My stosujemy tak owies rzepak saradela słonecznik, pieluche i coś jeszcze było, (nie pamiętam dokładnie) zbieramy jeden pokos następnie to zostawiamy i rzepak odbija który na wiosnę zostanie przyorany i wzbogaca ziemię w tym roku po jednym skoszeniu miała około 30-50 cm na wiosnę u nas się to sprawdza, myślałeś o nutri honey zamiast kukurydzy na kiszonkę
Bardzo, ale to bardzo treściwy film, powiem tak namieszałeś mi w głowie, bo skłaniałem się ku futter nova, ale stanowisko dosyć wadliwa więc ryzyko utopienia kasy duże
Świetny materiał akurat stoje przed wyborem poplonu po zbożu. I właśnie mam kawałek w słabej kulturze ale chyba zaryzykuje z droższą mieszanką a przed siewem dam wapno i jakieś nawożenie i może coś wyjdzie a nie chcę taniego rozwiązania że zbożem że względu że chciał bym zebrać jak najwięcej pokosów w tym jak i następnym roku.
Cześć na początku chciałem powiedzieć że masz bardzo przydatne i konkretne filmy ale piszę bo chciałem się poradzić teraz zasiałem Gorzyce c żytem i nie wiem za bardzo co zasiać po zbiorze tak żeby zebrać jeszcze raz kiszonkę ( kukurydzy nie chce siać) w wrześniu zrobić łąkę. Klasa ziemi V Pozdrawiam
Kręci mnie ta mieszanka gorzowska nabrałem chęci aby spróbować lecz jak to mówią więksi gospodarze mam nieodpowiednie stado przez co jest dużo kiszonek więc w tym roku poplony na paszę odpuszczam ale za rok jak najbardziej
Ja polecam żyto i wyka skosić to w maju i zasiać kukurydzę tanio wychodzi taki poplon i wmiare dobra pasza i co najważniejsze rośnie to na ziemi słabej i z niskim ph więc polecam tym co mają słabą glebę w średniej kulturze
Ja u siebie zasiałem po jęczmieniu ozimym futernowe w ilości 50 kg . Zebrałem to raz przez pogodę która nie dopisała. Zbiór na początku listopada ilość ciężko określić z 2,5 ha 11 przyczep pottinger siloprofi 2 . Więc myślę nie najgorzej . Białko 18.8 więc chyba też nie najgorzej jak na pierwszy raz . Pozdrawiam fajny i merytoryczny odcinek
@@maciej_rozanski po jęczmieniu obornik w ilości 35 40 ton . Lubofos 3,5 14 16 w ilości 250 kg ha . Wapno granulowane 500 kg w postaci kredy pH 6.1 dodatkowo przy wielkości 5 -7 cm dałem mocznik w ilości 200 kg I to przez to mógł wyjść w analizie . Teraz wiosna dostała 300 kg saletry i zaczyna się robić fajnie na polu . Klasa 3a 3b
To samo co o rzodkwi oleistej. Zapychacz i mała wartość pokarmowa. Masy teoretycznie sporo, ale bez wartości. Łatwa w uprawie i ma niskie wymagania pokarmowe, dlatego ludzie ją sieją. Mleko po kiszonce z gorczycy jest gorzkie.
A co na mega słabe gleby? Mam kawałek 6 i to takiej słabej na której nie mogę zasiać żyta więc będzie owies bo nic innego tam nie rośnie ale zostawiać tak gołą ziemię do wiosny mi się nie widzi 😅
Co myślisz chce zasiać zaraz po żniwach i zebrać raz na jesieni na kiszonkę 40 kg zycica wielokwiatowa 20 kg wyki jarej 10 kg owsa 5 kg koniczyny perskiej ?
Ja ja w zeszłym roku 50 ha mieszanki miedzyplonowej podlaskiej od sowul& sowul moze dwa lub trzy pokosy ale chce zostawić do lipca. Bedzie siana po pszenzycie...
@@maciej_rozanski powiem tak sialem 20 kg lucerny i 25 kg futertrio . jest gęsta mieszanka i lucerny nie zagluszylo w zeszylym roku po drugim pokosie było sucho i była tylko lucerna a jak zaczęło padać to trawa znowu rosła
Chciałbym dopytać. Czy rzodkiew oleista owies wyka i peluszka na kiszonke po żniwach to dobry pomysł? Głownie chodzi mi o rzodkiew czy może być na kiszonke dla opasow.
@@maciej_rozanski nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat raz pewien pan mi odpisał że stosuje rzodkiew chwali sobie ale musi byc z owsem lub jeczmieniem. Spróbuję zasiać zobaczymy czy będą chciały jeść. Dodam że to tylko na jesień zgolić A w listopadzie lub grudniu pszenżyto przewódkowe będę siał na tym polu.
