Ondřej Kania: Ve školství jsem se setkal s úplatky i vydíráním. Chci být ministr do 30 let.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 140

  • @TractorsChemer
    @TractorsChemer 4 роки тому +84

    Myslím, že pan Kania bude skvělý ministr školství.

  • @drahomiraspelinova9784
    @drahomiraspelinova9784 4 роки тому +53

    Výborný rozhovor 🤩 od první sekundy, úžasný! 🔥

  • @juliemikulova6213
    @juliemikulova6213 4 роки тому +11

    Rozhodně jeden z nejlepších rozhovorů, pokud ne nejlepší! :) Skvělý host, doufám, že pan Kania do českého školství ještě hodně zasáhne.

  • @mellens7767
    @mellens7767 4 роки тому +20

    Vyborny host, doufam, ze pan Kania jeste do naseho vzdelavaciho systemu vyznamne promluvi. Naprosto souznim s jeho nazory na skolstvi.

  • @ladislavtrojan5186
    @ladislavtrojan5186 4 роки тому +25

    Jsem víc konzervativní, ale Kania je dobrý, ví o čem mluví...bavilo velmi!

  • @k.8812
    @k.8812 4 роки тому +4

    Tento podcast byl nejlepší ze všech

  • @michaelapilarova2337
    @michaelapilarova2337 2 роки тому

    Toto byl určitě nejlepší rozhovor, jaký jsem za poslední dobu slyšela a to jich bylo opravdu dost. :D Pana Kaniu sleduji už dlouho a naprosto se ztotožňuji s jeho názory. Díky!

  • @jara_hypsman
    @jara_hypsman 4 роки тому +4

    Souhlasím, skvělé postřehy a názory. Hodně štěstí v dalším rozvoji našeho školství 🤟🏻

  • @Manzoril
    @Manzoril 4 роки тому +33

    První asi minutu mi přišel trochu nesympatický v tom, že se jen chlubil. Pořád samá amerika, Victoria’s Secret, 3-4 dovolené ročně,... (Asi v tom je trocha mé závisti)
    Po celém rozhovoru je to ale uplně jinak. Líbí se mi co a jak dělá. Super rozhovor. 👍
    Slyšel jsem o Ondrovi poprvé a určitě mu fandím. Sám jsem prolezl základku a střední s odřenýma ušima (nesnášel jsem ty školy) a až na vysoké se mi otevřeli oči a mohl jsem rozvíjet co mě baví a dnes dělám přesně to co jsem chtěl od 10 let. I když se mi v té době učitelé jen smáli.

    • @robertjanik3659
      @robertjanik3659 4 роки тому +3

      To gratuluju a mate muj obdiv, ze jste to vydrzel a na tu vysokou vubec sel, kdyz vas do te doby skola tak drtila. Muzete prosim napsat, jakou VS jste vystudoval a kde vas nechali rozvijet v tom, co vas bavi? Protoze z mych a dalsich zkusenosti z okoli mam pocit, ze spousta VS v CR se od tech strednich zase tolik nelisi, vestina predmetu je pevne dana, vybrat si muzete maximalne tak petinu a to jeste mate na vyber vetsinou bud predmet A nebo B a ty jsou opet pevne dany a i vyuka casto vypada jako na stredni skole, kdy na prednaskach vyucujici prednasi skoro doslova vlastni skripta, ci je dokonce cte a studenti funguji jako zapisovatele a neni cas na premysleni o probirane latce.

    • @Manzoril
      @Manzoril 4 роки тому +1

      VŠB asi jsem měl štěstí na učitele a profesory. Líbilo se mi pak hlavně spojení praxe a teorie. Samozřejmě že lze prolézt a studiu věnovat naprosté minimum. Nabrat si jen povinné a povinně volitelné předměty, kdy si naprostá většina zvolí nějaký nesmysl jen pro to, že je zápočet jen za účast. Stejně tak jde ojebat praxe a i semestrální práce pár studentů jen opsala. Ale kčemu jim taková škola je to nevím. Já hned věděl co chci takže jsem si zatím šel. Ale musím říct že takhle zpětně (kdyby byla ta možnost) bych si pokládal předměty také trochu jinak.

    • @alicegrulichova2832
      @alicegrulichova2832 4 роки тому +1

      mně nepřišlo, že se chlubil ... byl v Americe? Byl. Tak co. :) ... ale souhlasím s vámi, super rozhovor :) ... za mě, byla střední taky hrůza, i když to byl gympl ... vysokou jsem nedodělala, protože mi studium víc bralo, než dalo :)

    • @jannovak304
      @jannovak304 4 роки тому +2

      @@alicegrulichova2832 on to byl spíš takový ten americký styl sebeprezentace, který já taky moc nemusím. Manzoril to popsal dobře.

