Köszönjük az informatív videót. Egy régi kérdésemet válaszoltad meg pofonegyszerűen és viccesen. Öröm hallgatni, de tényleg, így munka után felüdülés. :)
Ha már az én hozzászólásom volt kiemelve, így külön köszönöm a részletes magyarázatot! Én fogtam magot eddig "fűről-fáról", de ezek fényében majd már megválogatom őket, illetve venni is fogok jópárat. Köszönet mégegyszer.
Én is fogok magokat, pont azt élvezem benne, hogy érdekes, meglepetés szerű növények jönnek létre, amit újra tudok keresztezni. Ettől izgalmas az egész kertészkedés. 😀 Eddig kb 85%-ban sikeres volt. Szeretem a bolti zöldségekből nyert magokat, főleg az erős paprika magjait, a legjobb arányban hozzák a sikert. 👍 Minden évben várom azt az izgalmat, hogy vajon mit sikerül majd kihozni a tavalyi anyagból. Soha ki nem hagynám, főleg a drága, egekbe kúszott árak miatt. Némelyik mag már olyan drága, hogy fáj az ember pénztárcája. Igy marad a régi, bevált mag és az izgalmas új szerzemények. ☺️
Először is szeretném megköszönni, hogy ilyen jól elmagyaráztad a miértek-et és hogyan-okat. Nagyon hasznos videó. Idén vetettem először magokat, mivel eddig nem volt lehetőségem ezzel foglalkozni. Be kell vallanom, hogy ezeknek az információknak a hiányában fogtam magokat, amiket el is ültettem, ki is keltek.. idézőjeles Alehandró vagyok. Sajnálom eldobni a palántákat, nem fűzök hozzájuk sok reményt, de viszont kíváncsi vagyok, hogy milyen kis "torzszülött" zöldségek teremnek majd. Beszerzek majd néhány palántát pótlás céljából.
No, de komolyra fordítva. Úgy 15-20 éve kaptam kb. 20 magot, amiről azt írták, hogy nagyon tuti. Elvetettem. 3 mag kelt ki összesen, abból 2 elpusztult másfél centisen. Deeee... egy megmaradt. És szuper lett! Ez egy barna paradicsom lett, mézédes, nagyon intenzív paradicsomízzel. Akkoriban még nem volt nagyon ismert ez a fajtakör. Nagyon úgy néz ki, hogy F1 hibrid volt. A következő években hasadtak a tulajdonságai, volt kisebb, nagyobb, laposabb, kerekebb. A lényeg, hogy a mai napig vetem minden évben. A kedvenc fajtám. Mert én már fajtaként tekintek rá. A legfinomabb ízű paradicsomom. A fajtakör rossz tulajdonsága, hogy nagyon vastag a héja, mint a pausz. De ennek vékony a héja :) Akinek van kedve 10 évet játszikálni ilyesmivel, érdemes kísérletezni. Jó szórakozás, és néha nagyszerű dolgok sülnek ki belőle.
Egyszer csináltam tökkínit (sütőtök-cukkini keresztezés). Formája cukkini volt, színre besárgult mikor megért. A héja vastag volt, mint a töké, a húsa kemény és ízetlen, ellenben olyan sok magja volt, hogy a húsa kb 1cm vastag volt 😃 nem folytattam a következő években a kísérletezést 😃
Nagyszerűen, érthetően elmagyarázott téma, köszi 👏👏 - a szelektív tenyésztés =/= gmo - F1: mindig megbízható termés, de csak egyszer, egyenest a tasakból - egyéb tasakos: lehet magot fogni a termésről (érdemes a legszebb termés "legszebb" magjait [szelektálás] ) - bolti zöldséget már csak azért se biztos hogy sikerül vetni mert F1 vagy GMO, de még csírázásgátlóval is lehet permetezve DE! >> - bio termékkel lehet kísérletezni, pl egy kis töknél mondjuk 10 magot megpróbálok kicsíráztatni, akármikor, csak hogy lássam mennyi az esély (ez persze nem garantálja hogy szép termése is lesz később, de pl külföldről, nem bio boltban vásárolt fóliázott indiai csiliből szuper hozamú kis csilibokrot sikerült nevelnem 😍) már várom a következő vidit 😊
🙂 Van egy rossz hírem. Attól, hogy bió, még lehet F1. A kettőnek nincs köze egymáshoz. A legtöbb termelő F1 magot termel bió kertekben. A bió csak annyit jelent, hogy vegyszermentes. Pl: bió kukorica: Royalty F1, vagy bió paradicsom a Tomosa F1, stb stb.
Igaz-igaz! 🙌 a kis csili meg még csak nem is bio boltból volt, sima arab szupermarketből. Kisérletezést persze úgy értem, tényleg csak a jaték kedvéért, akinek van rá ideje 🤪 amolyan "aki nem hiszi jarjon utana" jelleggel 😁
Alehandró világi forma! 😅😆 Nekem piacról vett paprikából van eltéve mag, de lehet váltom majd, hogy biztosra menjek. Voltak ismereteim korábban az F1-ről, de így maximálisan bővültem. Köszi! 🙂
...a "jövőre is pont ilyen tököm lesz" résznél még csak kuncogtam, "Alehandró" bemutatásánál már hangosan röhögtem :D A téma is hasznos, és ezzel a kiváló tanári előadásmóddal megspékelve... végig is néztem beletekerés nélkül, ami nálam nagy szó :) Köszi!