Cze kolega! Tak wszystko ładnie opowiadasz ale ja zauważyłem jeden duży problem. 2ha ziemi zajęte pod przechowywanie pasz (kiszonka siano kiszonka bele?) Proszę o komentarz.
Co zasialbys po grochu na ziarno? I w jakich ilosciach na ha? Mam 10 ha grochu na ziarno,za 2 tygodnie go skosze. I chcialem zasiac cos na poplon dla bydla opasowego. Ziemia ciezka,2 klasa. Pozdr:)
Zależy jakiś masz budżet. Życice z wyką bym zaryzykował. Z ryneczku albo kwalifikat i wyke dorzucić. Bezorkowcem na głęboko i w to zasiać albo orka. W tym przypadku samosiewów grochu masz na plus, ponieważ dodatkowe białko także bezorkowo może być. Azotu nie musisz dużo dawać bo po grochu stanowisko piękne i życica to wykorzysta. Sytuację masz naprawdę fajną. Takie stanowisko ma duży potencjał więc wybrałbym życice ponieważ ona Ci da jak najwięcej masy i wartości. Daj znać co wybierzesz i jak wyszło bo sam w przyszłości mam taki plan aby po grochu zasiać taki poplon. Pozdrawiam
@@maciej_rozanski A czy moglbys podac w kg ile czego bys dal?. Pierwszy raz robie poplony z takim przeznaczeniem. Po zbiorze grochu talerzowka ciezka z walem I siew siewnikiem talerzowym.
Podam Ci kilka opcji a wybierzesz sam co dla Ciebie najlepsze. 1. Życica westerwoldzka z OLX 60kg/ha - 240zł/ha 2. Życica westerwoldzka 40kg + 20 kg wyką jara - 220zł/ha 3. Futtertrio 40kg/ha - 400zł/ha 4. Futtertrio 30kg + 20kg wyką jara - 360zł/ha Jeden duży pokos lub dwa mniejsze. Zobaczymy na co pogoda pozwoli.
@@maciej_rozanski Wczoraj skosilem groch na ziarno plon 4,5tony z ha. Dzisiaj uprawiam talerzowka na 15 cm. Jutro sieje futtertrio 40kg na ha. Przed talerzowka dalem saletry 150 kg/ha. Zobaczymy co wyrosnie:). W pazdzierniku zbieram I wysiewam wapno z cukrowni 30ton na ha. Mam multitilera I zastanawiam sie czy tym nie pomieszac tego wapna zamiast orki.pozdrawiam:)
@@agrokamil1915 Jeśli mógłbym coś podpowiedzieć. Wyeliminuj grykę i słonecznik z tej mieszanki, dorzuć z 10/15 kg więcej wyki.Twoje krowy Ci podziękują.
@@maciej_rozanski w tamtym roku kupiłem taką mieszankę bo nie było wyki wziąłem zasiałem ale gryki tam było znikoma ilość na polu gdzieniegdzie krzaczek moje mamki wchłaniają wszystko hehe . 😁🙂
Super materiał, ogrom informacji podany jak na tacy. Na pewno wyciągne z tego wnioski. Nurtuje mnie tylko jeden temat. Mam zamiar po zbiorze przedplonu (owies) zasiać na jesień pszenżyto z wsiewką lucerny. W jakiej normie je wysiewać? Pozdrawiam. :)
Siałem 30 kg gorzowskiej i 47kg pszenżyta rok temu. Na filmie " Żyto na kiszonkę - znalazłem alternatywne" masz pokazane jak to wygląda wiosną. Jeśli na lucerne nie dajesz azotu to myślę że ta dawka 50kg pszenżyta będzie optymalna. Po podaniu azotu, jak zobaczysz w filmie pszenżyto stało się dość bujne.
@@maciej_rozanski planuje na jesień przed uprawą rozrzucić pełną dawkę obronika i na wiosnę najszybciej jak będzie to możliwe około 60kg azotu tzn tylko waham się nad tym czy podać to w formie saletrzaku czy saletry
@@maciej_rozanski Nie uprawiałem nigdy lucerny w czystym siewie. Jak to wygląda po ścięciu pierwszego pokosu i kolejnych z nawożeniem? Stosować? A jeśli tak to jakie?
@@PBroku Po pierwszym pokosie nawóz PK albo NPK czyli Polifoska o małej zawartości azotu. Ilość zależna od zasobności w glebie. Z doświadczenia powiem Ci jedno. Jeśli chcesz zasiać lucernę, a nie wiesz jakie masz pH to zbadaj glebę. Ja utopiłem troszkę pieniędzy, porwałem na lucerne bez znajomości gleby. W tych czasach oszczędzać trzeba. Lepiej wydać 13 zł za próbkę badań gleby niż 600/700zł/ha na nasiona lucerny. Masz dobre pH to siejesz lucerne, jak nie to unormujesz pH i dopiero. Nie chce Ci nic narzucać oczywiście, ale przemysł sprawę.
