Bardzo merytoryczny film! Dzięki za informację o możliwości pozyskania map! rzeczywiście te mapy 1:50 w zielonej okładce kiedyś były do kupienia w zwykłych sklepach turystycznych a teraz ich nie ma! Sam mam jedną taką mape. Myślę, że coś sobie teraz zamówię! Chyba tamci powinni ci coś zapłacić za reklamę!😀😀😀
Ostatnio szukałem mam turystycznych obszarów pilotażowych lasów państwowych do bushcraftowania i srodze się zawiodłem zawartością różnych księgarń. Twój film spadł mi z nieba. Solidny poradnik, prosty i czytelny 👍 Dzięki wielkie i zostawiam łapkę 👍
Chłopie !!!!!! Z nieba mi spadłeś !!! Wielkie dzięki za Twoje doświadczenia. W tym sezonie na pewno z nich skorzystam . Do zobaczenia na szlaku z tak a mapą,
Świetny materiał, Michale. Krótko, konkretnie, na temat. Dla mnie nowa wiedza, bo w dobie wszechobecnej elektroniki, internetu, nawiguję się eTtexem i e-mapami, albo kupuję mapy turystyczne w profilowanej księgarni...Zawsze jednak w terenie mam świadomość słabości elektroniki, gdy zabraknie prądu...
Bardzo przydatny poradnik. Od dawna szukam drukowanych map Borów Dolnośląskich i nic, ani w sklepach ani na Allegro. Dziękuję i pozdrawiam, nie opuszczam żadnego nowego filmu. Kolega w innym komentarzu wspomina o nawigacji eTrex ( ja posiadam najtańszy eTrex 10 ) Jeżeli używałeś GPS-a w lesie to podziel się uwagami.
Dziękuję, miło że się przyda. I dzięki za dzielne śledzenie odcinków :) z gps to jedynie Locus Map w komórce.... Wolę tradycyjne sposoby, mapa i busola :) Pozdrawiam!
Bardzo pomocny materiał. Dziękuję bardzo👍 Rejestracja konta jakieś 15 minut. Wniosek złożony w piątek wieczorem. W poniedziałek decyzja. Kwota zapłacona czekam na przesyłkę więc u mnie tempo ekspresowe 🙂
Bardzo się cieszę że trochę pomogłem. Podobno teraz cała procedura jest trochę uproszczona w stosunku do czasu gdy nagrywałem ten materiał? I podobno zniesiono opłaty za mapy, jedynie koszty wysyłki są naliczane? Pozdrawiam i zapraszam do śledzenia i subskrybowania kanału :)
Za mape zapłaciłem 8zl + przesyłka . Jedyny minus to taki że potrzebowałem mapy w skali 1:25000 i sa z roku 1964. Mapy w skali 1:50000 sa z 1992. Pozdrawiam
@@Forestowo Właśnie po raz kolejny stwierdzam, że ten materiał jest przezaje..sty. Ludzie mają problemy ze znalezieniem map topograficznych i jak nadarzy się możliwość pomocy komuś, w odpowiedzi wysyłam link do TEGO vloga. Wszystko bardzo przejrzyście opisałeś krok po kroku. Raz jeszcze wielkie dzięki :) Jaka jest możliwość postawienia tego vloga wysoko w wyszukiwarce Google? Poszukiwacze przygód, wędrowcy i miłośnicy obcowania z naturą powinni mieć łatwiejszy dostęp do tego vloga. No i do innych Twoich vlogów :)
Hej, nie musisz. Sprawdz mój film o samodzielnym drukowaniu i przygotowywaniu map. Możesz wybrać sobie dowolny obszar, skale i przygotować mapę pod Twoje potrzeby :) Pozdrawiam!
Świetny film. Jeśli chodzi o zakup tych map, to są dwa istotne problemy godne podkreślenia: sporo tych map pochodzi sprzed wielu lat przez co są mało aktualne, a cena jednej mapy jest niesamowicie wysoka.
Co do dokładności to rzeczywiście mają one już ponad 30lat i czasami teren prezentuje się już inaczej. Co do ceny to nie są to jakieś wysokie koszty, około 20zł za sztukę.
Przy każdym urzędzie marszałkowskim jest wydział dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej i kupisz taką mapę po wypełnieniu wniosku bez problemu. Zasięg map dla całego danego województwa. Problem z układem 1992 jest taki, że obejmuje tylko 55% powierzchni kraju. Dostępne mapy dla obszaru całej Polskiw skali 1:50000 są w o wiele starszym układzie 1965 który to jest powieleniem dawnych wojskowych map topograficznych pozbawionych siatki topogaficzej a posiadających własną siatkę kilometrową. Warto też pogrzebać na portalach poszukiwaczy skarbów. Jest tam kilka programów umożliwiających ściągnięcie danych m, in. z geoportalu z odpowiednimi kalibracjami na przykład pod oziexplorer. A następnie wydrukowanie w odpowiedniej dla siebie skali.
Nawet nie wiedziałem że w UM można te mapy kupić. Choć w sumie to i tak przez internet wygodniej. Co do pokrycia to masz racje, ja mam to szczęście że interesujące mnie obszary się na tych mapach znajdują, i pewnie dlatego nie czułem potrzeby szukać gdzie indziej :) Pozdrawiam!
@@Forestowo Układ mapy nie jest taki istotny. Dla analogowego wędrowca nie ma on w zasadzie znaczenia, jako że w terenie orientuje się właśnie po topografii. Natomiast istotne jest to, że w układzie 1965 mapy były sporządzane na przestrzeni lat '60 i '70. Obszary zurbanizowane bywają już niekiedy całkowicie nieaktualne. Generalnie to warto się zorientować na mapie on-line Geoportalu, jaka mapa pokazuje dany teren w najlepszym stosunku skali i stanu aktualności. Jak będziesz mieć szczęście, to znajdziesz "50-tkę" albo i "10-tkę" z lat 90. Później nie robiono już chyba map papierowych. Następnie taką mapę można sobie kupić w wydziale dokumentacji kartograficznej UM, tak jak napisał wcześniej elkafilm.
Mapa topograficzna zakazana bo ustawa o obronnosci a Google maps możesz wszystko prześwietlić na amen bez ustawy. Żałosne że ja jako Polak nie mogę mapy kupić bez podawania swoich danych. Komu zależy na inwigilowaniu społeczeństwa i kontrolowaniu społeczeństwa. Nie mogę legalnie posiadać mapy bez sprawdzenia i zapisaniu w bazie danych,nie mogę posiadać broni, nie mogę chodzić do lasu i biwakować a jeśli jest wyznaczony teren to musisz się zameldować mailowo u leśnika. Nie możesz posiadać nie zarejestrowanego telefonu. Pełna inwigilacja. Podejrzewam że Buszkraftowi czy też surwiwalowcy mają być pod kontrolą ja przysliw razie W dywersanci?!
