Praca naukowców w Polsce i za granicą

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 тра 2016
  • Film NIE jest sponsorowany przez zagraniczne uczelnie... ani nikogo innego :-)
    FACEBOOK: / emigrandatv
    INSTAGRAM: / emigrandatv
    Nie zapomnij o łapce w górę, jeśli Ci się podobało!
    Subskrybuj nasz kanał: / @emigrandatv
    Napisz do nas: emigrandatv@gmail.com
    Muzyka na licencji CC BY z audioteki UA-cam oraz
    CXLVIII „Haka” freemusicarchive.org/music/CXL...

КОМЕНТАРІ • 54

  • @ernestbielinis9325
    @ernestbielinis9325 6 років тому +3

    Bardzo rzetelny i dobrze przygotowany materiał, daje trochę wyobrażenia o tym, jak wygląda "zachodnia nauka". :-) Pozdrawiam i życzę posady profesorskiej. ;-)

  • @dariaryczanczyk768
    @dariaryczanczyk768 3 роки тому +2

    Dzięki za filmik, mało jest tego typu informacji na internecie 😊

  • @kambal6746
    @kambal6746 4 роки тому +2

    Bardzo przydatne informacje!

  • @laj1558
    @laj1558 6 років тому +1

    Rzeczowo i konkretnie:)

  • @AlexisArchive
    @AlexisArchive 6 років тому +3

    Super film! Chcialabym nadmienic, iz nie tylko po Gymnasium mozna studiowac. Mozna tego dokonac takze po Lehre (cos jak polska zawodowka), droga jest jednak dluzsza i z pewnoscia bardziej ograniczona. Otoz po tzw. maturze zawodowej (inna niz matura po Gymnasium) ktora konczy ww. Lehre mozna dostac sie na Fachhochschule, tam zrobic cos na kroj licencjatu a dalej magisterke np. na ETH. Na pewno mozna tak zrobic z technicznymi studiami, czy sa jakies inne drogi dla atechnicznych kierunkow tego nie wiem. Znam chlopaka, ktory taka dluzsza droge wybral i jest mega zadowolony, umie pracowac duzo lepiej, bo ma wiedze nie tylko teoretyczna ale tez techniczna (w czasie Lehre uczy sie zawodu). Takze inna opcja jest. Pozdrawiam :)

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  6 років тому

      dziękujemy za wyjaśnienie :-)

  • @bartomiejkania8359
    @bartomiejkania8359 7 років тому +1

    Super czekam na więcej filmików związany z tym tematem Pozdrawiam ;p

  • @Helvett222
    @Helvett222 7 років тому +1

    Mi się bardzo ciekawie słuchało tego co mówiłaś i teraz jeszcze bardziej wiem dlaczego szwajcarskie uniwersytety są tak wysoko i w takiej ilości usytuowane w rankingach światowych uczelni - ETH z Zurychu jest najwyżej z tego co się orientuje. Warto jeszcze dodać że przy tak małej liczbie ludności Szwajcarii taka ilość i jakość nauki budzi u mnie podziw, zresztą to od lat jest wiadome ze poziom szkolnictwa w Szwajcarii jest najwyższy na świecie , dzięki takiemu systemowi.

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому

      Warto wiedzieć że Szwajcaria wydaje rocznie na naukę tylko trochę więcej pieniędzy niż Polska, ale rodzielają się one pomiędzy tylko 12 uniwersytetów. Tylko około 20% szwajcarskich 19-latków idzie na studia, są to tylko uczniowie którzy naprawdę sie przykładali do nauki :-)

  • @peterjohn5544
    @peterjohn5544 8 років тому +3

    świetny filmik :) interesuję się fizyką i astronomią, więc czekam na kolejne na ten temat :) mam tylko głupie pytanie: czym różni się astrofizyk od fizyka oraz astronoma? Wiem, że w Polsce można studiować albo samą fizykę (teoretyczną, techniczną itp.) albo astronomię. Astrofizyka jest jedynie dostępna jako makrokierunek. Nie do końca rozumiem kiedy ktoś mówi, że jest astrofizykiem, a ukończył astronomię. Wytłumacz, błagam :) Dzięki!

