ANALÓG Filmes fotózás - Kezdőknek

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 26

  • @lacc78the37
    @lacc78the37 Рік тому +2

    Tényleg könnyen érthető és informatív videó volt. Két kiegészítés:
    1. Ennek a gépnek két Pentax K-bajonettes változata volt. A CM-4 pont olyan mechanikus, mint a CS-4, csak az objektív csatlakozása más. A CE-4 elektronikus vezérlésű, időautomatikát tud. Beállítod a rekeszt az objektíven, a gép meg kiválasztja hozzá a záridőt. Mechanikus módban is lehet használni, de elem akkor is kell hozzá.
    2. Az érzékenység (ISO/ASA/DIN) beállító tárcsának nem csak emlékeztető szerepe van. Azért kell a film érzékenységét beállítani rajta, hogy a fénymérő pontosan tudjon mérni. Ezek a régi gépek még nem állították ezt be automatikusan, ezért ha pl. a 100-as film után befűzünk egy 400-ast, akkor ezt be kell állítanunk, különben a képeink túlexponáltak lesznek. Persze ha a gép fénymérője nem működik, akkor tényleg csak emlékeztetőnek jó... Ha veszünk egy ilyen régi gépet, mindenképpen nézzük meg, hogy a fénymérője jó-e, és ha jó, akkor pontos-e (össze kell mérni egy másik géppel). Sokkal jobb és egyszerűbb a gép saját fénymérőjét használni, mint egy másik gépel vagy telefonnal fényt mérni. Ha csak pontatlan, akkor általában valami trükkel át lehet verni. Nekem pl. van egy olyan gépem, aminél a pontos expóhoz 100-as filmnél 25-re kell állítani az ISO-t, 400-as filmnél 100-ra, stb.
    Gratulálok a géphez, tényleg tökéletes a kezdéshez. Sok sikert hozzá!

    • @asafenykepeszet
      @asafenykepeszet  Рік тому +1

      Nagyon köszi az extra tudást és kiegészítést!

  • @apaczaicserejanosunokahuga8138
    @apaczaicserejanosunokahuga8138 2 місяці тому +1

    Az alsó kis fényes gomb a zárszerkezetet oldja fel, hogy manuálisan vissza lehessen tekerni a filmet. A visszatekerő karral vigyázni kell, mert megemelve kioldja a hátlap reteszét, és bármilyen gyorsan csapod vissza Kb a film 1/3-nak annyi! Tapasztalat.:) Ezekben még nincs motor ami visszatekerné! És nagyon jól leírtad az analóg fotózás érdekességét értékeit is. Igen, ez fegyelemre, figyelemre és mélyebb átgondolásra is kényszerít.Lelassít. Egy ideig próbaképpen direkt csak 50mm-rel fotóztam éppen ezért. Nem tudom tudnék-e ma olyan zsánereket csinálni, ugyanúgy, hogy 1. fel kellett húzni, 2. fényt mérni-rekeszt v időt állítani (mire volt szükség-lehetőség a téma mozgása+a mélységélesség miatt), s ha ezek megvoltak, 3. jött még a pontos élességállítás -amit a középső csúszóék kicsit megkönnyített-. De csak ezek után lehetett exponálni. Akkor ezeket végigzongorázni..sportnál, esküvőnél, egy pillanat! A menyasszony eldobta a csokrot, egy lány már nem úgy mosolyog rád,..Akkor szoktam rá, h ilyen témáknál, azonnal felhúztam a zárat. A tájkép. csendélet, stb már el lehet és kell is:) mélyülni, bambulni. Viszont a HATALMAS, TISZTA és VILÁGOS keresőkép mindenért kárpótol! A hasonló kategóriás digitálisok keresőjében egy kályhacső végén valahol messze láttunk egy kicsi képet! Még jó, h van autofókusz! Csak érdekesség, hogy 1 hónapja nagyítottam, a kb 15-20 éves Forte papírok befátyolosodtak de a régi 45 éves ORWO-N104 papírhívó tökéletesen dolgozott!

