Ile Potrzeba Pieniędzy Aby Żyć z Dywidend?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 чер 2023
  • Inwestowanie dywidendowe wiąże się z pytaniem ile trzeba mieć pieniędzy aby przejść na dywidendową emeryturę. Jaka kwota jest potrzebna aby otrzymywać 2000 pln miesięcznie z dywidend. Inwestowanie dywidendowe. Jak inwestować? Inwestowanie dywidendowe jest proste. Dywidenda. Dywidendy. Dywidenda co to? Dywidenda czy się opłaca? Inwestowanie dla początkujących. Inwestowanie małych kwot. Inwestowanie jest proste. Jak inwestować w dywidendy. Dywidenda 2023. Dywidenda 2024. Dywidendy jak zacząć? Dywidendy z akcji. Dywidendy 2023. Dywidendy 2024. Dywidenda jak zacząć? Dywidendy jak zacząć? Jak zarabiać na dywidendzie? Dywidenda dochód pasywny? Jak zarabiać na dywidendach? Dywidendy dochód pasywny. Wypłata w dywidendzie. Ile potrzebujesz pieniędzy, żeby wyżyć z dywidendy? Ile potrzebujesz pieniędzy żeby wyżyć z dywidend? Ile Potrzeba Pieniędzy Aby Żyć z Dywidend? Ile Potrzeba Pieniędzy Aby Żyć z Dywidendy? Jaki potrzeba kapitał aby wyrównać przeciętne polskie wynagrodzenie w dywidendach? Jaki potrzeba kapitał aby wyrównać przeciętne polskie wynagrodzenie w dywidendzie. Wynagrodzenie w dywidendzie. Wynagrodzenie w dywidendach. Portfel dywidendowy. Portfel dywidendowy inwestora. Portfel dywidendowy USA. Portfel dywidendowy GPW. Portfel dywidendowy Polska. Inwestor dywidendowy. Dywidendowi arystokraci. Dywidendowy arystokrata. Spółki dywidendowi arystokraci. Dywidendowi arystokraci Polska. Dywidendowi arystokraci USA
    Nagranie jest częścią playlisty Inwestowanie Dla Początkujących: • Inwestowanie dla począ...
    ☕ Jeżeli chciałbyś wesprzeć mój kanał lub docenić moją pracę, możesz postawić mi kawę korzystając z tego linka: tinyurl.com/KupKawe
    ✅ newsletter: www.gieldowefundamenty.pl/
    ✅ twitter: / bartekszyma
    ✅ blog: usstocks.pl/
    ✅ fb: / usstocksvip
    Zastrzeżenie - treść powyższego materiału analitycznego jest wyłącznie subiektywną opinią autora i nie stanowi „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu przepisów art. 3 ust. 1 pkt 35) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz.U.UE.L.2014.173.1 z dnia 2014.06.12) ani „informacji rekomendującej” w rozumieniu ww. przepisów, jak również nie stanowi jakiejkolwiek oferty instrumentów finansowych. Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie lektury treści publikowanych w ramach niniejszego projektu. Należy pamiętać, że informacje i badania oparte o historyczne dane lub wyniki nie gwarantują zysków w przyszłości.
    Pozostałe materiały o inwestowaniu dywidendowym:
    • Dywidendowa Droga : St...
    • Dywidendowa Droga: Pod...
    • Dywidendowa Droga: Psy...

КОМЕНТАРІ • 140

  • @BartekSzyma
    @BartekSzyma  9 місяців тому +2

    Najlepsze konto na start: link-pso.xtb.com/pso/dZs34
    Zero prowizji za zakup akcji (do 100k euro obrotu miesięcznie) u brokera regulowanego w Polsce

  • @Kwazaz
    @Kwazaz Рік тому +27

    Też chciałbym posłuchać więcej o dywidendzie na dźwigni albo REITach na dźwigni

  • @filemonek123
    @filemonek123 Рік тому +39

    Dywindenda na dzwigni to interesujacy temat!

    • @wjd2339
      @wjd2339 10 місяців тому +1

      Ktoś zarobi, ale mniejszość. Większość prędzej straci. Na tym polega ta dźwignia.

  • @akow5749
    @akow5749 Рік тому +20

    Jestem sceptyczny co do dźwigni w inwestowaniu dywidendowym, ale zainteresowałeś mnie. Czekam na materiał

  • @InnocentGiraffe-xi2kh
    @InnocentGiraffe-xi2kh 4 місяці тому +43

    Dobry film, jestem nowy w świecie inwestycji, dużo słyszałem o kryptowalutach, giełdzie i innych rodzajach inwestycji i byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mógł mi pomóc zacząć inwestować, aby zwiększyć swoje dochody

    • @user-sc1ht9qs4l
      @user-sc1ht9qs4l 4 місяці тому

      Wszystko czego potrzebujesz to mentor

    • @BrielleHamilton
      @BrielleHamilton 4 місяці тому

      Masz rację, wystarczy mentor, który doradzi Ci w sprawie inwestycji.

