PIĄTKA ZE SZTUKĄ - Jacek Cygan

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 лют 2024
  • Poeta, autor tekstów piosenek, librecista, prozaik.
    Urodzony w 1950 r. w Sosnowcu. Wywodzi się ze środowiska piosenki studenckiej, znanego pod hasłem „kraina łagodności”. Współzałożyciel grupy „Nasza Basia Kochana”, z którą został laureatem I nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w roku 1976. Napisał prawie dwa tysiące piosenek dla najwybitniejszych polskich wokalistów. Jego utwory wygrywały sześciokrotnie Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, m.in. „Jaka róża taki cierń” w wyk. Edyty Geppert oraz „Wypijmy za błędy” w wyk. Ryszarda Rynkowskiego. Na Festiwalu Eurowizji w Dublinie w roku 1994, piosenka z tekstem J. Cygana „To nie ja byłam Ewą” w interpretacji Edyty Górniak zdobyła II miejsce. W grudniu 2007 roku piosenka z tekstem J. Cygana „Dumka na dwa serca” została piosenką 50-lecia Kinematografii Polskiej.
    Znany z twórczości dla dzieci, zwłaszcza z telewizyjnego programu „Dyskoteka Pana Jacka /Dżeka/”. Wydał także w roku 2011 w Wydawnictwie Czerwony konik książkę dla dzieci zatytułowaną „Cyferki”. W roku 2022 wydał w Wydawnictwie BOSZ książkę „Duszek. Opowieść dla dzieci w każdym wieku.”
    J. Cygan para się także pracą przekładową dotyczącą dużych form słowno - muzycznych. Napisał polską wersję libretta musicalu „Notre - Dame de Paris” - Riccardo Cocciante i Luca Plamandou. W roku 2002 przełożył słynne oratorium Jerzego Fryderyka Haendla „Mesjasz”. W roku 2012 przetłumaczył 30 pieśni najsłynniejszego poety i barda krakowskiego Kazimierza Mordechaja Gebirtiga. Książka z tymi pieśniami ukazała się w Wydawnictwie Austeria w roku 2012.
    Wydał cztery tomy wierszy - „Drobiazgi liryczne”, Oficyna Literacka Kraków 1995, „Ambulanza” Wydawnictwo Bonobo 2005, „Pies w tunelu” Wydawnictwo Iskry 2011 oraz „Boskie błędy”, Wydawnictwo BOSZ, 2017. Za tom „Ambulanza” otrzymał Nagrodę Literacką im. Ks. Jana Twardowskiego, a za tom „Pies w tunelu” Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej.
    Jest autorem książki „Klezmer - Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego - Kleinmana” wydanej przez Wydawnictwo Austeria w roku 2009. Książka ta została przetłumaczona na język niemiecki i ukazała się w 2012 roku w Metropol Verlag w Berlinie.
    W roku 2013 J. Cygan zadebiutował jako dramaturg. W krakowskim Teatrze STU odbyła się premiera jego sztuki „Kolacja z Gustavem Klimtem” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.
    W roku 2014 wydał w Wydawnictwie Znak książkę „Życie jest piosenką”, gdzie zamieścił, jak mówi, „liryczne historie najważniejszych piosenek swojego życia”.
    W tymże roku na zaproszenie Andrzeja Seweryna, dyrektora Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, przygotował spektakl „CYGAN W POLSKIM - Życie jest piosenką”, który grany jest na Scenie Kameralnej.
    W roku 2016 ukazały się w Wydawnictwie Znak opowiadania jego autorstwa zatytułowane „Przeznaczenie, traf, przypadek”. W roku 2019, także w Znaku, J. Cygan wydał książkę „Odnawiam dusze. Piosenki, ludzie, czas”
    W roku 2019 Teatr STU wystawił sztukę J. Cygana na dwie aktorki z piosenkami zatytułowaną „Błękitne krewetki”. Po śmierci Leopolda Kozłowskiego, J. Cygan napisał w hołdzie dla tego artysty sztukę „Leopold”, która w roku 2021 miała premierę w Teatrze STU w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.
    Jacek Cygan jest kawalerem „Orderu Uśmiechu”, jedynego odznaczenia na świecie przyznawanego przez dzieci. Otrzymał także Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W roku 2019 Związek Gmin Karkonoskich przyznał Jackowi Cyganowi tytuł Honorowego Ambasadora Karkonoszy. Jest także Honorowym Obywatelem Sosnowca.
    We wrześniu 2019 roku J. Cygan otrzymał tytuł „Mistrza Mowy Polskiej”.
    W roku 2021 J. Cygan otrzymał Medal św. Brata Alberta.

КОМЕНТАРІ •