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому +3

      Bardzo dobre pytanie :-) studiowałam oczywiście astronomię. Jest to bardzo szeroka dziedzina badań, "zwykłym" ludziom kojarząca się głównie z prowadzeniem obserwacji ciał niebieskich, odkrywaniem nowych planet, itp. Ja nie mam nic a nic wspólnego z teleskopami i obserwacjami, zajmuję się symulacjami numerycznymi dotyczącymi różnych procesów fizycznych ale zachodzących w skalach astronomicznych - dlatego też mówię że jestem astrofizykiem :-)

    • @peterjohn5544
      @peterjohn5544 8 років тому +2

      Dziękuję pięknie za tak szybką odpowiedź! Dzisiaj właśnie przeczytałem, że 'astronomia' brzmi po prostu bardziej romantycznie :) Bardzo chciałbym zobaczyć filmik, w którym opowiesz dlaczego wybrałaś akurat astronomię i co Ci dało jej studiowanie. Z góry dziękuję! I pozdrawiam :)

  • @ali_ozz1388
    @ali_ozz1388 7 років тому

    jestem po doktoracie w Polsce i marzy mi się aplikacja na post-doc... mogłabyś poradzić od czego zacząć? :-)

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому

      ali_ozz nie wiem w jakiej jesteś dziedzinie, w mojej jest jeden portal na którym publikowana jest większość ogłoszeń o wolnych pozycjach. Oprócz tego często ludzie kontaktują się bezpośrednio z profesorami u których chcieliby pracować. Czasami promotor jest też w stanie pomóc ze znalezieniem postdoka u swoich kolegów.

  • @katharina2899
    @katharina2899 7 років тому

    O, to ja mam kilka pytań, bo interesuje mnie pokrewna dziedzina nauki ^^
    1. Jak wygląda Twoja praca? Prowadzisz badania, czy wykładasz również na uczelni?
    2. Słyszałam, że w Szwajcarii pracownicy naukowi cieszą się większym szacunkiem społecznym niż np. w Polsce, jak to wygląda w rzeczywistości?
    3. Mogłabyś powiedzieć coś o zarobkach na poszczególnych szczeblach kariery? To akurat jest bardzo interesujące, znalazłam gdzieś informację że np. zarobki profesorów w Szwajcarii zaczynają się od 100k/rok (CHF), podczas gdy w Polsce się kończą się na takiej kwocie, lub do niej nie w ogóle nie dochodzą.
    4. Jak wygląda sprawa z uznawaniem studiów ukończonych w Polsce i uzyskanych na nich dyplomów?
    Pozdrawiam! :)

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому

      Na początku może powiem, że jestem tutaj tzw. postdokiem, czyli mój kontrakt jest tymczasowy i bez możliwości zostania tu na zawsze. Niedługo mam zamiar nagrać filmik o tym na czym polega tzw. "kariera" naukowa :-) A odpowiadając na pytania:
      1. 100% czasu na badania, ewentualnie indywidualna praca ze studentami. Jednak nie jest to reguła, o dokładne warunki trzeba się dowiadywać przy każdej ofercie pracy.
      2. Potwierdzam, zarówno w Szwajcarii jak i w Niemczech bardziej szanuje się naukowców, nauczycieli w szkołach zresztą tez :-)
      3. W Szwajcarii w astronomii: dla doktoranta ok 47kCHF/rok, postdoc ok 90-100 kCHF/rok, profesor do 500 kCHF/rok.
      4. Ja potrzebowałam tylko dyplom doktora który mam z Niemiec więc nie miałam z tym najmniejszego problemu, nie wiem jak jest z dyplomami z PL...

    • @katharina2899
      @katharina2899 7 років тому

      Dziękuję za odpowiedzi :) Czekam w takim razie na filmik, mam nadzieję, że wkrótce się pojawi ^^

  • @Yrhmar
    @Yrhmar 6 років тому

    Pani dr. Powinna aplikować do ESA na Astronautę . Takie moje zdanie - kompetencja merytoryczna jest . Na co czekać ?

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  6 років тому

      Varlomsh Arganth Baar obejrzałam wszystkie odcinki "Astronauts: Toughest Job In The Universe" i postanowiłam że to nie jest praca dla mnie 😉

    • @Yrhmar
      @Yrhmar 6 років тому

      Szkoda :) Polska czeka i czeka na następcę/czynię pana Hermaszewskiego .... Nie wiem co się dzieje , dla czego mimo , iż Polska jest członkiem ESA i NATO nie potrafi wygenerować odpowiednich kandydatów .

