Традиції 13 грудня прикмети, звичаї, обряди, заборони та зобобони

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 гру 2024
  • Вітаємо вас на каналі «Традиції колись і тепер». Сьогодні ми розкажемо вам, що і як саме робили наші предки 13 грудня. Отже:
    13-те грудня у народі було дуже важливим днем. Якщо це був ясний і морозний день, то осінь буде урожайною. Якщо випав сніг - то лежатиме до квітня, а якщо обійшлось без снігопаду - то зима буде теплою. Якщо в річці вода тихо тече, то зима буде хорошою, а якщо шумно, то тріщатимуть морози та вируватимуть хуртовини. Червоне полум’я у печі обіцяло мороз, а біле - відлигу.
    13 грудня християни вшановують пам’ять Апостола Андрія Первозваного.
    У народі цей день ще називають калита. У ніч з 12-го на 13-те грудня молодь збиралась у домі однієї з господинь села, де влаштовували посиденьки. На таких вечорницях обов’язково випікали калиту - солодкий сильно запечений хліб у вигляді кола з діркою посередині. Тісто на нього замішували усі присутні дівчата, починаючи від найстаршої до наймолодшої - це символізувало об’єднання роду. Опівночі такий хліб під час ігрищ кусали парубки. При цьому один з них був вартовим - звався пан Калетинський. У його обов’язки входило тримати другий кінець від прив’язаної та підвішеної у центрі кімнати калити. А також він мав не дати іншим хлопцям відкусити ані шматочка, для цього мав їх смішити та смикати за шнурок, коли хтось з них намагався вкусити хліб. Всі бажаючі юнаки ставали паном Коцюбинським. Вони сідлали коцюбу і підстибуючи з нею намагались відкусити кусочок калити, при цьому заборонялось сміятись. Якщо все ж пан Калетинський зумів розсмішити пана Коцюбинського або ж останньому не вдалось відкусити шматочок калити, то його обмазували сажею. Такі ігри з калитою означали завершення року, а власне відкушування калити символізувало сонце, яке стає все меншим і меншим. Після успішного стрибка пана Коцюбинського його нагороджували вінком і всі сідали до святкової вечері.
    Наряду з цим хлопці робили збитки дівчатам. Наприклад, підкидали опудала з гарбуза, крали ворота, заклеювали папером вікна, засипали подвір’я снігом і інше в такому ж дусі.
    А дівчата ворожили на свою долю. Деякі з обрядів ми уже описували у сюжеті про 7 грудня. Крім вищезгаданих у цей день здійснювали ще такі гадання. Ось деякі з них. Дівчата ставали біля паркану та рахували штахетини примовляючи: «Старий», «Молодий». На чому лічба закінчиться - такого віку і буде наречений. Також від крайньої стіни ішли до порога, говорячи: «молодик», «вдівець», «залишусь в дівках». З яким словами вийдеш за поріг - такою й буде доля. Ще на аркушах паперу писали імена хлопців та складали їх у шапку, після чого кожна витягувала собі ім’я судженого. Схожим на цей обряд було відібрати навмання стільки аркушиків, щоб було на один менше, ніж днів у місяці до твого дня народження. До них додавалася одна пуста записочка. Їх звечора клали під подушку, а вранці витягали один аркуш - якщо без записів - то ще дівуватимеш, а якщо з іменем - то так зватимуть судженого. А ще перед сном клали миску з водою під ліжко, а на неї ставили дерев’яну дощечку та перед сном просили, щоб увісні прийшов милий перевести через річку.
    13 грудня заборонялось робити важку хатню роботу, шити чи вишивати, щоб не накликати на себе біду. Не можна було сваритись чи лихословити. Варто було провести час у молитві та позитивних думках.
    Слов’яни у цей день відзначали свято Калити - тобто божества, яке спускалось на землю, щоб допомогти піднятись зимовому сонцю у небо.
    У наш час 13 грудня відзначають Всесвітній день дитячого телебачення та радіомовлення.
    Бережіть себе та знайте традиції власного народу.
    Підписуйтесь наш канал, щоб дізнатись більше цікавих фактів про життя давніх та сучасних українців.

КОМЕНТАРІ •