Czy panel słoneczny naładuje akumulator za dnia ?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 239

  • @Kenny88
    @Kenny88 3 роки тому +23

    Taka tematyka mi odpowiada 👍

  • @KK-NIAK
    @KK-NIAK 3 роки тому +12

    Używam podobnego panela, regulatora mppt
    I aku 120ah
    Na działce.
    Dach jest płaski.
    Wystarcza mi to aby zaopatrzyć działki w wodę do podlewania, oraz obsługuje małą lodówkę od wiosny do jesieni non stop.
    Sprawdza się to świetnie już któryś sezon

    • @tomada7961
      @tomada7961 3 роки тому

      dzięki za informacje, właśnie przymierzam się do panela, aby lodówka w kempingu działała. Mam też taki pomysł, żeby jakieś lustro postawić przy panelu, żeby więcej światła waliło w panel. Lustro, czy jakąś błyszczącą blachę, czy choćby białą płytę z drewna czy plastiku. Też światło mocno odbija. Joł.

    • @A1eksandrow
      @A1eksandrow 2 роки тому +1

      @@tomada7961 Problem z odbłyśnikami jest taki że tworzą hot spoty. A to nie zdrowe tak dla modułu jak i dla ściółki i suchych obiektów dookoła.:)

    • @tomada7961
      @tomada7961 2 роки тому +1

      @@A1eksandrow panel stawiam na piasku. Żadna ściółka nie ucierpi. Zresztą zobaczyłem , że panel nie stworzył więcej prądu kiedy położyłem przed nim duże lustro, czy to w pochmurny dzień czy w słoneczny. I tak jestem zadowolony. Mam prąd na działce. Mogę słuchać radia, podłączyć wkrętarkę, naładować latarkę , tablet. 😎. Jestem bardziej niezależny. 💪🏻

    • @A1eksandrow
      @A1eksandrow 2 роки тому +2

      @@tomada7961 A to zawsze się chwali. Zawsze jeśli chcesz możesz wymienić moduł foto na bifaciala, wtedy jeśli od spodu położysz coś z dużym albedo ( odbiciem) uzyskasz te 15% średnio więcej energii, ale chyba jest to droższe rozwiązanie niż dorzucenie drugiego modułu:) A niezależność zawsze się chwali:)

  • @danielrajszczak
    @danielrajszczak 3 роки тому +4

    Świetny odcinek, zgodny z moim nowym kierunkiem zainteresowania i "zabawkami" tzn. od pół roku działam z niezależnym zasilaniem. Zaczęło się z potrzeby podtrzymania zestawu komputerowego do pracy nieco dłużej niż umożliwia UPS. Generator już przerabiałem i raz używałem przez 8 godzin stąd też zmiana koncepcji na większe akumulatory i ładowanie z paneli fotowoltaicznych. Potrzebne graty zamknąłem w szafie serwerowej i działa to całkiem przyzwoicie ale jak to się mówi apetyt rośnie w miarę jedzenia. Pół roku temu nie słyszałem o tego typu akumulatorach i wybrałem 2 szt. YUSA Marine EFB deep cycle po 100Ah każdy. Akurat taki wybór, ponieważ budżet nie jest z gumy i próbowałem pogodzić zakupy. Zresztą cała inwestycja trwa pół roku i cały czas ewoluuje. Aku najpierw podłączone były równolegle ale kiedy doszło ładowanie solarne, które realizuję poprzez Epever Tracer 6420 okazało się, że lepiej połączyć je szeregowo tym samym otworzyłem drogę do dwa razy większej mocy, która jest teraz na poziomie 1500W. W ciągu dnia akumulatory służą niejako jako bufor gdy warunki słoneczne nie pokrywają pełnego zapotrzebowania na energie elektryczną. Od około godz. 8ej panele są już dobrze oświetlane na gruncie i zaczynam przełączenie na energię solarną. W pierwszej godzinie cała kotłownia, następnie zestaw komputerowy, fontannę, klimatyzer. Pobór energii sięga od 300-800W. Gdy słońce zaczyna chylić się ku zachodowi odłączam źródła. Jednak chciałem zapytać o pewna kwestię jaka mnie nurtuje. W momencie gdy produkcja energii nie pokrywa mojego zapotrzebowania (mam na myśli godz. 17-18tą) do jakiego momentu moge rozładować akumulator aby nie skracać zbytnio jego żywotności? A może odłączyć pobory i dać podładować go? Czy "zdrowsze" dla niego jest pełne naładowanie czy niepełne i ile? Mam też taką ciekawą ładowarkę Fronius Acctiva 24/10A, którą kupiłem używaną za 200 zł co przy oryginalnej cenie wydaje się więcej niż okazją. Ta ładowarka o charakterystyce IUoU na koniec przechodzi w tryb konserwacji i napięcie 26,8-27V. To może potraktować na koniec dnia zespół akumulatorów właśnie nią? Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Szkoda, że wcześniej nie znałem tych akumulatorów z filmu... ;)

    • @ipodman1910
      @ipodman1910 Рік тому +2

      I to są świetne pytania! Szkoda ze pozostały bez odpowiedzi!

  • @ukaszdabrowski4441
    @ukaszdabrowski4441 3 роки тому +6

    👍 Właśnie skończyłem montaż instalacji on-grid 5,3 kWp, planowanie tego i samodzielny montaż to była świetna zabawa. 😎

    • @krzysztofstanisaw4913
      @krzysztofstanisaw4913 3 роки тому

      Ile dałeś za samą instalacje?

    • @ukaszdabrowski4441
      @ukaszdabrowski4441 3 роки тому

      @@krzysztofstanisaw4913 Pytasz o urządzenia?

    • @krzysztofstanisaw4913
      @krzysztofstanisaw4913 3 роки тому

      @@ukaszdabrowski4441 tak

    • @ukaszdabrowski4441
      @ukaszdabrowski4441 3 роки тому +1

      @@krzysztofstanisaw4913 Za całość (panele, falownik, elementy stelażu, przewody i akcesoria elektryczne) wyszło 13000 brutto. Wszystkie elementy nowe.

