Anders bakar bröd med värmeljus
Вставка
- Опубліковано 9 лют 2025
- Häng med Anders och baka bröd helt utan el! Istället för en ugn, använder han en gryta med lock och värmer denna med sju värmeljus under. Det tar visserligen 4 timmar, men brödet blev välsmakande och bra!
Recept nedan:
Brödet:
500g Vanligt vetemjöl
1tsk torrjäst
1tsk salt
300ml fingervarmt vatten.
-Blanda mjöl och torrjäst först, låt stå 10 min,
-tillsätt sedan salt och fingervarmt vatten.
-Blanda väl tills du gar en slät ”degbulle” (ska inte behövas knådas, dock knådade jag en liten stund för att få degen jämn och fin).
låt jäsa 30min
-Lägg degen i bakformen, tänd ljusen, lägg i distanserna i grytan som bakformen med degen ska stå på, ställ i bakformen och sätt på locket. Ställ grytan över ljusen och låt brödet stå 3h.
-Efter 3h tar ni upp bakformen ur grytan, vänder brödet i formen (går lätt, har en fin hård skorpa), sätt tillbaka bakformen med brödet i grytan och stäng locket.
-grädda ytterliggare 1h.
Den här metoden med värmeljus ska jag absolut prova 🕯️🍞 tack för tipset Anders 😊👍🏻
Kul tips!
Tack :)
Intressant! Får testa det framöver. 👍👍👍👍👍
Tack för att du gillade filmen :). Det va riktigt kul att testa detta och jag har fler idéer med att använda värmeljus så vi får se vad som kan dyka upp framåt :)
@@Anders_Sjogren Härligt😃
Vilken bra idé ❤
Tack :). Men tyvärr kan jag inte ta åt mig idén. Fick den från någon tysk kanal tror jag 🤔. Men det fungerande förvånansvärt bra :)
Kul att se! Det vill jag prova.
Tips: torrjäst brukar behöva lite varmare vatten än vanlig jäst😊
Tack för tipset :). Det ska jag tänka på nästa gång :)
Ja det är ju bra att kunna baka lite bröd vid kris. Detta sättet passar ju extra bra om man bor i lägenhet som jag-vi gör. Tack för visning och för receptet.
Ser gärna lite mer sådant här framöver, kanske lite enkla recept på krismat lagat av konserver som vi har på lager. Dock inga halvfärdiga rätter på burk.
Hej och tack för att du gillade filmen :). Jag har lite fler idéer på att laga mat med värmeljus så vi får se vad som dyker upp framåt :).
@@Anders_Sjogren Ser jag och säkert fler än jag fram emot.
Kul grej!
Visa fler recept med Stearinljus! 😃👍
Hejsan och tack för att du gillade filmen :). Jag har lite fler idéer på filmer med värmeljus så vi gående vad som dyker upp framåt ;).
tänger med långa käftar!
Snälla prova att baka bröd med ett bilbatteri :D så som militärer har gjort genom åren