  • @ondrejbaroch7758
    @ondrejbaroch7758 4 роки тому +81

    vzdělávací poradce na základní škole řekl mým rodičům o mně a mé sestře, že nemáme ani na střední a budeme rádi, když doděláme učení. O 25 let později já strojní inženýr, sestra lékařka s červeným diplomem... vzdělávání je a bude o rodičích resp. to dětem jsou schopni zaplatit či kam je dostat.... osobně dětem šetřím na to aby mohli alespoň rok studovat v zahraničí... gap year už snad bude základ...

    • @jankubicek6697
      @jankubicek6697 4 роки тому +3

      Za sebe doporučuju erasmy. I na verejne vysoké škole se tak dá vycestovat i na 4 semestry :) a dalo mi to hodně

    • @ondrejbaroch7758
      @ondrejbaroch7758 4 роки тому +6

      @@jankubicek6697 ano s tím souhlasím. To, že jsem nebyl na erasmu beru jako svou největší chybu ve VŠ letech... a jako student strojarny jsem mohl v podstatě kamkoliv.

    • @ondrejbaroch7758
      @ondrejbaroch7758 4 роки тому +2

      @@Meciarnator2 :D

    • @matusvarga5334
      @matusvarga5334 4 роки тому +2

      Mne ešte v prvej triede na základnej škole, triedna učiteľka povedala to isté, a len vďaka tomu že sa mi venovala stará mam, som sa postupne naučil si nájsť na učenie nejaký systém. Do dnes si pamätám ako som sa trápne v tej škole cítil, a teraz je to to isté keď som na strednej. Človeka tam nepodporia , lebo chyby sa nerobia a treba mať samé jednotky lebo to je základ úspechu, nabifiliť sa nejakú teóriu xy ročných kníh, ktoré sa používali ešte za federácie - mali sme takú učebnicu ekológie. Dúfam že tu bude v budúcnosti väčšia podpora pre týchto kreatívnych ľudí, čo skutočne niečo tvoria. Ja som rád že napriek neľahkým začiatkom, a ponižovaniu od pedagógov ste dosiahli úspech.

    • @blackunicorn8341
      @blackunicorn8341 4 роки тому +2

      @@matusvarga5334 Poradce má děti motivovat, promluvit s nimi o jejich zábavě a jak si představují cestou a tou se vydat.

  • @magdalena3686
    @magdalena3686 4 роки тому +2

    Jako vždy, parádní rozhovor, pánové. Děkuji za zpříjemnění nedělního dopoledne ☺️
    I když jsem v některých oblastech o fous konzervativnější než pan Kania, musím uznat, že nezmínil jedinou informaci nebo názor, který bych rozporovala. Líbí se mi jeho přístup, je si dobře vědom, jak moc jsou u nás staré formy vzdělávání zakořeněné. Zároveň ale ví, co vše se při aktuálních RVP dá či nedá změnit a co je nejdůležitější - nepoužívá to jako výmluvu, že se nic změnit nedá. Tleskám, smekám klobouček a doufám, že v budoucnu vás takových bude víc! 😊

  • @MrOmastekk
    @MrOmastekk 4 роки тому +1

    Tak tohle byl nejzajímavější rozhovor, který jsem v životě měl možnost shlédnout a slyšet! Smekám 🥃🙏

  • @rebellepuff
    @rebellepuff 4 роки тому +1

    Moc pěkný rozhovor, o Ondřejovi už jsem několikrát slyšela a přála bych si tu takových lidí nejen ve školství víc.

  • @zuzkadvorackova2553
    @zuzkadvorackova2553 4 роки тому +1

    Super rozhovor! Prosím víc takových hostů.😉

  • @CZrapelBojz
    @CZrapelBojz 4 роки тому +3

    Výborný!

  • @Karel836
    @Karel836 4 роки тому +4

    Pana Kaniu sleduju už od jeho počátku a moc fandím 👍

  • @jencek93
    @jencek93 4 роки тому

    Velmi zajímavý rozhovor, díky za něj (y) Jen tak dále ;)

  • @tomashruska_25
    @tomashruska_25 2 роки тому

    super názory. české školství se musí změnit

  • @luciesmetakova4513
    @luciesmetakova4513 4 роки тому

    Chlapy skvělá práce! výborný výběr hostů - dobře pokládané otázky - pravidelně sleduji/poslouchám při práci - dříve bych nevěřila, že bych měla a chtěla poslouchat takhle dlouhá videa, ale vy to vedete tak, že chci do poslední minuty.
    @Kania - smekám za to, že se pustil do oboru, který u nás zoufale potřebuje remodeling a reálné činy přesně takových lidí..👍Fandím a věřím, že s naším školstvím ještě bude mít co do činění.

  • @defelater1334
    @defelater1334 4 роки тому +3

    Krásný rozhovor, já jsem vzdal studium na střední škole, přesně kvůli tomu o čem se bavíte v 20:00+ V nějakých směrech mi to omezilo nějaké možnosti, ale rozhodnutí nelituju, dělám tam kde záleží na dovednostech a výsledcích než na tom co má člověk za papír a je smutné že celá česká republika si zakládá na "titulu" něco ve smyslu "před 30 lety jsem udělal ing, tak se teď jdu ucházet o práci někde blabla" přitom těch 30 let co člověk nedělal vůbec nic v oboru a už nic neví, tak ho stejně vezmou jen kvůli "ing"...

