12, Network Marketing, MLM - Cíle - Hodnoty života jako cíl a čas

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 вер 2024
  • Maslowova pyramida potřeb
    Prostřednictvím našich hodnot naplňujeme svoje potřeby. V roce 1943 americký psycholog Abraham Maslow sestavil známou pyramidu, která představuje hierarchii pěti základních lidských potřeb.
    Fyziologické potřeby (např. jídlo, pití, sex, spánek)
    Bezpečí, jistota (např. domov, práce, zdraví)
    Společenské potřeby (např. kamarádi, přátelé, rodina)
    Uznání (např. respekt, úcta)
    Seberealizace (např. naplnění svých schopností, sebepřijetí, vnitřní etika, úcta k druhým)
    Rozšíření
    Později tato pyramida byla ještě rozšířena o tzv. vyšší potřeby - estetické a duchovní (sebetranscendence). Estetické potřeby reprezentují potřeby objevovat a vytvářet harmonii, řád a krásu. Naplněním duchovní potřeby můžeme získat např. odpověď na otázku „Jaký je smysl mého života?“ Patří sem také hluboké duchovní zážitky, momenty inspirace, extáze, uvolnění tvořivé energie. Je to cesta k dosahování osobního růstu, vnitřního štěstí a naplnění.
    „Je zhola zbytečné se ptát, má-li život smysl či ne. Má takový smysl, jaký mu dáme.“ Seneca (římský filozof)
    Ne vždy musí být uspokojeny nižší potřeby jako první
    Obecně platí, že nejprve musí být uspokojeny potřeby na nižších stupních a až po nich potřeby na stupních vyšších. V praxi to například znamená, že si člověk nejprve sežene jídlo, aby přežil a uspokojil základní fyziologickou potřebu, potom si obstará bydlení a práci, která zajišťuje určitý pocit bezpečí a jistoty, posléze se může věnovat uspokojování společenských potřeb, tzn. navazovat vztahy s kamarády, zakládat rodinu apod. Na vrcholu pyramidy stojí seberealizace a vyšší potřeby. Paradoxem je, že mnozí lidé o seberealizaci a vyšší potřeby nestojí, protože jsou motivováni jen nižšími fyziologickými potřebami, klidem a pohodlím.
    Pravidlo uspokojování potřeb od nižších k vyšším však neplatí vždy. Pokud se např. někdo nachází v krajní životní situaci (nouze, nedostatek, strádání, rozchod s partnerem apod.) a jeho možnosti pro uspokojování nižších potřeb jsou omezeny, tak uspokojování vyšších potřeb (estetických a duchovních) mu může být velkou oporou.
    Hodnoty a cíle
    Hodnoty stojí v pozadí našich cílů. Je tedy dobré vytvořit si žebříček vlastních hodnot - od těch nejdůležitějších po ty zanedbatelné. A hlavně podle toho i žít. Je fajn mít své hodnoty stále na očích, protože nám to pomáhá v každodenním životě k orientaci a rozhodování.
    Ten, kdo nezná cíl, jen sotva cestu přečká. Půjde ze všech sil, avšak stále dokolečka.“ Christian Morgenstern (německý básník a novinář)
    Pro zemědělce má hodnotu zasadit včas plodiny, protože jeho cílem je dobrá sklizeň. Pro studenta má hodnotu složená zkouška, protože se tím přibližuje ke svému cíli - vystudovat.
    Napište si cíle písemně
    Bylo prokázáno, že ten kdo zná své hodnoty a cíle a má je písemně napsané, je v životě úspěšnější a svých cílů snadněji dosáhne, než ten kdo své hodnoty a cíle nezná nebo je nosí pouze v hlavě.

КОМЕНТАРІ •