@@Kisvakondkert Ismerem, Alehandro de Santa Eulalia. A földszinten lakott, én az első emeleten a Rafael Campalans uton, Barcelonaban. Tuti F1 es magból nevelte a narancsfáját, isteni finom volt a termés 2008 ban és 9 Ben, a balkonról ,,szedtem". ,,Fotóim is vannak"
Szia Alehandro! :) Segíts kérlek. moravoseeds habanero magjainak a tasakján de a weboldalukon sem feltüntetve, hogy most az hibrid vagy nem, azaz nincs "F1" jelölés sehol. Esetleg megeshet, hogy tudsz erről valamit? (előre is hála)
Nem ismerem a gyártó fajtáit, viszont EU törvények szerint kötelező feltüntetni a fajta neve után az F1 jelzést, ha az utódok nem garantáltan fajtaazonosak. Nézze meg az oldalon, hogy a név habanero vagy habanero F1, sőt talán van kép a tasakról is.
Nagyon jó az okfejtés! Egyet azért félre magyaráztál. A kabakosok egy év alatt elfajzanak, ha egy kiskertben tövv féle van egymástól nem túl messze!!!!Nekünk 1 év után Patiszoncukkini!
Kedves Károly. Nem hiszem, hogy bármit is félremagyaráztam volna. A videóban nem beszéltem átporzásról, kizárólag a magok genetikai változásáról és a tulajdonságok átörökléséről. A növények közti véletlen átporzás egy másik téma, ami ráadásul nem törvényszerű. Nem magyarázhattam félre valamit, amiről nem is beszéltem a videóban.
@@Kisvakondkert Pedig kellene beszélni róla, mert, ha többször említi, hogy ilyet vesz, az holnap és holnap után is ilyen lesz a tök. Aztán majd Mári néni panaszkodik, hogy miért nem lett olyan a másodéves terménye! Meg még 100-an rákérdeznek.
Nagyon hasznos dolgokat tudtunk meg. Mi a különbség a három megfogalmazás közt? Génmanipulált (fuj de csúnya), génmódosított (na ez már tudományosabb), nemesített (ez már elfogadható). Köszönöm.
Bár ismertem a keresztezés technikáját, tudtam az F1-es magokról is, ennek ellenére tavaly a vásárolt kápia paprikák magját vetettem el. Valamennyi szem kikelt, a termés is bőséges volt, viszont csak kb. 90 %-ban lett fajtaazonos, igaz mindegyik élvezhető volt. Az idei vetéshez azonban már megvásároltam a magot! Uborkából szoktam F1-es magot venni, mert így nem kell permetezni, mégis bőséges termést szüretelhetek. Alehandro hatalmas ötlet volt, szerintem tartsd meg az optimális kertész mintaképének!
Nagyon erdekes informativ video lett ismet gratulalok.Kicsit el szomoritott h az uzletbe vasarolt pl paprika magjat nem erdemes el vetni.Hat en sajnos nagyon sok kaliforniai paprika magot el mentettem.Most akkor el se vessem kuka? Vagy talan terem majd csak keveset🤔?
Attól, hogy üzletben vásátolta, nem biztos, hogy F1, csak nagyon valószínű. Az sem biztos, hogy első generációja elváltozik, csak nagyon valószínű. Erről meséltem a videóban is. A rizikóról.
Belép a facebook csoportba. Nem a facebook oldalra, hanem a csoportba. Amikor megnyílik, fönt van egy fejléc: fényképek, események, fájlok. Ott van a "fájlok"-ban.
Köszi, bár nagyjából képben voltam f1 szinten, most teljes a kép. Tökről fogtam magot. Anno, valami bolti -piaci tök volt. A mai napig azt vetem, tavaly volt rajta 4 kilós is. Mézédes, és vagy 6 évesek a magok.. Én sem értem, hogysmint. Vaktyúk is talál szemet. Viszont- a feketenapraforgó-és a kukorica, amit a madaraim kivernek az etetőből, mindig kikel. Tény-nem "igazi" termést hoz, tenyérnyi napraforgók, kisméretű kukorica, de a madaraknak jó jövőre.
Persze. Az F1 is kikel. Egyetlen hibája, hogy nincs rá garancia, hogy milyen minőség lesz belőle. Aki pedig egy évig dolgozik ezen, rengeteg munkát befektetve, az nem bízná a véletlenre. Nekem az a furcsa, hogy sokan úgy gondolják, hogy mindennel jól működik a magszedés és hírdetik ezt nagyhangon. Azért furcsa ez számomra, mert ezek az emberek egyszer sem gondolkodnak el például azon a tényen, hogy magyarországon kb 250000 termelő van. Ezek jórésze tíz és százezreket költ vetőmagra évente. Az a furcsa számomra, hogy sokan nem teszik fel maguknak a kérdést, hogy miért? Miért nem áldoznak inkább be pár láda paprikát, paradicsomot és fognak saját magot? Talán azt gondolják, hogy minden termelő buta, csak ők ilyen dörzsöltek? Fene sem érti.
