Sherlock HOME (2-es ügy): Szelelő, nedvesedő dugalj esete

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 лют 2025
  • A légtömörség hiánya sok problémát okoz, bemutatok egyet a sok közül.
    A videó végén hallható dal egészben:
    • 35. [BALLADA] Sherlock...
    A videókban hallható dalok (folyamatosan frissülnek):
    UA-cam: / @komkelmusic
    SOUNDCLOUD: / 66yotvoqv3mggrn99
    WEBLAP: komkel.hu/dalok/
    web és blog: komkel.hu/
    facebook: / komkel
    facebook csoport: / komkel
    youtube: / @komkel
    zenéim: / @komkelmusic
    tiktok: / komkel
    instagram: / komkel
    threads: www.threads.ne...
    X (twitter): x.com/komkelzsolt
    bluesky: bsky.app/profi...
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 71

  • @KomKel
    @KomKel  18 днів тому +6

    Egy kommenttárs jelezte, hogy a szilózás helyett lehet tömitődugót kapni ezekre a csövekre.
    Így keressetek rá: "kaiser tömítő dugó"
    Megjegyzés: Ezt utólag akkor tudod használni, ha a vezetéket is megbontod és ezen keresztül húzod át. Tehát meglévő épületnél marad az utólagos tömités szilóval (vagy akril bázisú ragasztóval)... Új épületnél viszont ez meg lehet követelni.

    • @gabor.nadudvari
      @gabor.nadudvari 18 днів тому

      Ha pedig úgy alakul, hogy a fólia mégis rossz helyen van, de bontani már csőd lenne, akkor a lámpa kiállásokhoz minimum légtömör kötődoboz, vagy süllyesztett spotokhoz a Kaiser ThermoX sorozatot érdemes bevetni (ami egyben kizárja az gyapot szálakat is, mivel helyes beépítés esetén légtömör) Ha felülről hozzáférhető, akkor érdemes a sérült fóliát és a dobozok találkozását párazáró szalaggal körberagasztani.

    • @ispapp
      @ispapp 18 днів тому +1

      @@KomKel
      Ez is egy opció, de én a MÜ cső végébe klasszikus tömszelencét szerelek (csavarosan szorítható gumigyő darab)
      És ahogy írtad, erről előre kell gondoskodni, utólag marad a sziló, faház vagy több szintes ipari létesítmény esetén ahol tűzszakasz határt kell kialakítani, arra van speciális tűzálló megoldása is az egyik márkának (ipari gépeket, rögzítő elemeket gyárt-márkát a reklámozás elkerülése miatt nem írtam)

    • @iNcOnfusiOn
      @iNcOnfusiOn 18 днів тому +3

      Ha már terméket ajanlunk, akkor megjegyzendő, hogy a mezei "szilo" az persze jobb mint a semmi, de egyrészt nem marad légtömör másrészt az ecet nem barátja a réznek.
      A normális és időtálló megoldást az akril bázisú ragasztók jelentik. Úgyanúgy elérhetők a kartusos kiszerelésben.

    • @ducijucifixhogyfux7861
      @ducijucifixhogyfux7861 18 днів тому +1

      ​@@iNcOnfusiOnSzilóból létezik ecetavas és neutrális. Az ecetsavas nem nagyon tapad a műanyaghoz.

    • @janosvajda8778
      @janosvajda8778 18 днів тому

      Egy ötlet a tömítőgumó utólagos használatához: félig bevágni egy sniccerrel, majd retenni a vezetékre, és úgy mehet bele a gégecsőbe, anélkül, hogy bármit bontanánk. A "császár" gyártó terméke annyira rugalmas, hogy szerintem így is megfelelően a helyén marad és légtömör lesz. Egyébként a 16os gégecsőhöz kapható dugó belső átmérője asszem 7mm, így egy hagyományos 3 eres kábelt pont "körbeölel". Na de nem dicsőítem tovább, még a végén azt hiszik, hogy a marketingesük vagyok, pedig csak egy lelkes vásárló.

  • @erdos.viktor
    @erdos.viktor 19 днів тому +4

    Aranyat érnek a videóid! Köszönöm a magyarázatot, lehetséges okokat, megoldásokat, tippeket!

