@moreleTV Kamil, a teraz zrób coś odmiennego, tj undervolting: uzyskaj najniższą możliwą temperaturę i zużycie energii ale tak by wydajność w testach pozostała jak na stockowych ustawieniach.
5:49 szkoda, że jakoś tu nie zmieściłeś fabrycznych prędkości (może w nawiasach), żeby można było szybko rzucić okiem o ile więcej podkręciłeś. (a tak musimy to sami sprawdzać i liczyć)
Pierwszego swojego celrona 300Mhz przestawiałem dwoma zapałkami i kawałkiem drutu na 450Mhz. Dało się tak bo producent nie przypuszczał że ktoś to zrobi. Dziś już wiedzą i za dużo nie pozwolą. A na pewno nie 50% wydajności. Wtedy to był odczowalny wzrost. Dziś mam i5k chyba 7 generacji i wprawdzie puściłem go na 4,6Ghz (a nawet 4,9) ale nie widzę sensu. Kupiłem wersję k bo liczę że taki jest wyselekcjonowany i stabilniej oraz dłużej pożyje. Wiem jednak że to pasjonującą zabawa więc każdemu wolno a i na pewno coś się nauczy. Życzę udanych prób.
6:42 Jeszcze darmowy OCCT (wersja 9 albo 10)(testujący na wiele sposobów obciążenie procesora, oraz potrafi testować grafikę i osobno jej całą pamięć). Dziwie się że go zabrakło.
Wrzucę i swoje 3 grosze. Będąc jeszcze nastolatkiem byłem fanem zabawy w OC. Szczególnie wspominam czasy podkręcania mojego C2Q i nowszych procesorów. Później moje 2 prace dyplomowe dotyczyły tych zagadnień. Zgadzam się całkowicie ze zdaniem prowadzącego ten materiał- OC wymaga olbrzymiego nakładu czasu na znalezienie odpowiednich ustawień i przeprowadzenia testów stabilności, po to aby po x godzinach testu platforma wysypała się np sama z siebie. Prawdą jest również to, iż jest to zabawa dzięki której można nauczyć się jak to wszystko funkcjonuje, ale pod warunkiem, że robi się to dla siebie. Miejcie świadomość że jest to wiedza za którą nikt Wam nie zapłaci. Jeśli interesujecie się sprzętem to lepiej swój czas poświęćcie na naukę elektroniki aby czas przez Was zainwestowany w przyszłości zwrócił się. Jeśli chodzi o OC to jest to temat w który nie warto wchodzić.
Prawdziwy overclocking (przy intelu) umarł razem z lga1366 i x58 Tam to szły dopiero wyniki, z 2.93 na stabilne 5ghz i 40 procent lepsza wydajność A aktualnie mam kilkanaście procków i kilka płyt pod 775, od p31, przez p35, p43, p45 i g41 do x38 Będzie zabawa
10:08 - wzrosty wydajności są WYRAŹNE? Przecież w 3 na 6 testowanych gier różnica jest na poziomie błędu pomiarowego (1-3fps). A wreszcie max 10fpsów. To na pewno nie jest warte żyłowania procesora, jego zauważalnie wyższego napięcia, wyższych temperatur, ładowania koniecznie chłodzeń wodnych i wyższego TDP. OC to już sztuka dla sztuki. Chyba tylko entuzjaści się w to dalej bawią.
W tej konfiguracji karta graficzna jest ograniczeniem. Np. Zobacz że w DaVinci Resolve jest przyrost 11.5%. To już całkiem sporo, no ale tutaj temp za wysokie są i tak moim zdaniem. Na 6600K mam przyrostu 13%. Więc na mocniejszej karcie graficznej są różnice typu 35 fps zamiast 30 a to jest w stanie diametralnie zmienić feeling z gry.
Kiedys podkrecalem CPU, GPU i nawet szyny PCI, AGP. Tylko ze wtedy to mialo sens, bo kupowalo sie najtanszy model i podkrecalo sie go do poziomu drogich modeli (np: Celeron 266MHz na 450MHz, czy mod Radeona 9500 na Radeona 9700 lub FireGL). Teraz OC nie ma kompletnie sensu, bo trzeba wywalic kupe kasy, zeby miec mozliwosc OC i zysk z OC jest maly. PS. W grach i tak ustawiam teraz limit klatek, zeby uzyskac jak najmniejsze "szarpanie" obrazu przez duze zmiany FPS.
Wlasnie padl mi 9600k razem z plyta, dokladnie po 3latach na stabilnym OC, na szczescie gwarancja jeszcze przez miesiac wiec dostalem zwrot kasy wiec mozna kupowac nowa generacje zeby znowu krecic :D
@@sawomirbartosiak2487 Za słaba wydajność rdzeni, żeby można było myśleć o płynnej grze przy 4 rdzeniach. W przypadku 12Gen można bez problemu grać przy 4 rdzeniach.
właśnie mi przypomniałeś, jak na panelu na IEMie w 2019 chyba gadaliśmy o OC i wówczas jeszcze namawiałem do kręcenia procków, jeśli jest możliwość. To jest trochę szerszy temat, bo trzeba wziąć też pod uwagę ceny premium (po stronie Intela) za części, które można podkręcać - procesory z literką K, chipset Z - to wszystko kosztuje, a jak się za to płaci, to aż szkoda nie skorzystać z możliwości i dodatkowej wydajności, choćby nie była jakaś ogromna względem stockowych.
@@TekTesters Dlatego jestem nieco zdziwiony że teraz z mniejszym entuzjazmem do tego podchodzisz. Zwłaszcza że od lat nie było procesora jak 12600k który po OC w niektórych zastosowaniach zyskuje spokojnie 20% do wydajności. Już nie pamiętam który ostatni procek tyle zyskiwał ale to było wieki temu.
Siemka Kamil. Mam pytanko laika w kwestii podkręcania: Podkręciłem swój i7 10700k na 5,1GHz na napięciu 1,35V (około 20% tych procków robi taki lub lepszy wynik więc loteria silikonowa byłaby w tym przypadku łaskawa), ale nie mam 100% pewności czy procek jest stabilny. Windows się uruchamia, poszły testy typu Realbench, Cinebench oraz kilka gier (Wiedźmin 3, RDR2, CS:GO). Wszystko wygląda ok i nawet pokuszę się o zbijanie napięć (z taktowaniem wyżej nie idę, bo miałem w teście temperaturę 86C na chłodzeniu Corsair H100i RGB Platinum 240mm AiO). Nie mam pewności co do stabilności, bo mimo ustawionego "Sync all cores" w BIOS (płyta to MSI Z490 Gaming Egde Wifi) to zdarza się w WHinfo jak sobie zerkam w trakcie gry/testu, że np. 7 rdzeni ma 5,1GHz a jeden nagle skacze na 4,7-4,9GHz. Zdarza się to co jakiś czas (powiedzmy co minutę) i nie wiem czy to normalne. Wychodziłoby zatem, że ta synchronizacja nie jest taka idealna. Masz dla mnie jakieś rady? Zejść z taktowaniem i sprawdzać? A może wykonać jakieś dodatkowe testy na stabilność? Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi. Pozdrawiam całą ekipę TekTesters i Morele. No i wszystkich, którzy to czytają.