@@Kisvakondkert Nekem sosem kelt ki semmi, pedig küzdöttem, mint disznó a jégen. Régóta megy komposztba..... Az egy tök, ami maradt. Sztem kistermelői lehetett, piacos.
Én Alechandra lehetek, mert egy olyan szép nagy husos kaliforniai paprika magjait fogtam tavaly előtt (2022 télen), és lettek tavaly nyáron ugyanolyan hatalmas paprikáim , igaz hogy a kis foliasátorban . Viszont abbol is fogtam magokat, kíváncsi leszek lesz-e valami, vagy kisebbek, vagy kevesebb ,ugyanolyan. Valószinű hogy amit vettem bolti paprikát, az nem F1-es magrol volt, mert nem sikerült volna olyan szép termés.
Kedves kisvakond,nekem sikerült beszereznem egy jónéhány újravethető tájfajta magokat pl.tök,hagyma,paradicsomok,paprikák stb.,Sárközújlaki vagyok,szivesen cserélnék veled jól bevált magokra ha egyszer összefutnánk a városban
Én pont a pritaminból és kápiából tettem el magot, jó hozama volt, szépek is lettek, de későn ültettem ki, így nem értek be, talán idén jobban sikerül. (Ugyanígy jártam a bolti TV paprika magokkal is, későn vittem ki őket-tehàt esetemben az időzítés volt a gond)
@@ispapp Izolációs távolság= idegen megporzási távolság. Minnél nagyobb annál biztosabb,hogy a fajta keveredik például a szomszéd álltal ültetett paprikával..Ezért drágák a hibrid paprikák ,mert a közelükben nem lehet más fajtársa.A paradicsom,ahol hat méter ez nem annyira érdekes.
Kedves Kisvakond! Nagyon hasznosak számunkra a videók. Nagyon szívesen támogatnám a csatornát, azonban óvatosságból nem használok bankkártyát. Megfelelőbb lenne, ha a támogatást bankszámlára tudnán utalni. üdvözlettel: Dr. Tihanyi Ferenc
Ahogy magyaráztál, az merült fel bennem, hogy akik F1-es magot termelnek, és az mondjuk 5 év alatt jött létre, akkor minden új adag magért az 5 éves ciklust végig kell játszani?
Pontosan így van! Mikor megvan a tuti kombináció, azt mindíg újra végig kell vinni az F1-1 generációig, amiből magot fognak. Ezt adják el és ebből lesz az F1 generáció az ügyfél kertjében. Gyakran az ilyen magok ára is magasabb, mert tartalmazza a: 1. Belefektetett nemesítési munka éveit és költségeit 2. A magok folyamatos előállításához szükséges több generációs folyamatot.
@@Kisvakondkert Van olyan, hogy a pl. 5. év végén nem egy hybrid jön létre, hanem egy stabil fajta, és akkor azt tovább lehet szaporítani? Ha igen, akkor ez min múlik? Csak a szerencsén?
@@istvanvarro5775 Néha igen, néha nem. Vannak "zsákutcák", ahonnan nem sikerül tovább javítani és megszületik a véletlen F1. Néha pedig ez nem a véletlenen múlik, hanem szándékos, "programozott" a dolog. Gyakori, hogy a magnemesítők törekednek az F1 hibrid létrehozására a fajtavédelem miatt. Beleölnek 20-30 évet és egy zsák pénz. Nekik érdekük, hogy a második generáció ne maradjon fajtaazonos. Meg kell térüljön a befektetés. Olyan ez, mint a védett, nem másolható audio cd lemez.
Attól tartok, hogy ön általánosít. A videóban épp azt szerettem volna tisztázni, hogy ez miért lehet hiba. Kérdeznék valamit, ha megengedi. Ha van az országban több száz vagy ezer paprika termelő és ők minden tavasszal ezrekért vagy tízezrekért vesznek vetőmagot, akkor azt azért teszik, mert: 1. Olyan butus mindegyik, hogy nem jut eszébe 20db paprikát félretenni és magot szedni belőle? (mert ugye ez ön szerint minden paprikánál mindíg működik) 2. Lusta rátenni néhány magot a radiátorra, inkább fizet pár ezret vetőmagért? A kedvemért erre a két kérdésre adjon egy választ. Köszönöm. 🙂
Paradicsom magnál lettem figyelmes egy dologra, konkrétan a Brutus fajtánál. Amit Magyarországon forgalmaznak, arra Brutus F1 van írva, amiket Szlovákiában és Csehországban csomagolnak, azokra csak simán Brutus, a képek szerint egy ugyanazon fajtáról van szó. Szlovákiában kapható több forgalmazótól is, de egyiken sincs rajta hogy F1, így azt sem lehet mondani,hogy hiba csúszott az F1 feltüntetésébe az egyik forgalmazónál. Most legyünk okosak....
