No i takie recenzje to ja cenię👏👍Masz świetna dykcje, zainteresowałeś mnie tematem, znasz się na tym - to bije z tego filmu. Tak trzymaj i powodzenia w rozwoju swoich pasji oraz tego kanału 🤟
Bardzo fajny filmik, w którym czuć pasję. Ja sam spędziłem prawie 8 lat w astronomii amatorskiej i nadal zerkam jak pozwoli czas i warunki. Ważne by czerpać z tego radość i pozytywnie zarażać innych kosmosem. Pozdro 🔭🌠
Super film i recenzja. Dzieki za poswiecony czas. Zastanawiam sie nad Sky-watcher classic 150P. W sumie pierwszy amatorski teleskop jednak zastanawiam sie czy nie isc w 10 lub 12
Miałem ten teleskop. Jest pieruńsko ciężki, ale to nie jest problem. Ma dużą światłosiłę i wymaga naprawdę ciemnego nieba. U mnie z ogródka (przedmieścia średniego miasta) mogłem oglądać tylko najjaśniejsze obiekty. Gdy jechałem z nim w teren, pokazywał swoje możliwości. Ale lenistwo wzięło górę i po kilku latach go opchnąłem. Teraz mam cyfrowy teleskop Seestar S50 i to jest to czego mi potrzeba.
Z tego co jako amator wiem, to teleskopy dzieli się na refraktory i reflektory (a nie refraktory i teleskopy Newtona). Dopiero reflektory możemy podzielić na różne systemy np. Newtona, Maksutowa, Cassegraina i z tych co pamiętam Schmidta (zapewne jest więcej typów). Sporo czasu spędziłem na obserwacjach nieba za pomocą samodzielnie zbudowanego refraktora ze szkieł okularowych. Teraz są zupełnie inne możliwości. Pozdrawiam serdecznie.
Fajnie że powiedziałeś też coś o refraktorach czyli popularnych lunetach. Przez niektórych uznawane nawet za lepsze niż teleskop czyli reflektor.Na pewno lepiej jest wycelować za pomocą lunety niż takiego lustra jak Ty masz .W obserwacjach za pomocą przyrządów zawsze chodzi o skupienie światła. luneta skupia za pomocą soczewki a teleskop (reflektor) taki jak ty masz skupia za pomocą lustra zakrzywionego. Soczewkę jak i zakrzywione lustro trudno wykonać dla tego ceny dobrych teleskopów i lunet ( refraktorów ) są dość wysokie.Wspomnę też że są w sprzedaży też lunety z plastikowymi szkłami (soczewkami) ale na szczęście tylko zabawkowe.
Celuje się Panie za pomocą szukacza 😉 A druga sprawa to nie XIII wiek , tylko XXI i dzisiaj soczewki i lustra robi się na precyzyjnych maszynach ,a nie ręcznie. Ale fakt faktem optyka zawsze w cenie niestety .
Bardzo dobra recenzja, ja bardzo polecam dobsona 8" na start, świetny teleskop zwłaszcza jak się go wyposaży w filtry i jakiś porządny okular ale te z zestawu są naprawde ok. Pierwsza obserwacja i już znalazłem Saturna,Jowisza,Marsa i Urana😊
Super że jesteś zadowolony 👍 Mój pierwszy teleskop to również typ Newtona model z lat dziewięćdziesiątych marki Revue 114/1000mm. Trzy okulary 20, 10 i 5mm. Uważam że zbyt ciemny, aby zachęcać do innych inwestycji. (Miesiąc pracowałem w Niemczech jako nieletni żeby zarobić na niego 🫣 dzięki pomocy babci 💐). Za bardzo lubię stereoskopowy obraz i dlatego wracam często do lornetek. Najulubieńsza to 9x63 Delta i 20x80 sky master. Coraz częściej myślę o dobrych aparatach z mega zoomem zamiast analogu teleskopu.
Super film, fantastyczna recenzja. 5:07 ja mam tylko obiekcje co do tego filtru słonecznego. Filtr słoneczny musi pewne siedzieć na tubie teleskopu, gdyby go zwiał wiatr -- będzie po oku.
W końcu prosto i na temat. Myślę o kupnie mojego l teleskopu. Proszę powiedzieć czy obraz można przenieść na ekran np. Laptopa? Łączy się to jakimś kablem? Pozdrawiam
Jako kompletny laik i ignorant chciałbym zapytać o jedno. Czy oglądając niebo przez taki teleskop po prostu nie nudzi się to z czasem? Ile można patrzeć na zawsze taki sam księżyc czy większe planety? Pytam bez złośliwości. Widocznie to nie dla mnie, ale jestem ciekaw co w tym widzicie. :)
Witaj, Posiadam jak wspomniałeś na końcu filmu przy małych balkonach Maka. Ja akurat posiadam 127. Nie mam kamery ani GoTo . Używam adapteru T2 aby móc fotografować czy nawet filmować planety i jestem z nich zadowolony. Moje obserwacje i fotografia nadal mnie zachęcają do dalszych polowań. Wspomniałeś też o ostrości, próbowałeś wyostrzać maską Bahtinova? Ja ją zakupiłem przez OLX bardziej do gwiazd, ale ponoć na planety te dalekie jak właśnie Merkury może się nadać. Swojego kanału nie mam i nie wrzucałem też filmów na YT ale może zacznę. Pozdro
0:30 Refraktory i Reflektory wyróżniamy. Newton to jeden z rodzajów reflektora, ale są też inne np SCT czy Maksutova. Ba jest nawet kombinacja Newtona z Makiem - teleskop Newtona-Maksutova (taki Newton z płytą na przodzie).
Mam to :) a nie wiedzialem ze tak ciekawie widac syriusza. Swoja droga polecam wylapanie "International Space Station" wymaga to co prawda ciaglego manipulowania pozycja ale da sie zrobic.
0:42 - Przeciwnie. Jest znacznie droższy i cięższy. A koszty rosną lawinowo wraz ze zwiększaniem rozmiarów. To Reflektory są tańsze i większe. Te tańsze wersje są po prostu małe i zbierają mało światła.
Zastanawiam się skąd taka opinia o okularze 10mm. Też mam Newtona z serii Sky-Watcher (tylko mniejszego od Twojego) i też dołączone były okulary o ogniskowych 25mm i 10mm jak u Ciebie. No i okular 10mm sprawdza się dobrze. Jak na dołączony do teleskopu daje radę. Skąd więc taka opinia?
Haha, fajna sprawa. Takie pytanie - może głupie - czy widać jakiekolwiek działania człowieka na księżycu? - może nie ślady króków - ale coś co tam zostało jak łaziki albo coś takiego.