No dobrze mówisz, mam do ciebie pytanie. Zasiejemy ta mieszankę i zbiraramy plon jesienią i 1 pokos wiosną. A po zbiorze pokos wiosną następny już nie urośnie czy poprostu zniknie duża część plonu ze względu na warunki??? POZDRAWIAM
@@adambaszczyk6976 Tak jak mówię w filmie. Gorzowska wg. mnie jest na jeden pokos najbardziej odpowiednią mieszankach, dlatego że po 1 pokosie darń jest rzadsza i odrasta tylko 60% mieszanki czyli życica. Czyli gorzowską siałbym np. po kukurydzy. Możesz zobaczyć na innych kanałach rolniczych " Powrót do korzeni " że zostawiają niektórzy tą mieszankę i się udaje. Np. jeśli zasiejesz sama życice czyli Futternova lub życice kwalfikowaną lub KP 1 TURBO wtedy odrasta 100% darni. Jeden pokos jesienią jeden wiosną. Azot możesz sypać w dużej ilości bo nie ma motylkowych, nie zapominając o siarce. Podsumowując, jeśli chcesz zebrać kilka pokosów lepiej wybrać sama życice, ponieważ większą część odrośnie, mieszanka gorzowska też odrośnie ale na pewno będzie rzadsza i odda mniejszy plon.
@@maciej_rozanski No właśnie po części zrozumiałem to co na filmie mówiłeś 😁i mam taką alternatywę... Mianowicie, zasiać gorzowską zebrać tak jak mówiłeś na filmach te 2 bądź 3 pokos i właśnie po tym ostatnim pokosie lub wczesna wiosną wsiać w to jescze lucrlerne i żyćice. Tak się nad tym zastanawiam ale raczej myślę po 1 pokosie wiosennym, bo wsiać w (girzowską) na wiosnę to. Może zagłuszy (wsiewke). A jak ty to oceniasz?
@@Marci1219 Tak. Tylko trzeba wyżej ciąć jesienią, żeby mieszanka przed zimą się odbudowała i wzmocniła. To pozwoli nam na lepsze przezimowanie i szybszy start wiosną.
Z moich doświadczeń wynika że w takich warunkach gorzowska nie daje sobie rady, ponieważ ma dużą presję ze strony chwastów i samosiewów, które wymieszasz z ziemią przy uprawie talerzówką.
Ja sieję seradelę w mieszańce z owsem i z każdym pokosem zwiększa się udział seradeli. Tylko w tym roku jest lipa. O ile w pierwszym pokosie było super to później seradela bardzo się przerzedziła. Zastanawiam się czy to jest wina pogody czy coś innego. Dlatego zdecyduję się chyba na tą samą mieszankę na oborniku i podorywce jako poplon. Co o tym sądzisz?
Myślę że mieszanka bardzo fajna. Zastanawia mnie jedynie jaki będzie udział tej seradeli w pierwszym(jedynym) pokosie, ponieważ jest to dość niska roślina i owies może ja przetłumić. Nigdy jej nie siałem i nie wiem w sumie. Wykę siałem z owsem. 25kg/ha wyki i 150kg owsa z jęczmieniem i było sporo wyki, ale dorzucilbym jeszcze wyki dla większego białka.
