👉 Chcesz pomóc w rozwoju kanału: patronite.pl/KurierHistoryczny ☕Masz ochotę postawić nam wirtualną kawę: buycoffee.to/kurierhistoryczny ✅ Lubisz nie tylko słuchać, ale również czytać o naszych dziejach kurierhistoryczny.pl/ 🎩 Unikatowe gadżety historyczne znajdziecie w naszym sklepie sklepwokulskiego.pl/
Dzięki za odcinek, o samej agresji Słowacji się wiedziało, ale jak to przebiegało, to nie miałem pojęcia. Swoją drogą, niby miłe, że w końcu przeprosili, nie to co inni sąsiedzi, co też u nas podczas 2wś odwalali.
Według mnie powinny w ramach za ten udział ataku na Polskę, Słowacja powinna przyłączyć granicę swoje do nas aby pokazać zaufanie i powrót wierności. Czesi, Litwa oraz Ukraina też. Białoruś i Łotwa powinniśmy siła odzyskać bo to też tereny Polskie, a Białorusi nigdy nie było takiego państwa tam są Polacy, Litwini i Ukraina zmieszana krwią pod demoralizacją niegdyś Komuna która jest twórcą okupowanej Białorusi. To nasze Polskie ziemię.
U mnie w mieście (Ustrzyki Dolne, Bieszczad) była taka sytuacja, że pierwszym okupantem było ZSRR. Co podobało się znacznej części mieszkańców Żydowskich (stanowiących wtedy około 60% populacji miasta), zaś nie podobało się to Polakam i Ukraincom (których było po 20%). Gdy doszło do Nazistowskiej agresji na ZSRR, okupant zmienił się. Z nowego niemieckiego okupanta tym razem ucieszyli się Ukraińcy, którzy pobudowali nawet kwietne bramy by go uroczyście powitać (co po trzech dniach prób się nie udało, bo niemcy pomkneli dalej na wschód), Polacy dalej byli niezadowoleni, a dla Żydów była to tragedia. W końcu gdy w mieścić pojawili się "niemcy" Ukraincy poszli ich powitać. Ale zamiast niemieckiej odpowiedzi uszłyszeli po polsku żeby do nich też mówić po polsku, bo są Słowakami i trochę polski znają. Ironią tego jest to że wszyscy skańczyli nie zadowoleni z sytuacji, bo okazało się że Słowacy nie są tak bobrze nastawieni do Ukraiców jak do Polaków(z tego faktu Polacy się nie ucieszyli, bo i tak nie mieli z czego) .
@@niepowaznyczlowiek Z ponad 600 przeżyło 5 (o tylu wiadomo). Chociaż Ustrzyki wtedy były małym miastem, utworzona getto i zlokalizowano siedzibę gestapo.
@@mateusz_1621 Taak, u mnie w mieście, które miało 30 tys. mieszkańców i połowa to byli żydzi, wszyscy zostali zabici na obrzeżach miasta. Miasto w galicji
Bardzo dobrze ze Slowacja zajela czesc Polski. Przynajmniej na tych zajetych obszarach Polacy przezyli spokojnie wojne. Nie to co bylo pod okupacja niemiecka czy ruska. Mozna powiedziec ze dzieki temu Slowacy uchronili nas przed niemcami.
Słowackie jednostki które napadły na Polskę nie były ani liczne ani silne. Jednakże o historii zapominać nie wolno. Ktoś kto raz napadł to zawsze może to powtórzyć. Polska musi być czujna. Wrogowie nie śpią.
@@walsjell Jednak zasadniczo w wiekszosci przypadkow ... to Polska byla na pozycji defensywnej, przed agresja wrogow i to Polacy walczyli w obronie swoich ziem i swojej niepodleglosci !!!!
@@DogDogGodFog Sami pierwsi oczywiście że nie..ale jak zaatakuje Rosja...dołączą się Niemcy...to jest to wysoce prawdopodobne że i oni będą chcieli coś dla siebie ugryżć...tak było podczas 2 wojny światowej i zawsze może się powtórzyć.
O samej agresji wiedziałem ale nie wiedziałem jak przebiegała. Super odcinek. W 45/46 roku ubiegali się z tego co pamiętam o nasze ziemie, była zmobilizowana słowacka armia ale nie została ona ostatecznie użyta.
mogli sobie wtedy już tylko chcieć bo tak jak my byli pod ruskom okupacją, poza tym nie wróżyłbym im powodzenia przeciwko aktywnej wtedy 200 tys. armii polskiej
Przykro, ale rozumiem - byli pod naciskiem niemiec, i nawet jeśli niektórzy słowacy robili więcej złego niż kazali im niemcy, to jednak większość chyba nie-nienawidziła polaków. to trochę tak jak za PRL polacy razem z rosjanami najechaliśmy na czechosłowację by przywrócić komunizm - bardzo to przykre, ale jednak to stalin nas zmusił, podobnie było ze słowacją podczas 2wś. bardzo się cieszę że słowacy uznają polaków za przyjaciół, bo np. wiem że wiele litwinów do dzisiaj nie lubi polaków za to że wzięliśmy wilno.
Jako ciekawostkę można dodać, że w 1944 roku kiedy Tiso wraz z kierownictwem rządzącym dowiedzieli się co czeka wywożonych Żydów, to Ci zaprzestali transportów. Co do kwestii Spisza i Orawy to moim zdaniem warto byłoby dodać, że Polska poparła węgierskie roszczenia terytorialne arbitrażu wiedeńskiego w 1938 roku, czym bardzo rozczarowała Słowaków. Jakby jeszcze tego było mało to w 1939 roku Tiso przyjął ultimatum Hitlera i w marcu przed utworzeniem protektoratu Czech i Moraw odłączył się od Czechosłowacji. Jednakże w jakiś sposób chciał jeszcze zaszachować Hitlera i szukał oparcia w Polsce (Polska miała objąć protektoratem Słowację), ale plany te spaliły na panewce, a Polska poparła Węgrów w zajmowaniu części obszaru Czechosłowacji (Rusi Zakarpackiej) i wepchnęła niejako Słowaków w silne objęcia Hitlera. Filmik bardzo dobry 😁
@@niepowaznyczlowiek a skąd mieliby wiedzieć, skoro nawet alianckie wywiady nie miały o tym pojęcia. Dziś wydaje nam się to oczywiste, ale w czasie wojny krąg osób wiedzących o komorach gazowych był bardzo wąski. Kiedy Karski informował o tym co się dzieje w obozach nikt mu nie wierzył.
@@niepowaznyczlowiek Naiwne lub też nie w literaturze można znaleźć takie wzmianki, a ja dałem to w formie ciekawostki. Nie mniej jednak z geopolitycznego punktu widzenia jest ważniejsza druga część mojej wypowiedzi.
@@pawmal1988 Skąd Tiso miał wiedzieć? On spotykał się z tymi Niemieckimi zbrodniarzami. Rząd Tisa płacił Niemcom 500 Reichsmarek za jednego żyda wywieziondgo do obozów. Sama aryzacja na Słowacji pozbawiła życia 65 tysięcy ludzi i zagrabiła 4.4 miliardy koron Czeskich. W październiku 1941 roku czołowi słowaccy politycy spotkali się w Kętrzynie z Adolfem Hitlerem. Wtedy też Vojtech Tuka po raz pierwszy rozmawiał z szefem SS Heinrichem Himmlerem na temat wysiedlenia słowackich Żydów na tereny okupowanej przez Niemców Polski. Dyskusja dała początek definitywnemu „rozwiązaniu kwestii żydowskiej” na Słowacji. Przez następne kilka tygodni trwały rozmowy dotyczące logistycznej strony przedsięwzięcia. Ostatecznie stanęło na tym, że władze w Bratysławie zgodziły się zapłacić Niemcom po 500 marek za każdego wysłanego do Generalnego Gubernatorstwa Żyda. Pierwszy transport wyruszył z Popradu pod Tatrami krótko przed północą 25 marca 1942 roku. Liczył 999 kobiet, które trafiły do obozu w Auschwitz. Otrzymały one tam numery od 1000 do 1999, dając początek obozowi w Birkenau. Słowacy pomagali w wywózce, a nawet jeżeli by nie wiedział jakimś cudem to widział co się działo na Ukrainie, np. w Babim Jarze, donosili mu to jego księża i wojskowi, on to popierał i jestem pewien że wiedział na jaki los skazuje tych żydów. Łącznie w trakcie rządów Jozefa Tisy życie straciło ponad 80% słowackich Żydów. Był to najwyższy odsetek wśród wszystkich państw kolaborujących z III Rzeszą.
Na Polskę wyruszały oddziały z koszar w Białej Spiskiej (Spiska Bela). Koszary te, a w zasadzie już tylko ruiny po nich, można zobaczyc w drodze z Muszyny przez przejście graniczne w Leluchowie do Kieźmarka
Słowacy nie są tacy krysztalowi jak im się wydaje oprócz agresji na Polskę mają na sumieniu wydawanie w ręce gestapo Polaków udających się na Węgry i wracających z Węgier oraz wysyłanie do obozów zagłady swoich obywateli żydowskiego pochodzenia pozdrawiam wszystkich pasjonatów historii szczególnie tej dotyczącej Polski
Ale w jednej sprawie Słowacy są wyjątkowi, bo Niemcy wszystkich żydów do Birkenau wozili za darmo, a tylko Słowacy zapłacili Niemcom za pozbycie sie "swoich" żydów
Pozri ber to tak, že Poliaci nemali práo rozbíjať Československo, robiť diverzie s Maďarmi a okupovať časť Spiša a Oravy. Predsa Maďari, Poliaci i Nemci ( o tom sa málo hovorí, časť Bratislavy, Považia bol Reich, nie Sk štát) boli okupanti časti Slovenska. Pohyb okupantov po území Slovenského štátu a ich komunikácia bola sledovaná a asi ani nebola sympatická ani bežným občanom. Myslím, že Poliaci by sa v tej situácii správali rovnako. I napriek tomu bolo veľa ľudí ktorí poskytli pomoc, i potraviny.Židom, Poliakom.... Je to smutná, ale Slovenskí gardisti vydávali gestapu i Slovenských partizánov a Povstalcov. Zisti kto bol v masových hroboch v Nemeckej.
Niemcy najeżdżając część Wielkie Brytanii, czyli np. wyspę Guernsey przyczynili się do "zaniknięcia" pewnego obrotnego narodu, przez co angielscy mieszkańcy pozbyli się sporej konkurencji. Sporą część z nich bardzo to ucieszyło. "Niemcy zastosowali wobec mieszkańców nieznany nigdzie indziej model łagodnej okupacji, który służyć miał tworzeniu pozytywnego wizerunku kultury niemieckiej, przeznaczonego dla opinii światowej". Polecam artykuł Ryszarda Żelichowskiego "Modelowa okupacja hitlerowska Wielkiej Brytanii w II wojnie światowej".
zapewne nie czuli sie okupantami, jak w filmie autor powiedzial ze nie chcieli ziemi do ktorych nie mieli roszczen, wzieli to co uznali za swoje i nic wiecej, jako ze to ma byc juz ich to chcieli by to jakos wygladalo i dzialalo
ciekawe dlaczego Sanacja nie stworzyła dobrobytu na tych terenach do wojny, państwo-macocha? kat? bezmózg? a może zadufane w sobie, aroganckie🤣, ludność by płakała po Polsce, a zjawisko nabrało by powagi pomnikowej.
Cześć wszystkim! Sam jestem Słowakiem i mam za żone Polkę, i jest mi przykro z tego powodu że się takie coś wydarzyło, wcześniej tego wogole nie wiedziałem i bardzo mi wstyd za nasz rząd i łudzi który w tym brały udział! W życiu bym nie stanął przeciwko żadnemu Polakowi bo was traktuję jak naszych braći!! 🇸🇰🇵🇱🫶🤝🍀💪♥️na zawszę!
The lands that Slovakia took were almost 90% ethnically Slovak. Poles had not right to occupy them. After war Poles commited crimes against humanity in those regions that is why now in Upper Spis or Upper Orava you wont find any traces to Slovakia because of their cruelty towards Slovaks. Just because Poland was destroyed in WW2 doesnt mean that we need to overlook facts and pity them. I like Poles as well but they are on wrong side of the history with this one...
Bardzo ciekawy film o temacie slowacji Tiso który jest rzadko poruszany a bardzo ciekawy. Czy będą kiedyś wywiady na kanale? Dawno już nie było a te które przeprowadziliście były interesujące i każdy o dużej wartości merytorycznej.
Przebywający np w Krynicy lub Muszynie wczasowicze mają w ofercie wycieczki do Aquaparku w Werzbowie, obecnie Vrbov. Autokar wiozący ich jedzie dokładnie tą samą trasą, którą wtedy słowackie wojsko opuszczając koszary w Spiskiej Beli kroczyło w kierunku polskiej granicy. Mijali więc Forbasy i Gniazda i Orlov aby dotrzeć i zająć Krynicę. Marsz na północ umilały wojsku przepiękne widoki na Tatry Słowackie od zachodu.