  • @cptcody2259
    @cptcody2259 4 роки тому +55

    Promiň ale 30 čeho pod čeho 30 slibných v čem? (Teorie velkého třesku :D)

  • @veronikanavratilova1930
    @veronikanavratilova1930 3 роки тому

    Já se moc stydím, že jsem vaše Podcasty objevila až teď. Nicméně nejen tento rozhovor musím pochválit. Máte chytré dotazy, jdete do hloubky, žádný povrchnosti. Opravdu super práce. :)

  • @spokeshave5415
    @spokeshave5415 4 роки тому +6

    Chtěl jsem jít za truhláře i když školu zvládám a právě toho jsem se bál že to bude odpadkový koš. Takže jdu na gympl a řemeslo se zkusím naučit sám.

  • @MAKYOREL
    @MAKYOREL 4 роки тому +16

    Díky za tyhle myšlenky a postřehy, lidi by to měli slyšet. Asi je dobré podotknout, že v TIMSS (mezinárodní testy přírodovědné gramotnosti) jsou české děti docela na špičce právě ve faktických znalostech (aka encyklopedie), ale jsou podprůměrní v problémových úlohách, tzn. nejsou schopné ty naučené vlastnosti aplikovat na reálný problém (typicky trochu jiný, než ty ukázkové problémy, které měly v učebnici). A to je opravdu hodně velký problém. Encyklopedie - budiž - mohli bychom je z nich hypoteticky dělat, ale k čemu jim to je, když to neumí použít? Dá se říct, že ani tenhle náš ne zrovna smysluplný cíl vzdělávání nezvládáme...
    Pokud má někdo dojem, že Ondřej adoruje Ameriku, upřímně, jakmile člověk čuchne k nějakému západnímu vzdělávacímu systému (nemusí to být USA), připadá si jak Alenka v říší divů. Kdo tam nebyl, neviděl to na vlastní oči, tak to plně nepochopí - je to zcela bez nějakého negativu, vychloubání... je to prostě fakt. Taky jsem to dřív nechápala, čím a jak by to tam mělo být výrazně lepší nebo přínosnější, a na změnu pohledu mi pak stačilo několik týdnů v zahraničí. Už jenom to jak tam lidé ve vzdělávání odlišně přemýšlí, je trochu neuvěřitelné.

    • @frostsson
      @frostsson 4 роки тому +2

      Raději bych se inspiroval pokročilejším Evropským školstvím, než Americkým. Průměrný Američan mi příjde hluboko pod úrovní průměrného Čecha. Ani sem se na školách nesetkal s takovou úrovní šikany jakou mi popisovali přátelé z Ameriky nebo Británie.

    • @MAKYOREL
      @MAKYOREL 4 роки тому +2

      @@frostsson Obé jsou inspirativní. Řeč je ale o inspirováním se způsobem výuky, nikoli socio-kulturním pozadím země, které může být klidně v lecčem zvrácené. Zrovna důvody šikany ve VB a USA mají pravděpodobně pestrou paletu příčin, mnoho stejných jako u nás - s politikou škol z nich ale souvisí jen část (jako třeba sekundárně výše školného a tím i větší elitářství).
      Mimochodem "průměrný Američan" třeba podle PISA není hluboko pod úrovní Čecha - stačí si otevřít data: www.oecd.org/pisa/data/ To samé se dá najít pro TIMSS: timssandpirls.bc.edu/timss2015/international-results/timss-2015/science/student-achievement/
      Když už, spíš bych věřila tomu, že mezi jednotlivými Američany budou větší rozdíly než mezi jednotlivými Čechy.

    • @frostsson
      @frostsson 4 роки тому

      @@MAKYOREL Myslel jsem to spíš co se týče rozumu. I tak si myslím že většina Čechů aspoň na mapě pozná Evropu.

    • @katerinabucifalova6519
      @katerinabucifalova6519 4 роки тому +5

      @@frostssonjako ucitelka zemepisu se ptam: Na co nam je, ze pozname na mape Evropu, ale neumime znalosti zhodnotit v souvislostech, v praxi, v zivote, v praci...k nicemu...to je obrovsky problem naseho skolstvi a pokud budeme vic bazirovat na encyklopedickych znalostech bez souvislosti, tak sice budeme mit deti chodici encyklopedie, ale nepouzitelne a neuplatnitelne v beznem zivote. Budu rada, kdyz si zaci z mych hodin dejepisu odenesou pochopeni blizke minulosti a kriticke mysleni nad ruznymi udalostmi, aby se pri volbach rozhodovali vedome, informovane, a kriticky premysleli o jakekoliv informaci a ne ze budou znat rok, kdy byla Zlata bula sicilska, ale uz netusi co pro nas znamenala...a takovych prikladu je stovky....snad prikladam ruku k dilu a pujde to lepsim smerem, nez to nesmyslne memorovani ;)

    • @frostsson
      @frostsson 4 роки тому +1

      @@katerinabucifalova6519 S tím souhlasím, ale velká část součastné americké populace nezvládá ani to kritické myšlení.