Magyarországon a génmódosított növények termesztése és annak magjának forgalmazása be van tiltva, de az eu ban is kivéve pár országot, viszont be lehet szerezni ilyen magokat, de nem az emberi egészségre mennek! De ez egy kis megtévesztés, mert ezek is nemesítve esetenként génmódosítva vannak.
Így van. Szerencsére Magyarországon tilos mindennemű génmódosított mag behozatala és használata. Csak feketén kerülhet be. Üzletekben semmiképp nem kapható. Viszont az F1 magoknak nincs köze a génmódosításhoz. Ezek keresztezéssel készülnek. A vetőmagokat szigorú szabályok szerint ellenőrzik minden esetben.
Az látszik, hogy rengeteg energiát raksz a videóidba. Az nem két perc lehetett amíg megtervezted, majd kinyomtattad a szemléltető kártyákat. Általában honnan szoktad beszerezni a hibrid visszavethető magokat? Romániában a helyi gazdaboltban, vagy netről?
Iskolában kellene így tanítani, ahogy ön magyarázza a termesztés folyamatát! 🙂 Nagyon hasznos a munkája! Köszönöm szépen!
Nagyon kedves! Köszönöm!
Gratulálok tanári magyarázat ön egy zseni!!!
Köszönöm szépen, nagyon hasznos volt!
HÁLÁSAN KÖSZÖNÖM NAGYON TANULSÁGOS VOLT.❤🙏👋
Nagyon jól sikerült a videó, gratulálok hozzá. Világos a magyrázat és jó a szemléltetés.
Nagyon hasznos a munkája! Köszönöm szépen!
Köszönjük az informatív videót. Egy régi kérdésemet válaszoltad meg pofonegyszerűen és viccesen. Öröm hallgatni, de tényleg, így munka után felüdülés. :)
Köszönöm!
Köszönjük, újra egy rendkívül komplex, edukatív videó. Le a kalappal👍
Köszönöm. Nagyon sok kérdést kapok erről, szinte naponta.
@@Kisvakondkert én tisztában voltam az F1 jelentésével, de így is élveztem a magyarázatot👍
Nagyon jó volt, jókat kuncogtam 😅.... Érezhetően a tanítás nem áll messze Tőled. 👌☺️
Köszönöm szépen, nagyon fontos és hasznos információkhoz jutottam, amiről eddig nem tudtam!😊
Köszönöm az alapos,szakszerű magyarázatot.🌺😍
Köszönöm a hasznos előadást, az érthető tanácsokat! Mindig nagy figyelemmel hallgatom a tanácsait. 👋
Ha már az én hozzászólásom volt kiemelve, így külön köszönöm a részletes magyarázatot! Én fogtam magot eddig "fűről-fáról", de ezek fényében majd már megválogatom őket, illetve venni is fogok jópárat. Köszönet mégegyszer.
Én is fogok magokat, pont azt élvezem benne, hogy érdekes, meglepetés szerű növények jönnek létre, amit újra tudok keresztezni. Ettől izgalmas az egész kertészkedés. 😀 Eddig kb 85%-ban sikeres volt. Szeretem a bolti zöldségekből nyert magokat, főleg az erős paprika magjait, a legjobb arányban hozzák a sikert. 👍 Minden évben várom azt az izgalmat, hogy vajon mit sikerül majd kihozni a tavalyi anyagból. Soha ki nem hagynám, főleg a drága, egekbe kúszott árak miatt. Némelyik mag már olyan drága, hogy fáj az ember pénztárcája. Igy marad a régi, bevált mag és az izgalmas új szerzemények. ☺️
Simán lehetne iskolákban lejátszani, olyan professzionális, érthető volt. Köszönjük, nagyon élveztük!
🤣😂 Hát, talán elemiben. Van még hová fejlődjek! 😄
Mondjuk ovodában kellene,ott még értenék.
@@3dikistvan Ezt nem egészen értem. Óvodában igen, elemiben nem?
Köszönöm! Nagyon hasznos volt ez a videó,kezdőkènt sokat tanultam!
Ez egy igazán szuper videó volt. Nagyon sokat tanultam belőle. Köszönöm 🥰
Először is szeretném megköszönni, hogy ilyen jól elmagyaráztad a miértek-et és hogyan-okat. Nagyon hasznos videó. Idén vetettem először magokat, mivel eddig nem volt lehetőségem ezzel foglalkozni. Be kell vallanom, hogy ezeknek az információknak a hiányában fogtam magokat, amiket el is ültettem, ki is keltek.. idézőjeles Alehandró vagyok. Sajnálom eldobni a palántákat, nem fűzök hozzájuk sok reményt, de viszont kíváncsi vagyok, hogy milyen kis "torzszülött" zöldségek teremnek majd. Beszerzek majd néhány palántát pótlás céljából.