@@marcinczajkowski8105 Podmiotowość międzynarodową miały przecież jeszcze Bialoruska SSR i Ukraińska SSR. Zatem ilu było sąsiadów to dłuższy temat do rozważań.... A jeszcze przez krótki czas przed Węgrami twór o nazwie Karpato-Ukrainy
8:00 "W odwecie, gdy w 1943r, na Podhalu tworzyły się oddziały partyzanckie, to dokonywały one kontrybucji na słowackich wsiach" - po co owijać w bawełnę, polscy partyzanci z zemsty rabowali majątki słowackich cywili, którzy (jak to cywile) wojny nie chcieli i nie mieli na nią wpływu. Używanie zapomnianego słówka ze średniowiecza niczego nie zmienia. O ile nie widzę powodu do skrupułów w atakach na jednostki wojskowe i posterunki graniczne (też wojsko), o tyle rabowanie ludności cywilnej było haniebne. Rozumiem potrzebę zdobywania zapasów żywności i ważne tu są szczegóły - czy takie rabunki były związane ze zbędną brutalnością, czy partyzanci odbierali Słowakom całe jedzenie czy zostawiali im część aby z głodu nie umierali, czy niszczyli ich dobytki tylko dla zemsty etc. Zdaję sobie sprawę, że każdy rabunek jest przemocą i gwałtem na cudzej wolności - jednak da się uniknąć nadmiernej brutalności i niepotrzebnych zniszczeń. Mam nadzieję, że tak to wyglądało. Właściwie to jedyna rzecz, która zwróciła moją uwagę - rzetelny materiał. Chętnie bym oglądnął materiał podobnej jakości o zajęciu Zaolzia. Artykuł na Wikipedii wydaje się wiarygodny - opisuje w pełni legalne przejęcie terytorium (za zgodą rządu Czechosłowacji), ale wspomina też o specjalnej grupie sztabu WP, która przed 1938r prowadziła działania dywersyjne na terenie, atakując obiekty publiczne - były ofiary śmiertelne. Była też czeska partyzantka, która walczyła z polską administracją. Sporne tereny przygraniczne zawsze mają burzliwą, często tragiczną, ale interesującą historię.
Moja babcia z pochodzenia czeskieko mówiła tatowi że nigdy Pepik nie będzie pszyjacielem Polaka. Nie dowiedziałem się dlaczego tak jest, bo jestem Francuz.
Rada ambasadorów podzieliła Spisz i Orawę? Jest pełny dokument dostępny w Internecie. Nie będę tu cytował, ale linia wyznaczona przez Czechosłowację z 28 lipca w istotny sposób różni się od linii uchwalonej przez tę radę w dniu 25 lipca 2020 r. Zadziało się tak bo byliśmy pogrążeni w wojnie z bolszewikami, a Czechosłowacy czynnie ich wspierali (m.in. przez blokowanie dostaw broni i amunicji z południa). Ambasador amerykański wobec postępowania Czechosłowacji odmówił podpisania decyzji z 28 lipca. Zatem pisanie, że w 1938 r. zajęliśmy prawem kaduka Spisz i Orawę jest daleko idącym uproszczeniem, bez oparcia w faktach. Proszę zapoznać się z tym dokumentem - jest dostępny jego skan, a nie omówienie: Dwie uchwały Rady Ambasadorów w sprawie Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy z 25 i 28 lipca 1920 r.
Jak najbardziej !!!! To przywrocenie do Rzeczpospolitej Zaolzia po rozpadzie Czechoslowacji, to wykorzystuje dzisiaj w BEZCZELNY sposob rosjanska propaganda towarzysza DWAputina !!!! A bezczelny Lawrow, to ja jeszcze to powiela, az do granic mozliwosci chamskiego KLAMSTWA !!!!
pokazałaś ulotkę propagandową a nie żaden dokument, podpisaną na dodatek przez osoby szemranej moralności, jedna z nich okazała się w czasie okupacji zdrajcą, całe 20 lat opracowywali pseudonaukowe podstawy zaboru słowackich rejonów na podstawie wyssanych z palucha pseudoetnograficznych opracowań
Prečítajte si prosím Uhorské národnostné štatistiky z 19. storočia. Je v nich i počet Poliakov. Slováci sú ba tých miestach dominantný. Sú online v Maďarskom archíve. Podľa informácií sa rozhodovalo podľa svedectva dvoch sedliakov , bez mandátu zastupovať Oravcov a Spišiakov. Borovského a Halčina , ktorí dosvedčili že na Spiši a Orave žijú prevažne Poliaci. Kllamali ? Aké to bolo rozhodnutie Rady ? V ich dedinách Rabči a Lendaku sa pár ľudí hlási k Polskej národnosti.
Czesi i Słowacy to nasi bracia! Musimy się wybaczyć nawzajem,i podać jeden jednemu rękę. Kiedy Słowianie się kłócą i nawzajem się zabijają,w ten samy czas rothschildowie bardzo się cieszą. Nienawiść między nami opłaca się naszym wrogom. 🇸🇰🤝🇵🇱🤝🇨🇿.
Zapomnieliście powiedzieć że Polska nie chcela się bronić przed Niemcami s Czechosłowacją v 38 jak Czechoslowacja mobilizowala, to powodowało ze Czechosłowacja została sama przeciwko Niemcom a rozdzielila sie na Protektorát Čechy a Morava, a Slovenský štát które byłi satelitom Niemiec.
Bol pokus Československa že vyzbrojí Polskú armádu, postaví v Polsku závody. To bolo Polskom odmietnuté. Presne tak. K Mníchovskému diktátu sa pripojilo i Polsko, nenápadne i Maďarsko.Nedalo sa to ubrániť, lebo kvalitná obrana bola na hranici s Nemcami a Rakúšanmi Takto Nemci získali kvalitnú ČS výzbroj, zbrojovky, územie na pohodlné napadnutir Polska.
Chociażby o powstańcach słowackiego z powstania w okresie Wiosny Ludów. Nie jest tajemnicą, że rangę bohatera ma też tam Juraj Janosik i w ogóle tradycje zbójnickie są także postrzegane jako przejaw walki o wolność, bowiem miejscowa szlachta w znacznej części był zmadziaryzowana, a to właśnie od Węgrów Słowacy przede wszystkim się emancypowali.
No np, o bohaterach powstania 1848/49 czy wojny (czecho)słowacko-węgierskiej w 1919, oraz wojny domowej z 1919. O wojnie słowacko-węgierskiej(z polskim akcentem) z 1939 nie będę pisał bo Kolego pytał o wcześniejsze walki.
@@KurierHistoryczny Maďarov nie Wengrov. V tom čase boli národy Uhorska Wengry, Horné Wengry, Horná zem, Horniaky zodpovedali cca územiu terajšieho Slovenka, predtým Nitrianskeho kniežatstva, ktoré prežilo rozbitie Moravy. Štefan I. prvý uhorský kráľ bol knieža Nitravy a odtiaľ zjednotil a pokresťancil Pohanských Maďarov.
@@KurierHistoryczny Jánošík bol vojakom v protihasbursskom povstaní, kde bojvali Slováci aa Maďari spolu proti Rakúšanom. Tých povstaní bolo viac a boje sa prebiehali hlavne na Slovenskom území. V 1848 to nebola Jar národov. Maďari síce bojovali proti Rakúsku o samostatnosť, ale odmietali národnú emancipáciu vo vnútri Uhorska. Vtedy bojovali koordinovali sa Slováci a Chorváti proti Maďarom.
Wniosek taki, kraj mamy piękny, ale położenie geopolityczne tak zje.... e że aż strach, i pomyśleć tylko któremu sąsiadowi w przyszłości znów coś odjebie.
Slowacji czy Czechom a już na pewno Litwie niech odbija. Taką Litwę daloby się połknąć w jedno przedpołudnie. Resztę w dwa - trzy dni. Białoruś także byłaby do łyknięcia w kilka dni. Gorzej z naszą "nemesis" - Ukrainą. Pchamy się tam od XIV wieku i tylko problemy z tego wynikają! Ale i tak tam bedziemy się pchali... Niemcy? W XIX w Bismarck powiedział, że tępi Polaków bo wie, że Polscy mogą się upomnieć o linię Odry. WYKRAKAŁ! Polska sięga dziś Odry. W XX w to Polacy byli zwycięscy. I nie wygląda na to by się to zmieniło, bo Niemcy słabną. Rosja? Na szczęście póki co daleko. Czyli nie jest najgorzej! Mamy dziś wielką geostrategiczną szansę! Zwiazek Polski i Ukrainy ot co nam może skapnąć. Po tym - Polska miała silne zwiazki z Saksonią. Oglądałem kiedyś w Dreźnie demonstrację antyimigrancą. A tam, obok flag Niemiec i Saksonii były flagi... Polski! Znaczy? Sam nie za bardzo to ogarniam, ale coś MUSI BYĆ NA RZECZY!
@@rejmons1 Polska zanim ruszy na wschód musi poradzić sobie z własnymi problemami (demografia, emigracja z kraju zamiast imigracji, inflacja, słabe rządy bandy czworga, 5 kolumna w postaci tvn czy euro federalistycznej opozycji chcącego zrobić z nas tyłek Europy, depopulacja i jakość życia.) Polecam odwiedzić Wrocław, które jest wzorem do budownictwa staromodnych miast, które niegdyś stanowiły trzon dla Krakowa czy Katowic. Polska jako państwo miało i dalej ma tak dużo szans federalistycznych ze wschodem, jednakowoż trzeba zrobić porządek u siebie zanim będziemy mogli odzyskać Mińsk, Lwów, Wilno, a może nawet Kijów. Trzeba jedynie marzyć o rządach wspierających koncepcję tworu od Bałtyku po Morze Czarne bo to da nam jedyną szansę na bycie bramą do Europy, dla Chińczyków i Rosjan.
@@michascaletta1362 Bramą dla Rosji? Nie, dziękuję bardzo! Rosja była I jest szakalem świata. A szakala się traktuje z dubeltòwki. Dwa strzały dla pewności!
Położenie geograficzne Polska ma bardzo dobre, tylko politykierzy nieudolni. Już za Kazimierza Wielkiego Polska bardzo się bogaciła, bo przez środek Europy przebiegają przez nasz kraj główne szlaki handlowe wschód-zachód, i północ-południe (a teraz jedwabny szlak z Chin do Europy przez Polskę). Tylko polskojęzyczni politykierzy nie umieją (lub nie chcą), żeby Polska na tym korzystała i się bogaciła, tylko cały czas jątrzą na sąsiadów, bo są agenturą obcych krajów. Zyski z tego ma czerpać koś inny, nie Polacy.
Jestem obywatelem Słowacji. Temat z oczywistych przyczyn jest mi bliski. Absolutnie nie próbuję znaleźć winnego: czy Polska czy Słowacja tu jest "zła". Jestem przekonany, że stosunki były tak złe, że Polska przy mieszance odrobiny okazji i większego szczęścia do polityków analogicznie by najechała Słowację/Czechosłowację. Byłoby to prawdopodobnie słuszne. Mam ważne spostrzeżenie: moja rodzina która wojnę spędziła w głębi Słowacji wspomina wojnę i okupację jako czas od 1944 do 1945. Historyczne starówki miast nie są zniszczone przez wojnę. Mnóstwo ludzi przeżyło. Mnie to przekonuje,że mały wypierdek na mapie w postaci Słowacji dyplomatycznie zrobił wszystko co mógł najlepiej. Jednocześnie przerażające jest to jak na Słowacji potraktowano Żydów. Wywieziono ponad 85% ludności żydowskiej.
@@karolpopielarz5483 Nie bardzo wiem co zmienia uznanie niepodległości Słowacji. Wiem natomiast, że o mały włos Polska nie pomogła w stworzeniu niepodległej Ukrainy. Czy to jest równoznaczne z tym, że Polska nie miała złych stosunków z narodem ukraińskim? ;)
@@najmys państwa mają stosunki między sobą a nie z narodami 🙂. Fakty są takie, że Polska jako pierwsze alianckie państwo (o ile nie jedyne) uznała niepodległość Słowacji. Z ČSR mieliśmy fatalne relacje dzięki zachowaniu tego państwa podczas wojny polsko-bolszewickiej kiedy to postanowili wziąć sobie Zaolzie. Państwo ukraińskie nie powstało aż do rozpadu ZSRS więc ciężko mi się wypowiadać na temat relacji polsko-ukraińskich w czasach, kiedy Ukraińcy nie mieli swojego państwa.
@@karolpopielarz5483 Przepraszam, ale w uproszczenia się nie bawię. Polska miała fatalne relacje z ZSRR po wojnie polsko-bolszewickiej. Miała też doktrynę opartą na sojuszu z Francją i Wielką Brytanią. Czechosłowacja miała wtedy problem z Węgrami. Traktat w Trianon - ten wątek ma tu spore znaczenie. Stawiała na sojusz z m.in. ZSRR. Nie kupowała polskiej idei Międzymorza. Nie planowała wspierać Polski w aspiracjach do bycia liderem w regionie. Obydwa kraje miały spory terytorialne. Sprawy Zaolzia, Śląska Cieszyńskiego nie są oczywiste i bezsporne w ocenie kto miał rację. Czechosłowacja skorzystała z sytuacji wojny polsko-bolszewickiej. Polska wkroczyła w okresie dokonania aneksji Czechosłowacji i podporządkowania sobie nieanektowanych terenów przez Niemców. Wyjście poza czubek swojego nosa, odrzucenie postawy Polaka, potomka mesjaszy narodów, tego zawsze co dostawał wpierdol od wszystkich, wielkiej Bolski - mocno uwalnia myślenie. Sam bardzo krytycznie podchodzę zarówno do Polski jak i Słowacji. Czas pokazał, że Polska poprowadziła swoje sprawy dużo lepiej, w mojej ocenie jest lepszym państwem od Słowacji - i zawsze była. Ale jesli ktoś upraszcza i mówi, że to wszystko przez to że ktoś sobie wymyślił komuś zająć teren. To wychodzę i nie wracam.
@@najmys sory, ale sprawa Zaolzia jest bezsporna. Wtedy tereny te były zamieszkane w znacznej większości przez Polaków. Zostały zajęte podstępem w 1920 przez ČSR, a następnie odzyskane przez Polskę w 1938. Owszem, moment na to był zły, ale Polska postąpiła prawidłowo z moralnego punktu widzenia. A wiara w sojusz z ZSRS była chyba większą naiwnością niż wiara w sojusz z Francją i UK. Jak można wierzyć, że państwo którego jedynym celem w polityce zagranicznej był eksport rewolucji wesprze Czechosłowację? Zresztą wojska bolszewickie musiałyby przejść przez Polskę, a jakby raz tam weszły to by już nie wyszły.