Dokładnie nie ma sensu męczyć procka itp na kilka FPS już nie mówię że nawet tak marny wynik trzeba mieć porządne chłodzenie. Dawniej prock dwurdzeniowy 1.6 Ghz podkręciłem do ponad 3Ghz i to na tanim chłodzeniu i zasilacz z czarnej listy wtedy to miało sesn wzrost był ogromny.
Czyli, że co? Nie będzie się opłacało kupić procków z literką K? Kiedy wychodzą zablokowane procesory? I czy wydajność ich będzie taka sama bez OC tego z literką K?
Nie absolutnie tak nie jest i nie będzie. Chyba że opierać to twierdzenie na tym jednym przykładzie i w tych zastosowaniach które zostały przetestowane powyżej na 12900k. Zwyczajnie taki 12600k zyskuje o wiele więcej, nie potrzebuje wymyślnego chłodzenia, gdyż jego zapotrzebowanie energetyczne jest na poziomie 5600x czyli bardzo niskie. Do tego w niektórych testach; zastosowaniach zyskuje do 26% wydajności a normą jest 20%. To już są wartości które mają sens. Podobnie zresztą inne procesory, tylko pytanie zasadnicze do czego je się stosuje i czy w tych zastosowaniach jest wymierny wzrost wydajności. Tylko tyle i aż tyle. Dodatkowo dochodzi kwestia tego że procki z literką K mają zawsze wyższe zegary itd..
@@EvanidusEvan No i lepszy kontroler pamięci. przynajmniej takowy powinien być. na przykład 12700K ma mieć lepszy kontroler od 12600K. Obecnie z podkręcania rdzeni procesora najmniej się uzyskuje, a nawięcej z manualnej konfiguracji podsystemu pamięci. Czyli pamięci, ale na to trzeba będzie poczekać, bo DDR5 maja teraz słabe biny.
@@egg138 Tak, pamięć ma ogromne znaczenie i po odpowiednim OC ten parametr daje więcej niż kalibracja tylko procesora. Połączenie tych dwóch elementów jest kluczowe i wówczas wyniki są znacznie lepsze, dlatego test typu "OC procesora" może być bardzo mylnie odebrany i krzywdzący. Zresztą jak widać po powyższym pytaniu.
Da się zablokować pobór prądu, tak żeby procek nie przekraczał 4ghz pod obciążeniem? Obawiam sie że w renderingu jak się zrobi ciepło, to będę miał problem przy noctua nhd15 :/
w tych najbliżej, co mają wyjść - "nowych", to mniej więcej wiemy, pytanie ile wydajności to da, a potem przeniesienie tej samej technologii na kolejny proces technologiczny pewnie.
Te Intele 12 generacji się grzeją i ciągną dużo prądu już na fabrycznych ustawieniach więc wynik nie dziwią natomiast lepiej jest z podkręceniem Ryzenów tam można podkręcić je na sztywno do zegara turbo i jeszcze dać niższe napięcie na rdzeniu co zaowocuje ciut lepszymi temperaturami na podkręconym procesorze. Ale o tym też Kamilu kiedyś robiłeś film ze są lepsze i gorsze Ryzeny do podkręcania wtedy nie było mowy ze OC umiera a teraz przy tych wyżyłowanych (podkręconych fabrycznie) Intelach sprawa faktycznie wygląda już nieco inaczej. Jednak AMD ma nadal ten potencjał więc nie umarł dlatego nie posunął bym się do takiego stwierdzenia ze OC kompletnie umarło....
kurde, tyle tych filmów, nawet tego nie pamiętam :) Generalnie overclocking żyje, ale umówmy się, że można go już bardziej nazwać "dostrajaniem". Tak to widzę. Procesory świetnie działają na stockowych ustawieniach.
Podaj mi przykład gdzie AMD ma potencjał po OC i zyskuje większą wydajność od wydajność Intela. Testy strony linki do nich itd. Mogę podać przykłady, że tak nie jest, chociażby ostatni test Liptona gdzie omawia to od trzeciej minuty i pięćdziesiątej sekundy: ua-cam.com/video/Bp3ejQnlVOo/v-deo.html&ab_channel=TechLipton Oraz cały kanał poświęcony temu ile zyskuje się po OC i taki i5 12600k zyskuje maksymalnie 26% gdzie absolutnie żaden procesor AMD tyle nie zyskał ua-cam.com/video/jzPu0QzJyr4/v-deo.html&ab_channel=SkatterBencher Tak samo jak mogę podać omówienie gdzie nowe procesory Intele zabierają mniej prądu od AMD w grach i są bardziej wydajne energetycznie, pod filmem jest odnośnik do artykułu w języku angielskim. Również są artykułu że po kalibracji i undervoltingu nowe Intele zabierają dużo mniej prądu nie tracąc na wydajności fabrycznej. Także to nie jest tak że to o czym mówisz jest zarezerwowane dla jednej firmy tylko może o tej jednej sytuacji słyszałeś i tyle. ua-cam.com/video/5vbd3PeTkxY/v-deo.html&ab_channel=igorsLAB
@@EvanidusEvan Mam AMD Ryzen 5 5600X OC ALL CORE @4.8Ghz przy 1.2 Vcore i w każdym teście syntetycznym zyskałem kilkanaście punktów a nawet w grach jest do 10% więcej fps (te 10% zyskałem tylko w csgo w innych grach jest średnio okolice 4% przy OC samego procesora). Wcześniej miałem Ryzen 5 3600 i też mogłem mu zablokować taktowanie na stałe do wielkości Turbo a nawet ciut wyżej, przy jednoczesnym obniżeniu Vcore temperatura była niższa niż na stock. Więc dla mnie obecnie OC istnieje i stabilnie zawsze się udaje do tej wartości Turbo na wszystkich rdzeniach dojść. A obecnie jest to tak proste ze choćby nawet bez dużej wiedzy potrafi to zrobić nawet laik takimi funkcjami w bios jak "Game Boost" lub "OC Genie4" różnie się to nazywa na różnych płytach głównych a do tej funkcji zmień Vcore na niższe testuj a zyskasz nawet niższą temperaturę niż na stock. Pozdrawiam ;)
@@snajper2222 Jasne że tak, zrobiłeś OC masz wzrost wydajności ale zmierzam do tego że na procesorach Intela po OC ten wzrost wydajności jest o wiele większy. I odniosłem się że mylnie określiłeś iż AMD ma tylko ten potencjał. Przykład chociażby tego że po OC 10700k wygrywa w grach z 5950x również po OC jak zresztą każdy Intel po OC wygra w grach z Ryzenem. Tu masz odpowiednie linki do ludzi którzy zawodowo się tym zajmują. To odnośnie 10700k: ua-cam.com/video/GkpPnXKbXNU/v-deo.html&ab_channel=SIMRACEPL Ten przykład do nowszych procesorów: ua-cam.com/video/BWwC-cIxXmU/v-deo.html&ab_channel=ExtremeHardware Co do temperatur i zużycia prądu podałem link już powyżej. I tak, z wyjątkiem kilku sytuacji gdzie w pierwszej trójce najbardziej wydajnych na Wat procesorów jest również 5600x Pozostałe testy pokazują że najnowszy Intel z gen12 zabrał wszystkie trzy miejsca na podium, zużycia mniejszej ilości prądu, czyli ma lepszą wydajność na Wat, co za tym idzie i temperatury są niższe. Podam jeszcze raz bo może przeoczyłeś: ua-cam.com/video/5vbd3PeTkxY/v-deo.html&ab_channel=igorsLAB Widzisz, to że masz u siebie jakieś wymierne wyniki nie zimni tego że przy porównaniu z konkurencja te wyniki są na korzyść Intela. Tak to wygląda mniej więcej i intel wypada lepiej. Miłego. :)