Nie chce wchodzić na tym kanale na tematu polityczne ( bo mam to być oaza wolna od codziennego bałaganu ) ale trudno się z Tobą nie zgodzić :( Dziękuję że podzieliłeś się Swoimi emocjami. Pozdrawiam!
@@Forestowo Dzisiaj oglądałem pański film, potem wszedłem na geoportal, a tam taka miła niespodzianka 😁. P. S. Robi Pan świetną robotę tymi filmami, pozdrawiam i życzę dalszych takich produkcji.
Dobre Aniołki podsuneły mi Forestowo :-) Materiał dla mnie w dychę :-) Zaczynam subskrybować coś w moim typie :-) Choć typ ze mnie początkujący :-) Pytanie do "wyjadacza :-) Na wycieczki rowerowe i znajdywanie naturalnych cieków wodnych , żródełek etc w swojej okolicy jaką skalę radzi 50 tyś czy 25
Hej, miło że materiał przydatny. Ja wybrałbym skale 1:50 000 bo jest bardziej aktualna i większa cześć kraju jest nią pokryta. Ale sprawdź komentarze pod tym filmem, było sporo informacji na temat innego rodzaju map niż te które ja używam i jak je pozyskać. Wielu z tych rzeczy nie wiedziałem przed nagraniem tego filmu, więc myślę że warto i te informacje sprawdzić. Powodzenia i Pozdrawiam
Niepodważalną zaletą mapy papierowej jest natychmiastowe i intuicyjne wyczucie odległości między obiektami na mapie. Dodatkowo pomaga w tym siatka, najczęściej kilometrowa. Na mapach elektronicznych zawsze musisz się posiłkować podziałką liniową, która czasami dla utrudnienia jest w dwóch systemach miar, ale przede wszystkim to jest ona generowana automatycznie a nie przez specjalistę tak aby maksymalnie ułatwić korzystanie. Przykład pierwszy z brzegu: wyświetlam mapę i w narożniku ekranu dostaję podziałkę, która pokazuje mi, że odcinek szerokości kciuka odpowiada w terenie odległości 500 m. Nie pozwala to nijak ocenić większych odległości. Zawsze trzeba je albo szacować z bardzo grubym przybliżeniem albo - o ile mapa jest w to wyposażona i interfejs nie stawia jakichś utrudnień - posługiwać się wbudowanym narzędziem. Na telefonie zazwyczaj nie będzie to ani wygodne ani dokładne (bo paluch jest gruby).
Mapa papierowa to mapa papierowa! Te elektroniczne nie mają "duszy" i są, tak jak piszesz mniej wygodne w użytkowaniu już podczas marszu. Po za tym na papier nie ma wpływu stan naładowania baterii, zachmurzenie itp. Pozdrawiam serdecznie :)
@@Forestowo Nie popadajmy w skrajność. Komputer, zwłaszcza wyposażony w dobrą mapę i dobre oprogramowanie, świetnie pomaga w opracowaniu trasy, natychmiast dokonuje pomocnych obliczeń, często trasę można wyeksportować do urządzenia przenośnego, które poprowadzi nas w terenie, niekoniecznie do szybko rozładowującego się telefonu. (Jednak mniej systematyczne działania, szeroko pojęte zorientowanie się w okolicy albo zmiany wcześniejszego planu są dużo trudniejsze, zwłaszcza jeżeli mamy mapę w urządzeniu o małym ekranie, bez klawiatury i precyzyjnego urządzenia wskazującego - czyli siłą rzeczy z mocno ograniczoną funkcjonalnością.) Dalej: mapa elektroniczna nie zużywa się, nie podrze i nie przetrze się, na silnym wietrze albo w deszczu używa się jej tak samo jak w piękną pogodę (trzeba mieć urządzenie odporne na strugi deszczu). Wreszcie mapa elektroniczna nie posiada ograniczeń co do szczegółowości. Co do duszy, to wg mnie duszę mają messtischblatty albo wigówki 25 (również setki, ale one mniej się nadają do wędrówek). Polskie mapy powojenne może trochę też, ale te współczesne mapy papierowe, wykreślane w programach komputerowych - ani trochę. Oceniając wyłącznie wg kryterium klimatu, to zamiast mapy papierowej wydanej współcześnie, wolę dokładnie ten sam rysunek wyświetlony na ekranie. Mapy PPWK z czasów komuny mogły być fajne dlatego, że na odwrocie zawsze było mnóstwo treści przydatnych praktycznie albo opisujących historię i charakterystykę okolicy i widocznych miejsc. Obecnie coraz częściej nie ma już żadnej treści - jest kontynuacja mapy z 1. strony (oszczędność papieru, a jednocześnie utrapienie użytkownika, który nie może obejrzeć całej mapy naraz) albo jakieś reklamy albo czasem inne mało przydatne dodatki. Niestety nawet jeżeli rysunek mapy mocno się nie zdezaktualizował (najwyżej zmieniły się kolory szlaków), to opis hoteli, schronisk, linii komunikacji, jadłodajni itp. jest już kompletnie nieaktualny. Można co najwyżej pokazać dzieciom, jak kiedyś było. Jest jeszcze jeden duży grzech starych map papierowych z PRL-u: otóż w większości, a może w prawie wszystkich przypadkach, świat poza Polską nie istniał. Pierwsze wydanie słynnych Tatr Polskich 1:10 tys. wyglądało tak, jakby na granicy PRL była przepaść na dno kosmosu. Mapy elektroniczne zazwyczaj są wolne od takich niespodzianek (oczywiście zależy od twórcy treści i np. dostępności danych online i offline, jak w przypadku mapy cz). Gdyby ktoś wybierał się na jakąś naprawdę poważną wycieczkę (np. cały grzbiet polskich Karpat, nie mówiąc już o wyprawach typu Karpaty łącznie z Ukrainą i Rumunią), takich 50-tek trzeba by zabrać cały plecak. Komputerek, nawet taki przenośny, nawet telefon, sporo tutaj ułatwia (pomijając koszty i kłopoty z zakupem map z różnych krajów). Do każdego zastosowania można znaleźć optymalne rozwiązanie.
Tak, jak najbardziej, sporo tam przydatnych informacji. Raczej wykorzystuje je przy planowaniu wypadu w teren do analizy, poznaniu obszaru itp. W terenie rzadko używam aplikacji w telefonie. Pozdrawiam!