Witaj. Tez zastanawiałem się nad kupnem tego teleskopu,ale ostatecznie wybrałem inny. Jakbyś mogl zajrzec do linku i podzielić sie swoją opinia,czy widziałeś lepiej przez swoj teleskop? Podobnie? Lub gorzej ? Bede wdzięczny,za opinie by na przyszłość wiedzieć czy wybrac twoj teleskop czy coś juz droższego? ua-cam.com/video/PNH5Ye6VQlw/v-deo.htmlsi=R6Hdci5jEDjS0Tyr
@@58OsA Dzięki. Czyli jednak źle wybrałem. Długo się zastanawiałem i wybrałem ten mój ze względu na wielkość. Też mieszkam w bloku 😉 Czytając jednak opinie myślałem że mają podobne parametry. Dzięki wielkie za podzielenie się wrażeniami 😉👍👍👍
Siemanko. Zastanawiałem się nad tym teleskopem,ale skoro mówisz,że dla amatora sie nie nadaje, to co polecasz na pierwszy ogień dla kogoś kto zawsze chciał coś takiego mieć. A powiem że zielony jestem z astronomii . Ale chce zainteresować syna bo widzę,że mu się to to podoba a i ja bym się też z chęcią podszkolił.:)
Na filmie jest zawarte jakie powiększenie. Dokupowałem okular Sky Watcher 6mm. Dzięki niemu mogę uzyskać powiększenie 200x. No można jeszcze użyć soczewkę Barlowa i uzyskać 400x, ale raczej rzadko to stosuje.
Wszystko zalezy od uzutego okularu. Są za 100zł i są za 1000zł. Ale przy dużym powiększeniu to przede wszystkim obiekt bardzo szybko ucieka z pola widzenia i przy manualnym montażu jak tutaj, trzeba cały czas lekko przesuwać teleskop za obiektem.
To w takim razie po co się bawić w cały ten teleskop jeśli wszystko poza księżycem i większymi planetami to i tak będą kropki? Miałem nadzieję, że chociaż takie większe gwiazdy jak Syriusz, Arktur czy Wega będzie można jakoś lepiej ujrzeć.
Siemasz da się oglądac obiekty głębokiego nieba bez tego całego sprzętu do astrofotografii bo ja bym chciał oglądac to gołym okiem a oni mówią coś o czasie naświetlania
Ogladam taki serial "Kosmos" (cosmos a spacetime oddysey) i zapałałem potrzebą kupienia teleskopu. Spytalem gpt 4 jaki teleskop bylby ok w tym budżecie, polecil model o ktorym opowiadasz. Takie cool story. Fajny filmik
No w przypadku skierowania teleskopu dosc wysoko (pionowo) ciężko jest spojrzec przez szukacz. Ale daje rade. W sumie z szukacza korzysta sie cheile zeby tylko eycelowac punkt a potem mozna za nim podazac juz patrzac przez okular. Zdjecia z reki przez okular a nie szukacz.
Czy taki teleskop da radę przy obserwacji np. M31? A jak z mglawicami? To dość duża apertura. Jestem ciekaw jak to wyglada na żywo przez taki dość duży teleskop jak na swoją cenę...
Czy przy przewożeniu może dojść do rozregulowania lub uszkodzenia teleskopu i czy jest sens np wywozić go za miasto gdzie jest znacznie ciemniej i tam prowadzić obserwacje ?
Sporo osób przewozi teleskop i nie spotkałem jeszcze głosów, że coś im się rozregulowało. Ja tubę kładę na tylnej kanapie i zaczepiam o pasy aby się nie ruszała, a stelaz do bagaznika. Jednak nie woziłem nigdy go dalej niż ~30km. Tak, różnica miasto a za miastem jest dość spora.
Mam pytanie. Czy planety są wyraźniejsze w rzeczywistości niż na nagraniach? Chciałbym sobie kupić ten teleskop i nie wiem czy przez niego widać planety w szczegółach
Tak, wyraźniejsze. Planety w szczegółach to raczej ciężko. Może na Jowiszu jedynie da się dojrzeć coś więcej (pasy, itp.). No i pierścienie Saturna. Poszukaj na necie jak to wyglada, chyba sa jakies foty.
Dodawany do zestawu 25mm spokojnie wystarczy na początek. Sporo przez niego można zobaczyć. To rzadkość, żeby okular dołączany do zestawu był tak dobrej jakości.
Znam to uciekanie Jowisza.Mój Bresser systemu Newtona jest na zwykłym statywie.Przydałby się montaż astronmiczny z mikroruchami by zniwelowac obrót Ziemi.Parametry Bressera Venus to ogniskowa 700 mm i zwierciadło 76 mm szału niema ale działa.
nie wiem czy nie zapóźno ale dobson 8" który teraz kosztuje jakieś 2100-2300, można fajnie zobaczyć galaktykę andromedy i nie tylko tylko warto sobie specjalny filtr do galaktyk kupić żeby kolorki były ładniejsze :)
@@Ayotelic Co ty za głupoty wygadujesz o "kolorkach"? Z 8 cali lustra? Przede wszystkim to pytający musi pojechać na najciemniejsze zadupie jakie ma w zasięgu, tak aby Andromedę widział bez problemu gołym okiem. A potem dopiero można się zacząć zastanawiać nad dostrzeganiem szczegółów. Bo te wszystkie zdjęcia w internecie są bardzo ładne, ale niewiele mają wspólnego z widokiem naocznym. Kamera jest czulsza od oka, a poza tym to są zintegrowane długie ekspozycje, czyli coś czego oko nie potrafi. Ciekawe do obserwacji są gromady kuliste, tam masz efekt - rozmyta plamka vs kulka z gwiazd (w zależności od teleskopu lepiej lub gorzej pozordzielane). No i na gwiazdach kolory widać. Troche koloru można załapać jeszcze w mgławicy w Orionie.
@@iamweasel_ jak się umie teleskop obsługiwać i regulować ostrość to się wszystko da i tak, jak obserwuje galaktyki lub mgławice to jestem na 'ciemnym zadupiu'😌
@@denisberg5632 do słońca potrzebujesz folie nd. Odpowiednia sa w sklepach z teleskopami. Do tego można dokupić plastikowa oprawe na tube teleskopu lub zrobić samemu. Mam gdzieś film jak robiłem sam. Do słońca tą folie zakłada się na tubę teleskopu, a nie okular.
Ehhh panie ... toż to luksusy ... Ja mam Newtona 12" i mikrobalkon. Do obserwacji i chillowania na balkonie dochodzą zajęcia z gimnastyki akrobatycznej. I co do okularów to prawda taka że czym większy teleskop to i okulary droższe bo bardziej wszelkie mankamenty okularu obnaża.