  • @MrSemico
    @MrSemico 13 днів тому

    Saját káromon tapasztaltam meg a jelenséget. Sokáig nem volt vele gond (12 évig), a cső is csak antennának lett szánva, de nem használtuk, így konektor került a dobozba, amibe az antennának szánt cső lejött - volt mellette másik 3 konnektor.
    Tavaly télen egyszer valami elkezdte verni az ÉV relét. Szerencsére elég jól tagolt a villamos hálózat, így könnyű volt leválasztani hogy melyik körön van a gond. Kibontottam szinte minden dugaljt, de sehol nem láttam a hiba okát, így kihúztam a sarokból a szekrényt, ami mögött volt egy pár éve nem használt aljzat. Mikor kibontottam, azonnal látszottak a vízcseppek. Ahogy tapogattam a dobozban, meg is lett a nedvesség forrása. A padlásra menő, antennának szánt cső.
    Mielőtt visszatettem volna a kiszárított konnektort, kis trükkel kiporszívóztam a dobozt, mert volt benne némi por, építési törmelék. Meglepett, mikor kijött belőle vagy fél dl víz. Van a csőszakaszban egy közel vízszintes szakasz, abban állhatott meg. Azóta minden ilyen cső vége le van zárva...

  • @ispapp
    @ispapp 18 днів тому +2

    Köszönöm a videót, ha nem haragszol most én is arra használnám a videód, amire készíted.
    Eddig bárkinek beszéltem erről a jelenségről hülyének nézett, hátha a videód belinkelésével elhiszik majd.
    Egyébként én almennyezet-hőtükör fólia közt csinálom a villanyszerelést, kültérbe tömszelencézett csövet viszek.

    • @KomKel
      @KomKel  18 днів тому +1

      Ezert keszitem ezeket a videokat :)

  • @spongyabob82
    @spongyabob82 16 днів тому

    Óriási a záródal :D No előkeresem az épitkezés (2022) alatt készült fotókat. Szeles időben az északi oldal konektorainál érzem hogy mozog a levegő, de szerencsére vizesedés nincs. Ott nincs is külső konektor.

  • @motomania5985
    @motomania5985 18 днів тому +4

    Nem tudom mit mondjak, de nekem tényleg nagyon érdekes volt ez a vizes dugalj téma és vicc ide, vicc oda, nagyon figyelmesen hallgattam, hogy tényleg milyen esetek merülhetnek fel, és mindamellett hogy a mesterségem ipari autómatizáló villanyszerelő volt, azért párszor volt közöm építészeti villanyszereléshez is. A családi házunkban is meg még másoknál is. De még ilyesmit ( mármint a dugalj nedbesedés), 1 hogy nem is láttam még eddig sehol, soha, 2, hogy még nem is hallottam ilyesmiről soha, senkitől, a mai napig, pedig már jó pár éve nyugdíjas vagyok. Úgy hogy nekem kimondottan érdekes volt a klip. Én a házakban a villanyszerelést mindig ott vezettem, ahol tanultam annak idején az öregektől. A falakba vésve és az alúlról feldedszkázott födém deszkáinak az alsó, szobafelőli felületén, vagyis a mennyezeten ahol utólag a vakolat eltakarta. Ahol volt gipszkartonos álmennyezet, ott a gipszkarton fölött. Az elosztó és bekötődobozok, mindig a falakba voltak beépítve. Ezért volt nagyon érdekes nekem a videoklip, mert mint mondtam ilyesmit nem is láttam és nem is hallottam soha. Nem hiába mondják hogy holtáig tanul az ember.

    • @ViLLaMVaDaS2
      @ViLLaMVaDaS2 18 днів тому

      Télen, nagy hidegben, húzd ki a vezetéket egy olyan kötődobozból, amiből kültéri kapcsolóhoz, konnektorhoz, vagy lámpához megy a vezeték. Fűtött épületnél persze. Tocsogni fog a kondenzvízben.
      Hogy ez régen miért nem okozott problémát? A jól huzatoló ablakok miatt. A mai légtömör nyílászárók miatt feldúsul a pára a lakásban, és itt fog lecsapódni, mivel ezeken a csöveken akadálytalanul tud áramolni a páradús levegő.
      Kiegészítés. A padlásra menő csövek a kéményhatás miatt folyamatos pára utánpótlást kapnak, ezért ott szembetűnőbb a jelenség. DE! A vízszintes, kültérre menő csöveknél is van ez a jelenség, mivel az épület ajtajai, ablakai nyitásakor nyomáskülönbség alakul ki, ami ezekben a csövekben is légmozgást indukál!