Wojtek, obcinam wszystko poza mapą ( legenda, obrzeża... ) na odwrocie podklejam pieczątkę Głównego Geodety Kraju ( którą oryginalnie mapa jest opieczętowana ), tak by był pełen legal :) Oraz spisuje sobie nr arkusza mapy oraz deklinacje magnetyczną. W ten sposób mam mniejszą powierzchnię do laminowania ( co jest w sumie najtrudniejszym zadanie w całej operacji związanej z mapami, bo mało kto laminuje tak duże arkusze ) oraz wszystkie informacje jakie do nawigacji potrzebuje. Mapę zaginam już zalaminowaną, by nie traciła szczelności. Pozdrawiam mam nadziej że pomogłem :)
Fajny filmik, przejrzyście tłumaczysz. Przypadkowo tutaj trafiłem i tylko zastanawia mnie dlaczego kupujesz stare mapy w układzie 1992, skoro wybierając "mapy tematycze" i dalej VMap v.2 możesz kupić nowsze, dużo bardziej aktualne mapy w tej samej skali, utworzone w standardzie NATO, w układzie WGS84? Powodzenia w dalszych filmach i turystyce :)
@@Forestowo A mam jeszcze pytanie odnośnie laminowania. Całością Pan wpuszczał mapę w laminarkę czy ciął Pan na kawałki najpierw. Nie będzie za twardo, bo na filmie widzę, że ładnie ta mapa się składa
Witam, czy laminuje Pan mapę przed złożeniem czy po? I czy wie Pan jak można zalaminować składaną mapę bo jak dzwoniłem żeby się spytać to nikt się tego nie podejmuje?
Hej, laminuje przed złożeniem. Zamawiam mapę w arkuszu a nie składaną. Obcinam boki mapy ( legendę i stempel z urzędu podklejam na odwrocie ) i tak przygotowaną daje do zalaminowana. Zginam ją już po laminowaniu. Przyznaje że znalezienie punktu w którym laminują tej wielkości arkusze jest największym wyzwaniem w całym procesie. P.S. mam sporo pytań o laminowanie. Postaram się nagrać film na ten temat! Pozdrawiam serdecznie.
Witam.Zrobiłem jak pokazałeś zalogowałem się itd.ale kiedy klikam na kontynuację,że chcę jeszcze inny arkusz ,to nic się nie dzieje pokazuje tylko co wybrałem i tyle.I jeszcze jedna sprawa mianowicie w jaki sposób upominać się o swoje zamówienie, gdyby gdzieś zagubili ,przegapili, jak się z nimi kontaktować? Dzięki z góry za odpowiedź.pozdrawiam.
Hej, co do kłopotów z nawigacją po stronie to niestety nie pomogę... Ja jak mi się dostawa opóźniała dzwoniłem i pisałem mail do nich. Bardzo szybko wtedy odnaleźli "zgubione" zamówienie i wszystko dalej przebiegło płynnie. Napisz do mnie na 3tharmy@gmail.com to dam znać na jaki adres pisałem. Pozdrawiam
Nie sądzę, aby jakakolwiek ustawa spowodowała, że mapy nie są w sprzedaży. GUGiK już od dawna nie ma pełnego asortymentu w ciągłej sprzedaży. Jednak jeżeli udało się trafić na mapę, która jeszcze zalegała w szufladach, to otrzymywał też mapę z pieczątką i numerem. Natomiast co do sklepów turystycznych, to tam były dostępne zupełnie inne mapy. A że teraz ich nie ma? Używanie map papierowych to zajęcie dla grupki pasjonatów. Mapy elektroniczne są coraz lepsze i większość ludzi po prostu patrzy w telefon z wyświetloną mapą turystyczną albo mapą.cz. A sklepy trzymają u siebie na stanie to, co daje największy obrót i zysk, ewentualnie prestiż. Najwyraźniej o mapy papierowe pyta pan, ja i może jeszcze ze trzy osoby w kraju.
Masakra ile biurokracji, żeby zdobyć prawie 30-letnie mapy, które zapewne dużo straciły na aktualności. Jeśli ktoś potrzebowałby map w "złym" celu to z pewnością korzystałby z bardziej aktualnych danych. Pamiętam, że 10 lat temu potrzebowałem na studia mapy i osobiście się pofatygowałem do Wydziału Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Niestety nie pamiętam czy dostałem je od ręki czy musiałem czekać. Teraz poszedłem na łatwiznę i mam etrexa z pltopo. Oczywiście ma to swoje minusy, bo na papierowej mapie mamy szybki wgląd w mapę, a w urządzeniu elektronicznym trzeba się trochę naklikać aby zobaczyć obszar w dalszej odległości od naszej pozycji. Wszystko zależy, kto do czego potrzebuje map. Mi na rower wystarcza etrex. Pozdro.
No biurokracja.... I dlatego śmieszy mnie to ze teraz tak pilnują tych map... jak ktoś nasz najedzie to będzie miał lepsze mapy. A mój kolega z wojska mawia że wojsko celuje w miasta, mosty, fabryki a nie dukty i przecinki leśne. I że takie mapy to jedynie dla drużyny piechoty są przydatne :) ha ha ha Pozdrawiam!
@@Forestowo Tak😁30 lat temu Amerykanie byli naszymi wrogami,teraz Rosjanie.Czyli wrogowie i ,,przyjaciele,, mają nasze mapy tylko nie ,,my,,.Fajny materiał👍
To nie do końca 30-sto letnie mapy, tylko układ współrzędny np. 1992 się nie zmienia. Mapy są aktualizowane na podstawie zasobów wojewódzkich i powiatowych Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej - czyli na podstawie codziennej pracy m.in. geodetów. Dlatego duża część map jest zaktualizowana w ostatnich miesiącach. Przykład: chcesz zbudować dom, musisz zlecić geodecie stworzenie mapy do celów projektowych (mapa zasadnicza) na której geodeta nanosi aktualny stan terenu, budowli, uzbrojenia terenu (np. elektryka czy kanalizacja) w obrębie projektowanym + 30 metrów dookoła. Podobnie po wybudowaniu domu trzeba przeprowadzić inwentaryzację - czyli na tę samą mapę nanieść nowe elementy. Dzięki temu PZGiK ma całkiem świeże dane :)
Powinny być dostępne w wersji wektorowej do pobrania do samodzielnej edycji. Zapraszam na drugi odcinek z tej mini serii ( nagrany kilka tygodni temu ) to mówię trochę więcej o tej opcji samodzielnego generowania map. Pozdrawiam :)
super, teraz już wiem jak i gdzie, bo ostatnio szukałem i nie znalazłem. a z drugiej strony - pełna kontrola obywatela, system to jakieś badziewie bez elektronicznych przelewów i potwierdzenia na mojego prywatnego maila? ten portal to chyba w latach 90 robili , albo gimnazjaliści, dzieci prezesa.... ten portal to jakaś masakra.
No o to chodzi, nie ma się co oszukiwać. Ale jak inaczej zdobyć dobry materiał do naszych wypadów... Mam nadzieje że ten materiał okaże się przydatny :) Pozdrawiam!
Super film , szkoda że są braki w terenach teraz. Pytanko. Jak długo oczekuje się na mapy ? dwa tygodnie już mijają a listonosza brak. A chęć na wycieczkę z kompasem do nauki nie maleje.
Zakładam że to wydawnictwo i w takim układzie jak na tych mapach. Przejrzyj komentarze, wiele sugestii było na temat innych źródeł. Mam nadzieje że coś znajdziesz :) Pozdrawiam
Cześć, mam pytanko czekam na swoje mapy i zastanawiam się kto mi je dosatarczy czy firma kurierska czy poczta Polska? Minął już tydzień i jeszcze nic nie mam i tak się zastanawiam czy jeszcze poczekać czy już dzwonić jak myślisz?