@@dsdddd1755 Ukraińcy wcale agresywni nie są , znaleźli się w nie odpowiednim czasie i w niedopowiednim miejscu , i za wroga nie tylko błędny naród ( no ta bene , zapłacili za to nie raz ) ale też Waleczny i Wytrzymały naród , dlatego tak się stało .
@@dsdddd1755 Ha , na co dzień (: , ba , z tąd pochodzę , i wiem co się działo w mojej rodzinnej wiosce , i nie wszyscy byli nastawieni negatywnie , plus , mamy informacje na temat działań przez Polaków .
@@azbestusa8107 Bo ten Kazach, to ma niezle nasrane w tej swojej kazachskiej glowie, przez propagande bylego CCCP oraz obecnie przez aktywna bardzo propagande tego calego DWAputina oraz rowniez i jego poplecznikow, jak w przypadku Lawrowa !!!!
10:23 Tutaj nie chodzi o Zubrzycę Górną?, bo z Zubczycą pierwszy raz mam styczność i nie wiem czy wkradła się literówka czy jest coś o czym ja nie wiedziałem, ale film świetnie zrealizowany!
Warto wspomnieć, że było brane pod uwagę powstanie państwa o nazwie Polslosłowacja ;) Rozwijając temat trzeciego okupanta - nigdzie nie mogę znaleźć opracowania na temat udziału Słowaków i Czechów w niemieckich służbach okupacyjnych i policji na terenie Polski 39-45. W moim rodzinnym mieście zapisali się czarnymi zgłoskami - po wojnie właściwie nie byli poszukiwani przez komisję badania zbrodni hitlerowskich :(
25 listopada 1938 Samodzielna Grupa Operacyjna „Śląsk” Wojska Polskiego rozpoczęła wkraczanie do Czadczanskich, strzeżona przez wzmocnioną obronę armii czesko-słowackiej. Doszło do zaciętych walk odwrotowych z udziałem artylerii i bombowców. Następnego dnia teren został zajęty przez wojsko polskie. Do podobnego starcia doszło pod Javoriną.[15] 30 listopada 1938 roku podpisano protokół rozgraniczający. Czechosłowacja straciła na rzecz Słowacji obszar ogółem 226 km2 z 4280 mieszkańcami.[15] Władze polskie rozpoczęły przymusową asymilację ludności na zaborach. Wprowadzono język polski jako jedyny język urzędowy, a przedstawiciele słowackiej inteligencji zostali wysiedleni z terytorium. Atakujesz pierwszy i odgrywasz ofiarę.
Nie jestem historykiem z wykształcenia, ale lubię historię. Dlatego mogę się mylić, ale z innych źródeł wiadomo mi, że to ówczesne działania polskiego rządu doprowadziły do tego, że Słowacy zaatakowali Polskę razem z Niemcami. Najpierw polski rząd wspierał dążenia niepodległościowe Słowaków, osłabiając tym samym dodatkowo Czechy, które były rozbierane przez Niemców (Sudety). W tamtym czasie Słowacy wręcz uwielbiali Polaków, ale później nasz rząd w porozumieniu z Węgrami chcieli okroić Słowaków z cześć ich terytoriów, co Słowacy odebrali jako zdradę. Później w kampanii wrześniowej to była swojego rodzaju zemsta z ich strony. Niestety nasz rząd nie był bez winy. Później ta banda tchórzy (w tym niektórzy generałowie, jak Kasprzycki) uciekła z tonącego okrętu do Rumunii służbowymi autami, które tam sprzedawali za bezcen. Zwykli ludzie ginęli w obronie Ojczyzny lub po prostu za to że są Polakami, a oni po prostu czmychnęli.
Áno Je to smiešne, vtipné. Poliaci vnímajú Jánošíka ako zbojníka, Slováci skôr ako bojovníka za slobodu. Zúčastnil sa pred zbojníctvom protihabsburgského povstania, ktoré bolo za slobodu Uhorska a náboženskú slobodu ( boj proti násilnej rekatolizácii ). Niekedy sa pozri na staré mapy, ako je Zakopané obkolesené Slovenským Spiśom, Oravou a Liptovom. Potom pochopíš ako je nasiaknuté Slovenskou kultúrou. Tradične je tam známa legenda o Jánośíkovi i keď, tam nikdy podľa historických faktov nič nespáchal. A táto sekundárna legenda zo Zakopaného, Podhalia sa filmármi terciálne dostala do celého Polska. To je osud i mnohých Slovenských pesničiek. Tak to je. :-)
Jak podają historycy było też powstanie na Słowacji w czasie trwania 2 wojny światowej.Tylko nie wiem jakie obszary Słowacji obejmowało?Czy tereny zajęte Polski?
To prawda nie można im to tego zapomnieć ale oni przeprosili za to w przeciwieństwie do Czechów jak zajęli Zaolzie i Cieszyn jako pierwsi i wyjebali Polaków z tych Miast Tak o jak śmieci. Ale jedno szanuje Czechów że nie poszli z Niemcami na nas jak Słowacy.
Tak tylko jeszcze wtrącimy, że jeżeli ktoś byłby zainteresowany przedmiotami inspirowanymi historią (a przy okazji chciałby wspomóc naszą działalność), to zapraszamy do Sklepu Wokulskiego: sklepwokulskiego.pl/
@@Barychodos Wolne Miasto Gdańsk od 1 września 1939 r. nie funkcjonowało jako osobny podmiot. Funkcjonariusze gdańskich służb od tego momentu podlegali III Rzeszy, a nie WMG. W konsekwencji Wolnego Miasta nie można uznać za agresora.
Ogromnie szanuję Słowaków za straty jakie zadali Niemcom w Słowackim Powstaniu Narodowym. pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82owackie_powstanie_narodowe W Słowackim Powstaniu Narodowym wiążąc walką duże niemieckie siły Słowacy zadali Niemcom straty, które przyczyniły się do upadku całej Trzeciej Rzeszy. Warto także pamiętać o polskich ochotnikach walczących w Słowackim Powstaniu Narodowym jak i o słowackich ochotnikach walczących w Powstaniu Warszawskim!
Ta akcja dotyczyła terenów należącego od 1000 lat do Wegier - Zakarpacia, skąd Czesi wysyłali bandy UPA, które były szkolone na terytorium Czechosłowacji do Polski.
@@hanskloss7422 Nech Ti pán čo Ťa zavádza, povie koľko Maďarov žilo ov roku 1918 a teraz v Podkarpatskej Rusi ? Je malá ale hlučná menšina. Pred Uhorskom patrila oblasť do Velkej Moravy, sami udržujú tradíciu že boli pokresťančený Metodom., podobne ako vládca Vislanov v Krakove. Lom bola vojenská diverzná akcia Polska v čase delenia Československa. Táto akcia sa koordinovala s podobnou akciou z Maďarska. Jednalo sa o ničenie mostov , železníc, pôšt, telegrafov, četníckych staníc. Mal sa navodiť dojm, že sa obyvatelstvo búri proti Československu. Cielom bolo odstrihnúť CS do svojho spojenca Rumunska, získať túto oblasť. Bolo to škaredé, dosť šialené prestrelky, mŕtvi, zajatci. Viac v knihe Ivana Popa Dejiny Podkarpatskej Rusy
"a akcja dotyczyła terenów należącego od 1000 lat do Wegier - Zakarpacia," - Pre Slovákov je to Podkarpatie, komentár predtým patrilio územia Morave. Podstatné vtedy i teraz, žijlo a žije tam malá hlučná Maďarská menšina, silne podporovaná Orbánom. Etnicky tam dominujú Rusíni. Po 1945 bola do Podkarpatia pričelenená Rusmi i časť Slovenska. Teraz počas vojny je Užhorod , na hranici Slovenska preplnený Ukrajincami. V stredoveku to bolo katolícke i reformované mestečko, teraz tam prevládajú Greko. V histórii je identifikovaných asi 13 útekových, migračných vĺn Ukrajincov, Rusínov, ktorí sa usadili na Východnom Slovensku. Obyvateľstvo Podkarpatie pozitívne doteraz obdobie, kedy boli v ČS. ČS dosť ivestovala do infraštruktúry, vzdelania Podkarpatska. Akcia Lom bola organizovaná ako tajná diverzná akcia Polskom, zároveň spolupracovala neskor s podobnou Maďarskou aktivitou. Cieľom bolo destabilizovať Československo. Hlavne jeho Podkarpatsku časť. Táto časť sa stala súčasťou Československa, na žiadosť predstaviteľov Rusínov po roku 1918. Diverzné , sabotážne akcie boli ničenie dopravnej , komunikačnej infraštruktúry, napádanie žandárskych staníc. S cieľom, vytvoriť dojem , že Rusíni sa búria proti ČS. Skutočný cieľ bolo odstrihnúť ČS od spojenca Rumunska, "prípadného spojenca Ruska", vznik Maďarsko Polskej hranice. Už počas Lomu, maďarskí diverzanti používali Polské Haličské územie. V akcii bolo dosť škôd, mŕtvych, zajatcov. Je dosť dôkazpov, doklaov o jej organizácii. hlavný zdroj Dejiny Podkarpatskej Rusy v datech, Ivan Pop
zaujímavé, my sme sa to učili... alebo sme si to niekde prečítali?... už nepamätám, pretože trochu trvalo, kým nás dostihla normalizačná výuka;-)... tu je to objektívne zhrnuté ua-cam.com/video/rLsrlvcTyzw/v-deo.html ... a tiež odporúčam "Dámu" od Švandtnera... to, čo videli slovenskí vojaci v Poľsku a na Ukrajine viedlo nakoniec k ich stiahnutiu z východného frontu
Inak Bernolák, kodifikoval prvú verziu spisovnej Slovenčiny. Pochádzal z Hornej Oravy zo malej slovenskej šľachty. Vtipné na tom je, že podľa určitých Maďarských prameňov Slováci neboli uhorský šľachtici a Podľa určitých Polských prameňov tam odkiaľ je , žijú tam Poliaci a malo to byť preto Polské územie........
Słowacki najazd? A mieli jakieś inne wyjście? A co do tego "najazdu" to liczba ofiar z obu stron świadczyłaby o tym, że to był raczej taka wieksza rozruba. A po tym lajcik na maksa. Ja tam bym chciał żyć pod okupacją tego państwa. Mając wybór pomiędzy III Rzeszą czy ZSRR na pewno bym wybrał Słowację!
Jestem z tych terenów, masz względnie rację. Rekwirowali konie a tak to było dobrze. Po drugiej stronie Dunajca czyli Podhale już tak kolorowo nie było i długo po wojnie Polacy mieli pretensje, że na Spiszu było dobrze przez wojnę, tylko co ludność miała do gadania jak to politycy decydowali, które tereny do kogo
Filmy pokazywane przy omawianiu wkroczenia do Polski w 1939 r , to chyba nie z tego okresu, lecz jakieś filmy z manewrów? Tylko ilustracyjne do tekstu. Czy się mylę?
Dobře zpracované, jen to na mě působí trochu jednostranně. Mohlo třeba zaznít, že obsazené oblasti byly po tisíc let součástí Uher, tedy Horní země alias Slovenska - proto nechtěli Zakopane, protože to do Uher nepatřilo (a že těch několik spišských obcí bylo poměrně dlouhou dobu v zástavě, nikoli pod svrchovaností Varšavy, takže ani tamní obyvatelstvo se asi za Poláky tak úplně nepovažovalo). A to, že ty dva výběžky byly přiřknuty Polsku, souviselo se snahou nějak vyřešit konflikt na Těšínsku, třebaže naši legionáři kontrolovali i Bělsko, s ohledem na to, že to s Polskem tehdy nevypadalo nejlíp především na východě.
@@loloolo1287 Gdybyś nie spał na lekcjach to wiedziałbyś że Zaolzie, Spisz i Orawę zajęła Czechosłowacja w wyniku agresji na Polskę w 1919 roku. W 1938 tylko grzecznie wyprosiliśmy pepików z terenów które wcześniej ukradli.
@@slavkopolskiperun5358 Ja to wiem doskonale, mieszkam w tej okolicy. I to jest bardzo szeroki temat. Jednak jeśli Polska uznała tą granicę. To w 1938 to była agresja.
@@loloolo1287 Polska uznała tą granicę pod przymusem. W 1938 władze Czechosłowacji wyraziły zgodę na likwidację swojego państwa więc Polska wzięła to co jej się należało. Wkraczające oddziały Wojska Polskiego były entuzjastycznie witane przez miejscową ludność. Wiem bo pochodzę z Cieszyna, konkretnie z Hażlacha i do tej pory mam rodzinę w Hawirzowie i Boguminie. Nie cierpią czechów i mają o nich jak najgorsze zdanie.
Musimy się zjednoczyć i stworzyć TRÓJMORZE. Celem Trójmorza jest głównie współpraca na płaszczyznach: energetycznej, logistyczno-transportowej i informatyczno-telekomunikacyjnej. Pamiętać, gdzie kiedyś była "granica Rzeszy Wielkomorawskiej" lub "granica Wielkiej Lechii" i kto pierwszy kogo atakowal to bez sensu.
Litwa nie napadła Polski w 1939 roku. Odmówiła Hitlerowi udziału w napaści. Wilno dostała potem od Stalina. W pakiecie z bazami sowieckimi, wiec to był dar nie do odrzucenia
Cześć jestem mieszkańcem Podhala... niesmak pozostał do dzisaj ... czy na dyskotece czy na jarmarku to zawsze jest komentarz ,,perliczki" ,,pepiki" ... czy ,,kokoty"
w USA tez są słowaki i bliżej im do ukrainców, nawet język maja podobny, wredni i fałszywi, nawet względem siebie. Natura cyganów i niesamowicie chytrzy !