    • @danielrajszczak
      @danielrajszczak 3 роки тому +4

      @@ukaszdabrowski4441 SUPER! Ja od pół roku budowałem taka centralkę jako nieco większy UPS a wyszedł z tego całkiem, całkiem offgrid na razie 2,25kW ale niedługo dołożę paneli i będzie około 4kW. Najlepsze z tego, że wykonanie własne, zakupione narzędzia oraz wiedza zostały:) Polecam!

  • @scanraw6874
    @scanraw6874 3 роки тому +14

    W maju, uzyskasz lepsze wyniki niż w lipcu.

  • @januszpocki7566
    @januszpocki7566 3 роки тому +1

    Witam.
    Szykuję sie na zakup łodzi wędkarskiej gdzie do napędy służyć będzie silnik elektryczny.
    Takie rozwiązanie pozwoliło by mi na uniezależnienie się od prądu z sieci!
    Bardzo dziękuję za materiał do przemyślenia.
    Janusz

  • @pawemoranski8875
    @pawemoranski8875 3 роки тому +3

    Dużo przydatnych informacji. Mam jednak wątpliwości co do wydajności ładowania w lecie lub ciepłych krajach.
    I'm wyższa temperatura tym mniejsza sprawność modułów.
    Ja u siebie odnotowałem najlwyższą wydajność instalacji 27 kwietnia gdy było słonecznie ale zimno. To był rekord. Potem w miesiącach letnich instalacja nie osiągnęła takiego wyniku.

    • @valdelemis
      @valdelemis 2 роки тому

      Gdyby wydajność paneli była zalezna wyłącznie od naswietlenia,to na Saharze byłyby same panele.Technologia fotowoltaiki jest w powijakach.U mnie najlepszy wynik był gdy panel był pokryty cienka warstwą śniegu.Przy minus 4 i w pełnym ,zimowym słońcu..Kryształki sniegu zadziałały jak pryzmaty i niezależnie od kąta promieni oswietlały panel prostopadle.Taki efekt uzyskuje sie z soczewkami Fresnela.Te soczewki stają sie nieodłącznym elementem fotowoltaiki.

  • @konraddisco3004
    @konraddisco3004 3 роки тому +4

    W koncu temat dla mnie, choć nie do końca. Z chęcią zobaczyłbym test panela 100W jako źródło prądu dla drugiego akumulatora, pod który podpięta byłaby lodówka kompresorowa o mocy ok. 45W. Lub dla jednego akumulatora głównego, by i lodówka pracowała i był on przy okazji doładowywany. A to z uwagi, że nie wszystkie auta jeżdżące na wyjazdy to vany czy kampery.
    Pozdrawiam
    Konrad

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 3 роки тому +2

      Lodówkę to się na gaz stawia . Taki panel z modułem mam i aku 100 Ah . Do tego przetwornica o ile pamiętam 1,5 lub 2 kW . Daje radę . Tylko przetwornica kosztowała 2-3 kpln . Ogólnie to dawało to radę czajnik elektryczny czy mikrofala . Razem to akumulator nie dawał rady .

    • @konraddisco3004
      @konraddisco3004 3 роки тому +2

      @@EkoKolo_Katowice lodówkę na prąd chciałem, nie wszyscy mają kampery lub vany na wyjazdy.

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 3 роки тому +1

      @@konraddisco3004 To z jednym panelem może być bilans na 0 lub lekko ujemny w cyklu doby . Zakładając że lodówka pracuje cyklicznie a nie ciągle .

    • @konraddisco3004
      @konraddisco3004 3 роки тому +3

      @@EkoKolo_Katowice do tej pory mając tylko 1 aku do wszystkiego i tak wyłączała się gdy spadło napięcie do ok. 12.1V, bo ustawiłem ochronę akumulatora na max lub, gdy w aucie było za gorąco, ma taki czujnik, ale nie wiem, przy jakiej wartości odcina. Co ciekawe, kilkanaście godzin w gorącym aucie, a w lodówce dalej było koło 5 czy 7 stopni, trzyma długo.

  • @amatorkombinator
    @amatorkombinator 3 роки тому +4

    Hmm, a jakby tak przetestować to w zwykłym samochodzie osobowym? 😁 Niezależnie od użytkowania, aku zawsze doładowane więc dłuższy okres sprawne... Świetna alternatywa dla aut dostawczych i ciężarowych = mniej kłopotów z akumulatorami w trasie podczas kręcenia pauz 👈

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  3 роки тому +1

      Na golfa montuje ;)

    • @precel69
      @precel69 Рік тому +1

      @@mrAkumulator Hej, ja tez bym chciał na zwykłe auto zamontować taki panel jako dodatkowe ładowanie w czasie postoju.
      Co gdy akumulator jest już naładowany w 100%, a panel i cała instalacja jest nadal podłączona i ładuje?
      Czy można wtedy uszkodzić aku? Albo czy jest ryzyko że coś się przegrzeje i powstanie pożar?
      Czy można zostawić coś takiego a aucie bez konieczności zaglądania i odłączania czegokolwiek przez dłuższy czas np kilka tygodni?

    • @ipodman1910
      @ipodman1910 Рік тому

      @@precel69 regulator ładowania rozwiązuje ta kwestie. Jest bezpiecznie

  • @jacynajalut7288
    @jacynajalut7288 2 роки тому

    Młody, zdolny aktywista... w tej dziedzinie :) BRAWO!

  • @MyWasz
    @MyWasz 3 роки тому +4

    Sprawność paneli spada wraz ze wzrostem temperatury otoczenia, nie wiem czy naładowałby akumulator do 100% w lato. Największa sprawność paneli to właśnie teraz a nie w lato

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 3 роки тому +1

      w jeden dzień nie . ale 2 dni spokojnie . a kampery duże przestoje mają .

    • @MH-vx1fo
      @MH-vx1fo 3 роки тому +1

      Panel jest na płasko a
      słońce latem operuje wyżej.
      Długość dnia też zmienia kalkulację a nikt normalnay nie uruchamia ładowania o dziesiątej.

  • @Peter-wr9uq
    @Peter-wr9uq 3 місяці тому

    Mam 100Ah litowy moduł 100w i jest problem żeby go naładować szczególnie jak cały dzień zasuwała lodówka z poborem ok. 60W. Koniec końców wygląda na to że warto spróbować dołożyć kolejny panel
    Pozdrawiam i dzięki za test

  •  3 роки тому

    Mam takie rozwiązanie w osobówce. Panel 100W. Polecam np. taksówkarzom, którzy spędzają sporo czasu na oczekiwaniu na kurs i boją się rozładowania akumulatora w tym czasie. Jednak w miesiącach listopad - styczeń oczywiście skuteczność jest mizerna.

