Kurs SQL - podstawy cz. 2/3

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 44

  • @bartas7261
    @bartas7261 4 роки тому +5

    Jeden z lepszych kanałów o programowaniu. Dziś sobie zacznę SQL. Twój ebook jest świetny 😀. Dzięki!

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 роки тому +1

      Powodzenia przy SQL! I cieszę się, że podoba Ci się ebook :)

    • @fromchaoswithlove1432
      @fromchaoswithlove1432 4 роки тому

      @@JakNauczycSieProgramowania to jest naprawdę rzadkość, żeby ktoś w tak prosty i przystępny sposób tłumaczył wiedzę z zakresu programowania.

  • @Toma_Warszawa
    @Toma_Warszawa Рік тому

    Bardzo ciekawy odcinek. Fajnie, że można przejść przez zapytania.

  • @jakubsowiak1068
    @jakubsowiak1068 4 роки тому +6

    Bardzo pomagasz,dzięki! kontynuuj swoją prace, na pewno wiele osób będzie ci wdzięcznych! ☺️☺️

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 роки тому +4

      Mam zdecydowanie długoterminowe plany dotyczące tego kanału, także postaram się pomóc jeszcze wiele razy :)

  • @kanciayt859
    @kanciayt859 3 роки тому

    bardzo fajna i napewno przydatna wiedza dla osoby rozpoczynającej przygodę z SQL po odrobinie teoretycznej wiedzy, natomiast zdecydowanie za szybko podawane są kolejne atrybuty, ale oczywiście dla chcącego nic trudnego i można to pauzować. Pozdrawiam

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  3 роки тому

      Pauzować a nawet oglądać więcej niż raz :) i przede wszystkim wykorzystywać wiedzę w praktyce i samemu eksperymentować!

  • @Double_B_OG
    @Double_B_OG 2 роки тому

    świetnie wytłumaczone. co prawda odświeżam sobie podstawy SQL po kilku latach od zakończenia studiów, mimo to widzę, że lepiej wyjaśniasz niż tamtejsi prowadzący, i gdybym wcześniej nie miał z tym styczności to szybko bym załapał :)

  • @rampampampamm
    @rampampampamm Рік тому

    super content jedyne czego mi brakuje to zadan na koniecdo utrwalenia wiedzy pozdrawiam :)

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Рік тому

      Planuję małe odświeżenie tych filmów o SQL, więc postaram się o dodanie kilku zadań :)

  • @wiktorm9858
    @wiktorm9858 Рік тому

    Git tłumaczonko

  • @fromchaoswithlove1432
    @fromchaoswithlove1432 4 роки тому +4

    Świetny kanał, czekam na kolejne odcinki! :)

  • @despenadam2147
    @despenadam2147 3 роки тому +9

    Marik1234 xD doceniam easter egga, super kurs

  • @luksonluk8659
    @luksonluk8659 2 роки тому

    Super!

  • @tadeszal-abdullah1476
    @tadeszal-abdullah1476 28 днів тому

    Marik1234 wróciłeeeem, z kolegaaaami

  • @maciejbus2096
    @maciejbus2096 3 роки тому +2

    Jeżeli chodzi o SUBQUERY, to chyba w Twoim przypadku tak wyszło, że tylko jedna osoba była przypisana do group_id=2, ja podczas ćwiczeń troszeczkę inaczej przypisałem użytkowników do grup i wyskoczył błąd " subquery returns more than 1 row" jednak wystarczy zmienić znak równa się na IN przed nawiasem podzapytania i wszystko działa jak trzeba :D

  • @wd4535
    @wd4535 3 роки тому +2

    Fajnie wytłumaczone, szkoda tylko że nazwy tabel tak podobne. Byłoby łatwiej ogarnąć przy bardziej różniących się.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  3 роки тому

      Ale te nazwy takie muszą być, żeby przykład miał sens :) Bo mamy użytkowników, grupy użytkowników oraz tabelę, w której zapisujemy przynależność użytkowników do grup. W programowaniu zawsze powinniśmy dbać o to, aby nazwy zmiennych, klas, funkcji czy właśnie tabel w przypadku baz danych, odpowiadały temu, za co dana rzecz jest odpowiedzialna.

    • @wd4535
      @wd4535 3 роки тому +1

      @@JakNauczycSieProgramowania Ok, zapewne racja. Pierwsza część Pana kursu była prosta, szybko zrozumiałem. Z drugą już trochę trudniej i może za to taki komentarz.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  3 роки тому

      ​@@wd4535 To obejrzyj jeszcze na spokojnie drugi raz, ale przede wszystkim przećwicz wszystko w praktyce! Tak to czasem wygląda w programowaniu (zwłaszcza na początku nauki), że pewne rzeczy wydają się chaotyczne i mało przejrzyste, ale nie ma na to innej rady, jak tylko ćwiczyć. Sam zobaczysz, że trochę doświadczenia i wszystko, z czym miałeś problemy, nagle stanie się proste i logiczne :)

  • @nowakkowalska
    @nowakkowalska 2 роки тому

    czy jest gdzieś może słowniczek wyrażeń ?