  • @GemT0
    @GemT0 4 роки тому +13

    Naprosto souhlasím s hostem, sám teď odlítám studovat na rok střední do USA, protože pokračovat tady by mě nikam neposunulo.

    • @frostsson
      @frostsson 4 роки тому +3

      To ale předpokládám nebude průměrná Americká střední?

    • @veronikanavratilova1930
      @veronikanavratilova1930 3 роки тому +3

      @@frostsson i průměrná střední v USA, je furt USA. Kamarádka studovala v totálním Redneckově ale právě perfektní angličtina a rozhled co si přivezla nastartovaly společně s ambicemi její kariéru. :)

    • @frostsson
      @frostsson 3 роки тому +1

      @@veronikanavratilova1930 Perfektní Angličtina v USA?

    • @veronikanavratilova1930
      @veronikanavratilova1930 3 роки тому +3

      @@frostsson vy si jako myslíte že někdo požaduje v byznysu royal pronunciation? Můžu se zeptat z kterého století jste přišel?

    • @frostsson
      @frostsson 3 роки тому

      @@veronikanavratilova1930 Je rozdíl mezi angličtinou a perfektní angličtinou

  • @martas66
    @martas66 4 роки тому +2

    Tak 1:19:03 děkuji no, na učiliště jsem se přihlásil jelikož gympl a obecně pak maturitu bych nedal, rodiče mi do ničeho nekecali, řekli mi ať si vyberu to co mě bude bavit. A já si vybral právě učiliště, jelikož mě baví ten daný obor, praxe a i učitele máme super, když beru ty na praktické předměty, ano chápu že pro učitele češtiny apod. to moc není ,ale taky se není čemu divit, mě nezajímá jak vypočítat různé rovnice, jak funguje kosmická raketa apod., jsem tam hlavně kvůli tomu danému oboru ve kterém se chci zlepšovat a je očividné, když studuji třeba kuchaře že ze mě asi kosmonaut nebude :D. A když beru učitele na praktické předměty tak ti se nám snaží velmi pomoci ,aby jsme daný obor mohli vykonávat co nejlépe a i škola se nám snaží pomoci, třeba nás dostat na různé zajímavé zahraniční stáže či různé praxe po česku. Ale samozřejmě nechápu proč ve druhém ročníku máme jako kuchaři třeba více hodin fyziky než nějakého odborného předmětu.

  • @JB-lx4dq
    @JB-lx4dq 4 роки тому

    super !

  • @tomcekeu
    @tomcekeu 4 роки тому +10

    Chodím na soukromou VŠ. Takže soukromé VŠ nedostávají žádné dotace ? To jsem nečekal. To že na soukromých středních dostávají dotaci 90% mohu potvrdit. Zajímalo by mne financování těch VŠ počtem studentů. Jsou totiž nejmenované státní VŠ které přijmou do prváku každého kdo se umí podepsat a do druhého semestru se přes matematiku dostane tak 20%. Asi se to neděje náhodou

  • @simcamelich5204
    @simcamelich5204 3 роки тому

    Jsem nadšená ve Vašem mladí co jste sám dokázal a vzeprel se konvencím, přála bych si být studentem, držím pěsti dal a nedejte se!!

  • @1BlackHill
    @1BlackHill 4 роки тому +1

    Super borci 😉

  • @allesfresser-q8w
    @allesfresser-q8w 4 роки тому +1

    Skvělý rozhovor a inspirativní host! 😊

  • @czechcitizen8666
    @czechcitizen8666 4 роки тому +1

    Jsem teprve v polovině rozhovoru, nicméně fakt, že Čechů studuje v zahraničí mnohem méně než jiných národností, vnímám dlouhodobě také. Sama jsem do jedné anglicky mluvící země odjela studovat po maturitě před deseti lety (nakonec jsem tam dokončila dvě univerzity) a všeobecně výrazným problémem byl v době, kdy jsem se na školy hlásila, nedostatek informací - na našem gymnáziu jsem byla jediná, kdo se rozhodl k podobnému kroku, a žádní učitelé nebo školní poradci nevěděli, co je ke studiu v zahraničí třeba zařídit, takže jsem si nakonec všechny informace o přihláškách, pojištění nebo uznání studia v ČR zjišťovala sama. Časem jsem jako další výraznou překážku začala vnímat nedostatek zájmu ze strany státu pro umisťování českých studentů na prestižní zahraniční školy: řada mých přátel (hlavně ze severských zemí) hradila celé studium ze státních stipendií, kdežto v ČR nic takového prakticky neexistuje, takže je vaší jedinou šancí soupeřit o stipendia soukromých (většinou zahraničních) firem a nadací.