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  3 роки тому +1

      Planuję zamontować do golfa wyprawowego 380Wp.

  • @karetkarz213
    @karetkarz213 Рік тому +1

    Typowe pytanie laika - czy jeśli parkuje auto w hali, gdzie jest światło to czy będzie panel się ładował od tego światła? Czy panele działają tylko na światło słoneczne?

  • @karpiowewyprawy
    @karpiowewyprawy Рік тому +3

    Witam, czy jest możliwość ładować taki akumulator panelem jednocześnie z niego korzystając?

    • @qbartUrT
      @qbartUrT 2 місяці тому +1

      @@karpiowewyprawy Dlaczego nie, po to jest regulator.

  • @marekkarwowski195
    @marekkarwowski195 3 роки тому +3

    W sierpniu w Alicante w Hiszpanii dzień trwa 14 godzin, a w Nairobi w Kenii 12 i dodatkowo przy wysokich temperaturach sprawność panela jest niższa. Gdzie dzień trwa ponad 17 godzin?

    • @bogdand5836
      @bogdand5836 2 роки тому +2

      W lecie na Biegunie Północnym dzień trwa 24 godziny :)

  • @bartekelektryk8542
    @bartekelektryk8542 3 роки тому +5

    Po pierwsze : panel na płasko to 90% w stosunku do idealnego ustawienia - i to trzeba brać pod uwagę, przy kalkulacji uzysków.
    Po drugie : - DOBIERAMY - akumulator oraz ilość paneli. Bo musimy mieć "zapas" mocy na panelach by naładować akumulator. Niestety wiele osób o tym zapomina - musimy brać poprawkę na "słabsze" warunki.
    Na szybko i na oko :) - panele na płasko i taki akumulator to dał bym 3 lub nawet 4 panele - by mieć naprawdę spory zapas i w czasie pochmurnych dni też móc, ładować. Do tego dał bym lepszy regulator/sterownik : tak by można mieć kilka wyjść sterowanych - jedno bym np. do grzałek grzejących wodę do mycia czy klimy postojowej - tak by nadmiar energii się nie marnował :)
    Ogólnie problem nie doładowania akumulatorów w takich instalacjach jest powszechny - dwa panele to minimum - i nie bawił bym się w 330Wp - ale dałbym np. 385Wp o wymiarach 184x104 cm - akurat :) mieszczą się na szerokość i spokojnie można na dachu dać nawet 4.
    Kolejne rozwiązanie jakie widziałem to specjalny "schowek/szuflada : dwa panele na dachy na stale, a pod nimi "szuflada" z dwoma kolejnymi - mamy pół dachu wolnego - a na postoju wyciągamy kolejne dwa panele i mamy całkiem sensowną moc.

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  3 роки тому +1

      Dzięki za podpowiedź, z przyjemnością skorzystam z rad.

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 3 роки тому +2

      na dachu są głównie na płasko więc pomysł z testem ok .

  • @hujkladz
    @hujkladz 3 роки тому

    Siema i pozdrawiam słonecznie i cieplutko, Cześć

  • @slawo1231
    @slawo1231 3 роки тому

    Z paneli warto jedynie usuwać punktowe zanieczyszczenia typu odchody ptaków. Resztą zajmie się deszcz o ile panel jest założony pod kątem powyżej 20 stopni

  • @43romantyk
    @43romantyk 3 роки тому +1

    Szkoda że ta demonstracja nie jest pokazana przy pełnym nasłonecznieniu?

  • @lipaml1
    @lipaml1 Рік тому

    A może by zrobić test ładowania takim panelem dla porównania Lifepo4 ?

  • @SQ6JNS
    @SQ6JNS 2 роки тому

    Moim zdaniem wszystko super tylko nie takie akumulatory. To już jest przeżytek. Może maja kilka zalet jednak sporo wad. Taki system świetnie się sprawdzi na akumulatorach LiFePO4. Rozumiem Cena zabija ale żywotność i sprawność wynagradza. Pozdrawiam 👍

  • @jakubs8437
    @jakubs8437 3 роки тому +2

    Czekam na test majowy. Mam łódkę i stosuje panele ale mój kontroler jest już stary i myślę o zmianie.

  • @marceln5033
    @marceln5033 3 роки тому +3

    Super eksperyment czy będzie możliwość zrobić taki sam test ale z akumulatorem lifepo4?

  • @tedemez
    @tedemez 3 роки тому

    Potrzebne ci wsparcie...

  • @karlstanc4444
    @karlstanc4444 2 роки тому +4

    Nie zaprzątałbym sobie głowy szklanymi panelami fotowoltaicznymi, które potrzebują bezpośrednich promieni słonecznych do działania. Myślę, że przyszłość należeć będzie do paneli perowskitowych, którym do ładowania wystarczy światło jakiekolwiek, słoneczne bezpośrednie, odbite, rozproszone, padające pod jakimkolwiek kątem, a nawet światło sztuczne sztuczne (lampy uliczne).

    • @ipodman1910
      @ipodman1910 Рік тому +1

      Ale Monika musi wiecej ich produkować! Na razie nie istnieja praktycznie na rynku!

    • @karlstanc4444
      @karlstanc4444 Рік тому

      @@ipodman1910 - z tego co słyszałem, jak mówiła w wywiadzie, to ona nie ma zamiaru produkować. Chce znaleźć kontrachentów, którzy będą produkować, a od niej kupią coś w rodzaju licencji na produkcję.

  • @Smalec_Polski
    @Smalec_Polski 3 роки тому +4

    Konkretne info. 🍻

  • @krzysztofkorn8739
    @krzysztofkorn8739 3 роки тому +2

    Witam mam pytanie o co chodzi z tym wzbudzeniem na na zacisku odbiornika

  • @voltsverige
    @voltsverige 3 роки тому +1

    Też mi odpowiada .ps poco ta zwora przecież to wjsci load

  • @Atetus94
    @Atetus94 3 роки тому +1

    Super eksperyment!