  • @fuukowatty9817
    @fuukowatty9817 2 роки тому

    duzo ciezszy odcinek lecz po obejrzeniu kilku fragmentow po 2-3 razy wszystko jak najbardziej zrozumiale

  • @magdalenagradowska1630
    @magdalenagradowska1630 Рік тому

    Hej, napotkałam problem w trakcie łączenia tabel - wynik łączenia jest poprawny, ale nie wyświetla mi wierszy, jedynie połączone kolumny. Co mogę z tym zrobić?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Рік тому

      Opisz problem na Discordzie: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord. Bez spojrzenia na to, co dokładnie robisz, praktycznie nie da się niczego doradzić.

  • @tytusgierycz5563
    @tytusgierycz5563 4 роки тому +1

    Po algorytmach SQL to jest jak bułka z masłem

  • @marcinotte8991
    @marcinotte8991 4 роки тому +1

    Witam. Mam 14 lat i od dawna marzę o zostaniu programistą, jednak czeka mnie ważny wybór, który może ułatwić lub utrudnić mi zrealizowanie mego celu. Chodzi o wybór szkoły ponadpodstawowej. Jestem dobry z każdego przedmiotu i mogę dostać się wszędzie, jednak nie mogę się zdecydować. Mam na oku trzy profile i muszę wybrać jeden z nich. Zastanawiam się nad technikiem informatykiem, ale brakuje mi w tej szkole fizyki, na której bardzo mi zależy. Mogę jednak zdać egzamin zawodowy i zdać licencję, a więc zyskać możliwość pracowania jako informatyk. Drugim profilem jest klasa politechniczna w liceum z rozszerzoną matematyką, fizyką i informatyką. To trzy moje ulubione przedmioty, jednak nie wiem, czy w ciągu 4 lat zyskam całą potrzebną wiedzę, ale mógłbym zdać maturę z fizyki, którą bardzo się interesuję. Ostatnim profilem, który mam na oku jest 5cio letnia klasa programistyczna, jednak jest ona otwierana dopiero w przyszłym roku i na razie nie wiadomo, co mnie tam czeka. Boję się też, że będzie tam przekazywana tylko wiedzą związana z samym programowaniem, bez omawiania budowy i działania komputera, a taką wiedzę z łatwością mogę posiąść z książek, czy internetu.
    Pytałem znajomych programistów o pomoc, jednak oni twierdzą, że idę w zupełnie złym kierunku i powinienem wybrać coś związanego z elektroniką, bo w innym przypadku przestanę się rozwijać. Najbardziej skłaniam się jednak ku technikowi informatykowi, bo daje mi to największe możliwości w przyszłości i skupia się na niższych poziomach działania komputera, dzięki czemu lepiej wszystko zrozumiem.
    Bardzo proszę o poradę, bo ten wybór może wiele zmienić w moim życiu

    • @marcinotte8991
      @marcinotte8991 4 роки тому

      Dodam, że chciałbym zajmować się backendem lub tworzeniem gier, gdzie ważna jest właśnie fizyka

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 роки тому

      Cześć, bez względu na to, jaką klasę wybierzesz, to czy nauczysz się fizyki będzie zależało przede wszystkim od Ciebie. Ja w liceum byłem w klasie bez rozszerzonej fizyki, ale idąc na studia informatyczne był to przedmiot wymagany na maturze, także zacząłem bardzo mocno uczyć się fizyki na własną rękę. Każdy temat przerabiałem bardzo dokładnie, przed sprawdzianami siadałem w weekend do zbioru zadań i rozwiązywałem wszystkie zadania z danego działu. No i to zaprocentowało bardzo dobrym wynikiem na maturze :)
      A planujesz wybrać się na studia po szkole średniej?

    • @marcinotte8991
      @marcinotte8991 4 роки тому

      Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak, planowałem iść na studia informatyczne, bo chce kontynuować edukację. Uważam, że wykształcenie jest potrzebne, a poza tym lubię się uczyć i wiem, że to ważne w tej branży. Mam bardzo wysokie wyniki w nauce i otrzymałem nawet stypendium, za które kupiłem książki, które polecone były między innymi na tym kanale: "Pragmatyczny programista", "Algorytmy. Ilustrowany przewodnik", "Czysty kod" i "Kod doskonały". Nie mogę się doczekać, aż będę mógł je przeczytać, ale najpierw lektury szkolne. Myślę, że już same te książki dadzą mi solidne podstawy. A poza tym to niedawno trafiłem na ten kanał, przy wyborze książek właśnie, i mimo, że językiem, w którym się uczę jest C#, nie Java, to i tak wiele wyciągam z Twoich filmów. Także czekam do kolejnego wtorku o 18.00. : )

