Masz bardzo dobrą dykcję. Twoje materiały można przyspieszyć 1.5 razy a i tak nie ma problemów ze zrozumieniem słów. To rzadkość. Merytorycznie to wiadomo, ze to top polskich kanałów. Pozdrawiam..
Cześć koledzy. Kupiłem namiot quechua mh 100 fresh 3 osobowy. Rewelacja. Dwóch dorosłych i dwojka dzieci śpią bez problemu. Cena super. Można latem rozłożyć bez tropiku i podziwiać niebo. Kondesacja praktycznie nie istnieje. Waga jest spora ale po rozłożeniu na wszystkich turystów ( jeden bierze to ,drugi tamto wychodzi super). Ma dwa ogromne wejścia. Bardzo Wam polecam. Pozdrawiam
Nie przesadzałbym z tymi "ostrymi kątami" w namiotach na kijkach, bo na ściankach bocznych są linki które pozwalają ten problem wyregulować, o ile jest je gdzie zaczepić. Reszta to często kwestia indywidualna bo wszystko ma swoje plusy i minusy. Jeśli nosimy wszystko na plecach setki kilometrów i mamy ze sobą kijki to ten kilogram mniej w plecaku robi sporą różnicę, ale mimo wszystko musimy liczyć się z tym że w jednościennym namiocie będzie kondensacja i że nie wszędzie taki namiot będzie się dało postawić. Coś za coś :) Bardzo dobra uwaga względem długości namiotu, szczególnie krytyczna jeśli mamy jednościenny namiot, bo jeśli będzie za krótki i mamy kondensacje to może się rano okazać że mamy mokre nogi i śpiwór.
Ja bym jako mój must have dodał jeszcze to by dało się namiot rozstawić w deszczu bez zmoczenia go oraz brak tuneli na maszty bo na mokro często są szalenie upierdliwe, plus długo się demontuje namiot. Tak więc klipsy + rozkładanie „od tropiku” lub wspólne ❤
To prawda - są namioty, które mają "na stałe" wpiętą sypialnie pod tropik. Rozkłada się od razu całość. Ale właśnie często mają one tunele na maszty lub są wyraźnie cięższe.
@@Bushcraftowy o tak, mój 2os namiot idealny co prawda spełnia wszystkie oczekiwania ale waży w zależności od konfiguracji 2-3kg, więc może i jest „ultralekki” ale przez brak kompromisów w funkcji waga i tak rośnie. Bardzo za to byłbym ciekawy Twojego testu czegoś w stylu Nordisk Lofoten ULW, nie jest samonośny rzecz jasna, ale waży nic.
Lofoten u mnie jest na dzień dobry zdyskwalifikowany bo ma tak niską sypialnie, że nie da się usiąść. Jak mam brać namiot to dla wygody. Jak nie muszę mieć wygody to wezmę bivy lub tarpa.
Rzeczowo. Słuszne i trafne uwagi. Ja co prawda z racji preferencji korzystam najczęściej z norki, ale w namiocie (w moim przypadku LiteFighter) też zwracałem uwagę na wspomniane przez Ciebie kwestie.
Same kijki trekkingowe jeszcze nie są wielkim problemem, bo nawet w przypadku ich braku da się je zastąpić zwykłymi kijami dostępnymi u nas dość powszechnie, których końcówki trzeba jakoś oczywiście zabezpieczyć, owinąć czymś np. grubą skarpetą czy przygotować sobie coś w tym celu wcześniej, by nie uszkodzić tropiku. Ja mam składane tyczki bambusowe, handmade łączone pręcikami z włókna szklanego z dorobionymi doczepianymi końcówkami, dużo lżejsze od kijków i zajmujące znacznie mniej miejsca. Gorzej w tym przypadku jednak z podłożem, skalistym czy piaszczystym, gdy nie wszędzie da się wbić śledzie lub nie trzymają się w ziemi zbyt dobrze albo potrafią wyjść po nasiąknięciu gleby wodą. Część samonośnych da się ustawić nawet bez szpilkowania do gruntu, a i da się też użyć zastępczo kamieni. No i samonośny łatwiej też, nawet część rozłożonych, w razie potrzeby przemieścić. Kiedyś przeniosłem tak cały namiot o jakieś 150-200 m dalej w jednej ręce, a plecak z resztą na ramieniu, gdy ciągłym szczekaniem nie dawał nam spać pewien pies, którą to bestię w tym miejscu przekornie pozdrawiam ;-).
Wszystko super, bardzo dobry materiał. Jedno nie daje mi spokoju: mowa tu o namiotach 1-osobowych o masie do 1.3kg - o ile się nie mylę, prezentowany w tle Elixir 1 waży 1.78kg.
Bardzo praktyczne porady. Dodam od siebie, że wszystkie zalety namiotu poznajemy po 2 dobach deszczu. Wtedy okazuje się, że nie można na sucho rozłożyć, że wchodzimy mokrzy do namiotu, że po otwarciu namiotu deszcz wpada do środka, przy składaniu zabieramy mnostwo błota z podłoża i wszystko jest brudne. Nie wspominam o krzywym terenie, mokrym, kamienistym, czy błotnym. W Polsce zazwyczaj znajdziemy jakieś 2 drzewa, a tu już tarp i hamak, czy ewentualnie duża sypialnia pod, robi robotę. Można na stojąco operować szpejami, gotować, przebierać się - odkąd odkryłem uroki czystego, bujającego spania w hamaku, trudno mi w terenie docenić namiot.
Dzieki Twojemu filmikowi zainwestowalem w Naturehike Star River 2 z nylonu i jestem mega zadowolony. 550zl to super przy wadze 2,1kg z dodatkowa mata bo bez niej waga to 1.8kg.
Dzięki rozwiałeś moje wątpliwości czy naturehike cloud up2, czy lanschan. Ostatnio też wiecej jezdżę rowerem, niż chodzę więc namiot samonośny może być lepszym wyborem👍😊
Ja chodzę po górach dużo i często nocuje w lesie lub bazach namiotowych czasem przy schroniskach i używam naturehike cloudup 2 10D i używam go od ponad roku waga ok 1kg. Też chyba nie mam zaufania do namiotów rozbijanych na kijach, chociaż myślałem na takim rozwiązaniem. Ale.. jak trafiłem na niezła promocje i kupiłem go za coś ponad 800 pln kumpel jakieś 8 miesięcy wcześniej kupił jeszcze taniej. I dziś nie żałuję że wybrałem namiot ze stelażem bo nawet dla wędrowca ma to zalety np nie trzeba go kotwiczyć (jeśli nie ma silnego wiatru) co ma zalety jak chcesz go rozbić sobie pod wiatą a grunt pod nią jest twardy. Pod podłogą czasem używam mate z nylonu 20D (dostarczona przez producenta) albo ponczo też nylon 20D, które i tak mam (więc noszę) a używam tylko gdy mocno leje więc inne funkcje... to mniej noszenia. Czasem rozbijam go bez tropika czasem przykrywając go tarpem (albo w/w ponczo) lub pod wiatą. Wada cloudupa 2 10D jest to że gotować w przedsionku raczej odpada (przynajmniej ja się nie odważyłem) Druga wada (dla niektórych zaletą) to namiot wewnetrzny jest w wiekszosci z siatki. Ale istnieje możliwość kupienia wersji 4-sezonowej gdzie namiot wewnetrzny jest z nylonu i tylko u góry ma siatkę i ma zimowe fartuchy na tropiku ale waży więcej choć nie zabija jak wiele innych zimowych rozwiazań. Ale zawsze coś za coś. Aha i sprawia wrażenie takiego że byle kamień go przebije ... a mimo to nic do tej pory u mnie się nie stało. Więc chyba jest wytrzymały.
Osobiście polecam naturehike mongar 2, jest lekki, ma dobrą wentylację, do tego ma sporo miejsca w srodku, a i wejścia z prawej oraz lewej strony. Jedyny minus jak dla mnie to wysokość w środku (mam prawie 2m wzrostu), po włożeniu czegoś do kieszeni na suficie wygodne siedzenie jest praktycznie niemożliwe.
@@sebastianpatapik257 Sypialnia z siatki to wada albo zaleta, zależnie od gustu. Dla mnie sypialnie obszyte od dołu materiałem to zdecydowanie nie jest zaleta. Jest to klaustrofobiczne, a dodatkowo w lesie lubię spać z otwartymi drzwiami i obserwować otoczenie, czasem jakieś fajne widoczki na zwierzęta są :). Ja akurat lubię namioty na kijkach, wędruję zawsze z kijkami, więc nie ma problemu, a szybkość rozbijania i składania jest nie do pobicia. Bez pośpiechu 5 min rozkładanie i składanie, a w razie deszczu na szybko trzy minuty. Przynajmniej ja nie jestem w stanie tak szybko rozłożyć namiotu na stelażu.
@@klosiu1 Może dlatego, że do tej pory używałem tylko namioty ze stelażem to problemu nie widzę. Testowałem lanshana 2 dwuwarstwowego pożyczonego i ma swoje zalety ale wersji dwuwarstwowej też wymaga to trochę pracy ... kije jako stelarz to musisz mieć naciągi i raczej trzeba dół namiotu też zakotwiczyć śledziami bo inaczej nie stanie, a jak masz dość kamienisty grunt to czasem jest problem. Pewnie jednowarstwowy lanshan 2 lub zepacks rozbija się szybciej. A namiot na szkielecie wystarczy szkielet zapiac do uchwytów (a właściwie to wszystkie szkieletow mają zakładany do namiotu wewnetrznego) i nawet nie musisz wbijać śledzi a następnie tropik przywiązać do szkieletu i przypiąć go do namiotu wewnetrznego na haczyki jeśli jest bezwietrznie.... jak wieje to lepiej zakotwiczyć śledziami inaczej jak będzie pusty lub za lekki to go zwieje. Ale tak jak mówię ... Jeden rabin powie tak ... inny rabin powie nie 😁. Ja mojego cloudup 2 (namiot+tropik) rozbijam między 5-10 min. Kwestia treningu w trybie "bezwietrznym - bez sledzi" to nawet poniżej 5 min. Co do siatki w lecie też wolę mieć więcej siatki i taki mam. Ale w zimie hmmm każdy dodatkowy element który chroni przed wiatrem to zaleta. 😀
@@sebastianpatapik257 No w zimie pewnie tak, ale nie kupuję namiotu na lato po to żeby się kisić tylko dlatego, że zimą chcę żeby mi nie wiało :). Zresztą, i zimą biwakuję w jednowarstowym Lanshanie 2 i nie ma z tym problemu o ile nie ma śniegu. Mam też dwuwarstwowy namiot ze stelażem, używam go jeżdżąc rowerem, ale bardzo go nie lubię ze względu właśnie na częściowo materiałową sypialnię. Zawsze mi się wydaje że śpię w trumience :D Co do kotwiczenia namiotu to może i masz rację, ja tu nie widzę zalety, bo każdy namiot przypinam do ziemi. Wiadomo, każdy ma swój gust, ale ja jednak wolę Lanshana na kijkach do noszenia w plecaku, zwyczajnie dlatego, że jest duży, lekki i dobry z niego widok w obie strony. Ale nie będę na siłę przekonywał nikogo :)
95% namiotów jest dla mnie niedostępna z powodu zestandaryzowanej długości - 210, przy moim wzroście 205... tak więc część filmiku o dobieraniu długości - jak najbardziej przez to przechodziłem :) Po dwóch latach szukania kupiłem dwa lata temu Terra Nova Wild Country Helm 2 - jest cięższy niż 2kg ale to namiot "poprzedniej epoki", sprzed wybuchu tych nowych stelaży "Y" i jego zaletą jest to, że dwa maszty krzyżują się nie w "X" ale w "+" - długi maszt wzdłuż osi namiotu, krótki w poprzek i dzięki temu długość całkowita sypialni jest pod 230. Ale patrzę z ciekawością na te nowe konstrukcje, ostatnie 2 lata to totalna rewolucja na rynku zarówno pod kątem projektów bryły jak i materiałów, może coś dla siebie ustrzelę nie dość, że lżejszego, to jeszcze dłuższego...