  • @danielszulc9574
    @danielszulc9574 6 років тому +1

    Załóżmy ,że chciał bym zostać naukowcem, jeśli mam inzyniera to co teraz? Magisterka a potem Doktorat i można się starać? jak to wygląda? Muszę mieć Magistra czy z Inzyniera mogę robić doktorat? ile czasu trwa Doktorat? Jak to wszystko potem wygląda? Pracuję dla Uniwersytetu i mogę przykładowo wynajdywać sposoby jak stwożyć nową lepszą baterie np. grafenową? Mam za to płacone od uczelni czy trzeba się starać o jakiś grant od rządu? Kompletnie nie mam pojęcia, rozjaśnij mi proszę :)

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  6 років тому

      Hej, zasady są różne w różnych krajach :-) generalnie trzeba mieć dyplom magistra ale coraz więcej jest programów w których robisz magisterkę i doktorat na raz (w Polsce nazywa się to chyba Diamentowy grant). Jeśli chodzi o finansowanie, to z zasady w naukach ścisłych dostaje się jakieś pieniądze. W Polsce jest to zazwyczaj stypendium doktoranckie, kwoty rzędu 900-1600 zł, doktorat trwa 4 lata (ale z jakiegoś powodu wielu osobom zajmuje dłużej). Ja robiłam doktorat w Niemczech, w programie 3 letnim, miałam normalną umowę o pracę. W Szwajcarii ma się 4 lata i też normalny kontrakt, zarobki w okolicach minimalnej pensji.

    • @danielszulc9574
      @danielszulc9574 6 років тому

      Jeśli chodzi o znajomość niemieckiego, to muszę znać niemiecki by robić taki doktorat? Czy wykłady są w pełni po ang. i nie ma problemu? Zastanawiam się nad robieniem magistra np. w Irlandii czy Anglii, myślałem też o Berlinie ale z racji że niemieckiego nie znam to zastanawiam się.

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  6 років тому +1

      Język zależy od programu doktoranckiego, grupy i promotora. Ja robiłam doktorat w ramach międzynarodowej szkoły dla doktorantów, wszystko było po angielsku. Nawet mój promotor nie był Niemcem :-D Jeśli interesuje Cię jakiś konkretny temat doktoratu to najlepiej poszukaj grup badawczych które nad nim już pracują i próbuj z nimi nawiązać kontakt, żeby się dowiedzieć jakie są konkretnie u nich warunki robienia doktoratu :-) W Heidelbergu trzeba było mieć magistra i średnią ze studiów powyżej 4,0 jesli dobrze pamiętam, każdy uniwersytet może mieć swoje wymagania.

    • @danielszulc9574
      @danielszulc9574 6 років тому

      Oki, dziekuję :)

  • @kfbar
    @kfbar 3 роки тому

    Raj z Big Bang Theory był astrofizykiem 😀

  • @pawemarcin3181
    @pawemarcin3181 8 років тому

    Powiecie jak wyglądają podatki w Szwajcari.? Pozdrawiam

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому

      A co chciałbyś wiedzieć? :-)

    • @pawemarcin3181
      @pawemarcin3181 8 років тому

      Ile mi zostanie netto z każdych 10 brutto uciułanych CHF. W Polsce 'pi razy drzwi' liczy sie 70% kwoty netto na konto bankowe z kwoty 100%brutto.

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому

      w Szwajcarii zostaje trochę więcej, sam podatek dochodowy jest dość niski ale do niego dochodzą składki na rentę i emeryturę, dokładne kwoty wszystkiego zależą od wielu czynników: miejsca zamieszkania, wieku, przynależności do kościoła, stanu cywilnego, ilości dzieci... Można sobie sprawdzić ile dokładnie zostanie np tutaj: www.lohncomputer.ch, sprawdziłam że u mnie się zgadza wynik :-)

    • @pawemarcin3181
      @pawemarcin3181 8 років тому

      Dziekuje bardzo. Mam jeszcze jedno, czy nie wiesz może kto nostryfikuje dyplomy w niemcach i w szwajcarii. Pozdrawiam

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому

      nigdy nie miałam z tym problemu, moje dyplomy były uznawane automatycznie. Z tego co wiem, odpowiedni urząd nazywa się Staatssekretariat für Bildung, Forschung und Innovation