Poczta. A przelałeś i wysłałeś potwierdzenie? Na adres z którego rachunek dostałeś? Ja dziś dostałem te mapy co na filmie zamawiałem więc kilka dni przed jego premierą więc może jeszcze chwile poczekaj :)
Dostałem trzy wiadomości o nich. Zrobiłem przelew ale żadnego potwierdzenia wpłaty nie wysłałem. Otrzymałem od nich trzy wiadomości 1. O złożeniu wniosku 2. Dokument obliczenia opłaty 3. Dokumenty licencyjne i ksiegowe Myślałem, ze to wszystko😉 Na maila jeszcze otrzymałem informacje o mojej wpłacie do Główngo Urządu Geodezji i Kartografii...
Gość bzdury opowiada. Nie ma pojęcia, o czym mówi. Mapy topograficzne jak najbardziej są jawne i nikt, w dobie technologii satelitarnych, nie ma zamiaru ich utajniać.
@@michalpodroznik1979 Na czas nagrania tego materiału taki był stan jeśli chodzi o dostępność wskazanych w materiale map. Map które ja osobiście preferuje, i które nie są jedyny dostępnym wydaniem map topograficznych, o czym mówię. Informację te pozyskałem u źródła ( Główny Geodeta Kraju ). Inne rodzaje i formaty map były i są dostępne o czym również wspominam w filmie. Sugeruje oglądać całość materiału i słuchać ze zrozumieniem.
Tak. Choć to są mapy z lat 90-tych. Numeracja oddziałów mogła ulec zmianie, warto brać to pod uwagę przy czynnościach nawigacyjnych. Pozdrawiam serdecznie!
Bardzo merytoryczny film! Dzięki za informację o możliwości pozyskania map! rzeczywiście te mapy 1:50 w zielonej okładce kiedyś były do kupienia w zwykłych sklepach turystycznych a teraz ich nie ma! Sam mam jedną taką mape. Myślę, że coś sobie teraz zamówię! Chyba tamci powinni ci coś zapłacić za reklamę!😀😀😀
Dzięki, wolałbym by zmieni tą kretyńską ustawę...Pozdrawiam!
Ostatnio szukałem mam turystycznych obszarów pilotażowych lasów państwowych do bushcraftowania i srodze się zawiodłem zawartością różnych księgarń. Twój film spadł mi z nieba. Solidny poradnik, prosty i czytelny 👍 Dzięki wielkie i zostawiam łapkę 👍
Miło że materiał okazał się przydatny ;) A subika zostawiłeś ? ; ) Pozdrawiam Michał!
Pacz, łapkę dwa razy nacisnąłem tak mi się palec omsknął 🤣 Niedopatrzenie naprawione już 😁😉
Chłopie !!!!!!
Z nieba mi spadłeś !!! Wielkie dzięki za Twoje doświadczenia.
W tym sezonie na pewno z nich skorzystam .
Do zobaczenia na szlaku z tak a mapą,
Bardzo miło że mogłem pomóc. Wielu udanych wypraw życzę :) Pozdrawiam!
Super materiał Panie Michale. Posiadam takie mapy z dawnych lat a teraz uzupełnię to czego nie posiadam jeszcze. Dzięki wielkie i pozdrawiam!!
Dziękuję, i jak mogę prosić to bez "Panie" :) Pozdrawiam!
@@Forestowo Ups, nawyk!!
Mapki już opłacone, czekam na przesyłkę. Dzięki wielkie za te informacje z ostatniego materiału!
:)
Mega materiał. Dla mnie nowa wiedza i już to sobie obczajam pod swoje regiony. Pozdrawiam!
Dziękuję, fajnie że mogłem trochę pomóc :) Pozdrawiam!
Ciekawy i przydatny materiał! Robi Pan coraz lepsze ujęcia! W przyszłości na pewno skorzystam z takich map. Pozdrawiam!
Dziękuję, fajnie że materiał może okazać się przydatny :)
Świetny materiał, Michale. Krótko, konkretnie, na temat. Dla mnie nowa wiedza, bo w dobie wszechobecnej elektroniki, internetu, nawiguję się eTtexem i e-mapami, albo kupuję mapy turystyczne w profilowanej księgarni...Zawsze jednak w terenie mam świadomość słabości elektroniki, gdy zabraknie prądu...
Dziękuję. Fajnie że materiał przydatny ;) Pozdrawiam!
Robisz kawał dobrej roboty. Oby tak dalej i do zobaczenia na szlaku.💪
Dziękuję. Miło słyszeć. Do zobaczenia na szlaku :) Pozdrawiam!
Tego szukałem! Dziękuję!
Proszę :)
no to wielk powrot witam ponownie Michale super info film przydatny dla nowych
Dzięki :) Pozdrawiam!
Bardzo przydatny poradnik. Od dawna szukam drukowanych map Borów Dolnośląskich i nic, ani w sklepach ani na Allegro. Dziękuję i pozdrawiam, nie opuszczam żadnego nowego filmu. Kolega w innym komentarzu wspomina o nawigacji eTrex ( ja posiadam najtańszy eTrex 10 ) Jeżeli używałeś GPS-a w lesie to podziel się uwagami.
Dziękuję, miło że się przyda. I dzięki za dzielne śledzenie odcinków :) z gps to jedynie Locus Map w komórce.... Wolę tradycyjne sposoby, mapa i busola :) Pozdrawiam!
super! glowiłem sie jak znalesc mapy lasow do wedrowek bushcraftowych i biwakowania, a tutaj wszystko jasno i klarownie wytlumaczone :D
Proszę bardzo :) Przyjemność po mojej stronie! Pozdrawiam :)
Bardzo pomocny materiał. Dziękuję bardzo👍
Rejestracja konta jakieś 15 minut. Wniosek złożony w piątek wieczorem. W poniedziałek decyzja. Kwota zapłacona czekam na przesyłkę więc u mnie tempo ekspresowe 🙂
Bardzo się cieszę że trochę pomogłem. Podobno teraz cała procedura jest trochę uproszczona w stosunku do czasu gdy nagrywałem ten materiał? I podobno zniesiono opłaty za mapy, jedynie koszty wysyłki są naliczane? Pozdrawiam i zapraszam do śledzenia i subskrybowania kanału :)
Za mape zapłaciłem 8zl + przesyłka . Jedyny minus to taki że potrzebowałem mapy w skali 1:25000 i sa z roku 1964. Mapy w skali 1:50000 sa z 1992.
Pozdrawiam
Tak wiem, te 1:25000 częstą są już zupełnie nieaktualne...
Właśnie się dowiedziałem, dlaczego nigdzie nie mogłem namierzyć map topograficznych. Wielkie dzięki :)
Proszę bardzo :) Fajnie że trochę pomogłem. Pozdrawiam!