@@professor7901 No mohol by som ti ja o poliakoch vo svete porozpravat co by vlastnu mater za gros predali a vlastneho brata zabili tak tu nevyskakuj velmi vysoko!
@@milanpolakovic9450 vlastnu mater za gros predal??...vlastneho brata zabil??....Poliak????!!!!...co vy melete za blbosti...samozrejme sme kseftari...mame rad obchodovat ale prechanate...a to ostro prechanate.
Niestety tak się stało. Najpierw jednak Polska zajęła część terytorium Słowacji, które później utraciła, a także całe terytorium okupowane przez faszystowskie Niemcy. Szkoda, że Słowianie nie mogą się zjednoczyć…
Duzi gracze czuwają żebyśmy się nie zjednoczyli. Musimy być cały czas skłóceni i podzieleni i cały czas skakać sobie do gardeł. Dobrze im to idzie...Polacy nie odróżniają języka Słowackiego od Czeskiego a Słowacy lub Czesi po przyjeżdzie do Polski są bardzo często zdziwieni..że mamy nowoczesne drogi...że jedzenie jest smaczne...że tu można normalnie żyć. Od setek lat żyjemy koło siebie..a nic albo bardzo mało cały czas wiemy o sobie..to już pokazuję obraz stosunków.
Przed tym odebraniem Zaolzia, Orawy i Spisza to w 1919 pepiki zrabowały te tereny w wyniku agresji. W 1938 my, Polacy tylko odebraliśmy to co czescy i słowaccy złodzieje ukradli.
Bzdury wygadujesz. W '38 to Polska napadła na Czecho-Słowację, a nie się o coś ''upomniała'' . Nawet Beck to przyznaje w swoich wspomnieniach i zwłaszcza sposób najazdu na Słowację uznaje za ''niefortunny''.
Zanim przejdzie się do faktu jakim było zajęcie Zaolzia w 1938 r. proszę zapoznać się z genezą i historią konfliktu czechosłowacko - polskiego o granice w 1920 r., m.in. z bitwą pod Skoczowem. Jest to zapomniana wojna, w której strona czechosłowacka, jako agresor, była bardzo brutalna i raczej nie brała jeńców. Czy owo upomnienie się w 1938 r. o Zaolzie było posunięciem właściwym, czy nie, stało się. W 1945 r. ponownie wojska czechosłowackie i polskie ponownie stanęły pod bronią naprzeciw siebie w obronie swojego terenu. Ale o tym też można doczytać. Pozdrawiam
Polska odebrała to co jej. W 1918 r. Polska i Czechosłowacja umówiły się na plebiscyt na Zaolziu, a jako, że większość tam stanowili Polacy to Czechosłowacja zdradziecko zajęła ten teren zbrojnie, zachowując się bardzo brutalnie. Wykorzystali walki Polaków w innych miejscach. Dlatego w 1938 r. odebraliśmy swoje, a dla losu Czechosłowacji zajęcie Zaolzia nie miało żadnego już znaczenia. Nie było współpracy wojskowej z Niemcami, sami oni byli zaskoczeni tym co zrobili Polacy, ale dla Hitlera taki skrawek ziemi nie miał żadnego znaczenia więc nie artykuował pretensji. Proszę nie rzucać tak lekko oskarżeniami i podjąć istotę problemu, nie odwracając kota ogonem, pisząc do tego głupoty.
@@tropemwojen9224 Prusy Południowe? Mówi Pan o ziemiach - kolebce polskiej państwowości, zabranych Rzeczpospolitej w wyniku rozbiorów? Czy Pan potrafi różnicować wydarzenia historyczne czy wszystko wrzuca do jednego wora, żeby się zgadzało z tezą?
ciągle mam pytanie bez odpowiedzi - kiedy zaczęła się druga wojna światowa, jasne 1 września 1939 każdy to powie a,e wtedy powiedzmy 2 września co pisaly swiatowe gazety że dwa państwa zaatakowały Polskę , to jakby żadna światowa wojna, potem Anglia i Francja wypowiedziały wojnę już blisko ale nadal 5 państw w dodatku walczyły nadal trzy, potem sowieci już bardziej - ale od kiedy w parsie , w radiu w rozmowach zaczęto używać ,,wojna światowa,, ?
UA-cam blokuje czasami wyświetlanie reklam. A dzięki nim udaje nam się nie dopłacać do Kuriera. Zdarza się więc, że musimy chwilowo zawiesić film i czekać na weryfikację naszego odwołania. Na tym filmie, którego stworzenie trwało ponad 45 godzin nie zarobimy prawdopodobnie ani złotówki.
Jeden błąd Ci się wkradł. Zubczyca Górna nie istnieje. Jeśli mówimy o wiosce na Orawie w gminie Jabłonka, jest to ZubRZyca Górna. Babcia wiele mi opowiadała o czasach okupacji słowackiej. Pozdrawiam, Orawianin
Nezabúdajte ale bratia Poliaci že Nemecko chcelo Slovensku dať okupovať viacej územia z Poľska ale my sme odmietli a obsadili len územie ktoré Poľsko obsadilo v 1918 🇵🇱🤝🏻🇸🇰
@@peterprobala868 Not true, it was the Czechs who first attacked in 1919. There were only 600 Polish soldiers in Cieszyn Silesia at that time because the Bolsheviks were preparing to attack Poland and the main forces were concentrated on the eastern border. The Czechs threw over 16,000 soldiers and an armored train into the fight. Soon the war with the Bolsheviks broke out and all the attention of the Polish authorities was focused on this problem. After occupying part of Silesia, the Czechs carried out massacres of the Polish population, the most famous of which was the murder of Polish POWs in Stonawa. In 1938, when the Czechs signed a pact in Munich to unite with the Third Reich, Poland demanded the return of the seized part of Silesia.
tak wszyscy mówia ciekawy materiał a ja mówie dymac tych słowakow w 80 roku byłe m w błednych skałach i po stronie słowackiej jeszcze wtedy patrzyli na nas nie chętnie kolaboranci żadni znich przyjaciele
👉 Chcesz pomóc w rozwoju kanału: patronite.pl/KurierHistoryczny
☕Masz ochotę postawić nam wirtualną kawę: buycoffee.to/kurierhistoryczny
✅ Lubisz nie tylko słuchać, ale również czytać o naszych dziejach kurierhistoryczny.pl/
🎩 Unikatowe gadżety historyczne znajdziecie w naszym sklepie sklepwokulskiego.pl/
Dzięki za odcinek, o samej agresji Słowacji się wiedziało, ale jak to przebiegało, to nie miałem pojęcia.
Swoją drogą, niby miłe, że w końcu przeprosili, nie to co inni sąsiedzi, co też u nas podczas 2wś odwalali.
Przepraszam nie wystarcza
@@stefanbatory8646 a co by cie usatysfakcionowało ?
@@michal19789 Stefan zapewne by ich najechał , jak to Stefan
@@stefanbatory8646 zgadzam się, ale to i tak lepsze zachowanie od innych sąsiadów
Według mnie powinny w ramach za ten udział ataku na Polskę, Słowacja powinna przyłączyć granicę swoje do nas aby pokazać zaufanie i powrót wierności. Czesi, Litwa oraz Ukraina też. Białoruś i Łotwa powinniśmy siła odzyskać bo to też tereny Polskie, a Białorusi nigdy nie było takiego państwa tam są Polacy, Litwini i Ukraina zmieszana krwią pod demoralizacją niegdyś Komuna która jest twórcą okupowanej Białorusi. To nasze Polskie ziemię.
U mnie w mieście (Ustrzyki Dolne, Bieszczad) była taka sytuacja, że pierwszym okupantem było ZSRR. Co podobało się znacznej części mieszkańców Żydowskich (stanowiących wtedy około 60% populacji miasta), zaś nie podobało się to Polakam i Ukraincom (których było po 20%). Gdy doszło do Nazistowskiej agresji na ZSRR, okupant zmienił się. Z nowego niemieckiego okupanta tym razem ucieszyli się Ukraińcy, którzy pobudowali nawet kwietne bramy by go uroczyście powitać (co po trzech dniach prób się nie udało, bo niemcy pomkneli dalej na wschód), Polacy dalej byli niezadowoleni, a dla Żydów była to tragedia. W końcu gdy w mieścić pojawili się "niemcy" Ukraincy poszli ich powitać.
Ale zamiast niemieckiej odpowiedzi uszłyszeli po polsku żeby do nich też mówić po polsku, bo są Słowakami i trochę polski znają. Ironią tego jest to że wszyscy skańczyli nie zadowoleni z sytuacji, bo okazało się że Słowacy nie są tak bobrze nastawieni do Ukraiców jak do Polaków(z tego faktu Polacy się nie ucieszyli, bo i tak nie mieli z czego) .
Można powiedzieć czeski remis
Ciekawe, żydzi nadal musieli być niezadowoleni gdyż pewnie wszyscy zostali zamordowani
@@niepowaznyczlowiek Z ponad 600 przeżyło 5 (o tylu wiadomo).
Chociaż Ustrzyki wtedy były małym miastem, utworzona getto i zlokalizowano siedzibę gestapo.
@@mateusz_1621
Taak, u mnie w mieście, które miało 30 tys. mieszkańców i połowa to byli żydzi, wszyscy zostali zabici na obrzeżach miasta. Miasto w galicji
Ustrzyki Dolne po II wojnie światowej należały przez pewien czas do ZSRR.
Bardzo dobrze ze Slowacja zajela czesc Polski. Przynajmniej na tych zajetych obszarach Polacy przezyli spokojnie wojne. Nie to co bylo pod okupacja niemiecka czy ruska. Mozna powiedziec ze dzieki temu Slowacy uchronili nas przed niemcami.
Widze że ludzi proszący was o następny temat piszą pretensjonalnie bez słowa proszę. Dlatego chce przeprosić i podziękować wam za to co robicie.
XD
Słowackie jednostki które napadły na Polskę nie były ani liczne ani silne. Jednakże o historii zapominać nie wolno. Ktoś kto raz napadł to zawsze może to powtórzyć. Polska musi być czujna. Wrogowie nie śpią.
@@walsjell a nawet jakby napadła to co? Mamy dostawać tylko oklep od wszystkich?
@@walsjell Jednak zasadniczo w wiekszosci przypadkow ... to Polska byla na pozycji defensywnej, przed agresja wrogow i to Polacy walczyli w obronie swoich ziem i swojej niepodleglosci !!!!
@@walsjell Przykro mi bardzo, ze tak temat splaszczasz i upraszczasz !!!!
Ale nic niestety na to nie poradze :o(
tak bo słowacy na nas skoczą tak tak mhm.
@@DogDogGodFog Sami pierwsi oczywiście że nie..ale jak zaatakuje Rosja...dołączą się Niemcy...to jest to wysoce prawdopodobne że i oni będą chcieli coś dla siebie ugryżć...tak było podczas 2 wojny światowej i zawsze może się powtórzyć.
O samej agresji wiedziałem ale nie wiedziałem jak przebiegała. Super odcinek. W 45/46 roku ubiegali się z tego co pamiętam o nasze ziemie, była zmobilizowana słowacka armia ale nie została ona ostatecznie użyta.
Tak
mogli sobie wtedy już tylko chcieć bo tak jak my byli pod ruskom okupacją, poza tym nie wróżyłbym im powodzenia przeciwko aktywnej wtedy 200 tys. armii polskiej
Przykro, ale rozumiem - byli pod naciskiem niemiec, i nawet jeśli niektórzy słowacy robili więcej złego niż kazali im niemcy, to jednak większość chyba nie-nienawidziła polaków.
to trochę tak jak za PRL polacy razem z rosjanami najechaliśmy na czechosłowację by przywrócić komunizm - bardzo to przykre, ale jednak to stalin nas zmusił, podobnie było ze słowacją podczas 2wś.
bardzo się cieszę że słowacy uznają polaków za przyjaciół, bo np. wiem że wiele litwinów do dzisiaj nie lubi polaków za to że wzięliśmy wilno.
Jako ciekawostkę można dodać, że w 1944 roku kiedy Tiso wraz z kierownictwem rządzącym dowiedzieli się co czeka wywożonych Żydów, to Ci zaprzestali transportów. Co do kwestii Spisza i Orawy to moim zdaniem warto byłoby dodać, że Polska poparła węgierskie roszczenia terytorialne arbitrażu wiedeńskiego w 1938 roku, czym bardzo rozczarowała Słowaków. Jakby jeszcze tego było mało to w 1939 roku Tiso przyjął ultimatum Hitlera i w marcu przed utworzeniem protektoratu Czech i Moraw odłączył się od Czechosłowacji. Jednakże w jakiś sposób chciał jeszcze zaszachować Hitlera i szukał oparcia w Polsce (Polska miała objąć protektoratem Słowację), ale plany te spaliły na panewce, a Polska poparła Węgrów w zajmowaniu części obszaru Czechosłowacji (Rusi Zakarpackiej) i wepchnęła niejako Słowaków w silne objęcia Hitlera. Filmik bardzo dobry 😁
Naiwne jest myślenie, że Tiso i jego ludzie nie wiedzieli o obozach zagłady, wiedzieli, a Tiso był zagorzałym antysemitą
@@niepowaznyczlowiek a skąd mieliby wiedzieć, skoro nawet alianckie wywiady nie miały o tym pojęcia. Dziś wydaje nam się to oczywiste, ale w czasie wojny krąg osób wiedzących o komorach gazowych był bardzo wąski. Kiedy Karski informował o tym co się dzieje w obozach nikt mu nie wierzył.
@@niepowaznyczlowiek Naiwne lub też nie w literaturze można znaleźć takie wzmianki, a ja dałem to w formie ciekawostki. Nie mniej jednak z geopolitycznego punktu widzenia jest ważniejsza druga część mojej wypowiedzi.