@@EvanidusEvan Obecnie 12generacja jest wydajniejsza od Ryzenów to fakt ja z tym się nie spieram. Jednak Intele się tak łatwo nie kręci (tu laik by miał problem) trzeba też zainwestować w droższą płytę główna i procesor z dopiskiem K (chyba obecnie też tak jest ze nie każdy Intel ma odblokowany mnożnik). Ale jeśli już porównujemy to wole porównania tych samych generacji które wyszły w tym samym roku lub inaczej: są "blisko siebie" bo przecież ryzen 5000 jest o wiele starszy niż najnowsza 12 generacja Intela (która obsługuje już ddr5 itd.) to jest spóźniona odpowiedz Intela na starsze Ryzeny 5000 dlatego poczekam na odpowiedz AMD tak żeby było "sprawiedliwe" i generacje były wydane "blisko siebie" bo wedle mnie wtedy można "sprawiedliwe" oceniać kto jest na podium ;). Ale jeśli chodzi o chwilę obecną wydajniej wychodzi Intel od AMD to jest fakt jak się nie zamierzam z tym spierać jak pisałem na początku. Jednak czytałem ze po podkręceniu Intele pobierają więcej prądu od AMD tylko nie wiem czy to było jeszcze na próbce inżynieryjnej czy od razu po premierze. A może tyczyło się to nie koniecznie samego CPU a całej platformy lub procedura testowa nie była do końca równomierna i odpowiednio porównywalna być może też dlatego się pomyliłem i źle skojarzyłem fakty jeśli tak to mogę już tylko przeprosić, postaram się do edukować w tym temacie. Dzięki za link do IgorLAB cenie sobie jego testy. Pozdrawiam ;)
B fajny filmik jednack co mnie to przy tych cenkach. Ktoś jak by chciał ubić peceta . W nosie mam siedzę na tym co mam . Karty graficzne dalej w 4k bez proitezy DLSS nie dają rady nawet te bajońsko drogie więć . Nie ma się czym podniecać . Konsoli nie kupię jak 90% PeCetowców a na 2070S / 11700k schodząc nieraz sporo z detali jakoś to dyszy . Dyski SSD też poszły w złą stronę czyli MLC juz chyba nie produkowane a TLC powiedzmy jeszcze ale QLC ?? Dla kogo . Jednorazówki jak maszynki do golenia tylko tutaj golenie naprawdę kosztuje a ja nie mam już na to ochoty . Głupia kamerka kosztuje trylion. Szkoda czasu.
Zgadza sie nie ma oc i wlasnie to pokazales ja np ustawiam tylko multicore na enable bo co to za wymysl ze procek podczas loadingu gry wskakuje na 5.2ghz jak podczas grania spada to do 4.8ghz no bezsens a przy wlaczonym multi daje do mozliwosci boosta i na tym sie konczy oc xd
kolega ma komputer w oleju 0w40 , procek i9-9900k chodzi mu na 6,1ghz a karta graficzna rtx 3090 4135mhz , a prądu żre to wszystko dużo ,zrobił sobie chłodzenie z półprzewodnikowych białych elektronicznych radiatorów co z jednej strony jest zimno a z drugiej gorąco . kompa ma do pracy projekty 3 robi obciąża jeden rdzeń ale i tak wszystkie są na 6,1 ghz , nie ma problemów z lodem bo olej wypiera wodę ,lód się robi tylko na radiatorach co chłądzą olej
No tak tak ale w tylko przypadku nowych jednostek np. 12 generacji. Ale istniej nadal druga strona skali np. 10600k / 11600k na stocku nie ma żadnego sensu bo lepiej dołożyć i kupić I7 bez K ale po podkręceniu tych jendostek na 5GHz dostajemy super wydajny procesor za rozsądną cenę. Powiedział bym że jedne z najlepszych stosunków cena / wydajność na rynku.
do undervoltingu świetnie się sprawdza ta krzywa napięć, o której mówiłem przy adaptacyjnym napięciu. opuszczasz na jednym punkcie o 50mV i reszta się sama koryguje (w miarę możliwości).
tak, jak koledzy tu piszą. jak obejrzałeś film, to wiesz, co jest co i do czego służy. te ustawienia, które ja mam mogą podziałać, ale nie muszą. możliwe, że Twój będzie się kręcił lepiej (albo gorzej). Trzeba próbować i sprawdzać stabilność po prostu.
AMD Ryzen 5 5600X OC ALL CORE @4.8Ghz przy 1.2 Vcore więcej mi się nie udaje więc tak zostawiłem. W Ryzenach jeszcze ten potencjał OC nie umarł podkręcenie do zegara turbo albo nawet ciut więcej jest możliwe i to przy niższym napięciu na rdzeń co dodatkowo daje profit niższych temperatur na podkręconym procesorze niż na nastawach fabrycznych ;)
Wzrost wydajności jest bardzo duży, za jakieś 5 lat te około 2% może umożliwić płynną rozgrywkę... Ja nadal jadę na i7-6800k wykręconego z 3.4GHz na 4.3GHz
PPrzypominam że żyjemy w tak świetnych czasach, że i komputery i auta nowszych modeli kosztują nierealną sumę Nikt nie kopuje i12 czy rtx 4080. No chyba że Ci co srają pieniędzmi
To OC daje więcej wydajności i to o wiele więcej niż podkręcanie jakiegokolwiek ryzena. Jeżeli brać pod uwagę słabsze jednostki jak i5 12600k to przyrosty są znacznie większe. Dlatego uważam że warto, bo lubię się tak bawić. Najlepiej to widać gdy procek zostaje starszy a karta grafiki ląduje nowsza, np w tym przypadku gdy wjedzie 4090 lub jeszcze dalej 😏 Tak to mniej więcej widzę. Miłego.
@@grzybex6727 Tu masz porównanie AMD vs Intel po OC i przestań pisać głupoty jesteś głupi czy jak? ua-cam.com/video/Bp3ejQnlVOo/v-deo.html&ab_channel=TechLipton
@@grzybex6727 Tu masz wzrost wydajności do max 26% ua-cam.com/video/jzPu0QzJyr4/v-deo.html&ab_channel=SkatterBencher I przestań pisać debilizmy to przykre się robi i żaden Ryzen nie jest w stanie uzyskać takiego wzrostu wydajności po OC na AiO...
