Тва през 88-ма със сигурност е бил голям културен шок.Напомнят ми на рейвърите около милениума.Сега когато живеем най-свободно от всякога имам чувството че сме повече културно ограничени от някога :(
Моят град. Участъкът ндк-кучкарската-южен парк ми е толкова претъпкан със спомени, че не знам накъде повече. Няма по-хубаво от това да си млад и ококорен и светът да ти е чисто нов :))))
2:48 Поздрави за този мислещ и буден младеж! Надявам се съдбата на "прехода" да е била благосклонна към него... Би било интересно да се намерят хора от тази епоха, които са споделяли пред камера възгледите си тогава, и да им се вземе интервю сега.
Този пък изглежда най-досадлив.😂 Той е от тия, които портят другите на учителите или на полицаите. И заради тези си качества няма как да се впише сред хората, по които плюе, но иначе тайно мечтае да получи уважението и приятелството им.
Търся един документален филм, подобен на този... Архивен , може би от 70-те, ставашв дума за някакъв скандал в училище и бяха показани интервюта с ученици, и учителски съвет. Оттук някъде се появи и с години го търся... Много благодаря,ако някой се сети!!!
Сладури :). Колко хубаво седят и си разговарят по между си. Всяко поколение подрастващи си има своите особености. Всяко поколение подрастващи се влияе от някакви модни за деня тенденции. И това никога не се харесва на родителите, които също са били в подобна ситуация, но при други модни тенденции. Може би ние като родители, не намираме правилният път към децата си, или въобще не го търсим. По лесно ни е да се скараме, да критикуваме, да съдим.
Интересно интервю би се получило,(ако е възможно разбира се) със същите участници сега,след почти 40 години .Кой знае,какви охлузени от живота пенсии са.
Aз издирвам един филм от 86-та, ако не се лъжа, документален, пак за младежите от това време. Журналистът пита младежите: "Кой ще работи?", а те му отговарят: "Няма да сме ние - ние ще твориме." :) :) :) Mного показателно.
Считай, че си го намерил: ua-cam.com/video/I033KhH6C2M/v-deo.html Филмът се казва "На бригада като на бригада". Създаден е през 1986 г. от Студия за научно-популярни и документални филми "Време", със съдействието на Централния бригадирски щаб (на пряко подчинение на ЦК на ДКМС, закрит считано от 01.02.1990 г.). Заснети са софийски ученици от горните класове, участници в бригада за прибиране на картофи. Култовата реплика е на 7:13 от филма, дословен цитат: "Ако не му провърви в живота на човек, сигурно ще се зароби на полето и това е. Ами вижте какво, пенсионерите ще работят - ние ще твориме, ние сме от бъдещето поколение". Част от младото поколение (част от мат'ряла, ако мога да перифразирам вожда и учителя на българския народ другаря Бойко Методиев Борисов) и сега разсъждава по този начин. Въобще, проблемите с мат'ряла не са от днес и от вчера...
Този документален филм е наличен на ua-cam.com/video/I033KhH6C2M/v-deo.html Култовата реплика е на 7:13 от клипа, който е общо 14 минути, една продукция на СНПДФ "Време" от 1986 г. Дословно израза на младежа-бригадир е следния: "Ако не му провърви в живота на човек, сигурно ше (така е в оригинала) се зароби на полето и това е. Вижте к'во, пенсионерите ше (така е в оригинала) работят, ние ше (така е в оригинала) твориме, ние сме от бъдещето поколение!" И това е още през 1986 година. Какво е сега, нека други да коментират, мен постоянно ме трият...
Същите деца като нашите днес... нищо не се променя, нищо не става по-лошо, напротив! Това е живецът! А тези хора сега са на по 40-50-60... въпросът е... ЗАЩО позволихте бунтарството у вас да умре! Къде сте! Събудете се :) Не мислете, че ви е минало времето, спираш да си това, което си чак като умреш, а някои не спират даже и тогава!!!
Да, помня вуйчо ми и неговите приятели и компанията им, бяха с около 7 години по-големи от мен...Как и за какво говореха, какво ги интересуваше, музиката която слушаха. Редовно чувам за "розовите очила" на миналото. Еми сори, ама не е вярно. Моите връстници бяха по-ограничени, но пак някак по-нормални деца. Все по-гнусно и пусто става с годините, уви.