@@pawmal1988
Skąd Tiso miał wiedzieć? On spotykał się z tymi Niemieckimi zbrodniarzami. Rząd Tisa płacił Niemcom 500 Reichsmarek za jednego żyda wywieziondgo do obozów.
Sama aryzacja na Słowacji pozbawiła życia 65 tysięcy ludzi i zagrabiła 4.4 miliardy koron Czeskich.
W październiku 1941 roku czołowi słowaccy politycy spotkali się w Kętrzynie z Adolfem Hitlerem. Wtedy też Vojtech Tuka po raz pierwszy rozmawiał z szefem SS Heinrichem Himmlerem na temat wysiedlenia słowackich Żydów na tereny okupowanej przez Niemców Polski. Dyskusja dała początek definitywnemu „rozwiązaniu kwestii żydowskiej” na Słowacji.
Przez następne kilka tygodni trwały rozmowy dotyczące logistycznej strony przedsięwzięcia. Ostatecznie stanęło na tym, że władze w Bratysławie zgodziły się zapłacić Niemcom po 500 marek za każdego wysłanego do Generalnego Gubernatorstwa Żyda.
Pierwszy transport wyruszył z Popradu pod Tatrami krótko przed północą 25 marca 1942 roku. Liczył 999 kobiet, które trafiły do obozu w Auschwitz. Otrzymały one tam numery od 1000 do 1999, dając początek obozowi w Birkenau. Słowacy pomagali w wywózce, a nawet jeżeli by nie wiedział jakimś cudem to widział co się działo na Ukrainie, np. w Babim Jarze, donosili mu to jego księża i wojskowi, on to popierał i jestem pewien że wiedział na jaki los skazuje tych żydów. Łącznie w trakcie rządów Jozefa Tisy życie straciło ponad 80% słowackich Żydów. Był to najwyższy odsetek wśród wszystkich państw kolaborujących z III Rzeszą.
@@mateuszpaszenda3202
ale za to Węgrzy byli łaskawi dla Polaków między innymi przez to
Na Polskę wyruszały oddziały z koszar w Białej Spiskiej (Spiska Bela). Koszary te, a w zasadzie już tylko ruiny po nich, można zobaczyc w drodze z Muszyny przez przejście graniczne w Leluchowie do Kieźmarka
Mamy tak zrypane położenie że o prawdziwych przyjaciół lepiej nie liczyć
Nato wyglada ze zawsze mieliśmy przesrane
Słowacy nie są tacy krysztalowi jak im się wydaje oprócz agresji na Polskę mają na sumieniu wydawanie w ręce gestapo Polaków udających się na Węgry i wracających z Węgier oraz wysyłanie do obozów zagłady swoich obywateli żydowskiego pochodzenia pozdrawiam wszystkich pasjonatów historii szczególnie tej dotyczącej Polski
Wydali m.in Marusarza
Ale w jednej sprawie Słowacy są wyjątkowi, bo Niemcy wszystkich żydów do Birkenau wozili za darmo, a tylko Słowacy zapłacili Niemcom za pozbycie sie "swoich" żydów
@@hanskloss7422 Polacy mordowali Żydów nawet po wojnie. Słyszeliście Kielce?
Pozri ber to tak, že Poliaci nemali práo rozbíjať Československo, robiť diverzie s Maďarmi a okupovať časť Spiša a Oravy.
Predsa Maďari, Poliaci i Nemci ( o tom sa málo hovorí, časť Bratislavy, Považia bol Reich, nie Sk štát) boli okupanti časti Slovenska. Pohyb okupantov po území Slovenského štátu a ich komunikácia bola sledovaná a asi ani nebola sympatická ani bežným občanom. Myslím, že Poliaci by sa v tej situácii správali rovnako.
I napriek tomu bolo veľa ľudí ktorí poskytli pomoc, i potraviny.Židom, Poliakom....
Je to smutná, ale Slovenskí gardisti vydávali gestapu i Slovenských partizánov a Povstalcov. Zisti kto bol v masových hroboch v Nemeckej.
@@KarolSabo Nkwd Smiersz i UB to nie byli Polacy . A to oni brali udział w tej prowokacji głupcze
Ciekawa sytuacja: okupant tworzy dobrobyt na zajętych ziemiach, żeby okupacja była łatwiejsza. To chyba jedyny taki przypadek w całej II wojnie.
Niemcy najeżdżając część Wielkie Brytanii, czyli np. wyspę Guernsey przyczynili się do "zaniknięcia" pewnego obrotnego narodu, przez co angielscy mieszkańcy pozbyli się sporej konkurencji. Sporą część z nich bardzo to ucieszyło. "Niemcy zastosowali wobec mieszkańców nieznany nigdzie indziej model łagodnej okupacji, który służyć miał tworzeniu pozytywnego wizerunku kultury niemieckiej, przeznaczonego dla opinii światowej". Polecam artykuł Ryszarda Żelichowskiego "Modelowa okupacja hitlerowska Wielkiej Brytanii w II wojnie światowej".
@@tomeckb29 Ciekawe, dzięki. Przeczytam.
zapewne nie czuli sie okupantami, jak w filmie autor powiedzial ze nie chcieli ziemi do ktorych nie mieli roszczen, wzieli to co uznali za swoje i nic wiecej, jako ze to ma byc juz ich to chcieli by to jakos wygladalo i dzialalo
ciekawe dlaczego Sanacja nie stworzyła dobrobytu na tych terenach do wojny, państwo-macocha? kat? bezmózg? a może zadufane w sobie, aroganckie🤣, ludność by płakała po Polsce, a zjawisko nabrało by powagi pomnikowej.
Slováci "okupovali" Slovensko odobraté po 1918, nie Polsko. Preto tam investovali, nelúpili.
Cześć wszystkim!
Sam jestem Słowakiem i mam za żone Polkę, i jest mi przykro z tego powodu że się takie coś wydarzyło, wcześniej tego wogole nie wiedziałem i bardzo mi wstyd za nasz rząd i łudzi który w tym brały udział! W życiu bym nie stanął przeciwko żadnemu Polakowi bo was traktuję jak naszych braći!! 🇸🇰🇵🇱🫶🤝🍀💪♥️na zawszę!
The lands that Slovakia took were almost 90% ethnically Slovak.
Poles had not right to occupy them. After war Poles commited crimes against humanity in those regions that is why now in Upper Spis or Upper Orava you wont find any traces to Slovakia because of their cruelty towards Slovaks.
Just because Poland was destroyed in WW2 doesnt mean that we need to overlook facts and pity them.
I like Poles as well but they are on wrong side of the history with this one...
Nieznany ale smutny epizod naszej historii. Super odcinek w pigułce 👍
Słyszałeś o akcji/operacji Łom?
Patrz na historię Polski nie wybiórczo.
@@joyce120564a ty jak patrzysz aborygenie
A tento príbeh poznáte priatelia ? ua-cam.com/video/iGGEdTc5S_Y/v-deo.html
Bardzo ciekawy temat i dobra realizacja!
Pozdrav zo Slovenska!
Pozdrawiamy serdecznie naszych Slowianskich sasiadow - braci Slowakow !!!!
💘
@@toja2662 Słowacy bracia?
@@Goldberg1234
@@toja2662 Może? Na pewno lepsi od pepców.
Szanuj bliźniego swego aż koszula spadnie z niego !!! Tak było i jest dziś w obecnych czasach w UE też !
Chyba to ''szanuj'' powinno byc
Dziękuję za ten ciekawy film 😎👍 świetna robota 👍 🇵🇱 ps Wesołych Świąt Bożego Narodzenia dla całego zespołu kanału " kurier historyczny "
Dziękujemy bardzo i również życzymy Panu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
Bardzo ciekawy film o temacie slowacji Tiso który jest rzadko poruszany a bardzo ciekawy. Czy będą kiedyś wywiady na kanale? Dawno już nie było a te które przeprowadziliście były interesujące i każdy o dużej wartości merytorycznej.
Dziękujemy za miłe słowa. Tak, są w planach wywiady, ale ostatnio mieliśmy problem z dogadniem terminu z gośćmi.
Niedługo zostanie Błogosławionym jak rzeźnik z Jugosławii
ua-cam.com/video/iGGEdTc5S_Y/v-deo.html
Niestety w Bratysławie na zamku w głównej sali są zdjęcia żołnierzy Słowacji w tym 3 lotników którzy zginęli podczas ataku na Polskę 😢
Przebywający np w Krynicy lub Muszynie wczasowicze mają w ofercie wycieczki do Aquaparku w Werzbowie, obecnie Vrbov. Autokar wiozący ich jedzie dokładnie tą samą trasą, którą wtedy słowackie wojsko opuszczając koszary w Spiskiej Beli kroczyło w kierunku polskiej granicy. Mijali więc Forbasy i Gniazda i Orlov aby dotrzeć i zająć Krynicę. Marsz na północ umilały wojsku przepiękne widoki na Tatry Słowackie od zachodu.
ako slováka je mi to ľúto, že sme napadli Poľsko, ale nič sa nedalo robiť... celkovo tá doba bola veľmi tmavá a zlá.
Zawsze mozna cos zrobic.
@@jarekw1224 my też mogliśmy nie być pod władzą ZSRS po wojnie a nie zrobiliśmy tego. Sam napisałeś że "zawsze można coś zrobić"
Przepraszam bardzo, przecież Litwa też zaatakowała Polskę, Rumunia była jedynym sąsiadem, który nie okazał wobec nas agresji
Litwa nie zaatakowała Polski, ale okupowała Wilno. Na naszym kanale jest cały osobny odcinek na ten temat.
Graniczylismy jeszcze z Łotwą.
a oprócz Łotwy graniczyliśmy przecież też z Węgrami
@@marcinczajkowski8105 Podmiotowość międzynarodową miały przecież jeszcze Bialoruska SSR i Ukraińska SSR. Zatem ilu było sąsiadów to dłuższy temat do rozważań.... A jeszcze przez krótki czas przed Węgrami twór o nazwie Karpato-Ukrainy
Kto si v 1938 rozdelil, okupoval Slovensko? Nemecko, Maďarsko, Polsko. Zo zvyšku si urobil Hitler báblový štát.
8:00 "W odwecie, gdy w 1943r, na Podhalu tworzyły się oddziały partyzanckie, to dokonywały one kontrybucji na słowackich wsiach" - po co owijać w bawełnę, polscy partyzanci z zemsty rabowali majątki słowackich cywili, którzy (jak to cywile) wojny nie chcieli i nie mieli na nią wpływu. Używanie zapomnianego słówka ze średniowiecza niczego nie zmienia. O ile nie widzę powodu do skrupułów w atakach na jednostki wojskowe i posterunki graniczne (też wojsko), o tyle rabowanie ludności cywilnej było haniebne. Rozumiem potrzebę zdobywania zapasów żywności i ważne tu są szczegóły - czy takie rabunki były związane ze zbędną brutalnością, czy partyzanci odbierali Słowakom całe jedzenie czy zostawiali im część aby z głodu nie umierali, czy niszczyli ich dobytki tylko dla zemsty etc. Zdaję sobie sprawę, że każdy rabunek jest przemocą i gwałtem na cudzej wolności - jednak da się uniknąć nadmiernej brutalności i niepotrzebnych zniszczeń. Mam nadzieję, że tak to wyglądało.
Właściwie to jedyna rzecz, która zwróciła moją uwagę - rzetelny materiał.
Chętnie bym oglądnął materiał podobnej jakości o zajęciu Zaolzia. Artykuł na Wikipedii wydaje się wiarygodny - opisuje w pełni legalne przejęcie terytorium (za zgodą rządu Czechosłowacji), ale wspomina też o specjalnej grupie sztabu WP, która przed 1938r prowadziła działania dywersyjne na terenie, atakując obiekty publiczne - były ofiary śmiertelne. Była też czeska partyzantka, która walczyła z polską administracją. Sporne tereny przygraniczne zawsze mają burzliwą, często tragiczną, ale interesującą historię.
Moja babcia z pochodzenia czeskieko mówiła tatowi że nigdy Pepik nie będzie pszyjacielem Polaka.
Nie dowiedziałem się dlaczego tak jest, bo jestem Francuz.
Rada ambasadorów podzieliła Spisz i Orawę? Jest pełny dokument dostępny w Internecie. Nie będę tu cytował, ale linia wyznaczona przez Czechosłowację z 28 lipca w istotny sposób różni się od linii uchwalonej przez tę radę w dniu 25 lipca 2020 r. Zadziało się tak bo byliśmy pogrążeni w wojnie z bolszewikami, a Czechosłowacy czynnie ich wspierali (m.in. przez blokowanie dostaw broni i amunicji z południa). Ambasador amerykański wobec postępowania Czechosłowacji odmówił podpisania decyzji z 28 lipca. Zatem pisanie, że w 1938 r. zajęliśmy prawem kaduka Spisz i Orawę jest daleko idącym uproszczeniem, bez oparcia w faktach. Proszę zapoznać się z tym dokumentem - jest dostępny jego skan, a nie omówienie: Dwie uchwały Rady Ambasadorów w sprawie Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy z 25 i 28 lipca 1920 r.
Jak najbardziej !!!!
To przywrocenie do Rzeczpospolitej Zaolzia po rozpadzie Czechoslowacji, to wykorzystuje dzisiaj w BEZCZELNY sposob rosjanska propaganda towarzysza DWAputina !!!! A bezczelny Lawrow, to ja jeszcze to powiela, az do granic mozliwosci chamskiego KLAMSTWA !!!!
pokazałaś ulotkę propagandową a nie żaden dokument, podpisaną na dodatek przez osoby szemranej moralności, jedna z nich okazała się w czasie okupacji zdrajcą, całe 20 lat opracowywali pseudonaukowe podstawy zaboru słowackich rejonów na podstawie wyssanych z palucha pseudoetnograficznych opracowań
Prečítajte si prosím Uhorské národnostné štatistiky z 19. storočia. Je v nich i počet Poliakov. Slováci sú ba tých miestach dominantný.