  • @ipodman1910
    @ipodman1910 Рік тому

    Mam ciekawsze pytanie - wiadomo ze jak sie da dwa, trzy panele na dach - to naładuje sie aku bez problemu. Moje pytanie brzmi - co bedzie sie działo z akumulatorem jak będziemy używać klimy (elektrycznej) przez dłuższy czas - załóżmy ze aku juz naładowany a klima ‚żre’ nadal 16 A podczas gdy akumulator juz pełny! Co wówczas bedzie sie z nim działo?

  • @albrecht225
    @albrecht225 3 роки тому +1

    Lipiec w Polsce jest najbardziej deszczowym miesiącem , według statystyki !!!

    • @Loogik1979
      @Loogik1979 2 роки тому

      Deszowosc a pochmurnosc, w naszym klimacie to dwa różne tematy 😉

  • @bartozzzebra2872
    @bartozzzebra2872 2 роки тому +1

    nie lepiej do pv miec akumlator 24V?

    • @ipodman1910
      @ipodman1910 Рік тому

      Lepiej! Tyle ze nie ma aku 24v - zestawia sie dwa po 12v!

  • @albrecht225
    @albrecht225 3 роки тому +1

    Akumulator powinno się chłodzić , a nie grzać !!! Tym sposobem akumulator przedłuża swoją żywotność !!! Panie ekspercie !!!

  • @Pelka....
    @Pelka.... 8 місяців тому

    Witam mam pytanko jakie ustawić napięcie ładowania w regulatorze mppt dla aku livepo4 100ah

  • @slawomircieszczyk5104
    @slawomircieszczyk5104 3 роки тому +3

    Bardzo byłbym wdzięczny za podobny test dla SINUSPRO 1000 firmy VOLT z ładowarką MPPT 30A pracujacym u mnie jako UPS. Czy w razie potrzeby możnaby użyć go do naładowania akumulatora samochodowego w trybie solarnym lub sieciowym bo takie posiada.

  • @maxxistaniszewski4419
    @maxxistaniszewski4419 Рік тому

    Dzień dobry. WITAM.MAM PYTANIE BO CHCĘ KUPIC OD TAKIEGO KOLEGI PANEL 100W 12.JAKIE MA BYĆ NAPIECIE NA WYJSCIU TAKIEGO PANELA.TAK ZEBYM SE PODPIOŁ TZW.MIERNIK I ZEBYM WIEDZIAŁ ZE JEST NAPIECIR OK.A NIE ZEBYM KUPIŁ ZEPSUTY.Z GÓRY DZIEKUJE ZA ODP.

  • @rozwell69
    @rozwell69 3 роки тому

    Ale, ale! Jaki był zastosowany współczynnik Peukerta? Czy przypadkiem nie był użyty taki sam jak przy zwykłych kwasiakach?
    Im sprawność jest większa, tym współczynnik jest mniejszy i jak kwasiaki mają na przykład ~1.3, AGM ~1.2, to taki nowy Carbonowy może mieć jeszcze inny, więc takie szacunki wypadało by dla każdego typu akumulatora zweryfikować z rzeczywistą pojemnością C20. Trochę nie chce mi się wierzyć, że pojemność oszacowana przekracza nominalną aż o ~23%, bo z takim naddatkiem można by to śmiało sprzedawać jako 130Ah, a może nawet 140Ah...

  • @zielonydarian
    @zielonydarian 3 роки тому

    Bardzo ciekawy odcinek.....

  • @danydany7852
    @danydany7852 3 роки тому +1

    co to za bezpiecznik podłączony do mppt? super temat i oby rozwojowy, pozdrawiam

    • @piotrpiecha4900
      @piotrpiecha4900 3 роки тому

      @Mouldy może być bezpiecznik 230V w takim układzie?

  • @cooduaty
    @cooduaty Рік тому

    Po co jest zmostkowane wzbudzenie

  • @dariuszbrzeczyszczykiewicz8249

    A mozna bezpośrednio moduł podłączyć do akumulatora?

  • @CASKP
    @CASKP 3 роки тому +2

    Moim zdaniem test powinien zostać powtórzony . Powinien zacząć się o 12 w nocy i o 12 w nocy powinien się zakończyć . Panele podają juz prąd o 5-6 rano i kończą ok 20-21 . Tak. Bylo u mnie na końcu marca . Proponuje wykonać test ponownie. Jeśli chodzi o Fotowoltaika w firmie - proponowałbym podać np. Miesięczne zużycie prądu w firmie i bilans co produkuje Fotowoltaika . Podawanie ile razy zagrzeje się nam czajnik jest niewspółmierne do tego co ludzi interesuje ,

  • @pawel66krak
    @pawel66krak 2 роки тому

    Hej!!!! Poszukuję jakiegoś sensownego rozwiązania do podładowania akumulatora w moim T5. Myslę o zakupie przenośnego, składanego panela solarnego, z regulatorem do zasilania akumulatora 80 Ah ( mokry, głębokiego rozładowania z firmy "uruchom", który zasila naszego małego camperka, Mam zrobioną całą instalację 230/12 V, separator akumulatorów. Mam też generator Honda 22i, ale wybieramy się do Turcji i chciałbym trochę pojeździć po dzikich miejscach. Słońca tam nie brakuje...Pytanie tylko co wybrać, żeby chociaż lodówka mogła chodzić przez noc. Lodówka to "karawaningowy" Dometic, który ciągnie pewnie z 10 Amper...macie takie zestawy przenośne? Nie chcę montować na podnoszonym dachu ( to jest VW campervan) bo kąt padania słońca może być w takim przypadku bardzo zły w zależności od tego jak będzie stało auto

  • @pablox11NEW
    @pablox11NEW 3 роки тому

    LUXUSOWO.

