Nowe studio bardzo ładne:) Materiał jak zwykle zrobiony starannie i fachowo. Pokazałeś, że spawanie to nie tylko praktyka, ale również teoria którą dobrze również znać . Pozdrawiam:)
Panie Grzegorzu, Szacun za zdanie tych wszystkich egzaminów które nie są łatwe i nie przespane noce aby wykuć tą żmudną teorie :) Oprócz tych wszystkich uprawnień które posiadasz do badań nieniszczących po poziomie wypowiedzi w wcześniejszych filmikach związanych z spawaniem MIG/MAG śmiem twierdzić że jest również dyplom IWE :):):) Pozdrawiam
Niektóre firmy (tak jak moja) nie respektują uprawnień nadanych przez właśnie wymienione IS, TUV itp (m.in. normy amerykańskie, kanadyjskie) i uprawnienia (po odbytym szkoleniu) są wyłącznie wewnętrzne 😜 Robiąc VT,PT,MT nie sądziłam, że okażą się jednak na daną chwilę nie przydatne i i tak będę musiała robić nowe 😜 ot takie niespodzianki się zdarzają 😉 A filmiki jak zawsze na super poziomie 😉
hehe teraz zgaduje, że pracujesz w branży lotniczej, przynajmniej tam kojarzę praktyki związane z uprawnieniami tylko i wyłącznie wewnętrznymi :) jeśli zgadłem to można dodać Mielec/Dęblin :) dzięki, staram się żeby materiały były pomocne :)
Witam! Dzisiaj trafiłem na kanał zupełnie przypadkowo iiii super strzał po obejrzeniu 2 filmów subskrybcja i z automatu wszystkie filmy za koleją. Jestem spawaczem MIG/MAG, TIG super tłumaczysz az miło sie słucha i ogląda ALE jedno ale PO CO TA MUZYKA W TLE??????? ok fajnie jak dodasz muzyke jak spawasz tniesz szlifujesz itd. Ale jak cokolwiek tłumaczysz ciężko (przynajmniej dla mnie) skupić się na zrozumieniu i zapamiętaniu czegokolwiek. Studio fajne oby tak dalej już nie moge się doczekać TIGA 😁 szacun i pozdrawiam :)
Hehe dzięki Marcin :) fajnie, że dajesz znać o tej muzyce, może ją mocniej przyciszę w takim razie, żeby nie przeszkadzała, cały czas się uczę montażu i takie uwagi są bardzo cenne :)
Dzięki wielkie za ciekawe treści. Jest to super uzupełnienie do AdiWeld'a :) A zrobilibyście jakąś mini serię dla spawaczy amatorów, hobbystów? Mam prostą spawarkę spawam sobie MMA i MAGiem. Spawy trzymają i wyglądają raz lepiej raz gorzej. Ale nie wiem jak domowym sposobem określić jakość spoiny, albo czy spoina wytrzyma. Np. czy jak pospawam sobie podpory pod półki to czy mi spaw nie puści i cała zawartość półki nie spadnie na głowę. Na ten moment jakość określam przykładając się fizyczną do pospawanych elementów i patrząc czy spaw trzyma ;)
Najprościej chyba zrobić kilka spoin testowych na jakimś złomie, przeciąć, wypolerować, a następnie wytrawić. Robi się foteczkę, rysuje kreski i widać pięknie czy jest penetracja czy nie ma. Jeśli np. większość spoin które przeciąłeś wyjdzie OK, to znaczy że te na półkach z dużym prawdopodobieństwem też są OK. Jeśli zaś większość tak zbadanych spoin jest kiepska, no to lepiej nie przechodzić pod własnoręcznie zrobionymi półkami (; Warto to zrobić, bo w mojej amatorskiej praktyce wychodzi mi na to, że da się zrobić ładną z zewnątrz spoinę, która po takim wytrawieniu okazuje się całkowicie kiepska. Przy spawaniu MIG/MAG w sumie też widać czy następuje penetracja - na wiodącym brzegu jeziorka spawalniczego w pobliżu łuku powinno być widać, że materiał bazowy jest topiony "w głąb" (widać taką srebrną linię tuż przed jeziorkiem).
