nahý, což ukazují testy na prasatech, ovšem zápisy ukazují že i mistr kat občas nepřesekl krk na jednu ránu, a to se speciálně odsouzenci stříhali vlasy aby to nezpůsobilo problém, tedy přeseknout oblečeného člověka je teoreticky možné, ale jen velmi výjimečných případech.
Zweihander je německý výraz pro obouruční meč doslovně dvouručák a ano byli použity v bojích hlavně německými landsknechty.
S tou váhou je to dost sporné, dochované originály z 15 a 16 stol mají pod 3,5 kg oblíbené repliky z 19. stol mají cca do 5 kg.
Boj s obouručním mečem je dost specifický a jsou situace, kdy je to výhodná zbraň a situace, kdy naopak
@@digladior-cz Děkuji moc. Takže přeci jen jsem byl hodně ovlivněn některými historickými filmy a replikami na zámcích a hradech, kdy i od pohledu vypadají jako těžší než ve skutečnosti jsou. A nebo fantazie lidového vyprávění a vytváření legend. Ale jestliže i tyto velké meče měli do 3,5kg tak pak je to jasné, že přeseknutí pro lepší filmový zážitek a nebo se to událo nějak jinak a vzniklo to z fantazie lidí jak si převypravovali příběhy aby zaujali posluchače. Jako třeba o Ninja bojovnících co se prý uměli vyhnout kulkám. (Ale reálně potvrzeno i několikrát dokázáno bylo zachycení jen letícího šípu a ještě za za určitých situacích.)
A ano o tom kdy se katovy nepovedlo naráz useknout hlavu odsouzenému jsem slyšel nebo četl. (Myslím že to bylo se souvislostí i Kata Mydláře) A tuším že i za to byly někde i trestáni, pokud poprava neproběhla perfektně. A vůbec povolání kata a hlavně jeho život z toho všeho co jsem se dozvěděl, bylo hodně komplikované a rozhodně nebylo co závidět. A že obvykle bydleli mimo nebo na okrajích města, a že někteří byly využíváni i jako lékaři, jelikož znaly anatomii člověka.
Ahoj, přemýšlím, že bych si koupil obouruční meč na zeď a dost se mi líbil ten model, co jste ukazovali na začátku videa. Byl dělaný na zakázku nebo se dá někde pořídit? Koukal jsem na pár webů ale málokterý má takhle hezké proporce, záštitu atd. fakt moc krásný kousek, prakticky přesně takový jaký bych si představoval :-)
Ten kousek je dělaný na zakázku jako tupá replika originálu.
Relativně podobný design se dá najít u obouručáků od Regenyei armory
regenyei.com/swords/two-handed-swords/
a také od Kvetun Armoury
kvetun-armoury.com/two-handed-swords/
Zdravím,je vidět,že není na škodu myslet hlavou,jak říkala babička.Tipuji,že tam ty meče namaloval nějaký malíř a "vědci historici"to rozvinuli.Také mě napadlo,proč by neodkláněli místo drahým dvouručním mečem nějakým klackem,že.
Ono jde hlavně o to, že když se detailně rozeberou ty iluminace na kterých je zakreslen obouruční meč ve vazbě s píkou, tak je to již v tzv. skrumáži.
A někdo z toho dle nás nesprávně usoudil, že nejprve došlo k vazbě píky obouručákem a následně k náběhu ostatních a tak vznikla skrumáž.
Kdežto naše experimenty ukazují na opačný postup, kdy se bojovník s obouručním mečem zapojí až do vzniklé skrumáže po prolomení řady pík.
Obouruční meč v Evropě nebyl vynálezem 16.století,proto by mě zajímalo užití obouručního meče(např.claymore)i do 16.století,kdy ještě neexistovala renesanční pěchota(švýcarská,německá,atd.)se svými pikenýry(odvozenými od těch antických)...
No to je problém.
pravdivá odpověď je, že nevíme.
Některé zbraně měli prokazatelně jen ceremoniální účely, jiné byli pouze soubojové speciály, další byli "válečné zbraně" a jiné byli lovecké (přestože se nám to může zdát divné byli i lovecké meče)
@@digladior-cz Děkuji za odpověď..tedy "lovecké dvouručáky",to je tedy opravdu rarita,😀👍🏻! Jinak,ptal jsem se proto, že jsem z generace,jež vyrostla na filmech jako "Statečné srdce",kde hl.hrdina(v podání Mela Gibsona) používá obouruční claymore v bitvě u Sterlingu(a ano,na BOJ ZBLÍZKA,nikoliv proti 'železným jezdcům',v trysku nutno dodat-jednoho z velitelů anglické armády zabije poté,co jeho koni přesekne nohy).A samozřejmě,i meče popravčí zpravidla nebyly jednoručními typy, pokud vím,🤔.Moje teorie(můj subjektivní názor,z toho co jsem vyčetl z odborné literatury-o historii vojenství se zajímám již dlouho)je taková, že obouruční meč vznikl primárně jako zbraň s fatálním účinkem (likvidace soupeře za kratší dobu a výhodnější proti zbroji-kroužkové i plátové),dále jako zbraň proti více(opěšalým)soupeřům zároveň a v neposlední řadě proti jezdcům již v těsném boji při sražení armád.Kupříkladu ve staré Číně se před vynálezem specifických kopí či 'halaparten' v boji pěchoty proti jezdcům používala zbraň,kterou západní experti(např.společnost Cold Steel,která se zaměřuje mj.i na funkční repliky historických zbraní)označuje jako "China War Sword",a jejíž původní název zní 'velká prstencová šavle'("Da Huan Dao"),která je oproti dvouručnímu evropskému meči podstatně kratší,ale čepel má masivnější(evropský boj dvouručním mečem zahrnuje i bodání a delší řezání,v boji s prstencovou šavlí se především seká).Díky moc a těším se na další videa.
Takže zkráceně, oba víte kulové k čemu se sloužili obouruční meče, ale natočíte o tom 6 min video 😂
😁😂😁
Děkujeme za komentář a sledování našeho kanálu.