Szuper videó lett! Minden elismerésem! Köszönjük ezt a kellemes hangulatú, èrtèkes, èrtelmes videót!
Köszönöm a felvilágosítást!!! Bő termő évet!!
Nagyon hasznos volt, és kedves tanítás😊köszönöm ❤️
Köszi! Szépen elmagyaráztad. A legjobb az volt, hogy ugyanolyan marad mindig a tököm. Ez jó kilátás, majd meglátjuk :)
No, de komolyra fordítva. Úgy 15-20 éve kaptam kb. 20 magot, amiről azt írták, hogy nagyon tuti. Elvetettem. 3 mag kelt ki összesen, abból 2 elpusztult másfél centisen. Deeee... egy megmaradt. És szuper lett! Ez egy barna paradicsom lett, mézédes, nagyon intenzív paradicsomízzel. Akkoriban még nem volt nagyon ismert ez a fajtakör. Nagyon úgy néz ki, hogy F1 hibrid volt. A következő években hasadtak a tulajdonságai, volt kisebb, nagyobb, laposabb, kerekebb. A lényeg, hogy a mai napig vetem minden évben. A kedvenc fajtám. Mert én már fajtaként tekintek rá. A legfinomabb ízű paradicsomom. A fajtakör rossz tulajdonsága, hogy nagyon vastag a héja, mint a pausz. De ennek vékony a héja :) Akinek van kedve 10 évet játszikálni ilyesmivel, érdemes kísérletezni. Jó szórakozás, és néha nagyszerű dolgok sülnek ki belőle.
Ez nagyon hasznos tanács volt!
Egyszer csináltam tökkínit (sütőtök-cukkini keresztezés). Formája cukkini volt, színre besárgult mikor megért. A héja vastag volt, mint a töké, a húsa kemény és ízetlen, ellenben olyan sok magja volt, hogy a húsa kb 1cm vastag volt 😃 nem folytattam a következő években a kísérletezést 😃
Nagyszerűen, érthetően elmagyarázott téma, köszi 👏👏
- a szelektív tenyésztés =/= gmo
- F1: mindig megbízható termés, de csak egyszer, egyenest a tasakból
- egyéb tasakos: lehet magot fogni a termésről (érdemes a legszebb termés "legszebb" magjait [szelektálás] )
- bolti zöldséget már csak azért se biztos hogy sikerül vetni mert F1 vagy GMO, de még csírázásgátlóval is lehet permetezve
DE! >>
- bio termékkel lehet kísérletezni, pl egy kis töknél mondjuk 10 magot megpróbálok kicsíráztatni, akármikor, csak hogy lássam mennyi az esély (ez persze nem garantálja hogy szép termése is lesz később, de pl külföldről, nem bio boltban vásárolt fóliázott indiai csiliből szuper hozamú kis csilibokrot sikerült nevelnem 😍)
már várom a következő vidit 😊
🙂 Van egy rossz hírem. Attól, hogy bió, még lehet F1. A kettőnek nincs köze egymáshoz. A legtöbb termelő F1 magot termel bió kertekben. A bió csak annyit jelent, hogy vegyszermentes.
Pl: bió kukorica: Royalty F1, vagy bió paradicsom a Tomosa F1, stb stb.
Igaz-igaz! 🙌
a kis csili meg még csak nem is bio boltból volt, sima arab szupermarketből. Kisérletezést persze úgy értem, tényleg csak a jaték kedvéért, akinek van rá ideje 🤪 amolyan "aki nem hiszi jarjon utana" jelleggel 😁
@@livus3787 Van rá esély, hogy jó lesz! Élvezet legyen benne, ez a lényeg! 🙂
Üdv!Egy dologról még beszélhetett volna a spontán idegenbeporzásról.Az is nagyon érdekes variáció.🕊
Igen. Viszon egy videóba az már sok. 🙂
@@Kisvakondkert Rendben,értem!🕊
Üdvözlöm Professzor úr!😮👍💌
🤣😂🤣
Grat, sokat tanúltam!
A tököd reprodukálásánál nevettem, ja meg a kertész névnél@
Nagyon hasznos videó volt, köszönöm 😊Nagyon jól magyarázol,szeretem hallgatni😊
,, tököm,, 😂😂NA EZ JÓ RÉSZ VOLT 😂
Eredetileg szerepelt benne ez is: "oda emberi kéz még be nem tette lábát", de aztán cenzúráztam. 🤣😂😁
Köszönjük.
Alehandró világi forma! 😅😆 Nekem piacról vett paprikából van eltéve mag, de lehet váltom majd, hogy biztosra menjek. Voltak ismereteim korábban az F1-ről, de így maximálisan bővültem. Köszi! 🙂
Ez a gond vele. A rizikó. Nem tudni, hogy kiféle, miféle.
Hiánypótló videó! Nagyon köszönöm! Az F1 nem csak az autósportban jelenti a csúcskategóriát!? :)
...a "jövőre is pont ilyen tököm lesz" résznél még csak kuncogtam, "Alehandró" bemutatásánál már hangosan röhögtem :D A téma is hasznos, és ezzel a kiváló tanári előadásmóddal megspékelve... végig is néztem beletekerés nélkül, ami nálam nagy szó :) Köszi!