@@maciej_rozanski wysiewam 170 kg owsa i 50 kg seradeli. Udział seradeli w masie jest porządnie widoczny w pierwszym pokosie. Na moje oko ok 40-45%. W drugim pokosie ok 70- 75%. W kolejnych pokosach zostaje praktycznie sama seradela. Problem polega na koszeniu i grabieniu. Powszechnie stosowane kosiarki i zgrabiarki nie bardzo się do tego nadają. Nawet nie nie bardzo tylko wcale. Chyba że na jeden pokos
@@mariuszb8056 Ja 3 lub 4 pokosów po zwykłej rotacyjnej robię 1 wałek i zgrabiam grabarką gwiazdową 7 i nic nie zostaje ale że nie mam nowocześniej zgrabiarki więc nie mogę porównać
@@pawetak419 też nie mam jakoś nowocześnie a raz jak skosiłem rotacyjną to potem seradela praktycznie nie odbiła. Zauważyłem wtedy popodrywane korzenie przez kosiarkę i zgrabiarkę. Od tego czasu koszę kosiarką listową a zgrabiam pasową i już się to nie powtórzyło. O ile koszenie jest ok bo czasowo podobnie do rotacyjnej czy dyskowej to zgrabianie zajmuje dużo czasu. Może płyciej sieję niż Ty ale tak miałem
@@mariuszb8056 No u mnie co 2 lata na tym kawałku jest siana ta mieszanka i różnie odbijało ale ostatnimi laty dużo suszy było ale ogólnie byłem zadowolony. W tym kosiłem 18 czerwca miałem 20 bel na niecałych 2ha i pewnie jutro będę kosił bo już duża seradela bo tak to jeszcze bym poczekał z tydzień bo codziennie teraz ulewy były to może jeszcze troche by się zwiększyła bo chłodniej nadają teraz a pod koniec tygodnia żniwa będą i nie będzie czasu
Witam a co poleca pan na popolon na kiszonke po żniwach około 4 ha a klasa 3-4...cos co szybko urosnie...chodzi że coś przed zbozem ewentualnie kukurydzą
@@maciej_rozanski ogólnie to po pszenicy ewentualnie po mieszance (owies.pszenica i jęczmień).Zbiór w październiku ewentualnie wiosną bo to na stanowisku przed kukurydzą. Około 2-3 ha
@@tomaszpiatowski1132 Na pewno będą 2. Jakby była dobra pogoda i wcześnie byś kosił każdy pokos to 3 uzyskasz. Ja siałem koniec marca i 3 pokosu miałem w suchym roku. 30kg trawy + 50kg owsa lub 35/40 samej trawy.
@@tomaszpiatowski1132 Wszytko zależy od deszczu, ale myślę że jak będzie chociaż trochę padało to powinno być dobrze. Jeśli dajesz mniej trawy to musisz sypnąć więcej azotu żeby się dobrze rozkrzewiła i będzie dobry plon.
Oczywiście ze tak. Jeśli dobrze ustawisz siewnik to nie ma problemu. Sam siałem poznaniakiem 37kg/ha trawy więc się da. Druga sprawa to dobre nawożenie. Na 5 klasie musisz sporo nawieźć żeby nie zmarnować plonu.
@@damianjurga9301 Mieszanka gorzowska lub życica ma spore potrzeby pokaemowe, więc trzeba nawieźć przynajmniej azotem jeśli masz ograniczony budżet. Jeśli możesz sobie pozwolić na zakup jakiegoś NPK to sypnij min. 150kg/ha i min. 200kg saletry. Po 1 pokosie jesienią znowu NPK żeby lepiej się przygotowała do zimy a wiosną 100kg azotu trzeba dać. Zobacz u mnie na filmie. Dałem wiosną niecałe 60kg azotu i była fajna mieszanka bez szału, obok dałem 115kg i był kosmos. Kolega sypnął ponad 100kg czystego azotu i miał dużo większy plon niż mój. Wniosek jest taki, że jeśli stać Cię żeby wydać na mieszankę 500/650zł to głupotą byłoby jej dobrze nie nawozić ponieważ szkoda kasy na tak drogie nasiona.
@@damianjurga9301 Jeśli będziesz przed orką używał grubera lub talerzówki to najpierw azot i NPK, potem wymieszanie nawozów i dopiero orka. Jeśli dasz nawozy po orce i będzie susza to mogą się długo rozpuszczać. Jeśli dasz przed orka to jest większe prawdopodobieństwo, że w niższych warstwach gleby jest większa wilgotność i twoje nawozy się szybciej rozpuszczą, a roślina je szybciej pobierze.
Na słabszych glebach o niższej kulturze myślę że tak. Ja siałem z pszenżytem ale jesienią. Po żniwach z racji na temperatury i brak wody może być trochę słabszy efekt. Obejrzyj film " Żyto na kiszonkę - znalazłem alternatywne ".
Słonecznik z wyką koszone sieczkarnią - miałoby to sens, ale po żniwach jest za krótki okres żeby to urosło dość duże. Rzodkiew nie jest rośliną która ma jakiś potencjał na kiszonkę, ale seradela owszem np. z owsem.
Ja kiedyś zasialem rzodkiew na spasenie przez mucki masy może było nawet jadły ale potem zdrewniałe a mleka z tego było tyle że krowy co dawały zwykle po 30 l dały 15 może 20
@@maciej_rozanski Ja sieję na wiosnę już dobrych kilka lat seradelę z owsem i na mniejszym areale jedzą krowy od czerwca do końca sierpnia bo cały czas odbija a na trochę większym nie całe 2ha sieję na kiszonkę i robię ok. 20 bel kiszonki na 1 pokos był zbierany 18 czerwca jest 70 do 30 owsa do seradeli bo szybciej rośnie a w tym tygodniu będę kosił 2 pokos i teraz jest na odwrót i jest więcej seradeli liczę na jakieś 12-15 bel
@@mareksikora3925 Większa masa będzie ale mniej motylkowych. Możesz porównać. Pół pola ponad 100 kg azotu, a pół około 70 kg i ocenisz co dla Ciebie jest korzystniejsze. Ogólnie mniej motylkowych to mniej białka, ale może być też tak że dając więcej azotu będziesz miał większe białko mimo że motylkowe będą zdominowane przez życice. Trzeba byłoby zrobić analizę i porównać ciężko mi powiedzieć.
