Cześć. Długie pytanie co do zakupu ETF S&P 500. Pewnie inni tez będą wdzięczni :) Czy jest różnica w jakiej walucie kupię ETF S&P 500 - Vanguard VUAA za euro czy iShares CSPX za dolary? Czy kluczowe jest, po jakim kursie dolara zakupię taki ETF. Obecnie kurs jest zawyżony z powodu nadchodzących wyborów, więc znacząca jest różnica między zakupem ETF przy kursie 3.85 PLN, a obecnym kursem 4.02 PLN. Zastanawiam się, czy regularne dokupywanie co miesiąc jest sensowne, czy może lepiej jest kupować przy niższym kursie dolara względem złotówki. Jeszcze jedno: S&P 500 - Vanguard VUAA, EUR / kupowanego w Euro. Według mnie istotne jest po jakim kursie ja tą walutę kupię czy po 4.25 PLN czy po 4.45 PLN bo to może oznaczać na daną chwilę słabość/wycenę naszego polskiego złotego względem Euro. Dochodzi istotny fakt kursu Dolara do Euro. Dziękuję i życzę wszystkiego dobrego.
W końcu materiał jeden z ważniejszych! Coś co najbardziej się przyda 90% ludzi którzy nie insestują w pojedyncze spółki :) Dobry materiał ma inwestomat z 24 marca acwi world czy sp500 konsensu jest podobny i momo ze sp500 jest zdywersyfikowane dosyć dobrze to niestety tylko w USA, a mamy przykład Japonii..
U mnie czesc akcyjna ma ok. 50 %. Jej trzon to FTSE All World. Dodatki to etfy sektorowe oraz pojedyncze akcje z Polski i USA. Do tego ROD i EDO ok. 40%. Ekspozycja na surowce (gornicy zlota i etfy surowcowe) ok. 10%.
Ja rozłożyłem wszystko między 2 etfy 35% acwi 65% sp500 dla spokojniejszej głowy, bo jak pokazuje historia nawet wojny w długim terminie nie zniszczył tego w taki sposób żeby gospodarka USA szła dalej
Dzięki za interesujący i przydatny odcinek, dobrze omówiony temat, fajnie się oglądało i słuchało🙂👍👏💪 Odnośnie tego tematu to Ja mam taką strategię: - konto IKE ETF na akcje całego świata Vanguard FTSE All-World UCITS ETF Acc - konto IKZE ETF na akcje USA Invesco S&P 500 UCITS ETF Acc ponieważ jest na tym koncie mniejszy limit niż na koncie IKE , więc mniej środków inwestuję w gospodarkę jednego kraju, dla mnie mniejsze ryzyko w przypadku, gdyby USA zaczęło sobie gorzej radzić, a jakiś inny kraj lepiej ( przypadek Japonii ) Dodatkowo ten ETF ma replikację syntetyczną, więc nie płaci podatku na pierwszym poziomie, czyli 0% na każdym z trzech poziomów Na kontach IKE i IKZE wypełniam cały limit.
@@Jakubs141 Ok, rozumiem Jako brokera wybrałem BOSSA ponieważ miałem już tam zwykłe konto maklerskie, więc założenie konta IKE i IKZE było prostsze niż jakbym miał to zrobić w innym Domu Maklerskim . Na konta IKE i IKZE można wpłacać tylko złotówki, więc nie kupuję waluty.
Dzięki za fajną sugestię. Powiedz czy rozważałeś kiedyś inwestowanie ETF poza IKE IKZE. Czy to w ogóle ma sens w przypadku gdyby korzystać np. z konta walutowego w USD. Regularnie zasilać konto w USD przewalutowanym wcześniej np. na revolute Unikać w ten sposób drogiego przewalutowania na IKE XTB. Po części dywersyfikacja ETF w obcej walucie jaką jest dolar.
Odpowiedz sobie na pytanie jak jest lepiej dla CIEBIE. Czy wolisz mieć dywersyfikację dodatkowo w postaci waluty, czy chcesz być zapanowany w zagraniczne akcje w złotówkach. Uważam że to są pytania na które każdy powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie w zależności od potrzeb i postrzegania różnych ryzyk.