Wepnij kamerkę astro w niego + korektor komy i podepnij do kompa. Instalujesz sharpcapa albo Nine i możesz próbować wspomaganego elektronicznie obserwowania. Fakt przydałby się też montaż zautomatyzowany (Dobson z Goto) i oglądasz z domu kosmos ;)
Oko ludzkie nie widzi kolorów w takich ciemnościach. Mgławice przy ciemnym niebie będzie widać jako szare plamki/chmurki. Jak chcesz by były kolorowe to musisz oglądać poprzez kamerkę astro i podpiąć do laptopa zamiast okularu
@@zizispontan nawet takim za 50 000 zł się tego nie bardzo da zrobić przy pomocy okularu. Oko ludzkie ma czopki i pręciki. W dużym uproszczeniu czopki odpowiadają za widzenie kolorów. Jednak w słabym oświetleniu one bardzo słabo działają. Wtedy pomagają im pręciki, które umożliwiają widzenie skotopowe. Istnieje jeszcze coś takiego jak widzenie mezotopowe czyli gdy czopki zaczynają działać i umożliwiają upośledzone widzenie barw. Podejrzewam, że pod ciemnym niebem, dużym teleskopem (16 cali wzwyż) na niektórych mgławicach (Orion, Laguna) jakiś kolor może być widoczny, ale generalnie mgławice przez teleskop są szarawe. Obecnie obserwacje astronomiczne mocno idą w kierunku wspomagania się kamerkami astro, które mają dużo większą czułość niż ludzkie oko i pozwalają wyłapać dobrze kolory czy ogólnie pasma światła, którego nasze oko wcale nie postrzega (podczerwień, ultrafiolet). Nie ma się co dziwić - kamerką za 2000 zł zobaczysz dużo więcej niż analogicznym okularem za tą kwotę.
@@michatarczon5057 przy ciemnym niebie na jasnych mgławicach jak w Orionie czy w Plejadach na dużej aperturze (12 cali wzwyż) kolor może się pojawić. Natomiast generalnie to widoki są w mono ;)
Obejrzyj jeszcze raz film, bo w nim wszystko wyjasniam. Nie kupuje sie okularu powiekszajacego x razy, tylko w mm soczewki. Zaleznie do jakirgo teleskopu podepniemy, uzyskamy inna wartosc przyblizenia. Sa okulary 4mm, a nawet widze ze 3mm, wiec teoretycznie w dobsonie 8 da sie uzyskac 400x powiekszenie. Do tego jest jeszcze soczewka barlowa ktora podwaja powiekszenie. Jednak jakosc bedzie slabsza, a obiekt bedzie uciekal z pola widzenia blyskawicznie, wiec IMO nie warto.
Dzięki za odp .a krajobrazy da sie ogladac czy to jest obrucony obraz do gory.bo srzedawca tak pisze .i czy muszę dokupic to szkło 580sa z domu widzę góry poloniny
Do krajobrazów jednak lepiej rozejrzeć się za typowym teleskopem o typowej budowie (luneta). Ten się średnio nadaję, bo odwraca obraz do góry nogami i prawo-lewo, więc jest to mało komfortowe. Oczywiście można dokupować soczewki które to niwelują, ale nie wiem czy to ma sens.
@@58OsA Dziękuję za odpowiedź. Marzy mi się taki porządny teleskop ale Narazie nie mam kasy 🤢. Obserwowałem kiedyś Jowisza i Saturna lunetą 60X jeszcze produkcji ZSRR ,obraz był bardzo dobry i ostry. Ciekaw jestem czy te współczesne lunety mają taką ostrość. Moją lunetą dało się dostrzec czerwoną plamkę na Jowiszu,co prawda była na granicy widoczności ale pasy były już wyraźne. Kolega kupił sobie lunetę 80X jednak było tam oszukane powiększenie bo porównywaliśmy obydwie i okazało się że moja jest minimalnie lepsza.
@@szalonazaba8069Siema mam nadzieję że nie późno ale Urana i Neptuna widać prawie tak jak gwiazdy a przy okularze np. 14mm widać trochę większe i mają zielonkawy i niebieski kolor😊
Bez zmian, jest ok. W teorii jest chęć na coś lepszego, żeby zobaczyć jeszcze więcej (tak to już jest w astronomii), ale studze te zapędy bo jednak wiem ze to juz duze koszta a ta zajawka aż tak mnie nie pochłonela. Lubie po prostu czasem popatrzeć przez teleskop i się zrelaksować.
Z tego co wiem do rzadkości należy by świeżo zakupiony Newton miał dobrze ustawioną kolimację. Mimo wszystko trzeba się tego nauczyć prędzej czy później, bo co jakiś czas trzeba ją wykonywać.
Co ty chłopie pierdzielisz z tym Barlowem , wczoraj używałem mojego ED dwucalowego x2 ogniskowa . Pięknie ostrzy w takim samym teleskopie z różnymi okularami . W połączeniu z 25 mm dawał zacny ostry jak żyleta, obraz Jowisza i Saturna wczoraj. Z tym ,że ja bardziej kupiłem go z myślą, o współpracy z moją kamerką ASI 462MC . Jedno co mnie zdziwiło , to że cena tego telepa tak poszła w górę . Ja swojego zamawiałem jeszcze za blisko 1300zł parę lat temu. Niestety jedno co wkurza w tym montażu , to ciągłe mocowanie się i przestawianie , bo o ile w 25 mm okularze jakiś czas poobserwujemy , to już w 7mm obiekty szybko uciekają i trzeba korygować . Jedyne wyjście i takie chcę poczynić , to budowa platformy paralaktycznej. A co astrofotografii , to tak nie do końca. Zdjęcia Księżyca i planet można spokojnie robić , tylko w tym celu najlepiej zakupić kamerkę. Obiekty głębokiego nieba , przy wykonaniu precyzyjnie platformy z tego, co widziałem, też jakoś daje radę . Wiadomo ,że do godzinnych naświetlań potrzebny jest montaż EQ . Ogólnie do zabawy astrofoto z bardzo dobrym rezultatem , nie potrzeba wielu tysięcy złotych. Wystarczy montaż EQ i aparat z obiektywem długoogniskowym .
Hej co zrobić mam ten sam teleskop i jak paczę przez okular to nic nie widze a jak paczę przez szukać to widze doskonale nie wiem co mamą robić pomocy🙏🙏
Spoczko filmik, ja kiedyś też przymierzałem się do kupna dobsona, ale ostatecznie padło na Maksutov 127 i nie żałuję decyzji, wykorzystuje go do astrofotografii, a wspomnę, że nie wydałem dużo na to by móc fotografować niebo, okulary, kamerę i różnego rodzaju pierdoły kupiłem z Chin i po podliczeniu wszystkiego naprawdę nie płaciłem dużo względem tego ile zapłaciłbym w Polsce.
@@Danielbotaklubie niektóre obiekty głębokiego nieba zobaczysz okiem przez teleskop, ale, to też zależy od wielkości tekeskopu, a wielkość = cena, ogólnie rzecz biorąc, do obserwacji głębokiego nieba najlepiej wziąść inny teleskop niż taki jak mój, mój bardziej nadaje się do planet i księżyca, jakieś obiekty głębokiego nieba da się zobaczyć, ale nie wszystkie, ale tak czy inaczej do innego teleskopu będą też potrzebne różnego rodzaju filtry i inne duperelki które nie są tanie.