    • @InnocentGiraffe-xi2kh
      @InnocentGiraffe-xi2kh 4 місяці тому

      Byłbym zachwycony, gdybyś mógł polecić zaufanego profesjonalnego mentora. Dzięki

    • @user-hj9in6bm1v
      @user-hj9in6bm1v 4 місяці тому

      Jeśli chcesz na tym dobrze zarobić, skorzystaj z usług profesjonalisty takiego jak Catherine.

    • @user-sc1ht9qs4l
      @user-sc1ht9qs4l 4 місяці тому

      Jest naprawdę niesamowita, pomogła odzyskać wszystko, co straciłem, próbując sprzedać siebie

  • @magdrak
    @magdrak 9 місяців тому

    Ciekawy materiał. Łatwy do wprowadzania w życie

  • @marekgawron6
    @marekgawron6 Рік тому

    Ciekawe podejście do inwestowania. Dla cierpliwych. Dziękuje za materiał. Pozdrawiam.😊

  • @tomaszrojek2745
    @tomaszrojek2745 Рік тому +1

    Z chęcią zobaczę film o dywidendach na dźwigni!

  • @MojeIKE
    @MojeIKE Рік тому +1

    Świetny materiał. Wciąż mało tak jakościowych treści na you tube. Dziękuję.

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      Dzięki, staram się żeby było interesujące i wartościowe merytorycznie!

  • @ppxyz
    @ppxyz Рік тому +1

    Temat dźwigni zdecydowanie ciekawy!!

  • @janosikkowalski1376
    @janosikkowalski1376 Рік тому

    Super👍

  • @witoldsienski1709
    @witoldsienski1709 Рік тому +5

    Przy tak długich okresach uważam że warto uwzględnić inflację tak żeby znać faktyczną wartość portfela i dywidend po pełnym okresie. Materiał jak zwykle ciekawy. Pozdrawiam

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +3

      Z inflacją jest ten problem, że ciężką ją prognozować. Poza tym możemy dorzucić do portfela czynnik antyinflacyjny i indeksować nasze coroczne wpłaty, wtedy nasze ostateczne 6k miesięcznie będzie dużo wyższe lub inaczej - będzie bardzo zbliżone siłą nabywczą do dzisiejszych 6k :)

    • @ExtraChuje
      @ExtraChuje Рік тому +7

      @@BartekSzyma indeksowanie wpłat ma sens tylko gdy nasze zarobki są indeksowane.
      Nic do Ciebie nie mam, subuje ten kanał kilka miesięcy, ale sądzę że wielu zdroworozsądkowo myślących ludzi z kalkulatorem w ręku szybko oceniło, że lepiej dać sobie spokój;)
      Czekanie ponad półtorej dekady, by mieć 6k z prawie 3mln kapitału...
      A ilu pomyśli "poczekam jeszcze rok" potem jeszcze rok. Nie kupię nowego samochodu - poczekam jeszcze rok. Dzieci na kolonie? E tam, za rok też są wakacje. A wszystko by w wieku 70 lat, na rok przed śmiercią zarabiać pasywnie 12k, warte dzisiejsze 4k, czyli coś pomiędzy minimalna, a średnią krajową:)
      Przy czym zakładasz że dywidendy będą rosły, nic nie zbankrutuje, a warto mieć na uwadze,że jesteśmy na skraju kolejnej rewolucji przemysłowej.

    • @ohnekommentar7454
      @ohnekommentar7454 Рік тому +1

      ​@@BartekSzyma Zabrzmi to jak truizm, ale ogólnie problemem jest prognozowanie wszystkiego co będzie w przyszłości - a zatem nie tylko inflacji, ale również zwrotu z SP500. Jeśli na potrzeby porównania uśredniamy zwrot z SP500 (9 - 10%), to to samo można w sumie zrobić z inflacja w USA, która oscylowała w granicach 3 - 4%, zależnie od przyjętego okresu. No i były też takie okresy, jak lata ’70, kiedy indeks SP500 rósł rok do roku sporo poniżej średniej wieloletniej (a inflacja na odwrót), więc jak weszliśmy w niewłaściwym czasie, to mamy pecha, bo realny zwrot będzie niższy niż założony w scenariuszu.

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      @ohnekommentar7454 jasne, że wszystkiego się nie przewidzi. Ale sam fakt, że wchodzimy przez wiele lat de facto uśredniając nasze ceny zakupu powoduje, ze przynajmniej po części mitygujemy to ryzyko. Możemy też uznać, że co roku inwestujemy 2k powiększone o wskaźnik inflacji i wtedy prognozowane 6k miesięcznie po X latach będzie circa równe dzisiejszej wartości nabywczej 6k. Czyli zachowamy siłę nabywczą.
      A prognozowanie zwrotów z akcji jest de facto niekorzystne z punktu widzenia wyników, jakie prezentuję. Innymi słowy - gdybym założył brak wzrostu cen akcji w czasie, to potencjalna "dywidendowa emerytura" nastąpiłaby znacząco szybciej. Zobacz, że w nagraniu końcowa wartość portfela jest nieistotna i nie poddaję jej analizie. A prognozując wzrost cen akcji zakładam, że moje dywidendy będą reinwestowane po "gorszych" kursach, co spowolni osiągnięcie założonych celów.

