Strateegia Akadeemia 2023 08 - Majandusjulgeolek ja majandusvabadus - kuidas leida tasakaal?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 жов 2024
  • Seekordses saates mõtestame lahti, mis on majandusjulgeolek ja majandusvabadus ning kuidas leida nende vahel mõistlikku tasakaalu. Arutleme, milliseid ajaloo õppetunde tuleks silmas pidada, et olla täna ja tulevikus erinevatest majanduslikest sõltuvustest vähem sõltuvam ning miks on partnerlussuhete nimel töötamine täna olulisem kui iial varem. Räägime, mida tähendab Eesti jaoks leeristuv globaalne majandus, millised on Eesti võimalused ja dilemmad erinevates majandusplokkides osalemisel ning kui palju kukub maailma SKP, kui majandus selgelt kahte leerilisse plokki jaguneb. Saame teada, kuhu riik peaks täna investeeringuid suunama ja millistesse tehnoloogiatesse investeerima, et majandusjulgeolekut kindlustada ning miks toimuv konvergents viitab vajadusele kiiremas korras ümber mõtestada tööstuspoliitikat. Arutleme, kas tänu oma geograafilisele asukohale oleme täna taas olukorras, kus peame välisinvestorite jaoks hakkama end tõestama nagu paarkümmend aastat tagasi ning mis üldse on ettevõtjate ja investorite peamine ootus riigile. Selgub ka, miks aitab Eesti majandusjulgeolekule kaasa see, kui iga inimene oskab kasvõi natuke arvutit parandada või tunneb tööks vajalikku tarkvara. Räägime ka sellest, kuidas Hiina otseselt pärsib Euroopa suutlikkust rohepööret saavutada, mis rolli mängib selles kunagine hiina riigiliider Deng Xiaoping ning miks on just Hiina hea näide sellest, kui oluline on, et riik tegutseb 20-30 aastase perspektiiviga. Saatekülalised püüavad ka ennustada, milline võiks olla maailmamajanduse arengu positiivne ja milline negatiivne stsenaarium ning mida need tähendaksid Eesti majandusjulgeolekule.
    Teema üle arutavad Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtlus- ja tarbimiskeskkonna osakonna juht Marie Allikmaa ning ettevõtja, majandus- ja transiidiekspert Raivo Vare. Saadet juhib Külliki Tafel-Viia, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi teadmusjuhtimise valdkonna juht.
    Lugemissoovitus Marie Allikmaalt:
    • Olen suur Tim Marshalli fänn. Marshall on tuntud Briti ajakirjanik ja autor, spetsialiseerunud välis- ja geopoliitikale. Ta on kirjutanud mitmeid poppe raamatuid, mis keskenduvad riikidevahelistele suhetele, konfliktidele ja võimudünaamikale. Üks tema tuntumaid teoseid on "Prisoners of Geography", milles ta uurib, kuidas geograafia mõjutab riikide poliitikat ja strateegiaid. Marshall on selle koolkonna eestkõneleja, kes väidab, et paljud riikidevahelised suhted on dikteeritud nende riikide maastiku, loodusressursside ja asetuse pärast. Kõige lihtsam ja tunnetatavam näide - Venemaa tasandikuline maastik on teinud riigi kaitsetuks invasioonide eest, mis on viinud soovini kontrollida nii palju territooriumi kui võimalik, et luua "puhvertsoonid“. Venemaa ajalooline püüdlus jäävabade sadamate poole, eriti Lõuna- ja Lääne-suunal, on olnud määrava tähtsusega. Sellest on tingitud ka Venemaa huvi näiteks Musta mere piirkonnas jne.
    • Ahjusoe Eesti Tööstuspoliitika 2023. Tööstus majanduse vundamendina on oluline panustaja majandusjulgeolekusse. Majandusjulgeoleku vaatest on oluline, et Eesti tööstus oleks tõesti konkurentsivõimeline ja et kõik munad poleks ühes korvis. Ehk sektor oleks nii ekspordi, impordi kui tarneahelate juhtimise vaatest laia haardega, kindlasti minimaalsete sõltuvustega suure poliitilise riskiga turgudest. Kõnesolev tööstuspoliitika dokument seabki visiooni sellest, millele (tööjõud, haridus, innovõimekus, ketlikkus, regionaalne ettevõtlus) tuleb eelmainitu saavutamiseks ja hoidmiseks keskenduda.
    Lisainfo: Külliki Tafel-Viia, teadmusjuhtimise valdkonna juht, strateegilise planeerimise osakond, kylliki.tafel-viia@mkm.ee

КОМЕНТАРІ • 1

  • @priitsaar2005
    @priitsaar2005 Рік тому

    Väga hea kuulamine, Raivo Varet alati huvitav kuulata aga Marie ka andis palju sisu diskussiooni ja hoiab MKM lippu kõrgel!