Ja mam 200 cm i również ze łzami w oczach patrzę na zajebiste namioty w dobrych cenach do których się nie zmieszczę, aktualnie używam Taurus 2P mossy green VAUDE który ma 230cm ale konstrukcja nie jest zbyt wygodna, także również szukam czegoś innego.
są nic nie warte jeśli to jakaś marka z decathlonu czy tp. W norwegii sprawdziłem markowy namiot 3000 mm i przezyl tydzien ulewnego deszczu + jedną solidną burzę. Miesiac temu zabralem namiot z decatholnu 3000mm i po godzinie deszczu w polskich warunkach miałem mokro. Polecam Fjord Nansen
@@fermentis Fjord Nansen o takiej samej konstrukcji jak Hubba kosztuje 400 zł, a waga prawie 3 kg. No niestety na niską wagę trzeba dopłacić, ale namiot kupuje się na lata, a nie na sezon.
Co do przedsionka to masz absolutną rację. Mam Naturehike Cloud Up 2 i przedsionek jest bardzo upierdliwy podczas biwakowania. Jest to moim zdaniem jedyna i największa wada tego namiotu, bo nawet samo wchodzenie wzdłuż nie jest złe. Na dłuższe wyjazdy brałem zwykłe poncho i w razie czego rozwieszałem je nad wejściem...wtedy było tak jakby luksusowo 😀. Ps.czekam na Twój filmik jak wykorzystywać rower jako element nośny przy rozbijaniu tarpa
Bardzo dobry materiał, szkoda że pojawił się dość późno, gdy sam szukałem namiotu jedynki. Wybrałem Vango Nevis 100. Poproszę podobny materiał nt. śpiworów.
Przerobiłem kilka namiotów różnych sanahy hanahy i były spoko ale po zakupie Keszuy 2 sekundowej xl / normal to stwierdzam że na biwaki samochodowe, łudkowe to najlepszy sprzęt dzieki szybkosci rozłożenia i złożenia , jakosci wykonania ,wielkosci w srodku same plusy no i brak garówy z rana dzięki fresz blek a wada to wielkość koła po złożeniu ale tak jak mowie to sprzęt na spływy lub wyjazdy autem . Ponad 160 nocek zaliczone w keszuli i jest git
Naturehike Star River 2. Zanim go kupiłem zrobiłem porządny przegląd rynku i ten wygrał zdecydowanie w stosunku jakość, cena, komfort. 2 wejścia, 2 przedsionki, waga 2100 gram z dodatkową podłogą. Wymiary 215 x 135 x 110. Dla mnie to mega komfortowa jedynka na wyprawy rowerowe. 2 osoby tam wejdą ale tylko do spania a ich cały sprzęt musi zostać w przedsionku. 100 noclegów za mną, nic się z nim nie dzieje, jestem z niego bardzo zadowolony. Do wyboru jest na materiale nylon kolory zielony i szary ( 800 zł)lub na poliesterze brązowy ale cięższy z 300 gram za to trochę tańszy. (600 zł ). Wybierając namiot warto wczytać się w wymiary wewnętrzne a co za tym idzie wielkość jest wprost proporcjonalna do wagi i często bardzo lekkie namioty są niskie i krótkie. Dodatkowo często jest podawana waga netto bez szpilek, pokrowców, odciągów,dodatkowej podłogi i w rzeczywistości taki namiot waży z 300-500 gram więcej. Np. Naturehike Mongar 2 który jest bardzo podobny do Star River 2 jest 10 cm niższy i 5 cm krótszy i przez to trochę lżejszy.
Mam ten sam model świetna alternatywa do msra . Mam już 3 Rok przespanych około 50 nocek z czego 1 tydzień był rozłożony na ogródku w celach testu 2 łatki już ma ale bez nich też dał by radę bardziej w celach wizulanych drażniły mnie mikro dziurki
Kilka moich uwag - w namiocie musi byc miejsce na plecak. Idac kilka szlakow dlugodystansowych mi osobiscie na kampingach nie raz sroili rzeczy z przedsiona i to w nocy gdy bylem w srodku. Ponadto idac caly dzien w deszczu nie zostawiam suchego plecaka na mokrej trawie czy blocie w przedsionku - juz nie mowiac o innych rzeczach. 2: rozkladanie namiotu w deszczu dwupowlokowego to porazka - jednopowlokowy na kijkach - moment. 3: pod namiot obowiazkowo ultralekka folia - chroni przed zabrudzeniami i nie pakujemy uwalonego w blocie namiotu do wora. 4. moj 3 osobowy namiot z dostepem z 2 stron i o dlugosci 2.3metra (2 osoby + 2 plecaki) 700gramow.
wlasnie sie powiedzialem ze mam najgorszy namiot na swiecie 😂 - jednopowlokowy - nie jest samonosny ale ma stelaz - jedno wejscie - nie za duzy przedsionek
Niby człowiek liczy każde 100gram bagażu a ostatnio na 3 dniowy wypad do lasu z kolegami zabrałem 3l bimdru i syrop. Wodę to już pozyskałem z terenu :-)
Jak masa czystego alko wychodzi w stosunku do kg bagażu powyżej 1/10, to trzeba przemyśleć czy w ogóle warto gdziekolwiek się wybierać, bo wspomnień może nie być.
Uwaga z ogniem, większość namiotów płonie jak pochodnia razem z ludźmi w środku. Materiały samogasnące żadko są używane do produkcji namiotów i śpiworów. Trzeba zachować rozsądek i nie zbliżać się za bardzo do źródeł ognia stawiając namiot...
Czy masz do polecenia model namiotu dla osoby względnie wysokiej. Przy 195cm mam dość duży problem ze znalezieniem namiotu, który nie będzie powodować dotykania ścianek w czasie leżenia. Jak wspominałeś, czasem przez skos ta długość bez kontaktu jest ograniczona.
Pomyśl o tarpie, ale nie samym . Ja mam "za mały" camp minima sl1 i nie nakrywam go fabrycznym materiałem, tylko rozwieszam nad moskitiera z podłogą zwykły tarp i nie przeszkadza mi to że czyms dotykam.
peme forrest 2, ma ponad 2,5m na środku jest dość niski niby "120cm" ale w środku jakoś dużo mniej nigdy jakoś nie sprawdzałem ale do spania jak talala waży 2,47 (2 osobowy, 2 warstwowy z zaistą wodoodpornością gdzie sam ją sprawdzałem nie raz ) osobiście nazywam go "dmuchanym zamkiem" a przy moich 164 samemu to mogę balety w środku robić :D
Polecam naturehike mongar 2. Też mam 195cm i na długość sprawdza się super. Jednynie podczas siedzenia, gdy w kieszeni na suficie jest coś cieższego to dotykam głową materiału, wieęc może to denerwować. poza tym namiot rewelka :).
Moje podejscie na namiot w cieple miesiace - to sama sypialnia (musi byc samonosna) + tarp :D W moim przypadku to sypialnia z FN Tromvik 2 NG, a tarp pojawil sie z koniecznosci, bo sam namiot ma tragiczna wentylacje i wilgotny tropik zlepia sie z sypialnia 🙃🤷
Dobry odcinek i ładny namiot, lecz: 1. bez śledzi stoi samo wnętrze, a do tropiku już trzeba dziurawić mamę ziemię. Nie zawsze jest ziemia, czasem piasek, dechy, pokład statku też się zdarzył:-) 2. nic o dodatkowej podłodze nie było?
jaka jest Twoja opinia na temat podłogi z Nylonu Pu? wydaje sie być bardzo cienka czy jest wystarczająco odporna na mechaniczne uszkodzenia czy sugerowałbyś dodatkową podkładkę? Biwakuje z motocyklem więc kilkaset gram więcej nie robi wielkiej różnicy chociaż wołałbym ograniczać ilość gadżetów
Imho, dodatkowa ochrona podłogi (dedykowane =droższe, albo zwykły diy z izolacji budowlanej np. tyvek) to podstawa. Zawsze bezpieczniej i mniej nerwów.
Jeśli bym o tym wiedział trzydzieści lat temu, to przez następne dwadzieścia lat nie nocowałbym w jakiejś szmacie z bagnem w śodku, albo ugotować się jak mikrofalowej kuchni.... tylko wtedy dobry namiot ważył około 15 kilo..... na motocykl to klamor wieelki. Pozdrawiam.