@@freddiechopin3769 dzięki za podpowiedź. A mógłbyś proszę wrzucić jakieś fotki albo krótki filmik jak to zrobić poprawnie. Bo źle wykonany test daje tylko fałszywe przekonanie, że wszystko jest ok. Niestety nie mam z kim skonskultować swoich spoin ani też dokonać ich porównania. Zwyczajnie brak mi materiału porównawczego. Z góry wielkie dzięki za wszelkie wskazówki.
@@bartlomiej-bak Disclaimer - jestem totalnym amatorem, dopiero się uczę na potrzeby hobbystyczne (; Generalnie robisz to tak: 1. Przecinasz sobie zespawany fragment tak żeby mieć przekrój spoiny (ja to robię akurat szlifierką z tarczą do cięcia). 2. Poleruję to narastającymi gradacjami papieru - najpierw 40 (tutaj głównie staram się to "wyrównać", bo wiadomo że po cięciu szlifierką równe nie jest), potem 120, 320 i czasem jeszcze 800. Wszystko szlifierką kątową z papierami na rzepie. Ostatnie dwa kroki z przekładką z gąbki, bo inaczej zbyt szybko się te papiery niszczą. Za każdym razem poleruję "w inną stronę" - chodzi o to, żeby rysy po papierze 40 polerować jakby "prostopadle" do tych rys, a nie w tej samej linii, bo tylko je pogłębisz. 3. Finalnie powinno być naprawdę gładko, prawie lusterko, ale też bez przesady - najważniejsze jest, żeby powierzchnia byłą w miarę jednorodna, bez widocznych rys, inaczej wypolerowanych obszarów itd., bo wszelkie takie niedoskonałości potem znacząco pogarszają widok wytrawienia. 4. Pędzelkiem nakładam "Odczynnik Adlera I" (rękawiczki i okulary, najlepiej też wentylacja albo i maska z pochłaniaczem), wcieram może z 5 czy 10 sekund (aż zacznie być coś widać), do wody żeby to spłukać, pod lampę, szukasz takiego kąta żeby to było dobrze widać i robisz zdjęcie. Zdjęcie jest kluczowe, bo za 5-10 minut wszystko jest skorodowane i nie widać już nic. W tym momencie powinno to wyglądać mniej-więcej tak - scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/121621253_3225372367540203_2027190198139487567_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_sid=dbeb18&_nc_ohc=z4LnX9YADf4AX-t1OdB&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=5551b67a4b188d272e6e5d776b8dddd9&oe=5FAD0C87 Odczynnik do kupienia np. na allegro za ok 60 zeta. Można też kupić Nital (podobna cena), albo chlorek żelaza (tani), niemniej jednak z tym ostatnim bardzo słabo te wytrawienia wychodzą - słabo widać. 5. W jakimś programie graficznym rysujesz sobie linie wzdłuż krawędzi zespawanego materiału - takie jakby "przedłużenia", żeby widzieć gdzie się wtopiło, a gdzie nie. Mniej-więcej powinno to wyglądać tak - scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/121069960_3203889146355192_6410201904128646785_o.jpg?_nc_cat=111&_nc_sid=b9115d&_nc_ohc=lpBWNCfkLLgAX8ck2aq&_nc_oc=AQkCfTzRwQ3MC_6YDgQLPClJUtKWYfRL23EVSdLzXafJBYi5iHjmDZtV5Y_BS9AawGM&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=fba1f4e181eb1133c8b2b7898aa61bd0&oe=5FAD7F88 Na youtube (np. kanał weldingtipsandtricks) można znaleźć sporo filmików o tym jak to robić - hasło "weld etching" albo "macro etching" albo coś w ten deseń.
@@bartlomiej-bak jeszcze jedno. Zależnie od tego w jaki sposób spawasz (proste pociągnięcie, kółka, ...), to wynik może być zależny od miejsca w którym przetniesz spoinę. Warto to mieć na uwadze i początkowo można sobie jedną spoinę przeciąć np. w 3 miejscach żeby zobaczyć czy jest ona spójna na całej długości.