Mit is mondhatnék .... dikk! 🤣😂
Köszönöm szépen megértettem.
Szuper, érthető❤
,,Alehandro''kis kertész magyaráz😊 Nagyon tetszet az előadás a magoról. (Igaz ezt már rég tudtam a magoról ),de van aki még kezdő és nem tudja 👍
Sokkal többen, mint azt az ember gondolná.
@@Kisvakondkert Ismerem, Alehandro de Santa Eulalia.
A földszinten lakott, én az első emeleten a Rafael Campalans uton, Barcelonaban.
Tuti F1 es magból nevelte a narancsfáját, isteni finom volt a termés 2008 ban és 9 Ben, a balkonról ,,szedtem".
,,Fotóim is vannak"
Jó.
Az első sor sántít, de utána igaz, mint Kisvakond szava.
Szia Alehandro! :)
Segíts kérlek. moravoseeds habanero magjainak a tasakján de a weboldalukon sem feltüntetve, hogy most az hibrid vagy nem, azaz nincs "F1" jelölés sehol.
Esetleg megeshet, hogy tudsz erről valamit?
(előre is hála)
Nem ismerem a gyártó fajtáit, viszont EU törvények szerint kötelező feltüntetni a fajta neve után az F1 jelzést, ha az utódok nem garantáltan fajtaazonosak. Nézze meg az oldalon, hogy a név habanero vagy habanero F1, sőt talán van kép a tasakról is.
@@Kisvakondkert Jó uram!, Köszönet a gyors válaszért.
Semmi jelölés nincs sehol sem tasakon sem máshol weboldalon.
További szépet!
@@szilardmedveczki Akkor nem F1. 🙂
Imádtam az előadásmódot! *5-ös
🤣😂 Köszönöm. Én a párciumba élek. Itt az hármas alá! 😄
@@Kisvakondkert magyar (v ro) tanártól? Valóban nagyon ęrthetően, szemléletesen adod elő.Köszönjük. Szeretnék p.t utalni, hová kell?
@@gr.gr.9886 Magam is tanítottam kb 20 éve. Minden videó alatt két lehetőség is van a támogatásra: csatlakozás vagy köszönet.
Nagyon jó az okfejtés! Egyet azért félre magyaráztál. A kabakosok egy év alatt elfajzanak, ha egy kiskertben tövv féle van egymástól nem túl messze!!!!Nekünk 1 év után Patiszoncukkini!
Kedves Károly. Nem hiszem, hogy bármit is félremagyaráztam volna. A videóban nem beszéltem átporzásról, kizárólag a magok genetikai változásáról és a tulajdonságok átörökléséről. A növények közti véletlen átporzás egy másik téma, ami ráadásul nem törvényszerű.
Nem magyarázhattam félre valamit, amiről nem is beszéltem a videóban.
@@Kisvakondkert Pedig kellene beszélni róla, mert, ha többször említi, hogy ilyet vesz, az holnap és holnap után is ilyen lesz a tök. Aztán majd Mári néni panaszkodik, hogy miért nem lett olyan a másodéves terménye! Meg még 100-an rákérdeznek.
@@karolyandras gondolom akkor egymas melle ne rakjunk kulonbozo fajtakat, ha egy mod van ra; ezzel talan meg lehet elozni valamelyest.
Ez hasznos volt!🙂F 1-es!
Nagyon hasznos dolgokat tudtunk meg. Mi a különbség a három megfogalmazás közt? Génmanipulált (fuj de csúnya), génmódosított (na ez már tudományosabb), nemesített (ez már elfogadható). Köszönöm.
Bár ismertem a keresztezés technikáját, tudtam az F1-es magokról is, ennek ellenére tavaly a vásárolt kápia paprikák magját vetettem el. Valamennyi szem kikelt, a termés is bőséges volt, viszont csak kb. 90 %-ban lett fajtaazonos, igaz mindegyik élvezhető volt. Az idei vetéshez azonban már megvásároltam a magot! Uborkából szoktam F1-es magot venni, mert így nem kell permetezni, mégis bőséges termést szüretelhetek.
Alehandro hatalmas ötlet volt, szerintem tartsd meg az optimális kertész mintaképének!
🙂 Értem. Alehandro marad 🙂.
@@Kisvakondkert Mi az az Alehandro ???
@@piroskagabor5898 Egy képzeletbeli kertész.
Nagyon erdekes informativ video lett ismet gratulalok.Kicsit el szomoritott h az uzletbe vasarolt pl paprika magjat nem erdemes el vetni.Hat en sajnos nagyon sok kaliforniai paprika magot el mentettem.Most akkor el se vessem kuka? Vagy talan terem majd csak keveset🤔?
Van rá esély, hogy jó hasonló marad. Csak kevés.
@@Kisvakondkert Koszonom a valaszt. ☺️
Az F1 hibridek magja is sokszor kitűnőek utánültetésre! Gyönyörű paprikákat termeltem üzletben vásárolt parika magjaiból!