W takim przypadku najlepiej mieć namiot, w którym do stelaża najpierw można przymocować tropik, a dopiero później podpinasz sypialnię. Mogę polecić namiot Naturehike Cloud Up 2
No dosyc dobry filmik, zgadzam sie z doswiadczenia juz ze wszystkim co powiedziales, MSR so super i Big Agnes tez w sumie chyba 2 najbardziej popularne z takiego typu namiotow aaa i Terra Nova tez duzo ludzi ma, ja mam X-Mid Durstona ale bo kijki uzywam na bardzo dlugie przejscia w Szkocji wiec tak bardzo pasi. Dziwie sie tylko ze masz Ubera do spania bo bardzo zle opinie ma i wszyscy niemal maja problemy z tym predzej czy pozniej, duzo lepszy jest Xlite zolta wersja i cieplejsza ale jak kto lubi, ja akurat tez wole Big Agnes Rapide SL nowa werjsa numer jeden komfort na rynku ma jesli chodzi co do spania, Sea to Summit Ether Ligte tez ok jest ale nie tak cieply. No ale spoko na bike packing to w sumie troszke inaczej wiec super tak czy siak ;) Pozdro ze Szkocji.
ech, tysiak za namiot to dla mnie lekka przesada, a co dopiero droższy... ja za swojego fjorda andy mark III 15 lat temu dałem 350zł w sklepie turystycznym, teraz ceny od 550zł. no ale to 4kg wagi, a miejsca na 2+1. służy mi do tej pory, tylko stelaż wymieniłem (99zł), bo popękał i profilaktycznie zaimpregnowałem tropik. no nie jest to ultra, ale na rower to znowu aż takiej różnicy mi nie robi.
Większość osób przechodzących szlaki długodystansowe czasem po pół roku używa namiotów jednopowłokowych rozstawianych na kijkach ponieważ waga ma ogromne znaczenie.
@@Bushcraftowy nonkonformizm jest bardzo chwalebny ake do szlaków dłuższych niż kilka dni również Cię nie ciągnie nie wspominając o takich które trwają więcej niż 2 tygodnie. Wtedy jednak może okazać się że większość długodystansowców z jakiegoś powodu korzysta z takich namiotów.
Jeśli robię coś dłuższego to na rowerze, wtedy namiot rozkładany na kijkach traci zalety. Nie wiem też czy większość długodystansowców faktycznie używa takich namiotów. Może większość długodystansowych influencerów ;) Tak czy inaczej chyba sobie zamówię taki namiot i sprawdzę ;)
@@Bushcraftowy co do wypraw rowerowych to zgadzam się z Tobą i sam używam 2 kg namiotu samonośnego na rowerze. Jeśli zaś piesze wędrówki to dla mnie już waga ma znaczenia i choć nie lubię tego namiotu na kijkach i tych ogromnych skosów to jednak idę na kompromis z wygodą. Jeśli chodzi o źródło co do większości używania namiotów na kijkach na długich szlakach to tak mówiła Agnieszka ,,Zebra,, Dziadek która przeszła wielka trójkę szlaków długodystansowych w USA i wiele wiele innych. Oczywiście osoby publikujących na YT i chodzące takie szlaki też ich używa. Nie wiem co było pierwsze jajko czy kura ale widocznie i jedni i drudzy myślą podobnie.
DURSTON Xmid2 PRO ważacy około 550g + waga kijków. Przestronny, ultra lekki, ciężko znaleźć coś lepszego. Tylko cena wysoka, ale jest opcja Xmid2, lub linii Xmid1.
Glupoty gadasz, z kijkami plus pegi i pare modow by polepszyc namiot to ponad kilo, on mowil ze nie uzywa wiec wiadome ze MRS lepszy dla niego. A DCF nie taki super bo glosny i wiecej miejsza bierze, poli wersja solid duzo lepsza wdl mnie warte wiecej wagi.
@@gregoryoutdoors Wiem co mówił, ale przecież komentarz nie jest typowo do autora, tylko do widzów, żeby pokazać przykład dobrego namiotu. Żeby widzowie też nie fiksowali się na jednym rozwiązaniu. Z perspektywy piechura to jest super opcja, bo kijki trekkingowe i tak bierzesz ze sobą na długie szlaki. To, że możesz je wykorzystać do rozbicia namiotu, odciąża plecak o kolejne pareset gramów. Każde pół kilo w jedną czy drugą stronę w przypadku całodniowej wędrówki robi sporą różnicę. Wiadomo, że każdy ma inne preferencje i na inne rzeczy zwraca uwagę, ale jak ja piszę o wymiarach namiotu (spory po rozstawieniu, mały do transportu) i jego jak najmniejszej wadze, a ty jako kontrargument piszesz o tym, że materiał "nie taki super bo glosny", to faktycznie mamy na pewno inne wymagania. To chyba trochę jak z aute. Zależy od preferencji i jak go będziesz używać. No i oczywiście portfel też odgrywa niemałą rolę.
pytanie mam - co myślisz @Bushcraftowy o zintegrowanych namiotach dwu powłokowych gdzie rozłożenie namiotu to kwestia wpuszczenia łuków w tunele w tropiku, dzięki czemu sypialnia nie zamoknie w czasie rozkładania na deszczu ? takich konstrukcji jest stosunkowo mało na rynku - decathlon miał ze dwie takie konstrukcje dla 2/3 osób i widziałam pojedyncze propozycje innych firm na rynku.
Bardzo dobre rozwiązanie. Ja mogę Ci polecić model Baltoro firmy Marabut. Faktem jest, że ma swoją wagę i gabaryty jednak dla mnie komfort przebywania w namiocie jest ważniejszy niż kilogram mniej czy więcej. Wrzucam go do plecaka wyprawowego w oryginalnym pokrowcu lub przepakowuję stelaż dając osobno. Jeżdżę z nim do Laponii i jestem bardzo zadowolony. W tundrze kamienie mu nie straszne. W tajdze na mchu to już istna bajka i nic nie przemaka od spodu. Ma dużo ciekawych rozwiązań wewnątrz jak podwieszana półeczka, boczne kieszenie czy dodatkowe zaczepy do powieszenia czegokolwiek. Produkują w kolorze zielonym co dla mnie ma ogromne znaczenie. No i wewnątrz zawsze znajdzie się miejsce dla zbłąkanej w ciemnym lesie niewiasty - gdyby tak się miało zdarzyć, ale tu już fantazja mnie ponosi. Jest ok. 👍 Pozdro!
@@przygody Zgadzam się z tobą. Baltoro jest ok. Dobre materiały. Mega wytrzymały, szczególnie w górach. Przeszedłem z nim GR20 i sporo używałem go w Pirenejach. Wytrzymał wiatr, który poskładał sąsiednie namioty. Niestraszne mu żadne podłoże. Dodatkowo, to polski namiot szyty w kraju, z dożywotnim serwisem i 5 letnią gwarancją. W środku sporo miejsca. Wejście do namiotu jest z przodu, ale to nie jest wielki problem. Wejściową część tropiku, można podnieść na kijach trekingowych i stworzyć mały daszek. Minus - waga: 3,5 kg.
właśnie zastanawiam się nad zakupem namiotu dwu-osobowego. mam już tarpa i hamak. ale potrzebuję czegoś na wypady z synem. Szkoda że nie wspomniałeś o rozkładaniu takiego namiotu dwupowłokowego w deszczu. Czy są jakieś sposoby/modele na to żeby się uchronić przed zalaniem podłogi?
Dużo namiotów dwupowłokowych zaczyna się od rozkładania tropiku - w materiale są tunele na stelaż. W czasie dużej ulewy bywa to problematyczne , pośpiech mokry materiał itd. Po tej czynności wnętrze jest podwieszane do tropiku. Czyli jest względnie sucho. Samo rozwieszanie wymaga gimnastyki bo miejsca miedzy warstwami jest niewiele. Problem można trochę obejść zostawiając środek podpięty na stałe, jeśli to możliwe. Typ takiego namiotu z tunelami w tropiku ma wielki minus że możesz ustawić namiot w konfiguracji. Sam tropik albo tropik + sypialnia. Nie ma możliwości postawienia samej sypiani w letnią gwieździstą noc. Inna kategorią kategorią są namioty takie jak ten pokazywany na filmie i tu często wszystko zależy od konstrukcji wymyślonej przez producenta. Bywa tak że tropik nie łączy się bezpośrednio z rurkami a jest naciągany za pomocą linek i śledzi. Czasem producent sprzedaje dodatkową podłogę z miejscami na ulokowanie słupków i zbudowanie konstrukcji. Namiot prezentowany na filmie należy do grupy premium gdzie jest możliwość rozstawienia pierwsze tropiku. Wypacz tak długą odpowiedz. Chciałem rzucić troche światła. Udanych zakupów
Dla 2 osób namiot 1 osobowy już jest sprawą dyskusyjną. Owszem, w lato w Hiszpani, ale polecam miesięczny wyjazd w Karpaty jesienią, bez schodzenia do osad ludzkich, a myślenie o dwójce dla dwóch szybko się zweryfikuje. A zatem ponownie, wszystko zależy do czego, gdzie, jak czy kiedy, a nie takie zerojedynkowe myślenie jak twoje
Zpack Free Duo Tent, czyli dwuosobowy ze stelażem samonośny waży 852 g. więc taki bez kijków do rozstawienia też waży malutko. No i faktycznie porada dla tych, co nie chcą wydawać za dużo pieniędzy, bo Dynema jest materiałem o wiele lepszym niż nylon, ale niestety namioty takie dużo kosztują
@@Bushcraftowy Przykładowo w Zpack możesz kupić wersję z grubszym materiałem, a i tak wyjdzie o wiele mniej na wadze niż nylon. Poza tym Dynema nie nasiąka jak nylon podczas deszczu, więc nie musisz dociągać linek, czy pakować mokrego i cięższego do plecaka. Prawie wszyscy długodystansowcy używają namiotów z tym materiałem. Przynajmniej Ci co publikują na YT
No właśnie - prawie wszyscy co publikują na YT a nie prawie wszyscy ogólnie :) Z pewnością jest moda na takie namioty wśród długodystansowców. Jednak próżno ich szukać na przykład na wyprawach w góry wysokie. Każdy musi dopasować namiot do swoich potrzeb.
Różnica w wadze i różnica w kwocie. Budowa identyczna. Namiot kupuje się na lata, więc jak ma się fundusze warto dołożyć by kręgosłup nie cierpiał od nadmiaru bagażu.
@@KamilosEDC No Elixir kosztuje 1200, a Hubba 1850 i to srebrny jest na promocji, a zielony aktualnie 2200 zł. Różnica w wadze 800 g. Chyba po cenie widać, który lepszy. Za redukcję wagi niestety trzeba sporo zapłacić.
Kupiłem jako totalny świeżak namiot samorozkładający się z decathlonu (ten 5sec czy coś) - waży 5kg. Bardzo polecam do takich turystycznych zastosowań - wiadomo co Buszkraftowy poleca to już full pro i dla 1 osoby brałbym bivi czy coś jak wyżej.