Im więcej rdzeni tym większa szansa że jeden będzie odstawał. Kręcenie wszystkich rdzeni na raz na sztywno miało sens przy 4 rdzeniowych procesorach. Nawet w ryzenach kręcenie każdego ccd osobno daje lepsze wyniki.
@@MoreleTV Skoro przynosi efekty dodatnie to ma sens,dla mnie mieć 55 czy 60 kl/s robi różnice (choć w 55 też mogę grać ;) ),skoro mam możliwości darmowej większej wydajności to dlaczego nie ? Kupić kartę graficzną ,a po podkręceniu mieć wydajność znacznie droższej karty to robi różnicę.Z jednej strony ułatwia się OC,a z drugiej komplikuje,coraz więcej opcji,które mogą/mają znaczenie przy stabilności i potencjale OC
Te cpu 10900k 1190k czy 12900k powinły być bez literki K bo to bardzo marginalne oc Więcej ugramy na oc pamięci ram zwłaszcza w 1080p 1440p i zyskamy na responsywności i szybszej pracy na pulpicie Ja używam 10900kf 5.3ghz 1.45v all core chłodzenie wodne od lat i pamięci 3200 cl14 oc 4400mhz cl16 i na hybryde nie zmieniam nie ma szans ;) choć do 3080ti pasował by mocniejszy cpu wiadomo ale ja gram w 3440x1440p więc jest ok ;)
@@maniakfps249 Zgadza sie ,najmocniejsze procki są już fabrycznie ''za nas'' podkręcone i dla nas niewiele pozostaje,ale zawsze te kilkaset megaherców więcej,choćby do testów :) .Ale niższe procki w hierarchii np.i5 mają nadal duży potencjał OC i o to chodzi,mieć więcej za tą samą cenę :) Sam mam 8600K na razie 5,1GHz,1,38 V, ale jest jeszcze potencjał bo za wysokie napięcie miałem na Vccio i Vccsa,a memki mam Patrioty viper 3600 cl16,kupiłem Tridenty Z też 3600cl16 ale z lepszym potencjałem OC oczywiście i dupa,jedna kość walnięta ,nawet bios się nie odpala,wyobrażasz sobie,takie pamięci,a tu usterka fabryczna:)
👍 Subskrybuj moreleTV ➡️ morele.tv/subskrybuj
🛒 Procesory Alder Lake ➡️ morele.tv/3HVvjGt
🛒 Intel Core i9-12900K ➡️ morele.tv/2ZqpK1n
🛒 Płyty główne Z690 ➡️ morele.tv/3HVnX5N
🛒 ASUS ProArt Z690-Creator WiFi ➡️ morele.tv/3cTgVQN
🛒 be quiet! Silent Loop 2 360mm ➡️ morele.tv/3FOONdT
🛒 be quiet! Straight Power 11 1000W ➡️ morele.tv/3cQwWa5
🛒 Kingston Fury 32GB 5200MHz DDR5 ➡️ morele.tv/3xq10Tj
⚠️ A tu znajdziecie najnowsze promocje na Morele ➡️ morele.tv/Alarm-cenowy
@moreleTV Kamil, a teraz zrób coś odmiennego, tj undervolting: uzyskaj najniższą możliwą temperaturę i zużycie energii ale tak by wydajność w testach pozostała jak na stockowych ustawieniach.
Dopisujemy do listy pomysłów
Moim zdaniem zbyt mały wzrost wydajności w stosunku do wzrostu temperatury i poboru energii.
Ja odwrotnie - kupuję zawsze z odblokowanym mnożnikiem żeby mieć dostęp do napięć i zrobić undervolting zawyżonych przez płytę stockowych napięć
Dokładnie tak. Ja na dzień dzisiejszy, 12700k/5.0/1.230v/Asus Strix D4
@@cortexxxxxxxxx 12900K/5.0/1.28V/LLA5/MSIz490TOMAHAWK
Jak już wyjdzie "nowa malina" czekam na OC! Hehe 😋
raspberry pi w sensie?
5:49 szkoda, że jakoś tu nie zmieściłeś fabrycznych prędkości (może w nawiasach), żeby można było szybko rzucić okiem o ile więcej podkręciłeś. (a tak musimy to sami sprawdzać i liczyć)
3:15 Ostatni porcesor jaki podkęcałem to i7-2600K. Widzę, że dużo się zmieniło od tamtego czasu :) Teraz to jest bardziej zaawansowana procedura
tia... ostatnim overclockingiem u mnie był FX 8370 i zamykało się to przy zmianie napięcia i zegaru, teraz... teraz trochę więcej tych opcji 😛
Pierwszego swojego celrona 300Mhz przestawiałem dwoma zapałkami i kawałkiem drutu na 450Mhz. Dało się tak bo producent nie przypuszczał że ktoś to zrobi. Dziś już wiedzą i za dużo nie pozwolą. A na pewno nie 50% wydajności. Wtedy to był odczowalny wzrost. Dziś mam i5k chyba 7 generacji i wprawdzie puściłem go na 4,6Ghz (a nawet 4,9) ale nie widzę sensu. Kupiłem wersję k bo liczę że taki jest wyselekcjonowany i stabilniej oraz dłużej pożyje. Wiem jednak że to pasjonującą zabawa więc każdemu wolno a i na pewno coś się nauczy. Życzę udanych prób.
Może poradnik jak podkręcić i5-12600K ? Byłby to bardzo dobry pomysł :)
6:42 Jeszcze darmowy OCCT (wersja 9 albo 10)(testujący na wiele sposobów obciążenie procesora, oraz potrafi testować grafikę i osobno jej całą pamięć). Dziwie się że go zabrakło.
Wrzucę i swoje 3 grosze. Będąc jeszcze nastolatkiem byłem fanem zabawy w OC. Szczególnie wspominam czasy podkręcania mojego C2Q i nowszych procesorów. Później moje 2 prace dyplomowe dotyczyły tych zagadnień. Zgadzam się całkowicie ze zdaniem prowadzącego ten materiał- OC wymaga olbrzymiego nakładu czasu na znalezienie odpowiednich ustawień i przeprowadzenia testów stabilności, po to aby po x godzinach testu platforma wysypała się np sama z siebie. Prawdą jest również to, iż jest to zabawa dzięki której można nauczyć się jak to wszystko funkcjonuje, ale pod warunkiem, że robi się to dla siebie. Miejcie świadomość że jest to wiedza za którą nikt Wam nie zapłaci. Jeśli interesujecie się sprzętem to lepiej swój czas poświęćcie na naukę elektroniki aby czas przez Was zainwestowany w przyszłości zwrócił się. Jeśli chodzi o OC to jest to temat w który nie warto wchodzić.
Ja bym tam podkręcił i do 6Ghz, przyda się ciepełko w pokoju bo ciągnie od ściany
11:30 ale na premierę było 100MHz więcej wykręcone więc co jest dziwnego w wyższych temperaturach?