@@freddiechopin3769 chłopie, dzięki wielkie, takich ludzi świat potrzebuje :-) weldingtipsandtricks znam i oglądam, tak samo weld.com i kilka innych. Chyba gdzieś przegapiłem serię od 'weld etching'u :)
Witam. Gratuluję kapitalnej serii filmów na temat spawalnictwa. póki co wszystkie 21 odcinków uważnie obejrzałem. Z resztą nie bez powodu. Być może mój temat jest nie na temat. W najbliższym czasie planuję zakup spawarki, migomatu. Większość znajomych proponuje na początek migomaty z synergią typu magnum 208 alu synergia lub ideal tecno 205. Co ważne budżet mam ograniczony (nie chciałbym wydać powyżej 3k) Co sądzisz o tych maszynach? warto się pchać w tego typu spawarki czy może lepiej kupić bardziej wydajną "manualną" maszynę i nabyć wprawy w jej obsłudze? Spawarka służyć ma do spawania do konstrukcji o grubości max 6mm. Nie ma być to praca 8/24. Będę wdzięczny za każdą wskazówkę. Pozdrawiam i czekam na kolejny odcinek
Dzięki Rafał za miłe słowa :) szczerze powiedziawszy na synergii nie skupiałbym się wcale, jeśli jest opcja kupna mocniejszej maszyny bez synergii w tych samych pieniądzach, to na pewno poszedł bym w tym kierunku...ale to jestem ja i zawsze będę powtarzać, że najlepiej się zastanowić co Tobie jest tak naprawdę potrzebne :) Odnośnie marek, z tych dwóch wybrałbym magnum, ideal nie jest zły, ale według moich obserwacji i opinii, które zebrałem ideal częściej się psuje, magnum posiadałem osobiście (co prawda TIG AC/DC 300 chłodzony cieczą), ale nie miałem z nim żadnych problemów :)
Kupilismy shermana 351 za 3300zl bez synergi i jestesmy zadowoleni, zastanawialismy sie nad magnum 358w w podobnych parametrach jest lżejszy o 20kg i moim zdaniem taniej i slabiej wykonany (obudowa, podstawa), ale to tylko moje zdanie, poza tym w magnum ustawienia wyswietlaja sie w trakcie spawania. Nie ma podgladu przed spawaniem.
Witam. Byłbym wdzięczny za podpowiedź jak uzyskać lico spoiny wklęsłe na przykładzie tego migomatu most co występuje w filmach. Ps.on ma ustawienia synergiczne.
Jedyna możliwość jaką widzę to na łuku natryskowym, zmniejszyć ilość podawanego drutu. Co do synergii, to wiem co masz na myśli, ale to nie jest synergia :) bardziej coś co ją udaje, czyli po wprowadzeniu danych, spawarka podpowiada Ci na które oznaczenia przełączyć regulację stopniową :)
Pozwolę sobie zadać pytanie. Czy jest jakaś norma określająca głębokość wtopienia. Załóżmy że spawam pachwinę jednostronną blachy 2+6. Przekrój spoiny to 0.7 cieńszej ale czy określone jest jak głęboko mam się wtopić?
Miło się ogląda wiedząc, że podchodzicie do tematu profesjonalnie. Nowe pomieszczenie na pewno będzie spełniało swoje zadanie. :) pozdrawiam !
Dzięki Tomku :)
Nowe studio bardzo ładne:) Materiał jak zwykle zrobiony starannie i fachowo. Pokazałeś, że spawanie to nie tylko praktyka, ale również teoria którą dobrze również znać . Pozdrawiam:)
Hala jest Super i Jak zwykle super odcinek
Dzięki Emil :)
Świetny materiał. Ze znajomym rozmawiałem kiedyś o badaniach spoin ale teraz to rozjaśniłeś temat. Czekam za obszerniejszym opisem 🙂
Sukcesywnie będziemy uzupełniać wiedze w tym obszarze :)
Nawet nie wiecie jak bardzo pomagacie mi pisać pracę inżynierską , dziękuję za materiał !!