Hej, chcialbym kupic etf, inwestuje na etoro i mam wypelniony formularz w8ben. To znaczy, ze jedyne etf za jakimi sie powinenem rozgladac w przypadku distributing, powinny byc etf z funduszy majacych kraj rejestracji (domicile) USA dla spolek notowanych na gieldzie w USA bo wtedy najmniejszy jest podatek i najlatwiejszy do rozliczenia, mam racje? W przypadku etf ACC kraj rejestracji chyba nie ma znaczenia bo podatek zaplace zawsze ten sam 19% w dniu sprzedazy. Zrobilem gafe kupujac etf dywidendowych arystokratow w domicile w irlandii przez co za dywidendy bede musial zaplacic podatku 15% 1 rzedu i potem jeszcze ponownie 19% w PL. Czy mozesz polecic mi analogiczny etf ale z USA aby podatek byl tylko 15+4%? Podobnie z sp500? Jest tego tyle i roznia sie doslownie jedna literka i nie potrafie juz znalezc by na 100% byc pewnym ze wzialem dobry. Np tych SP500 jest wiele rodzajow i tu mozna sie wkopac w wyzszy podatek od dywidend. Inna sprawa, jaki etf polecilbys kupic teraz, ktory bylby bezpieczny, dawal w miare zadowalajaca stope zwrotu i byl latwy w rozliczeniu z uniknieciem podwojnego opodatkowania? Mam wrazenie, ze skoro sp500 jest na gorce to nie jest super moment a jednak finalnie interesuje mnie ten etf w dluzszej perspektywie powiedzmy 5 max 10 lat.
Ogólnie to masz racje, ale co do wyboru, to polecam atlas etf I przejrzenie tam tych etfow. A dlaczego nie akumulujące? Co do wyceny sp500 itd, dlaczego uważasz, że jest na górce? To, że coś jest drogie, nie znaczy, ze nie będzie droższe i odwrotnie. Powinieneś patrzeć na to w sposób, którym zadasz pytanie, jak oceniasz potencjał rozwoju np usa w najbliższych latach.
@@FinansowaTV hej, dziękuję za odp. Ostatecznie kupilem akumulujący SXR8 i będę co miesiąc dokupowac :) uznałem, że nie ma sensu dywidendowy i męczenie się z podatkiem. Musiałbym mieć o wiele większy kapitał żeby to mogło zadziałać
Na emeryture msci acwi ike, a na kilka kilkanaście lat s&p500 i all world ex s&p500 fifty fifty , to jest trzon a oprocz tego pojedyncze akcje za mniejsze kwoty i obligacje antyinflacyje edo
A jak ma się ACWI do World i EM? No i mówią tutaj o nasdaq, ale większość nasdaq to nvidia,microsoft i apple a pozostałe indeksy typu sp 500 i acwi nie ma ich udziału aż tak dużego, wiec jak te spółki pójdą w dół to mocno ucierpi indeks nasdaq, wiec czy jest sens w niego inwestować?
Dzięki za film. Niedługo mam zamiar 1 raz zainwestować w ETF. Dużo ostatnio czytam i oglądam na ten temat. Jeszcze 2 tygodnie temu byłem przekonany aby iść w SP500. Jednak ostatnio sporo osób zadaje podobne pytanie jak TY i składania się przy ETF na rynki globalne. Dla osoby która zaczyna przygodę z ETF lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie inwestowanie w 1 ETF na rynki globalne czy może 2 ETF w tym jeden na rynki rozwijające a drugi na wschodzące ?
Super materiał! Jedyna dla mnie niewiadoma to co ile inwestować w ETF, co miesiąc, co kwartał, 1/2 w roku czy raz? Operuję możliwością 500 zł miesięcznie, czyli 6k rocznie.