A co sądzisz o qq z słonecznikiem? Ja w zeszłym roku tak zrobiłem i luks było tylko dałem 25 kg słonecznika i 50 kg QQ paszówki i z plonu byłem zadowolony ale w tym roku pakuje też całości 75kg ale mniej słonecznika więcej QQ
Ja kupiłem w tamtym roku podróbke i dziękuję. Słoma + słonecznik i trochę chwastów dostałem gratis. Nie była nawet owiana. Zapakowana w ładnym worek, "PRAWIE" jak z centrali.
Rzepak nie ma wartości pokarmowych więc według mnie odpada. Wyka, seradela, owies, jęczmień, życice szybko rosnące. W uzasadnionych przypadkach koniczyna oraz słonecznik.
Do końca września jest termin optymalny. Ludzie sieja i później ale musisz się liczyć z tym że jeśli nie trafisz na ciepłą jesień to możesz zebrać słabszy pokos lub w opóźniony terminie.
Świetny materiał i oby więcej takich filmów w formie poradnikowej
My stosujemy tak owies rzepak saradela słonecznik, pieluche i coś jeszcze było, (nie pamiętam dokładnie) zbieramy jeden pokos następnie to zostawiamy i rzepak odbija który na wiosnę zostanie przyorany i wzbogaca ziemię w tym roku po jednym skoszeniu miała około 30-50 cm na wiosnę u nas się to sprawdza, myślałeś o nutri honey zamiast kukurydzy na kiszonkę
Dzięki za super poradnik
Bardzo, ale to bardzo treściwy film, powiem tak namieszałeś mi w głowie, bo skłaniałem się ku futter nova, ale stanowisko dosyć wadliwa więc ryzyko utopienia kasy duże
Tańsza opcja Futternovy to KP-1 TURBO TYP OZIMY. 10.80zł /kg ale bez koniczyny.
Masz racje. Czesto wlaczam film w przerwie ale tyle ciekawych tematow jest poruszane ze zawsze musze obejzec wieczorem drugi raz.
@@leslawlol8674 Nie tylko ty tak masz.
Świetny materiał akurat stoje przed wyborem poplonu po zbożu. I właśnie mam kawałek w słabej kulturze ale chyba zaryzykuje z droższą mieszanką a przed siewem dam wapno i jakieś nawożenie i może coś wyjdzie a nie chcę taniego rozwiązania że zbożem że względu że chciał bym zebrać jak najwięcej pokosów w tym jak i następnym roku.
Ciesze się ze mogłem pomóc.
Cześć na początku chciałem powiedzieć że masz bardzo przydatne i konkretne filmy ale piszę bo chciałem się poradzić teraz zasiałem Gorzyce c żytem i nie wiem za bardzo co zasiać po zbiorze tak żeby zebrać jeszcze raz kiszonkę ( kukurydzy nie chce siać) w wrześniu zrobić łąkę. Klasa ziemi V
Pozdrawiam
Przepraszam mieszankę gorzowską
Niestety braki wody powodują problemy z sianiem kukurydzy po gorzowskiej Po zbiorze pokosu na wiosnę polecam przetestować podsiew
W tym roku qq pyroxenia na lepszych glebacg da rade po jeczmieniu w opolskim/dolnoslaskim
Kręci mnie ta mieszanka gorzowska nabrałem chęci aby spróbować lecz jak to mówią więksi gospodarze mam nieodpowiednie stado przez co jest dużo kiszonek więc w tym roku poplony na paszę odpuszczam ale za rok jak najbardziej
Ja polecam żyto i wyka skosić to w maju i zasiać kukurydzę tanio wychodzi taki poplon i wmiare dobra pasza i co najważniejsze rośnie to na ziemi słabej i z niskim ph więc polecam tym co mają słabą glebę w średniej kulturze
Ja u siebie zasiałem po jęczmieniu ozimym futernowe w ilości 50 kg . Zebrałem to raz przez pogodę która nie dopisała. Zbiór na początku listopada ilość ciężko określić z 2,5 ha 11 przyczep pottinger siloprofi 2 . Więc myślę nie najgorzej . Białko 18.8 więc chyba też nie najgorzej jak na pierwszy raz . Pozdrawiam fajny i merytoryczny odcinek
Bardzo dobre białko i plon też mega. Jakie nawożenie?