Polecamy się na przyszłość 😉
Panie Grzegorzu,
Szacun za zdanie tych wszystkich egzaminów które nie są łatwe i nie przespane noce aby wykuć tą żmudną teorie :)
Oprócz tych wszystkich uprawnień które posiadasz do badań nieniszczących po poziomie wypowiedzi w wcześniejszych filmikach związanych z spawaniem MIG/MAG śmiem twierdzić że jest również dyplom IWE :):):)
Pozdrawiam
Dziękuje Pablito, fakt egzaminy do najłatwiejszych nie należą :)
Niektóre firmy (tak jak moja) nie respektują uprawnień nadanych przez właśnie wymienione IS, TUV itp (m.in. normy amerykańskie, kanadyjskie) i uprawnienia (po odbytym szkoleniu) są wyłącznie wewnętrzne 😜 Robiąc VT,PT,MT nie sądziłam, że okażą się jednak na daną chwilę nie przydatne i i tak będę musiała robić nowe 😜 ot takie niespodzianki się zdarzają 😉
A filmiki jak zawsze na super poziomie 😉
hehe teraz zgaduje, że pracujesz w branży lotniczej, przynajmniej tam kojarzę praktyki związane z uprawnieniami tylko i wyłącznie wewnętrznymi :) jeśli zgadłem to można dodać Mielec/Dęblin :) dzięki, staram się żeby materiały były pomocne :)
Hala super odcineczki rewelacja
Dzięki, nie zanudziły Cię te normy ? :)
@@AKADEMIASPAWANIAGC wiedzy nigdy nie za mało :)
@@jarosawb1017 Hehe no chyba, że tak :)
Witam! Dzisiaj trafiłem na kanał zupełnie przypadkowo iiii super strzał po obejrzeniu 2 filmów subskrybcja i z automatu wszystkie filmy za koleją. Jestem spawaczem MIG/MAG, TIG super tłumaczysz az miło sie słucha i ogląda ALE jedno ale PO CO TA MUZYKA W TLE??????? ok fajnie jak dodasz muzyke jak spawasz tniesz szlifujesz itd. Ale jak cokolwiek tłumaczysz ciężko (przynajmniej dla mnie) skupić się na zrozumieniu i zapamiętaniu czegokolwiek. Studio fajne oby tak dalej już nie moge się doczekać TIGA 😁 szacun i pozdrawiam :)
Hehe dzięki Marcin :) fajnie, że dajesz znać o tej muzyce, może ją mocniej przyciszę w takim razie, żeby nie przeszkadzała, cały czas się uczę montażu i takie uwagi są bardzo cenne :)
Dzięki wielkie za ciekawe treści. Jest to super uzupełnienie do AdiWeld'a :)
A zrobilibyście jakąś mini serię dla spawaczy amatorów, hobbystów?
Mam prostą spawarkę spawam sobie MMA i MAGiem. Spawy trzymają i wyglądają raz lepiej raz gorzej. Ale nie wiem jak domowym sposobem określić jakość spoiny, albo czy spoina wytrzyma. Np. czy jak pospawam sobie podpory pod półki to czy mi spaw nie puści i cała zawartość półki nie spadnie na głowę. Na ten moment jakość określam przykładając się fizyczną do pospawanych elementów i patrząc czy spaw trzyma ;)
Najprościej chyba zrobić kilka spoin testowych na jakimś złomie, przeciąć, wypolerować, a następnie wytrawić. Robi się foteczkę, rysuje kreski i widać pięknie czy jest penetracja czy nie ma. Jeśli np. większość spoin które przeciąłeś wyjdzie OK, to znaczy że te na półkach z dużym prawdopodobieństwem też są OK. Jeśli zaś większość tak zbadanych spoin jest kiepska, no to lepiej nie przechodzić pod własnoręcznie zrobionymi półkami (; Warto to zrobić, bo w mojej amatorskiej praktyce wychodzi mi na to, że da się zrobić ładną z zewnątrz spoinę, która po takim wytrawieniu okazuje się całkowicie kiepska. Przy spawaniu MIG/MAG w sumie też widać czy następuje penetracja - na wiodącym brzegu jeziorka spawalniczego w pobliżu łuku powinno być widać, że materiał bazowy jest topiony "w głąb" (widać taką srebrną linię tuż przed jeziorkiem).