    • @motomania5985
      @motomania5985 17 днів тому

      @@ViLLaMVaDaS2 Ne haragudj hogy megkérdem, de amit írtam, azt elolvastad végig szóról szóra? Mert ott leírtam, hogy még nem láttam padláson villany vezetést. Se csövet, se kábelt. Bentröl a falon keresztül kivezetett drótok a fal külső részén lévő bajuszok töve le van vakolva és csak annyi maradt ki amennyi szükséges hogy egy külső udvari világítást be lehessen kötni. A kapcsoló, meg belül van. A napokban cseréltem ki egy konnektort ami egy fal külső, udvar felőli részén van felszerelés. Nem azért mert baj volt vele, hanem azért mert elég régi volt és tetem egy újat. Amikor kibontottam, és bekötöttem az újat, megnéztem persze a drótok állapotát is. Abszolute semmi bajuk nem volt. A begipszelt doboz belseje és a drótok is úgy néztek ki mintha vadi újak lettek volna. A régi konnektor is és az új is direkt kültéri gumupakolásos. Amikor néha belül van egy konnektor vagy kapcsoló csere a különböző szinek miatt, soha nem láttam olyasmit, hogy nedvesedés. A falvakban lévő szerelés pedig télen melegek és szárazak a meleg falak miatt. Állandó jelleggel müködik a központi fűtés fali termosztát vezérléssel. A házunk kívül le van szigetelve 15 cm-es polisztirollal. De amúgy is voltam olyan háznál is ahol nem volt szigetelés és ott sem találkoztam nedvességgel soha. Ez van. Most már mit még mondjak?

    • @motomania5985
      @motomania5985 17 днів тому

      Javítás : A konnektor a fal külső oldalán van " felszerelve". És nem a falvakban lévő szerelés, hanem a falakban lévő szerelés. Csak hogy ez a szar autómata szó javítás már az idegeimre megy. Ez van.

  • @hunzsinor
    @hunzsinor 17 днів тому

    Köszi

  • @Ohno473
    @Ohno473 18 днів тому

    Kömkel!
    még sok évnyi videót tudnál gyártani úgy látom 😎

    • @KomKel
      @KomKel  18 днів тому +11

      76 videó vár megvágásra, és 211 videóötlet van felírva most :D

  • @csabatari1924
    @csabatari1924 19 днів тому +2

    Villany szerelő szaki csövezése kaki 😊

  • @orionr72
    @orionr72 19 днів тому +1

    Ez valóban így van. Sajnos jó 20 éve mi is jártunk így. A padlástérben volt az összes kötődoboz. Természetesen vissza folyt a pára. Mindent leszigeteltünk, így már nem volt nagy hőkülönbség és megoldódott a probléma. 😊

  • @rataiattila6814
    @rataiattila6814 19 днів тому +3

    Sziasztok!
    Villanyszerelő, melós vagyok, titokban tervező is. Ahol igazán nagy gond a Kömkel által említett nedvesedés, a lakáselosztó. Ott akár 36-40-es csőben mehetnek vezetékek a fogymérőtől. Illetve a lakás összes vezetéke is itt jön le. Építészek nem szeretik a vésést, a hőhíd miatt. Ha lehet kábelcsatornán visszük le a vezetékeket, szintén nagy keresztmetszettel a lakás (főelosztóhoz). Itt különösen fontos figyelni erre - egy 300*100-as csatornában már van kéményhatás és párazuhatag. Remélem nem minősül reklámnak, mert gyártót nem említek: a szilónál még jobb megoldás lehet az úgynevezett vulkanizációs szigetelőszalag. Ez van többféle vastagságban, egy idő múlva - leszedhetően - rágyógyul a (gége)csőre és a benne futó vezetékekre is.
    A probléma tényleg valós - ha felfelé áll a sín a kismegek alatt, akkor szinte biztos a csati a sínben landoló pára miatt - tapasztalatból tudom :))). Most fejeztük be a az építkezést - a héten megyünk fel ragasztgatni.