Obecnie namioty mają najczęściej dodatkowe podłogi. Jeśli chodzi o MSR to do zakupu osobno ale ich cena jest chora. Naturehike ma już w zestawie dodatkową podłogę. Dawniej namioty miały dość pancerne podłogi. Obecnie lepszym rozwiązaniem jest dodatkowa podłogą ponieważ brudna można osobno transportować i łatwiej wyczyścić, suszyć.
Cześć! Niestety dla osób wysokich (200cm) wybór jest bardzo ograniczony. Czy ktoś może używa i jest w stanie polecić coś fajnego? Aktualnie używam Taurus 2P mossy green VAUDE (230cm dlugosci) ale konstrukcja nie jest zbyt wygodna i myśle nad zmiana.
I to jest najważniejsze i o to chodzi. Niestety środowisko jest mocno wypaczone, dlatego ja opuściłem wszystke grupy, bo można tam było nabawić się raka. Pozdro i życze jak najwięcej frajdy!
Jak zawsze świetny materiał. A tak poza tym miał ktoś styczność z namiotami firmy AlpenTent? Myślicie że warte uwagi, ostatnio trafiłem na taki model AlpenTent Eiger 1. Pozdrawiam :)
Niestety nawet najlepszy materac i poduszka nie zastąpi domowego łóżka. A bez domowego łóżka każdy biwak to nieprzespany koszmar dla mnie. Nie jestem w stanie na czymkolwiek innym zasnąć. Co zrobić?
Nie spij. A powaznie to może być kwestia głowy. Tzn spanie w lesie w którym nigdy nie jest cicho potrafi siąść ns głowę i stąd problemy, śpisz płytko, przy byle odglosach wybudzanie. Trzeba popracowac nad tym, czasem stopery ludzie stosują.
trochę cię rozumiem. Rozpocząłem spanie w namiocie 3 razy i 3 razy coś było nie tak. 1. Spałem w za małym śpiworze i na zbyt cienkim materacu. 2. Materac i śpiwór już ok ale towarzystwo na polu namiotowym nie pozwalało spać zatyczki tak sobie pomagały. 3. Temperatura spadła do 7 stopni+ blisko zbiornik wodny - zmarzłem jak pies. Ale się nie poddaje - muszę kupić cieplejszy śpiwór, unikać pól namiotowych, i kupić opaskę na oczy (już wiem dlaczego jest wersja namiotów z decthlonu fresh&black :). Ogólnie lubię tą świeżość jaką daje spanie nie w domu.
Nie ma znaczenia. Takie o grubości poniżej 20 cm to w ogóle nie wchodzą w gre bo czuje się jakbym spał na ziemi. Wchodzi w gre jedynie gruby sprężynowy jak w łóżku domowym, i jedynie swoja gruba poduszka. Inaczej choćbym nie spał 3 dni to nie zasnę. @@Bushcraftowy
Twój wybór - powiem. O ile robisz 10-15 km dziennie i biwakujesz po czym wracasz dodomu to OK... Jak wyjeżdżasz na wiele dni to duża jest różnica .... między 20kg a np 15kg albo zamiast 1kg więcej masz np 1l wody więcej. A nie masz gdzie po drodze źródeł wody a akurat masz gorący dzień.
to tylko pokazuje jak ubogi jest polski przemysł ...Bo wystarczyłoby mieć taki produkt i sukces gwarantowany. Podobnie jest np. z butami do biegania. Nie ma tanich butów, żadnej alternatywy dla polskiego konsumenta :) Niech nikt mi nie mówi, że kawałek gąbki i siateczka to musi kosztować min. 400 zł :) Od lat polityka cenowa wygląda tak, że każdy nowy model ma wyższą "nową" cenę i dochodzimy do granicy absurdu... I ulegają temu co poniektórzy konsumenci.
Nie lubię takich stwierdzeń. Tani nie znaczy do niczego. Owszem trzeba popatrzeć na wodoodporność tropiku , podłogi etc. Można kupić namiot dla 2-3 osób za 230-260 zł i będzie bardziej wodoodporny niż namiot za 1200zl z decatlonu i będzie lżejszy , bardziej kompaktowy jednak. W namiotach absurdalnie lekkich może i jest aż taka różnica. Zależy kto czego potrzebuje w sumie. Do ewakuacji , biwaku etc nie trzeba aż tak oszczędzać 1-1,5kg wagi.
Żaden namiot nie chroni przed atakiem niedźwiedzia. Przed atakiem niedźwiedzia chroni odpowiednie rozbicie obozowiska, a szczególnie pozostawienie żywności poza namiotem.
Jakie obozowisko, z drutem kolczastym? ;-) Samo poza to za mało, a nawet pozostawienie jej wysoko kawałek dalej, nie gwarantuje, że misiek, który nie będzie się mógł do niej dobrać, nie wpadnie potem z wizytą rekonesansową do ciebie, bo węch mają naprawdę niezły, na kilometry... ;-)@@piotrek4877
Prezentowany namiot 2300 zł. Łatwo te cechy pokazać na takiej konstrukcji. Niestety namioty dla Kowalskiego tak nie wyglądają albo ważą 2x więcej. Kanał jest fajny ale pokazywane produkty nie są na każdą kieszeń.
Z tą długością to psikus straszny, bo kupiłem sobie 3 osobowy MH100 aby garażować o 10 cm krótszy rower i nie wejdzie rower, bo długość namiotu katalogowa jest 10 cm nad "posadzką" 😂 wpychanie roweru bez koła to mordęga. Namiot używany na campingach, dojazd samochodem. Także fotele muszę z auta demontować, i tam mam garaż.
Masz bardzo dobrą dykcję. Twoje materiały można przyspieszyć 1.5 razy a i tak nie ma problemów ze zrozumieniem słów. To rzadkość. Merytorycznie to wiadomo, ze to top polskich kanałów. Pozdrawiam..
Ja na telefonie słucham X2 i też jest spoko
Cześć koledzy. Kupiłem namiot quechua mh 100 fresh 3 osobowy. Rewelacja. Dwóch dorosłych i dwojka dzieci śpią bez problemu. Cena super. Można latem rozłożyć bez tropiku i podziwiać niebo. Kondesacja praktycznie nie istnieje. Waga jest spora ale po rozłożeniu na wszystkich turystów ( jeden bierze to ,drugi tamto wychodzi super). Ma dwa ogromne wejścia. Bardzo Wam polecam. Pozdrawiam
Polski buszkraftowy wykładowca jak zawsze dobre rady i konkrety 💪
Dokładnie, BIOTAD PLUS team💪💪
Świetny film 😊 pełne kompendium wiedzy o namiotach i na co zwrócić uwagę. Dziękuję za ten materiał i całą serię - super 😄
Nie przesadzałbym z tymi "ostrymi kątami" w namiotach na kijkach, bo na ściankach bocznych są linki które pozwalają ten problem wyregulować, o ile jest je gdzie zaczepić.
Reszta to często kwestia indywidualna bo wszystko ma swoje plusy i minusy. Jeśli nosimy wszystko na plecach setki kilometrów i mamy ze sobą kijki to ten kilogram mniej w plecaku robi sporą różnicę, ale mimo wszystko musimy liczyć się z tym że w jednościennym namiocie będzie kondensacja i że nie wszędzie taki namiot będzie się dało postawić. Coś za coś :)
Bardzo dobra uwaga względem długości namiotu, szczególnie krytyczna jeśli mamy jednościenny namiot, bo jeśli będzie za krótki i mamy kondensacje to może się rano okazać że mamy mokre nogi i śpiwór.
Ja bym jako mój must have dodał jeszcze to by dało się namiot rozstawić w deszczu bez zmoczenia go oraz brak tuneli na maszty bo na mokro często są szalenie upierdliwe, plus długo się demontuje namiot. Tak więc klipsy + rozkładanie „od tropiku” lub wspólne ❤
Dokładnie tak. Właśnie takiego szukam i chyba namiot idealny nie istnieje🙄
tunele na stelaż to zło. nawet na sucho, czas rozkładania długi plus nerwów sporo.
To prawda - są namioty, które mają "na stałe" wpiętą sypialnie pod tropik. Rozkłada się od razu całość. Ale właśnie często mają one tunele na maszty lub są wyraźnie cięższe.
@@Bushcraftowy o tak, mój 2os namiot idealny co prawda spełnia wszystkie oczekiwania ale waży w zależności od konfiguracji 2-3kg, więc może i jest „ultralekki” ale przez brak kompromisów w funkcji waga i tak rośnie. Bardzo za to byłbym ciekawy Twojego testu czegoś w stylu Nordisk Lofoten ULW, nie jest samonośny rzecz jasna, ale waży nic.
Lofoten u mnie jest na dzień dobry zdyskwalifikowany bo ma tak niską sypialnie, że nie da się usiąść. Jak mam brać namiot to dla wygody. Jak nie muszę mieć wygody to wezmę bivy lub tarpa.
super ze zrobiles ten material bo wlasnie mam zamiar kupic swoj pierwszy namiot. Dzieki!!
Rzeczowo. Słuszne i trafne uwagi. Ja co prawda z racji preferencji korzystam najczęściej z norki, ale w namiocie (w moim przypadku LiteFighter) też zwracałem uwagę na wspomniane przez Ciebie kwestie.
Ja mam z Lidla jest trochę ciężki ale za to duży i całkiem dobrze wykonany. Bardzo dobrze się w nim śpi
Dzieki za pomoc!❤
Same kijki trekkingowe jeszcze nie są wielkim problemem, bo nawet w przypadku ich braku da się je zastąpić zwykłymi kijami dostępnymi u nas dość powszechnie, których końcówki trzeba jakoś oczywiście zabezpieczyć, owinąć czymś np. grubą skarpetą czy przygotować sobie coś w tym celu wcześniej, by nie uszkodzić tropiku. Ja mam składane tyczki bambusowe, handmade łączone pręcikami z włókna szklanego z dorobionymi doczepianymi końcówkami, dużo lżejsze od kijków i zajmujące znacznie mniej miejsca. Gorzej w tym przypadku jednak z podłożem, skalistym czy piaszczystym, gdy nie wszędzie da się wbić śledzie lub nie trzymają się w ziemi zbyt dobrze albo potrafią wyjść po nasiąknięciu gleby wodą. Część samonośnych da się ustawić nawet bez szpilkowania do gruntu, a i da się też użyć zastępczo kamieni. No i samonośny łatwiej też, nawet część rozłożonych, w razie potrzeby przemieścić. Kiedyś przeniosłem tak cały namiot o jakieś 150-200 m dalej w jednej ręce, a plecak z resztą na ramieniu, gdy ciągłym szczekaniem nie dawał nam spać pewien pies, którą to bestię w tym miejscu przekornie pozdrawiam ;-).