  • @mariopodskarpie
    @mariopodskarpie 2 роки тому

    Świetny kanał. Szacun! Proszę o odpowiedź na pytanie czy mogę ładować aku solarem i prostownikiem jednocześnie? Dostawczy samochód zostawiam w bazie gdzie mam prąd. Dzięki z góry za odpowiedź

  • @pawepotas6728
    @pawepotas6728 2 роки тому +2

    Trzeba było zrobić te próbę w pochmurny dzień..he he .Jak to można oglądać? Jakiś dzieciak zafascynowany swoimi gadżetami nie rozumie na jakiej zasadzie działają panele fotowoltaiczne. he he .Zasada jest prosta panie gadżeciarzu.. Jak jest słońce to jest i ładowanie. he he Z własnego doświadczenia wiem że zwykły akumulator 120AH ładuję bez problemu przez jeden dzień 2 panelami o łacznej mocy 230w.Jak jest słońce. A jak nie ma słońca to nie naładuje. Ależ trzeba być mądrym by do tego dojść he he he

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 3 роки тому +1

    Dobry odcinek

  • @kazimierzkijas8197
    @kazimierzkijas8197 3 роки тому

    Jaki akumulator do fotowoltaiki ,żelowy, kwasowy,inny ?

  • @BuczynoweTarasy
    @BuczynoweTarasy 3 роки тому +2

    Cześć. Ponawiam pytanie.
    Po co jest ten mostek pomiędzy ładowaniem Aku a wyjściem 12V?
    Pozdrawiam.

  • @cygan883
    @cygan883 3 роки тому

    Jaki akumulator polecasz w przystepnej cenie do przyczepy?

  • @pawekazimierz7099
    @pawekazimierz7099 3 роки тому

    Mam błąd na regulatorze 2C i nie widzi panelu, macie jakąś podpowiedź? Akurat na wyjeździe jestem 😔

  • @ToJaJAROmix
    @ToJaJAROmix 2 роки тому

    A jak zastosuje się 1 panel 545W?

  • @murbud2064
    @murbud2064 2 роки тому

    Ile kosztuje taki zestaw 2panele + falownik i akumulator???

  • @onegeekdad
    @onegeekdad 3 роки тому

    Czy mogę prosić o podanie dokładnej marki i modelu tego regulatora MPPT?
    Na filmie u Vantastyczne Studio podałeś bardzo ważny szczegół dot. Podpinania paneli niezależnie i jest to mega opcja, dlatego chciałbym kupić dokładnie ten regulator :)

  • @CiNoLZ
    @CiNoLZ 3 роки тому +1

    Tvn turbo ciebie wspiera? Szkoda że dałeś sobie zamazać swoje logo na koszulce. 🧐

  • @AdamAdam-zu9wl
    @AdamAdam-zu9wl 3 роки тому

    Czy Panele fotowoltaniczne mogą wspomagać agregat prądotwórczy 250kw z ładowaniem akumulatorów (16x 160ah docelowo dwa razy tyle ) bez podłączenia do sieci ?

    • @zdzisawdardzinski7673
      @zdzisawdardzinski7673 3 роки тому +1

      Mocno pojechałeś z tą mocą agregatu. Do tej baterii akumulatorów wystarczy moc 4 kW, a Ty piszesz o mocy 250 kW? Taka moc wystarczyła by na 30 domów

    • @AdamAdam-zu9wl
      @AdamAdam-zu9wl 3 роки тому

      @@zdzisawdardzinski7673 Aku mają być ładowane panelami, założenie jest takie agregat zasila wszystko panele wspomagają i ładują aku lub zasilają jakieś wyodrębione rzeczy nie ma zasilania z sieci.Teraz moje pytanie czy panele (20kw) mogą wspomagać agregat ? falowniki są hybrydowe 2 x 10kw

  • @arekniemczyk7322
    @arekniemczyk7322 Рік тому

    część witam was z gupik pytaniem czy ocieplenie od dołu steropianem panela ma sens bo po sprawdzeniu u mnie jest temperatura nawet o 4 stopnie c większa czy to coś daje pozdrawiam

    • @ipodman1910
      @ipodman1910 Рік тому

      Wręcz przeciwnie! Im wyższa temp panelu tym większe opory i mniej wyprodukowanej energii. Panele od spodu powinny sie ‚wietrzyc’!

  • @awerskto
    @awerskto 3 роки тому

    Możesz dodać do eksperymentu lifepo4?

  • @kundagudzia11
    @kundagudzia11 3 роки тому

    Co wartajom akumulatory Five Star

  • @przemyslawleszczynski2360
    @przemyslawleszczynski2360 2 роки тому

    😀

  • @albrecht225
    @albrecht225 3 роки тому +1

    13 kwietnia a nie kwiecień ! Kwiecień jest 4 z rzędu a nie 13 !!!

  • @norbertboch2109
    @norbertboch2109 3 роки тому

    Hej, czy taki typ akku można położyć na najniższy z szerokości bok i ewentualnie czy można położyć jeden na drugim? Może im się coś poprzestawiać albo pomyślą, że są w Australii i dlatego do góry nogami.

  • @staszekkubiak3358
    @staszekkubiak3358 2 роки тому

    Przełączam......😣

  • @LesiuPL
    @LesiuPL 3 роки тому

    A nie przypadkiem mega ohma?

  • @micglanc6779
    @micglanc6779 3 роки тому

    Elo kwasik o tobie mowa 😎

  • @mcqcjc8409
    @mcqcjc8409 3 роки тому

    ciekawe..jakby..uzyc..soczewki..o..odpowiednich..parametrach

    • @tomekpinki3496
      @tomekpinki3496 3 роки тому

      Są panele z soczewkami poszukaj na necie

    • @mcqcjc8409
      @mcqcjc8409 3 роки тому

      @@tomekpinki3496
      Hej..dzieki..nie..wiedzialem

  • @st.marecki
    @st.marecki 3 роки тому

    kdz :-)

  • @henrykpawetadeusz4538
    @henrykpawetadeusz4538 3 роки тому

    BRAWECZKO 1111

  • @EquinoxeTM
    @EquinoxeTM 3 роки тому

    Jaki to dokładnie panel? 😀

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  3 роки тому +3

      Suntech 330Wp w filmie jest foto tabliczki znamionowej.