    • @ViLLaMVaDaS2
      @ViLLaMVaDaS2 18 днів тому

      Nem írok márkanevet, de a légtechnikában használnak egy fekete, gumis habszivacs anyagot, mely tűzálló is, rugalmas is, zárt cellás is. Olyasmi mint a polifoam, csak annál lágyab, rugalmasabb. Én ezt szoktam a csövek mindkét végébe tömködni, úgy hogy a vége kiálljon. Így ha kell, könnyen eltávolítható. Klíma, légtechnika boltokban kapható szinte mindenhol.

    • @rdibc
      @rdibc 17 днів тому

      Önvulkanizáló szalag a neve, mindig meleg oldalon kell tömíteni. Antenna/optika/net kábeleknél jellemző ez a probléma, újabban a vidéki parasztházak újravezetékezésénél mindenhol a padláson vezetnek majd le mindent, ráadásul gégecsövekben. Ha lent betömöd a cső végét akár puha papírral (zsepivel legtöbb esetben, az van kéznél) megszűnik a párakicsapódás, a fenti tömögetéssel megállítod a szobából kiáramló levegőt de nem szűnik meg a hőcserélős áramlás, amivel ugyan úgy ázik a cső belseje.

  • @sgtpista1133
    @sgtpista1133 18 днів тому

    Bárcsak egy hónappal előbb készült volna a videó... :/ köszönöm ezt a videód is!

  • @thork1990
    @thork1990 День тому

    Véleményem szerint ide kapcsolódik a következő dolog: A homlokzoton átmenő kinti konnektorok/lámpák csövezései, valamint a padlásra felmenő csövezésre is ahogy mondtad, szilot lehetnyomni. Több szakma emberét is kérdeztem, hogy purhab lenne-e jó vagy sziló, feles volt a szavazat. Nekem a purhab a logikusabb mert az dagad így rendesen kitölti a kis lyukakat is, jól szigetel is , nem úgy mint a sziló (nem szigetel úgy, nem dagad). Esetleg megtudod mondani a sziló miért jobb, vagy hogy mi erről a pontos véleményed ? Köszönöm.

    • @KomKel
      @KomKel  16 годин тому +1

      ha cserélni kell a vezetéket valami miatt, akkor a sziló könnyebben kijön. A purhabot bányászhatod ki, az nagyon szemét anyag ebből a szempontból.

    • @thork1990
      @thork1990 11 годин тому

      @KomKel köszönöm a válaszod !

  • @PaulusdeKenezy
    @PaulusdeKenezy 18 днів тому +1

    7:55-nél a tömített csövezés a megoldás? Vagy van valami komolyabb is?

    • @KomKel
      @KomKel  18 днів тому +1

      megoldás lehet, de a legjobb lenne a kültéri, homlokzati cuccokat külön csövezéssel megoldani, pl falon kivül, homlokzati hőszigetelés alatt, tehát nem közvetlenül összekötve a legközelebbi belső szerelvénnyel

    • @PaulusdeKenezy
      @PaulusdeKenezy 18 днів тому

      @@KomKel Értem, köszi.

    • @ervinbr7661
      @ervinbr7661 16 днів тому

      @@KomKel Amikor a hőszigetelés dübelezését csinálták azért rendesen volt stressz nálam mikor mit fúrnak el...
      A videót nem teljesen értettem, mert a dugaljakhoz tip. lentről szoktak felállni mert onnan rövidebb ill. ha időben jelent van a villanyszerelő akkor nem mászkál át a födémszigetelésen se a világításhoz. Persze ehhez össze kell dolgozni ami nekem úgy tűnt nagyon nem megy.

  • @csabahertling8359
    @csabahertling8359 18 днів тому +2

    Kapható gyári dugó minden bizbasz helyett,preferáljuk azt.