@@Danielbotaklubie ten teleskop który chcesz kupić jest bardzo dobry do obserwacji wizualnych oraz astrofotografii, też chciałem kiedyś go kupić, ale zdecydowałem się na Maksutov 127 bo ma małą tubę i jest zgrabniejszy pod tym względem.
Ja właśnie nie wiem czy tego dobsona 8 kupować czy własnie mak 127. Mieszkam w mieście blisko w sumie do obrzeży i mam duży taras i kawałek ogródka. Nie wiem co się lepiej sprawdzi w tych warunkach.
Gratuluję realizacji, takich normalnych filmów nam potrzeba więcej.!!!!
To lepsza recenzja niż większość profesjonalnych
bo bez nadęcia i zblazowania . Dla początkującego ( ja) cenny
Zgadzam się SUPER MATERIAŁ Dla początkujących (ja też)
bo producent nie zapłacił za reklamę ';)
Tak, spokojny opis teleskopu, a nie próba przekazania jak największej ilości informacji w jak najkrótszym czasie
Saturn wyszedł ZAJEBIŚCIE! :-)
tak nie wyszedł jest wgrany :) Ludzie szanujcie się!
Syriusz na końcu mnie zachwycił 😍🤩 Fajny materiał, bardzo konkretny i rzeczowy! Dzięki!
Bardzo fajnie się ogląda. To co mówisz, jest ciekawe i interesujące. Twój filmik niekiedy lepszy od niektórych profesjonalnych recenzji
Łoł, ciary, gdy pokazałeś Saturna. Jesteśmy pyłem.
Dzięki za ciekawy film i pozdro.👊
No i takie recenzje to ja cenię👏👍Masz świetna dykcje, zainteresowałeś mnie tematem, znasz się na tym - to bije z tego filmu. Tak trzymaj i powodzenia w rozwoju swoich pasji oraz tego kanału 🤟
dokładnie to mnie interesowało, co przedstawiłeś! Dzięki wielkie za ten film!
Po takim olbrzymie spodziewałem się na prawdę mocnego zbliżenia....
Fajny materiał.
Widzę że dajesz radę na tym balkonie. Właśnie mam podobne warunki do Twoich i tak się waham pomiędzy Dobsonem a Makiem.
Fajny filmik 👍
Bardzo dobre wprowadzenie do tematu związanego z teleskopami. Gratki!
Bardzo fajny filmik, w którym czuć pasję.
Ja sam spędziłem prawie 8 lat w astronomii amatorskiej i nadal zerkam jak pozwoli czas i warunki.
Ważne by czerpać z tego radość i pozytywnie zarażać innych kosmosem.
Pozdro 🔭🌠
Super film i recenzja. Dzieki za poswiecony czas. Zastanawiam sie nad Sky-watcher classic 150P. W sumie pierwszy amatorski teleskop jednak zastanawiam sie czy nie isc w 10 lub 12
Miałem ten teleskop. Jest pieruńsko ciężki, ale to nie jest problem. Ma dużą światłosiłę i wymaga naprawdę ciemnego nieba. U mnie z ogródka (przedmieścia średniego miasta) mogłem oglądać tylko najjaśniejsze obiekty. Gdy jechałem z nim w teren, pokazywał swoje możliwości. Ale lenistwo wzięło górę i po kilku latach go opchnąłem. Teraz mam cyfrowy teleskop Seestar S50 i to jest to czego mi potrzeba.
zamiast polityki - Boze, jakie ludzie maja ciekawe hobby... :) lapa w gore i pozdrawiam
Z tego co jako amator wiem, to teleskopy dzieli się na refraktory i reflektory (a nie refraktory i teleskopy Newtona). Dopiero reflektory możemy podzielić na różne systemy np. Newtona, Maksutowa, Cassegraina i z tych co pamiętam Schmidta (zapewne jest więcej typów). Sporo czasu spędziłem na obserwacjach nieba za pomocą samodzielnie zbudowanego refraktora ze szkieł okularowych. Teraz są zupełnie inne możliwości. Pozdrawiam serdecznie.
Fajnie że powiedziałeś też coś o refraktorach czyli popularnych lunetach. Przez niektórych uznawane nawet za lepsze niż teleskop czyli reflektor.Na pewno lepiej jest wycelować za pomocą lunety niż takiego lustra jak Ty masz .W obserwacjach za pomocą przyrządów zawsze chodzi o skupienie światła. luneta skupia za pomocą soczewki a teleskop (reflektor) taki jak ty masz skupia za pomocą lustra zakrzywionego. Soczewkę jak i zakrzywione lustro trudno wykonać dla tego ceny dobrych teleskopów i lunet ( refraktorów ) są dość wysokie.Wspomnę też że są w sprzedaży też lunety z plastikowymi szkłami (soczewkami) ale na szczęście tylko zabawkowe.
Celuje się Panie za pomocą szukacza 😉 A druga sprawa to nie XIII wiek , tylko XXI i dzisiaj soczewki i lustra robi się na precyzyjnych maszynach ,a nie ręcznie. Ale fakt faktem optyka zawsze w cenie niestety .
Bardzo dobra recenzja, ja bardzo polecam dobsona 8" na start, świetny teleskop zwłaszcza jak się go wyposaży w filtry i jakiś porządny okular ale te z zestawu są naprawde ok. Pierwsza obserwacja i już znalazłem Saturna,Jowisza,Marsa i Urana😊
Super,a co sądzisz o kamerze Nikon P1000?Oczywiście to nie jest teleskop ale Kamera.Na teleskop nie mam miejsca w domu.
dzieki stary, dobry poradnik dla poczatkujacych👍
Super że jesteś zadowolony 👍
Mój pierwszy teleskop to również typ Newtona model z lat dziewięćdziesiątych marki Revue 114/1000mm. Trzy okulary 20, 10 i 5mm. Uważam że zbyt ciemny, aby zachęcać do innych inwestycji. (Miesiąc pracowałem w Niemczech jako nieletni żeby zarobić na niego 🫣 dzięki pomocy babci 💐). Za bardzo lubię stereoskopowy obraz i dlatego wracam często do lornetek. Najulubieńsza to 9x63 Delta i 20x80 sky master.
Coraz częściej myślę o dobrych aparatach z mega zoomem zamiast analogu teleskopu.
Super film, fantastyczna recenzja.
5:07 ja mam tylko obiekcje co do tego filtru słonecznego. Filtr słoneczny musi pewne siedzieć na tubie teleskopu, gdyby go zwiał wiatr -- będzie po oku.
Siedzi pewnie i dosc ciasno.