  • @ingridlaskova1878
    @ingridlaskova1878 2 роки тому +1

    Já jsem od nějakých jůťúberů žijící právě v USA slyšela, že nám Američani závidí naše odborné školství. 🤷‍♀️

    • @mariaflorkova5775
      @mariaflorkova5775 2 роки тому

      Nielen američania. Ja mám skôr pocit, že nám ,,závidia,, našu všestrannosť. To, ako rýchlo a kvalitne sa dokážeme učiť, našu schopnosť pochopiť a rozhľad. A toto je reálny fakt, nie žiadne hladkanie si vlasteneckého ega. Myslím, že v tomto máme naozaj potenciál. Ale sami si to škatuľkujeme do klasickej vzdelávacej konzervy.

  • @jaromirmoravec1711
    @jaromirmoravec1711 4 роки тому +5

    Tohle otevře nejednomu oči a je pecka slyšet názory někoho z oboru. :) Do teď jsem o hostu neměl páru, kdo je a nebo, že vůbec je, natož co dělá. :D
    Co by podle mě bylo ve školství změnit: VŠ by měli mít možnost studia online- z domova. Konzultace přes Zoom/Skype, materiály v el. podobě....
    Klidně ať jsou větší nároky, ale dokud budou zaměstnavatelé mít problém uvolnit Vás byď na jeden den, bude tohle prostě problém a kombinovaná forma bude zanikat....

    • @jiricocev8113
      @jiricocev8113 4 роки тому +1

      Obecně je ta flexibilita školství dost marná.

    • @jaromirmoravec1711
      @jaromirmoravec1711 4 роки тому

      @@jiricocev8113 Obrovský starý kolos, kde inovace je sprosté slovo.

  • @halogen7465
    @halogen7465 4 роки тому +4

    Hele, ja mel treba štěstí. Otec podnikatel, mama vysokoskolacka, na střední mi mistri i učitelé tvrdili ze spatne dopadnu, ty kecy me zacly srat, ze střední jsem odešel a při práci obyčejného řidiče za min mzdu si dodělal dalkove školu soukromou, na kterou mi mama půjčila, nyní delam praci kterou jsem vždy dělat chtěl, mam o dost vyšší mzdu nez průměrnou a jsem velmi spokojen se svým životem. Je mi 21 let, mam auto jaké jsem si vysnil uz v 15ti letech, krásný byt a tenhle rok jsem byl 2x v zahraničí na dovolené a to jsem z karlovarského kraje kde bych statisticky na to nemel dosáhnout. Můj názor je, ze stačí chtit a jít si za svým 😁

    • @veronikanavratilova1930
      @veronikanavratilova1930 3 роки тому +1

      Jde o to, že při podpoře toho dosáhnou i další a v konečném důsledku bude z toho těžit celá společnost. :) Investice do vzdělání se vyplatí a to i státu.

  • @joespee3666
    @joespee3666 4 роки тому

    Úplně si vybavuji studium na ZCU FAV v 94-96 ...chtěl jsem se věnovat programování, výpočetním systémům. MAtalýzu jsem dal hned na poprvé, ale naprosto mě rozvrátila lineární algebra a pak fyzika (i když mě oba předměty docela bavily, ale ne v takovém rozsahu). No nicméně, to co jsem chtěl hlavně studovat, bylo až od 3 ročníku !!! A to jsem prostě nekousnul....

  • @honzajaros9949
    @honzajaros9949 4 роки тому +1

    Další podcast s ondřejem, co slyším a zase mám pocit jak v životě nic pořádnýho nedělám. Strojní bakalář, inženýr nedodělanej - ukončeno těsně před cílem, protože jsem se nedokázal přenést přes politiku katedry a některé lidi kterým jsem nebyl ochoten lézt do zadku. Teď dělám v oboru, papír teda vlastně nemám (kromě Bc.), ale jsem prostě zaměstnanec za né moc zajímavej plat. Už je asi fakt na čase rozjet ten jeden podnikatelskej záměr co mám v hlavě už nějakou dobu.