@@Forestowo Właśnie po raz kolejny stwierdzam, że ten materiał jest przezaje..sty. Ludzie mają problemy ze znalezieniem map topograficznych i jak nadarzy się możliwość pomocy komuś, w odpowiedzi wysyłam link do TEGO vloga. Wszystko bardzo przejrzyście opisałeś krok po kroku. Raz jeszcze wielkie dzięki :)
Jaka jest możliwość postawienia tego vloga wysoko w wyszukiwarce Google? Poszukiwacze przygód, wędrowcy i miłośnicy obcowania z naturą powinni mieć łatwiejszy dostęp do tego vloga. No i do innych Twoich vlogów :)
fajny filmik właśnie działam z rejestracją dzieki
Miło że mogłem pomóc
super film. Moje miasto niestety znajduję się pomiędzy czterema godłami, więc muszę kupić 4 mapy :)
Hej, nie musisz. Sprawdz mój film o samodzielnym drukowaniu i przygotowywaniu map. Możesz wybrać sobie dowolny obszar, skale i przygotować mapę pod Twoje potrzeby :) Pozdrawiam!
DZIĘKI !
Proszę bardzo ;)
super 👍👍👍
Świetny film. Jeśli chodzi o zakup tych map, to są dwa istotne problemy godne podkreślenia: sporo tych map pochodzi sprzed wielu lat przez co są mało aktualne, a cena jednej mapy jest niesamowicie wysoka.
Co do dokładności to rzeczywiście mają one już ponad 30lat i czasami teren prezentuje się już inaczej. Co do ceny to nie są to jakieś wysokie koszty, około 20zł za sztukę.
@@Forestowo dzisiaj zapłaciłem 66
Na geoportalu? No to musiały ekstremalnie podrożec :(
@@krzysztofhalupka Ja też kiedyś zapłaciłem kilkukrotność normalnej ceny, bo arkusz, którego potrzebowałem, musieli specjalnie dla mnie drukować.
Bardzo dobry materiał 😉
Dziękuję :) Serdecznie Pozdrawiam!
Przy każdym urzędzie marszałkowskim jest wydział dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej i kupisz taką mapę po wypełnieniu wniosku bez problemu. Zasięg map dla całego danego województwa. Problem z układem 1992 jest taki, że obejmuje tylko 55% powierzchni kraju. Dostępne mapy dla obszaru całej Polskiw skali 1:50000 są w o wiele starszym układzie 1965 który to jest powieleniem dawnych wojskowych map topograficznych pozbawionych siatki topogaficzej a posiadających własną siatkę kilometrową. Warto też pogrzebać na portalach poszukiwaczy skarbów. Jest tam kilka programów umożliwiających ściągnięcie danych m, in. z geoportalu z odpowiednimi kalibracjami na przykład pod oziexplorer. A następnie wydrukowanie w odpowiedniej dla siebie skali.
Nawet nie wiedziałem że w UM można te mapy kupić. Choć w sumie to i tak przez internet wygodniej. Co do pokrycia to masz racje, ja mam to szczęście że interesujące mnie obszary się na tych mapach znajdują, i pewnie dlatego nie czułem potrzeby szukać gdzie indziej :) Pozdrawiam!
@@Forestowo poszukaj programu Mapo Tero do ściągania danych z portali mapowych
Jestes w stanie pomóc mi i wytłumaczyć w jaki sposób wydrukować dany obszar terenu w skali ze współrzędnymi mgrs ?
@@Forestowo Układ mapy nie jest taki istotny. Dla analogowego wędrowca nie ma on w zasadzie znaczenia, jako że w terenie orientuje się właśnie po topografii. Natomiast istotne jest to, że w układzie 1965 mapy były sporządzane na przestrzeni lat '60 i '70. Obszary zurbanizowane bywają już niekiedy całkowicie nieaktualne.
Generalnie to warto się zorientować na mapie on-line Geoportalu, jaka mapa pokazuje dany teren w najlepszym stosunku skali i stanu aktualności. Jak będziesz mieć szczęście, to znajdziesz "50-tkę" albo i "10-tkę" z lat 90. Później nie robiono już chyba map papierowych.
Następnie taką mapę można sobie kupić w wydziale dokumentacji kartograficznej UM, tak jak napisał wcześniej elkafilm.
Dzięki Michał! Pewnie i ja skorzystam. Pozdrawiam!
Proszę bardzo :) Pozdrawiam!
Mapa topograficzna zakazana bo ustawa o obronnosci a Google maps możesz wszystko prześwietlić na amen bez ustawy. Żałosne że ja jako Polak nie mogę mapy kupić bez podawania swoich danych. Komu zależy na inwigilowaniu społeczeństwa i kontrolowaniu społeczeństwa. Nie mogę legalnie posiadać mapy bez sprawdzenia i zapisaniu w bazie danych,nie mogę posiadać broni, nie mogę chodzić do lasu i biwakować a jeśli jest wyznaczony teren to musisz się zameldować mailowo u leśnika. Nie możesz posiadać nie zarejestrowanego telefonu. Pełna inwigilacja. Podejrzewam że Buszkraftowi czy też surwiwalowcy mają być pod kontrolą ja przysliw razie W dywersanci?!
Nie chce wchodzić na tym kanale na tematu polityczne ( bo mam to być oaza wolna od codziennego bałaganu ) ale trudno się z Tobą nie zgodzić :( Dziękuję że podzieliłeś się Swoimi emocjami. Pozdrawiam!
Super, pozdrawiam
Dzięki :) Pozdrawiam!
👍👍👍👍
Super bracie
Proszę bardzo :) Przyjemność po mojej stronie! Pozdrawiam :)
To było ciekawe i merytoryczne:) Masz suba , lajka i dzwonka:) do zobaczenia na szlakach
Hej, miło słyszeć że materiał był treściwy :) Witaj i rozgość się ! Pozdrawiam :)
Po aktualizacji ustawy, mapy od 31 lipca 2020 są do pobrania za darmo (oczywiście poza kosztami wysyłki).
Ooo Fajnie! Dzięki za informacje :) Pozdrawiam serdecznie!
@@Forestowo Dzisiaj oglądałem pański film, potem wszedłem na geoportal, a tam taka miła niespodzianka 😁.
P. S.
Robi Pan świetną robotę tymi filmami, pozdrawiam i życzę dalszych takich produkcji.
Bardzo dziękuję za miłe słowa! A niespodzianka rzeczywiście miła :)
Dobre Aniołki podsuneły mi Forestowo :-) Materiał dla mnie w dychę :-)
Zaczynam subskrybować coś w moim typie :-) Choć typ ze mnie początkujący :-)
Pytanie do "wyjadacza :-) Na wycieczki rowerowe i znajdywanie naturalnych
cieków wodnych , żródełek etc w swojej okolicy jaką skalę radzi 50 tyś czy 25
Hej, miło że materiał przydatny. Ja wybrałbym skale 1:50 000 bo jest bardziej aktualna i większa cześć kraju jest nią pokryta. Ale sprawdź komentarze pod tym filmem, było sporo informacji na temat innego rodzaju map niż te które ja używam i jak je pozyskać. Wielu z tych rzeczy nie wiedziałem przed nagraniem tego filmu, więc myślę że warto i te informacje sprawdzić. Powodzenia i Pozdrawiam
Niepodważalną zaletą mapy papierowej jest natychmiastowe i intuicyjne wyczucie odległości między obiektami na mapie. Dodatkowo pomaga w tym siatka, najczęściej kilometrowa.