Бунтари? Айде моля ви се. Коя година сме тук, отдавна в СССР беше почнала перестройката и нашите подражатели бяха 1/100 от смелостта на съветските. А горките даже не знаеха какво е пънк и ню уейв, да не говорим за БГ групите, които наистина бяха и си остават пълни музикални инвалиди. Прическата и малко крещене по сцената не те прави пънк.
Аз не съм съгласна. Тази нагласа на "сега е по-зле" е поголовна по нашите равнини. Работила съм в училище и имах същата нагласа - че днешните деца са по-мърляви, по-нагли, по-... зле. Но не беше така. Тези деца са будни, съвестни и разсъждават не по-зле от нас на тяхните години. Но сега са заобиколени от информация, имат повече нагледни примери, отколкото сме имали ние. Просто сега виждаме лошите неща, защото имаме интернет, който съществува и се храни от негативизъм, генериращ кликове. И в миналото е имало простотии (спомням си моите ученически години, в които 18 годишни интернати зарибяваха петокласнички, да не разказвам какви случаи е имало...) но те са стигали до по-тесен кръг, не са били обществено достояние.
Струва ми се, че ако днес някой гледа това филмче не осъзнава, че то не е излъчвано по никоя телевизия. След като е монтиран материала са го прожектирали в някой културен дом, гледан е в тесен кръг в местния кинаджийски клуб и с това ощо взето се изчерпва аудиторията му. По това време беше разрешена появата на неформалните движения под строгия контрол на ДКМС. В часът на класния ръководител подлагахме на критическо обсъждане всички тези течения и музикални залитания идващи от запад и покваряващи социалистическата ни младеж.
....брЯ! 89та бях на 15 - пък не помня такива неща...от София съм...бях с ластици, кубинки и раздърпан дънков елек, с нашивки...съответно - може да се предположи къде съм се въртял по това време...
@@BamBam-ge3tf наборче имаше, имаше. Аз учех в в 32-ро(2-ро) и всяка година имахме час, в който задължително ги обсъждахме тия работи и учителката ни очакваше да покажем колко сме умни и социално ангажирани като разкритикуваме упадъчноста на тези движения. Малко смешно щото имахме ню уейвъри и метъли и какво ли не в класа но.
Могат да се бунтуват затворници(образно казано), а хора които могат да отидат за час - два до където си искат в Европа и за малко повече до други части на света, защо да се бунтуват. Свободния, сития, презадоволения, а сега и вечно забил поглед в зомбифона за какво да се бунтува.
Прекрасно време.кой каквото ще да казва и децата ми бяха там после минаха музикантите на синьото кафе ,на кристал.това беше прекрасна младеж.новото врему унещожи всичко ,създаде наркоманите от тях се печели
Уууууу, Това филмче е мнооого зле!!! Направи е трагично! Ако това бяха хората, които са ходели на " Краеай" в ония години, честно казано НИКОГА немаше да стъпа там, а ка то си спомням съм потрошил там доста време... Просто семпъла е подбран много зле... Имаше в края на 80- те едно предаване по БНТ "Час по Всичко" , за тея които помнят, мацката там правеше доста по Добър подбор - идваше да ни снима по Графа , Попа и Синьото, Ама некой требва да се разрови в АРХИВА на БНТ. ....
Така и не разбрах защо са носили значки на Ленин, все едно е основател на Уейв течението ? Но поне беше страхотна музиката по онова време, а сега е само зрелище тип евровизия
Поне метълите не са носели значки на болшевиките, да по едно време се носеха значки на Горбачов при метълите, но Ленин не. Просто много младежи виждаха в Горбачов пътя към запада и свободата от комунизма. Поне аз така мислех тогава и ето сега милиони живеем на запад и аз включително.
Само дето повечето отговарят на голяма част от въпросите, зададени от журналистката, доста шаблонно, мъчейки си да си припомнят нещо от соц идеализма, дето им е бил набиван в главите от учители, родители и общество, за да излязат все пак донякъде, порядъчни. Нали ще ги дават по телевизията и трябва да посмегчат голяма част от вижданията си и да ги представят в що-годе приемлив вид. Имало е и позьори, имало е и такива с повече акъл, но с еднакви стремежи към себеизразяване и утвърждаване, което ги е обединявало.