  • @filipnosek4119
    @filipnosek4119 4 роки тому +1

    1:21:11 -> to je chyba rodičů které tam nutí studenty jít a proto i klesá úroveň vysokých škol

  • @Peanutka22
    @Peanutka22 4 роки тому +14

    Mě baví, že pan Kania si stěžue, že Češi myslí lineárně, přitom on sám na tom není lépe.
    Pokud bere jak platné měřítko počet "inovativních společností", ať je definice tohoto termitu jakákoliv, tak
    a) by mě zajímal zdroj jeho tvrzení pro posledních pět let
    b) Ano, patenty na hardware jsou většinou americké, ale také 30 let staré
    c) Pokud se byl někdy podívat třeba v Palo Altu tak ví, že spousta lidí zakládající podobné společnosti nejsou Američané a nemají americké vzdělání
    d) Zajímal by mě počet "inovativních společností" za posledních 10 let per capita.
    A ano, je důležité si umět informace vyhledávat, ale pokud člověk netuší základní principy, nenajde nic. Stačí se podívat, zvláště dneska, kolik lidí nechápe rozdíl mezi RNA, DNA, bakterií a virem
    A co mi přijde také legrační je to, že mé zkušenosti vyplývá (není to tedy obecně platné tvrzení), že proti biflování se faktů většinou nejvíce brojí lidé, kteří nezvládají základní matematiku či fyziku. Zase o jeden takový případ navíc. Přitom každý matematik ví, že pokud se nenaučí nějaká tvrzení zpaměti, jeho práce bude absolutně neefektivní.
    Edit: Přesně proč je nutné znát i nějaká fakta nazpaměť, je aktuální John Oliver ua-cam.com/video/hsxukOPEdgg/v-deo.html

    • @jiricocev8113
      @jiricocev8113 4 роки тому +6

      On neřekl nic o tom, že se nemáme učit nic nazpaměť. Jen, že by biflování informací nemělo být primárním výstupem studia. To je podle mého velký rozdíl!

  • @jitkablahakova3073
    @jitkablahakova3073 4 роки тому +16

    Už od roku '82 žiju v USA, a mluvím téměř výhradně anglicky. Angličtinu s Češtinou pletu mnohem méně než mnozí z vašich hostů.

    • @MrsDashenka21
      @MrsDashenka21 4 роки тому

      a pointa?

    • @jitkablahakova3073
      @jitkablahakova3073 4 роки тому +3

      @@MrsDashenka21 Pointa je, že lidi žijící v Česku z nějakého důvodu míchají dva jazyky dohromady a málo se snaží, aby mluvili svým rodným jazykem. Byla doba kdy český národ bojoval za to, aby mohl mluvit a psát česky.

    • @MrsDashenka21
      @MrsDashenka21 4 роки тому +2

      @@jitkablahakova3073 ​ ... a není to pro vás, jako pro Češku, žijící tak dlouho odloučeně od vlastního národa, nepochopitelné proto, že je vám čeština tak vzácná? Možná to proto vnímáte citlivěji..? On tam vysvětluje, že 70% komunikace vede denně v angličtině, kromě toho se studenty, kteří jsou mladí a mladí nelpí tolik na nějakých tradicích, co se týká jazyka, jeho studenti se taky myslím učí v angličtině, mnohdy to nejsou ani rození Češi...

    • @jitkablahakova3073
      @jitkablahakova3073 4 роки тому +1

      @@MrsDashenka21 Možná, že máte pravdu a moje dlouholeté odloučení od požívání Češtiny mě činí víc citlivou na míchání jazyků. Až na pár výjimek už dlouhodobě komunikuji výhradně v jiném jazyce. Myslím, že jazyk je souvisí jak s národní identitou, tak i s identitou jedince. Zdá se mně že by byla škoda si nesnažit udržet řeč, kterou se od jiných národů lišíme. Svět je i bez toho stává čím dál tím víc univerzální.

    • @petrfuk9295
      @petrfuk9295 4 роки тому

      To meleš dobry srack* :D

  • @MukadeShiNagareSan
    @MukadeShiNagareSan 4 роки тому +2

    1:27:00 Já třeba chodím na obor Zemědělec - farmář a jsem tam kvůli tomu, že to prostě miluji. :) Neříkám, že to budu dělat celý život to by jsem musel poté dostávat více jak 45 000kč čistého a ne 25000 - 35000 hrubého... už jen ku zodpovědnosti a času který v té práci trávím. Představte si, že budete mít 35 000kč za to, že v práci budete 320 hodin měsíčně a musíte...protože jsou žně. :D

  • @stepanhanke2917
    @stepanhanke2917 4 роки тому +3

    Zajímavý rozhovor a napadl mě skvělý host na rozhovor a to Zuzana Bubílková , která by klidně přišla .

  • @mk9430-d8v
    @mk9430-d8v 2 роки тому

    Pokud porovnáváme USA a EU ohledně inovací a globálních IT firem, je potřeba si uvědomit, že v USA mají mnohem rozvinutější a tradičnější rizikový kapitál a víceméně jednotný akciový trh pro celou ekonomiku, do kterého investuje velká část populace a institucí. Zjednodušeně řečeno, nemáme Y-Combinator, Sequoia Capital a NASDAQ, takže pokud máte v EU nápad jedete se prosadit do USA, kde máte lepší kapitálové prostředí tento svůj nápad realizovat.

  • @martinpansky7039
    @martinpansky7039 4 роки тому +2

    Po půl hodině jsem to musel vypnout. Tolik nepřesností i úplných nepravd bych od ředitele několika škol nečekal.