@@freddiechopin3769 dzięki za podpowiedź. A mógłbyś proszę wrzucić jakieś fotki albo krótki filmik jak to zrobić poprawnie. Bo źle wykonany test daje tylko fałszywe przekonanie, że wszystko jest ok. Niestety nie mam z kim skonskultować swoich spoin ani też dokonać ich porównania. Zwyczajnie brak mi materiału porównawczego. Z góry wielkie dzięki za wszelkie wskazówki.
@@bartlomiej-bak Disclaimer - jestem totalnym amatorem, dopiero się uczę na potrzeby hobbystyczne (; Generalnie robisz to tak:
1. Przecinasz sobie zespawany fragment tak żeby mieć przekrój spoiny (ja to robię akurat szlifierką z tarczą do cięcia).
2. Poleruję to narastającymi gradacjami papieru - najpierw 40 (tutaj głównie staram się to "wyrównać", bo wiadomo że po cięciu szlifierką równe nie jest), potem 120, 320 i czasem jeszcze 800. Wszystko szlifierką kątową z papierami na rzepie. Ostatnie dwa kroki z przekładką z gąbki, bo inaczej zbyt szybko się te papiery niszczą. Za każdym razem poleruję "w inną stronę" - chodzi o to, żeby rysy po papierze 40 polerować jakby "prostopadle" do tych rys, a nie w tej samej linii, bo tylko je pogłębisz.
3. Finalnie powinno być naprawdę gładko, prawie lusterko, ale też bez przesady - najważniejsze jest, żeby powierzchnia byłą w miarę jednorodna, bez widocznych rys, inaczej wypolerowanych obszarów itd., bo wszelkie takie niedoskonałości potem znacząco pogarszają widok wytrawienia.
4. Pędzelkiem nakładam "Odczynnik Adlera I" (rękawiczki i okulary, najlepiej też wentylacja albo i maska z pochłaniaczem), wcieram może z 5 czy 10 sekund (aż zacznie być coś widać), do wody żeby to spłukać, pod lampę, szukasz takiego kąta żeby to było dobrze widać i robisz zdjęcie. Zdjęcie jest kluczowe, bo za 5-10 minut wszystko jest skorodowane i nie widać już nic. W tym momencie powinno to wyglądać mniej-więcej tak - scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/121621253_3225372367540203_2027190198139487567_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_sid=dbeb18&_nc_ohc=z4LnX9YADf4AX-t1OdB&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=5551b67a4b188d272e6e5d776b8dddd9&oe=5FAD0C87 Odczynnik do kupienia np. na allegro za ok 60 zeta. Można też kupić Nital (podobna cena), albo chlorek żelaza (tani), niemniej jednak z tym ostatnim bardzo słabo te wytrawienia wychodzą - słabo widać.
5. W jakimś programie graficznym rysujesz sobie linie wzdłuż krawędzi zespawanego materiału - takie jakby "przedłużenia", żeby widzieć gdzie się wtopiło, a gdzie nie. Mniej-więcej powinno to wyglądać tak - scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/121069960_3203889146355192_6410201904128646785_o.jpg?_nc_cat=111&_nc_sid=b9115d&_nc_ohc=lpBWNCfkLLgAX8ck2aq&_nc_oc=AQkCfTzRwQ3MC_6YDgQLPClJUtKWYfRL23EVSdLzXafJBYi5iHjmDZtV5Y_BS9AawGM&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=fba1f4e181eb1133c8b2b7898aa61bd0&oe=5FAD7F88
Na youtube (np. kanał weldingtipsandtricks) można znaleźć sporo filmików o tym jak to robić - hasło "weld etching" albo "macro etching" albo coś w ten deseń.
@@bartlomiej-bak jeszcze jedno. Zależnie od tego w jaki sposób spawasz (proste pociągnięcie, kółka, ...), to wynik może być zależny od miejsca w którym przetniesz spoinę. Warto to mieć na uwadze i początkowo można sobie jedną spoinę przeciąć np. w 3 miejscach żeby zobaczyć czy jest ona spójna na całej długości.