    • @janosvajda8778
      @janosvajda8778 18 днів тому

      Én is a dugót ajánlom. A piacon csak egy cégnek találtam ilyen termékét, márkát nem irhatok sajnos, pedig szívesen ajánlanám. 16os csőbe egy dugó kb. 250ft. A dugó közepén kell lyukasztóval helyet csinálni a vezetéknek, aztán lehet is behúzni, bármekkora erővel, a dugó a helyén marad, nem mozdul el. Totál légtömör, bármikor kiszedhető és újra felhasználható. Mert ha esetleg 20 év múlva kitalálják, h a mostani vezeték nem jó, és újra kell húzni az egész házat... (lásd a korábban használt alu vezetékeket).

    • @KomKel
      @KomKel  18 днів тому

      ird le nyugodtan, mert sokaknak érdekes lenne

    • @laszlozaka4955
      @laszlozaka4955 18 днів тому +1

      Symalen

    • @janosvajda8778
      @janosvajda8778 18 днів тому

      @@KomKel erre kell rákeresni: "kaiser tömítő dugó". Általában 25ös csomagban lehet venni különböző méretben.

  • @istvanmisoka523
    @istvanmisoka523 19 днів тому +1

    Nekem a munkahelyemen pont az előtte ülő derékára fújt télen hideg levegőt a konnektor. Elneveztük klíma konnektornak.

    • @KomKel
      @KomKel  19 днів тому

      kiszeditek a szerelvényt, és benyomjátok szilóval a csövezést a falban. Problem solved :)

  • @Joci12345
    @Joci12345 18 днів тому +1

    Szakmailag és emberileg annyit tudok mondani, hogy itt az AI zenei aláfestés szintet ugrott, csak nem platformot váltottál? 🙂 A témáról pedig, fontos probléma, érthető magyarázattal, elsőrangú, hiánypótló. Lentebb említették, hogy végre meg kéne születnie erre a problémára egy egységes megoldásnak. Ezt BAT-nak (Best avaiable Technology) hivják más iparágakban, várjuk.

  • @eskuvoivideo
    @eskuvoivideo 19 днів тому +2

    Hali! Szilóból van pl ecetsavas és nem ecetsavas. Okozhat e gondot, ha az ecetsavas érintkezik a vezeték szigetelésével? (reakcióba léphet e?)

    • @motomania5985
      @motomania5985 19 днів тому

      Akkor nem gyártották volna.

    • @zsoltbecze2882
      @zsoltbecze2882 19 днів тому +2

      Nem, nyugodtan használhatod mindkettőt, a vezeték szigetelésnek nem lesz semmi baja, de használhatsz ragasztó habot is vagy pur habot,

    • @Ohno473
      @Ohno473 18 днів тому

      Kömkel?

    • @Ohno473
      @Ohno473 18 днів тому

      Jó kérdés!❤

    • @Ohno473
      @Ohno473 18 днів тому

      ​@motomanian5985 nem pont erre gyártották

  • @adamraksi1222
    @adamraksi1222 19 днів тому

    A szilo nem fog összezsugorodni és nem fogja elveszíteni a légtömör mivoltát?
    Nekem most a legnagyobb bajom a (beltéren lévő) villanyórával van, szerintem a szolgáltató védőcsövén folyik vissza a víz. Ezt még nem tudom hogy kezeljem…
    De a konnektorokkal lesz egy köröm a padláson :)

    • @KomKel
      @KomKel  19 днів тому

      ha nem éri UV, azért elég tartós tud lenni a sziló, en nem aggódnék emiatt.

  • @Szurilo
    @Szurilo 18 днів тому

    Nálam a Wc-nél van hasonló jelenség. Az is ilyesmi lehet? Falra szerelt Geberit és a nyomólapnál szó szerint húz be a hideg, de annyira, hogy 1-2 fokkal érezhetően mindig hidegebb van mint a többi helyiségben. Először arra gondoltam, hogy biztos kivésték a porotherm téglám és ezért jön be a hideg, de aztán arra gondoltam, hogy ez nem magyarázza meg, hogy miért áramlik a hideg levegő érezhetően. Szerintem valami lyuk/rés kell legyen ott, de fogalmam sincs hogy az hova vezethet, mert hiszen a ház kívülről sértetlen. Van valakinek ötlete?