Sú online v Maďarskom archíve.
Podľa informácií sa rozhodovalo podľa svedectva dvoch sedliakov , bez mandátu zastupovať Oravcov a Spišiakov. Borovského a Halčina , ktorí dosvedčili že na Spiši a Orave žijú prevažne Poliaci. Kllamali ? Aké to bolo rozhodnutie Rady ? V ich dedinách Rabči a Lendaku sa pár ľudí hlási k Polskej národnosti.
Bardzo ciekawy materiał👍👍👍
Dziękuję i pozdrawiam
Ciekawy odcinek. Zwłaszcza ze świadomością, że w 2 brygadzie górskiej walczył mój pradziadek.
Czesi i Słowacy to nasi bracia! Musimy się wybaczyć nawzajem,i podać jeden jednemu rękę. Kiedy Słowianie się kłócą i nawzajem się zabijają,w ten samy czas rothschildowie bardzo się cieszą. Nienawiść między nami opłaca się naszym wrogom. 🇸🇰🤝🇵🇱🤝🇨🇿.
Pepiki bracia? Jak się ma takich braci to i wrogów nie trzeba.
Brat noża w plecy nie wbija
@@michalmichal2065 Polska wbiła im wielokrotnie
@@20ali03 tak ? Kiedy wkroczyliśmy zbrojnie do tego kraju
@@michalmichal2065 za Stefana Batorego, potem w 1938 i 1968.
Zapomnieliście powiedzieć że Polska nie chcela się bronić przed Niemcami s Czechosłowacją v 38 jak Czechoslowacja mobilizowala, to powodowało ze Czechosłowacja została sama przeciwko Niemcom a rozdzielila sie na Protektorát Čechy a Morava, a Slovenský štát które byłi satelitom Niemiec.
Przecież wy, pepiki lubicie Niemców i witaliście Wehrmacht w Pradze z radością?
Bol pokus Československa že vyzbrojí Polskú armádu, postaví v Polsku závody. To bolo Polskom odmietnuté.
Presne tak. K Mníchovskému diktátu sa pripojilo i Polsko, nenápadne i Maďarsko.Nedalo sa to ubrániť, lebo kvalitná obrana bola na hranici s Nemcami a Rakúšanmi Takto Nemci získali kvalitnú ČS výzbroj, zbrojovky, územie na pohodlné napadnutir Polska.
@@Goldberg1234 vítali ich Českí Nemci a v Sk armáde sa nám kariérne vyšvihli zase Karpatskí Nemci.
Bardzo dobry film
A jaka to historię ma Słowacja i jakie to walki miała przed 1939 r ??? O jakich bohaterach mówił ambasador Słowacji w Polsce 4:58 minuta
Chociażby o powstańcach słowackiego z powstania w okresie Wiosny Ludów. Nie jest tajemnicą, że rangę bohatera ma też tam Juraj Janosik i w ogóle tradycje zbójnickie są także postrzegane jako przejaw walki o wolność, bowiem miejscowa szlachta w znacznej części był zmadziaryzowana, a to właśnie od Węgrów Słowacy przede wszystkim się emancypowali.
No np, o bohaterach powstania 1848/49 czy wojny (czecho)słowacko-węgierskiej w 1919, oraz wojny domowej z 1919.
O wojnie słowacko-węgierskiej(z polskim akcentem) z 1939 nie będę pisał bo Kolego pytał o wcześniejsze walki.
Acha dziękuję Wam za odpowiedź 👍 doczytał sobie o tym , bo szczerze mówiąc myślał że historię Słowacji można zmieścić na karcie A4
@@KurierHistoryczny Maďarov nie Wengrov. V tom čase boli národy Uhorska Wengry, Horné Wengry, Horná zem, Horniaky zodpovedali cca územiu terajšieho Slovenka, predtým Nitrianskeho kniežatstva, ktoré prežilo rozbitie Moravy. Štefan I. prvý uhorský kráľ bol knieža Nitravy a odtiaľ zjednotil a pokresťancil Pohanských Maďarov.
@@KurierHistoryczny Jánošík bol vojakom v protihasbursskom povstaní, kde bojvali Slováci aa Maďari spolu proti Rakúšanom. Tých povstaní bolo viac a boje sa prebiehali hlavne na Slovenskom území.
V 1848 to nebola Jar národov. Maďari síce bojovali proti Rakúsku o samostatnosť, ale odmietali národnú emancipáciu vo vnútri Uhorska. Vtedy bojovali koordinovali sa Slováci a Chorváti proti Maďarom.
👍
slugusy..Niemieckie..wstyd..wstyd...!!!!
Wniosek taki, kraj mamy piękny, ale położenie geopolityczne tak zje.... e że aż strach, i pomyśleć tylko któremu sąsiadowi w przyszłości znów coś odjebie.
Slowacji czy Czechom a już na pewno Litwie niech odbija. Taką Litwę daloby się połknąć w jedno przedpołudnie. Resztę w dwa - trzy dni. Białoruś także byłaby do łyknięcia w kilka dni. Gorzej z naszą "nemesis" - Ukrainą. Pchamy się tam od XIV wieku i tylko problemy z tego wynikają! Ale i tak tam bedziemy się pchali... Niemcy? W XIX w Bismarck powiedział, że tępi Polaków bo wie, że Polscy mogą się upomnieć o linię Odry. WYKRAKAŁ! Polska sięga dziś Odry. W XX w to Polacy byli zwycięscy. I nie wygląda na to by się to zmieniło, bo Niemcy słabną. Rosja? Na szczęście póki co daleko. Czyli nie jest najgorzej! Mamy dziś wielką geostrategiczną szansę! Zwiazek Polski i Ukrainy ot co nam może skapnąć. Po tym - Polska miała silne zwiazki z Saksonią. Oglądałem kiedyś w Dreźnie demonstrację antyimigrancą. A tam, obok flag Niemiec i Saksonii były flagi... Polski! Znaczy? Sam nie za bardzo to ogarniam, ale coś MUSI BYĆ NA RZECZY!
@@rejmons1 Polska zanim ruszy na wschód musi poradzić sobie z własnymi problemami (demografia, emigracja z kraju zamiast imigracji, inflacja, słabe rządy bandy czworga, 5 kolumna w postaci tvn czy euro federalistycznej opozycji chcącego zrobić z nas tyłek Europy, depopulacja i jakość życia.) Polecam odwiedzić Wrocław, które jest wzorem do budownictwa staromodnych miast, które niegdyś stanowiły trzon dla Krakowa czy Katowic. Polska jako państwo miało i dalej ma tak dużo szans federalistycznych ze wschodem, jednakowoż trzeba zrobić porządek u siebie zanim będziemy mogli odzyskać Mińsk, Lwów, Wilno, a może nawet Kijów. Trzeba jedynie marzyć o rządach wspierających koncepcję tworu od Bałtyku po Morze Czarne bo to da nam jedyną szansę na bycie bramą do Europy, dla Chińczyków i Rosjan.
@@michascaletta1362 Bramą dla Rosji? Nie, dziękuję bardzo! Rosja była I jest szakalem świata. A szakala się traktuje z dubeltòwki. Dwa strzały dla pewności!
@@rejmons1 Taka mentalność wprowadziła nas do tego miejsca gdzie jesteśmy obecnie...
Położenie geograficzne Polska ma bardzo dobre, tylko politykierzy nieudolni. Już za Kazimierza Wielkiego Polska bardzo się bogaciła, bo przez środek Europy przebiegają przez nasz kraj główne szlaki handlowe wschód-zachód, i północ-południe (a teraz jedwabny szlak z Chin do Europy przez Polskę). Tylko polskojęzyczni politykierzy nie umieją (lub nie chcą), żeby Polska na tym korzystała i się bogaciła, tylko cały czas jątrzą na sąsiadów, bo są agenturą obcych krajów. Zyski z tego ma czerpać koś inny, nie Polacy.
Jestem obywatelem Słowacji. Temat z oczywistych przyczyn jest mi bliski. Absolutnie nie próbuję znaleźć winnego: czy Polska czy Słowacja tu jest "zła". Jestem przekonany, że stosunki były tak złe, że Polska przy mieszance odrobiny okazji i większego szczęścia do polityków analogicznie by najechała Słowację/Czechosłowację. Byłoby to prawdopodobnie słuszne.
Mam ważne spostrzeżenie: moja rodzina która wojnę spędziła w głębi Słowacji wspomina wojnę i okupację jako czas od 1944 do 1945. Historyczne starówki miast nie są zniszczone przez wojnę. Mnóstwo ludzi przeżyło. Mnie to przekonuje,że mały wypierdek na mapie w postaci Słowacji dyplomatycznie zrobił wszystko co mógł najlepiej.
Jednocześnie przerażające jest to jak na Słowacji potraktowano Żydów. Wywieziono ponad 85% ludności żydowskiej.
Ze Słowacją nie mieliśmy złych stosunków. Z Czechosłowacją owszem, ale Polska była drugim po Niemczech państwem, które uznały "niepodległą" Słowację.
@@karolpopielarz5483 Nie bardzo wiem co zmienia uznanie niepodległości Słowacji. Wiem natomiast, że o mały włos Polska nie pomogła w stworzeniu niepodległej Ukrainy. Czy to jest równoznaczne z tym, że Polska nie miała złych stosunków z narodem ukraińskim? ;)
@@najmys państwa mają stosunki między sobą a nie z narodami 🙂. Fakty są takie, że Polska jako pierwsze alianckie państwo (o ile nie jedyne) uznała niepodległość Słowacji. Z ČSR mieliśmy fatalne relacje dzięki zachowaniu tego państwa podczas wojny polsko-bolszewickiej kiedy to postanowili wziąć sobie Zaolzie. Państwo ukraińskie nie powstało aż do rozpadu ZSRS więc ciężko mi się wypowiadać na temat relacji polsko-ukraińskich w czasach, kiedy Ukraińcy nie mieli swojego państwa.
@@karolpopielarz5483 Przepraszam, ale w uproszczenia się nie bawię.
Polska miała fatalne relacje z ZSRR po wojnie polsko-bolszewickiej. Miała też doktrynę opartą na sojuszu z Francją i Wielką Brytanią.
Czechosłowacja miała wtedy problem z Węgrami. Traktat w Trianon - ten wątek ma tu spore znaczenie. Stawiała na sojusz z m.in. ZSRR. Nie kupowała polskiej idei Międzymorza. Nie planowała wspierać Polski w aspiracjach do bycia liderem w regionie.
Obydwa kraje miały spory terytorialne. Sprawy Zaolzia, Śląska Cieszyńskiego nie są oczywiste i bezsporne w ocenie kto miał rację.
Czechosłowacja skorzystała z sytuacji wojny polsko-bolszewickiej. Polska wkroczyła w okresie dokonania aneksji Czechosłowacji i podporządkowania sobie nieanektowanych terenów przez Niemców.
Wyjście poza czubek swojego nosa, odrzucenie postawy Polaka, potomka mesjaszy narodów, tego zawsze co dostawał wpierdol od wszystkich, wielkiej Bolski - mocno uwalnia myślenie.
Sam bardzo krytycznie podchodzę zarówno do Polski jak i Słowacji. Czas pokazał, że Polska poprowadziła swoje sprawy dużo lepiej, w mojej ocenie jest lepszym państwem od Słowacji - i zawsze była. Ale jesli ktoś upraszcza i mówi, że to wszystko przez to że ktoś sobie wymyślił komuś zająć teren. To wychodzę i nie wracam.
@@najmys sory, ale sprawa Zaolzia jest bezsporna. Wtedy tereny te były zamieszkane w znacznej większości przez Polaków. Zostały zajęte podstępem w 1920 przez ČSR, a następnie odzyskane przez Polskę w 1938. Owszem, moment na to był zły, ale Polska postąpiła prawidłowo z moralnego punktu widzenia. A wiara w sojusz z ZSRS była chyba większą naiwnością niż wiara w sojusz z Francją i UK. Jak można wierzyć, że państwo którego jedynym celem w polityce zagranicznej był eksport rewolucji wesprze Czechosłowację? Zresztą wojska bolszewickie musiałyby przejść przez Polskę, a jakby raz tam weszły to by już nie wyszły.
Skomplikowane to wszystko 🌠 wszystkim zdrowia i pomyślności w Pokojowej rzeczywistości ❤️🤚 Świat zwariował/czarne chmury na horyzoncie gęstnieją 🔥
👍👍👍
Najbardziej agresywni to Niemcy i Rosjanie, na tych nalezy caly czas uwazac.
I ukrauńcy
@@dsdddd1755 Ukraińcy wcale agresywni nie są , znaleźli się w nie odpowiednim czasie i w niedopowiednim miejscu , i za wroga nie tylko błędny naród ( no ta bene , zapłacili za to nie raz ) ale też Waleczny i Wytrzymały naród , dlatego tak się stało .
@@birb2330 powiedz to kresowiakom, babcia mi opowiadała jak to ukrauńcy przyjaźni byli.
@@dsdddd1755 Ha , na co dzień (: , ba , z tąd pochodzę , i wiem co się działo w mojej rodzinnej wiosce , i nie wszyscy byli nastawieni negatywnie , plus , mamy informacje na temat działań przez Polaków .
@@birb2330 No trzeba być bardzo walecznym żeby pacyfikować bezbronnych ludzi.
fantastyczny material, Zaolzie ?
Jest w planach.
@@KurierHistoryczny Kazach pracujacy ze mna uwazal Polske za winowajce II wojny swiatowej po zajeciu Zaolzia
@@azbestusa8107 To srogo się mylił.
@@azbestusa8107 Ja za winowajce uwazam banksterow z USA co ten caly krach na gieldzie wywolali.