  • @coolz78
    @coolz78 Рік тому

    Ja też chętnie posłucham o dywidendach na dźwigni

  • @user-ok5vd6ul3z
    @user-ok5vd6ul3z 4 місяці тому

    Czekam na nagranie o dzwigni ;)

  • @janosikkowalski1376
    @janosikkowalski1376 Рік тому +4

    Czekam na materiał o dźwigni 💪😎

  • @towkukus
    @towkukus Рік тому

    Bardzo fajna analiza ale brakuje ostatecznego podliczenia dla każdego wyniku czyli ile takie środki są warte po iluś tam latach biorąc pod uwagę INFLACJĘ. Pozdrawiam i polecam inwestować we wszystko oprócz papieru.

  • @barbaras.6321
    @barbaras.6321 3 місяці тому

    Ja również poproszę materiał o wykorzystaniu dźwigni

  • @slimmy1313
    @slimmy1313 Рік тому +1

    Fajny materiał, w dobrą stronę idziesz. Tak, bardzo poproszę o materiał o inwestowaniu dywidendowym w oparciu o dźwignię. Uważam, że w inwestowaniu w nieruchomości wspomaganie się dźwignią (kredytem) jest bardzo powszechne, a na rynkach jakoś każdy się tego strasznie boi. Sam zastanawiam się, dlaczego mamy (ja częściowo też) takie podejście.

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      Ja mam w ogóle wrażenie, że w Polsce nieruchomości są dużo bardziej popularne i akceptowane jako sposób na inwestycje, niż giełda. A co do samej dźwigni - biorąc pod uwagę, jakie warunki oferują polskie DMy, to się nie dziwię, że ludzie nie są zbyt zainteresowani. Z drugiej strony kapitał obcy jest tym najtańszym ekonomicznie, więc czasem żal nie skorzystać.

    • @krzysztofhetman4483
      @krzysztofhetman4483 Рік тому +1

      W nieruchomościach jest mniejsza zmienność, więc większą chęć do dźwigni na nieruchomościach mogę zrozumieć. Za to kompletnie nie rozumiem samego pociągu do nieruchomości.

  • @grzegorz8017
    @grzegorz8017 Рік тому +1

    Dividend irrelevance theory is a financial concept that states that the value of a company is determined by its earnings and investment decisions, not by its dividend policy. According to this theory, investors are indifferent to whether they receive dividends or capital gains, as long as the total return is the same.

  • @marcing5434
    @marcing5434 Рік тому +2

    Super materiał i też już czekam na kolejny o dźwigni dywidendowej.
    Czy można jakoś zdobyć kalkulator użyty przez Ciebie w filmie? Stworzyłem podobny ale chętnie porównam wyniki / metodologię wyliczania niektórych wartości.
    Dzięki!

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +2

      Dzięki za dobre słowo. Na nagraniu korzystałem z tego narzędzia: www.marketbeat.com/dividends/calculator/ ale przekopiowałem do excela żeby usunąć style i formatowanie liczb

  • @Gexsi0
    @Gexsi0 Рік тому

    Dziękuję za materiał. Szkoda, że materiał skupia się na kapitale początkowym 100k. Nie wszyscy zaczynają inwestować z takimi kwotami. Bardzo proszę o materiał na temat dźwigni, sam się nad tym zastanawiam.

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому

      To prawda, że 100k na początek to całkiem dobry start. Niestety jakieś założenia trzeba przyjąć chociaż nie będą odpowiednie dla każdego zainteresowanego :)

  • @arturj.1649
    @arturj.1649 Рік тому +1

    Dziękuję za materiał. W inwestowaniu w akcje ja osobiście nie przejmuje się inflacja bo dobra spółka wzrost cen i tak przełoży na klientów a w efekcie zwiększy dywidendę powyżej inflacji. Będę adwokatem diabła. Standardowy Kowalski nie inwestuje na giełdzie a o wpłatach rzędu 2000 PLN co miesiąc może pomarzyć. Bardziej trafny będzie poziom 200zl na miesiąc i tutaj zaczynają się schody jak chce się z dywidend osiągnąć niezależność finansową czas wydłuża się znacznie i zahacza na czas po śmierci. Fajnie byłoby zrobić analizę dla takich drobnych ciułaczy jak ja. Ale i tak dziękuję za materiał. Pozdrawiam

