Otvaranje Spomen parka "Dr. Irfan Ljubijankić" kod Slunja, R. Hrvatska

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 тра 2024
  • Obilježen Dan Kantona i Dan bolnih sjećanja
    SLUNJ, HRVATSKA - Navršilo se 29 godina od formiranja Unsko-sanskog kantona i isto toliko od ubistva najviše rangiranog političara na prostoru bivše države koji je ubijen. Jučer je (27.05.) u mjestu Kremen kod Slunja u sklopu obilježavanja Dana Unsko-sanskog kantona obilježena i 29. godišnjica terorističkog čina rušenja helikoptera državne delegacije RBiH na čelu s ministrom vanjskih poslova dr. Irfanom Ljubijankićem. Iako u potpunsti ne dovršenom Spomen parku i ovogodišnja komemoracija je održana što tradiciju nadovezuje punih 29 godina od terorističkog čina rušenja helikoptera visoke državne delegacije. Uz ministra dr. Irfana Ljubijankića ubijeni su svi njegovi saputnici, Izet Muhamedagić, zamjenik državnog ministra pravde, Mensur Šabulić, savjetnik u Ambasadi BiH u Zagrebu, major Fadil Pekić, pripadnik MUP-a BiH i osobni ministrov pratitelj, kao i članovi posade Mirsad Dupanović, Mihail Maksumenko Grigorijevič, kao i pilot Dudajev, inače Ukrajinac, za kojeg se također smatra da je poginuo, mada njegovo tijelo nikada nije pronađeno.
    Podsjećamo, dan ranije u Bihaću je održana Konstituirajuća sjednica Skupštine Unsko-sanskog kantona, prvog u Federaciji BiH.
    Program upriličen za otvaranje Spomen parka je počeo intoniranjem državnih himni uz državne zastave, učenjem El-Fatihe i minutom šutnje odana je počast svim poginulim borcima i šehidima. Program je vodio imam u džematu Maljevac Admir ef. Muhić a obraćali su se i položili cvijeće predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti USK-a među kojima su bili predsjedavajući Skupštine USK-a Zikrija Duraković, premijer Vlade USK-a Nijaz Hušić ministar za boračka pitanja Almir Tutić, gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić te gradonačelnica Slunja Mirjana Puškarić, svi sa saradnicima. Pored pomenutih delegacija ovom činu prisustvovali su i članovi porodica stradalih. Među zvaničnicima bili su i Ivan Kalić, iz Policijske uprave Karlovačke te Osman Mušić, zamjenik načelnice Cetingrada.
    Spomen park „Dr. Irfan Ljubijankić“ zvanično je proglasio otvorenim Almir ef. Šabić, glavni imam karlovački i izaslanik muftije Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj Aziza ef. Hasanovića.
    Godišnjicu obilježavanja uveličali su veterani BiH i Hrvatske, Islamske zajednice u Republici Hrvatskoj te brojni građani.
    Iako zahvalna na nastojanjima da se sačuva uspomena na lik i djelo njenog supruga, Minka Ljubijankić je podsjetila da skoro tri decenije poslije, istraga oko njihove pogibije tapka u mjestu. „Razčaranost, ogorčenje i bol ista je i danas kao tog dana“, kazala je Minka Ljubijankić.
    Žalosno je što su ova ubistva bh. delegacije ostala do danas nerazjašnjena i neprocesuirana. Država BiH se mora zapitati zašto je to tako. „Ovo mjesto zaslužuje pijetet svih nas i u Hrvatskoj i u BiH i svaki Bošnjak bi trebao barem jednom u životu posjetiti ovo mjesto“, kazano je između ostaloga.
    I država BiH mora se s pijetetom i potrebnim uvažavanjem odnositi prema ovome mjestu. „I mi Bošnjaci u Hrvatskoj smo ponosni na ovakve ljude, svoje sunarodnjake i heroje države koji su se žrtvovali u obrani svojih ognjišta, kazao je, između ostaloga Armin Hodžić, odnedavno zastupnik ispred Bošnjačke zajednice u Saboru Republike Hrvatske.
    Uz sva obilježja države BiH dalo se i ove godine na značaju da je ovo bila državna delegacija RBiH koja se vraćala iz netom formiranog Unsko-sanskog kantona koji je prvi formiran u Federaciji Bosne i Hercegovini. Tim povodom u Bihać je i došao ministar Ljubijankić iz Sarajeva preko Zagreba, a u povratku za Zagreb helikopter je srušen u kojem su poginuli svi članovi bosanskohercegovačke delegacije. Dr. Irfan Ljubijankić ubijen je u noći sa 27. na 28. maj 1995. godine, u jutarnjim satima 28. maja, kada su helikopter raketom oborili pripadnici Vojske Republike Srpske Krajine (VRSK).
    Valja spomenuti da je Islamska zajednica u Hrvatskoj ustupila svoju infrastrukturu kako bi bila podrška ovom projektu jer se mjesto nalazi na teritoriji Republike Hrvatske, zbog čega je Islamska zajednica Republike Hrvatske formalno-pravno vlasnik parcele na kojoj je izgrađen Spomen park „Dr. Irfan Ljubijankić“.
    Prema riječima ministra Tutića, Spomen park će u konačnici koštati oko 600.000 KM a direktor preduzeća „Ases usluge“ iz Zagreba koje izvodi radove Admir Suljić, vrti glavom i kaže, možda i oko milion. Preostali su završni finalni radovi kako bi se pristupilo pripremi upotrebne dozvole.
    Irfan Ljubijankić, ministar vanjskih poslova BiH, autor je pjesme „Molitva za Bosnu“ koju je napisao u ratnom Bihaću. „Molitva za Bosnu“, sada je objavljena u novoj verziji, sa ciljem čuvanja uspomene na dr. Irfana Ljubijankića, a uoči godišnjice njegove smrti koja je obilježena jučer i danas. Snimanje je inicirao profesor Adnan Busuladžić koji je za Ljubijankićeve stihove i melodiju uradio aranžman.
    Pripremio: Esad ŠABANAGIĆ
  • Розваги

КОМЕНТАРІ •