Bardzo dobry materiał. Dziękować za pokazanie na co zwrócić uwagę przy zakupie namiotu. Pozdrawiam.
Wybór padł na naturehike. Bardzo dobra jakość do wagi i ceny. Polecam.
Wszystko super, bardzo dobry materiał. Jedno nie daje mi spokoju: mowa tu o namiotach 1-osobowych o masie do 1.3kg - o ile się nie mylę, prezentowany w tle Elixir 1 waży 1.78kg.
To nie Elixir tylko nowość na przyszły sezon Hubba Hubba Bikepack. I nie chodzi o to jaki namiot jest w tle tylko o ogólne cechy :)
Przydatny materiał, dziękuję
Bardzo polecam Naturehike Star river 2. Konstrukcyjnie Praktycznie kopia namiotu MSR, a można go kupić już za około 800 zł
Bardzo praktyczne porady. Dodam od siebie, że wszystkie zalety namiotu poznajemy po 2 dobach deszczu. Wtedy okazuje się, że nie można na sucho rozłożyć, że wchodzimy mokrzy do namiotu, że po otwarciu namiotu deszcz wpada do środka, przy składaniu zabieramy mnostwo błota z podłoża i wszystko jest brudne. Nie wspominam o krzywym terenie, mokrym, kamienistym, czy błotnym. W Polsce zazwyczaj znajdziemy jakieś 2 drzewa, a tu już tarp i hamak, czy ewentualnie duża sypialnia pod, robi robotę. Można na stojąco operować szpejami, gotować, przebierać się - odkąd odkryłem uroki czystego, bujającego spania w hamaku, trudno mi w terenie docenić namiot.
Dzieki Twojemu filmikowi zainwestowalem w Naturehike Star River 2 z nylonu i jestem mega zadowolony. 550zl to super przy wadze 2,1kg z dodatkowa mata bo bez niej waga to 1.8kg.
Mongar jeszcze lepszy
Jest niższy o 10cm. Parametry pozostaleidentyczne
Hej mam Hubba Hubba i jest mega👌❤⛺ drogi ale warty każdej złotówki ❤pozdrawiam 👋👋
Dzięki rozwiałeś moje wątpliwości czy naturehike cloud up2, czy lanschan. Ostatnio też wiecej jezdżę rowerem, niż chodzę więc namiot samonośny może być lepszym wyborem👍😊
Ja chodzę po górach dużo i często nocuje w lesie lub bazach namiotowych czasem przy schroniskach i używam naturehike cloudup 2 10D i używam go od ponad roku waga ok 1kg. Też chyba nie mam zaufania do namiotów rozbijanych na kijach, chociaż myślałem na takim rozwiązaniem. Ale.. jak trafiłem na niezła promocje i kupiłem go za coś ponad 800 pln kumpel jakieś 8 miesięcy wcześniej kupił jeszcze taniej. I dziś nie żałuję że wybrałem namiot ze stelażem bo nawet dla wędrowca ma to zalety np nie trzeba go kotwiczyć (jeśli nie ma silnego wiatru) co ma zalety jak chcesz go rozbić sobie pod wiatą a grunt pod nią jest twardy. Pod podłogą czasem używam mate z nylonu 20D (dostarczona przez producenta) albo ponczo też nylon 20D, które i tak mam (więc noszę) a używam tylko gdy mocno leje więc inne funkcje... to mniej noszenia. Czasem rozbijam go bez tropika czasem przykrywając go tarpem (albo w/w ponczo) lub pod wiatą. Wada cloudupa 2 10D jest to że gotować w przedsionku raczej odpada (przynajmniej ja się nie odważyłem) Druga wada (dla niektórych zaletą) to namiot wewnetrzny jest w wiekszosci z siatki. Ale istnieje możliwość kupienia wersji 4-sezonowej gdzie namiot wewnetrzny jest z nylonu i tylko u góry ma siatkę i ma zimowe fartuchy na tropiku ale waży więcej choć nie zabija jak wiele innych zimowych rozwiazań. Ale zawsze coś za coś. Aha i sprawia wrażenie takiego że byle kamień go przebije ... a mimo to nic do tej pory u mnie się nie stało. Więc chyba jest wytrzymały.
Osobiście polecam naturehike mongar 2, jest lekki, ma dobrą wentylację, do tego ma sporo miejsca w srodku, a i wejścia z prawej oraz lewej strony. Jedyny minus jak dla mnie to wysokość w środku (mam prawie 2m wzrostu), po włożeniu czegoś do kieszeni na suficie wygodne siedzenie jest praktycznie niemożliwe.
@@sebastianpatapik257 Sypialnia z siatki to wada albo zaleta, zależnie od gustu. Dla mnie sypialnie obszyte od dołu materiałem to zdecydowanie nie jest zaleta. Jest to klaustrofobiczne, a dodatkowo w lesie lubię spać z otwartymi drzwiami i obserwować otoczenie, czasem jakieś fajne widoczki na zwierzęta są :).
Ja akurat lubię namioty na kijkach, wędruję zawsze z kijkami, więc nie ma problemu, a szybkość rozbijania i składania jest nie do pobicia. Bez pośpiechu 5 min rozkładanie i składanie, a w razie deszczu na szybko trzy minuty. Przynajmniej ja nie jestem w stanie tak szybko rozłożyć namiotu na stelażu.
@@klosiu1 Może dlatego, że do tej pory używałem tylko namioty ze stelażem to problemu nie widzę. Testowałem lanshana 2 dwuwarstwowego pożyczonego i ma swoje zalety ale wersji dwuwarstwowej też wymaga to trochę pracy ... kije jako stelarz to musisz mieć naciągi i raczej trzeba dół namiotu też zakotwiczyć śledziami bo inaczej nie stanie, a jak masz dość kamienisty grunt to czasem jest problem. Pewnie jednowarstwowy lanshan 2 lub zepacks rozbija się szybciej.
A namiot na szkielecie wystarczy szkielet zapiac do uchwytów (a właściwie to wszystkie szkieletow mają zakładany do namiotu wewnetrznego) i nawet nie musisz wbijać śledzi a następnie tropik przywiązać do szkieletu i przypiąć go do namiotu wewnetrznego na haczyki jeśli jest bezwietrznie.... jak wieje to lepiej zakotwiczyć śledziami inaczej jak będzie pusty lub za lekki to go zwieje. Ale tak jak mówię ... Jeden rabin powie tak ... inny rabin powie nie 😁. Ja mojego cloudup 2 (namiot+tropik) rozbijam między 5-10 min. Kwestia treningu w trybie "bezwietrznym - bez sledzi" to nawet poniżej 5 min. Co do siatki w lecie też wolę mieć więcej siatki i taki mam. Ale w zimie hmmm każdy dodatkowy element który chroni przed wiatrem to zaleta. 😀
@@sebastianpatapik257 No w zimie pewnie tak, ale nie kupuję namiotu na lato po to żeby się kisić tylko dlatego, że zimą chcę żeby mi nie wiało :). Zresztą, i zimą biwakuję w jednowarstowym Lanshanie 2 i nie ma z tym problemu o ile nie ma śniegu.
Mam też dwuwarstwowy namiot ze stelażem, używam go jeżdżąc rowerem, ale bardzo go nie lubię ze względu właśnie na częściowo materiałową sypialnię. Zawsze mi się wydaje że śpię w trumience :D
Co do kotwiczenia namiotu to może i masz rację, ja tu nie widzę zalety, bo każdy namiot przypinam do ziemi. Wiadomo, każdy ma swój gust, ale ja jednak wolę Lanshana na kijkach do noszenia w plecaku, zwyczajnie dlatego, że jest duży, lekki i dobry z niego widok w obie strony. Ale nie będę na siłę przekonywał nikogo :)
95% namiotów jest dla mnie niedostępna z powodu zestandaryzowanej długości - 210, przy moim wzroście 205... tak więc część filmiku o dobieraniu długości - jak najbardziej przez to przechodziłem :) Po dwóch latach szukania kupiłem dwa lata temu Terra Nova Wild Country Helm 2 - jest cięższy niż 2kg ale to namiot "poprzedniej epoki", sprzed wybuchu tych nowych stelaży "Y" i jego zaletą jest to, że dwa maszty krzyżują się nie w "X" ale w "+" - długi maszt wzdłuż osi namiotu, krótki w poprzek i dzięki temu długość całkowita sypialni jest pod 230. Ale patrzę z ciekawością na te nowe konstrukcje, ostatnie 2 lata to totalna rewolucja na rynku zarówno pod kątem projektów bryły jak i materiałów, może coś dla siebie ustrzelę nie dość, że lżejszego, to jeszcze dłuższego...
To jest też problem dla osób 190+ w przypadku zimy, bo śpiwory na wyższych ludzi po rozprężeniu osiągaj 220cm długości i łapiemy wilgoć ze ścianek :(
Ja mam 200 cm i również ze łzami w oczach patrzę na zajebiste namioty w dobrych cenach do których się nie zmieszczę, aktualnie używam Taurus 2P mossy green VAUDE który ma 230cm ale konstrukcja nie jest zbyt wygodna, także również szukam czegoś innego.
Producenci namiotów, materacy i śpiworów mają dużych ludzi gdzieś...
Dobry materiał! Zawsze myślałem, że takie namioty do 2000 mm wodoodporności są nic nie warte, a jak widać się myliłem.
są nic nie warte jeśli to jakaś marka z decathlonu czy tp. W norwegii sprawdziłem markowy namiot 3000 mm i przezyl tydzien ulewnego deszczu + jedną solidną burzę. Miesiac temu zabralem namiot z decatholnu 3000mm i po godzinie deszczu w polskich warunkach miałem mokro. Polecam Fjord Nansen
@@fermentis Fjord Nansen o takiej samej konstrukcji jak Hubba kosztuje 400 zł, a waga prawie 3 kg. No niestety na niską wagę trzeba dopłacić, ale namiot kupuje się na lata, a nie na sezon.
@@fermentisw decathlonie sprzedają fiordy nanseny jak i msr itd. O jaką markę chodzi?
Co do przedsionka to masz absolutną rację. Mam Naturehike Cloud Up 2 i przedsionek jest bardzo upierdliwy podczas biwakowania. Jest to moim zdaniem jedyna i największa wada tego namiotu, bo nawet samo wchodzenie wzdłuż nie jest złe. Na dłuższe wyjazdy brałem zwykłe poncho i w razie czego rozwieszałem je nad wejściem...wtedy było tak jakby luksusowo 😀.