  • @szandiriczu59
    @szandiriczu59 8 місяців тому

    szia, ugyanilyen gépem van :) egy tekercs filmet már nulla tapasztalattal ellőttem, viszont most, hogy a másodikat szeretném befűzni, elakadtam. konkrétan nem tudom felhúzni a filmet, pedig úgy gondolom jól akasztottam be a jobb oldalon lévő résbe. van valami tipped, hogy mi lehet a probléma? kézzel engedi tekerni a jobb oldalt lévő tárcsát, amire tekeredne a film, de a "ravasszal" nem.(abszolút semmi tudásom nincs még a fényképezéshez) köszi előre is!

  • @alexander_t
    @alexander_t Рік тому +3

    Egy kis javítás/kiegészítés: az ISO/ASA értéket elsősorban azért kell beállítani a tárcsán, mert a gép fénymérője ennek megfelelően hangolja a zaridőhöz képest az expozíciós skálát (az a kis sáv az átnézeti keresőben, ami mutatja, hogy alul/felül exponálsz-e). Ha mondjuk ISO100-nál 1/125-nél és f4 értéknél van a helyes expo, akkor ezt a csúszkát ISO200-ra állítva már 1/250-nél (ugyanúgy pl f4-es rekeszt beállítva) mutatja a helyes expot. Ez egy fontos csúszka, ne felejtsd el beállítani!
    Amúgy jó kis videó lett, gratulálok! :)

  • @norbertdombai860
    @norbertdombai860 5 місяців тому +1

    Nekem a Jézuska hozott egyet még 1985-ben és most is megvan (Praktica Super TL1000). Nagyon szeretem és nagyon vigyázok rá. :)

  • @martonjuhasz6569
    @martonjuhasz6569 Місяць тому

    Érdekes volt megnézni, sok emléket hozott vissza. Nagyapám gépével kezdtem a 90-es években, relatív sok, azzal készült képet őrzök a mai napig. Viszont én sajnos "elmerültem" (főleg) a (modernebb) digitális fotózásban, aminek ma már nem szeretném elengedni az előnyeit. Persze azt aláírom, hogy egy jó filmre készült jó kép nagyobb (illetve más jellegű) örömet okozhat ... akár csak egy vinyl lemez egy (megvásárolt majd) letöltött FLAC hanganyaghoz képest. Az analóg eszközök mindenféle jellegű karakterisztikája (áramköri felépítés, zár állapota, lemez kopottsága, stb.) befolyásolja a végeredményt. A népszerűbb eszközök tetszőbb, a kevésbé népszerűek kevésbé tetsző irányba. Ám mindig arra gondolok, hogy ez digitális oldalon is igaz ... hiszen a mobilnak is van egy képernyője (adott színvisszaadással), a netes zenét is egy hangkártya által meghajtott fülhallgatón hallgatjuk 🙂 A két technológiai irányzat között szerintem az a fő különbség, hogy míg az analóg eljárások kezdetben (vélhetően) több információt képesek eltárolni és idővel folyamatosan vesztenek abból (fakuló kép, sistergősé váló zene), addig a digitalizálás ugyan veszteséges művelet (a véges mintavételezési frekvencia és/vagy a véges rögzítési felbontás okán), ám az így rögzített eredmény további degradáció nélkül másolható, továbbítható, őrizhető. Onnantól kezdve, hogy a digitális megoldások az analóg által rögzíteni képes információ mennyiségét meghaladják, szerintem utóbbiakat nem érdemes használni. Kivéve persze az olyan eseteket, amikor pusztán azért tesszük, mert az "fun" 🙂

  • @apaczaicserejanosunokahuga8138
    @apaczaicserejanosunokahuga8138 2 місяці тому

    Helló! Én CM-4-S - t vettem már 1982 ben! A zár kiold elem nélkül is, csak fénymérés és a programok nem mennek értelemszerűen. Elem nélkül automatikusan 1/60-al exponál, mert nekem megvolt a használati utasítás is, és kb 20 évig használtam. Azért is lehet kioldani a zárat elem nélkül is, mert az nem jó, ha pl, felhúzzák közben kimerül az elem, és a zárszerkezet tartósan feszítve marad!! Egyébként ezek a gépek, akkor a 80's években, mind japánok voltak (semmi Kína, meg Hongkong, meg Malaysia és társai!) Így ezekben eredeti Seiko óra van! Ennél csak alul felül-expónál pirosan villogott -középen - a jó expónál - zölden világított. A Chinon CE-4 -től, már idő és rekeszautomatika is van. Egyet meghagytam, s nem is bánom! Van teljes ff laborom..) Nagyon jó gépek! A CE-4-et már, ami akkor még nagy szó volt! 1:4-es fényerejű alapoptikával adták ki! A többit "kornelszabo4514" kolléga tökéletesen javította, köszönet érte neki a kezdő fotósok nevében!