@@maciej_rozanski po jęczmieniu obornik w ilości 35 40 ton . Lubofos 3,5 14 16 w ilości 250 kg ha . Wapno granulowane 500 kg w postaci kredy pH 6.1 dodatkowo przy wielkości 5 -7 cm dałem mocznik w ilości 200 kg I to przez to mógł wyjść w analizie . Teraz wiosna dostała 300 kg saletry i zaczyna się robić fajnie na polu . Klasa 3a 3b
Co myślisz o gorczycy na kiszonkę, dużo osób robi ale zdania o tym są różne
To samo co o rzodkwi oleistej. Zapychacz i mała wartość pokarmowa. Masy teoretycznie sporo, ale bez wartości. Łatwa w uprawie i ma niskie wymagania pokarmowe, dlatego ludzie ją sieją. Mleko po kiszonce z gorczycy jest gorzkie.
@@maciej_rozanski Tak masz racje mleko jest gorzkie po tym.
@@maciej_rozanski lepsza jest rzodkiew oleista niż to żyto
@@thefast8932 Dlaczego tak sądzisz?
@@maciej_rozanski wiem z wlasnego doswiadczenia byki słabo rosły na życie a teraz co roku sieje rzodkiew oleista i inne i ładnie przybierają
Super 👍
Masz sporą wiedzę i potrafisz ją przekazać. Mam pytanie odnośnie podłoża popieczarkowego do nawożenia upraw, co sądzisz na ten temat? Pozdro
Nie stosowałem nigdy więc z doświadczenia nie wiem za dużo. Nikt w okolicy też nie stosował, żebym mógł podpatrzeć jak to działa.
@@maciej_rozanski rozumiem. Mam tanio dostęp do tego i szukam opinii.
@@maciejmagic1237 bierz i się nie oglądaj.
A co na mega słabe gleby? Mam kawałek 6 i to takiej słabej na której nie mogę zasiać żyta więc będzie owies bo nic innego tam nie rośnie ale zostawiać tak gołą ziemię do wiosny mi się nie widzi 😅
Co myślisz chce zasiać zaraz po żniwach i zebrać raz na jesieni na kiszonkę
40 kg zycica wielokwiatowa 20 kg wyki jarej 10 kg owsa 5 kg koniczyny perskiej ?
Owies w tej mieszance jest zbędny bo życica go zagłuszy. Reszta jak najbardziej poprawna.
Subik poszedł 😉 pozdrawiam
Ja ja w zeszłym roku 50 ha mieszanki miedzyplonowej podlaskiej od sowul& sowul moze dwa lub trzy pokosy ale chce zostawić do lipca. Bedzie siana po pszenzycie...
ua-cam.com/video/a2wuXBbW3ms/v-deo.html możesz sobie zerknąć
Zerkne na pewno. Jak cenowo wyszło?
Polecam futtertrio, 10zl kg. 40kg.h też mieszanka trzech zycic.
Też polecam 😅
Tak samo zasialem z lucerna i tez trzeci rok kosze na jesieni dalem obornik i masy mega duzo i wcześnie
A lucernę zagłuszyło czy widać ją w mieszance?
@@maciej_rozanski powiem tak sialem 20 kg lucerny i 25 kg futertrio . jest gęsta mieszanka i lucerny nie zagluszylo w zeszylym roku po drugim pokosie było sucho i była tylko lucerna a jak zaczęło padać to trawa znowu rosła
Witam a co powiecie o poplonie
150 kg owsa i 50 kg wyki jarej ?
Chciałbym dopytać. Czy rzodkiew oleista owies wyka i peluszka na kiszonke po żniwach to dobry pomysł? Głownie chodzi mi o rzodkiew czy może być na kiszonke dla opasow.
Według mnie rzodkiew nie jest odpowiednią rośliną na pasze dla bydła. Brak wartości pokarmowych. Owies + wyka + peluszka jak najbardziej.
@@maciej_rozanski nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat raz pewien pan mi odpisał że stosuje rzodkiew chwali sobie ale musi byc z owsem lub jeczmieniem. Spróbuję zasiać zobaczymy czy będą chciały jeść. Dodam że to tylko na jesień zgolić A w listopadzie lub grudniu pszenżyto przewódkowe będę siał na tym polu.
Co myślisz o zasianiu gorzowskiej po trawie
Cze kolega! Tak wszystko ładnie opowiadasz ale ja zauważyłem jeden duży problem. 2ha ziemi zajęte pod przechowywanie pasz (kiszonka siano kiszonka bele?) Proszę o komentarz.
