Parhaat lukemani kirjat loppuvuonna 2023
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- Esittelen viime vuoden parhaita lukukokemuksia! Luin vuoden toisella puoliskolla loppuun yhteensä 39 kirjaa ja niistä kolmetoista oli viiden tähden kirjoja.
📚 Taustakuva: Kalmanperhon kutsu, kansikuva Sami Saramäki.
Windsorin solmu kuulostaa mielenkiintoiselta. Olis jännää jos joku jossain tekis dekkari-tyyppisen kirjan jossa kuninkaallisen perheen jäsen jahtaa rikollisia kaduilla kunnon James Bond-tyyliin
Haha, S. J. Bennett voisi kirjoittaa agenttijatkosarjan Charlesista :D
0:41 1:19 2:19 3:17 4:32 5:04 6:25 7:44 9:22 11:20 12:39 14:26 15:49
"Väärässä paikassa väärään aikaan" oli mun lemppari viime vuodelta!! En yleensä tykkää ihan hirveesti aikamatkustustarinoista, mutta tää toimi. Itse olin siitä lopusta kans ensin vähän et meh, mutta tykästyin siihenkin sitten.
(useempi kommentti, niin engagement nousee😄)
Hauskaa! Mä taas just mietin että takuuvarma keino saada kirja mun lukulistalle on laittaa siihen aikamatkustusta 😂
Mulle kans Kalmanperhon kutsu oli positiivinen yllätys (olisi ollut Kuvastaja-ehdokkaani). Hämmästelin, kuinka niiiin perinteisistä aineksista sai tuoretta kamaa.
Ja ai hitsi, suomentajakaksikko Sisättö & Vainikainen on jo sinänsä suositus kirjalle 😊
Joo, niinpä! Ai niin, se oli tosiaan Kuvastaja-ehdokkaanakin 💪🏽
Ite tykkään kanssa kuunnella elämänkertoja. Omaelämäkerrat nappaa varsinkin silloin kun ne on henkilö itse lukenut.
Joo! Mieleen on jäänyt erityisesti Becoming Michelle Obaman lukemana, silloin kun se vielä oli Bookbeatissa kuunneltavana.
Täytyy laittaa näitä omalle listalle, mutta lupasin itelleni lukea ensin jo omistamani kirjat... Katsotaan, onnistunko pitämään lupauksen.😂
Se on yllättävän vaikeaa 😂