W końcu prosto i na temat. Myślę o kupnie mojego l teleskopu. Proszę powiedzieć czy obraz można przenieść na ekran np. Laptopa? Łączy się to jakimś kablem? Pozdrawiam
Świetny film, fajna prezentacja...!!! Pozdrawiam...
Film bomba👍👍👍dawaj więcej.
Jako kompletny laik i ignorant chciałbym zapytać o jedno. Czy oglądając niebo przez taki teleskop po prostu nie nudzi się to z czasem? Ile można patrzeć na zawsze taki sam księżyc czy większe planety? Pytam bez złośliwości. Widocznie to nie dla mnie, ale jestem ciekaw co w tym widzicie. :)
dobre pytanie
Da radę go używać do fotografii samolotów? Jak się sprawuje i czy można wrzucić coś z tego typu zabiegów?
Witaj, Posiadam jak wspomniałeś na końcu filmu przy małych balkonach Maka. Ja akurat posiadam 127. Nie mam kamery ani GoTo . Używam adapteru T2 aby móc fotografować czy nawet filmować planety i jestem z nich zadowolony. Moje obserwacje i fotografia nadal mnie zachęcają do dalszych polowań. Wspomniałeś też o ostrości, próbowałeś wyostrzać maską Bahtinova? Ja ją zakupiłem przez OLX bardziej do gwiazd, ale ponoć na planety te dalekie jak właśnie Merkury może się nadać.
Swojego kanału nie mam i nie wrzucałem też filmów na YT ale może zacznę. Pozdro
Świetny materiał, dziękuję
0:30 Refraktory i Reflektory wyróżniamy. Newton to jeden z rodzajów reflektora, ale są też inne np SCT czy Maksutova. Ba jest nawet kombinacja Newtona z Makiem - teleskop Newtona-Maksutova (taki Newton z płytą na przodzie).
Dzięki miło było posłuchać
Mam to :) a nie wiedzialem ze tak ciekawie widac syriusza. Swoja droga polecam wylapanie
"International Space Station" wymaga to co prawda ciaglego manipulowania pozycja ale da sie zrobic.
Mam dokładnie ten model, w tej chwili na sprzedaż. Bardzo dobry zestaw na początek, ale mi marzy się coś bardziej pro.
Dzięki za filmik, sam szukam czegoś dla siebie na początek ale chciałbym mieć możliwośc założyć cyfrówkę.
Ciekawa recenzja. Myślisz nad zmianą na większy? Co byś teraz wybral do planet i księżyca?
Raczej przy moich obecnych warunkach (mieszkanie w bloku i obserwacja najczesciej z balkonu) - 8 cali to max.
Bardzo pomocny filmik, dziękuję😊
To był mój pierwszy teleskop. Bardzo popularny w naszym kraju, 20 cm lustro za niewielkie pieniądze.
Pytanko.Czy tym teleskopem można uchwycić mgławice i inne obiekty głębokiego nieba??
Tak, mozna. A to w jakim stopniu już zależy od wielu czynników, m. In. Od zanieczyszczenia swiatlem i warunkow atmosferycznych.
Czy dobrze widać sąsiadów wieczorem?
0:42 - Przeciwnie. Jest znacznie droższy i cięższy. A koszty rosną lawinowo wraz ze zwiększaniem rozmiarów. To Reflektory są tańsze i większe. Te tańsze wersje są po prostu małe i zbierają mało światła.
Fajny film dzieki i pozdrawiam :)
Zastanawiam się skąd taka opinia o okularze 10mm. Też mam Newtona z serii Sky-Watcher (tylko mniejszego od Twojego) i też dołączone były okulary o ogniskowych 25mm i 10mm jak u Ciebie. No i okular 10mm sprawdza się dobrze. Jak na dołączony do teleskopu daje radę. Skąd więc taka opinia?
Dokładnie. Mam 150/750. X25, x10. Podstawowe. Genialne. Co to za gadka z problemem ostrości...?
@@maxhummel1757😮😮 też chcę sobie kupić 150/750 masz kupioną do niego jakąś kamerę?
Haha, fajna sprawa. Takie pytanie - może głupie - czy widać jakiekolwiek działania człowieka na księżycu? - może nie ślady króków - ale coś co tam zostało jak łaziki albo coś takiego.
Nie.
Super filmik jestem o podobnych zainteresowaniach i osiągach
A Dobson 12” cali będzie kit na start
Witaj. Tez zastanawiałem się nad kupnem tego teleskopu,ale ostatecznie wybrałem inny. Jakbyś mogl zajrzec do linku i podzielić sie swoją opinia,czy widziałeś lepiej przez swoj teleskop? Podobnie? Lub gorzej ?
Bede wdzięczny,za opinie by na przyszłość wiedzieć czy wybrac twoj teleskop czy coś juz droższego?
ua-cam.com/video/PNH5Ye6VQlw/v-deo.htmlsi=R6Hdci5jEDjS0Tyr
Przez Dobsona 8 widać więcej niż przez ten co podałeś. Choć na początek myślę ze to i tak nie jest zły wybór.
@@58OsA Dzięki. Czyli jednak źle wybrałem. Długo się zastanawiałem i wybrałem ten mój ze względu na wielkość. Też mieszkam w bloku 😉
Czytając jednak opinie myślałem że mają podobne parametry.
Dzięki wielkie za podzielenie się wrażeniami 😉👍👍👍
Siemanko. Zastanawiałem się nad tym teleskopem,ale skoro mówisz,że dla amatora sie nie nadaje, to co polecasz na pierwszy ogień dla kogoś kto zawsze chciał coś takiego mieć. A powiem że zielony jestem z astronomii . Ale chce zainteresować syna bo widzę,że mu się to to podoba a i ja bym się też z chęcią podszkolił.:)
On jest spoko na poczatek ale raczej nie dla dzieciaka(zależy ile ma). Myśle że lepiej iść w jakość bo jak bedzie słabo coś widać to nie zostanie.
A ile na taką tubę trzeba wykaszlec?
Mógłbym wiedziec jakie powiekszenie na tym filmie lub czy uzywales okularu dokupionego czy dolaczonego z teleskopem planuje zakup i to dla mnie wazne
Na filmie jest zawarte jakie powiększenie. Dokupowałem okular Sky Watcher 6mm. Dzięki niemu mogę uzyskać powiększenie 200x. No można jeszcze użyć soczewkę Barlowa i uzyskać 400x, ale raczej rzadko to stosuje.
@@58OsA czy 400 znacznie się różnią jakosciom od 200 lub 100
Wszystko zalezy od uzutego okularu. Są za 100zł i są za 1000zł.
Ale przy dużym powiększeniu to przede wszystkim obiekt bardzo szybko ucieka z pola widzenia i przy manualnym montażu jak tutaj, trzeba cały czas lekko przesuwać teleskop za obiektem.