Ja również inwestuję w ten indeks. Nic nie stoi na przeszkodzie dodać etf z rynków wschodzących kiedy zacznie się coś tam w końcu "bujać" - oczywiście zakładając, że będzie się monitorowało co jakiś czas stan rynku :)
Są jeszcze ETFy, które inwestują w najbardziej jakościowe spółki z państw rozwiniętych np. iShares Edge MSCI World Quality Factor UCITS ETF (Acc) i iShares Edge MSCI World Momentum Factor UCITS ETF (Acc). Ja mam ten pierwszy. Ostatnio dorzucili ASML.
Odnosnie wykresu, ktory pokazales mowiac, ze gospodarki sie kurczyly i pozniej odzyskiwaly znaczenie, to chyba wykres obrazowal wyniki rynkow finansowych a niekoniecznie co dzialo sie z gospodarkami? Rozumiem, ze jest jakas tam korelacje, ale…ciekawe czy faktycznie dwa wskazniki szly w tym samym kierunku. W sumie, mozna mowic, ze gospodarka USA w ujeciu % nie rozwija sie az tak szybko, jak inne kraje (np. Polska czy Chiny), ale w ujeciu wartosciowym przyrost PKB jest ogromny. No i teraz pytanie - czy jezeli gospodarka USA rozwija sie w okolicach ~2% rocznie przez nastepne 20 lat to ile gospodarek jest ja w stanie dogonic i czy to znaczy, ze rozwijajce sie szybciej Indie (dla przykladu) sa lespzym rynkiem do inwestowania?
W zasadzie masz rację co do gospodarem. Jednak postawione pytanie niestety zostanie bez odpowiedzi, bo to pokaże przyszłość. Jednak zachaczę o wspomnianą Japonię, której PKB rzeczywiście w okresie, jak tym omawianym dynamicznie rosło, a później tak kolorowo nie było. Co do Indii i lepszego rynku do inwestowania, to w zasadzie może być podobnie. W moich rozważaniach jednak chodziło o skupienie się na Stanach i tym, czy ich rzeczywisty potencjał do dalszego rozwoju jest tak duży, jak innych krajów, np. wspomnianych Indii, jednak tutaj chodziło o zestawienie USA vs cały świat i zwrócenie uwagi na bet względem jednego mocarstwa w tym zestawieniu z całym globalnym rynkiem.
pff jakie rozważania czy jeden procent więcej czy mniej, szkoda, że na wykres nie nałożono procentu zwrotu z bitcoina to by wymienione etfy były jedną kreską gdzieś na dole wykresu
@@FinansowaTV proszę? przecież nawet S&P spadł o 60% ale za to zyskuje marne kilkanaście procent rocznie, podczas gdy w przypadku bitcoina były to tysiące procent. Nawet jeśli teraz bitcoin wzrośnie o marne 100% w rok to i tak ciężko znaleźć jakieś inne znane aktywo które mu dorówna.
@@tutkarz Poprosze o analize fundamentalną bitka i predykcję jak bedzie wygladał za powiedzmy 15 lat? Bo indeksy opieraja się na realnych spółkach, które mozna jakos ocenic, przeanalizować zarówno pod katem posiadanego majątku, know how, perspektyw rozwoju... Bitek za 15 lat? Dasz głowe że to bedzie jeszcze istniało? Bo jesli tak.. to nisko cenisz swoja głowę.