Dzięki,stockowe ustawienia mi wystarczą czekam na ddr5 które mam nadzieję że do pół roku się rozkręcą,pozdro.
I co ddr5 dalej kpina a cena kosmos
Prawdziwy overclocking (przy intelu) umarł razem z lga1366 i x58
Tam to szły dopiero wyniki, z 2.93 na stabilne 5ghz i 40 procent lepsza wydajność
A aktualnie mam kilkanaście procków i kilka płyt pod 775, od p31, przez p35, p43, p45 i g41 do x38
Będzie zabawa
10:08 - wzrosty wydajności są WYRAŹNE? Przecież w 3 na 6 testowanych gier różnica jest na poziomie błędu pomiarowego (1-3fps). A wreszcie max 10fpsów. To na pewno nie jest warte żyłowania procesora, jego zauważalnie wyższego napięcia, wyższych temperatur, ładowania koniecznie chłodzeń wodnych i wyższego TDP. OC to już sztuka dla sztuki. Chyba tylko entuzjaści się w to dalej bawią.
W tej konfiguracji karta graficzna jest ograniczeniem. Np. Zobacz że w DaVinci Resolve jest przyrost 11.5%. To już całkiem sporo, no ale tutaj temp za wysokie są i tak moim zdaniem. Na 6600K mam przyrostu 13%. Więc na mocniejszej karcie graficznej są różnice typu 35 fps zamiast 30 a to jest w stanie diametralnie zmienić feeling z gry.
Kiedys podkrecalem CPU, GPU i nawet szyny PCI, AGP. Tylko ze wtedy to mialo sens, bo kupowalo sie najtanszy model i podkrecalo sie go do poziomu drogich modeli (np: Celeron 266MHz na 450MHz, czy mod Radeona 9500 na Radeona 9700 lub FireGL). Teraz OC nie ma kompletnie sensu, bo trzeba wywalic kupe kasy, zeby miec mozliwosc OC i zysk z OC jest maly.
PS. W grach i tak ustawiam teraz limit klatek, zeby uzyskac jak najmniejsze "szarpanie" obrazu przez duze zmiany FPS.
Wlasnie padl mi 9600k razem z plyta, dokladnie po 3latach na stabilnym OC, na szczescie gwarancja jeszcze przez miesiac wiec dostalem zwrot kasy wiec mozna kupowac nowa generacje zeby znowu krecic :D
Rewelacyjny poradnik. Duzy plus.
dzięki :)
Dokładnie Tak ,prawdziwy domowy overclocking umarł , teraz mamy procesory podkręcone przez producenta :)
😥
Nieśmiertelny i5 7600k na 5Ghz jeszcze daje radę :)
a rok poniej w podobnej cenie wyszlo i5 8600K
Tylko w czym daje radę? Bo na pewno nie w nowych grach gdzie 4 gołe rdzenie to za mało.
@@sawomirbartosiak2487 Za słaba wydajność rdzeni, żeby można było myśleć o płynnej grze przy 4 rdzeniach. W przypadku 12Gen można bez problemu grać przy 4 rdzeniach.
@@sawomirbartosiak2487 śmiesznyś. Do każdej gry w zupełności wystarczy. Dobierając do niego szybkie pamięci i uczciwą kartę, mamy kompa pod każdą grę
też mam
myślałem że każdy normalny człowiek podkręca procesor😂
Ja też
właśnie mi przypomniałeś, jak na panelu na IEMie w 2019 chyba gadaliśmy o OC i wówczas jeszcze namawiałem do kręcenia procków, jeśli jest możliwość. To jest trochę szerszy temat, bo trzeba wziąć też pod uwagę ceny premium (po stronie Intela) za części, które można podkręcać - procesory z literką K, chipset Z - to wszystko kosztuje, a jak się za to płaci, to aż szkoda nie skorzystać z możliwości i dodatkowej wydajności, choćby nie była jakaś ogromna względem stockowych.
@@TekTesters Dlatego jestem nieco zdziwiony że teraz z mniejszym entuzjazmem do tego podchodzisz. Zwłaszcza że od lat nie było procesora jak 12600k który po OC w niektórych zastosowaniach zyskuje spokojnie 20% do wydajności. Już nie pamiętam który ostatni procek tyle zyskiwał ale to było wieki temu.
To już nie są czasy C2D, gdzie E6320 z 1.86 GHz robiło się 3.4 Ghz :)
To już nie te czasy gdy 24/7 się trzymało e2140 1,6GHz @ 3,65GHz :D Przyrost wydajności był widoczny gołym okiem :D
Super materiał. Jasny i wiadomo OC to podstawa😀 Proszę nakręć jak podkręcić i5 13 gen. Pozdrawiam 🔥
Siemka Kamil. Mam pytanko laika w kwestii podkręcania: Podkręciłem swój i7 10700k na 5,1GHz na napięciu 1,35V (około 20% tych procków robi taki lub lepszy wynik więc loteria silikonowa byłaby w tym przypadku łaskawa), ale nie mam 100% pewności czy procek jest stabilny. Windows się uruchamia, poszły testy typu Realbench, Cinebench oraz kilka gier (Wiedźmin 3, RDR2, CS:GO). Wszystko wygląda ok i nawet pokuszę się o zbijanie napięć (z taktowaniem wyżej nie idę, bo miałem w teście temperaturę 86C na chłodzeniu Corsair H100i RGB Platinum 240mm AiO). Nie mam pewności co do stabilności, bo mimo ustawionego "Sync all cores" w BIOS (płyta to MSI Z490 Gaming Egde Wifi) to zdarza się w WHinfo jak sobie zerkam w trakcie gry/testu, że np. 7 rdzeni ma 5,1GHz a jeden nagle skacze na 4,7-4,9GHz. Zdarza się to co jakiś czas (powiedzmy co minutę) i nie wiem czy to normalne. Wychodziłoby zatem, że ta synchronizacja nie jest taka idealna. Masz dla mnie jakieś rady? Zejść z taktowaniem i sprawdzać? A może wykonać jakieś dodatkowe testy na stabilność? Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi. Pozdrawiam całą ekipę TekTesters i Morele. No i wszystkich, którzy to czytają.
Dokładnie nie ma sensu męczyć procka itp na kilka FPS już nie mówię że nawet tak marny wynik trzeba mieć porządne chłodzenie.
Dawniej prock dwurdzeniowy 1.6 Ghz podkręciłem do ponad 3Ghz i to na tanim chłodzeniu i zasilacz z czarnej listy wtedy to miało sesn wzrost był ogromny.
Żaden overclok nie ma sensu. 10-15 lat temu można było podkręcić i zwiekszyć prędkość działania od 10 do 50 %. A te 3% to jakaś komedia ;)
Ostatnio męczę Ryzen 5 3600X. Z 3.9GHz na 4,4GHz i temperatury 65-70°C po godzinnym teście w OTTC.
Połowę świat: łeeeeee over clock jest nie potrzebny
Tym czasem ja: q8200 podkręcony na 5,1 ghz
W końcu!! ...byłem pierwszy 😁
Czyli, że co? Nie będzie się opłacało kupić procków z literką K? Kiedy wychodzą zablokowane procesory? I czy wydajność ich będzie taka sama bez OC tego z literką K?