@@58OsA to wystarczy kupić okular z większą widocznością
Owszem ale nadal: im większe poŵiększenie tym obiekt szybciej ucieka
To w takim razie po co się bawić w cały ten teleskop jeśli wszystko poza księżycem i większymi planetami to i tak będą kropki? Miałem nadzieję, że chociaż takie większe gwiazdy jak Syriusz, Arktur czy Wega będzie można jakoś lepiej ujrzeć.
Kup i zobaczysz..poza planetami i ksiezyczami sa rowniez zbiory gwiazd, ktore zapieraja ci wdech w piersiach
Super materiał 🫡 A coś dziwnego udało Ci się zobaczyć przez tą lunetę?
Siemasz da się oglądac obiekty głębokiego nieba bez tego całego sprzętu do astrofotografii bo ja bym chciał oglądac to gołym okiem a oni mówią coś o czasie naświetlania
Cześć jestem nowy w astronomii i nie znam się moje pytanie brzmi czy dobson 10 jest lepszy od dobson 8
Tak, lepszy i jednocześnie większy
Ogladam taki serial "Kosmos" (cosmos a spacetime oddysey) i zapałałem potrzebą kupienia teleskopu. Spytalem gpt 4 jaki teleskop bylby ok w tym budżecie, polecil model o ktorym opowiadasz. Takie cool story. Fajny filmik
Mam identyczny. Jak używać tego celownika siadać na teleskop? A jak robisz zdjęcia przez lunetę?
No w przypadku skierowania teleskopu dosc wysoko (pionowo) ciężko jest spojrzec przez szukacz. Ale daje rade. W sumie z szukacza korzysta sie cheile zeby tylko eycelowac punkt a potem mozna za nim podazac juz patrzac przez okular.
Zdjecia z reki przez okular a nie szukacz.
Zmień szukacz na kątowy np. GSO 8x50. Od razu lżej :)
Pasja najważniejsza. Pozdro Kopernik 👍
Czy taki teleskop da radę przy obserwacji np. M31? A jak z mglawicami? To dość duża apertura. Jestem ciekaw jak to wyglada na żywo przez taki dość duży teleskop jak na swoją cenę...
te zdjęcia na filmiku sa z tego teleskopu ??
Tak, robione chałupniczo telefonem przez okular.
to dobrze wygląda kupie taki ale używany, bo nowe teraz po 1800zl
Czy przy przewożeniu może dojść do rozregulowania lub uszkodzenia teleskopu i czy jest sens np wywozić go za miasto gdzie jest znacznie ciemniej i tam prowadzić obserwacje ?
Sporo osób przewozi teleskop i nie spotkałem jeszcze głosów, że coś im się rozregulowało. Ja tubę kładę na tylnej kanapie i zaczepiam o pasy aby się nie ruszała, a stelaz do bagaznika. Jednak nie woziłem nigdy go dalej niż ~30km.
Tak, różnica miasto a za miastem jest dość spora.
@@58OsA dzięki
@@58OsA Ja natomiast mieszkam na wsi
Można tym podglądać sąsiadkę z naprzeciwka ??😮
Pozdrawiam serdecznie
Mam pytanie. Czy planety są wyraźniejsze w rzeczywistości niż na nagraniach? Chciałbym sobie kupić ten teleskop i nie wiem czy przez niego widać planety w szczegółach
Tak, wyraźniejsze.
Planety w szczegółach to raczej ciężko. Może na Jowiszu jedynie da się dojrzeć coś więcej (pasy, itp.). No i pierścienie Saturna. Poszukaj na necie jak to wyglada, chyba sa jakies foty.
Dzięki wielkie!
Jaki jest najlepszy okular do 1000zł plss
Zależy do czego.
Uniwersalnie ja planuję kupić: Explore Scientific 82 STOPNIE 14 mm
Takich recek więcej!
A jaki jest najdrozszy teleskop do użytku cywilnego?
syrjusz fajnie świeci jak brylant;)
Wega też niczego sobie😊
Co znaczy, że okular jest ogólnie spoko ?
Dodawany do zestawu 25mm spokojnie wystarczy na początek. Sporo przez niego można zobaczyć. To rzadkość, żeby okular dołączany do zestawu był tak dobrej jakości.
Znam to uciekanie Jowisza.Mój Bresser systemu Newtona jest na zwykłym statywie.Przydałby się montaż astronmiczny z mikroruchami by zniwelowac obrót Ziemi.Parametry Bressera Venus to ogniskowa 700 mm i zwierciadło 76 mm szału niema ale działa.
Ile trzeba dać za teleskop żeby można było przez niego zobaczyć Andromedę tak w miarę wyraźnie a nie białą plamę ?
Kilka tysięcy dolarów proszę pana
nie wiem czy nie zapóźno ale dobson 8" który teraz kosztuje jakieś 2100-2300, można fajnie zobaczyć galaktykę andromedy i nie tylko tylko warto sobie specjalny filtr do galaktyk kupić żeby kolorki były ładniejsze :)
@@Ayotelic Co ty za głupoty wygadujesz o "kolorkach"? Z 8 cali lustra?
Przede wszystkim to pytający musi pojechać na najciemniejsze zadupie jakie ma w zasięgu, tak aby Andromedę widział bez problemu gołym okiem. A potem dopiero można się zacząć zastanawiać nad dostrzeganiem szczegółów.
Bo te wszystkie zdjęcia w internecie są bardzo ładne, ale niewiele mają wspólnego z widokiem naocznym. Kamera jest czulsza od oka, a poza tym to są zintegrowane długie ekspozycje, czyli coś czego oko nie potrafi.
Ciekawe do obserwacji są gromady kuliste, tam masz efekt - rozmyta plamka vs kulka z gwiazd (w zależności od teleskopu lepiej lub gorzej pozordzielane). No i na gwiazdach kolory widać. Troche koloru można załapać jeszcze w mgławicy w Orionie.
@@iamweasel_ jak się umie teleskop obsługiwać i regulować ostrość to się wszystko da i tak, jak obserwuje galaktyki lub mgławice to jestem na 'ciemnym zadupiu'😌
@@iamweasel_ nie mam problemu z kolorami z żadną galaktyką ani mgławicą
To jakie dwa okulary dokupic? I filtry? Mysle kupic tego dobsona 8 to bedzie moj piwrszy teleskop smartfon dodam mam samsunga s 23 ultra wyjda fotki?
Kwestia indywidualna. Ja skłaniał bym sie obecnie ku okularowi: Explore Scientific 14mm, pole widzenia 82 stopnie
@@58OsA co mozna z tego akulara zaopserowac? Ja sie nie znam ale widze ze ten okular najnowszy sprzet a filtry jakie dokupic chce opserowac tez slonce
@@denisberg5632 do słońca potrzebujesz folie nd. Odpowiednia sa w sklepach z teleskopami. Do tego można dokupić plastikowa oprawe na tube teleskopu lub zrobić samemu. Mam gdzieś film jak robiłem sam. Do słońca tą folie zakłada się na tubę teleskopu, a nie okular.