    • @KomKel
      @KomKel  18 днів тому +1

      Több ötletem van:
      1. A Geberit tartályod mögött jön be a víz nyomócső alulról, és az áttörés nincs rendesen tömitve, ott süvit be a szél
      2. A szennyviz cső szétcseszi a faladat, és ott húz be a hideg.
      3. A geberit tartály mögött a faladat nem vakolták (sokszor előfordul), a fal így nem légtömör, a pogácsásan felragasztott hőszigetelés miatt pedig áramlik a levegő = szelel a fal.
      Egy endoszkópos kamerával be lehet nézni a tartály mögé, hogy mi a helyzet.

    • @Szurilo
      @Szurilo 17 днів тому

      @@KomKel Köszönöm szépen!

  • @tonesz7575
    @tonesz7575 19 днів тому

    Kapjuk vissza a légtömörséget!

  • @ZsoMaster
    @ZsoMaster 19 днів тому

    Én pár éve karácsony napján voltam zárlatot keresni,ott is hasonló dolog volt. Csak ott a páraelszívó 110-es csöve volt függőlegesen felvezetve,amin a pára visszacsorgott a páraelszívóba.

    • @KomKel
      @KomKel  19 днів тому +1

      erre a megoldás a kondenzvizgyűjtő csapda nevű cucc, lesz majd videó róla :)

  • @mematyi
    @mematyi 18 днів тому

    Kedves Kömkel!
    Egy következő videódban(a fóliák között akár) sokan örülnének néhány tanácsnak, meglátásnak, ami az ilyen fóliás-álmennyezetes megoldást illeti a rágycsálókkal kapcsolatban.
    Nem azt mondom, hogy a kartonra fektetett párazárás a jó, sőt, de úgy legalább ki tud tenni egy egérfogót az ember, ha szükség lesz rá.
    Ha le van engedve a mennyezet a fólia alá, és a hálóerősítés nem fogja meg a jószágot, akkor onnan kifogni csak revnyílással, a fólia kivágásával, vagy kazettás álmennyezettel lehetséges.
    A Ti tanácsotokra a saját lakásunkban is ilyen épül, nemsokára kész, és minden megpróbálok megtenni az egerek ellen, le van ragasztva körben, toldások duplán átlapolva-ragasztva, a lábazathoz fém indítósín kerül, a stablon is hézagmentes, de már előre félek, és ahogyan olvasom, a különböző házépítős fórumokon is ez egy rendszeres téma, nem csak engem érint.
    Üdv!

  • @dalloszsolti
    @dalloszsolti 18 днів тому

    Melyik villanyszerelő ér rá annyira, hogy először felviszi a padlásra az áramot, aztán nekiáll 15 helyen átfúrni a PTH gerendás födémet, hogy újra lehozza? Simán lehet rögzíteni a vezetékeket alulról és mehet rá a vakolat. Igényesebbje befűzheti a béléstest erre kialakított cellájába.

    • @KomKel
      @KomKel  18 днів тому

      amikor 1.5 cm vakolatot akarnak a mennyezetre rakni, és/vagy esetleg vakolt rendszerű mennyezetfűtés van, a villanyt csak felül tudják elvinni.

    • @dalloszsolti
      @dalloszsolti 18 днів тому

      @@KomKel Miért ne mehetne a villany vezetékezése a fűtéscsövek között párhuzamosan? A tartósínek miatt úgy is minimum 2 cm vakolat lesz a plafonon.

  • @kicsimakker
    @kicsimakker 18 днів тому

    És sokan azt sem tudják , hogy a padáson futó vezetékek tervezett keresztmetszetét egyel nagyobbra kell cserélni mert a nyári időben túlzott hőterhelést kap a kábel ami miatt megnő a vezeték ellenállása és ezzel együtt a terhelhetősége csökken. Ha télen elég lenne a 1.5 mm2 keresztmetszet akkor is 2.5 mm2-re kell ugrani a nyári meleg miatt, hogy megmaradhasson a terhelhetőség. Persze álmennyezet mögött , vagy végig falban futó vezetékelésnél ez nem probléma.

  • @davidszathmari5198
    @davidszathmari5198 19 днів тому

    Hát a zene az tényleg borzalmasan egyedi.... DE a téma nagyon jó volt.

  • @vilmosvarga5440
    @vilmosvarga5440 19 днів тому

    Egyszer jó lenne egy nagy szakmai fórum, ahol a gépészek, kartonosok, villanyszerelők összeülnének és egy EGYSÉGES sémát kitalálnának az említett problémákra. Kicsit félve írom, de ne agy isten a suliban is tanítanák.