Nie absolutnie tak nie jest i nie będzie. Chyba że opierać to twierdzenie na tym jednym przykładzie i w tych zastosowaniach które zostały przetestowane powyżej na 12900k. Zwyczajnie taki 12600k zyskuje o wiele więcej, nie potrzebuje wymyślnego chłodzenia, gdyż jego zapotrzebowanie energetyczne jest na poziomie 5600x czyli bardzo niskie. Do tego w niektórych testach; zastosowaniach zyskuje do 26% wydajności a normą jest 20%. To już są wartości które mają sens. Podobnie zresztą inne procesory, tylko pytanie zasadnicze do czego je się stosuje i czy w tych zastosowaniach jest wymierny wzrost wydajności. Tylko tyle i aż tyle. Dodatkowo dochodzi kwestia tego że procki z literką K mają zawsze wyższe zegary itd..
@@EvanidusEvan No i lepszy kontroler pamięci. przynajmniej takowy powinien być. na przykład 12700K ma mieć lepszy kontroler od 12600K. Obecnie z podkręcania rdzeni procesora najmniej się uzyskuje, a nawięcej z manualnej konfiguracji podsystemu pamięci. Czyli pamięci, ale na to trzeba będzie poczekać, bo DDR5 maja teraz słabe biny.
@@egg138 Tak, pamięć ma ogromne znaczenie i po odpowiednim OC ten parametr daje więcej niż kalibracja tylko procesora. Połączenie tych dwóch elementów jest kluczowe i wówczas wyniki są znacznie lepsze, dlatego test typu "OC procesora" może być bardzo mylnie odebrany i krzywdzący. Zresztą jak widać po powyższym pytaniu.
@@EvanidusEvan ok 👍
Da się zablokować pobór prądu, tak żeby procek nie przekraczał 4ghz pod obciążeniem? Obawiam sie że w renderingu jak się zrobi ciepło, to będę miał problem przy noctua nhd15 :/
może warto spróbować znaleźć najmniejsze stabilne napięcie dla tych 4GHz. To ono właśnie powoduje największy wzrost temperatury.
Ciekawe co AMD wymyśli w nowych prockach 😁
w tych najbliżej, co mają wyjść - "nowych", to mniej więcej wiemy, pytanie ile wydajności to da, a potem przeniesienie tej samej technologii na kolejny proces technologiczny pewnie.
Te Intele 12 generacji się grzeją i ciągną dużo prądu już na fabrycznych ustawieniach więc wynik nie dziwią natomiast lepiej jest z podkręceniem Ryzenów tam można podkręcić je na sztywno do zegara turbo i jeszcze dać niższe napięcie na rdzeniu co zaowocuje ciut lepszymi temperaturami na podkręconym procesorze. Ale o tym też Kamilu kiedyś robiłeś film ze są lepsze i gorsze Ryzeny do podkręcania wtedy nie było mowy ze OC umiera a teraz przy tych wyżyłowanych (podkręconych fabrycznie) Intelach sprawa faktycznie wygląda już nieco inaczej. Jednak AMD ma nadal ten potencjał więc nie umarł dlatego nie posunął bym się do takiego stwierdzenia ze OC kompletnie umarło....
kurde, tyle tych filmów, nawet tego nie pamiętam :) Generalnie overclocking żyje, ale umówmy się, że można go już bardziej nazwać "dostrajaniem". Tak to widzę. Procesory świetnie działają na stockowych ustawieniach.
Podaj mi przykład gdzie AMD ma potencjał po OC i zyskuje większą wydajność od wydajność Intela. Testy strony linki do nich itd. Mogę podać przykłady, że tak nie jest, chociażby ostatni test Liptona gdzie omawia to od trzeciej minuty i pięćdziesiątej sekundy:
ua-cam.com/video/Bp3ejQnlVOo/v-deo.html&ab_channel=TechLipton
Oraz cały kanał poświęcony temu ile zyskuje się po OC i taki i5 12600k zyskuje maksymalnie 26% gdzie absolutnie żaden procesor AMD tyle nie zyskał
ua-cam.com/video/jzPu0QzJyr4/v-deo.html&ab_channel=SkatterBencher
Tak samo jak mogę podać omówienie gdzie nowe procesory Intele zabierają mniej prądu od AMD w grach i są bardziej wydajne energetycznie, pod filmem jest odnośnik do artykułu w języku angielskim. Również są artykułu że po kalibracji i undervoltingu nowe Intele zabierają dużo mniej prądu nie tracąc na wydajności fabrycznej. Także to nie jest tak że to o czym mówisz jest zarezerwowane dla jednej firmy tylko może o tej jednej sytuacji słyszałeś i tyle.
ua-cam.com/video/5vbd3PeTkxY/v-deo.html&ab_channel=igorsLAB
@@EvanidusEvan Mam AMD Ryzen 5 5600X OC ALL CORE @4.8Ghz przy 1.2 Vcore i w każdym teście syntetycznym zyskałem kilkanaście punktów a nawet w grach jest do 10% więcej fps (te 10% zyskałem tylko w csgo w innych grach jest średnio okolice 4% przy OC samego procesora). Wcześniej miałem Ryzen 5 3600 i też mogłem mu zablokować taktowanie na stałe do wielkości Turbo a nawet ciut wyżej, przy jednoczesnym obniżeniu Vcore temperatura była niższa niż na stock. Więc dla mnie obecnie OC istnieje i stabilnie zawsze się udaje do tej wartości Turbo na wszystkich rdzeniach dojść. A obecnie jest to tak proste ze choćby nawet bez dużej wiedzy potrafi to zrobić nawet laik takimi funkcjami w bios jak "Game Boost" lub "OC Genie4" różnie się to nazywa na różnych płytach głównych a do tej funkcji zmień Vcore na niższe testuj a zyskasz nawet niższą temperaturę niż na stock. Pozdrawiam ;)
@@snajper2222 Jasne że tak, zrobiłeś OC masz wzrost wydajności ale zmierzam do tego że na procesorach Intela po OC ten wzrost wydajności jest o wiele większy. I odniosłem się że mylnie określiłeś iż AMD ma tylko ten potencjał. Przykład chociażby tego że po OC 10700k wygrywa w grach z 5950x również po OC jak zresztą każdy Intel po OC wygra w grach z Ryzenem. Tu masz odpowiednie linki do ludzi którzy zawodowo się tym zajmują.
To odnośnie 10700k:
ua-cam.com/video/GkpPnXKbXNU/v-deo.html&ab_channel=SIMRACEPL
Ten przykład do nowszych procesorów:
ua-cam.com/video/BWwC-cIxXmU/v-deo.html&ab_channel=ExtremeHardware
Co do temperatur i zużycia prądu podałem link już powyżej. I tak, z wyjątkiem kilku sytuacji gdzie w pierwszej trójce najbardziej wydajnych na Wat procesorów jest również 5600x Pozostałe testy pokazują że najnowszy Intel z gen12 zabrał wszystkie trzy miejsca na podium, zużycia mniejszej ilości prądu, czyli ma lepszą wydajność na Wat, co za tym idzie i temperatury są niższe.