Na mapach elektronicznych zawsze musisz się posiłkować podziałką liniową, która czasami dla utrudnienia jest w dwóch systemach miar, ale przede wszystkim to jest ona generowana automatycznie a nie przez specjalistę tak aby maksymalnie ułatwić korzystanie. Przykład pierwszy z brzegu: wyświetlam mapę i w narożniku ekranu dostaję podziałkę, która pokazuje mi, że odcinek szerokości kciuka odpowiada w terenie odległości 500 m. Nie pozwala to nijak ocenić większych odległości.
Zawsze trzeba je albo szacować z bardzo grubym przybliżeniem albo - o ile mapa jest w to wyposażona i interfejs nie stawia jakichś utrudnień - posługiwać się wbudowanym narzędziem. Na telefonie zazwyczaj nie będzie to ani wygodne ani dokładne (bo paluch jest gruby).
Mapa papierowa to mapa papierowa! Te elektroniczne nie mają "duszy" i są, tak jak piszesz mniej wygodne w użytkowaniu już podczas marszu. Po za tym na papier nie ma wpływu stan naładowania baterii, zachmurzenie itp. Pozdrawiam serdecznie :)
@@Forestowo Nie popadajmy w skrajność. Komputer, zwłaszcza wyposażony w dobrą mapę i dobre oprogramowanie, świetnie pomaga w opracowaniu trasy, natychmiast dokonuje pomocnych obliczeń, często trasę można wyeksportować do urządzenia przenośnego, które poprowadzi nas w terenie, niekoniecznie do szybko rozładowującego się telefonu. (Jednak mniej systematyczne działania, szeroko pojęte zorientowanie się w okolicy albo zmiany wcześniejszego planu są dużo trudniejsze, zwłaszcza jeżeli mamy mapę w urządzeniu o małym ekranie, bez klawiatury i precyzyjnego urządzenia wskazującego - czyli siłą rzeczy z mocno ograniczoną funkcjonalnością.)
Dalej: mapa elektroniczna nie zużywa się, nie podrze i nie przetrze się, na silnym wietrze albo w deszczu używa się jej tak samo jak w piękną pogodę (trzeba mieć urządzenie odporne na strugi deszczu). Wreszcie mapa elektroniczna nie posiada ograniczeń co do szczegółowości.
Co do duszy, to wg mnie duszę mają messtischblatty albo wigówki 25 (również setki, ale one mniej się nadają do wędrówek). Polskie mapy powojenne może trochę też, ale te współczesne mapy papierowe, wykreślane w programach komputerowych - ani trochę. Oceniając wyłącznie wg kryterium klimatu, to zamiast mapy papierowej wydanej współcześnie, wolę dokładnie ten sam rysunek wyświetlony na ekranie.
Mapy PPWK z czasów komuny mogły być fajne dlatego, że na odwrocie zawsze było mnóstwo treści przydatnych praktycznie albo opisujących historię i charakterystykę okolicy i widocznych miejsc. Obecnie coraz częściej nie ma już żadnej treści - jest kontynuacja mapy z 1. strony (oszczędność papieru, a jednocześnie utrapienie użytkownika, który nie może obejrzeć całej mapy naraz) albo jakieś reklamy albo czasem inne mało przydatne dodatki. Niestety nawet jeżeli rysunek mapy mocno się nie zdezaktualizował (najwyżej zmieniły się kolory szlaków), to opis hoteli, schronisk, linii komunikacji, jadłodajni itp. jest już kompletnie nieaktualny. Można co najwyżej pokazać dzieciom, jak kiedyś było.
Jest jeszcze jeden duży grzech starych map papierowych z PRL-u: otóż w większości, a może w prawie wszystkich przypadkach, świat poza Polską nie istniał. Pierwsze wydanie słynnych Tatr Polskich 1:10 tys. wyglądało tak, jakby na granicy PRL była przepaść na dno kosmosu. Mapy elektroniczne zazwyczaj są wolne od takich niespodzianek (oczywiście zależy od twórcy treści i np. dostępności danych online i offline, jak w przypadku mapy cz).
Gdyby ktoś wybierał się na jakąś naprawdę poważną wycieczkę (np. cały grzbiet polskich Karpat, nie mówiąc już o wyprawach typu Karpaty łącznie z Ukrainą i Rumunią), takich 50-tek trzeba by zabrać cały plecak. Komputerek, nawet taki przenośny, nawet telefon, sporo tutaj ułatwia (pomijając koszty i kłopoty z zakupem map z różnych krajów).
Do każdego zastosowania można znaleźć optymalne rozwiązanie.
na rosyjskiej stronie bez zostawiania danych w necie i to wojskowe takie to tajne jest
:) Pozdrawiam!
Dzień dobry
Chciałbym podpytać czy korzysta Pan też z map obszarów leśnych z BDL ( Bank Danych o Lasach)
Pozdrawiam
Tak, jak najbardziej, sporo tam przydatnych informacji. Raczej wykorzystuje je przy planowaniu wypadu w teren do analizy, poznaniu obszaru itp. W terenie rzadko używam aplikacji w telefonie. Pozdrawiam!
Czesc
Mam pytanie odnośnie laminowania map
Laminujesz mapy w całosci czy tniesz je na mniejsze części by potem dało się składać ?
Wojtek, obcinam wszystko poza mapą ( legenda, obrzeża... ) na odwrocie podklejam pieczątkę Głównego Geodety Kraju ( którą oryginalnie mapa jest opieczętowana ), tak by był pełen legal :) Oraz spisuje sobie nr arkusza mapy oraz deklinacje magnetyczną. W ten sposób mam mniejszą powierzchnię do laminowania ( co jest w sumie najtrudniejszym zadanie w całej operacji związanej z mapami, bo mało kto laminuje tak duże arkusze ) oraz wszystkie informacje jakie do nawigacji potrzebuje. Mapę zaginam już zalaminowaną, by nie traciła szczelności. Pozdrawiam mam nadziej że pomogłem :)
A gotówką przy odbiorze można płacić? 🤔
Dzień dobry, mam pytanko dotyczące siatki naniesionej na mapę. Czy w ogóle jakaś jest? GPS, UTM czy MGRS?
