Wykład Michała Pałgana | Sympozjum Artystyczno-Badawcze "Skwer Rzeźby na Woli"

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2025
  • Wykład Michała Pałgana o historii metalowych rzeźb na Woli zainaugurował Sympozjum Artystyczno-Badawcze "Skwer Rzeźby na Woli. Historie - Topografie - Ekologie".
    55 lat po Biennale Rzeźby w Metalu odbyła się debata poświęcona historiom obiektów powstałych w ramach tego wydarzenia, ich geograficznym i wyobrażonym topografiom na obszarze Woli oraz aspektom ekologicznym i przyrodniczym. 28 września 2023 roku, w rocznicę otwarcia oryginalnej ekspozycji Biennale eksperci i ekspertki z zakresu historii sztuki, archiwistyki społecznej, socjologii oraz interdyscyplinarnych badań miasta, a także artyści i artystki, spotkali się, żeby we wspólnej dyskusji rzucić nowe światło na dziedzictwo i współczesne funkcjonowanie obiektów wytworzonych w trakcie Biennale.
    Celem debaty było nie tyle upamiętnienie lub rewizja historycznych znaczeń rzeźb z metalu, ile wydobycie współczesnych sensów ich losów i krajobrazu, w którym się znajdują. Jak w świetle kanonicznej historii sztuki i archiwów społecznych wpisują się w przechodzącą dynamiczne zmiany tożsamość Warszawy, a zwłaszcza Woli? Co kolejne „przeprowadzki” rzeźb - z Kasprzaka i Górczewskiej na skwer im. płk. Kuźmirskiego-Pacaka - mówią o zmianach w doświadczaniu miasta i sztuki w przestrzeni publicznej? Jak historia rzeźb stworzonych z odpadów fabrycznych i obecna lokalizacja na zielonym skwerze łączą dzieła sztuki z lokalnymi i ponadlokalnymi ekosystemami?
    Wydarzenie podsumowywało kilkumiesięczny cykl dyskusji, warsztatów, spacerów i innych działań Sympozjum Artystyczno-Badawczego organizowanych przez Wolskie Centrum Kultury. Pozostałe dyskusje Sympozjum można znaleźć na kanale UA-cam Wolskiego Centrum Kultury.
    Projekt Skwer Rzeźby na Woli był finansowany ze środków m.st. Warszawy w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.

КОМЕНТАРІ •