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      Tutaj jest bardzo prosta piłka :) Średnio trzeba ok 8-15 lat na to aby portfel generował tyle ile było do niego wpłacane i drugie tyle aby tą kwotę potroić. Im więcej zainwestujesz na spadającym rynku w pierwszych latach inwestycji, tym szybciej dojdziesz do celu. Oczywiście poza wypłatą samych dywidend, dodatkowo warto pamiętać, że w tym czasie portfel urośnie i można sobie dodatkowo "suplementować" swój dochód sprzedając kawałek akcji

    • @arturj.1649
      @arturj.1649 Рік тому

      @@BartekSzyma ja podwoilem portfel w czasie pandemii na polskich akcjach z WIG 20. To pozwoliło na swego rodzaju booster teraz generuje średnio 6,5% yieldu, to akcje, jeszcze są obligacje gdzie obecnie yield zbliżony jest do 10% a same portfele mają 16 lat. Przypomina to trochę gre w szachy, gdzie muszę kombinować, by osiągnąć cel. Więc startowka jest, gorzej wygląda dopłacanie przy 2 dzieci i przeciętnym dochodzie, gdzie druga osoba musi siedzieć i pilnować najmłodszej pociechy. No ale dzieci to też inwestycja, najważniejsza inwestycja, bo to takie zabezpieczenie na starość 😁 jeszcze dobije TD Bank a potem będę dokupywał Twoje rekomendacje w każdym razie inwestowanie dywidendowe jest dużo spokojniejsze i bardziej przewidywalne od spekulacji. Na pewno kupię także carriage services bo podoba mi się ten rodzaj biznesu. Pozdrawiam

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      Jedno zastrzeżenie - ja nie rekomenduję, bo nie mogę tego robić. Analizy, które sporządzam są moim spojrzeniem na spółkę i należy je traktować jako wstęp do własnej analizy!
      Dzieciaki, to zdecydowanie spory koszt. Szczególnie w dzisiejszych czasach, ale niektórych rzeczy nie da się przeliczyć na pieniądze :)
      A co do samego portfela - dobrze wykorzystana bessa, to zawsze olbrzymie błogosławieństwo dla finansów :)

    • @patryknazwisko3124
      @patryknazwisko3124 9 місяців тому

      @@arturj.1649 Może mi powiesz jak dziecko zabezpieczy ciebie na starość?

    • @arturj.1649
      @arturj.1649 9 місяців тому

      @@patryknazwisko3124 rodzina sobie pomaga a moje dzieci są ze mną zżyte.

  • @TheArtes7
    @TheArtes7 7 місяців тому

    Odcinek o dźwigniach.... o ye!

  • @KamilSumien
    @KamilSumien Рік тому +2

    No to czekamy na film o dźwigni na dywidendy 😎 Chociaż ja tego nie widzę, kredyty na zakup papierów wartościowych są na okres do 12 miesięcy, nie da się tego spłacić w tak krótkim czasie chyba, że kupię na dołku Covidowym

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому

      W IB kredyt na zakup działa tak, jak debet na rachunku bankowym. Do określonego % aktywów bierzesz ile chcesz i kiedy chcesz bez dodatkowych prowizji i spłacasz kiedy chcesz, a dokładnie każdy wpływ na konto spłaca debet. To jest ultra elastyczne rozwiązanie i do tego koszty są poniżej kosztów hipoteki.

    • @fastthinker2586
      @fastthinker2586 Рік тому +2

      @@BartekSzyma Prosimy o film na ten temat ;)

    • @kattungekerstin8270
      @kattungekerstin8270 Рік тому +1

      ​@@BartekSzymabrzmi bardzo ciekawie, prosimy o tutorial 😊

  • @PeriMCS
    @PeriMCS Рік тому +1

    Poproszę o dźwigni. Cały czas lekko obawiam się konta margin w IB

  • @micha2720
    @micha2720 11 місяців тому

    Nie wiem jak dojść do wartości z 3 kolumny, dlaczego stopa dywidendy od 3 do ostatniego wiersza jest taka a nie inna skoro 3,16% po wzroście o 9% to 3,44%. Nie wiem też skąd wartości z 5 kolumny.

  • @michamicha3200
    @michamicha3200 Рік тому +1

    Poprosimy o odcinek dotyczący inwestowania z użyciem dźwigni. Może pokazując przy okazji jak to wygląda na platformie LYNX.

  • @krzysztofsek9238
    @krzysztofsek9238 Рік тому

    Poproszę o tej dźwigni

  • @lupusnubila4175
    @lupusnubila4175 27 днів тому

    Milion - dwa miliony wcale to nie jest dużo 🎉

  • @robsonbobson8824
    @robsonbobson8824 Рік тому +1

    Skupienie się na dywidendzie jest błędem, ale Ty to na pewno wiesz:) Liczy się zysk, a ten jest trudny do przewidzenia w perspektywie 10 lat.

    • @wjd2339
      @wjd2339 10 місяців тому

      10 lat?? Ależ optymizm! Kilku miesięcy nie sposób przewidzieć.