Ehhh panie ... toż to luksusy ... Ja mam Newtona 12" i mikrobalkon. Do obserwacji i chillowania na balkonie dochodzą zajęcia z gimnastyki akrobatycznej. I co do okularów to prawda taka że czym większy teleskop to i okulary droższe bo bardziej wszelkie mankamenty okularu obnaża.
Wepnij kamerkę astro w niego + korektor komy i podepnij do kompa. Instalujesz sharpcapa albo Nine i możesz próbować wspomaganego elektronicznie obserwowania. Fakt przydałby się też montaż zautomatyzowany (Dobson z Goto) i oglądasz z domu kosmos ;)
Mgławice kolorowe widać tym teleskopem? Szczerze to mam pierwsze wrażenie ze mam taki sam wygląd z lornetki na księżyc jak ty z teleskopu.
Oko ludzkie nie widzi kolorów w takich ciemnościach. Mgławice przy ciemnym niebie będzie widać jako szare plamki/chmurki. Jak chcesz by były kolorowe to musisz oglądać poprzez kamerkę astro i podpiąć do laptopa zamiast okularu
@@groundhoppingwlkp3622 czyli nawet jak bede mial teleskop za 5000zl to mgławic kolorowych nie zobacze bo rozmywają sie w ciemnej materi ?
@@zizispontan nawet takim za 50 000 zł się tego nie bardzo da zrobić przy pomocy okularu. Oko ludzkie ma czopki i pręciki. W dużym uproszczeniu czopki odpowiadają za widzenie kolorów. Jednak w słabym oświetleniu one bardzo słabo działają. Wtedy pomagają im pręciki, które umożliwiają widzenie skotopowe. Istnieje jeszcze coś takiego jak widzenie mezotopowe czyli gdy czopki zaczynają działać i umożliwiają upośledzone widzenie barw. Podejrzewam, że pod ciemnym niebem, dużym teleskopem (16 cali wzwyż) na niektórych mgławicach (Orion, Laguna) jakiś kolor może być widoczny, ale generalnie mgławice przez teleskop są szarawe. Obecnie obserwacje astronomiczne mocno idą w kierunku wspomagania się kamerkami astro, które mają dużo większą czułość niż ludzkie oko i pozwalają wyłapać dobrze kolory czy ogólnie pasma światła, którego nasze oko wcale nie postrzega (podczerwień, ultrafiolet). Nie ma się co dziwić - kamerką za 2000 zł zobaczysz dużo więcej niż analogicznym okularem za tą kwotę.
Nawet prze wielkie teleskopy nie będzie się widzieć kolorowych mgławic - bo takie są właściwości naszych oczu
@@michatarczon5057 przy ciemnym niebie na jasnych mgławicach jak w Orionie czy w Plejadach na dużej aperturze (12 cali wzwyż) kolor może się pojawić. Natomiast generalnie to widoki są w mono ;)
Na stronie media expert w wyposażeniu do teleskopu jest tylko szukacz,czy to znaczy że nie będzie okularów?
Dziwna sprawa, bo 6-calowy ma wypisane okulary, a 8-calowy nie. Najlepiej napisać do nich i się upewnić.
@@58OsA a może to dlatego że nie jest dostępny
Obecnie
Odpisali mi że wyposażenie to szukacz i adapter
Ale dziwne bo jeszcze jak patrzyłem tydzień temu to były okulary
Mógłbyś podać link do tego 6mm okularu?
deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-58-6-mm-1-25-quot
@@58OsA A podalbyś do tego co ma zoom 200x ? I czy spasuje do większego dobsona jakbym się zdecydował na większy? Np 10 czy tam 12tke
W dobsonie 8, okular 6mm zapewnia powiekszenie 200x.
Tak okulary beda pasowac takze do dobson 10 czy 12.
@@58OsA a są jakieś na 300x lub 400x czy to już się wiąże z czymś negatywnym
Obejrzyj jeszcze raz film, bo w nim wszystko wyjasniam.
Nie kupuje sie okularu powiekszajacego x razy, tylko w mm soczewki. Zaleznie do jakirgo teleskopu podepniemy, uzyskamy inna wartosc przyblizenia.
Sa okulary 4mm, a nawet widze ze 3mm, wiec teoretycznie w dobsonie 8 da sie uzyskac 400x powiekszenie. Do tego jest jeszcze soczewka barlowa ktora podwaja powiekszenie.
Jednak jakosc bedzie slabsza, a obiekt bedzie uciekal z pola widzenia blyskawicznie, wiec IMO nie warto.
Siemasz, fajny film. Dzięki. Nie chcesz może sprzedać tego kompletu? :)
Hehe. Nie na ten moment nie :)
Witam chce kupić taki .zapytam czy z niego można oglądać góry samoloty .czy trzeba inną soczewkę. Jak byś mógł odp był bym 😁🙂.pozrawiam
Mozna ale ciezko nadazyc za samolotem na dużym powiększeniu
Dzięki za odp .a krajobrazy da sie ogladac czy to jest obrucony obraz do gory.bo srzedawca tak pisze .i czy muszę dokupic to szkło 580sa z domu widzę góry poloniny
Do krajobrazów jednak lepiej rozejrzeć się za typowym teleskopem o typowej budowie (luneta). Ten się średnio nadaję, bo odwraca obraz do góry nogami i prawo-lewo, więc jest to mało komfortowe. Oczywiście można dokupować soczewki które to niwelują, ale nie wiem czy to ma sens.
@@58OsA Można w moim teleskopie Bresser Venus jest przystawka odwracajaca obraz trochę go ściemna ale widać.
Dało się oglądać takie planety jak Neptun i Pluton?
Odszukać się da, ale widoczne jak kolorowe kropki. Jest gdzieś w necie taka strona która pokazuje ile cali teleskop i jak widać poszczególne planety.
@@58OsA Dziękuję za odpowiedź. Marzy mi się taki porządny teleskop ale Narazie nie mam kasy 🤢. Obserwowałem kiedyś Jowisza i Saturna lunetą 60X jeszcze produkcji ZSRR
,obraz był bardzo dobry i ostry. Ciekaw jestem czy te współczesne lunety mają taką ostrość. Moją lunetą dało się dostrzec czerwoną plamkę na Jowiszu,co prawda była na granicy widoczności ale pasy były już wyraźne. Kolega kupił sobie lunetę 80X jednak było tam oszukane powiększenie bo porównywaliśmy obydwie i okazało się że moja jest minimalnie lepsza.
@@szalonazaba8069Siema mam nadzieję że nie późno ale Urana i Neptuna widać prawie tak jak gwiazdy a przy okularze np. 14mm widać trochę większe i mają zielonkawy i niebieski kolor😊
A czy nie lepiej kupic taki z goto I o 2 cale wiekszy?