@@adamj2851 wszystko zależy od tego czy się rozumie technologię blockchain z uwzględnieniem bitcoina. Nie jestem doradcą inwestycyjnym ale dla mnie nie ma bezpieczniejszego miejsca do trzymania oszczędności niż bitcoin. Wszystko inne może się zawalić, zostać zniszczone wojną albo zamieszkami, znacjonalizowane, zablokowane konto, przejść kryzys a bitcoinów zawsze będzie 21mln i nigdy więcej , trzymam swoje bitki w dobrze schowanym miejscu a górnicy są rozlani po całym świecie (i nawet na orbicie) i to jest ostatnia rzecz, która ucierpi w razie jakiejś katastrofy. Komentarz to zbyt mała przestrzeń na opisanie wszystkiego szczegółowo dlatego polecam samemu sobie zebrać informacje, dlaczego nie ma sensu kombinować z innymi rzeczami (jeśli się nie chce robić dywersyfikacji)
@@adamj2851 a co do istnienia bitkonia za 15 lat, to nie dość, że daję głowę, że będzie istniał wiele, wiele lat, ale mogę się nawet założyć o gruby hajs i wygram. Dlaczego? Bo bitcoin ma otwarty kod źródłowy i każdy może sobie go odpalić nawet na laptopie, dlatego nie ma możliwości, żeby ot tak sobie zniknął. To jest potwór, który raz wypuszczony z puszki będzie istniał wiecznie - tak długo jak chociaż jednej osobie na świecie na tym zależy.
Hej, dziękuję za film. Jest szansa, że odzyskamy nasze pliki do rozliczenia podatkowe? Nie ukrywam, że plik z 2022 roku służył mi też w zeszłym i obecnym, a bez niego może być ciężko :/
Jeden na Nasdaq, drugi na USA + Kanada, trzeci na all world excluding Kanada i USA. I jak tylko cos spada to delikatnie dokupowac wiecej. Nie jest to porada inwestycyjna :)
@@ukasz3377 jak bez sensu jak mogę sobie regulować ekspozycję i, gdy sądzę ze cokolwiek spada szybciej od reszty rynku oczekując wzrostu, zwiększać swoją ekspozycję? Ty pokaż swoje, ja powiedziałem - regularnie osiągam wyniki 2x przebijające s&p 500 ;) więc twoje inwestowanie z sensem najwidoczniej jest słabe, skoro tobie się nie udaje
@@ukasz3377 w inwestowaniu chodzi o maksymalne wykorzystanie momentum rynkowego, a nie ludzenie się, że się uda "przewidzieć" ruch poszczególnych aktywów i zidentyfikować "dobre" spółki ;)
Ok, mnie martwi jedynie duzy udzial nvidia w tych etf, co będzie, jak peknie banka na AI, a przecież peknie, jak kiedys dot comy, wtedy amazon itd zbieraki flaki ze 20 lat
👍 Tutaj prowadzę portfel oparty o ETFy w drodze do 1 000 000 zł: geolink.xtb.com/wMYiO
Cześć. Długie pytanie co do zakupu ETF S&P 500. Pewnie inni tez będą wdzięczni :) Czy jest różnica w jakiej walucie kupię ETF S&P 500 - Vanguard VUAA za euro czy iShares CSPX za dolary? Czy kluczowe jest, po jakim kursie dolara zakupię taki ETF. Obecnie kurs jest zawyżony z powodu nadchodzących wyborów, więc znacząca jest różnica między zakupem ETF przy kursie 3.85 PLN, a obecnym kursem 4.02 PLN. Zastanawiam się, czy regularne dokupywanie co miesiąc jest sensowne, czy może lepiej jest kupować przy niższym kursie dolara względem złotówki. Jeszcze jedno: S&P 500 - Vanguard VUAA, EUR / kupowanego w Euro. Według mnie istotne jest po jakim kursie ja tą walutę kupię czy po 4.25 PLN czy po 4.45 PLN bo to może oznaczać na daną chwilę słabość/wycenę naszego polskiego złotego względem Euro. Dochodzi istotny fakt kursu Dolara do Euro. Dziękuję i życzę wszystkiego dobrego.
W końcu materiał jeden z ważniejszych! Coś co najbardziej się przyda 90% ludzi którzy nie insestują w pojedyncze spółki :) Dobry materiał ma inwestomat z 24 marca acwi world czy sp500 konsensu jest podobny i momo ze sp500 jest zdywersyfikowane dosyć dobrze to niestety tylko w USA, a mamy przykład Japonii..
Dziękuję za film.
Czekałem na ten odcinek ! Super robota.