Според Васил Гюров: ua-cam.com/video/Ws7KEbKX3rU/v-deo.html "Монтето" се е намирало в НДК (Народен дворец на културата "Людмила Живкова"), но той не го помни (аз също). Според него това е било преди епохата на "Кравай" и "Синьото". Възможно е обаче той да греши, защото си спомням, че НДК го откриха през 1981 г., за 1300 - годишнината на България, а Васил Гюров казва за "Монтето", че е някъде от 70-те (години на 20 век). Ако се приложи логиката на съкращенията, възможно е да се касае за "Монтето" като вариант на "Монтанезиум". Такъв ресторант има в Михайловград (сега Монтана, Монтанезиум по времето на имперетор Траян) и всички го наричат "Монтето". За друго не се сещам...
Тва през 88-ма със сигурност е бил голям културен шок.Напомнят ми на рейвърите около милениума.Сега когато живеем най-свободно от всякога имам чувството че сме повече културно ограничени от някога :(
Правилна реч,израз и мисъл❤ бяха добри и интересни времена❤
Моят град. Участъкът ндк-кучкарската-южен парк ми е толкова претъпкан със спомени, че не знам накъде повече. Няма по-хубаво от това да си млад и ококорен и светът да ти е чисто нов :))))
Начинът им на изказване...Леле! Правилният им говор!
2:48 Поздрави за този мислещ и буден младеж! Надявам се съдбата на "прехода" да е била благосклонна към него... Би било интересно да се намерят хора от тази епоха, които са споделяли пред камера възгледите си тогава, и да им се вземе интервю сега.
Този пък изглежда най-досадлив.😂
Той е от тия, които портят другите на учителите или на полицаите. И заради тези си качества няма как да се впише сред хората, по които плюе, но иначе тайно мечтае да получи уважението и приятелството им.
Искам да ги видя сега...
И аз
Потресаващо е...много добре разбират нещата, но не могат да говорят.
Търся един документален филм, подобен на този... Архивен , може би от 70-те, ставашв дума за някакъв скандал в училище и бяха показани интервюта с ученици, и учителски съвет. Оттук някъде се появи и с години го търся... Много благодаря,ако някой се сети!!!
ua-cam.com/video/c5cC2W8ehS8/v-deo.html
Сладури :). Колко хубаво седят и си разговарят по между си.
Всяко поколение подрастващи си има своите особености. Всяко поколение подрастващи се влияе от някакви модни за деня тенденции. И това никога не се харесва на родителите, които също са били в подобна ситуация, но при други модни тенденции. Може би ние като родители, не намираме правилният път към децата си, или въобще не го търсим. По лесно ни е да се скараме, да критикуваме, да съдим.
И се друсат. Сборище на наркоманчета.
Спомням си разбира се. Искам си Кравай обратно.
Много Сладко!
Колко правилно говорят!! Сравнете ги със сегашните на тяхната възраст, че и с по-възрастни
А това са хулиганите 😅
Кравай... и много сме и живи сме
Интересно интервю би се получило,(ако е възможно разбира се) със същите участници сега,след почти 40 години .Кой знае,какви охлузени от живота пенсии са.
Aз издирвам един филм от 86-та, ако не се лъжа, документален, пак за младежите от това време. Журналистът пита младежите: "Кой ще работи?", а те му отговарят: "Няма да сме ние - ние ще твориме." :) :) :) Mного показателно.
aaa spodeli mi ako go otkriesh
Считай, че си го намерил: ua-cam.com/video/I033KhH6C2M/v-deo.html
Филмът се казва "На бригада като на бригада". Създаден е през 1986 г. от Студия за научно-популярни и документални филми "Време", със съдействието на Централния бригадирски щаб (на пряко подчинение на ЦК на ДКМС, закрит считано от 01.02.1990 г.). Заснети са софийски ученици от горните класове, участници в бригада за прибиране на картофи. Култовата реплика е на 7:13 от филма, дословен цитат: "Ако не му провърви в живота на човек, сигурно ще се зароби на полето и това е. Ами вижте какво, пенсионерите ще работят - ние ще твориме, ние сме от бъдещето поколение". Част от младото поколение (част от мат'ряла, ако мога да перифразирам вожда и учителя на българския народ другаря Бойко Методиев Борисов) и сега разсъждава по този начин. Въобще, проблемите с мат'ряла не са от днес и от вчера...