    • @EquinoxeTM
      @EquinoxeTM 3 роки тому

      @@mrAkumulator ok dziękuję 😀

    • @danielrajszczak
      @danielrajszczak 3 роки тому

      Polecam Tobie panele Longi 450. Zakupiłem 5 sztuk i sprawują się naprawdę nieźle. 3 sztuki mam podłączone pod ładowarke solarną Epever i ładuję dwa aku głębokiego rozładowania po 100Ah każdy połączone szeregowo i w tym samym czasie jestem w stanie zasilić cały system ogrzewania (kotłownię 100-300W), moje stanowisko pracy w postaci stacji roboczej 300-600W, klimatyzer, fontannę oraz gdy dobrze daje słońce włączyć plazmę z konsolą. Dwa dni temu osiągnęło 1300W. Za kilka dni przyjdzie sterownik MPPT grzałek firmy AZO i wtedy będę przełącznikiem przekonfigurowywał panele na 5 sztuk aby zasilić CWU i zagrzać wodę.

  • @albrecht225
    @albrecht225 3 роки тому +1

    Kolejna pseudo reklama !!!

  • @pkowal616
    @pkowal616 3 роки тому +15

    Fajny test, a tematyka solarów jak najbardziej wskazana.

    • @cygan883
      @cygan883 3 роки тому

      Mam sols ,regulator Tracer 40 2 akumulatory chce miec po100 Ah jakie podłoczyc je ? Razem i jsk do przetwornicy w sytuaci gdy są 2 akumulatory chce miec 12V

  • @Tomaskii
    @Tomaskii 3 роки тому +8

    Taki agm carbon dobrze byłoby porównać z li-ion podobnego rozmiaru lub pojemności. Ostatnio dostałem ofertę na wózek widłowy doosan z li-ion baterią i one w opcji mają, lub będą miały, ładowanie z fotowoltaiki.

  • @mikro71
    @mikro71 3 роки тому +5

    Dzięki za odcinek 👍 Od dzisiaj SUB. W końcu znalazłem fachowe porady i testy jeśli chodzi o akumulator i panele słoneczne ! 🥳
    🌞Z niecierpliwością czekam na odcinek z regulatorami słonecznymi 😉
    Pozdrawiam! 🍺

  • @sylwesterkrawczyk4766
    @sylwesterkrawczyk4766 3 роки тому +4

    Czyli... jeśli został naładowany w 41 % tą fotowoltaiką ,to należy zwiększyć moc paneli x 2,5 i będzie naładowane w 100 %

    • @mikolajmikun5337
      @mikolajmikun5337 3 роки тому +1

      Pytanie czy akumulator przyjmie większą ilość amperów... mój ładuje się prądem 4A. Zwiększyłem wydajność zasilacza do 20A to z tych 20A wziął....4A ani trochę więcej.

  • @o_kaczka_o896
    @o_kaczka_o896 Рік тому +1

    Czy mogę z solara ładować zwykły akumulator samochodowy 95ah? Chciałbym w garażu zrobić zasilanie 12v ładowane z solara 30w

  • @tomekr.7042
    @tomekr.7042 3 роки тому +8

    Taka tematyka najbardziej mi odpowiada. Chcę wybudować własny off-grid z możliwościami rozbudowy. Chętni też podzielę się doświadczeniami🙂

    • @moc9815
      @moc9815 3 роки тому +3

      Nie opłacalne finansowo za to masz nie zależność i poczucie co wyprodukujesz jest twoje. Wszystko kwestia do czego użyjesz jak itd całkowicie od sieci się nie odlaczysz chyba że masz gruby portfel. Małe off grid jak najbardziej zasilanie basenu czy innych odbiorników przez lato pod warunkiem że nie zależy Ci na oszczędności bo off grid puki co oszczędny nie jest xx

    • @tomekr.7042
      @tomekr.7042 3 роки тому +1

      @@moc9815 w tej chwili jest nieoplacalny. Nie będę się z tym spierać bo to prawda. Ale co przyszłość przyniesie tego nie wiadomo. Bo już są tworzone projekty które sporo namieszają... Off-grid będzie w miejscu gdzie narazie prądu nie ma. A w przyszłości będzie zapewne do sieci podłączone.

    • @moc9815
      @moc9815 3 роки тому +2

      @@tomekr.7042 No niestety tego nie wiadomo co będzie, off grid będzie opłacalne i sensowne ale jeśli magazyny energii o dobrej sprawności będą dostępne w rozsądnych cenach obecnie nawet lifepo4 nie jest jeszcze tym czym być powinno przy takiej instalacji,
      Ja nie jestem ani za ani przeciw male off grid urzywam ale tylko mówię że obecnie jest drogą zabawą niż czymś opłacalny, chyba że ma się priorytet nie zależność i inne potrzeby niż tylko oszczędność jak w większości przypadków

    • @danielrajszczak
      @danielrajszczak 3 роки тому

      Bardzo dobra decyzja. Poniżej widzę wypowiedzi krytyczne ale ja zachęcam. Po pierwsze offgrid to szerokie pojęcie. Trzeba zadać sobie pytanie co chcemy uzyskać. Ja pragnąłem posiadać niezależne, awaryjne źródło zasilania i tak się stało. Ponieważ pisałem już w kilku miejscach a ostatnio nakręciłem pierwszy krótki film więc zachęcam abyś wszedł i obejrzał. Mój offgrid oparty jest na 5 panelach Longi 450Wp z czego 3 używam do zasilania kotłowni, stacji roboczej (komputera), fontanny, klimatyzera. Wszystko poprzez kontroler ładowania Epever Tracer 6420. Do tego jako swego rodzaju bufor mam 2 x aku Yuasa Marine 100Ah każdy połączone szeregowo. Nie jest to dużo ale zestaw komputerowy mogę spokojnie użytkować przez 5 godzi w razie przerwy w dostawie energii. Mieszkam w lesie i często są awarie zasilania. W słoneczny dzień udało mi się uzyskać pobór ponad 1300W. Gdy warunki są zmienne niedobory uzupełniane są z akumulatorów. Na dniach przejdę do zainstalowania sterownika MPPT dla grzałek do CWU. Wtedy będę spinał poprzez rozłączniki DC 5 paneli i zasilał najpierw grzałkę po środku a po wyłączeniu termostatem przejdzie zasilanie na dolna grzałkę. Umożliwia to urządzenie firmy AZO. Za miesiąc dokładam kolejne 2-4 paneli i przechodzę na urządzenie offgridowe wszystko w jednym. Jak wspomnieli poniżej wypowiadający się takie początki to dobra szkoła na próby a satysfakcja z wykonanej pracy ogromna. Do tego zakupiłem zaciskarki i inne potrzebne rzeczy, które zostaną wraz z nabytą wiedzą. Czasy niespokojne i nie wiadomo do czego to wszystko doprowadzi. Ja swój wyznaczony cel osiągnąłem a nawet przekroczyłem znacznie pierwotne założenia. Zachęcony działam dalej. Gdybyś miał pytania a będę potrafił Tobie pomóc śmiało pisz.