Podam jeszcze raz bo może przeoczyłeś:
ua-cam.com/video/5vbd3PeTkxY/v-deo.html&ab_channel=igorsLAB
Widzisz, to że masz u siebie jakieś wymierne wyniki nie zimni tego że przy porównaniu z konkurencja te wyniki są na korzyść Intela. Tak to wygląda mniej więcej i intel wypada lepiej. Miłego. :)
@@EvanidusEvan Obecnie 12generacja jest wydajniejsza od Ryzenów to fakt ja z tym się nie spieram. Jednak Intele się tak łatwo nie kręci (tu laik by miał problem) trzeba też zainwestować w droższą płytę główna i procesor z dopiskiem K (chyba obecnie też tak jest ze nie każdy Intel ma odblokowany mnożnik). Ale jeśli już porównujemy to wole porównania tych samych generacji które wyszły w tym samym roku lub inaczej: są "blisko siebie" bo przecież ryzen 5000 jest o wiele starszy niż najnowsza 12 generacja Intela (która obsługuje już ddr5 itd.) to jest spóźniona odpowiedz Intela na starsze Ryzeny 5000 dlatego poczekam na odpowiedz AMD tak żeby było "sprawiedliwe" i generacje były wydane "blisko siebie" bo wedle mnie wtedy można "sprawiedliwe" oceniać kto jest na podium ;). Ale jeśli chodzi o chwilę obecną wydajniej wychodzi Intel od AMD to jest fakt jak się nie zamierzam z tym spierać jak pisałem na początku. Jednak czytałem ze po podkręceniu Intele pobierają więcej prądu od AMD tylko nie wiem czy to było jeszcze na próbce inżynieryjnej czy od razu po premierze. A może tyczyło się to nie koniecznie samego CPU a całej platformy lub procedura testowa nie była do końca równomierna i odpowiednio porównywalna być może też dlatego się pomyliłem i źle skojarzyłem fakty jeśli tak to mogę już tylko przeprosić, postaram się do edukować w tym temacie. Dzięki za link do IgorLAB cenie sobie jego testy. Pozdrawiam ;)
A mógłbyś zrobić poradnik jak podkręcić zintegrowaną kartę i jej test po? Bo nie ma na yt nic oprócz jednego z 3 lat temu
ogólnie podkręcanie grafy jest dość proste, nie wiem czy temat na oddzielne wideo, ale pomyślimy. może jakoś zbiorczo z AMD grafikami.
@@TekTesters wolałbym na intelu bo będę miał zaniedlugo a nie wiem jak a wolę sam nie kombinować żeby nie zepsuć nic
Hej , kupiłem i3 10100F i płyte B560. Da rade jakoś ustawić tryb turbo na stałe? Wiem ,że to zablokowany procesor.
podpinam się
@@zxcgyuokjo8408 wolę Kie. Passatem wozi się burżuazja.
ale co ma Ci to dać z tym turbo na stałe?
@@tk-ch2zh większe taktowanie= wiecej fps. 500 MHz dużo daje
@@iqube5386 To zależy od płyty czy się da. Powinno wystarczyć zdjęcie limitów mocy.
B fajny filmik jednack co mnie to przy tych cenkach. Ktoś jak by chciał ubić peceta . W nosie mam siedzę na tym co mam . Karty graficzne dalej w 4k bez proitezy DLSS nie dają rady nawet te bajońsko drogie więć . Nie ma się czym podniecać . Konsoli nie kupię jak 90% PeCetowców a na 2070S / 11700k schodząc nieraz sporo z detali jakoś to dyszy . Dyski SSD też poszły w złą stronę czyli MLC juz chyba nie produkowane a TLC powiedzmy jeszcze ale QLC ?? Dla kogo . Jednorazówki jak maszynki do golenia tylko tutaj golenie naprawdę kosztuje a ja nie mam już na to ochoty . Głupia kamerka kosztuje trylion. Szkoda czasu.
Zgadza sie nie ma oc i wlasnie to pokazales ja np ustawiam tylko multicore na enable bo co to za wymysl ze procek podczas loadingu gry wskakuje na 5.2ghz jak podczas grania spada to do 4.8ghz no bezsens a przy wlaczonym multi daje do mozliwosci boosta i na tym sie konczy oc xd
Ja pierole,kiedyś wystarczał ołówek,by podkręcić procka🤣🤣
Mi się wydaje, że dobrym pomysłem jest podkręcanie tylko rdzeni p
też można. zależy od tego, jak używamy procesora czy komputera ogólnie, bo w aplikacjach wielordzeniowych te E-jajka robią robotę.
Minęły czasy gdy procki podkręcało się o 1.5 GHz. Teraz to sztuka dla sztuki gdzie 500 MHz to wszystko na co można liczyć
To dobrze, lepiej kupić bez literki K i mieć prawie to samo. A odblokowane niech sobie kupują entuzjaści, bo mi się nie chce bawić w OC
kolega ma komputer w oleju 0w40 , procek i9-9900k chodzi mu na 6,1ghz a karta graficzna rtx 3090 4135mhz , a prądu żre to wszystko dużo ,zrobił sobie chłodzenie z półprzewodnikowych białych elektronicznych radiatorów co z jednej strony jest zimno a z drugiej gorąco . kompa ma do pracy projekty 3 robi obciąża jeden rdzeń ale i tak wszystkie są na 6,1 ghz , nie ma problemów z lodem bo olej wypiera wodę ,lód się robi tylko na radiatorach co chłądzą olej
Z cyklu ochlam się i pierd..e bajki. RTX3090 na 4135 MHz. Takie rzeczy to dzieciakom powiedz. Może uwierzą.
@@sawomirbartosiak2487 przy niskich temperaturach wszystko działa inaczej a pozatym gościu to mózg stać go i ma a ty masz kase albo mózg ??
@@selorius28 te 6100 9900k jest wciągane nosem przez 12900k oraz 5950x . Więc kolega słaby mózg jeśli tego nie przewidział
Jakie można osiągnąć Maksymalne OC DDR4 ? to pokażcie ! ! !
No tak tak ale w tylko przypadku nowych jednostek np. 12 generacji. Ale istniej nadal druga strona skali np. 10600k / 11600k na stocku nie ma żadnego sensu bo lepiej dołożyć i kupić I7 bez K ale po podkręceniu tych jendostek na 5GHz dostajemy super wydajny procesor za rozsądną cenę. Powiedział bym że jedne z najlepszych stosunków cena / wydajność na rynku.
Duron 750 mhz potęga, jedno jest pewne - 12900k pomoże dogrzać własne m.
jak OC wpływa na zużycie się pasty termo-przewodzącej?
zależy jak duże to OC i jaka zmiana w temperaturach stałych, ale dobra pasta nie powinna się dużo szybciej zużywać po OC.
to może teraz undervolting dla i9 12900k?