  • @samyeru
    @samyeru 4 роки тому +1

    Zajímavý fakt, je že zrovna Finsko bere inspiraci z české menzy, tam by neexistovali elitářské školy.

  • @filipnosek4119
    @filipnosek4119 4 роки тому +1

    34:40 … hold up -> tak jako doteď ok ale určovat umístění firem podle místa, kde jsou je fakt smutné, za to školství určitě nemůže a to by si pan Kania mohl uvědomit

  • @filipnosek4119
    @filipnosek4119 4 роки тому

    1:23:20 -> to je dané velikostí škol

  • @uu-studios
    @uu-studios 4 роки тому +3

    Nelíbí se mi jeho narážky na západní čechy

    • @KaKiwiKa
      @KaKiwiKa 4 роки тому

      Nelíbí se mi více věcí...

    • @uu-studios
      @uu-studios 4 роки тому

      @@KaKiwiKa jaké?

    • @KaKiwiKa
      @KaKiwiKa 4 роки тому +1

      @@uu-studios Asi mi nějak unikla pointa a celkově smysl, proč jít studovat na zahraniční školu a jestli a jaký smysl má se pak vracet zpět do ČR. Ale celkově mám spíš pocit, že tu jde spíš o to vyzdvihnout zejména americké školy ((o všem se dá dlouho diskutovat), ale pořád tu postrádám nějaké relevantní řešení pro to, aby se to české školství posunulo, zlepšilo. Ale ne tím, že tu najednou všichni odjedou cestovat jinam anebo se sem začnou tahat zahraniční školy, ač by mohly mít lepší systém. A názor na to, že západní Čechy nebo jiný kraj je na tom jinak - pochopitelně. Jen trošku asi pozapomněl na to, že tu jsou jiné poměry, ale maturitu vykonávají všichni stejnou... Takže na mě to nezpůsobilo, přišlo mi to lehce povrchní a bez nijak velkého přínosu.

  • @filipnosek4119
    @filipnosek4119 4 роки тому

    51:39 -> bavil jsem se s řekama a srbem (studentama v zahraničí) a ta věc je v podstatě úplně jiná … taky tyto data totiž jsou stejná jako že je více srbů a řeků i různě po Evropě na UNI a nejen v USA … a tedy z toho vyplívá to co přesně oni říkali. Je jedno kam, ale jde o to pryč z Řecka, potažmo ze Srbska protože tam není dobrá škola, ale to nevypovídá o ničem jiném. Naopak možná že jsou češi s UNI spokojeni.

  • @luc6600
    @luc6600 4 роки тому +2

    👍

  • @vojta98
    @vojta98 2 роки тому

    V roce 2016 vylezlo 700 000 studentů na Erasmus. Není totéž než studování po celou dobu v USA, ale není to asi tak hrozný s těmi výjezdy studentů.

  • @danadvorakova9608
    @danadvorakova9608 2 роки тому

    Pan Kania u Krause byl o.k., spolecnik nic nerekl. Je 2022, drzim pesti v novych volbach na ministerske kreslo. Fakt to hori!

  • @lubostobiska734
    @lubostobiska734 4 роки тому +1

    Nikdy jsem se ve školství nesetkal s úplatky ale jenom s blbým učitelem nebo učitelkou dříve jsme učitelé zdravili na 10 metrů dnes jim žáci ukazují prostrednicek a to nemluvím o tom co si dnešní parchanti dělají s učitelem při vyučování

    • @MrsDashenka21
      @MrsDashenka21 4 роки тому +2

      ... a zdravili jste učitele z 10ti metrů proto, že jste jej rádi viděli, nebo proto, že jste se báli ho nepozdravit? Dnešní "parchanti" jsou bohudík mnohem méně náchylní k manipulaci a nerespektují umělé autority, což je podle mě dobře. Úctu si totiž nelze vynutit :)

  • @vaclavjachim7355
    @vaclavjachim7355 4 роки тому +9

    Dokoukal jsem do 1.06.38 a bohužel rezignuju dal. Začátek mi dával smysl, když pominu adoraci USA. Dobrej byl koncept že si student skládá minory a získá svůj unikátní major. To mi přijde progresivní, bohužel to pak zazdil tím že student automobilový techniky v cr může jít na práva, což prý nedává smysl. Tzn popírá to co řekl před tím, že budoucnost mají nové unikátní kombinace. Asi ale jen v US :-(. Problematika vzdělávání je klíčová ale ukazuje se ze VK ml, ani Kania spasitele nejsou

    • @robertjanik3659
      @robertjanik3659 4 роки тому +3

      Z hlediska systemu to opravdu smysl nedava, navic rika, ze ten clovek se tam hlavne nedostane, coz je na 99,99% fakt, taky mi reknete, kolik automechaniku jste kdy na pravnicke fakulte potkal? To ze je neco teoreticky mozne jeste neznamena, ze to tak bezne funguje. A vubec se nepoprel, protoze v tou USA to studujete zaroven a mnohem dele mate moznost obecneho zamereni, v podstate az do titulu bakalare. U nas uz ruznym typem strednich skol dochazi v diferenciaci z zacatkem strednich skol a na VS je to jeste radove vetsi. A o tom on hovori, proc u nas nedava smysl, aby automechanik sel posleze na prava.