    • @tomekr.7042
      @tomekr.7042 3 роки тому

      @@danielrajszczak Dziękuję za informacje i z pewnością skorzystam z deklaracji pomocy w najbliższym czasie. Jak tylko będę miał już obiekt w którym będzie się znajdowała instalacja. Na początek będzie to tylko off-grid a później się okaże...

  • @SuperTimoteusz
    @SuperTimoteusz 3 роки тому +9

    Osobiście urzywam 2x100ah AGM i ładują się poprzez inwerter solarny Volt Polska. zasilony dwoma modułami 240 wp .
    Cały zestaw służy do zasilania kominka iwonapellets i dwóch pomp obiegowych .Podczas rozpalania kominka na pellet grzałka pracuje ok.10 minut z obciążeniem 400 W .
    Maksymalny prąd ładowania inwertera to 30A , lecz baterie takiego nie potrzebowały . Całość pracuje od zeszłego roku bez zasilania 230v jedynie że słoneczka .
    Na zadane pytanie odpowiada Tak to jest wykonalne .

  • @filiptwarkowski5392
    @filiptwarkowski5392 3 роки тому +3

    W Polsce w kwietniu jest relatywnie zimno. W krajach ciepłych sprawność modułu pv będzie spadać. Bezpiecznik do akumulatora nie może być zwykłym esem na AC. To taka moja dygresja.

    • @jacekm
      @jacekm Рік тому

      Każdy stopień Celsjusza powyżej uzyskanych już 25 stopni Celsjusza to ok 1,5% mniejsza sprawność. Tak , bezpiecznik musi być do DCV. Pozdrawiam.

  • @MarcinAdamowicz
    @MarcinAdamowicz 2 роки тому +2

    Czy lepiej jest montowac 1 panel o mocy 400-450w na dachu kampera czy moze rozbic to na 2 panele? Jakie sa wady i zalety obu opcji?

  • @MarekMariusz1
    @MarekMariusz1 3 роки тому +4

    Kiedyś zastanawiałem się nad małym panelem solarnym do auta osobowego które jest rzadko używane? Jest sens Pana zdaniem? Poleci coś Pan?

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  3 роки тому +6

      Jest, sam zamontuje taki na Golfie. Jak to zrobię to podpowiem.

    • @konraddisco3004
      @konraddisco3004 3 роки тому +1

      No właśnie, montaż na stałe czy ewentualnie sam panel zdejmowany przed lepkimi rękoma złodziejaszków?

    • @marekb1988
      @marekb1988 3 роки тому +1

      Ciekawe ile dawałby panel za szybą - ale tam pewnie temperatura panela obniży jego sprawność.

    • @MarekMariusz1
      @MarekMariusz1 3 роки тому

      @@mrAkumulator i jaki model ewentualnie bo też jest tego dużo i kij wie co wybrać

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 3 роки тому

      na allegro są takie panele nieduże że można na tylną półkę albo na deskę rozdzielczą położyć i wpinasz do gniazdka . Opcjonalnie kup A8 czy Phaetona , tam jest solar dach w szyberdachu :D

  • @Turmalinowy
    @Turmalinowy 3 роки тому +3

    W lato naładowanie auta elektrycznego za pomocą paneli fotowoltaicznych. Ciekawy byłby to eksperyment.

    • @zdzisawdardzinski7673
      @zdzisawdardzinski7673 3 роки тому +4

      Ładowanie od poniedziałku do soboty, a w niedzielę kurs do kościoła i z powrotem

    • @ipodman1910
      @ipodman1910 Рік тому

      Musiałbyś miec farmę paneli…

  • @arkadiuszjozwiak6103
    @arkadiuszjozwiak6103 2 роки тому +4

    zima przydał by sie taki test przy zachmurzonym niebie ;) serio bo tego jestem ciekawy ;)

    • @JohnNeoQ
      @JohnNeoQ 2 роки тому

      Myślę że już wkrótce pojawią się wyniki takiego testu, bo wchodzi limit pobieranej energii z sieci, czyli reglamentacja. Wszyscy dumni i zadowoleni eko fotowoltaniki napewno przedstawią swoje wyniki zysków energetycznych zdobytych w najważniejszej porze roku 👍

    • @janfijakowski3996
      @janfijakowski3996 Рік тому

      0

    • @krzysiekkrzysiek8234
      @krzysiekkrzysiek8234 Рік тому

      10 % pod warunkiem dobrego ustawienia panela

  • @wojciechbarczewski798
    @wojciechbarczewski798 3 роки тому +3

    Ciekawiło mnie to właśnie, teraz wreszcie się dowiem. Oglądam 👍🙂 dzięki

  • @Marek_Bogdanowicz
    @Marek_Bogdanowicz 2 роки тому +1

    Ale już dwa takie panele...... zrobiły by robotę.

  • @trustnoone3864
    @trustnoone3864 3 роки тому +3

    Zapinamy pasy i oglądamy :-)
    edit:
    Zacny akumulator. ᕦ( ͡° ͜ʖ ͡°)ᕤ

  • @marekb1988
    @marekb1988 3 роки тому +3

    Test ciekawy ale wystawianie panela dopiero o 10 zabrało mu conajmniej te +10%. To ma szansę się udać w słoneczny letni dzień.

    •  3 роки тому +1

      Dokładnie, latem już od dawna 5/6 rano mamy piękne słoneczko.

    • @danielrajszczak
      @danielrajszczak 3 роки тому +1

      U mnie gdy tylko cień mija wystawione na polanie panele po godz. 8ej rano wydajność natychmiast wzrasta.

  • @prostownikdwupoowkowy2420
    @prostownikdwupoowkowy2420 3 роки тому +3

    Może zamontujecie jakiś mały panel fotowoltaiczny na waszym służbowym fiacie?
    Ciekawe jakby wpłynęło na akumulator dodatkowe źródło ładowania. Oczywiście ładowanie ze słońca działałoby tylko przy zgaszonym silniku, żeby nie uszkodzić inwertera.