Ps.czekam na Twój filmik jak wykorzystywać rower jako element nośny przy rozbijaniu tarpa
odnośnie "ps", było, przeszukaj kanał.
Ciekawy odcinek, pozdrawiam 🥰
Bardzo dobry materiał, szkoda że pojawił się dość późno, gdy sam szukałem namiotu jedynki. Wybrałem Vango Nevis 100.
Poproszę podobny materiał nt. śpiworów.
Szkoła biwakowania nt. śpiworów już jest ;)
Przyda się, dziękuję 🙂 👍
Przerobiłem kilka namiotów różnych sanahy hanahy i były spoko ale po zakupie Keszuy 2 sekundowej xl / normal to stwierdzam że na biwaki samochodowe, łudkowe to najlepszy sprzęt dzieki szybkosci rozłożenia i złożenia , jakosci wykonania ,wielkosci w srodku same plusy no i brak garówy z rana dzięki fresz blek a wada to wielkość koła po złożeniu ale tak jak mowie to sprzęt na spływy lub wyjazdy autem . Ponad 160 nocek zaliczone w keszuli i jest git
Super, dzieki i pozdrawiam.
Naturehike Star River 2. Zanim go kupiłem zrobiłem porządny przegląd rynku i ten wygrał zdecydowanie w stosunku jakość, cena, komfort. 2 wejścia, 2 przedsionki, waga 2100 gram z dodatkową podłogą. Wymiary 215 x 135 x 110. Dla mnie to mega komfortowa jedynka na wyprawy rowerowe. 2 osoby tam wejdą ale tylko do spania a ich cały sprzęt musi zostać w przedsionku. 100 noclegów za mną, nic się z nim nie dzieje, jestem z niego bardzo zadowolony.
Do wyboru jest na materiale nylon kolory zielony i szary ( 800 zł)lub na poliesterze brązowy ale cięższy z 300 gram za to trochę tańszy. (600 zł ). Wybierając namiot warto wczytać się w wymiary wewnętrzne a co za tym idzie wielkość jest wprost proporcjonalna do wagi i często bardzo lekkie namioty są niskie i krótkie. Dodatkowo często jest podawana waga netto bez szpilek, pokrowców, odciągów,dodatkowej podłogi i w rzeczywistości taki namiot waży z 300-500 gram więcej. Np. Naturehike Mongar 2 który jest bardzo podobny do Star River 2 jest 10 cm niższy i 5 cm krótszy i przez to trochę lżejszy.
Mam ten sam model świetna alternatywa do msra . Mam już 3 Rok przespanych około 50 nocek z czego 1 tydzień był rozłożony na ogródku w celach testu 2 łatki już ma ale bez nich też dał by radę bardziej w celach wizulanych drażniły mnie mikro dziurki
Byłby dla mnie prawie idealny gdyby nie niepraktyczny sposób otwierania drzwi.
Akurat mi się przyda taki materiał, bo planuje w październiku albo w listopadzie kupić namiot
Kilka moich uwag - w namiocie musi byc miejsce na plecak. Idac kilka szlakow dlugodystansowych mi osobiscie na kampingach nie raz sroili rzeczy z przedsiona i to w nocy gdy bylem w srodku. Ponadto idac caly dzien w deszczu nie zostawiam suchego plecaka na mokrej trawie czy blocie w przedsionku - juz nie mowiac o innych rzeczach. 2: rozkladanie namiotu w deszczu dwupowlokowego to porazka - jednopowlokowy na kijkach - moment. 3: pod namiot obowiazkowo ultralekka folia - chroni przed zabrudzeniami i nie pakujemy uwalonego w blocie namiotu do wora. 4. moj 3 osobowy namiot z dostepem z 2 stron i o dlugosci 2.3metra (2 osoby + 2 plecaki) 700gramow.
Jaki?
Jak zabezpieczyć rower na kempingu w takim razie skoro nawet z przedsionka rzeczy skroja?
Mam dwa z Decathlon mh 100 dwuosobowy , ktory jest ciasny i mh100 3 osobowy, jeden stak od naja do października w ogrodzie i nie przeciekł
wlasnie sie powiedzialem ze mam najgorszy namiot na swiecie 😂
- jednopowlokowy
- nie jest samonosny ale ma stelaz
- jedno wejscie
- nie za duzy przedsionek
Niby człowiek liczy każde 100gram bagażu a ostatnio na 3 dniowy wypad do lasu z kolegami zabrałem 3l bimdru i syrop. Wodę to już pozyskałem z terenu :-)
To nie po to się liczy te gramy ? 🤔
Jak masa czystego alko wychodzi w stosunku do kg bagażu powyżej 1/10, to trzeba przemyśleć czy w ogóle warto gdziekolwiek się wybierać, bo wspomnień może nie być.
@@misiukisiu bez sensu komentarz. Policz jeszcze raz.
@@piotrek1897 Jakie namioty, na 3 dzień odkryliśmy, że jesteśmy w lesie :-)
Kolejny świetny odcinek 👍
Uwaga z ogniem, większość namiotów płonie jak pochodnia razem z ludźmi w środku. Materiały samogasnące żadko są używane do produkcji namiotów i śpiworów. Trzeba zachować rozsądek i nie zbliżać się za bardzo do źródeł ognia stawiając namiot...
Dodałbym jeszcze możliwość rozłożenia namiotu z sypialnią w środku, od razu podpiętą pod tropik. W przypadku jakby nas jakiś opad dopadł :)
Czy masz do polecenia model namiotu dla osoby względnie wysokiej. Przy 195cm mam dość duży problem ze znalezieniem namiotu, który nie będzie powodować dotykania ścianek w czasie leżenia. Jak wspominałeś, czasem przez skos ta długość bez kontaktu jest ograniczona.
Pomyśl o tarpie, ale nie samym .
Ja mam "za mały" camp minima sl1 i nie nakrywam go fabrycznym materiałem, tylko rozwieszam nad moskitiera z podłogą zwykły tarp i nie przeszkadza mi to że czyms dotykam.
peme forrest 2, ma ponad 2,5m na środku jest dość niski niby "120cm" ale w środku jakoś dużo mniej nigdy jakoś nie sprawdzałem ale do spania jak talala waży 2,47 (2 osobowy, 2 warstwowy z zaistą wodoodpornością gdzie sam ją sprawdzałem nie raz ) osobiście nazywam go "dmuchanym zamkiem" a przy moich 164 samemu to mogę balety w środku robić :D
Polecam naturehike mongar 2. Też mam 195cm i na długość sprawdza się super. Jednynie podczas siedzenia, gdy w kieszeni na suficie jest coś cieższego to dotykam głową materiału, wieęc może to denerwować. poza tym namiot rewelka :).
Korzystam z rozwiązania podobnego jak Maciek. Moskitiera (chińczyk) plus tarp.
Moje podejscie na namiot w cieple miesiace - to sama sypialnia (musi byc samonosna) + tarp :D W moim przypadku to sypialnia z FN Tromvik 2 NG, a tarp pojawil sie z koniecznosci, bo sam namiot ma tragiczna wentylacje i wilgotny tropik zlepia sie z sypialnia 🙃🤷
Też tak mi się zdarza, tyle że używam moskitiery od Lanshana 2. W sumie wychodzi coś koło 1 kg.
Dobry odcinek i ładny namiot, lecz:
1. bez śledzi stoi samo wnętrze, a do tropiku już trzeba dziurawić mamę ziemię. Nie zawsze jest ziemia, czasem piasek, dechy, pokład statku też się zdarzył:-)
2. nic o dodatkowej podłodze nie było?
A doradziłbyś coś jeśli chodzi o karimatę/ materace nadmuchiwane? Posiadam zwykłą karimatę obecnie która może jest lekka ale objętościowo zajmuje dużo
jaka jest Twoja opinia na temat podłogi z Nylonu Pu? wydaje sie być bardzo cienka czy jest wystarczająco odporna na mechaniczne uszkodzenia czy sugerowałbyś dodatkową podkładkę? Biwakuje z motocyklem więc kilkaset gram więcej nie robi wielkiej różnicy chociaż wołałbym ograniczać ilość gadżetów
Imho, dodatkowa ochrona podłogi (dedykowane =droższe, albo zwykły diy z izolacji budowlanej np. tyvek) to podstawa. Zawsze bezpieczniej i mniej nerwów.
Namiot 2-osobowy Nemo Hornet Elite Osmo 2P - grey
Czy dobrze wyhaczyłem nowego flextaila? :)
Jeśli bym o tym wiedział trzydzieści lat temu, to przez następne dwadzieścia lat nie nocowałbym w jakiejś szmacie z bagnem w śodku, albo ugotować się jak mikrofalowej kuchni.... tylko wtedy dobry namiot ważył około 15 kilo..... na motocykl to klamor wieelki. Pozdrawiam.
A jak rozbijasz ten namiot w czasie ulewy, nie mocząc sypialni?
W takim przypadku najlepiej mieć namiot, w którym do stelaża najpierw można przymocować tropik, a dopiero później podpinasz sypialnię. Mogę polecić namiot Naturehike Cloud Up 2
No dosyc dobry filmik, zgadzam sie z doswiadczenia juz ze wszystkim co powiedziales, MSR so super i Big Agnes tez w sumie chyba 2 najbardziej popularne z takiego typu namiotow aaa i Terra Nova tez duzo ludzi ma, ja mam X-Mid Durstona ale bo kijki uzywam na bardzo dlugie przejscia w Szkocji wiec tak bardzo pasi.
Dziwie sie tylko ze masz Ubera do spania bo bardzo zle opinie ma i wszyscy niemal maja problemy z tym predzej czy pozniej,
duzo lepszy jest Xlite zolta wersja i cieplejsza ale jak kto lubi, ja akurat tez wole Big Agnes Rapide SL nowa werjsa numer jeden komfort na rynku ma jesli chodzi co do spania, Sea to Summit Ether Ligte tez ok jest ale nie tak cieply.
No ale spoko na bike packing to w sumie troszke inaczej wiec super tak czy siak ;)
Pozdro ze Szkocji.
No ja używam Terra Nova Helm 2 i jest petarda. Podróżuje ze mną na wyprawach motocyklowych.
ech, tysiak za namiot to dla mnie lekka przesada, a co dopiero droższy... ja za swojego fjorda andy mark III 15 lat temu dałem 350zł w sklepie turystycznym, teraz ceny od 550zł. no ale to 4kg wagi, a miejsca na 2+1. służy mi do tej pory, tylko stelaż wymieniłem (99zł), bo popękał i profilaktycznie zaimpregnowałem tropik. no nie jest to ultra, ale na rower to znowu aż takiej różnicy mi nie robi.