Този документален филм е наличен на ua-cam.com/video/I033KhH6C2M/v-deo.html
Култовата реплика е на 7:13 от клипа, който е общо 14 минути, една продукция на СНПДФ "Време" от 1986 г. Дословно израза на младежа-бригадир е следния: "Ако не му провърви в живота на човек, сигурно ше (така е в оригинала) се зароби на полето и това е. Вижте к'во, пенсионерите ше (така е в оригинала) работят, ние ше (така е в оригинала) твориме, ние сме от бъдещето поколение!" И това е още през 1986 година. Какво е сега, нека други да коментират, мен постоянно ме трият...
Същите деца като нашите днес... нищо не се променя, нищо не става по-лошо, напротив! Това е живецът!
А тези хора сега са на по 40-50-60... въпросът е... ЗАЩО позволихте бунтарството у вас да умре! Къде сте! Събудете се :) Не мислете, че ви е минало времето, спираш да си това, което си чак като умреш, а някои не спират даже и тогава!!!
Не са същите. Тези от филма правят впечатление на по-духовни и интелигентни, хора с дълбочина. Не го казвам от носталгия, тогава съм бил на 4 години.
Такива бяха, аз съм бил на 13 г. тогава и помня, че младежите бяха на доста по-смислено ниво, отколкото е нивото на днешните.
Да, помня вуйчо ми и неговите приятели и компанията им, бяха с около 7 години по-големи от мен...Как и за какво говореха, какво ги интересуваше, музиката която слушаха.
Редовно чувам за "розовите очила" на миналото. Еми сори, ама не е вярно. Моите връстници бяха по-ограничени, но пак някак по-нормални деца. Все по-гнусно и пусто става с годините, уви.
Бунтари? Айде моля ви се. Коя година сме тук, отдавна в СССР беше почнала перестройката и нашите подражатели бяха 1/100 от смелостта на съветските. А горките даже не знаеха какво е пънк и ню уейв, да не говорим за БГ групите, които наистина бяха и си остават пълни музикални инвалиди. Прическата и малко крещене по сцената не те прави пънк.
Аз не съм съгласна. Тази нагласа на "сега е по-зле" е поголовна по нашите равнини. Работила съм в училище и имах същата нагласа - че днешните деца са по-мърляви, по-нагли, по-... зле. Но не беше така. Тези деца са будни, съвестни и разсъждават не по-зле от нас на тяхните години. Но сега са заобиколени от информация, имат повече нагледни примери, отколкото сме имали ние. Просто сега виждаме лошите неща, защото имаме интернет, който съществува и се храни от негативизъм, генериращ кликове. И в миналото е имало простотии (спомням си моите ученически години, в които 18 годишни интернати зарибяваха петокласнички, да не разказвам какви случаи е имало...) но те са стигали до по-тесен кръг, не са били обществено достояние.
Струва ми се, че ако днес някой гледа това филмче не осъзнава, че то не е излъчвано по никоя телевизия. След като е монтиран материала са го прожектирали в някой културен дом, гледан е в тесен кръг в местния кинаджийски клуб и с това ощо взето се изчерпва аудиторията му.
По това време беше разрешена появата на неформалните движения под строгия контрол на ДКМС. В часът на класния ръководител подлагахме на критическо обсъждане всички тези течения и музикални залитания идващи от запад и покваряващи социалистическата ни младеж.
....брЯ! 89та бях на 15 - пък не помня такива неща...от София съм...бях с ластици, кубинки и раздърпан дънков елек, с нашивки...съответно - може да се предположи къде съм се въртял по това време...
@@BamBam-ge3tf наборче имаше, имаше. Аз учех в в 32-ро(2-ро) и всяка година имахме час, в който задължително ги обсъждахме тия работи и учителката ни очакваше да покажем колко сме умни и социално ангажирани като разкритикуваме упадъчноста на тези движения. Малко смешно щото имахме ню уейвъри и метъли и какво ли не в класа но.
Пънка води до разруха виждал съм ги 90 пънковете дишаха разни лепила...
И са били много прави в училище, да стоим далеч от тези безсмислици.
И след няколко години дойдоха мутрите. Съвсем близо до Кравай се намира Магурата, където едни други хора се събораха по същото време.
Къде са сега младите бунтари СЕГА? ЗАЩОТО НИЕ ЖИВЯХМЕ ПРИ ТОТАЛИТАРНИЯ РЕЖИМ И БЯ ХМЕ СВОБОДНИ ПО ДУХ
днеска младите бунтари са джандарите🤯
Могат да се бунтуват затворници(образно казано), а хора които могат да отидат за час - два до където си искат в Европа и за малко повече до други части на света, защо да се бунтуват. Свободния, сития, презадоволения, а сега и вечно забил поглед в зомбифона за какво да се бунтува.