    • @marcinkowalczyk9490
      @marcinkowalczyk9490 Рік тому +1

      U mnie busie gdy akumulator hotelowy przekroczy 13.8V separator zaczyna ładować główny akumulator. Zimą, gdy auto stało w ciągu dnia na słońcu i oba akumulatory były w trakcie ładowania samochód odpala z taka łatwością, jak nigdy mu się to nie zdarzało :)
      Z głównego akumulatora mam zrobione zasilanie dla webasto i nawiewów. Gdyby okazało się, że po całej nocy silnik nie chce odpalić, wystarczy zostawić auto na kilka godzin i główny akumulator też się doładuje. Panel 395W i regulator MPPT potrafi zimą ładowac z mocą 25-100W w zależności od nasłonecznienia

  • @Loogik1979
    @Loogik1979 2 роки тому +1

    Czy jest jakiś polecany set panelu i sterownika, który by poprostu ładował aku na postoju ale bardziej podtrzymująco. Na portalach są takowe ale co one reprezentują sobą to nie wiem.

  • @januszgg9257
    @januszgg9257 3 роки тому +4

    Świetnie. Rozwijacie się to bardzo dobrze bo zawsze wam tego życzyłem. Łapka w górę.

  • @Koprolit
    @Koprolit 7 місяців тому

    Witam.
    Mam takie pytanko co daje mostkowanie wyjścia ładowania z oświetleniem? Czy nie szkodzi to regulatorom?
    Świetny filmik.
    Pozdrawiam

  • @tadeuszraxniak5786
    @tadeuszraxniak5786 3 роки тому +1

    Akurat doświadczenie pokazuje ze czesto w sloneczny chlodny dzien kwietnia trafiaja sir najwieksze uzyski z PV bo w lipcu jest zagiraci i goracy panel pracuje mniej wydajnie

  • @TVBigos
    @TVBigos 3 роки тому +1

    Dlaczego auta typu plug in, nie mają takich paneli na dachu - w słoneczny dzień, to jest czyste paliwo!!!
    Dlaczego NIKT TEGO NIE ROBI???

    • @weryfany_Zamosc
      @weryfany_Zamosc 3 роки тому +2

      powierzchnia panelu ma się nijak do bryły auta ale w kamerach jest pomysł 😁

  • @19janosik
    @19janosik 3 роки тому +2

    😀😀😀✔POzdrawiam serdecznie😀😀✔

  • @immortaloasis
    @immortaloasis 3 роки тому +1

    Fajny test 👍dodatkowo należy również pamiętać że do danej wielkości akumulatora poza odpowiednią mocą panela/paneli, należy brać pod uwagę również średnie nasłonecznienie w ciągu roku które dla naszego kraju wynosi 5h oraz to aby nie dopuścić do rozładowania aku w systemie na 100%. Wiec w realnym wykorzystaniu dałbym panel/panele o większej mocy czyli ok. 450-500w żeby podczas korzystania z jego 120Ah nie było sytuacji że będzie mocno rozładowany przez większość swojego czasu pracy.

  • @andrzejmakowski2906
    @andrzejmakowski2906 3 роки тому +2

    Wszystko ok ale w gorące lato warto samochód postawić w cieniu. :D

    • @Caratal24
      @Caratal24 3 роки тому +1

      panel na dachu pełni częściowo funkcję zadaszenia od słońca. nie świeci bezpośrednio w dach tylko panel pochłania temperaturę. poza tym, może również ładować podczas jazdy

  • @patryk359
    @patryk359 Місяць тому

    A co jesli podlaczymy do takiego panelu 300watowego mppt 10a? Te osiagi bede duzo nizsze?

  • @agralt7405
    @agralt7405 Рік тому

    Powiedz mi, czy regulator RENOGY 40A wystarczy na panele słoneczne 2x300W, czy może będzie jednak ograniczał możliwości moich paneli słonecznych?
    Mam 2 baterie 110ah AGM 12v. W instrukcji technicznej Renogy pisze że 40A maksymalnie do 520 Wat.

  • @mmdd3634
    @mmdd3634 3 роки тому +2

    No i fajnie 👍👍👍🔋🔋🔋💪💪💪

  • @MarcinPojalowski
    @MarcinPojalowski 3 роки тому +2

    od dawna myślę o takim rozwiązaniu na lato w moimi "mini kamperze" czyli Chrysler Grand Voyager :) Z tym, że jeszcze nie wiem czy ładować główny i z niego korzystać czy wsadzić do auta na wieczory i biwaki cos osobnego ale mniejszego kalibru niż ten karbonowy z filmu. No i ja mam zamiar użyć dwóch mniejszych paneli giętkich na dach ~100W / jeden

    • @krzychbozek8520
      @krzychbozek8520 3 роки тому

      2x 100 może być słabo i idź w stronę dodatkowego aku, bo możesz auta nie ruszyć 😀, z mojego doświadczenia sama lodówka na dobę wciągnie 50ah, komp że 30 jakieś światło pompka i rano trzeba by było pchać auto aby odpalić (o ile te nowe można) 🤔

    • @MarcinPojalowski
      @MarcinPojalowski 3 роки тому +1

      @@krzychbozek8520 słuszna uwaga ale to nie jest kamper, nie mam żadnej lodówki itd. To duża osobówka z paką po schowaniu foteli w podłogę tak wielką, że można tam spać w dwie osoby od biedy i traktować jako chwilowe lokum w skromnych wyprawach. Chodzi o oświetlenie w nocy (ledy) i naładowanie telefonu i baterii drona. W zasadzie tyle. Tu powinno się to proste rozwiązanie sprawdzić. Ale drugi aku to dobra myśl a samochodowy zostawić w spokoju.

    • @ipodman1910
      @ipodman1910 Рік тому

      @@MarcinPojalowski panele giętkie są kiepskie - nie maja wentylacji pod spodem i mocno nagrzewają siebie oraz samochód. Nie tylko spada wydajność samych paneli (rosnie opór) ale rowniez bedzie Ci sie mocno nagrzewał samochód.