Pozdrawiam :)
Dzięki :)
U mnie czesc akcyjna ma ok. 50 %. Jej trzon to FTSE All World. Dodatki to etfy sektorowe oraz pojedyncze akcje z Polski i USA. Do tego ROD i EDO ok. 40%. Ekspozycja na surowce (gornicy zlota i etfy surowcowe) ok. 10%.
Ja rozłożyłem wszystko między 2 etfy 35% acwi 65% sp500 dla spokojniejszej głowy, bo jak pokazuje historia nawet wojny w długim terminie nie zniszczył tego w taki sposób żeby gospodarka USA szła dalej
dziękuję :)
Ja bym dodał jeszcze ETF na rynek indyjski i obserwował czy czasem nie będzie na nim takiej hossy w najbliższych dekadach co w USA w poprzednich.
Dzięki za interesujący i przydatny odcinek, dobrze omówiony temat, fajnie się oglądało i słuchało🙂👍👏💪
Odnośnie tego tematu to Ja mam taką strategię:
- konto IKE ETF na akcje całego świata Vanguard FTSE All-World UCITS ETF Acc
- konto IKZE ETF na akcje USA Invesco S&P 500 UCITS ETF Acc ponieważ jest na tym koncie mniejszy limit niż na koncie IKE , więc mniej środków inwestuję w gospodarkę jednego kraju, dla mnie mniejsze ryzyko w przypadku, gdyby USA zaczęło sobie gorzej radzić, a jakiś inny kraj lepiej ( przypadek Japonii )
Dodatkowo ten ETF ma replikację syntetyczną, więc nie płaci podatku na pierwszym poziomie, czyli 0% na każdym z trzech poziomów
Na kontach IKE i IKZE wypełniam cały limit.
Super strategia właśnie też o takiej myślałem. Pytanie jakiego wybrałeś brokera i za jaką walutę kupujesz jak przewalutowywujesz.
@@Jakubs141 Ok, rozumiem
Jako brokera wybrałem BOSSA ponieważ miałem już tam zwykłe konto maklerskie, więc założenie konta IKE i IKZE było prostsze niż jakbym miał to zrobić w innym Domu Maklerskim .
Na konta IKE i IKZE można wpłacać tylko złotówki, więc nie kupuję waluty.
@@tomaszkwiatkowski4068 super dzięki za odpowiedź;-)
@@Jakubs141 Nie ma sprawy
Dzięki za fajną sugestię. Powiedz czy rozważałeś kiedyś inwestowanie ETF poza IKE IKZE. Czy to w ogóle ma sens w przypadku gdyby korzystać np. z konta walutowego w USD. Regularnie zasilać konto w USD przewalutowanym wcześniej np. na revolute Unikać w ten sposób drogiego przewalutowania na IKE XTB. Po części dywersyfikacja ETF w obcej walucie jaką jest dolar.
MSCI ACWI lub FTSE All World
Czy lepiej kupować indeksy w PLN, czy w USD?
Odpowiedz sobie na pytanie jak jest lepiej dla CIEBIE. Czy wolisz mieć dywersyfikację dodatkowo w postaci waluty, czy chcesz być zapanowany w zagraniczne akcje w złotówkach. Uważam że to są pytania na które każdy powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie w zależności od potrzeb i postrzegania różnych ryzyk.