2 ha to dość sporo. Musisz mieć spore gospodarstwo. Dobra organizacja na placu i może da się to zmniejszyć.
Co zasialbys po grochu na ziarno? I w jakich ilosciach na ha? Mam 10 ha grochu na ziarno,za 2 tygodnie go skosze. I chcialem zasiac cos na poplon dla bydla opasowego. Ziemia ciezka,2 klasa. Pozdr:)
Zależy jakiś masz budżet. Życice z wyką bym zaryzykował. Z ryneczku albo kwalifikat i wyke dorzucić. Bezorkowcem na głęboko i w to zasiać albo orka. W tym przypadku samosiewów grochu masz na plus, ponieważ dodatkowe białko także bezorkowo może być. Azotu nie musisz dużo dawać bo po grochu stanowisko piękne i życica to wykorzysta. Sytuację masz naprawdę fajną. Takie stanowisko ma duży potencjał więc wybrałbym życice ponieważ ona Ci da jak najwięcej masy i wartości. Daj znać co wybierzesz i jak wyszło bo sam w przyszłości mam taki plan aby po grochu zasiać taki poplon. Pozdrawiam
@@maciej_rozanski A czy moglbys podac w kg ile czego bys dal?. Pierwszy raz robie poplony z takim przeznaczeniem. Po zbiorze grochu talerzowka ciezka z walem I siew siewnikiem talerzowym.
Podam Ci kilka opcji a wybierzesz sam co dla Ciebie najlepsze.
1. Życica westerwoldzka z OLX 60kg/ha - 240zł/ha
2. Życica westerwoldzka 40kg + 20 kg wyką jara - 220zł/ha
3. Futtertrio 40kg/ha - 400zł/ha
4. Futtertrio 30kg + 20kg wyką jara - 360zł/ha
Jeden duży pokos lub dwa mniejsze. Zobaczymy na co pogoda pozwoli.
@@maciej_rozanski Wczoraj skosilem groch na ziarno plon 4,5tony z ha. Dzisiaj uprawiam talerzowka na 15 cm. Jutro sieje futtertrio 40kg na ha. Przed talerzowka dalem saletry 150 kg/ha. Zobaczymy co wyrosnie:). W pazdzierniku zbieram I wysiewam wapno z cukrowni 30ton na ha. Mam multitilera I zastanawiam sie czy tym nie pomieszac tego wapna zamiast orki.pozdrawiam:)
b&g-13 milkway poplon ma 40% białka :) jest rewelacyjna, uważam, że sprawdza się znacznie lepiej niż DSV
Miałem BG-13 POPLON i miał 13.5% białka także książki jedno a praktyka drugie.
@@maciej_rozanski i jak ci się to sprawdzilo
A co myślisz o owsie i lubinie żółtym?
Ja sieje owies jęczmień wykę grykę słonecznik kosze w listopadzie lub końcem października potem orka i wiosną wchodzi zboże jare 🙂
Zbierasz prasą czy samozbierającą?
@@maciej_rozanski prasą ale w tym roku myślę zebrać przyczepą 🙂
@@agrokamil1915 Jeśli mógłbym coś podpowiedzieć. Wyeliminuj grykę i słonecznik z tej mieszanki, dorzuć z 10/15 kg więcej wyki.Twoje krowy Ci podziękują.
@@maciej_rozanski w tamtym roku kupiłem taką mieszankę bo nie było wyki wziąłem zasiałem ale gryki tam było znikoma ilość na polu gdzieniegdzie krzaczek moje mamki wchłaniają wszystko hehe . 😁🙂
@@agrokamil1915 Pamiętaj że lepiej karmione marki dadzą więcej mleka twoim cielakom, które szybciej Ci urosną więc można jakiś grosz zaoszczędzić.
Planuję posiać po żniwach saradelę wykę peluszka i owies w jakich ilościach to posiać?
A jak by zasiać słonecznik z wyka i skosić to sieczkarnia?
Jeszcze coś do tego bo może być zbyt rzadki łan.
Super film👍 pytanie uprawiał Pan kiedyś po j.oz proso 30kg + wyka 30kg?
Super materiał, ogrom informacji podany jak na tacy. Na pewno wyciągne z tego wnioski. Nurtuje mnie tylko jeden temat. Mam zamiar po zbiorze przedplonu (owies) zasiać na jesień pszenżyto z wsiewką lucerny. W jakiej normie je wysiewać? Pozdrawiam. :)
Siałem 30 kg gorzowskiej i 47kg pszenżyta rok temu. Na filmie " Żyto na kiszonkę - znalazłem alternatywne" masz pokazane jak to wygląda wiosną. Jeśli na lucerne nie dajesz azotu to myślę że ta dawka 50kg pszenżyta będzie optymalna. Po podaniu azotu, jak zobaczysz w filmie pszenżyto stało się dość bujne.