    • @KomKel
      @KomKel  19 днів тому +1

      az a gond, hogy MINDENKI csak a saját területét nézi.
      Mondok egy példát:
      Felújitás tervezés, kompletten, régi, 80-as évekbeli épületre. Új tető, új padlószerkezet, új ablakok, új hőszig a tetőben, új villany és gépészet.
      A terveken megcsinálom a szarufa kiosztást, a székoszlopok helyeit, mindent. Jön az ács, és újraosztja, mert nincs kedve méregetni a 90-90-80-80-90 cm-es kiosztás.
      De én tudom, hogy így esik szobaközépre a tetősíkablak. Vagy ott jön fel egy strang, amiben a légtechnikai csövek mennek majd fel a padlásra. Vagy hasonló.
      Én úgy csinálom a felújítási terveket, hogy komplexen nézem az egészet. Nem hóbortból rajzolok 20 cm álmennyezetet, hanem mert tudom, hogy légtechnika lesz, ráadásul keresztezik egymást a csövek néhol... Vagy megvan, hogy megy a földszint-tetőtér között minden gépészeti és elektromos csövezés... végtelenségig lehetne sorolni.
      Mivel minden épület és minden emberi igény más, nem lehet sajnos sablonokat ráhúzni az egészre. Ez több évtizedes tapasztalat, alig vannak olyan csomópontok, amiket újra lehetne pontosan hasznositani. Az elvek oké, de a magasságok már nem, a kapcsolódó szerkezetek már nem... sokkal egyszerűbb és biztonságosabb MINDEN épülethez minden csomópontot újrarajzolni (egy felújításnál van 12-15 db).

    • @vilmosvarga5440
      @vilmosvarga5440 18 днів тому +1

      Igaz.
      Én villanyt szoktam csinálni, de én is át szoktam fúrni a kartonnál a párazáró fóliát. Nem vagyok rá büszke. Sokszor esély sincs rá, hogy az utólag berakott csöveket, az átfúrásnál tömítsem. Nem is igazán vagyunk felkészülve a lég tömörség problémájára. A kollégákat figyelve valójában senki. A fejekben kellene a legnagyobb változást elérni, hogy tudja mindenki, hogyan kell csinálni, milyen technológiát alkalmazva.
      Lássuk be azt is, hogy az anyag ismeret is gyér a mi területünkön. Tömítő szalag, paszta stb. ha ilyet emlegetnék a villamossági boltban, nagy szemekkel bámulnának, hogy mit akarok. Én szívesen részt vennék akár oktatáson is, ahol el lehetne sajátítani a tudást, hogy ne csak a saját szakmánkat nézzük, hanem tényleg összképet lássunk. Ettől azt hiszem még messze állunk.
      Én a padláson végződő csöveket tömíteni szoktam, hogy legalább kondenz víz ne legyen.

  • @laszlozaka4955
    @laszlozaka4955 18 днів тому +1

    Ugyan olyan dísz virágunk van nekünk is uram

  • @werwolfkaaa1729
    @werwolfkaaa1729 18 днів тому +1

    Mielőtt nekiálltok szilózni, jól tud égni ha tüzet kap, szóval inkább tömj bele gyapotot, abból biztos nem tud baj lenni! 😁

  • @kaz42
    @kaz42 18 днів тому

    Nálam a csövek a födém alatt futnak. Sajnos így nem könnyen hozzáférhető (meg kell bontani az álmennyezetet rossz esetben), viszont minden a fűtött térben fut.

    • @KomKel
      @KomKel  18 днів тому +1

      mi 15 éve lakunk itt, magam csináltam a villanyszerelést (is), és nálam nagyobb változtatóművész nincs a világon, állandóan piszkálok valamit. Vagy okositom, vagy csak átalakitom a hálózatot valami miatt.
      De az álmennyezeti dolgokhoz nem kellett még hozzányúlnom... tudom melyik sarokban vannak a kötések, ha mégis bele kell piszkálni,, akkor csak ott kell bontani az álmennyezetet.
      Szóval szerintem nem életszerű, hogy a villanyt állandóan javitani kellene.