Hej, nie ma siatek nawigacyjnych o których piszesz. Są standardowe dane z map topograficznych, z szerokością i długością geograficzną. Pozdrawiam
Fajny filmik, przejrzyście tłumaczysz. Przypadkowo tutaj trafiłem i tylko zastanawia mnie dlaczego kupujesz stare mapy w układzie 1992, skoro wybierając "mapy tematycze" i dalej VMap v.2 możesz kupić nowsze, dużo bardziej aktualne mapy w tej samej skali, utworzone w standardzie NATO, w układzie WGS84?
Powodzenia w dalszych filmach i turystyce :)
Dziękuje, wiesz co nie wiem, chyba kwestia przyzwyczajenie... :) Ale sprawdzę ścieżkę którą opisałeś! Bardzo dziękuje :) Pozdrawiam
to też na tym portalu można zamówić w tym układzie WGS84?
@@Thorgall82 Nie jestem pewien... Ale wejdź na portal i sprawdź jakie masz do wyboru. Pozdrawiam!
@@Forestowo A mam jeszcze pytanie odnośnie laminowania. Całością Pan wpuszczał mapę w laminarkę czy ciął Pan na kawałki najpierw. Nie będzie za twardo, bo na filmie widzę, że ładnie ta mapa się składa
Witam. Coś się dzieje na portalu PZGik? Nie mogę wyświetlić zawartości mapy. Tylko żeźba terenu jest.
Hej, pisz do nich! Pozdrawiam i powodzenia życzę.
Witam, czy laminuje Pan mapę przed złożeniem czy po? I czy wie Pan jak można zalaminować składaną mapę bo jak dzwoniłem żeby się spytać to nikt się tego nie podejmuje?
Hej, laminuje przed złożeniem. Zamawiam mapę w arkuszu a nie składaną. Obcinam boki mapy ( legendę i stempel z urzędu podklejam na odwrocie ) i tak przygotowaną daje do zalaminowana. Zginam ją już po laminowaniu. Przyznaje że znalezienie punktu w którym laminują tej wielkości arkusze jest największym wyzwaniem w całym procesie. P.S. mam sporo pytań o laminowanie. Postaram się nagrać film na ten temat! Pozdrawiam serdecznie.
@@Forestowo dziękuję za odpowiedź, a wie Pan czy jest w ogóle taka możliwość zalaminowania składanej mapy po przycięciu?
Witam.Zrobiłem jak pokazałeś zalogowałem się itd.ale kiedy klikam na kontynuację,że chcę jeszcze inny arkusz ,to nic się nie dzieje pokazuje tylko co wybrałem i tyle.I jeszcze jedna sprawa mianowicie w jaki sposób upominać się o swoje zamówienie, gdyby gdzieś zagubili ,przegapili, jak się z nimi kontaktować? Dzięki z góry za odpowiedź.pozdrawiam.
Hej, co do kłopotów z nawigacją po stronie to niestety nie pomogę... Ja jak mi się dostawa opóźniała dzwoniłem i pisałem mail do nich. Bardzo szybko wtedy odnaleźli "zgubione" zamówienie i wszystko dalej przebiegło płynnie. Napisz do mnie na 3tharmy@gmail.com to dam znać na jaki adres pisałem. Pozdrawiam
Michale te mapki to na wypad kajakowy w okolice Sławy? Moje okolice. Pozdrawiam
:) Szlak Konwaliowy - Przemęcki Park Krajobrazowy :) Pozdrawiam Cię Sokole Oko !
Witam czy mapy z portalu gov. Są aktualne czy takie same jak na qgis ? Pozdrawiam.
Qgis to program i tam masz taką mapę, jaką sobie narysujesz albo ściągniesz. Możesz ściągnąć każdą mapę, jaką jej twórca pozwoli ściągnąć 🙂
Nie sądzę, aby jakakolwiek ustawa spowodowała, że mapy nie są w sprzedaży. GUGiK już od dawna nie ma pełnego asortymentu w ciągłej sprzedaży. Jednak jeżeli udało się trafić na mapę, która jeszcze zalegała w szufladach, to otrzymywał też mapę z pieczątką i numerem.
Natomiast co do sklepów turystycznych, to tam były dostępne zupełnie inne mapy. A że teraz ich nie ma? Używanie map papierowych to zajęcie dla grupki pasjonatów. Mapy elektroniczne są coraz lepsze i większość ludzi po prostu patrzy w telefon z wyświetloną mapą turystyczną albo mapą.cz. A sklepy trzymają u siebie na stanie to, co daje największy obrót i zysk, ewentualnie prestiż. Najwyraźniej o mapy papierowe pyta pan, ja i może jeszcze ze trzy osoby w kraju.
Jest jakaś możliwość pobrania mapy z siatką kartograficzną i wydrukowanie jej?
Wdaje mi się że tak. Należałoby poszukać na tym portalu. Średnio się orientuje bo nigdy nie stosowałem takiego rozwiązania. Pozdrawiam serdecznie :)
Masakra ile biurokracji, żeby zdobyć prawie 30-letnie mapy, które zapewne dużo straciły na aktualności. Jeśli ktoś potrzebowałby map w "złym" celu to z pewnością korzystałby z bardziej aktualnych danych. Pamiętam, że 10 lat temu potrzebowałem na studia mapy i osobiście się pofatygowałem do Wydziału Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Niestety nie pamiętam czy dostałem je od ręki czy musiałem czekać. Teraz poszedłem na łatwiznę i mam etrexa z pltopo. Oczywiście ma to swoje minusy, bo na papierowej mapie mamy szybki wgląd w mapę, a w urządzeniu elektronicznym trzeba się trochę naklikać aby zobaczyć obszar w dalszej odległości od naszej pozycji. Wszystko zależy, kto do czego potrzebuje map. Mi na rower wystarcza etrex.
Pozdro.
Miło się słucha, ogląda i dowiaduje, szczególnie poza domem. Pozdrawiam.
No biurokracja.... I dlatego śmieszy mnie to ze teraz tak pilnują tych map... jak ktoś nasz najedzie to będzie miał lepsze mapy. A mój kolega z wojska mawia że wojsko celuje w miasta, mosty, fabryki a nie dukty i przecinki leśne. I że takie mapy to jedynie dla drużyny piechoty są przydatne :) ha ha ha Pozdrawiam!
@@Forestowo Tak😁30 lat temu Amerykanie byli naszymi wrogami,teraz Rosjanie.Czyli wrogowie i ,,przyjaciele,, mają nasze mapy tylko nie ,,my,,.Fajny materiał👍
To nie do końca 30-sto letnie mapy, tylko układ współrzędny np. 1992 się nie zmienia. Mapy są aktualizowane na podstawie zasobów wojewódzkich i powiatowych Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej - czyli na podstawie codziennej pracy m.in. geodetów. Dlatego duża część map jest zaktualizowana w ostatnich miesiącach.
Przykład: chcesz zbudować dom, musisz zlecić geodecie stworzenie mapy do celów projektowych (mapa zasadnicza) na której geodeta nanosi aktualny stan terenu, budowli, uzbrojenia terenu (np. elektryka czy kanalizacja) w obrębie projektowanym + 30 metrów dookoła. Podobnie po wybudowaniu domu trzeba przeprowadzić inwentaryzację - czyli na tę samą mapę nanieść nowe elementy.
