Proč nedoporučuji vysazovat benzodiazepiny v nemocnici či léčebně? Díl 16 - Co mi psychiatr neřekl?!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 13

  • @mariatemlova1804
    @mariatemlova1804 3 місяці тому +2

    Hodně pomáháte p Kateřino. ❤

  • @Vahy11
    @Vahy11 15 днів тому +2

    Ahoj.. Ono to někdy jinak než detox v nemocnici nejde.. člověk už nemá sílu se benzáčů sám zbavit .. nemá ani vhodné podmínky ani motivaci... Proto po detoxu ho tzv . "překládají" na další oddělení kde člověk ve změněném prostředí než je venku se snaží řešit proč .. ano i antidepresiva a antipsychotika mají závislosti.. a v nemocnici i v následné ambulantní péči psychiatra člověk je rozpraškován třeba i 20 ti prášky denně koktejlem psychofarmak. A pacient nosí všude sebou pytel krabiček léků..nebo depotky . důvody jsou různé a je to boj .. holt západní metody medicíny .. tvořím taktéž nějaká videa o psychofarmakách zhlediska chemie a biochemie.. Osvěta je třeba... Jen tak dál

  • @dagmarcimalova6092
    @dagmarcimalova6092 4 місяці тому +1

    Nesmírně si vážím Vašich sdělení. Celý život moje maminka brala tyto Vámi jmenované léky a oduvodnovala to tím, že jí je napsal obvodní lékař. Ani my - rodina - laici jsme tedy neměli pochybnost, že je vše vpořádku. Co jsem tedy měla jako dcera dělat ? Brala to na lékařský předpis min 35 let.

    • @Psychofarmakumstop
      @Psychofarmakumstop  4 місяці тому

      To mě mrzí. Bohužel ale není jediná svého druhu.

  • @RobertDvorak-l8p
    @RobertDvorak-l8p 3 місяці тому +3

    Pred 26lety sem byl tezce závislý na Rivotrilu. Dávky sem si zvysoval sam a to az na krabicku denne. Pod vlivem leku jsem udelal par trestných činů a skončil na dlouho v base. Tam mi Rivotril vysadili den ze dne. Ty muka co sem zazival nikomu nepreju. Zachvaty. Návaly vzteku. Poceni. Bolesti. Dostal sem se z toho. Obcas musela prijet RZ a napichat mi Apaurin. Cca 2roky trvalo nez sem se z toho dostal. Od te doby nemam zadne psycho poruchy a zadny prasek ani Brufen sem si nevzal. Za me tyhle leky hodne velky spatny.

    • @Psychofarmakumstop
      @Psychofarmakumstop  3 місяці тому

      Gratuluji že žádný neberete. Rivotril se myslím teď dodává ve skleničkách, nedokážu si představit, že by někdo užil celou skleničku během jednoho dne. Musel jste si projít opravdu těžkým odvykáním, i kdyby těch Rivotrilů bylo “jen” třeba deset (nebo po jak velkým balení se to před 26 lety dodávalo).

  • @louluo1388
    @louluo1388 6 місяців тому +5

    To je ale hloupost. Asi jste nepochopila, k čemu vůbec detox slouží. Neslouží to vyléčení celý závislosti, pouze detoxifikování těla od látky, a aby byl pacient pod dohledem, kdyby se u něj rozvinuly život ohrožující příznaky jako jsou epileptický záchvaty nebo delirium, a taky aby byl oddělen od možnosti si bzd venku znovu sehnat, protože závislost je doprovázená cravingem. Většinou se nenahrazují jiným lékem, pokud není potřeba léčit psychickou nemoc. Pacient je na detoxu tak dlouho, jak je to u daného bzd potřeba, jakou bral dávku, jak rychle/pomalu se snižovalo. Obvykle to u bzd bývá 14 dní, ale může to být míň i víc. Navíc je tam většinou nějaká terapeutická a režimová léčba. Opravdu detox může člověku hodně pomoct a nastartovat jeho dlouhodobou abstinenci, která se mu nedařila doma.