  • @kornelszabo4514
    @kornelszabo4514 Рік тому +3

    A videóra visszautalva lenne még egy meglehetősen fontos észrevételem! Az analóg fotózással ismerkedő teljesen laikus számára közérthetően és lelkesen foglaltad össze a kezdéshez szükséges technikai alapokat, ami dícséretes. Most elkezdhetném boncolgatni azt, hol lett volna helyesebb más terminus technicust használni, de ha így tennék, jogosan küldenél jó messzire engem, hiszen én nem vettem a fáradságot egy ilyen video elkészítéséhez, te pedig igen. És a video összességében lényegretörő és jó. Egyhelyütt hangzott el egy hatalmas tévedés, ami sok lelkes kezdő örömébe vihet ürömöt! A filmérzékenység beállítására szolgáló tárcsa NEM EMLÉKEZTETŐ funkciót lát el, hanem ezzel kalibrálod a fénymérőd - ha van a gépben persze, de a legtöbben van - az adott filmhez, hogy helyes expozíciós értékre lőhesd be a rekeszt és a záridőt!!! Emlékeztetőnek ott van sok masinán (a videóban látható, hogy a tiéden is) a hátlapon található kis keret, amibe belerakható a film papírdobozáról levágott legkisebb oldallap a film pontos típusával és paramétereivel. Ez főleg a professzionális felhasználóknak volt fontos régebben, amikor azonos váztípusból többet is használt a fotós eltérő típusú (ff vagy színes, negatív vagy fordítós) filmekkel és az optikákat cserélgette ezek között.

  • @gyorgybaka3304
    @gyorgybaka3304 5 місяців тому

    Hátha nemfotoztál akkor simán visszahuzhattad volna

  • @tvamos73
    @tvamos73 Рік тому +2

    Jo video! Koszi!
    Nekem EOS 300 van. Ketto... Meg egy Praktika... Meg egy Nikon F50... Meg... :)
    Csak tudj megallni a szir-szarok osszevasarlasaban.

    • @asafenykepeszet
      @asafenykepeszet  Рік тому +3

      Szir-szaroknak nem tudok ellenállni, sajnos függő vagyok!

    • @norbertdombai860
      @norbertdombai860 5 місяців тому

      @@asafenykepeszet Szintén zenész :)

  • @frank457777
    @frank457777 4 місяці тому

    Analóg képek jobbak :))

  • @PeterKubak
    @PeterKubak Рік тому +2

    Remek videó lett, gratulálok! mostanában én is nagyon élem az analóg fotózást...😀

  • @attilabauer2999
    @attilabauer2999 Рік тому +1

    Gratulálok a géphez
    Boldog Új Évet kívánok mindenkinek 😊
    Én is szeretem a régi Analóg gépeket.
    Nikon amit használok. Most egy 2 aknás filmes gépet néztem ki vagy valami közép formátumú gépet szeretnék.
    Van pár analóg fényképezőgép ki nézve még nem tudom melyik lesz.