60 % usa (500 + nasdaq) / 20% największe światowe / 3x6,66% w Indie, Turcję i Japonię
Hej, chcialbym kupic etf, inwestuje na etoro i mam wypelniony formularz w8ben. To znaczy, ze jedyne etf za jakimi sie powinenem rozgladac w przypadku distributing, powinny byc etf z funduszy majacych kraj rejestracji (domicile) USA dla spolek notowanych na gieldzie w USA bo wtedy najmniejszy jest podatek i najlatwiejszy do rozliczenia, mam racje? W przypadku etf ACC kraj rejestracji chyba nie ma znaczenia bo podatek zaplace zawsze ten sam 19% w dniu sprzedazy. Zrobilem gafe kupujac etf dywidendowych arystokratow w domicile w irlandii przez co za dywidendy bede musial zaplacic podatku 15% 1 rzedu i potem jeszcze ponownie 19% w PL. Czy mozesz polecic mi analogiczny etf ale z USA aby podatek byl tylko 15+4%? Podobnie z sp500? Jest tego tyle i roznia sie doslownie jedna literka i nie potrafie juz znalezc by na 100% byc pewnym ze wzialem dobry. Np tych SP500 jest wiele rodzajow i tu mozna sie wkopac w wyzszy podatek od dywidend. Inna sprawa, jaki etf polecilbys kupic teraz, ktory bylby bezpieczny, dawal w miare zadowalajaca stope zwrotu i byl latwy w rozliczeniu z uniknieciem podwojnego opodatkowania? Mam wrazenie, ze skoro sp500 jest na gorce to nie jest super moment a jednak finalnie interesuje mnie ten etf w dluzszej perspektywie powiedzmy 5 max 10 lat.
Ogólnie to masz racje, ale co do wyboru, to polecam atlas etf I przejrzenie tam tych etfow. A dlaczego nie akumulujące? Co do wyceny sp500 itd, dlaczego uważasz, że jest na górce? To, że coś jest drogie, nie znaczy, ze nie będzie droższe i odwrotnie. Powinieneś patrzeć na to w sposób, którym zadasz pytanie, jak oceniasz potencjał rozwoju np usa w najbliższych latach.
@@FinansowaTV hej, dziękuję za odp. Ostatecznie kupilem akumulujący SXR8 i będę co miesiąc dokupowac :) uznałem, że nie ma sensu dywidendowy i męczenie się z podatkiem. Musiałbym mieć o wiele większy kapitał żeby to mogło zadziałać
Na emeryture msci acwi ike, a na kilka kilkanaście lat s&p500 i all world ex s&p500 fifty fifty , to jest trzon a oprocz tego pojedyncze akcje za mniejsze kwoty i obligacje antyinflacyje edo
Robię dokładnie to samo 🤣👍👍👍👍👍
Jaki home bias jak nie mieszkamy w USA?
Ale ze ryzyko to sie zgodze
A jak ma się ACWI do World i EM? No i mówią tutaj o nasdaq, ale większość nasdaq to nvidia,microsoft i apple a pozostałe indeksy typu sp 500 i acwi nie ma ich udziału aż tak dużego, wiec jak te spółki pójdą w dół to mocno ucierpi indeks nasdaq, wiec czy jest sens w niego inwestować?
@@Furion669 wg mnie nasdaq nie nadaje się jako indeks do inwestowania w taki sposób, by wybrać go jako jedyny, raczej jako uzupełnienie
Dzięki za film. Niedługo mam zamiar 1 raz zainwestować w ETF. Dużo ostatnio czytam i oglądam na ten temat. Jeszcze 2 tygodnie temu byłem przekonany aby iść w SP500. Jednak ostatnio sporo osób zadaje podobne pytanie jak TY i składania się przy ETF na rynki globalne. Dla osoby która zaczyna przygodę z ETF lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie inwestowanie w 1 ETF na rynki globalne czy może 2 ETF w tym jeden na rynki rozwijające a drugi na wschodzące ?
Moje preferencje to MSCI World i w razie potrzeby uzupełnienie ETFem na EM :)
Cześć, a proszę powiedz co ile Twoja strategia zakłada inwestowanie? Co miesiąc, kwartał, 1/2 na rok, czy raz na rok? :) Pozdrowionka!
@@FinansowaTVa z ciekawości czemu nie ACWI? Zbyt mała ekspozycja na rynki wschodzące?
@@Skibidibibibi Co miesiąc 1000zł
@@krzysztofs9682 żeby wyłączyć rynki wschodzące
witam, czy mógłbyś zrobić odcinek o inwestowaniu w euro?
Super materiał! Jedyna dla mnie niewiadoma to co ile inwestować w ETF, co miesiąc, co kwartał, 1/2 w roku czy raz? Operuję możliwością 500 zł miesięcznie, czyli 6k rocznie.