Taki 2 całe większy i z GoTo to będzie kosztował z 7000 zł więc można, tylko nie ten zakres cenowy;)
Bardzo fajny film zwracam uwagę tylko, że masz reflektor, a nie refraktor
a jaka opinia po 3 latach użytkowania?
Bez zmian, jest ok. W teorii jest chęć na coś lepszego, żeby zobaczyć jeszcze więcej (tak to już jest w astronomii), ale studze te zapędy bo jednak wiem ze to juz duze koszta a ta zajawka aż tak mnie nie pochłonela. Lubie po prostu czasem popatrzeć przez teleskop i się zrelaksować.
Ale są okulary 1,25" i 2" które do nich pasują, jaką jest między nimi różnica w obserwacji
Głównie to różnica w dodatkach które możesz założyć.
tylko po nam teleskopy z wgranymi wizerunkami planet, robią sobie z nas jajca na każdym kroku w tym więzieniu zwanym ziemią
Można powiedzieć, że dla osoby, która chce coś zobaczyć, jedyną opcją jest Księżyc i najbliższe Ziemi planety. Reszty i tak nie zobaczy.
po co ta muzyka !?
6:11 saturn jak ładnie odbija słońce
Super też sobie kupię
szukacza nie mam dlatego muszę na czuja znajdywać obiekty xD
Czy nadaje się do obserwacji naziemnych np ptaków?
Raczej mało wygodny i obraz odwrócony więc wymagana by była dodatkowa soczewka odwracająca
Dziękuję za odpowiedź. Ważne że jest to możliwe.
Pamiętam jak chciałem go kupić, kiedy chodził na olx po 800-900zł. Pomyślałem, poczekam aż trochę stanieje... I się nie doczekałem XD
Prawda jak wszyscy się dajemy strugać? Niebywale że ten sam sprzęt po kilku latach zamiast taniec, kosztuje rzędy tysięcy więcej. Co poszło nie tak ?
1200 ogniskową ma mój teleobiektyw uzbrojony w dwa telekonwertery, a kosztował znacznie mniej…
Zapytam .czy po zakupie teleskop 8 tomp .muszę wycentrować lustra
Dobrze było by sprawdzić kolimację - sklepy raczej tego nie robią.
Poczytaj o metodzie Hammala
Z tego co wiem do rzadkości należy by świeżo zakupiony Newton miał dobrze ustawioną kolimację. Mimo wszystko trzeba się tego nauczyć prędzej czy później, bo co jakiś czas trzeba ją wykonywać.
@@vvgr409 witam chce kupić soczewkę 4mm .czy obraz nie będzie za ciemny .teleskopu 8 cal domson .poradzisz mi co 🙂
Co ty chłopie pierdzielisz z tym Barlowem , wczoraj używałem mojego ED dwucalowego x2 ogniskowa . Pięknie ostrzy w takim samym teleskopie z różnymi okularami . W połączeniu z 25 mm dawał zacny ostry jak żyleta, obraz Jowisza i Saturna wczoraj. Z tym ,że ja bardziej kupiłem go z myślą, o współpracy z moją kamerką ASI 462MC . Jedno co mnie zdziwiło , to że cena tego telepa tak poszła w górę . Ja swojego zamawiałem jeszcze za blisko 1300zł parę lat temu. Niestety jedno co wkurza w tym montażu , to ciągłe mocowanie się i przestawianie , bo o ile w 25 mm okularze jakiś czas poobserwujemy , to już w 7mm obiekty szybko uciekają i trzeba korygować . Jedyne wyjście i takie chcę poczynić , to budowa platformy paralaktycznej. A co astrofotografii , to tak nie do końca. Zdjęcia Księżyca i planet można spokojnie robić , tylko w tym celu najlepiej zakupić kamerkę. Obiekty głębokiego nieba , przy wykonaniu precyzyjnie platformy z tego, co widziałem, też jakoś daje radę . Wiadomo ,że do godzinnych naświetlań potrzebny jest montaż EQ . Ogólnie do zabawy astrofoto z bardzo dobrym rezultatem , nie potrzeba wielu tysięcy złotych. Wystarczy montaż EQ i aparat z obiektywem długoogniskowym .
Barlow ma taki problem że ciężko wyostrzyć jak używa się go z np 6 mm okularem
@@mocnyciul2174 Jakoś nie miałem problemu nawet z 4,7 mm
чудове відео
Hej co zrobić mam ten sam teleskop i jak paczę przez okular to nic nie widze a jak paczę przez szukać to widze doskonale nie wiem co mamą robić pomocy🙏🙏
Do teleskopu mozesz podlaczyc kamerę i przesłać obraz do laptopa,robiac zdjecia czy odkrywając planetoidy.
jak kupisz teleskop za 50 kola to i tak nic nie zobaczysz
Podkład muzyczny podczas prezentacji to sabotaż własnej pracy.
Prestacji?
Mi nie przeszkadza, jest dosyć cicho
Spoko
Spoczko filmik, ja kiedyś też przymierzałem się do kupna dobsona, ale ostatecznie padło na Maksutov 127 i nie żałuję decyzji, wykorzystuje go do astrofotografii, a wspomnę, że nie wydałem dużo na to by móc fotografować niebo, okulary, kamerę i różnego rodzaju pierdoły kupiłem z Chin i po podliczeniu wszystkiego naprawdę nie płaciłem dużo względem tego ile zapłaciłbym w Polsce.
Pytanie mam da się oglądac głębokie niebo gołym okiem czy potrzebny jest sprzęt do astrofotografii
@@Danielbotaklubie niektóre obiekty głębokiego nieba zobaczysz okiem przez teleskop, ale, to też zależy od wielkości tekeskopu, a wielkość = cena, ogólnie rzecz biorąc, do obserwacji głębokiego nieba najlepiej wziąść inny teleskop niż taki jak mój, mój bardziej nadaje się do planet i księżyca, jakieś obiekty głębokiego nieba da się zobaczyć, ale nie wszystkie, ale tak czy inaczej do innego teleskopu będą też potrzebne różnego rodzaju filtry i inne duperelki które nie są tanie.
Ooo dzięki za odpowiedź na początku, ja chce kupić skywatcher 150/750 eq 3-2 tylko nie chce kupować sprzętu do astrofotografii...
@@Danielbotaklubie ten teleskop który chcesz kupić jest bardzo dobry do obserwacji wizualnych oraz astrofotografii, też chciałem kiedyś go kupić, ale zdecydowałem się na Maksutov 127 bo ma małą tubę i jest zgrabniejszy pod tym względem.
Ja właśnie nie wiem czy tego dobsona 8 kupować czy własnie mak 127. Mieszkam w mieście blisko w sumie do obrzeży i mam duży taras i kawałek ogródka. Nie wiem co się lepiej sprawdzi w tych warunkach.
Jak się ten model nazywa