@@azbestusa8107 Bo ten Kazach, to ma niezle nasrane w tej swojej kazachskiej glowie, przez propagande bylego CCCP oraz obecnie przez aktywna bardzo propagande tego calego DWAputina oraz rowniez i jego poplecznikow, jak w przypadku Lawrowa !!!!
10:23 Tutaj nie chodzi o Zubrzycę Górną?, bo z Zubczycą pierwszy raz mam styczność i nie wiem czy wkradła się literówka czy jest coś o czym ja nie wiedziałem, ale film świetnie zrealizowany!
Bardziej przejęzyczenie. Oczywiście Zubrzyca Górna. Przepraszamy za omyłkę.
Warto wspomnieć, że było brane pod uwagę powstanie państwa o nazwie Polslosłowacja ;) Rozwijając temat trzeciego okupanta - nigdzie nie mogę znaleźć opracowania na temat udziału Słowaków i Czechów w niemieckich służbach okupacyjnych i policji na terenie Polski 39-45. W moim rodzinnym mieście zapisali się czarnymi zgłoskami - po wojnie właściwie nie byli poszukiwani przez komisję badania zbrodni hitlerowskich :(
W kazdym narodzie znajda sie czarne lub czerwone kanalie ...
W końcu wiem jak to wyglądało
25 listopada 1938 Samodzielna Grupa Operacyjna „Śląsk” Wojska Polskiego rozpoczęła wkraczanie do Czadczanskich, strzeżona przez wzmocnioną obronę armii czesko-słowackiej. Doszło do zaciętych walk odwrotowych z udziałem artylerii i bombowców. Następnego dnia teren został zajęty przez wojsko polskie. Do podobnego starcia doszło pod Javoriną.[15] 30 listopada 1938 roku podpisano protokół rozgraniczający. Czechosłowacja straciła na rzecz Słowacji obszar ogółem 226 km2 z 4280 mieszkańcami.[15] Władze polskie rozpoczęły przymusową asymilację ludności na zaborach. Wprowadzono język polski jako jedyny język urzędowy, a przedstawiciele słowackiej inteligencji zostali wysiedleni z terytorium.
Atakujesz pierwszy i odgrywasz ofiarę.
2:11 przecież tu jest mowa o tym.
A w 1919 czechosłowacy zrobili to samo i zrabowali Zaolzie, Spisz i Orawę. W 1938 odebraliśmy czechosłowackim złodziejom to co wcześniej zrabowali.
Nie jestem historykiem z wykształcenia, ale lubię historię. Dlatego mogę się mylić, ale z innych źródeł wiadomo mi, że to ówczesne działania polskiego rządu doprowadziły do tego, że Słowacy zaatakowali Polskę razem z Niemcami. Najpierw polski rząd wspierał dążenia niepodległościowe Słowaków, osłabiając tym samym dodatkowo Czechy, które były rozbierane przez Niemców (Sudety). W tamtym czasie Słowacy wręcz uwielbiali Polaków, ale później nasz rząd w porozumieniu z Węgrami chcieli okroić Słowaków z cześć ich terytoriów, co Słowacy odebrali jako zdradę. Później w kampanii wrześniowej to była swojego rodzaju zemsta z ich strony. Niestety nasz rząd nie był bez winy. Później ta banda tchórzy (w tym niektórzy generałowie, jak Kasprzycki) uciekła z tonącego okrętu do Rumunii służbowymi autami, które tam sprzedawali za bezcen. Zwykli ludzie ginęli w obronie Ojczyzny lub po prostu za to że są Polakami, a oni po prostu czmychnęli.
Dziękuję.
"Słowacka dywizja 'Janosik' zajęła Zakopane" - turlam się że śmiechu :D
Ja też kolego
ale tak bylo :):)
Áno Je to smiešne, vtipné. Poliaci vnímajú Jánošíka ako zbojníka, Slováci skôr ako bojovníka za slobodu. Zúčastnil sa pred zbojníctvom protihabsburgského povstania, ktoré bolo za slobodu Uhorska a náboženskú slobodu ( boj proti násilnej rekatolizácii ).
Niekedy sa pozri na staré mapy, ako je Zakopané obkolesené Slovenským Spiśom, Oravou a Liptovom. Potom pochopíš ako je nasiaknuté Slovenskou kultúrou. Tradične je tam známa legenda o Jánośíkovi i keď, tam nikdy podľa historických faktov nič nespáchal. A táto sekundárna legenda zo Zakopaného, Podhalia sa filmármi terciálne dostala do celého Polska. To je osud i mnohých Slovenských pesničiek. Tak to je. :-)
Jak podają historycy było też powstanie na Słowacji w czasie trwania 2 wojny światowej.Tylko nie wiem jakie obszary Słowacji obejmowało?Czy tereny zajęte Polski?
Powstanie wybuchło w 1944 roku i nie obejmowało terenów polskiego Spisza. Polską Orawę bardzo krótko i w niewielkim stopniu.
Czy ta wiedza jest w podręcznikach szkolnych powinna być a czy jest niwiem
Przyjaciol poznaje sie w biedzie. Slowacy nimi sie nie okazali
Słowacja to było marionetkowe państwo rządzone przez Hitlera
Dajmy spokój Słowakom
To prawda nie można im to tego zapomnieć ale oni przeprosili za to w przeciwieństwie do Czechów jak zajęli Zaolzie i Cieszyn jako pierwsi i wyjebali Polaków z tych Miast Tak o jak śmieci. Ale jedno szanuje Czechów że nie poszli z Niemcami na nas jak Słowacy.
Bo im Hitler nie pozwolił.
I nie ma za co szanować Czechów.
6:17 - KSIĘDZU Tiso! Nie- KSIĘDZOWI! 🙀
Tak, nasz błąd. Przepraszamy.
@@KurierHistoryczny Zwróciłem uwagę nie, żeby się czepiać, lecz żeby zabrać czym prędzej tę łyżkę dziegciu z beczki miodu 😜
Litwa też zaatakowała Polskę w 39
Nie zaatakowała, ale okupowała Wilno. Zrobiliśmy o tym osobny odcinek.
@@KurierHistoryczny a ok to nie wiedziałem
z tego co wiem krakow byl miastem otwartym, moze pan podeslac mi zrodlo gdzie jest udowodnione ze jakas bomba spadla na krakow?
Proszę: krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/przystanek-historia/135388,Wojenne-zniszczenia-w-Krakowie-Wrzesien-1939-styczen-1945.html
Dlaczego nie ma noty dyplomatycznej i mało kto wie dlaczego nic o tym nie wiemy.
fajne
Tak tylko jeszcze wtrącimy, że jeżeli ktoś byłby zainteresowany przedmiotami inspirowanymi historią (a przy okazji chciałby wspomóc naszą działalność), to zapraszamy do Sklepu Wokulskiego: sklepwokulskiego.pl/
Po pracy!Uf!Czas na uczte.Daje w gore,przed,poniewaz wiem,ze Panowie pe£na profeska! PZDR!
Czwartym było Wolne Miasto Gdańsk, Litwa byla jedynie okupantem.
@@Barychodos Wolne Miasto Gdańsk od 1 września 1939 r. nie funkcjonowało jako osobny podmiot. Funkcjonariusze gdańskich służb od tego momentu podlegali III Rzeszy, a nie WMG. W konsekwencji Wolnego Miasta nie można uznać za agresora.
QqqqqqQQQ 9:31 9:33 9:34
Słowacja powinna płacić reparacje
Wiedziałem o tym epizodzie w naszej historii, ale nie znałem szczegółów. Ciekawy film.
Ogromnie szanuję Słowaków za straty jakie zadali Niemcom w Słowackim Powstaniu Narodowym.
pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82owackie_powstanie_narodowe
W Słowackim Powstaniu Narodowym wiążąc walką duże niemieckie siły Słowacy zadali Niemcom straty, które przyczyniły się do upadku całej Trzeciej Rzeszy.
Warto także pamiętać o polskich ochotnikach walczących w Słowackim Powstaniu Narodowym jak i o słowackich ochotnikach walczących w Powstaniu Warszawskim!
Z tym powstaniem to bzdura, czesi kolaborowali z Niemcami.
Wojna to walka niewolników o majątki swoich panów chodzi tylko o pieniądze 💰
A może tak coś o akcji "Łom"?
Ta akcja dotyczyła terenów należącego od 1000 lat do Wegier - Zakarpacia, skąd Czesi wysyłali bandy UPA, które były szkolone na terytorium Czechosłowacji do Polski.
@@hanskloss7422 Nech Ti pán čo Ťa zavádza, povie koľko Maďarov žilo ov roku 1918 a teraz v Podkarpatskej Rusi ? Je malá ale hlučná menšina.
Pred Uhorskom patrila oblasť do Velkej Moravy, sami udržujú tradíciu že boli pokresťančený Metodom., podobne ako vládca Vislanov v Krakove.
Lom bola vojenská diverzná akcia Polska v čase delenia Československa. Táto akcia sa koordinovala s podobnou akciou z Maďarska.
Jednalo sa o ničenie mostov , železníc, pôšt, telegrafov, četníckych staníc.
Mal sa navodiť dojm, že sa obyvatelstvo búri proti Československu.
Cielom bolo odstrihnúť CS do svojho spojenca Rumunska, získať túto oblasť.
Bolo to škaredé, dosť šialené prestrelky, mŕtvi, zajatci.
Viac v knihe Ivana Popa Dejiny Podkarpatskej Rusy
"a akcja dotyczyła terenów należącego od 1000 lat do Wegier - Zakarpacia," - Pre Slovákov je to Podkarpatie, komentár predtým patrilio územia Morave. Podstatné vtedy i teraz, žijlo a žije tam malá hlučná Maďarská menšina, silne podporovaná Orbánom. Etnicky tam dominujú Rusíni. Po 1945 bola do Podkarpatia pričelenená Rusmi i časť Slovenska. Teraz počas vojny je Užhorod , na hranici Slovenska preplnený Ukrajincami. V stredoveku to bolo katolícke i reformované mestečko, teraz tam prevládajú Greko. V histórii je identifikovaných asi 13 útekových, migračných vĺn Ukrajincov, Rusínov, ktorí sa usadili na Východnom Slovensku. Obyvateľstvo Podkarpatie pozitívne doteraz obdobie, kedy boli v ČS. ČS dosť ivestovala do infraštruktúry, vzdelania Podkarpatska.
Akcia Lom bola organizovaná ako tajná diverzná akcia Polskom, zároveň spolupracovala neskor s podobnou Maďarskou aktivitou. Cieľom bolo destabilizovať Československo. Hlavne jeho Podkarpatsku časť. Táto časť sa stala súčasťou Československa, na žiadosť predstaviteľov Rusínov po roku 1918.
Diverzné , sabotážne akcie boli ničenie dopravnej , komunikačnej infraštruktúry, napádanie žandárskych staníc. S cieľom, vytvoriť dojem , že Rusíni sa búria proti ČS. Skutočný cieľ bolo odstrihnúť ČS od spojenca Rumunska, "prípadného spojenca Ruska", vznik Maďarsko Polskej hranice. Už počas Lomu, maďarskí diverzanti používali Polské Haličské územie.
V akcii bolo dosť škôd, mŕtvych, zajatcov. Je dosť dôkazpov, doklaov o jej organizácii.
hlavný zdroj Dejiny Podkarpatskej Rusy v datech, Ivan Pop
@@hanskloss7422 Váš komentár nie je pravdivý.
ludzie, nazwy i metody sie zmieniają a historia sie powtarza
Nawet 4 państwa Litwa także zaatakowała i zajęła Wilno
Litwa nie zaatakowała Wilna, ale je okupowała. Na naszym kanale jest o tym osobny odcinek.
@@KurierHistoryczny Jak Litwa mogła okupować Wilno???? Wilno to centrum Litwy i to Polska je okupowała!
zapomnieliśmy też o Węgrach a także o ... Ukraińcach
Węgry nie brały udziału w agresji na Polskę. Zabroniły też używania swojego terytorium do tego celu.
Litwa Słowacja czechy rzesza ukraina białoruś i związek radziecki zatakowali polskę wiec nw co nie którzy piszą
Zapomniałeś o Żydach, tej V Kolumnie Stalina.
Słowoki... Jak widać zawsze byli mendami.
Velmi zajímavé, to nás ve škole neučili.
zaujímavé, my sme sa to učili... alebo sme si to niekde prečítali?... už nepamätám, pretože trochu trvalo, kým nás dostihla normalizačná výuka;-)... tu je to objektívne zhrnuté ua-cam.com/video/rLsrlvcTyzw/v-deo.html ... a tiež odporúčam "Dámu" od Švandtnera... to, čo videli slovenskí vojaci v Poľsku a na Ukrajine viedlo nakoniec k ich stiahnutiu z východného frontu
Bandyci bez honoru.
@@michalmichal2065 su Polaci
@@KarolSabo bandity
@@KarolSabo wy żmije 😄
Mnie uczono, że Polskę atakowała słowacka Brygada Bernoulak. W materiale ani słowa o tym?
Inak Bernolák, kodifikoval prvú verziu spisovnej Slovenčiny. Pochádzal z Hornej Oravy zo malej slovenskej šľachty. Vtipné na tom je, že podľa určitých Maďarských prameňov Slováci neboli uhorský šľachtici a Podľa určitých Polských prameňov tam odkiaľ je , žijú tam Poliaci a malo to byť preto Polské územie........
A jaká byla situace na okupaci litevské?
podobna do niemieckiej , zabijali Litwini Polaków
Słowacki najazd? A mieli jakieś inne wyjście? A co do tego "najazdu" to liczba ofiar z obu stron świadczyłaby o tym, że to był raczej taka wieksza rozruba. A po tym lajcik na maksa. Ja tam bym chciał żyć pod okupacją tego państwa. Mając wybór pomiędzy III Rzeszą czy ZSRR na pewno bym wybrał Słowację!
