Speciální teorie relativity a její paradoxy

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 19

  • @vendi558
    @vendi558 3 місяці тому

    Výborná přednáška. Díky! Je těžké přednášet publiku, které není v sále přítomno a nelze zjistit jeho odezvu.

  • @amadeusbm
    @amadeusbm Рік тому +3

    Dobra prednaska, rad pocuvam taketo prednasky a tato mala dobry vyber tem, aj priklady na vysvetlovanie javov.

  • @MiroslavNedvěd-h8j
    @MiroslavNedvěd-h8j 3 місяці тому +2

    43:16
    Podivnost č.1: satelity obíhají až stovkami km/s
    Reakce: a proto tam žádné satelity nejsou, protože už dávno opustily gravitační pole Země?
    Podivnost č.2: hodiny jdou pomalelc v slabších gravitačních polích
    Reakce: a proto se v blízkosti černých děr až zastavují? Ve skutečnosti neupravené hodiny trochu zpomalují díky STR, (asi o 7 mikros/den), ale několikrát více zrychlují kvůli OTR (asi o 45 mikrosec/den).

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc 22 дні тому +1

      jj, obíhat kol Země stovkami km*s-1 by byl asi problém. Zřejmě přeřek. V gravitačním poli (jakékoliv intenzity) se sic hodiny skutečně zpomalují, ale byla-li etalonem Země, což ano, pak jakékoliv slabší gravitační pole má za následek zrychlení hodin, viz správná poznámka o (OTR)+(-STR). Ještě bych dodal, že se na zpracování relativistických výpočtů v ramci GPS naprosto prďánkuje, páč se synchronizuje skrze konstantu, která se odzkoušela a doladila z hrubého výpočtu a reflektuje pouze zpoždění přijatého synchr. signálu. Relativistické výpočty byly ve skutečnosti jen na papíře. Proto jsou GPS jen pouhé radiové přijímače neprovádějící žádné výpočty a které se tímto vlezou třeba za nehet.

  • @honzakcz7531
    @honzakcz7531 8 місяців тому

    Vzhledem k faktu že jsme si definovali čas, tak jak jsme si ho definovali tak speciálně cejchované atomové hodiny rozliší, zda je soustava v pohybu nebo zda je v klidu. A to celkem velmi jednoduše a přesně. Dokonce umí rozlišit, zda je soustava v klidu( bez gravitace) nebo ve volném pádu (s mikrogravitací).

  • @tomaspovolny791
    @tomaspovolny791 7 місяців тому

    Zdravím, mám jeden dotaz: Když posvítím laserem do vody, třeba skrz akvarium, tak se světlo ve vodě zpomalí a když na druhém konci akvaria vyjde ven, bude stále pomalejší, nebo se zase zrychlí? A závisí míra zpomalení na délce půchodu světla vodou? Kdyby třeba světlo z nějaké vzdálené hvězdy procházelo miliardou takových akvarií, jestli by se k nám dostalo zpomalené, nebo jen zpožděné?

    • @magixcz8558
      @magixcz8558 Місяць тому +1

      V každém prostředí má světlo svoji stálou rychlost. Když vyletí z akvaria ven, zase zrychlí na rychlost světla ve vzduchu. Po miliardě akvarií přiletí světlo jen zpožděné.

  • @magixcz8558
    @magixcz8558 2 роки тому

    18:20 - Jestli jedu nebo stojím, mi řekne GPS na mobilu.

    • @rycco7928
      @rycco7928 Рік тому

      To už ale komunikujete s družicí mimo vlak.

  • @Masolit62
    @Masolit62 29 днів тому

    To mlaskání mne irituje 😞

  • @marosstipala3600
    @marosstipala3600 2 роки тому

    Podla mňa sa rýchlosti sčítajú lebo ak stojím na vlaku v jeho strede a skočím smerom ku koncu vlaku tak môj skok bude dlhší ako keď skočím smerom k začiatku vlaku a bude to platiť aj pre svetlo ak zasvietim svetlo na strede idúceho vlaku tak jeho fotóny sa skôr stretnú s posledným vozňom a až potom s tým prvým

    • @magixcz8558
      @magixcz8558 2 роки тому +1

      Vzhledem k vlaku budou oba skoky stejně dlouhé. Vzhledem k okolí bude delší skok vpřed.

    • @rostislavtobolka9529
      @rostislavtobolka9529 9 місяців тому +1

      marošu STR není intuitivní - takže neplatí tvůj názor na sčítání rychlostí světla ve vlaku

    • @marosstipala3600
      @marosstipala3600 9 місяців тому

      @@rostislavtobolka9529 Ak sa k nám približuje nejaká galaxia napr. rýchlosťou svetla a jej svetlo sa šíri tiež touto rýchlosťou tak je v tento moment k nám bližšie nielen vzdialenosťou ale aj časom ako keby stala na mieste.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc 22 дні тому +1

      S tím světlem je to podobné jako se zvukem - např. zvuk houkajícího auta nebude v předu rychlejší a v zadu pomalejší. Změní se pouze frekvence toho zvuku (tónu houkačky), což sis určitě sám ověřil tak, že přijíždějícímu autu s houkačkou se zvyšuje tón houkačky, zatímco když od tebe odjíží, tón klesá. Tedy tón houkačky přijíždějícího auta nebyl rychlejší, ani tón houkačky odjíždějícího auta nebyl pomalejší. Nastala pouze změna výšky tónu. Světlo to má podobné - stále se šíří svou absolutní rychlostí nezávisle na rychlosti zdroje. Pouze když se zdroj přibližuje, vidíš modré světlo (platí jen pro skutečně velké rychlosti) a pokud se zdroj vzdaluje, vidíš červené světlo. Tomu se říká Dopplerův jev (rudý a modrý posuv). Proto nelze sečíst rychlost vlaku a světla, páč světlo si z vlastnosti prostoročasu stále drží svou limitní absolutní rychlost bez ohledu, jak rychle se vlak pohybuje.

    • @marosstipala3600
      @marosstipala3600 21 день тому

      @@DL-kc8fc Ano ved svetlo, zvuk alebo čokolvek si ide svojou rychlosťou, ale je rozdiel či ja sa pohybujem smerom k zdroju dajme tomu k zvuku od kial ten zvuk vychádza, alebo idem opačným smerom, vtedy vznikajú aj tie efekty. Napr ak ja pôjdem kľudne aj peši nepretržite po zemi smerom na západ tak den aj noc budu pre mna dlhšie lebo sa spočítava moja rýchlosť a rýchlosť otáčania zeme.A svetlo že ma svoju limitní absolutní rychlost nemusi nič znamenať , musela by to byť nekonečne najrýchlejšia rýchlosť ktorá by sa ani nedala zmerať a až potom by sa už k tej rýchlosti nedali sčítavať ďalšie rýchlosti.