SPECIJALNI REZERVAT PRIRODE "LUDAŠKO JEZERO" │ Zavod za zaštitu prirode Srbije

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 жов 2024
  • Specijalni rezervat prirode „Ludaško jezero“ obuhvata samo jezero i obalu uz naselja Šurjak, Hadukovo i Nosa. Pored očuvanih prirodnih vrednosti (brojne ptičije i biljne vrste tipične za barsko-močvarne ekosisteme), ima i očuvane kulturne vrednosti (arheološka nalazišta, seoska crkvena arhitektura, tradicionalni zanati). Lepota pejzaža jezera sa visokim tršćacima je posebna vrednost ovog Rezervata.
    To je kompleks vlažnih staništa koji sadrži otvorene vodene površine jezera, tršćake, i razne vrste travnih zajednica u okruženju (vlažne, stepske i slatinske livade). Stepsko jezero Ludaš, veličine 328 ha je jedinstveno u Srbiji. Njegovo plitko korito formirano je radom vetrova na dodiru peščare i lesne zaravni. Različiti tipovi zemljišta i blizine podzemne vode, formiraju predeo mozaičkog tipa, velike biološke raznovrsnosti unutar malog područja.
    Ludaško jezero bilo je regionalno poznato po bogatoj fauni ptica već u prošlom veku. Danas je važan lokalitet za odmor i ishranu na istočnom migracionom putu ptica. Redovno istraživanje (stanica za prstenovanje) organizuje se od 1985. godine. Pored ptičjeg sveta među retkosti područja ubrajaju se i druge životinje, kao vidra, kornjače, retke vrste insekata, ali su prisutne i retke vrste biljaka (npr. močvarne orhideje), koje se navode u Crvenoj knjizi flore Srbije i zaštićene su zakonom.
    Specijalni rezervat prirode „Ludaško jezero“ formiran je 1994. godine, ali je deo jezera bio pod zaštitom još od 1955. godine. Od 2006. godine Rezervat obuhvata površinu od 846 ha plus 2002 ha zaštitne zone. Pripada I kategoriji zaštite, od izuzetnog nacionalnog značaja. Rezervat ima i međunarodni značaj. Jezero Ludaš je još 1977. godine uvršteno na spisak Ramsarskih područja (međunarnodno značajna vlažna područja).
    Okolina jezera naseljavana je još u kameno doba, o čemu svedoče arheološka nalazišta na istočnoj obali kod Nose, a zatim i u raznim istorijskim periodima. Današnji stanovnici okolnih naselja potiču od doseljenika iz 18. veka iz okoline današnjeg Segedina.
    Oko jezera postoje još stari salaši sa očuvanom tradicionalnom gradnjom, trščanim krovovima, pomoćnim zgradama od pletera i blata i ponekom starom alatkom. Katolička crkva i Parohija na Ludaškom šoru se takođe smatraju vrednim kulturnim spomenicima. Ovaj salašarski šor pored zapadne obale jezera je najstarije naselje na ovom području. Prvi pisani podatak o njemu potiče iz 1335. godine. Naviju istoriju naselja Ludaš/Šupljak beležimo od sredine 18. veka kada su se baštovani iz okoline Segedina 1750. godine nastanili pored jezera. Krajem 19. veka pustara Ludaš imala je 4000 žitelja.
    Produkcija: Zavod za zaštitu prirode Srbije
    Video: / jelenaravi
    Montaža: / jelenaravi
    Naslovna fotografija: / jelenaravi
    Godina: 2024.
    → Subscribe: / @zzpsrbije
    → Pratite nas:
    WEB: zzps.rs/
    FB: / zavodzazastituprirodes...
    Instagram: www.instagram....
    LinkedIn: / 100998140
    Zabranjeno je svako kopiranje i preuzimanje, u delovima ili u celosti, bez odobrenja "Zavoda za zaštitu prirode Srbije" koji je vlasnik materijala.
    #zzps #incs #zastitaprirode #natureprotection #naturelovers #srbija #serbia

КОМЕНТАРІ •