Zależnie od kosztów. W xtb przy tych kwotach co miesiąc nawet
Ja póki co inwestuję w MSCI World - wolę mieć spółki z 23 rozwiniętych krajów niż tylko z USA 😁
Ja również inwestuję w ten indeks. Nic nie stoi na przeszkodzie dodać etf z rynków wschodzących kiedy zacznie się coś tam w końcu "bujać" - oczywiście zakładając, że będzie się monitorowało co jakiś czas stan rynku :)
Bez monitorowania nie ma mowy, ale co do MSCi World, to uważam, że rozsądny wybór, zawsze można uzupełnić braki ETFem na EM :)
Są jeszcze ETFy, które inwestują w najbardziej jakościowe spółki z państw rozwiniętych np. iShares Edge MSCI World Quality Factor UCITS ETF (Acc) i iShares Edge MSCI World Momentum Factor UCITS ETF (Acc). Ja mam ten pierwszy. Ostatnio dorzucili ASML.
Co sadzisz o nasdaq100?
Lubię ten indeks, ale nie uważam, by nadawał się na inwestycję długoterminową do portfela pasywnego :)
Odnosnie wykresu, ktory pokazales mowiac, ze gospodarki sie kurczyly i pozniej odzyskiwaly znaczenie, to chyba wykres obrazowal wyniki rynkow finansowych a niekoniecznie co dzialo sie z gospodarkami? Rozumiem, ze jest jakas tam korelacje, ale…ciekawe czy faktycznie dwa wskazniki szly w tym samym kierunku. W sumie, mozna mowic, ze gospodarka USA w ujeciu % nie rozwija sie az tak szybko, jak inne kraje (np. Polska czy Chiny), ale w ujeciu wartosciowym przyrost PKB jest ogromny. No i teraz pytanie - czy jezeli gospodarka USA rozwija sie w okolicach ~2% rocznie przez nastepne 20 lat to ile gospodarek jest ja w stanie dogonic i czy to znaczy, ze rozwijajce sie szybciej Indie (dla przykladu) sa lespzym rynkiem do inwestowania?
W zasadzie masz rację co do gospodarem. Jednak postawione pytanie niestety zostanie bez odpowiedzi, bo to pokaże przyszłość. Jednak zachaczę o wspomnianą Japonię, której PKB rzeczywiście w okresie, jak tym omawianym dynamicznie rosło, a później tak kolorowo nie było. Co do Indii i lepszego rynku do inwestowania, to w zasadzie może być podobnie. W moich rozważaniach jednak chodziło o skupienie się na Stanach i tym, czy ich rzeczywisty potencjał do dalszego rozwoju jest tak duży, jak innych krajów, np. wspomnianych Indii, jednak tutaj chodziło o zestawienie USA vs cały świat i zwrócenie uwagi na bet względem jednego mocarstwa w tym zestawieniu z całym globalnym rynkiem.
pff jakie rozważania czy jeden procent więcej czy mniej, szkoda, że na wykres nie nałożono procentu zwrotu z bitcoina to by wymienione etfy były jedną kreską gdzieś na dole wykresu
@@tutkarz ryzyko aktywów nieporównywalne :)
@@FinansowaTV proszę? przecież nawet S&P spadł o 60% ale za to zyskuje marne kilkanaście procent rocznie, podczas gdy w przypadku bitcoina były to tysiące procent. Nawet jeśli teraz bitcoin wzrośnie o marne 100% w rok to i tak ciężko znaleźć jakieś inne znane aktywo które mu dorówna.
@@tutkarz Poprosze o analize fundamentalną bitka i predykcję jak bedzie wygladał za powiedzmy 15 lat? Bo indeksy opieraja się na realnych spółkach, które mozna jakos ocenic, przeanalizować zarówno pod katem posiadanego majątku, know how, perspektyw rozwoju... Bitek za 15 lat? Dasz głowe że to bedzie jeszcze istniało? Bo jesli tak.. to nisko cenisz swoja głowę.