Większość osób przechodzących szlaki długodystansowe czasem po pół roku używa namiotów jednopowłokowych rozstawianych na kijkach ponieważ waga ma ogromne znaczenie.
NIgdy mnie nie ciągneło do większości ;)
@@Bushcraftowy nonkonformizm jest bardzo chwalebny ake do szlaków dłuższych niż kilka dni również Cię nie ciągnie nie wspominając o takich które trwają więcej niż 2 tygodnie. Wtedy jednak może okazać się że większość długodystansowców z jakiegoś powodu korzysta z takich namiotów.
Jeśli robię coś dłuższego to na rowerze, wtedy namiot rozkładany na kijkach traci zalety. Nie wiem też czy większość długodystansowców faktycznie używa takich namiotów. Może większość długodystansowych influencerów ;)
Tak czy inaczej chyba sobie zamówię taki namiot i sprawdzę ;)
@@Bushcraftowy co do wypraw rowerowych to zgadzam się z Tobą i sam używam 2 kg namiotu samonośnego na rowerze. Jeśli zaś piesze wędrówki to dla mnie już waga ma znaczenia i choć nie lubię tego namiotu na kijkach i tych ogromnych skosów to jednak idę na kompromis z wygodą. Jeśli chodzi o źródło co do większości używania namiotów na kijkach na długich szlakach to tak mówiła Agnieszka ,,Zebra,, Dziadek która przeszła wielka trójkę szlaków długodystansowych w USA i wiele wiele innych. Oczywiście osoby publikujących na YT i chodzące takie szlaki też ich używa. Nie wiem co było pierwsze jajko czy kura ale widocznie i jedni i drudzy myślą podobnie.
Skoro Agnieszka tak twierdzi to pewnie tak jest. Pozdrawiam :)
DURSTON
Xmid2 PRO ważacy około 550g + waga kijków. Przestronny, ultra lekki, ciężko znaleźć coś lepszego. Tylko cena wysoka, ale jest opcja Xmid2, lub linii Xmid1.
do Xmidów jeszcze cło trzeba doliczyć, jeśli nie ma się kontaktu w stanach. Ja mam taki niekubenowy, w którym sama ta zewnętrzna część waży 545 gram
Widzisz - ja wolę nosić ten kilogram ale mieć namiot samonośny.
Glupoty gadasz, z kijkami plus pegi i pare modow by polepszyc namiot to ponad kilo, on mowil ze nie uzywa wiec wiadome ze MRS lepszy dla niego. A DCF nie taki super bo glosny i wiecej miejsza bierze, poli wersja solid duzo lepsza wdl mnie warte wiecej wagi.
@@gregoryoutdoors Wiem co mówił, ale przecież komentarz nie jest typowo do autora, tylko do widzów, żeby pokazać przykład dobrego namiotu. Żeby widzowie też nie fiksowali się na jednym rozwiązaniu.
Z perspektywy piechura to jest super opcja, bo kijki trekkingowe i tak bierzesz ze sobą na długie szlaki. To, że możesz je wykorzystać do rozbicia namiotu, odciąża plecak o kolejne pareset gramów. Każde pół kilo w jedną czy drugą stronę w przypadku całodniowej wędrówki robi sporą różnicę.
Wiadomo, że każdy ma inne preferencje i na inne rzeczy zwraca uwagę, ale jak ja piszę o wymiarach namiotu (spory po rozstawieniu, mały do transportu) i jego jak najmniejszej wadze, a ty jako kontrargument piszesz o tym, że materiał "nie taki super bo glosny", to faktycznie mamy na pewno inne wymagania.
To chyba trochę jak z aute. Zależy od preferencji i jak go będziesz używać. No i oczywiście portfel też odgrywa niemałą rolę.
pytanie mam - co myślisz @Bushcraftowy o zintegrowanych namiotach dwu powłokowych gdzie rozłożenie namiotu to kwestia wpuszczenia łuków w tunele w tropiku, dzięki czemu sypialnia nie zamoknie w czasie rozkładania na deszczu ? takich konstrukcji jest stosunkowo mało na rynku - decathlon miał ze dwie takie konstrukcje dla 2/3 osób i widziałam pojedyncze propozycje innych firm na rynku.
Bardzo dobre rozwiązanie. Ja mogę Ci polecić model Baltoro firmy Marabut. Faktem jest, że ma swoją wagę i gabaryty jednak dla mnie komfort przebywania w namiocie jest ważniejszy niż kilogram mniej czy więcej. Wrzucam go do plecaka wyprawowego w oryginalnym pokrowcu lub przepakowuję stelaż dając osobno. Jeżdżę z nim do Laponii i jestem bardzo zadowolony. W tundrze kamienie mu nie straszne. W tajdze na mchu to już istna bajka i nic nie przemaka od spodu. Ma dużo ciekawych rozwiązań wewnątrz jak podwieszana półeczka, boczne kieszenie czy dodatkowe zaczepy do powieszenia czegokolwiek. Produkują w kolorze zielonym co dla mnie ma ogromne znaczenie. No i wewnątrz zawsze znajdzie się miejsce dla zbłąkanej w ciemnym lesie niewiasty - gdyby tak się miało zdarzyć, ale tu już fantazja mnie ponosi. Jest ok. 👍 Pozdro!
@@przygody Zgadzam się z tobą. Baltoro jest ok. Dobre materiały. Mega wytrzymały, szczególnie w górach. Przeszedłem z nim GR20 i sporo używałem go w Pirenejach. Wytrzymał wiatr, który poskładał sąsiednie namioty. Niestraszne mu żadne podłoże. Dodatkowo, to polski namiot szyty w kraju, z dożywotnim serwisem i 5 letnią gwarancją. W środku sporo miejsca. Wejście do namiotu jest z przodu, ale to nie jest wielki problem. Wejściową część tropiku, można podnieść na kijach trekingowych i stworzyć mały daszek. Minus - waga: 3,5 kg.
właśnie zastanawiam się nad zakupem namiotu dwu-osobowego. mam już tarpa i hamak. ale potrzebuję czegoś na wypady z synem. Szkoda że nie wspomniałeś o rozkładaniu takiego namiotu dwupowłokowego w deszczu. Czy są jakieś sposoby/modele na to żeby się uchronić przed zalaniem podłogi?
Dużo namiotów dwupowłokowych zaczyna się od rozkładania tropiku - w materiale są tunele na stelaż. W czasie dużej ulewy bywa to problematyczne , pośpiech mokry materiał itd. Po tej czynności wnętrze jest podwieszane do tropiku. Czyli jest względnie sucho. Samo rozwieszanie wymaga gimnastyki bo miejsca miedzy warstwami jest niewiele. Problem można trochę obejść zostawiając środek podpięty na stałe, jeśli to możliwe.
Typ takiego namiotu z tunelami w tropiku ma wielki minus że możesz ustawić namiot w konfiguracji. Sam tropik albo tropik + sypialnia. Nie ma możliwości postawienia samej sypiani w letnią gwieździstą noc.
Inna kategorią kategorią są namioty takie jak ten pokazywany na filmie i tu często wszystko zależy od konstrukcji wymyślonej przez producenta. Bywa tak że tropik nie łączy się bezpośrednio z rurkami a jest naciągany za pomocą linek i śledzi. Czasem producent sprzedaje dodatkową podłogę z miejscami na ulokowanie słupków i zbudowanie konstrukcji.
Namiot prezentowany na filmie należy do grupy premium gdzie jest możliwość rozstawienia pierwsze tropiku.
Wypacz tak długą odpowiedz. Chciałem rzucić troche światła. Udanych zakupów
Mam pytanie interesuje mnie namiot z przedsionkiem do podróży motocyklem . Czy coś możesz polecić
Dla 2 osób namiot 1 osobowy już jest sprawą dyskusyjną. Owszem, w lato w Hiszpani, ale polecam miesięczny wyjazd w Karpaty jesienią, bez schodzenia do osad ludzkich, a myślenie o dwójce dla dwóch szybko się zweryfikuje.
A zatem ponownie, wszystko zależy do czego, gdzie, jak czy kiedy, a nie takie zerojedynkowe myślenie jak twoje
Nie ma to jak namiot i do tego tarp - tego połączenia nic nie pokona ;)
Zpack Free Duo Tent, czyli dwuosobowy ze stelażem samonośny waży 852 g. więc taki bez kijków do rozstawienia też waży malutko. No i faktycznie porada dla tych, co nie chcą wydawać za dużo pieniędzy, bo Dynema jest materiałem o wiele lepszym niż nylon, ale niestety namioty takie dużo kosztują
Free Duo Tent
$849.00
Weight 30.1 oz / 852 g
Tanioszka :P
Czy faktycznie Dynema jest tak dobra? Zdania co do jej odporności są chyba podzielone.
@@Bushcraftowy Przykładowo w Zpack możesz kupić wersję z grubszym materiałem, a i tak wyjdzie o wiele mniej na wadze niż nylon. Poza tym Dynema nie nasiąka jak nylon podczas deszczu, więc nie musisz dociągać linek, czy pakować mokrego i cięższego do plecaka. Prawie wszyscy długodystansowcy używają namiotów z tym materiałem. Przynajmniej Ci co publikują na YT
No właśnie - prawie wszyscy co publikują na YT a nie prawie wszyscy ogólnie :) Z pewnością jest moda na takie namioty wśród długodystansowców. Jednak próżno ich szukać na przykład na wyprawach w góry wysokie.
Każdy musi dopasować namiot do swoich potrzeb.
co to za model msr?
Zastanawiam się nad MSR Elixir a MSR hubba hubba.
Różnica w wadze i różnica w kwocie. Budowa identyczna. Namiot kupuje się na lata, więc jak ma się fundusze warto dołożyć by kręgosłup nie cierpiał od nadmiaru bagażu.
@@wybieram_rower czyli który lepszy Twoim zdaniem ?
@@KamilosEDC No Elixir kosztuje 1200, a Hubba 1850 i to srebrny jest na promocji, a zielony aktualnie 2200 zł. Różnica w wadze 800 g. Chyba po cenie widać, który lepszy. Za redukcję wagi niestety trzeba sporo zapłacić.
@@wybieram_rower ciekawe czy zbicie wagi nie miało wpływu na wytrzymałość
@@KamilosEDC Skoro Marcin go używa to znaczy, że jest dobry.
