Pozwy banków o zwrot kapitału i wynagrodzenie za korzystanie z niego - jakie niosą ryzyka?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 вер 2024
  • Pod koniec 2022 roku wiele banków złożyło pozwy przeciwko frankowiczom w sprawie zwrotu kapitału i wynagrodzenia za korzystanie z niego.
    Czy te pozwy mają szansę na uwzględnienie i co oznaczają one dla frankowiczów? 🤔
    Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem, podczas którego nasz Partner zarządzający, adw. Bartosz Czupajło, wyjaśni:
    ➡️na czym polega roszczenie o zwrot kapitału i jak powinna wyglądać obrona kredytobiorcy
    ➡️czy roszczenie dotyczące wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu ma podstawy prawne.
    Zachęcamy do zapoznania się z całym materiałem i zadawania pytań w komentarzach. Chętnie odpowiemy na wszystkie wątpliwości 💬
    __________________
    🔔 Jeśli chcesz być na bieżąco z nagraniami publikowanymi na naszym kanale - zapraszamy do subskrybowania: / @ccka
    Jeżeli spodobało Ci się to nagranie - zapoznaj się z innymi filmami na naszej playliście Poradnik Frankowicza:
    👉 • Wyrok sądu I i II inst...
    W tym miejscu publikujemy nagrania z webinarów poświęconych tematyce spraw kredytowych, w których braliśmy udział:
    👉 • Jak zeznawać w sprawie...
    🔹 Poznaj nas bliżej:
    ▪FB: / czupajlo.ciskowski
    ▪LI: / 65816901
    ▪WWW: ccka.pl
    ▪Newslettery: ccka.pl/katego...
    ________
    Masz pytania? Skontaktuj się z nami:
    📞 Tel. +48 534 888 088 lub +48 22 254 03 55
    📧 E-mail: chf@ccka.pl
    #kancelaria #kancelariaprawna #kancelariaadwokacka #umowykredytowe #bank #zawieszeniespłatyratkredytu #sprawasądowa #sprawyfrankowe #frankowicze

КОМЕНТАРІ • 29

  • @Starzec-bj7ef
    @Starzec-bj7ef Рік тому +1

    Wielkie Dzięki Panie Mecenasie. Również czekam na 16 lutego. Podobno o 9.30 ma TO się zdarzyć. :)

    • @ccka
      @ccka  Рік тому +2

      Proszę pamiętać, że na razie mówimy jedynie o opinii Rzecznika Generalnego, ale zwykle późniejszy wyrok TSUE pokrywa się z taką opinią. Czekamy!

    • @Starzec-bj7ef
      @Starzec-bj7ef Рік тому

      @@ccka Dziękuję. Czekamy!

    • @MARTA-sp1wf
      @MARTA-sp1wf Рік тому

      Dziękuję za klarowne wyjaśnienie .Również czekam na tę opinię z niecierpliwością! Liczę że orzecznictwo będzie po naszej stronie.Mam rozprawę w Warszawie w kwietniu , myślę że wreszcie będzie wyrok. Czekam od 2018roku.

    • @ccka
      @ccka  Рік тому

      @@MARTA-sp1wf opinia jak wiemy potwierdziła nasze przewidywania, trzymamy kciuki za rozprawę w kwietniu!:)

    • @MARTA-sp1wf
      @MARTA-sp1wf Рік тому

      @@ccka Dziękuję serdecznie, również życzę samych sukcesów !

  • @magda7496
    @magda7496 Місяць тому +1

    Co w sytuacji kiedy dostajemy wezwanie o zwrot kapitału, ale nie mamy prawomocnego wyroku, w procesie z naszego powództwa bank twierdzi ,że umowa jest ważna , a my dalej skrupulatnie płacimy raty do banku , czy takie wezwanie nie jest przedwczesne ? czy od takiego wezwania mogą być w przyszłości naliczane odsetki dla banku , jeżeli złoży do sądu pozew przeciwko nam ?

    • @ccka
      @ccka  Місяць тому

      To niestety dość częsta praktyka banków, które wysyłają wezwania masowo do wszystkich kredytobiorców, z którymi są w sporze. W toku postępowania wykazujemy pozorność takiego wezwania do zapłaty i sądy coraz częściej przychylają się do takiego stanowiska. Oczywiście ryzyko tego, że sąd zasądzi odsetki dla banku od upływu terminu zakreślonego w wezwaniu niestety zawsze istnieje.

  • @tomaszkawnik3553
    @tomaszkawnik3553 3 місяці тому

    Szanowny Panie Mecenasie. Jakie koszty poniesie konsument w przypadku przegrania sprawy o zwrot kapitału (500.000zl, dla przykładu, a proces trwał 2 lata i nie został złożony wniosek o połączenie ze sprawą o unieważnienie umowy, wytoczoną przez konsumenta).
    1. Opłata sądowa 5% tj. 25.000 zł
    2. Koszty zastępstwa procesowego 10.800 zł
    3. Odsetki za opóźnienie ok 100.000 zł
    Zgadza się?

    • @ccka
      @ccka  3 місяці тому

      Jeśli konsument kwestionuje roszczenie banku, to zgadza się, o ile sąd nie zwolni go z obowiązku zwrotu kosztów. Jeśli konsument uzna roszczenie banku o zwrot kapitału to takich kosztów nie poniesie.

  • @Franko2009100
    @Franko2009100 Рік тому

    💪

  • @evien2488
    @evien2488 Рік тому

    Panie Mecenasie,
    A co jeśli Trybunał Europejski wyda wyrok, że bankom się należy takie wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Jakich kwot można się spodziewać?