    • @vaclavjachim7355
      @vaclavjachim7355 4 роки тому

      Nepsal jsem o učilišti na automechanika ale treba o maturantovi z automobilové prumky který si dá pár semestru na VŠ kombinaci právo, ucto a marketing. Pak si zaridi svoje podnikání a bude mít jistotu tech znalosti a i těch soft věcí tohle by měla být podle mě budoucnost, když už to není na těch středních....

    • @veronikanavratilova1930
      @veronikanavratilova1930 3 роки тому

      @@robertjanik3659 tak třeba přednosta neonatologie Fakultní nemocnice Lumír Kantor je absolvent oboru automechanik (nemohl studovat z pol. důvodů) a kdyby to mělo fungovat v tom, že už střední vám takto omezí možnosti, tak bych řekla že to není fajn, protože ty lidi si pak “vytřídí” ta VŠ, kdyby na tu medicínu neměl, tak to neudělá. Easy.

    • @robertjanik3659
      @robertjanik3659 3 роки тому

      @@veronikanavratilova1930 A ono se dneska nemuze studovat z politickych duvodu? Samozrejme, ze se muze najit nejaka vyjimka, ale neni to bezne a ta vyjimka se prosadi i tak, pokud na to ma. Nikdo preci nechce automechanikovi zakazovat studium prav. Jen ten system je nastaveny spatne a o tom pan Kania mluvi.
      Agrumentovat vecmi, ktere se dnes nedeji a vyjimkami v radu zlomku promile je krapet mimo misu.

  • @wakamakafrystajlo
    @wakamakafrystajlo 4 роки тому +3

    1:56:14 5 z 6 náhodně vybraných 10 lidí na ulici - tak tohle je hodně big brain :D

  • @prasezlesa7230
    @prasezlesa7230 4 роки тому +1

    Prosím, ať se ten člověk stane ministrem. Zkostnatělé a neefektivní školství je prvotní příčina všech problémů téhle země. A věřím, že by do něj vnesl pozitivní změny.
    Je už nejvyšší čas, aby mladí vzali vládu lidem, co stále žijí v minulosti.

    • @ingridlaskova1878
      @ingridlaskova1878 2 роки тому

      Toto nic nezmění. Politici si chrání ty svoje čtyři roky ve sněmovně. Tohle musí jít od nás ze zdola.

  • @evelina6708
    @evelina6708 3 роки тому

    JJ, na učňáku v nás mistři potlačovali veškerou důstojnost, neustále nás ponižovali... Před učitelkou matematiky a tělocviku jsme se holky musely svléknout a ukázat, že máme menstruaci, když nám bylo špatně atd.. Prostě ze strany lidí kteří nám měli jít příklad, to byla jedna velká šikana....

  • @stepankaruzicka7151
    @stepankaruzicka7151 2 роки тому

    Není pravda, že by učitelé selhávali v období distančni výuky. Selhával systém a vybavení škol. Školství by se mělo především zajímat o výchovu a né nevýchovu dětí.

  • @milanodehill
    @milanodehill 4 роки тому

    Jen houšť a větší kapky. Dobrej týpek.

  • @martinvelky3340
    @martinvelky3340 4 роки тому +1

    co takhle pozvat Viktory René Schilkeho z ČSÚ, ten taky má namířeno na ministra (školství).

  • @jirisimcik5833
    @jirisimcik5833 4 роки тому +4

    nam rika pan fyzikar argument s pracakem oteverene i na gymnaziu. :)

  • @mujucetna
    @mujucetna 4 роки тому +1

    Jo a s tou koalicí TOP09... Na Praze 4 je koalice ANO, ODS a TOP09... A za ODS je tam ti staré devadesátkové křídlo...

  • @maxsidy
    @maxsidy 3 роки тому +3

    Ten člověk působí tak arogantně a nesympaticky, snaží se znít velmi světaznale ale moc mě nepřesvědčil. Dalšího arogantního ministra co ví vše nejlépe a vše zažil, děkuji nechci.

  • @GrowersChannelSeeds
    @GrowersChannelSeeds 4 роки тому +2

    načteno má,zažito 0

  • @gothar_cold_eyed
    @gothar_cold_eyed 4 роки тому

    Sám studuji druhý ročník učiliště, obor truhlář a souhlasím s tím, že sem chodí odpad společnosti. Truhláři ani tak ne, ale spíš malíři, či zedníci jsou žumpa. Ale mám tam pár kamarádů, kteří nejsou vůbec žádní tupci a odpad. Ale tak to je pár lidí z tisíce, no. Ale jinak skvělý rozhovor.