Podłoga z nylonu czy poliester?
namiot msr elixir 2 warty jest zakupu?biwaki kilkudniowe w samotności
A po co to komu Panie? Nie lepij pooglądać jaki telewizor? Jakie piwo wypić jak człowiek? Guza ino szukają ci młodzi, dejcie spokój kto to widzioł.
Hihih 😂
Jeszcze zwierza dzikiego straszo, a i bój się Boga ognisko w lesie zapalo. 😂
A czy taki namiot mozna dodatkowo zaimpregnować takim typowym impregnatem do odzieży?
Tutaj brakuje mi podwieszanej sypialni, żeby rozkładanie w deszczu nie zalewało sypialni.
Kupiłem jako totalny świeżak namiot samorozkładający się z decathlonu (ten 5sec czy coś) - waży 5kg. Bardzo polecam do takich turystycznych zastosowań - wiadomo co Buszkraftowy poleca to już full pro i dla 1 osoby brałbym bivi czy coś jak wyżej.
Czy taki namiocik stawiać normalnie na ściółce w lesie czy mieć coś do podłożenia bo dziury robią się "od patrzenia"?
Obecnie namioty mają najczęściej dodatkowe podłogi. Jeśli chodzi o MSR to do zakupu osobno ale ich cena jest chora. Naturehike ma już w zestawie dodatkową podłogę. Dawniej namioty miały dość pancerne podłogi. Obecnie lepszym rozwiązaniem jest dodatkowa podłogą ponieważ brudna można osobno transportować i łatwiej wyczyścić, suszyć.
@@82stedKupiłem ostatecznie Elixir4. Podłoga była w komplecie. Udało się wyrwać za 2k w skalnikPL
Cześć! Niestety dla osób wysokich (200cm) wybór jest bardzo ograniczony.
Czy ktoś może używa i jest w stanie polecić coś fajnego?
Aktualnie używam Taurus 2P mossy green VAUDE (230cm dlugosci) ale konstrukcja nie jest zbyt wygodna i myśle nad zmiana.
Co za model zegarka? Suunto?
Suunto 9 Baro
@@Bushcraftowy jak się sprawuje
Co to za namiot, który jest na filmie? Można prosić o jakiś link?
MSR Hubba NX. Aktualnie 1850 zł.
@@wybieram_rower patrząc na siatkę obstawiam Msr Elixir
Aluminiowe słupki nie mogą być brane do samolotu do środka, tylko jako nadawany. A włókno szklane przechodzi.
musi to na rusi !
spie w norce od 15 lat jest gitez, nie sprzet jest najwazniejszy.
I to jest najważniejsze i o to chodzi. Niestety środowisko jest mocno wypaczone, dlatego ja opuściłem wszystke grupy, bo można tam było nabawić się raka. Pozdro i życze jak najwięcej frajdy!
@@sebee13 dzieki ! widzimy się w lasach, na łąkach i na szlakach. 💪🏻
No to może napisz jaki model? Wiele norek to porażka.
@@ZYGAXX pięknie ! prawdziwie 💪🏻
@Adiix38 💪🏻
super namiot za 2,5 kloca A jest cos dla ludu?
Ktoś ma jakieś opinie na temat ultralekkiego namiotu z jyska RUNDSKOG 2?, stan na luty 2024r 125zl
Co to za namiot?
co to dokładnie za namiot?
Wygląda na MSR Hubba NX. Cena ponad 2 tys waga 1,3 kg. Podobny jest model Elixir, który kosztuje ponad 1 tys, ale waży ponad 2 kg.
@@wybieram_rower elixir to już się średnio kalkuluje, nadal drogo a już słabo 😂
Najlepiej drobną moskitierę w lecie, w zimie grubszy z płótna. I kamuflarz.
thanx
Jak zawsze świetny materiał. A tak poza tym miał ktoś styczność z namiotami firmy AlpenTent? Myślicie że warte uwagi, ostatnio trafiłem na taki model AlpenTent Eiger 1. Pozdrawiam :)
Pierwszy ! ❤
Nie bo ja 🤣
akurat się wybierałem do paczkomatu po Naturehik'a P-series 3
Doszedłeś? Czy zawróciłeś?
Ja chyba jednak zawrócę:)
2,5 tyś to chyba dużo jak za namiot?
Co to za model namiot bo szukam coś takiego chyba że ktoś poleca inny model z chęcią posłucham opinii???
MSR Hubba NX.
Decathlon ma namioty „wzorujące” się na tym 😅 używam i są faktycznie spoko
Co do minusów siatki to krople kondensacji z tropika mogą spadać na twarz
Niestety nawet najlepszy materac i poduszka nie zastąpi domowego łóżka. A bez domowego łóżka każdy biwak to nieprzespany koszmar dla mnie. Nie jestem w stanie na czymkolwiek innym zasnąć. Co zrobić?
Nie spij. A powaznie to może być kwestia głowy. Tzn spanie w lesie w którym nigdy nie jest cicho potrafi siąść ns głowę i stąd problemy, śpisz płytko, przy byle odglosach wybudzanie. Trzeba popracowac nad tym, czasem stopery ludzie stosują.
A tak z ciekawości jakiego materaca używasz?
trochę cię rozumiem. Rozpocząłem spanie w namiocie 3 razy i 3 razy coś było nie tak. 1. Spałem w za małym śpiworze i na zbyt cienkim materacu. 2. Materac i śpiwór już ok ale towarzystwo na polu namiotowym nie pozwalało spać zatyczki tak sobie pomagały. 3. Temperatura spadła do 7 stopni+ blisko zbiornik wodny - zmarzłem jak pies. Ale się nie poddaje - muszę kupić cieplejszy śpiwór, unikać pól namiotowych, i kupić opaskę na oczy (już wiem dlaczego jest wersja namiotów z decthlonu fresh&black :). Ogólnie lubię tą świeżość jaką daje spanie nie w domu.
Nie ma znaczenia. Takie o grubości poniżej 20 cm to w ogóle nie wchodzą w gre bo czuje się jakbym spał na ziemi. Wchodzi w gre jedynie gruby sprężynowy jak w łóżku domowym, i jedynie swoja gruba poduszka. Inaczej choćbym nie spał 3 dni to nie zasnę.
@@Bushcraftowy
moim zdaniem między 10 cm a 20 cm nie będzie różnicy. No chyba że naprawdę dużo ważysz. Skupiłbym się na użebrowaniu materaca.
Polecisz jakiś namiot 2 os. do 500zl
Naturehike
No dobra. Piasek piaskiem. Ale co z deszczem? Nie wygląda mi to dobrze. Chyba wolę dwie powłoki. Bo jeśli ma nie padać, to po co mi namiot?
2:20 - myślę że jest taki powód. Mianowicie ten namiot kosztuje 2500zł.
No i takie poradniki to ja rozumiem. Co, jak i dlaczego. Wyjaśnione tak ,że nawet głąb zrozumie.
nylon bardziej wytrzymaly niz poliester?
Poli lepszy z tego co wiem bo jak mokry czy pada to nie wisi jak szmata i nie trzeba pegi poprawiac czy linki hehe
Że są coraz tańsze to bym nie powiedział ...1200zł :( ? To ja wolę wozić dodatkowy kilogram
Namiot MSR HUBBA 2500zł raczej
To nie jest Elixir, tylko Hubba i aktualnie kosztuje 1850 zł.
Twój wybór - powiem. O ile robisz 10-15 km dziennie i biwakujesz po czym wracasz dodomu to OK... Jak wyjeżdżasz na wiele dni to duża jest różnica .... między 20kg a np 15kg albo zamiast 1kg więcej masz np 1l wody więcej. A nie masz gdzie po drodze źródeł wody a akurat masz gorący dzień.
To nie Elixir tylko nowość na przyszły sezon Hubba Hubba Bikepack. I nie chodzi o to jaki namiot jest w tle tylko o ogólne cechy :)
to tylko pokazuje jak ubogi jest polski przemysł ...Bo wystarczyłoby mieć taki produkt i sukces gwarantowany. Podobnie jest np. z butami do biegania. Nie ma tanich butów, żadnej alternatywy dla polskiego konsumenta :) Niech nikt mi nie mówi, że kawałek gąbki i siateczka to musi kosztować min. 400 zł :) Od lat polityka cenowa wygląda tak, że każdy nowy model ma wyższą "nową" cenę i dochodzimy do granicy absurdu...
I ulegają temu co poniektórzy konsumenci.
👍
Nie lubię takich stwierdzeń. Tani nie znaczy do niczego. Owszem trzeba popatrzeć na wodoodporność tropiku , podłogi etc. Można kupić namiot dla 2-3 osób za 230-260 zł i będzie bardziej wodoodporny niż namiot za 1200zl z decatlonu i będzie lżejszy , bardziej kompaktowy jednak.
W namiotach absurdalnie lekkich może i jest aż taka różnica.
Zależy kto czego potrzebuje w sumie. Do ewakuacji , biwaku etc nie trzeba aż tak oszczędzać 1-1,5kg wagi.
2500 za namiot? chyba lekka przesada
Kogoś tu powaliło z ceną tego namiotu
👍🎥👍
czy taki namiot ochroni nas przed atakiem niedzwiedzia?
Nie, dzwiedzia
Jeśli będzie miał czerwony kolor to tak, przy zielonym już nie 😏
Żaden namiot nie chroni przed atakiem niedźwiedzia. Przed atakiem niedźwiedzia chroni odpowiednie rozbicie obozowiska, a szczególnie pozostawienie żywności poza namiotem.
Jakie obozowisko, z drutem kolczastym? ;-) Samo poza to za mało, a nawet pozostawienie jej wysoko kawałek dalej, nie gwarantuje, że misiek, który nie będzie się mógł do niej dobrać, nie wpadnie potem z wizytą rekonesansową do ciebie, bo węch mają naprawdę niezły, na kilometry... ;-)@@piotrek4877
Ooo! Ktoś chyba właśnie zdradza tarpa...😂
Ten namiot kosztuje prawie 2500 chyba lekka przesada
Prezentowany namiot 2300 zł. Łatwo te cechy pokazać na takiej konstrukcji. Niestety namioty dla Kowalskiego tak nie wyglądają albo ważą 2x więcej. Kanał jest fajny ale pokazywane produkty nie są na każdą kieszeń.
Z tą długością to psikus straszny, bo kupiłem sobie 3 osobowy MH100 aby garażować o 10 cm krótszy rower i nie wejdzie rower, bo długość namiotu katalogowa jest 10 cm nad "posadzką" 😂 wpychanie roweru bez koła to mordęga. Namiot używany na campingach, dojazd samochodem. Także fotele muszę z auta demontować, i tam mam garaż.