Matematika 1. 03/03. Függvények határértéke - Típusfeladatok

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 5

  • @Mondoshawan82
    @Mondoshawan82 Рік тому +11

    Nagyon köszönöm, hogy a szuper videók számomra is elérhetők! Neked köszönhetem, hogy jól teljesítettem a gazdasági matematika vizsgán! Istencsászár vagy!

  • @belafarkas5389
    @belafarkas5389 3 роки тому +10

    Nagyon köszönöm!

  • @zsofiah.6246
    @zsofiah.6246 2 роки тому +4

    Imádom a videoidat

  • @juliusmaxim897
    @juliusmaxim897 2 роки тому +4

    14.26 Szabad itt egyszerűsíteni (x+3)-mal, tekintve, hogy -3-nál nézzük az x értékét?

    • @matekmarkkal
      @matekmarkkal  2 роки тому +6

      Ez nagyon jó és tanulságos kérdés! De egyébként igen, szabad: ha egy függvény határértékét számolom egy konkrét pontban (jelen esetben a -3-ban), ironikus módon az abban a pontban felvett értéke a fenét se érdekli, annak semmi köze se lesz a határértékhez. A -3-beli határérték csak a függvénynek a -3-hoz közeli értékeitől függ, pont a -3-belitől nem.
      Vagyis: a -3 pontot elfelejthetem, nem érdekel, a függvény értékére abban a pontban nem lesz szükség.
      Persze ezt most általánosságban írom, jelen esetben ez a probléma fel sem merül, hiszen az adott függvény -3-ban eleve nincs is értelmezve (nulla lenne a nevező)! Vagyis azok az x-ek, amelyekkel dolgozunk, eleve sose lehetnek -3-mal egyenlőek.
      De ha véletlenül találkozol olyan függvénnyel, amely értelmezve van abban a pontban, ahol a határértéket nézed, akkor is jussanak eszedbe a fentiek. Egyébként szerintem valamelyik videóban ezek elhangzanak, valószínűleg a bevezető videóban ebben a témakörben, de most hirtelen nem tudom visszakeresni. Plusz ez a típus is szerintem már korábban el van magyarázva valahol (kizárásos alapon az 1. vagy 2. részben), itt már csak "ismétlésként" jelenik meg.