    • @ccka
      @ccka  Рік тому +2

      Jest to naprawdę niezwykle mało prawdopodobne, że TSUE tak orzeknie. Jeśli jednak tak się stanie (czysto hipotetycznie), to Trybunał powinien wskazać w orzeczeniu, jakiego rodzaju świadczenie należy się bankom, a także jaki powinien być sposób jego wyliczenia. Jeśli Trybunał pozostawiłby tę kwestię niedookreśloną, to oznaczałoby prawdziwy chaos i rozbieżności w orzecznictwie. Jesteśmy jednak przekonani, że tak nie będzie;)

  • @conanclops
    @conanclops Рік тому

    Szanowny Panie Mecenasie, odnośnie roszczenia o zwrot wypłaconego kapitału. Jeżeli zwrot dokonuje się poprzez kompensację dwóch wierzytelności, to jeżeli kredytobiorca ma lekką NADPŁATĘ ponad kapitał to co ma zwrócić bankowi? Chyba to bank powinien zwrócić kredytobiorcy nadpłatę kapitału? Kredytobiorca mając NIEDOPŁATĘ zwraca bankowi kwotę niedopłaty. I wtedy kompensacja jest kompensacją ;)

    • @ccka
      @ccka  Рік тому

      Dokładnie jest tak, jak Pan napisał, zwrot dokonuje się poprzez kompensację + gotówkowe wyrównanie różnicy. Czy coś innego wynika z nagrania?:)

    • @conanclops
      @conanclops Рік тому

      @@ccka 2:23 minuta nagrania :)

    • @ccka
      @ccka  Рік тому

      @@conanclops chodzi o nadpłatę ponad KAPITAŁ, który powinien bankowi zwrócić. Chodzi o kwotę otrzymanego kredytu - tę kwotę kredytobiorca powinien bankowi zwrócić, a zwrot dokonywany jest w formie kompensacji. Potrącenie jest formą spełnienia świadczenia (zapłaty). Wszystko się zgadza:)

  • @qkiel7666
    @qkiel7666 Рік тому

    Dzień dobry. Chciałbym zapytać czy warto ( mimo toczącej się sprawy i decyzji sądu o wstrzymaniu konieczności płatności rat ) nadal nadpłacać kredyt ?

    • @ccka
      @ccka  Рік тому

      Nie warto:) co więcej, spłacanie rat pomimo udzielenia zabezpieczenia może później generować pewne problemy z odzyskaniem tych środków.

    • @qkiel7666
      @qkiel7666 Рік тому

      @@ccka Dziękuję za odpowiedź. Zapytałem , ponieważ spotkałem się z opinią , że nadpłacając kredyt wytrąca się bankowi w pewnym sensie argumenty co do linii ich obrony...
      Pozdrawiam.

    • @ccka
      @ccka  Рік тому

      @@qkiel7666 zgodnie z art. 411 pkt 1 Kodeksu cywilnego Nie można żądać zwrotu świadczenia jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej. Warto mieć to na uwadze przy realizacji tej strategii ;)

    • @qkiel7666
      @qkiel7666 Рік тому

      @@ccka Dziękuję . Profesjonalizm Państwa Kancelarii na najwyższym poziomie...

    • @ccka
      @ccka  Рік тому

      @@qkiel7666 bardzo dziękujemy i życzymy powodzenia:)

  • @ewab.1521
    @ewab.1521 Рік тому

    Chcę zapytać Pana Mecenasie, czy bronicie Państwo tylko frankowiczów czy również banki ?!

    • @ccka
      @ccka  Рік тому +1

      Bronimy tylko frankowiczów naturalnie:)

    • @ewab.1521
      @ewab.1521 Рік тому

      @@ccka Tak, tak ? , to jak wyjaśnić udział Pani mecenas Marty Sochaczewskiej w rozprawie tzw. frankowej, podczas której reprezentowała stronę banku i złożyła wniosek do sądu o ukaranie frankowiczów ?

    • @bartoszczupajo8219
      @bartoszczupajo8219 Рік тому +2

      @@ewab.1521 nie wiem kim Pani jest, ale jeśli tak dokładni śledzi Pani działalność naszej Kancelarii to z pewnością zdążyła Pani zauważyć, że nie współpracujemy z mec. Sochaczewską od kilku miesięcy. Od dawna nie ma jej na naszej stronie. Proszę napisać z jakiej kancelarii występowała?

    • @ewab.1521
      @ewab.1521 Рік тому

      @@bartoszczupajo8219 Nie śledzę działalności Państwa kancelarii ale widziałam w/w Panią w filmikach dot. porad dla frankowiczów. Tymczasem kilka dni temu widziano Panią w sądzie, gdzie dzielnie broniła stanowiska banków. Stąd moje zaskoczenie. Natomiast na UA-cam nie ma informacji o zakończeniu współpracy z tą Panią a ja nie mam wiedzy z jakiej kancelarii występowała. Uważam też, że sprawa jest wyjaśniona. Pozdrawiam

    • @ccka
      @ccka  Рік тому +1

      Na YT nie informujemy o przyjęciach ani zakończeniach współpracy z prawnikami. Aktualną listę osób współpracujących z nami może Pani zawsze znaleźć pod tym adresem: ccka.pl/#zespol , wystarczyło zapytać. Cieszymy się, że sprawa została wyjaśniona:)