    • @Psychofarmakumstop
      @Psychofarmakumstop  6 місяців тому +3

      Na detox v nemocnici mám zcela odlišný názor. Během 14 dní nelze člověka zbavit abstinenčních příznaků, některé se během té doby ani nestihnou rozvinout. To, že se u pacienta léčí v ústavní péči i psychická stránka závislosti, je věc druhá. Ano, u závislosti je třeba řešit to, že si pacient léky sám na černém trhu shání a po látce prahne... to ale není zdaleka případ všech pacientů, kteří bzd užívají! Skutečná závislost se všemi aspekty propukne jen u některých (troufám si říci, že je to zlomek) z celkového počtu osob, které BZD dlouhodobě užívají. Přesto se osobám, které se jich chtějí zbavit, nedostává dostatečných informací a návodů, jak to udělat. Bylo pro mě nemilým zjištěním, že nikdo z českých lékařů, ani adiktologů, neznal světově uznávaný materiál, Ashton Manual, kde jsou popsány protokoly vysazování jednotlivých BZD. Desítky let se touto tematikou zabývala paní Heather Ashton na klinice v Anglii, prošla jí rukama pěkná řádka nemocných, kterým pomohla se návyku na bzd zbavit. Rozhodně to ale nebylo během brutálního a život ohrožujícího detoxu v délce trvání 14 dní, jak je to běžné v nemocnicích nejen v ČR.

    • @louluo1388
      @louluo1388 6 місяців тому +1

      @@Psychofarmakumstop A vy jste někdy na detoxu byla, nebo z čeho čerpáte? Já ano, na dětském detoxu v 15 a hodně mi to pomohlo. Nejvíc to oddělení od možnosti si bzd obstarat (i když jsem bzd taky měla od doktorky, ale když mi je přestala psát, vyměňovala jsem s jinými pacienty a prohledávala lékárničky), a taky mi hodně pomohla režimová léčba, terapie... Nenasadili mi tam žádný nový lék. Projevily se u mě psychické abst. příznaky, ale fyzické ani moc ne. Největší nebezpečí epileptických záchvatů hrozí mezi 1-4. dnem, pak už to moc nehrozí. A po 7 dnech už je to nejhorší obvykle překonaný. Takže 14 dní je celkem rozumná doba. A znovu říkám, že detox není zamýšlen jako celá léčba. Ale většinou je absolvování detoxu podmínkou pro vstup do plnohodnotné léčby, která trvá dalších 1-3 měsíců. 3 měsíce jsou považované za ideální. A pak existují ještě terapeutické komunity na 1+ roku

    • @Psychofarmakumstop
      @Psychofarmakumstop  6 місяців тому +3

      @@louluo1388 Ano, detox v nemocnici jsem viděla na vlastní oči. U dospělých osob, které je užívaly dlouhodobě (tzn. roky). U nich nebyl problém v tom, že by si je tak jako vy chtěly nelegálně obstarávat... naopak, lékaři jim je dlouhodobě předepisovali a jejich návyk tak roky podporovali.
      Nevím, jak dlouho jste jako mladistvá bzd užívala... je totiž poměrně velký rozdíl vysazovat po několika měsících a po několika letech. Každopádně jste měla kliku, že jste takto dopadla a detox Vám pomohl. Nikoho s podobně pozitivní zkušeností z detoxu z řad dospělých pacientů bohužel neznám.

    • @hanabenesova6852
      @hanabenesova6852 5 місяців тому +2

      ​@@louluo1388 je vidět, že jste zřejmě nikdy neměl dlouholetý návyk na benzaky a antidepresiva. Po 4 dnech, jak zde uvádíte se vůbec nic nelepší. Můj partner byl na léčení a to nejhorší přijde až za dlouho. A sama ze své zkušenosti s AD a diazepamem vím, že to nejde snižovat na nulu do 6 týdnů!

    • @hanabenesova6852
      @hanabenesova6852 5 місяців тому +1

      ​@@PsychofarmakumstopAno je obrovský rozdíl zda jděte v 15 letech a nebo ve 40 letech, kde máte návyk , ikdyz na to nemáte chuť roky. Dokonce i desetiletí.