@@freddiechopin3769 chłopie, dzięki wielkie, takich ludzi świat potrzebuje :-) weldingtipsandtricks znam i oglądam, tak samo weld.com i kilka innych. Chyba gdzieś przegapiłem serię od 'weld etching'u :)
Elegancja Francja, ciekawi mnie jakie chwytliwe hasło wymyślił zwycięzca 🤔
Witam. Gratuluję kapitalnej serii filmów na temat spawalnictwa. póki co wszystkie 21 odcinków uważnie obejrzałem. Z resztą nie bez powodu. Być może mój temat jest nie na temat. W najbliższym czasie planuję zakup spawarki, migomatu. Większość znajomych proponuje na początek migomaty z synergią typu magnum 208 alu synergia lub ideal tecno 205. Co ważne budżet mam ograniczony (nie chciałbym wydać powyżej 3k) Co sądzisz o tych maszynach? warto się pchać w tego typu spawarki czy może lepiej kupić bardziej wydajną "manualną" maszynę i nabyć wprawy w jej obsłudze? Spawarka służyć ma do spawania do konstrukcji o grubości max 6mm. Nie ma być to praca 8/24. Będę wdzięczny za każdą wskazówkę. Pozdrawiam i czekam na kolejny odcinek
Dzięki Rafał za miłe słowa :) szczerze powiedziawszy na synergii nie skupiałbym się wcale, jeśli jest opcja kupna mocniejszej maszyny bez synergii w tych samych pieniądzach, to na pewno poszedł bym w tym kierunku...ale to jestem ja i zawsze będę powtarzać, że najlepiej się zastanowić co Tobie jest tak naprawdę potrzebne :) Odnośnie marek, z tych dwóch wybrałbym magnum, ideal nie jest zły, ale według moich obserwacji i opinii, które zebrałem ideal częściej się psuje, magnum posiadałem osobiście (co prawda TIG AC/DC 300 chłodzony cieczą), ale nie miałem z nim żadnych problemów :)
Kupilismy shermana 351 za 3300zl bez synergi i jestesmy zadowoleni, zastanawialismy sie nad magnum 358w w podobnych parametrach jest lżejszy o 20kg i moim zdaniem taniej i slabiej wykonany (obudowa, podstawa), ale to tylko moje zdanie, poza tym w magnum ustawienia wyswietlaja sie w trakcie spawania. Nie ma podgladu przed spawaniem.
Komentarz statystyczny
Są jeszcze badania LT na szczelność
Witam. Byłbym wdzięczny za podpowiedź jak uzyskać lico spoiny wklęsłe na przykładzie tego migomatu most co występuje w filmach.
Ps.on ma ustawienia synergiczne.
Jedyna możliwość jaką widzę to na łuku natryskowym, zmniejszyć ilość podawanego drutu. Co do synergii, to wiem co masz na myśli, ale to nie jest synergia :) bardziej coś co ją udaje, czyli po wprowadzeniu danych, spawarka podpowiada Ci na które oznaczenia przełączyć regulację stopniową :)
A czy będzie kiedyś może film, na którym będzie ukazana choć jedna z metod? Warto by zobaczyć jak to si e odbywa w praktyce
Plan jest taki, żeby opisać i pokazać każdą z tych metod w pojedynczych odcinkach :)
Oki
Pozwolę sobie zadać pytanie. Czy jest jakaś norma określająca głębokość wtopienia. Załóżmy że spawam pachwinę jednostronną blachy 2+6. Przekrój spoiny to 0.7 cieńszej ale czy określone jest jak głęboko mam się wtopić?
Owszem jest taka norma, ale nie pamiętam numeru, musiałbym trochę pokopać :)
A jak odpryski zaciapią te piękne ściany? ;P
będziemy spawać bez odryskowo ;)
Wypas :) Jeszcze powiedz, że to nowa hala, która powstała specjalnie na potrzeby studia nagrań i zostaniesz moim bogiem ;)
Hahaha owszem hala w miarę nowa, ale nie powstała specjalnie pod kątem studia...chociaż jest idealna pod wieloma względami, więc może jednak ;P
W miarę ładne, ale brakuje jakiś ozdób.
Podaj przykład :D
Obrazy, roślinki, jakieś meble, stolik :) Wszystko by się nadawało.
@@nerokuwa4607 hahaha no no teraz to już bajerujesz :D swoją drogą chciałbym widzieć obrazy na spawalni ;P
Mam na myśli jakieś ładne zdjęcia wydrukowane i oprawione w ramkę :)
duży kalendarz