  • @Koloomb
    @Koloomb Рік тому

    Czy możesz udostępnić tabelę widoczna od 4:19 i objaśnić poszczególne kolumny? Z góry dziękuję 🙂

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому

      Z udostępnianiem na tubie jest kłopot, bo nie mam jak wkleić obrazka. Natomiast kolumny od lewej, to odpowiednio rok inwestycji, wpłacony + zainwestowany kapitał, roczna dywidenda netto, efektywna stopa dywidendy, stopa dywidendy do zainwestowanego kapitału, wartość rachunku po reinwestycji (kol 2 + kol 3 x (1-podatek od dywidend)), wzrost wartości portfela (wpłata x (1+wzrost cen akcji)), roczna dopłata, całkowita wartość portfela na koniec roku (wpłata + dopłata + dywidenda x (1-podatek) + wzrost wartości portfela (= tempu wzrostu cen akcji)

  • @zwykyobywatel7603
    @zwykyobywatel7603 Рік тому

    Obligacje indeksowane inflacją, chyba ciekawsze na chwilę obecną....

  • @wchmielewski
    @wchmielewski 10 місяців тому

    tak usłyszałbym wiecej o dzwigni

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  10 місяців тому

      Myślę, że w tym miesiącu się pojawi

  • @remigiusztatara2323
    @remigiusztatara2323 Рік тому

    Cześć. Super materiał. Zachęciłeś do dywidendy. W 4:14 zaczynasz omawiać wyniki z tabeli. Czy to jest jakiś gotowy arkusz który policzy predykcje na podstawie wprowadzonych wartości początkowych? Jeżeli tak, to czy mógłbyś proszę go udostępnić? Pozdrawiam.

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      Hej, możesz skorzystać z takiego kalkulatora tutaj: www.marketbeat.com/dividends/calculator/

    • @remigiusztatara2323
      @remigiusztatara2323 Рік тому

      @@BartekSzyma rewelacja, dziękuję

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому

      @@remigiusztatara2323 Nie ma problemu. Zapraszam też do odwiedzania kanału :)

  • @norekpotworek
    @norekpotworek Рік тому

    Moze to nie jest dobre pytanie ale w co poleciłbyś inwestowac długo terminowo? Chodzi bardziej o konkretne nazwy lub jakies linki skąd taką wiedzę pobrać

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      Na takie pytanie nie mogę odpowiedzieć, bo nie jestem doradcą inwestycyjnym. Natomiast jeżeli szerzej interesuje Cię inwestowanie dywidendowe, to zapraszam do obejrzenia tej playlisty: ua-cam.com/video/U7Ad_yyzPJ8/v-deo.html ewentualnie tutaj omawiam spółki, które zwróciły moją uwagę w danym momencie: ua-cam.com/video/rer_znsA6ow/v-deo.html&pp=gAQBiAQB

  • @MonkeyClub
    @MonkeyClub Рік тому

    👍💵

  • @zyziek2926
    @zyziek2926 10 місяців тому

    jak za akcje masz 8-10% rocznie arystokratów i inne topowe wiec jak tu wychodzi 3-4% absurd nikt wtedy by ich nie trzymał nawet bo inflacja jest duzo wieksza

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  10 місяців тому

      To o czym piszesz to jest total return na który składa się zmiana ceny plus dywidenda.

  • @jan2640
    @jan2640 Рік тому

    Bardzo chętnie oglądane materiał o inwestowaniu dywidendowym z dźwignią. Czy jest taka możliwość w Bossie na IKE np?

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      Niestety IKE wg. mojej wiedzy nie umożliwia inwestowania z dźwignią.

    • @Maciej_R.
      @Maciej_R. 11 місяців тому

      @@BartekSzyma Można inwestować w ETFy lewarowane choć wiem że to nie to samo.

  • @DravePL
    @DravePL Рік тому

    Analizowałeś kiedyś może American Tower?

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому

      Pokrótce omawiałem bezpośredniego konkurenta AMT, czyli CCI. Zerknij tutaj: ua-cam.com/video/nCnRlcxpc1w/v-deo.html

  • @adamkomarnicki5632
    @adamkomarnicki5632 11 місяців тому

    A co z witholding tax?

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  11 місяців тому

      Jest uwzględniony. Podatek od dywidend wynosi 19% (czyli uwzględnia 15% wth i 4 pp dopłacane później).

  • @grzegorzwojcik9786
    @grzegorzwojcik9786 Рік тому

    @bartekszyma czy w przypadku dzwigni uwzględniłeś koszt kredytu?

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому

      Tak, ale one są bardzo niskie - przyjąłem średni koszt na poziomie 4%

    • @grzegorzwojcik9786
      @grzegorzwojcik9786 Рік тому

      @@BartekSzyma dzięki za info! U jakiego brokera znajdę takie oprocentowanie? Pozdrawiam

  • @bartekania772
    @bartekania772 Рік тому +1

    Chętnie obejrzę film o dźwigniach 😂

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      Panie kochany, jako deweloper to o dźwigni wiesz chyba nawet więcej ode mnie :)

    • @bartekania772
      @bartekania772 Рік тому

      @@BartekSzyma niekoniecznie, wiedzy nigdy nie za dużo 😂

  • @matissepl
    @matissepl Рік тому

    Odnośnie dźwigni: czy koszt swapów przewyższa zysk z dywidend?