  • @kornelszabo4514
    @kornelszabo4514 Рік тому +1

    Jópofa dolog az analóg fényképezés még manapság is, jómagam azért írok itt, mert szerintem úgy tizenkét-tizenöt éve nem használtam analóg fényképezőgépet, de ma megtörtem a jeget. Bár csak hobbista vagyok, de szívvel-lélekkel, anno magamnak hívtam-nagyítottam a képeket, a sötétszoba még mindig megvan a házban (bár azt a két négyzetmétert raktárnak használom, de a Meopta és a Krokus nagyítógépek és a vegyszeres tálak azóta is ott vannak - nem volt szívem kidobni őket). Szóval digitális vázakat használok és szerencsésnek mondom magam azért, mert 1995-ben mindenféle előzetes kalandozás után (gyerekként Szmena Szimbol, utána Zenit 12xp, egy kölcsön Canon A1 követte) a Nikon mellett tettem le a voksom. Miért? Mert ez a gyártó például verné a Canon vagy egyebet? Fenét! Az F bajonett miatt. Ugyanis míg a legtöbb gyártó a rövidtávú üzleti érdekei miatt kb. évtizedenként megváltoztatta a bajonettjeit, ezzel új objektívpark vásárlására kárhoztatta a vázat újító felhasználót, a Nikon 1959 óta kitartott az F bajonettnél, azaz a régi optikáimat is felcsavarhatom (kisebb megszorításokkal, mint pl. fénymérési mód) akár a DSLR vázaimra. Sajnos a Z MILC széria hozta el a Nikonnál is a bajonettváltást, bár létezik az F-ről Z-re adapter, de bizony itt már elég durva restrikciókat kell megélnie a fotósnak. Például a szívemnek oly kedves 200mm f/4.0 D Micro AF csakis manuális fókusszal operál (pedig itt aztán jó lenne a tűéles és gyors AF a rendkívül szűk mélységélesség miatt makrózásnál). Épp ezért használok pár optikát sokkal szívesebben a D800-zal még úgy is, hogy a táskában ott kelleti magát a fejlettebb Z9. Node ne legyen már savanyú minden szőlő, a máról akartam írni! Mivel a DSLR vázamhoz is tovább bővítettem az objektívkészletet, mára kedves kis csapat jött össze nálam. Gondoltam egy nagyot és elővettem a vitrinből a régi analóg vázakat, elsőként a szubjektív véleményem szerint talán valaha volt egyik legjobb SLR készüléket, egy Nikon F3-ast. Remek érzés volt befűzni a filmet ennyi év után, és legalább ilyen élmény volt elkezdeni az állványra csavart gépen a beállítgatást, majd elsütni egymás után a kockákat.
    Amit megjegyeznék a videóval kapcsolatban, az annyi, hogy például nálam nem a film véges hossza és relatíve nagy beszerzési költsége az, ami miatt meggondolom, lenyomom-e az expógombot. Sőt, ha belegondolok, a Z9-essel valami eszement sebességgel tudnék sorozatokat lőni a világba, utána a nekem nem tetsző képeket kitörölni, merthát így gyakorlatilag ingyen lenne... mégsem teszem. A képalkotás folyamata akkor is meggondolást igényel, ha géppuska van a kezedben. Nekem ez benne - többek között - a szép. Digitálissal is néha sokáig mászkálok körbe-körbe azelőtt, hogy meglőném a képet. Tagadhatatlan persze, ebben az attitűdben benne vannak az analóggal szocializált éveim.
    De hogy miért is kezdtem itt írni? Hát azért, mert az analógot kézbe venni, megtölteni és elsütni, az vitathatatlanul pont olyan kurvajó, ahogyan elmondtad!!!

  • @kolozsieszti6179
    @kolozsieszti6179 Рік тому

    Szia a Lampersky megbízható oldal?

  • @jozsefszabo6652
    @jozsefszabo6652 11 місяців тому

    1982 ota van Chinon Ce 4-em szenzacios kamera,mechanikaja sajnos mar nem jo(Seiko zar egyebkent)ma objektivet adapterrel ,közgyürüvel Sony A7 4 -hez hasznalom makrokent,szenzacios,kb ezer Eurot megsporoltam........

  • @droeid
    @droeid 8 місяців тому

    Köszi a videót!
    A mikroprizma az egy törőékes mattüveg. Használom digitális gépen is mauális obikhoz. Ott is nagy segítség! Pacsi

  • @tamastoth2745
    @tamastoth2745 Рік тому

    Könnyen hozzá lehet jutni ezekhez a gépekhez ha kicsit gyakoribb darabokat nézünk teljesen megóvott állapotban azok sem drágábbak 40-50.000-nél.
    A filmeknél viszont vigyázni kell mert ahogy a videóban is mondtad viszik a pénzt. Egy egy tekercs ára elérheti a 7-8000 forintot. Ebben viszont annyi a jó hogy még jobban megtanít arra hogy még kreatívabban használd fel azt a 24 vagy 36 kockát. Tehát ha valamit le akarsz fotózni kétszer háromszor is át gondolod hogy meg éri vagy sem. Kevesebb képet készítesz viszont sokkal szebbeket érdekesebbet. Gratulálok a géphez és bátorítok mindenkit hogy próbálja ki!

  • @bernadettbicskei7833
    @bernadettbicskei7833 Рік тому

    Nagyon érdekes videó volt, köszi !