Dzięki temu PZGiK ma całkiem świeże dane :)
A co z obszarami których nie ma "część wschodnia"
Powinny być dostępne w wersji wektorowej do pobrania do samodzielnej edycji. Zapraszam na drugi odcinek z tej mini serii ( nagrany kilka tygodni temu ) to mówię trochę więcej o tej opcji samodzielnego generowania map. Pozdrawiam :)
Dziękuję może skorzystam
Proszę :) Pozdrawiam!
@@Forestowo ciekawe czy przez komórkę pójdzie
Nie mam zielonego pojęcia, nie próbowałem. W komórce mam Locus Map, świetny program.
@@Forestowo też mam, nie wszystkie rodzaje map dobrze wchodzą, mam pro
Dla mnie to jedynie wsparcie, dla "prawdziwych" map :)
super, teraz już wiem jak i gdzie, bo ostatnio szukałem i nie znalazłem. a z drugiej strony - pełna kontrola obywatela, system to jakieś badziewie bez elektronicznych przelewów i potwierdzenia na mojego prywatnego maila? ten portal to chyba w latach 90 robili , albo gimnazjaliści, dzieci prezesa.... ten portal to jakaś masakra.
No o to chodzi, nie ma się co oszukiwać. Ale jak inaczej zdobyć dobry materiał do naszych wypadów... Mam nadzieje że ten materiał okaże się przydatny :) Pozdrawiam!
Witam, tak jak zaznaczyłeś dwa godła, leżące obok siebie, to wtedy przychodzi ta mapa jako jedna większa? czy dwie oddzielne?
Hej, każe godło to osobny arkusz mapy. Można je odróżnić po numeracji. Pozdrawiam :)
Super film , szkoda że są braki w terenach teraz. Pytanko. Jak długo oczekuje się na mapy ? dwa tygodnie już mijają a listonosza brak. A chęć na wycieczkę z kompasem do nauki nie maleje.
Ja przeważnie miałem po kilku dniach. Opłaciłeś zamówienie? Jak tak to najlepiej do nich zadzwonić lub napisać i dopytać co z wysyłką.
@@Forestowo dzięki
Jak je laminujesz, że można je składać?
Folia do laminowania jest na tyle elastyczna że pozwala się zagiąc, bez ryzyka przerwania. Pozdrawiam serdecznie!
Michał, jeżeli na tej stronie nie ma mapy szukanego obszaru, to znaczy, że nie ma takiej mapy stworzonej, czy to wydawnictwo takiej nie posiada?
Zakładam że to wydawnictwo i w takim układzie jak na tych mapach. Przejrzyj komentarze, wiele sugestii było na temat innych źródeł. Mam nadzieje że coś znajdziesz :) Pozdrawiam
Cześć,
mam pytanko czekam na swoje mapy i zastanawiam się kto mi je dosatarczy czy firma kurierska czy poczta Polska? Minął już tydzień i jeszcze nic nie mam i tak się zastanawiam czy jeszcze poczekać czy już dzwonić jak myślisz?
Poczta. A przelałeś i wysłałeś potwierdzenie? Na adres z którego rachunek dostałeś? Ja dziś dostałem te mapy co na filmie zamawiałem więc kilka dni przed jego premierą więc może jeszcze chwile poczekaj :)
Dostałem trzy wiadomości o nich. Zrobiłem przelew ale żadnego potwierdzenia wpłaty nie wysłałem.
Otrzymałem od nich trzy wiadomości
1. O złożeniu wniosku
2. Dokument obliczenia opłaty
3. Dokumenty licencyjne i ksiegowe
Myślałem, ze to wszystko😉
Na maila jeszcze otrzymałem informacje o mojej wpłacie do Główngo Urządu Geodezji i Kartografii...
Poczekaj jeszcze parę dni tak z 1,5 tyg. Wtedy atakuj :)
Ok wielkie dzięki pozdrawiam 😉
Mapy dotarły pozdrawiam😉
A te mapy to są z którego roku?
Ja używam wzór 1998
Te mapy można również pobrać w wersji elektronicznej i wgrać na urządzenie GPS.
Tak wiem. Wspominam w tym materiale o możliwości pobrania cyfrowych. Ja jednak preferuje wersje klasyczną :) Pozdrawiam!
Jest na youtube filmik jak się robi mapy na urządzenia elektroniczne. Łapcie ua-cam.com/video/BVXeWez7X98/v-deo.html
wycofać mapy topograficzne z powodu ,,lepszej obronności'' ; ,,by wróg nie znał naszego terenu'' ,w dobie czasów satelitów kosmicznych ,bezsensu
No cóż... je tego sobie nie wymyśliłem :(
Pozdrawiam!
Gość bzdury opowiada. Nie ma pojęcia, o czym mówi. Mapy topograficzne jak najbardziej są jawne i nikt, w dobie technologii satelitarnych, nie ma zamiaru ich utajniać.
@@michalpodroznik1979 Na czas nagrania tego materiału taki był stan jeśli chodzi o dostępność wskazanych w materiale map. Map które ja osobiście preferuje, i które nie są jedyny dostępnym wydaniem map topograficznych, o czym mówię. Informację te pozyskałem u źródła ( Główny Geodeta Kraju ). Inne rodzaje i formaty map były i są dostępne o czym również wspominam w filmie. Sugeruje oglądać całość materiału i słuchać ze zrozumieniem.
Zamknij ryjjaaaa
A gdzie jest odbiór osobisty tych map?
Pewnie w Wa-wie :)
Ja to mam taki słaby wzrok ze zamawiam w skali 1:200.
A gdzie zamawiasz w takiej skali, jeśli można wiedzieć ?
@@mr1964ful Nie widzę, takimi drobnymi literkami napisane.
Materiał świetny ale portal typowo państwowy to klient ma skakać przy nich. Nie te czasy.
Może i tak.... Dziękuje za miłe słowo w temacie materiału. Pozdrawiam!
Kto to wymyślił?
Nie wiem. Pewnie ktoś mądry z centrali... :( Pozdrawiam!
wszystko ładnie pięknie, tylko ten dźwięk w mono...ciężko na jedno ucho się słucha
Mam świadomość, sprzęt mam jaki mam... robię co mogę :) Pozdrawiam !
bez sensu je kupować jak można sobie za darmo je ściągnąć.
Te wnioski, pozwolenia masakra... zajechało PRL-em
Kurde, ale się rozwinąłeś jeśli chodzi o tworzenie filmików.
Kurde ale się cieszę że to Dostrzegasz! Pozdrawiam ;)
widac tam numery oddzialow lesnych ?
Tak. Choć to są mapy z lat 90-tych. Numeracja oddziałów mogła ulec zmianie, warto brać to pod uwagę przy czynnościach nawigacyjnych. Pozdrawiam serdecznie!