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому

      W przypadku kredytu brokerskiego nie ma swapu, jest tylko koszt odsetek od kredytu. W IB nawet nie ma prowizji za udzielenie pożyczki. Także zdecydowanie jest to coś, co warto przeliczyć

    • @slimmy1313
      @slimmy1313 Рік тому

      @@BartekSzyma jakbyśmy szli w stronę tego filmu o dźwigni i jego wykorzystania - widzę, że pewnie to będzie w odniesieniu do konta w IB. Oni chyba nie mają w8ben. Prośba o przeliczenie opłacalności z uwzględnieniem, że dywidendy będą podwójnie opodatkowane. No chyba, że jest gdzieś broker, który oferuje nam w8ben i margin.

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      @slimmy1313, IB ma W8, wprawdzie nie tak żeby od razu z automatu, ale można odkliknąć

  • @jainwestuje8579
    @jainwestuje8579 Рік тому +1

    w 2000 roku zarobek brutto 700 zł a dziś 3600 zł brutto a więc 5 x więcej pop 23 latach . Twoje 6000 /5 = 1200 zł warte za te 23 lata więc ręce opadają co ?

    • @dimir44
      @dimir44 8 місяців тому

      Ile kosztuje teraz chleb, a ile wtedy.
      Ile płaciłeś za paliwo wtedy a Ile teraz.

    • @maxo7955
      @maxo7955 2 місяці тому

      @@dimir44 wystarczy nie mieszkać w polsce

  • @ExtraChuje
    @ExtraChuje Рік тому +2

    A to nie jest tak, że za dywidendy z USA trzeba zapłacić podwójny podatek dochodowy? Tu i tam?
    Takie wyliczenia oparte na tak ogólnych "kalkulatorowych" symulacjach mają średni sens analityczny, bo nie biorą pod uwagę ryzyka wynikającego z wielu czynników. O inflacji nie wspomnę, szczególnie że musisz pamiętać, że nie jest to czynnik stały - globalny, i inflacja u nas nie koniecznie musi mieć taką samą wartość jak w USA, co widzi bardzo mocno każdy, kto był w USA dekadę temu i ostatnio.
    2.8mln żeby w założeniach móc wyciągnąć 6k miesięcznie po grubych nastublatach... Słaba stopa zwrotu i bardziej hobby, niż faktyczna inwestycja.
    Dla przykładu w Polsce, w stolicy, wynajem mieszkania poza centrum, dajmy na to po drugiej stronie Wisły, około 60mkw, o wartości 12-13k z metra, to 3k miesięcznie plus czynsz. Czyli mówi to tyle, że dzisiejsze 6k masz dziś, za circa 1.5mln inwestycji. Przy czym możesz optymalizować kredytem.
    No i trzecia strona - osoba, która chce inwestować hobbystycznie 2k miesięcznie plus 100k na start, serio po tylu latach zadowoli się 6k miesięcznych wypłat? Dziś to brzmi dość biednie. Materiał dobry o tyle, że sporej liczbie ludzi otworzy oczy.

    • @ExtraChuje
      @ExtraChuje Рік тому +2

      PS licząc inflację na poziomie tych 3% to po 16 latach na oko jej skumulowana wartość będzie na poziomie circa 50%.
      Czyli pytanie brzmi nie czy chciałbyś pasywnie zarabiać 6k, tylko czy godzisz się na naście lat wyrzeczeń, by móc zarabiać na tym obecną minimalną krajową? Brzmi średnio kusząco mówiąc szczerze.
      Jeśli ktoś 5 lat temu mając kapitał, wybrał inwestowanie pasywne zamiast kupna mieszkania w stolicy... To współczuję. A jeśli w tym samym czasie takie mieszkanie wynajmuje, racjonalizując to sobie elastycznością, to współczuję wielokrotnie :))

    • @furiatwielki9748
      @furiatwielki9748 Рік тому +1

      Jeżeli chodzi o podwójny podatek to generalnie nie, wystarczy inwestować u brokera z formularzem W8BEN, ale fakt utrzymanie stałej stopy wzrostu na wszystkich inwestycjach to wyzwanie. No i średnia dywidenda na poziomie 5% będzie mocno hamowała realny wzrost akcji spółek w portfelu, natomiast jeżeli ktoś sprzedaje na górce i odkupuję na dołku to pewnie i taka strategia się sprawdzi.