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  4 роки тому

      ​@@marcinotte8991 Rewelacja, z tego co piszesz, widać, że masz bardzo dojrzałe podejście do nauki, także raczej nie potrzebujesz dodatkowej motywacji w postaci jakiejś konkretnej szkoły czy klasy - wybierz tę drogę, którą uważasz za najbardziej przydatną i najbardziej interesującą dla Ciebie. Jeżeli jest to technik informatyk, to niech to będzie technik informatyk :) Małą ilością fizyki, tak jak mówiłem, nie przejmuj się zbyt mocno - zainwestuj na początku szkoły średniej w dobry podręcznik i dobry zbiór zadań (ja się uczyłem z tzw. zbioru Mendla, czyli zbioru autorstwa Bogdana Mendla i Janusza Mendla), a także w tablice matematyczne i fizyczne (ja korzystałem z tych: www.empik.com/tablice-matematyczne-fizyczne-chemiczne-astronomiczne-opracowanie-zbiorowe,41688,ksiazka-p ale teraz pewnie na rynku są dostępne zupełnie inne) i ucz się fizyki jak najwięcej na własną rękę. Nie wiem jak wygląda to teraz, ale jak ja pisałem maturę, to matura z fizyki była zdecydowanie łatwiejsza od tej z matematyki :) A sama fizyka to piękny przedmiot, aż mi czasem tego brakuje jak sobie pomyślę, jak fajnie się rozwiązywało te wszystkie zadania :D
      Co do programowania, C# to równie doskonały wybór! Super, że zaczynasz już teraz, pisz jak najwięcej kodu, twórz jak najwięcej projektów i w połowie szkoły średniej będziesz już wymiatał w tym temacie :)

    • @marcinotte8991
      @marcinotte8991 4 роки тому

      Bardzo dziękuję za konwersację! To świetna motywacja do dalszego działania. Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam.

  • @charlieecharliee
    @charlieecharliee 3 роки тому

    Takie pytanie. W momencie gdy robimy operacje na tych bazach danych, nie ma możliwości zapisania, chyba ze query zapisujemy. Ćwiczyłem ostatnio joiny i mi wyszło, ze musiałem wszystkie rekordy od poczatku dodawać :V. Jak się updejtuje bazy danych? No i przy Joinach uzywasz w ustalaniu kolumn kropki (Users.id) też nie wiem czemu?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  3 роки тому

      Możliwe, że w bazie danych nie masz ustawionego automatycznego commita, także zmiany nie zostają trwale zapisane do bazy: en.wikipedia.org/wiki/COMMIT_(SQL)
      Do update'u służy komenda UPDATE: www.w3schools.com/sql/sql_update.asp
      A kropki przy JOINach są potrzebne, żeby było wiadomo, których tabel dotyczą kolumny, które porównujemy, gdybyś zamiast Users.id dał samo id, nie byłoby wiadomo, jakiej tabeli dotyczy to id.

  • @sprite7393
    @sprite7393 2 роки тому

    2 zajęcia robiliśmy te tabele i pod koniec wszystko usunęliśmy 😂

  • @piotrh.3567
    @piotrh.3567 2 роки тому

    Za cicho nagrane w stosunku do innych playlist, Twoich i ogólnie średniej w YT.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  2 роки тому

      Bardzo możliwe, to film z wczesnego etapu istnienia kanału, kiedy jeszcze nie miałem dobrze ogarniętego systemu nagrywania ; )

    • @piotrh.3567
      @piotrh.3567 2 роки тому

      @@JakNauczycSieProgramowania Dzięki, że się odezwałeś. Za ciosem zwrócę uwagę na pewne dyskomforty. Ten dzwonek przeszywający uszy, głośny początek jakby na pobudzenie krążenia, różnica w głośności miedzy dwoma częściami jednego nagrania. Wyobraź sobie, że wstaję o 4 w nocy/rano, po śniadaniu idę się golić z głośniczkiem i Twoim wykładem. W łazience, w czasie ciszy nocnej, albo coś zabrzmi zbyt głośno, albo jest za cicho i nic nie mogę zrozumieć, albo dzwonek powoduje zawał serca.

    • @piotrh.3567
      @piotrh.3567 2 роки тому

      @@JakNauczycSieProgramowania Ale jak na razie Twoje wykłady są chyba najciekawsze i najefektywniejsze. Szczególnie podoba mi się, że można ich tylko słuchać również. Z mojej strony oczekuję pozyskania jak największej wiedzy. Czyli im więcej mówisz tym lepiej. A przykłady lepsze krótsze i ciekawe, bo ten symulator komputera to był chyba zbyt rozwlekły i nużący.