  • @agavibes
    @agavibes 7 років тому

    łapka:) Przeczytałam komentarze i juz wiem, że nie jesteś astronomem, takim jak Mikołaj Kopernik na obrazie Matejki:) Chciałam Cie zapytać o Wężownika bo podobno zodiak nam się poszerzył o jeden znak:)) hmm chyba głupie pytanie :)) nie mam pojęcia o co można zapytać astrofizyka. :) Moze o Zderzacz hadronów? Dlaczego wszyscy tak się go boją? Pozdrawiam serdecznie:)

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому +2

      znaki zodiaku straciły związek z rzeczywistością już bardzo dawno temu :-) zderzaczem hadronów bym się nie martwiła, są dużo groźniejsze rzeczy na tym świecie :-)

    • @agavibes
      @agavibes 7 років тому +2

      Najgroźniejszą rzeczą na świecie w/g mnie jest fanatyzm.

  • @lephenixlephenix3171
    @lephenixlephenix3171 8 років тому

    nienawidze szkoly, wole jezdzic traktorem ;)

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  8 років тому +1

      najważniejsze że to świadomy wybór :-D

  • @erikahilker7278
    @erikahilker7278 5 років тому +1

    Super madra i inteligetna dziewczyna, . Film byl super nie martw sie, bardzo ladnie skladnie wszystko opowiadasz, a komu sie nie podoba i glupio komentuje, to pewnie z zazdrosci, bo do piet Tobie nie siegaja!

  • @krystianjanik6120
    @krystianjanik6120 7 років тому

    Muszę Was zaskoczyć, Polska jest w pierwszej dziesiątce światowej jeżeli chodzi o znajomość języka angielskiego, jesteśmy przed Szwajcarią, Francją, Niemcami etc..

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому

      To nie jest zaskoczenie, tylko też trzeba wziąć pod uwagę, że angielski zna przede wszystkim młodzież, u starszych pokoleń jest różnie.

  • @glosyzgwiazd
    @glosyzgwiazd 8 років тому

    Przesadza Pani z tą skromnością (pięciu potencjalnych widzów) ;) - ale do rzeczy: sugerowałbym zredukować trochę tło, lampka, książki, świeczki, bukiet róż i obraz to zdecydowanie za dużo :) Ustawiłbym też kamerę prostopadle do biurka :)

  • @thorner2994
    @thorner2994 7 років тому

    Czy Pani doktor jest pochodzenia niemieckiego, bo akcent jakiś niepolski ? Chciałem zapytać o księżyc, ale przeczytałem w jednym z komentarzy, że nie ma Pani nic do czynienia z obserwacją kosmosu. A jeśli chodzi o ten ich system wczesnej selekcji w edukacji, to muszę powiedzieć, że jest to bardzo okrutne... Również a propose tych rankingów uczelni na świecie mam swoje zdanie, otóż myślę, że im wyższe pensje dla naukowców tym bardziej są oni zmotywowani , co skutkuje również większymi osiagnieciani...

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому +1

      1. Pierwszę słyszę, ja nawet nie mówię dobrze po niemiecku :-D 2. Nie obserwuję sama Kosmosu, ale coś tam wiem o tym co inni obserwują. 3. Można mieć swoje zdanie, ale przynajmniej od dziecka ludzie mają tutaj poważne podejście do swojego życia i szanują swoich nauczycieli. 4. Pensje naukowców są niższe niż w sektorze prywatnym, bardziej opłacałoby mi się iść pracować w banku albo w Google, więc raczej nie chodzi o pieniądze...

    • @thorner2994
      @thorner2994 7 років тому

      Dziękuję za odpowiedź, mam pytanie, czy to prawda, że w zürichu jest dużo ludności islamskiej?

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому

      Dość. Muzułmanów jest około 20 tysięcy, czyli około 5% ludności miasta. W skali aglomeracji to jest około 60-70 tysięcy. Jeśli pana to ciekawi to tu jest strona muzułmańskiego związku religijnego: vioz.ch/

    • @thorner2994
      @thorner2994 7 років тому

      Współczuję... :-)

    • @emigrandaTV
      @emigrandaTV  7 років тому

      Czemu? Bardzo mili ludzie i prowadzą dużo sklepów spożywczych z przydatnymi towarami.