Attól, hogy üzletben vásátolta, nem biztos, hogy F1, csak nagyon valószínű. Az sem biztos, hogy első generációja elváltozik, csak nagyon valószínű. Erről meséltem a videóban is. A rizikóról.
Szia, egyszer kipróbáltam trikolor kaliforniai paprika magokat elvetni, mindegyik méregzöld lett, kicsi és vékony húsú, locsolás ellenére XD
Szia! Vető krumpli lehet f1-es?
Persze! Nagyon nagyon gyakori.
Ha piacról veszek palántát, valoszínűleg F1-es magból van? Vagy rá kell kérdezni az eladótól?
Ha ő termelte tudni fogja. A termelők nagy jól tudják mi az F1.
Koszonom az informaciot , sajnos en nem talalom a vetesi naptart
Belép a facebook csoportba. Nem a facebook oldalra, hanem a csoportba. Amikor megnyílik, fönt van egy fejléc: fényképek, események, fájlok. Ott van a "fájlok"-ban.
Köszi, bár nagyjából képben voltam f1 szinten, most teljes a kép. Tökről fogtam magot. Anno, valami bolti -piaci tök volt. A mai napig azt vetem, tavaly volt rajta 4 kilós is. Mézédes, és vagy 6 évesek a magok.. Én sem értem, hogysmint. Vaktyúk is talál szemet. Viszont- a feketenapraforgó-és a kukorica, amit a madaraim kivernek az etetőből, mindig kikel. Tény-nem "igazi" termést hoz, tenyérnyi napraforgók, kisméretű kukorica, de a madaraknak jó jövőre.
Persze. Az F1 is kikel. Egyetlen hibája, hogy nincs rá garancia, hogy milyen minőség lesz belőle. Aki pedig egy évig dolgozik ezen, rengeteg munkát befektetve, az nem bízná a véletlenre.
Nekem az a furcsa, hogy sokan úgy gondolják, hogy mindennel jól működik a magszedés és hírdetik ezt nagyhangon. Azért furcsa ez számomra, mert ezek az emberek egyszer sem gondolkodnak el például azon a tényen, hogy magyarországon kb 250000 termelő van. Ezek jórésze tíz és százezreket költ vetőmagra évente. Az a furcsa számomra, hogy sokan nem teszik fel maguknak a kérdést, hogy miért? Miért nem áldoznak inkább be pár láda paprikát, paradicsomot és fognak saját magot?
Talán azt gondolják, hogy minden termelő buta, csak ők ilyen dörzsöltek?
Fene sem érti.
@@Kisvakondkert Nekem sosem kelt ki semmi, pedig küzdöttem, mint disznó a jégen. Régóta megy komposztba..... Az egy tök, ami maradt. Sztem kistermelői lehetett, piacos.
Én Alechandra lehetek, mert egy olyan szép nagy husos kaliforniai paprika magjait fogtam tavaly előtt (2022 télen), és lettek tavaly nyáron ugyanolyan hatalmas paprikáim , igaz hogy a kis foliasátorban . Viszont abbol is fogtam magokat, kíváncsi leszek lesz-e valami, vagy kisebbek, vagy kevesebb ,ugyanolyan. Valószinű hogy amit vettem bolti paprikát, az nem F1-es magrol volt, mert nem sikerült volna olyan szép termés.
Igen, valószínű. És ha fóliában volt és nem volt más fajta paprika, akkor jó is maradt.
Ezzel egyet értek, mert megtapasztaltam a paprikával én is
😊
még azért keresztporzással pofára lehet esni pár zöldség fajtánál (pl. tökfélék)
Másodévben igen. Sajnos ez is magfogás egyik rizikója.
Kedves kisvakond,nekem sikerült beszereznem egy jónéhány újravethető tájfajta magokat pl.tök,hagyma,paradicsomok,paprikák stb.,Sárközújlaki vagyok,szivesen cserélnék veled jól bevált magokra ha egyszer összefutnánk a városban
Köszönöm. Idénre már elkészült a terv, de nyáron örülnék majd néhány képnek a facebook csoportban a fajtákról.
Én pont a pritaminból és kápiából tettem el magot, jó hozama volt, szépek is lettek, de későn ültettem ki, így nem értek be, talán idén jobban sikerül.
(Ugyanígy jártam a bolti TV paprika magokkal is, későn vittem ki őket-tehàt esetemben az időzítés volt a gond)
A boltiból fogott mag is jól működhet. Csak ott a rizikó: valószínűleg nem marad fajtaazonos.
@@Kisvakondkert
Igen
Ingyen volt, 1 próbát megért
(1 hetig zöldpaprikát ettem😅)
Figyeltem a videót, hasznos volt.
@@ispapp A paprika beporzási(izolációs) távolsága 2000 méter. A paradicsomé 6 méter.
@@RadnaiFerenc
És ez hogy jön ahhoz amit írtam?