    • @ExtraChuje
      @ExtraChuje Рік тому +2

      @@furiatwielki9748 "kupowanie w dołku, sprzedawanie na górce" to taka myslozyczeniowa teoria ;)

    • @michaq11
      @michaq11 Рік тому

      @@ExtraChuje Jeśli chodzi o spekulacje to oczywiście, że to myślenie życzeniowe, natomiast zauważanie trendów ogólnoświatowych w cenie w poszczególnych sektorach gospodarczych to zupełnie co innego

    • @tomaszgolik3265
      @tomaszgolik3265 Рік тому

      @@ExtraChuje Pasywny portfel dywidendowy: ACP, LVC, BDX, DOM, KTY, KRU zarobił za ostatnie 5 lat znacznie więcej niż wymagający dużego nakładu pracy zakup i wynajem mieszkań. Szczególnie biorąc pod uwagę, że wartość mieszkania spada w miarę starzenia, nie mówiąc o kosztach remontów.

  • @pozytywnycashflow7713
    @pozytywnycashflow7713 Рік тому +1

    Na GPW do zrobienia wg. Ciebie?

    • @ExtraChuje
      @ExtraChuje Рік тому

      Sprawdź sobie duże spółki wypłacające dywidendy i ich wartość w kolejnych latach, to się dowiesz.
      U nas ciężko cokolwiek przewidzieć na sezon do przodu, a co dopiero na dekadę.

    • @tomaszgolik3265
      @tomaszgolik3265 Рік тому +1

      @@ExtraChuje A sprawdź sobie takie spółki z GPW, to może zmienisz zdanie. Niestety obecnie wszystkie już po wzrostach: ACP, LVC, BDX, DOM, KTY, KRU.

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      Moim zdaniem na GPW da się osiągnąć podobny efekt. Wprawdzie wariant z dźwignią będzie trudniejszy, ale za to w pełni można wykorzystać zalety rachunków emerytalnych IKE/IKZE

    • @pozytywnycashflow7713
      @pozytywnycashflow7713 Рік тому +1

      @@BartekSzyma o proszę, myślałem, że Twoje zdanie będzie inne. Ale fajnie, ja też myślę podobnie, mam nadzieję że się rozwiniemy przez następne lata, zarówno jako społeczeństwo jak i sam rynek kapitałowy.

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      @@pozytywnycashflow7713 Nie obrażam się na gpw. Po prostu preferuję USA - również ze względu na bezpieczeństwo kapitału.

  • @krzysztofk5277
    @krzysztofk5277 Рік тому

    Rynek amerykański a rynek polski. Wiele polskich firm daje dywidendy w granicach 5-10% a nawet więcej, może postawić na polskie firmy.......

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      Tak, to jest dobry pomysł - mówię o tym pod koniec filmu z zastrzeżeniem, że w Polsce dywidenda wypłacana jest raz do roku i nie zawsze jest rosnąca. Ale na plus - możemy w pełni wykorzystać zalety konta IKE / IKZE

  • @janyvinz6227
    @janyvinz6227 Рік тому

    Poprosiłbym o analizę $BMY. Wszyscy o $ABBV albo $AMGN tymczasem $BMY wygląda solidnie z dobrym pipelinem. Do tego $TRV.
    Dzięki za całokształt pracy jaką wykonujesz!

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому

      Dzięki za dobre słowo! Natomiast co do spółek - jeżeli chcesz żeby głos był wzięty pod uwagę, to dodaj go proszę tutaj: ua-cam.com/video/7t2xu0E1a9Q/v-deo.html Wyniki będą zbierane automatem z komentarzy pod filmem dlatego nie chcę mieć ich rozrzuconych po kilku miejscach :)

  • @kamilkraszewski2017
    @kamilkraszewski2017 Рік тому +1

    Kompletnie nieopłacalny system inwestycyjny na rynku polskim w kontrze do zakupu nieruchomości. Choćby przepłaconych na rynku Warszawskim. Jedyny plus jaki jest to szybkość wypłaty kapitału w razie potrzeby. Pozdrawiam

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      IMO to zależy - z nieruchomościami jest dużo roboty, szczególnie jeżeli masz jedną lub dwie. System dywidendowy jest łatwiejszy w obsłudze. Aczkolwiek jeżeli masz duże pieniądze na start - jak np. te blisko 3 mln, to faktycznie możliwość wykorzystania dźwigni jest dużo efektywniejsza w przypadku nieruchomości i wtedy w pełni się zgadzam z Twoją tezą.