Jestem z tych terenów, masz względnie rację. Rekwirowali konie a tak to było dobrze. Po drugiej stronie Dunajca czyli Podhale już tak kolorowo nie było i długo po wojnie Polacy mieli pretensje, że na Spiszu było dobrze przez wojnę, tylko co ludność miała do gadania jak to politycy decydowali, które tereny do kogo
Była.Rozróba...chyba, że jesteś Słowakiem, to mogę zrozumieć.
Wszystko ladnie wszystko cacy Tylko dlaczego Tiso jako zbrodniarz zostal powieszony Dlaczego nic o tym nie mowisz
Co za duzo to i sfynia nie zje...by sie pogubili...
Tak wiec o maly wlos Zakopane byloby teraz w Slowacji.
6:16 Księdzowi...
Tak, nasz błąd. Powinno być księdzu. Przepraszamy.
@@KurierHistoryczny Tylko ten który nic nie robi, nie popełnia błędów. 🙂
Filmy pokazywane przy omawianiu wkroczenia do Polski w 1939 r , to chyba nie z tego okresu, lecz jakieś filmy z manewrów? Tylko ilustracyjne do tekstu. Czy się mylę?
Dobře zpracované, jen to na mě působí trochu jednostranně. Mohlo třeba zaznít, že obsazené oblasti byly po tisíc let součástí Uher, tedy Horní země alias Slovenska - proto nechtěli Zakopane, protože to do Uher nepatřilo (a že těch několik spišských obcí bylo poměrně dlouhou dobu v zástavě, nikoli pod svrchovaností Varšavy, takže ani tamní obyvatelstvo se asi za Poláky tak úplně nepovažovalo). A to, že ty dva výběžky byly přiřknuty Polsku, souviselo se snahou nějak vyřešit konflikt na Těšínsku, třebaže naši legionáři kontrolovali i Bělsko, s ohledem na to, že to s Polskem tehdy nevypadalo nejlíp především na východě.
Czesi i słowacy mają złodziejską mentalność, zrabowali Zaolzie, Spisz i Orawę.
Tylko ten konflikt zaczęła Polska w 1938 roku zajmując Orawę i Spisz
I na tym się kończy twoja wiedza.
@@slavkopolskiperun5358 Twoja chyba też nie jest większa. Bo konkretów nie piszesz.
@@loloolo1287 Gdybyś nie spał na lekcjach to wiedziałbyś że Zaolzie, Spisz i Orawę zajęła Czechosłowacja w wyniku agresji na Polskę w 1919 roku. W 1938 tylko grzecznie wyprosiliśmy pepików z terenów które wcześniej ukradli.
@@slavkopolskiperun5358 Ja to wiem doskonale, mieszkam w tej okolicy. I to jest bardzo szeroki temat. Jednak jeśli Polska uznała tą granicę. To w 1938 to była agresja.
@@loloolo1287 Polska uznała tą granicę pod przymusem. W 1938 władze Czechosłowacji wyraziły zgodę na likwidację swojego państwa więc Polska wzięła to co jej się należało. Wkraczające oddziały Wojska Polskiego były entuzjastycznie witane przez miejscową ludność. Wiem bo pochodzę z Cieszyna, konkretnie z Hażlacha i do tej pory mam rodzinę w Hawirzowie i Boguminie. Nie cierpią czechów i mają o nich jak najgorsze zdanie.
a protektorat Czech i Moraw?
Nas nie okupował.
a Protektorát časti Bratislavy a Slovenského Považia ?
Musimy się zjednoczyć i stworzyć TRÓJMORZE.
Celem Trójmorza jest głównie współpraca na płaszczyznach: energetycznej, logistyczno-transportowej i informatyczno-telekomunikacyjnej.
Pamiętać, gdzie kiedyś była "granica Rzeszy Wielkomorawskiej" lub "granica Wielkiej Lechii" i kto pierwszy kogo atakowal to bez sensu.
no Słowacjo nie spodziewałem się tego po tobie
Tak naprawdę to była jeszcze okupacja litewska Wileńszczyzny. Może coś o tym też nagrasz ?
Już o tym nagraliśmy. Film jest dostępny na kanale.
@@KurierHistoryczny na pewno obejrzę .
Litwa nie napadła Polski w 1939 roku. Odmówiła Hitlerowi udziału w napaści. Wilno dostała potem od Stalina. W pakiecie z bazami sowieckimi, wiec to był dar nie do odrzucenia
@@tomeksyta3360
Przecież powiedział okupacja nie napaść, a poza tym i tak Polskość i Polaków zwalczali
@@tomeksyta3360 a czy ja mówiłem o napaści? Nie napadli ale okupowali tereny
A co na to Watykan?
Jak popierał Niemców i jeszcze nazistą załatwiał lewe papiery po wojnie m
Przyklasnął i to głośne, ci zbrodniarzy trzymali z Hitlerem, Ante Paveliciem i księdzem Tiso
Dziadek mi opowiadał o słowakach takie chamstwo
Cześć jestem mieszkańcem Podhala... niesmak pozostał do dzisaj ... czy na dyskotece czy na jarmarku to zawsze jest komentarz ,,perliczki" ,,pepiki" ... czy ,,kokoty"
@@juveaxd Vieš význam tých slov
w USA tez są słowaki i bliżej im do ukrainców, nawet język maja podobny, wredni i fałszywi, nawet względem siebie. Natura cyganów i niesamowicie chytrzy !
@@professor7901 No mohol by som ti ja o poliakoch vo svete porozpravat co by vlastnu mater za gros predali a vlastneho brata zabili tak tu nevyskakuj velmi vysoko!
@@milanpolakovic9450 vlastnu mater za gros predal??...vlastneho brata zabil??....Poliak????!!!!...co vy melete za blbosti...samozrejme sme kseftari...mame rad obchodovat ale prechanate...a to ostro prechanate.
Ogólnie to zwykli ludzie z różnych narodowości lubią się i mają w dupie walkę między sobą . Wszystkie wojny i konflikty napędzają politycy i pieniądze
Niestety tak się stało. Najpierw jednak Polska zajęła część terytorium Słowacji, które później utraciła, a także całe terytorium okupowane przez faszystowskie Niemcy. Szkoda, że Słowianie nie mogą się zjednoczyć…
Duzi gracze czuwają żebyśmy się nie zjednoczyli. Musimy być cały czas skłóceni i podzieleni i cały czas skakać sobie do gardeł. Dobrze im to idzie...Polacy nie odróżniają języka Słowackiego od Czeskiego a Słowacy lub Czesi po przyjeżdzie do Polski są bardzo często zdziwieni..że mamy nowoczesne drogi...że jedzenie jest smaczne...że tu można normalnie żyć. Od setek lat żyjemy koło siebie..a nic albo bardzo mało cały czas wiemy o sobie..to już pokazuję obraz stosunków.
Przed tym odebraniem Zaolzia, Orawy i Spisza to w 1919 pepiki zrabowały te tereny w wyniku agresji. W 1938 my, Polacy tylko odebraliśmy to co czescy i słowaccy złodzieje ukradli.
@@Goldberg1234 But polish Troops attacked first already in 1918. What you are talking about?
@ pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_polsko-czechos%C5%82owacka
Wydaje mi się że Litwa również nas zaatakowała we wrześniu
Nie zaatakowała, lecz okupowała Wileńszczyznę. Zrobiliśmy o tym osobny materiał na kanale.
to isté, cca 1920 zabralo Polsko Litovské územie.
Pierwsze słyszę 🤦♂🤦♂ popki największe fałszywce 👀👀
Myślę że prze znających historię niezapomniany fakt agresji
PISZ po polsku
@@gorolcija o co Ci gorol chodzi
Bzdury wygadujesz. W '38 to Polska napadła na Czecho-Słowację, a nie się o coś ''upomniała'' . Nawet Beck to przyznaje w swoich wspomnieniach i zwłaszcza sposób najazdu na Słowację uznaje za ''niefortunny''.
Zanim przejdzie się do faktu jakim było zajęcie Zaolzia w 1938 r. proszę zapoznać się z genezą i historią konfliktu czechosłowacko - polskiego o granice w 1920 r., m.in. z bitwą pod Skoczowem. Jest to zapomniana wojna, w której strona czechosłowacka, jako agresor, była bardzo brutalna i raczej nie brała jeńców. Czy owo upomnienie się w 1938 r. o Zaolzie było posunięciem właściwym, czy nie, stało się. W 1945 r. ponownie wojska czechosłowackie i polskie ponownie stanęły pod bronią naprzeciw siebie w obronie swojego terenu. Ale o tym też można doczytać. Pozdrawiam
@@gosiaiwodek9870 Zdradziecka napaść RP na Czechosłowację pospołu z III Rzeszą, a nie żadne ''Zajęcie''.
Polska odebrała to co jej.
W 1918 r. Polska i Czechosłowacja umówiły się na plebiscyt na Zaolziu, a jako, że większość tam stanowili Polacy to Czechosłowacja zdradziecko zajęła ten teren zbrojnie, zachowując się bardzo brutalnie. Wykorzystali walki Polaków w innych miejscach.
Dlatego w 1938 r. odebraliśmy swoje, a dla losu Czechosłowacji zajęcie Zaolzia nie miało żadnego już znaczenia.
Nie było współpracy wojskowej z Niemcami, sami oni byli zaskoczeni tym co zrobili Polacy, ale dla Hitlera taki skrawek ziemi nie miał żadnego znaczenia więc nie artykuował pretensji.
Proszę nie rzucać tak lekko oskarżeniami i podjąć istotę problemu, nie odwracając kota ogonem, pisząc do tego głupoty.
@@katzper. A rok później Niemcy odebrali Prusy Południowe....
@@tropemwojen9224 Prusy Południowe? Mówi Pan o ziemiach - kolebce polskiej państwowości, zabranych Rzeczpospolitej w wyniku rozbiorów?
Czy Pan potrafi różnicować wydarzenia historyczne czy wszystko wrzuca do jednego wora, żeby się zgadzało z tezą?
Pozdrawiam
Był jeszcze czwarty agresor, Wolne Miasto Gdańsk.
Nie, WMG nie występowało w wojnie jako osobny podmiot. Już 1 IX 1939 r. Niemcy go anektowali.
ciągle mam pytanie bez odpowiedzi - kiedy zaczęła się druga wojna światowa, jasne 1 września 1939 każdy to powie a,e wtedy powiedzmy 2 września co pisaly swiatowe gazety że dwa państwa zaatakowały Polskę , to jakby żadna światowa wojna, potem Anglia i Francja wypowiedziały wojnę już blisko ale nadal 5 państw w dodatku walczyły nadal trzy, potem sowieci już bardziej - ale od kiedy w parsie , w radiu w rozmowach zaczęto używać ,,wojna światowa,, ?
Widziałem to już godzinę temu.
Nie żeby narzekał.
Ale to dziwne że wam filmy znikają.
To był falstart. Niedopracowana wersja.
@@KurierHistoryczny A czego brakuje i w której minucie?
@@BartekSychterz Teraz już niczego nie brakuje, ale był problem z cytatami.
UA-cam blokuje czasami wyświetlanie reklam. A dzięki nim udaje nam się nie dopłacać do Kuriera. Zdarza się więc, że musimy chwilowo zawiesić film i czekać na weryfikację naszego odwołania. Na tym filmie, którego stworzenie trwało ponad 45 godzin nie zarobimy prawdopodobnie ani złotówki.
@@KurierHistoryczny Brak żółtych napisów przy wypowiedzi ambasadora Słowacji.
Przedtem tego nie widziałem.
Jeden błąd Ci się wkradł. Zubczyca Górna nie istnieje. Jeśli mówimy o wiosce na Orawie w gminie Jabłonka, jest to ZubRZyca Górna. Babcia wiele mi opowiadała o czasach okupacji słowackiej. Pozdrawiam, Orawianin
Tak, wiemy. To przejęzyczenie lektora. Przepraszamy.
Oravec pozdravuje Oravca.
Nezabúdajte ale bratia Poliaci že Nemecko chcelo Slovensku dať okupovať viacej územia z Poľska ale my sme odmietli a obsadili len územie ktoré Poľsko obsadilo v 1918 🇵🇱🤝🏻🇸🇰
Nie w 1918, tylko w 1919 i nie Polska tylko Czechosłowacja zrabowały polskie ziemie: Zaolzie, Spisz i Orawę.
@@Goldberg1234 Poľsko ale Oravu a Spíš predtým nikdy nemalo iba niektoré Spišské mestá vo vnútrozemí Slovenska pretože ich predal Uhorský Kráľ
@@Goldberg1234 But polish Troops attacked first already in 1918. What you are talking about?
@@peterprobala868 Not true, it was the Czechs who first attacked in 1919. There were only 600 Polish soldiers in Cieszyn Silesia at that time because the Bolsheviks were preparing to attack Poland and the main forces were concentrated on the eastern border. The Czechs threw over 16,000 soldiers and an armored train into the fight. Soon the war with the Bolsheviks broke out and all the attention of the Polish authorities was focused on this problem. After occupying part of Silesia, the Czechs carried out massacres of the Polish population, the most famous of which was the murder of Polish POWs in Stonawa. In 1938, when the Czechs signed a pact in Munich to unite with the Third Reich, Poland demanded the return of the seized part of Silesia.
@@Goldberg1234 But in Orava Region and Spis region it were Poles who attacked first! (in November 1918).
Komentarz dla zasięgów (jeśli cokolwiek to daje)
tak wszyscy mówia ciekawy materiał a ja mówie dymac tych słowakow w 80 roku byłe m w błednych skałach i po stronie słowackiej jeszcze wtedy patrzyli na nas nie chętnie kolaboranci żadni znich przyjaciele