(Nem értem mit szeretnél ezzel mondani)
@@ispapp Izolációs távolság= idegen megporzási távolság. Minnél nagyobb annál biztosabb,hogy a fajta keveredik például a szomszéd álltal ültetett paprikával..Ezért drágák a hibrid paprikák ,mert a közelükben nem lehet más fajtársa.A paradicsom,ahol hat méter ez nem annyira érdekes.
Kedves Kisvakond!
Nagyon hasznosak számunkra a videók. Nagyon szívesen támogatnám a csatornát, azonban óvatosságból nem használok bankkártyát. Megfelelőbb lenne, ha a támogatást bankszámlára tudnán utalni.
üdvözlettel:
Dr. Tihanyi Ferenc
Nagyon kedves! Köszönöm! Egyenlőre a videó alatti két támogatási lehetőség aktív. 🙂
Ahogy magyaráztál, az merült fel bennem, hogy akik F1-es magot termelnek, és az mondjuk 5 év alatt jött létre, akkor minden új adag magért az 5 éves ciklust végig kell játszani?
Pontosan így van! Mikor megvan a tuti kombináció, azt mindíg újra végig kell vinni az F1-1 generációig, amiből magot fognak. Ezt adják el és ebből lesz az F1 generáció az ügyfél kertjében.
Gyakran az ilyen magok ára is magasabb, mert tartalmazza a:
1. Belefektetett nemesítési munka éveit és költségeit
2. A magok folyamatos előállításához szükséges több generációs folyamatot.
@@Kisvakondkert Van olyan, hogy a pl. 5. év végén nem egy hybrid jön létre, hanem egy stabil fajta, és akkor azt tovább lehet szaporítani? Ha igen, akkor ez min múlik? Csak a szerencsén?
@@istvanvarro5775 Néha igen, néha nem. Vannak "zsákutcák", ahonnan nem sikerül tovább javítani és megszületik a véletlen F1. Néha pedig ez nem a véletlenen múlik, hanem szándékos, "programozott" a dolog. Gyakori, hogy a magnemesítők törekednek az F1 hibrid létrehozására a fajtavédelem miatt. Beleölnek 20-30 évet és egy zsák pénz. Nekik érdekük, hogy a második generáció ne maradjon fajtaazonos. Meg kell térüljön a befektetés.
Olyan ez, mint a védett, nem másolható audio cd lemez.
@@Kisvakondkert Köszönöm az érdekes, tartalmas válaszokat. Sok új dolgot lehet tanulni tőled.
A paprikával megy kéremszépen, már rég alkalmazom !
Attól tartok, hogy ön általánosít. A videóban épp azt szerettem volna tisztázni, hogy ez miért lehet hiba.
Kérdeznék valamit, ha megengedi. Ha van az országban több száz vagy ezer paprika termelő és ők minden tavasszal ezrekért vagy tízezrekért vesznek vetőmagot, akkor azt azért teszik, mert:
1. Olyan butus mindegyik, hogy nem jut eszébe 20db paprikát félretenni és magot szedni belőle? (mert ugye ez ön szerint minden paprikánál mindíg működik)
2. Lusta rátenni néhány magot a radiátorra, inkább fizet pár ezret vetőmagért?
A kedvemért erre a két kérdésre adjon egy választ. Köszönöm. 🙂
Paradicsom magnál lettem figyelmes egy dologra, konkrétan a Brutus fajtánál. Amit Magyarországon forgalmaznak, arra Brutus F1 van írva, amiket Szlovákiában és Csehországban csomagolnak, azokra csak simán Brutus, a képek szerint egy ugyanazon fajtáról van szó. Szlovákiában kapható több forgalmazótól is, de egyiken sincs rajta hogy F1, így azt sem lehet mondani,hogy hiba csúszott az F1 feltüntetésébe az egyik forgalmazónál. Most legyünk okosak....
Magyarországon a génmódosított növények termesztése és annak magjának forgalmazása be van tiltva, de az eu ban is kivéve pár országot, viszont be lehet szerezni ilyen magokat, de nem az emberi egészségre mennek! De ez egy kis megtévesztés, mert ezek is nemesítve esetenként génmódosítva vannak.
Így van. Szerencsére Magyarországon tilos mindennemű génmódosított mag behozatala és használata. Csak feketén kerülhet be. Üzletekben semmiképp nem kapható. Viszont az F1 magoknak nincs köze a génmódosításhoz. Ezek keresztezéssel készülnek. A vetőmagokat szigorú szabályok szerint ellenőrzik minden esetben.
@@Kisvakondkert Tudok neked mindani eltitkolt nem gmo ként behozott magokat. Dessert kukorica ha ismered.
@@bubuka20060 Nem ismerem. Ha tényleg az, fel fogják számolni.
Az látszik, hogy rengeteg energiát raksz a videóidba. Az nem két perc lehetett amíg megtervezted, majd kinyomtattad a szemléltető kártyákat. Általában honnan szoktad beszerezni a hibrid visszavethető magokat? Romániában a helyi gazdaboltban, vagy netről?
kisvakondwebshop.hu / kisvakondwebshop.ro