    • @neet5439
      @neet5439 Рік тому

      @@BartekSzyma "System dywidendowy jest łatwiejszy w obsłudze. "
      jak już się znasz to pewnie tak. spędziłem 3 godziny poszukując w internecie info i jako zielony żadnych najistotniejszych rzeczy się nie dowiedziałem o inwestycjach np. w takie etfy.
      platformy do inwestycji są strasznie nieczytelne i nieprzystępne dla mnie kowalskiego
      inwestycje w nieruchomości zrozumiałem natychmiastowo.
      System dywidendowy może być łatwiejszy, ale nie jest przystępniejszy.
      wolę te 15-30h spędzić rocznie nad każdym mieszkaniem. to wciąż nie tak dużo roboty. bez przesady.
      zgadzam się z kamilem
      "Jedyny plus jaki jest to szybkość wypłaty kapitału w razie potrzeby."
      z drugiej strony nieruchmości mogą nie być takie opłacalne za lat np.30

    • @kattungekerstin8270
      @kattungekerstin8270 Рік тому +2

      Zależy co kto woli, ja nie cierpię nieruchomości i w długim terminie mają gorsze stopy zwrotu niż akcje. To dość logiczne, bo nieruchomości nic nie produkują a się starzeją. W dodatku są bardzo mało płynne i... Nieruchome co w przyfrontowym kraju że słabą demografią nie daje mi poczucia bezpieczeństwa. Dużo bardziej wolę dywersyfikacje poprzez globalne firmy, które cały czas się rozwijają. Jak już nieruchomości to REITy które nie mają wielu wad fizycznych nieruchomości.

    • @slimmy1313
      @slimmy1313 Рік тому +1

      Ja tam nieruchomości nie lubię. Do tego jeszcze lewarowanych. Inwestor większość zysku oddaje bankowi, przejmuje całe ryzyko, zajmuje się obsługą, remontami, klientem itd. Ja tam wolę banki mieć :)

    • @kacpermuszalski7666
      @kacpermuszalski7666 Рік тому +1

      Jeżeli otrzymałeś mieszkanie w spadku, albo dysponujesz gotówką to spoko. Ale branie kredytu na ponad 20 lat żeby potem zacząć zarabiać na wynajmie jest bez sensu

  • @1962OBPNS1
    @1962OBPNS1 8 місяців тому +1

    Niezle o czym my tu mowimy pnad 1mln zl wolnych srodkow smiech na sali

  • @jainwestuje8579
    @jainwestuje8579 Рік тому +1

    Ale pojechałeś co miesiąc 2000 zł wpłata hahahahah

    • @patryknazwisko3124
      @patryknazwisko3124 9 місяців тому

      jest to lekko do zrobienia w przypadku fachowców pracujących za granicą.

    • @maxo7955
      @maxo7955 2 місяці тому

      mało ja wpłacam 3k na krypto

  • @stefanniesiek9119
    @stefanniesiek9119 Рік тому

    Chyba arystokraci, nie czempioni

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому

      I to i to jest poprawne. Arystokraci mają dodatkowy filtr - są to spółki z SP500

    • @wiktorr7084
      @wiktorr7084 Рік тому

      @@BartekSzymamożna kupować REITy przez IKZE ?

    • @BartekSzyma
      @BartekSzyma  Рік тому +1

      @@wiktorr7084 tak o ile Twój broker udostępnia rynki zagraniczne.

    • @wiktorr7084
      @wiktorr7084 Рік тому

      @@BartekSzyma dzięki

    • @wiktorr7084
      @wiktorr7084 Рік тому

      @@BartekSzyma gdzie najlepiej szukać informacji o reitach ?

  • @wjd2339
    @wjd2339 10 місяців тому

    Po co po próżnicy kłapać dziobem. System kumulowania kapitału dywidendowego jest dobry jeśli rodzice chcą zapewnić utrzymanie dzieciom lub nawet raczej wnukom. A dla samych siebie, jeśli są bezdzietni, jest to nonsens matematyczny. Odejmować sobie wszystko i tyrać jak wół by zbierać na dywidendy a następnie nie dożyć lub dożyć na parę tygodni wykorzystania, to absurd. Ponadto zakładanie, że w ciągu kilkudziesieciu lat warunki będą statystycznie lepsze niż średnia, to też absurd. Będą gorsze. No i amerykańskie REITy. Z tym, to w ogóle lepiej się trzymać z daleka. Czy trzeba tłumaczyć z jakiego powodu? Ktoś zapyta, to co robić? Banalne: wychowujcie dzieci, wybadajcie w czym są geniuszami, bo w czymś są. I forsujcie im rozwój inwestując cierpliwie. Nie pożałujecie.

    • @patryknazwisko3124
      @patryknazwisko3124 9 місяців тому

      Jeszcze nie słyszałem aby to dziecko finansowało starym dolce vita. Obecnie Polsce ani nigdzie niewykonalne bo szkoła zrobi z dziecka pe.dała albo już w przedszkolu zryje mu się beret od smartfona.

  • @Kamii1987
    @Kamii1987 9 місяців тому

    Orlen:
    Dywidenda: 4,45 netto na akcje
    20225 akcji x 4,45zł dywidendy = 90 000zł /12 =6000zł miesięcznie
    20225 sztuk x 59zł za akcje = 1 200 000 zł
    Innymi słowy potrzebuje mniej o ponad 100% tego co ty XD

  • @machinized
    @machinized 9 місяців тому

    Dużo gadania i gadania i gadania. Co najmniej milion. Żeby mieć minimum. A przy tym NIGDY nie masz pewności czy akcje nie spadną do zera i czy w następnym roku spółka cos wypłaci.