👍
do undervoltingu świetnie się sprawdza ta krzywa napięć, o której mówiłem przy adaptacyjnym napięciu. opuszczasz na jednym punkcie o 50mV i reszta się sama koryguje (w miarę możliwości).
Pytanie posiadam i7 12700k i Asus Tuf Gaming z690 czy te ustawienia sprawdzą sie też na mojej platformie ?
Sprawdź, natomiast te wytyczne traktuj jak punk odniesienia.💪
One się nie zawsze sprawdzą nawet u innego użytkownika 12900K. Nie sugeruj się dokładnymi wartościami, tylko opcjami, które są modyfikowane.
tak, jak koledzy tu piszą. jak obejrzałeś film, to wiesz, co jest co i do czego służy. te ustawienia, które ja mam mogą podziałać, ale nie muszą. możliwe, że Twój będzie się kręcił lepiej (albo gorzej). Trzeba próbować i sprawdzać stabilność po prostu.
Ile to szybsze od 10 gen takt w takt 5% w grach, to sie nawet tego nie opłaca kupować.
Zrobisz odcinek jaką kartę do BeamNG.drive plis!
Ja mam Ryzena 5600X sam bustuje więc nie podkręcał pozdrawiam
W bf 2042.na 128 mapach mialbys 10% lepsze wyniki. Po oc 12700kf i ddr4 na 3600 cl14 wzrost to ponad 20% w 1440p
tak, a potem się obudziłeś.
W 1440p? Nice
Dokładnie tak jest
@@TekTesters tyczy sie to serwerow 128 osobowych na mniejszych jest juz mniejsza różnica
kiedyś i7-2600k @4.7 Ghz, teraz i5-10600k @5 Ghz
i kiedyś z 3.2ghz na 4.7 a dziś z 4.8ghz na 5.0 :D
ja podkrecilem i5 4670k na 5,5 ghz wiec no
5800X@4.9 GHz, więc kosmetycznie :)
Mam go ale na 4.85 :)
AMD Ryzen 5 5600X OC ALL CORE @4.8Ghz przy 1.2 Vcore więcej mi się nie udaje więc tak zostawiłem. W Ryzenach jeszcze ten potencjał OC nie umarł podkręcenie do zegara turbo albo nawet ciut więcej jest możliwe i to przy niższym napięciu na rdzeń co dodatkowo daje profit niższych temperatur na podkręconym procesorze niż na nastawach fabrycznych ;)
Zrób gościu poradnik jak udawać pasjonata komputerów.
A Ty zrób jak go nie udawać.
@Łukasz A dlaczego udajesz że wiesz o co pytasz?
A dlaczego udajesz że nie udajesz że wiesz o co pytasz?
Wzrost wydajności jest bardzo duży, za jakieś 5 lat te około 2% może umożliwić płynną rozgrywkę... Ja nadal jadę na i7-6800k wykręconego z 3.4GHz na 4.3GHz
👌👍
PPrzypominam że żyjemy w tak świetnych czasach, że i komputery i auta nowszych modeli kosztują nierealną sumę
Nikt nie kopuje i12 czy rtx 4080. No chyba że Ci co srają pieniędzmi
tylko po co ?
jak ja na e8400 miałem 6.2GHz
ja mam xD i5 2500k na 6,6 ghz xDDD nwm jakim chujem
To OC daje więcej wydajności i to o wiele więcej niż podkręcanie jakiegokolwiek ryzena. Jeżeli brać pod uwagę słabsze jednostki jak i5 12600k to przyrosty są znacznie większe. Dlatego uważam że warto, bo lubię się tak bawić. Najlepiej to widać gdy procek zostaje starszy a karta grafiki ląduje nowsza, np w tym przypadku gdy wjedzie 4090 lub jeszcze dalej 😏 Tak to mniej więcej widzę. Miłego.
Amd better w oc
@@grzybex6727 Tu masz porównanie AMD vs Intel po OC i przestań pisać głupoty jesteś głupi czy jak?
ua-cam.com/video/Bp3ejQnlVOo/v-deo.html&ab_channel=TechLipton
@@EvanidusEvan ty jesteś głupi porównując nową generacje porównaj r7 5800 x idioto
@@grzybex6727 Jednak zwykły dzban jesteś, normalne.
@@grzybex6727 Tu masz wzrost wydajności do max 26%
ua-cam.com/video/jzPu0QzJyr4/v-deo.html&ab_channel=SkatterBencher
I przestań pisać debilizmy to przykre się robi i żaden Ryzen nie jest w stanie uzyskać takiego wzrostu wydajności po OC na AiO...
Trochę pokręcone z tymi rdzeniami że trzeba je kręcić oddzielnie .
Nie
Im więcej rdzeni tym większa szansa że jeden będzie odstawał. Kręcenie wszystkich rdzeni na raz na sztywno miało sens przy 4 rdzeniowych procesorach. Nawet w ryzenach kręcenie każdego ccd osobno daje lepsze wyniki.
Tag
Nie ma sensu, nawet za to się zabierać.
Undervolting najnowszych mobilnych AMD!!!
Kto mówi że OC nie istnieje !?
Raczej zastanawiamy się czy ma sens 😉
@@MoreleTV Skoro przynosi efekty dodatnie to ma sens,dla mnie mieć 55 czy 60 kl/s robi różnice (choć w 55 też mogę grać ;) ),skoro mam możliwości darmowej większej wydajności to dlaczego nie ? Kupić kartę graficzną ,a po podkręceniu mieć wydajność znacznie droższej karty to robi różnicę.Z jednej strony ułatwia się OC,a z drugiej komplikuje,coraz więcej opcji,które mogą/mają znaczenie przy stabilności i potencjale OC
Te cpu 10900k 1190k czy 12900k powinły być bez literki K bo to bardzo marginalne oc Więcej ugramy na oc pamięci ram zwłaszcza w 1080p 1440p i zyskamy na responsywności i szybszej pracy na pulpicie Ja używam 10900kf 5.3ghz 1.45v all core chłodzenie wodne od lat i pamięci 3200 cl14 oc 4400mhz cl16 i na hybryde nie zmieniam nie ma szans ;) choć do 3080ti pasował by mocniejszy cpu wiadomo ale ja gram w 3440x1440p więc jest ok ;)
@@maniakfps249 Zgadza sie ,najmocniejsze procki są już fabrycznie ''za nas'' podkręcone i dla nas niewiele pozostaje,ale zawsze te kilkaset megaherców więcej,choćby do testów :) .Ale niższe procki w hierarchii np.i5 mają nadal duży potencjał OC i o to chodzi,mieć więcej za tą samą cenę :) Sam mam 8600K na razie 5,1GHz,1,38 V, ale jest jeszcze potencjał bo za wysokie napięcie miałem na Vccio i Vccsa,a memki mam Patrioty viper 3600 cl16,kupiłem Tridenty Z też 3600cl16 ale z lepszym potencjałem OC oczywiście i dupa,jedna kość walnięta ,nawet bios się nie odpala,wyobrażasz sobie,takie pamięci,a tu usterka fabryczna:)
Gra nie warta swieczki nie ma oc sie oszukiwac
3900x gurom
Dołem