Krmit, či nekrmit ptáky v zimě?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 жов 2024
  • Je nutné ptáky v zimě přikrmovat, či ne? Řada pamětníků vzpomíná, že dříve ptactvo v zimě nikdo nepřikrmoval a bylo jich přitom daleko víc než dnes. Mají pravdu, ale je třeba vzít v úvahu změny, ke kterým v naší přírodě v posledních desetiletích došlo. Zmizely staré pralesy s padlými kmeny stromů - útočištěm hmyzu. Zmizely křovinaté meze - zdroj bobulí i plevelů. Zmizely staré ovocné, chemicky neošetřované sady. A také zmizely polní úhory plné semínek bylin. Tyto zdroje potravy již ptákům nemůžeme nikdy plně nahradit, a proto je nutno ptáky v zimě přikrmovat a alespoň zčásti jim nahradit to, co jsme jim vzali. Ale i zimní přikrmování má svá pravidla.
    Pokud budeme chtít volně žijícím ptákům přilepšit, je důležité neplést si žaludky ptačí s žaludkem lidským. Ten, kdo krmí ptáky zbytky od oběda, vánočním cukrovím, zkaženými, plesnivými a solenými zbytky potravin, nejenže jim neprospívá, ale vysloveně jim škodí. Naopak předkládáním olejnatých semen, zejména slunečnice, vlašských i lískových ořechů, a dále tukových koulí ať už z loje, nebo vepřového (nesoleného) tuku jim pomůžeme přežít. Obzvláště se to týká zimního období s tuhými mrazy a sněhovou pokrývkou. Drozdovitým pěvcům (kos černý a další) je vždy dobré nechat i nějaké to jablko. Tukové koule doporučujeme zbavit plastových sítěk a umístit je do drátěných košíčků anebo zcela volně do krmítek. Ptáci by se do sítěk mohli zaplést, síťky vonící po loji spadlé na zem by mohla pozřít další zvířata.
    V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se u krmítek můžeme setkat nejčastěji s koňadrami, modřinkami, brhlíky, vrabci polními a strakapoudy velkými. Výjimkou však nejsou ani strakapoudi prostřední, žluny zelené i šedé a sojky. Ke krmítku také sem tam přiletí dlasci, strnadi, stehlíci a mlynaříci. Zcela netradiční hosté jsou kachny divoké, které se naučily vyletět na stříšku krmítka a pomocí dlouhého krku vyzobávat semínka slunečnic.
    Jsou lidé, kteří přikrmují ptáky celoročně a dokonce i v literatuře se to někdy doporučuje. Je však prokázáno, že letní přikrmování může u některých druhů vést k rozšíření fatálních nemocí, např. u zvonků zelených. A také není rozhodně dobré, když jsou mláďata v jarním období přikrmována nepřirozenou potravou. V tomto období se od ptáků přece jen očekává, že budou dělat to, k čemu jsou předurčeni tisíciletým vývojem.
    Video představuje ptačí návštěvníky krmítek v Zoologické zahradě Ostrava.

КОМЕНТАРІ • 1

  • @zdenkajelinkova6757
    @zdenkajelinkova6757 3 роки тому

    Krásné 👏👏. Krmim, létají na balkon a žasli jsme, kdo všechno tam létá 😊