Прекрасно време.кой каквото ще да казва и децата ми бяха там после минаха музикантите на синьото кафе ,на кристал.това беше прекрасна младеж.новото врему унещожи всичко ,създаде наркоманите от тях се печели
Уууууу, Това филмче е мнооого зле!!! Направи е трагично!
Ако това бяха хората, които са ходели на " Краеай" в ония години, честно казано НИКОГА немаше да стъпа там, а ка то си спомням съм потрошил там доста време...
Просто семпъла е подбран много зле...
Имаше в края на 80- те едно предаване по БНТ "Час по Всичко" , за тея които помнят, мацката там правеше доста по Добър подбор - идваше да ни снима по Графа , Попа и Синьото,
Ама некой требва да се разрови в АРХИВА на БНТ. ....
14:55 The Cure Lovecats
няма.нито.един.от.младежите.с.наднормено.тегло
Така и не разбрах защо са носили значки на Ленин, все едно е основател на Уейв течението ? Но поне беше страхотна музиката по онова време, а сега е само зрелище тип евровизия
Поне метълите не са носели значки на болшевиките, да по едно време се носеха значки на Горбачов при метълите, но Ленин не. Просто много младежи виждаха в Горбачов пътя към запада и свободата от комунизма. Поне аз така мислех тогава и ето сега милиони живеем на запад и аз включително.
Само дето повечето отговарят на голяма част от въпросите, зададени от журналистката, доста шаблонно, мъчейки си да си припомнят нещо от соц идеализма, дето им е бил набиван в главите от учители, родители и общество, за да излязат все пак донякъде, порядъчни. Нали ще ги дават по телевизията и трябва да посмегчат голяма част от вижданията си и да ги представят в що-годе приемлив вид. Имало е и позьори, имало е и такива с повече акъл, но с еднакви стремежи към себеизразяване и утвърждаване, което ги е обединявало.
Те подражават на различни културни образци, за които у нас малко се говори
Днешните пикочи ти говорят на: Ко стаа а брат!
кое е парчета в началото на филма?
Кале?
И аз това търся ако сте разбрали моля ви кажете
@@pisnami6497Роман - Нова Генерация
някой може да ми обясни кои бяха фризьорите, сашовците и други величия от Кравай и Синьото от онова време?
Бях малак ама съм чувал за фризьорите....един от нашите по големи от хаджито беше шамарил единия ама не си спомням кой от двамата...
Някой да знае кой е човека от 1:17?
Ейси :D
Момчето стана ли писател?
От 18:15
АС? Той винаги си е бил писател, но не знам да е издаван.
Published on Feb 25, 2017 @240p?!
Alex Kirkov Бе много си зле.. Тва е снимано през 80те..
xFatalFantasy Това не пречи файлът да бъде качен с по - високо качество. Оценявам критиката ;)
Къде е било място наречено "Монтото"?
Според Васил Гюров: ua-cam.com/video/Ws7KEbKX3rU/v-deo.html
"Монтето" се е намирало в НДК (Народен дворец на културата "Людмила Живкова"), но той не го помни (аз също). Според него това е било преди епохата на "Кравай" и "Синьото". Възможно е обаче той да греши, защото си спомням, че НДК го откриха през 1981 г., за 1300 - годишнината на България, а Васил Гюров казва за "Монтето", че е някъде от 70-те (години на 20 век).
Ако се приложи логиката на съкращенията, възможно е да се касае за "Монтето" като вариант на "Монтанезиум". Такъв ресторант има в Михайловград (сега Монтана, Монтанезиум по времето на имперетор Траян) и всички го наричат "Монтето". За друго не се сещам...
²⁰2¹... Точно преди 2022... Да ви имам проблемите! П.С. Аз съм бил на 8 години тогава...
Само да питам как се казва песента от интрото?
Нещо на Нова Генерация ще да е, и аз я търся...
@@sladkiihleb6195 Нова Генерация - Роман :)
@@ellynikolova5872 благодарско :))
КПСС БКП😂😂😂
Това е времето малко преди да се появят мутрите
Първите клиенти на Арабите през 90 години......
Вопиюща соц безперспективност.
Общо взето деца с проблеми