Różanystok - Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych
Вставка
- Опубліковано 26 січ 2025
- Zapraszamy na kanał ArchiBial MEDIA, aby poznać Maryjne Sanktuaria Podlasia.
Najliczniejszą grupę sanktuariów na Podlasiu stanowią sanktuaria maryjne - niezwykłe miejsca kultu religijnego i pobożności, o ciekawej, a często wręcz unikatowej architekturze.
Sanktuaria ukazują piękno i tradycje Podlasia, są jednym z najcenniejszych elementów spuścizny kulturowej, historycznej i religijnej regionu, ale przede wszystkim stanowią niezwykle ważny i piękny, żywy pomnik wiary i historii ludzi tu żyjących.
Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Różanymstoku
Pierwsze wzmianki dotyczące świątyni - Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku pochodzą z połowy XVII w., kiedy to namalowany w Grodnie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem trafił do rodziny Tyszkiewiczów właścicieli Krzywego Stoku. Wizerunek cieszył się coraz większą czcią, na prośbę Tyszkiewiczów w 1663 r. przybyli z Sejn dominikanie, jako opiekunowie Cudownego Obrazu. Został on umieszczony w nowo wybudowanej świątyni Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, zbudowanej na wzór słynnego kościoła jezuickiego w Grodnie. Kult Matki Bożej oraz łaski przez Nią udzielane spowodowały zmianę dotychczasowej nazwy miejscowości z Krzywego Stoku na Różanystok. Dominikanie zostali wygnani z Różanegostoku przez cara za pomoc powstańcom styczniowym. W 1901 r. sprowadził on tu prawosławne mniszki, które w związku ze zbliżającym się w 1915 r. frontem, uciekając w głąb Rosji, zabrały ze sobą słynący łaskami obraz. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 r. przybyli tu salezjanie. W 1929 r. wprowadzili do kościoła nowy obraz Matki Bożej namalowany w Warszawie, który czczony jest do dziś. Cudowny obraz uroczyście koronowano w 1981 r. Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł świątynię różanostocką do godności bazyliki mniejszej w 1987 r.
Produkcja: © ArchiBial MEDIA
Wiadomości o Sanktuarium na stronie www.rozanystok.pl
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.