@@adamj2851 wszystko zależy od tego czy się rozumie technologię blockchain z uwzględnieniem bitcoina. Nie jestem doradcą inwestycyjnym ale dla mnie nie ma bezpieczniejszego miejsca do trzymania oszczędności niż bitcoin. Wszystko inne może się zawalić, zostać zniszczone wojną albo zamieszkami, znacjonalizowane, zablokowane konto, przejść kryzys a bitcoinów zawsze będzie 21mln i nigdy więcej , trzymam swoje bitki w dobrze schowanym miejscu a górnicy są rozlani po całym świecie (i nawet na orbicie) i to jest ostatnia rzecz, która ucierpi w razie jakiejś katastrofy. Komentarz to zbyt mała przestrzeń na opisanie wszystkiego szczegółowo dlatego polecam samemu sobie zebrać informacje, dlaczego nie ma sensu kombinować z innymi rzeczami (jeśli się nie chce robić dywersyfikacji)
@@adamj2851 a co do istnienia bitkonia za 15 lat, to nie dość, że daję głowę, że będzie istniał wiele, wiele lat, ale mogę się nawet założyć o gruby hajs i wygram. Dlaczego? Bo bitcoin ma otwarty kod źródłowy i każdy może sobie go odpalić nawet na laptopie, dlatego nie ma możliwości, żeby ot tak sobie zniknął. To jest potwór, który raz wypuszczony z puszki będzie istniał wiecznie - tak długo jak chociaż jednej osobie na świecie na tym zależy.
Hej, dziękuję za film. Jest szansa, że odzyskamy nasze pliki do rozliczenia podatkowe? Nie ukrywam, że plik z 2022 roku służył mi też w zeszłym i obecnym, a bez niego może być ciężko :/
O jakich plikach mówisz?
@@FinansowaTV Na dysku google, mam teraz komunikat, że właściciel pliku usunął plik. Było na nim z 5-6 arkuszy odnośnie rozliczenia PITu za rok 2022
Wykres mówi o ostatnich 20 latach, mówisz 32 latach.
Wykres jes poglądowy, ale te 20 lat wygląda tak samo na obu wykresach :)
Ja mam nasdaq 63% i msci 37%
Hej a nasdaq to który?
Ishares
@@miroly7699 iShares NASDAQ 100 UCITS ETF?
@@miroly7699iShares NASDAQ 100 UCITS ETF?
@@konopcaki6586oczywiście że ishares
Jeden na Nasdaq, drugi na USA + Kanada, trzeci na all world excluding Kanada i USA. I jak tylko cos spada to delikatnie dokupowac wiecej. Nie jest to porada inwestycyjna :)
To co napisałeś jest totalnie bez sensu.
@@ukasz3377 no, dlatego mam stopę zwrotu 2x benchmark ;d
@@Coolek inwestujesz we wszystko na raz co jest bez sensu (przy kilku etf). Rozbijasz etfy na mniejsze co nic ci nie daje. Pokaż wyniki w czasie.
@@ukasz3377 jak bez sensu jak mogę sobie regulować ekspozycję i, gdy sądzę ze cokolwiek spada szybciej od reszty rynku oczekując wzrostu, zwiększać swoją ekspozycję?
Ty pokaż swoje, ja powiedziałem - regularnie osiągam wyniki 2x przebijające s&p 500 ;) więc twoje inwestowanie z sensem najwidoczniej jest słabe, skoro tobie się nie udaje
@@ukasz3377 w inwestowaniu chodzi o maksymalne wykorzystanie momentum rynkowego, a nie ludzenie się, że się uda "przewidzieć" ruch poszczególnych aktywów i zidentyfikować "dobre" spółki ;)
Ok, mnie martwi jedynie duzy udzial nvidia w tych etf, co będzie, jak peknie banka na AI, a przecież peknie, jak kiedys dot comy, wtedy amazon itd zbieraki flaki ze 20 lat
wtedy po prostu nVidia wypadnie z koszyka i fundusz skupi uwolnione środki gdzie indziej 🤔 ja to tak rozumiem
nasdaq100