@@maciej_rozanski planuje na jesień przed uprawą rozrzucić pełną dawkę obronika i na wiosnę najszybciej jak będzie to możliwe około 60kg azotu tzn tylko waham się nad tym czy podać to w formie saletrzaku czy saletry
@@PBroku Jeśli siejesz lucerne to azot z obornika jej kompletnie starczy. Tym azotem z wiosny tylko jej zaszkodzisz.
@@maciej_rozanski Nie uprawiałem nigdy lucerny w czystym siewie. Jak to wygląda po ścięciu pierwszego pokosu i kolejnych z nawożeniem? Stosować? A jeśli tak to jakie?
@@PBroku Po pierwszym pokosie nawóz PK albo NPK czyli Polifoska o małej zawartości azotu. Ilość zależna od zasobności w glebie. Z doświadczenia powiem Ci jedno. Jeśli chcesz zasiać lucernę, a nie wiesz jakie masz pH to zbadaj glebę. Ja utopiłem troszkę pieniędzy, porwałem na lucerne bez znajomości gleby. W tych czasach oszczędzać trzeba. Lepiej wydać 13 zł za próbkę badań gleby niż 600/700zł/ha na nasiona lucerny. Masz dobre pH to siejesz lucerne, jak nie to unormujesz pH i dopiero. Nie chce Ci nic narzucać oczywiście, ale przemysł sprawę.
Witaj. Jaka mieszanke najlepiej zasiac po jęczmieniu ozimym, ziemia 4a 4b
A ta mieszankę z owsa to 200kg na hektar posiać?
Pytanie
Po zasianiu poplony idzie na to wał gładki żeby później swobodnie kosić i nie pourywać dysków w kosiarce?
U nas wałowaliśmy, jest odcinek z sierpnia 2022
No dobrze mówisz, mam do ciebie pytanie. Zasiejemy ta mieszankę i zbiraramy plon jesienią i 1 pokos wiosną. A po zbiorze pokos wiosną następny już nie urośnie czy poprostu zniknie duża część plonu ze względu na warunki??? POZDRAWIAM
Zależy o której opcji mówisz?
@@maciej_rozanski raczej gorzowska
@@adambaszczyk6976 Tak jak mówię w filmie. Gorzowska wg. mnie jest na jeden pokos najbardziej odpowiednią mieszankach, dlatego że po 1 pokosie darń jest rzadsza i odrasta tylko 60% mieszanki czyli życica. Czyli gorzowską siałbym np. po kukurydzy. Możesz zobaczyć na innych kanałach rolniczych " Powrót do korzeni " że zostawiają niektórzy tą mieszankę i się udaje. Np. jeśli zasiejesz sama życice czyli Futternova lub życice kwalfikowaną lub KP 1 TURBO wtedy odrasta 100% darni. Jeden pokos jesienią jeden wiosną. Azot możesz sypać w dużej ilości bo nie ma motylkowych, nie zapominając o siarce. Podsumowując, jeśli chcesz zebrać kilka pokosów lepiej wybrać sama życice, ponieważ większą część odrośnie, mieszanka gorzowska też odrośnie ale na pewno będzie rzadsza i odda mniejszy plon.
@@maciej_rozanski No właśnie po części zrozumiałem to co na filmie mówiłeś 😁i mam taką alternatywę... Mianowicie, zasiać gorzowską zebrać tak jak mówiłeś na filmach te 2 bądź 3 pokos i właśnie po tym ostatnim pokosie lub wczesna wiosną wsiać w to jescze lucrlerne i żyćice. Tak się nad tym zastanawiam ale raczej myślę po 1 pokosie wiosennym, bo wsiać w (girzowską) na wiosnę to. Może zagłuszy (wsiewke).
A jak ty to oceniasz?
Gorzowską kiedy siać po żniwach żeby skosić na jesieni?
Jak najszybciej po zbiorze słomy/zboża.
@@maciej_rozanski jeśli zetnie się na jesieni na wiosnę też będzie plon ?
@@Marci1219 Tak. Tylko trzeba wyżej ciąć jesienią, żeby mieszanka przed zimą się odbudowała i wzmocniła. To pozwoli nam na lepsze przezimowanie i szybszy start wiosną.
Witam, mam pytanie czy jak zrobie talerzówką po ściernisku to mogę w to wsiać poplon z mieszanki gorzowskiej ?
Z moich doświadczeń wynika że w takich warunkach gorzowska nie daje sobie rady, ponieważ ma dużą presję ze strony chwastów i samosiewów, które wymieszasz z ziemią przy uprawie talerzówką.
@@maciej_rozanski dzięki za odpowiedź
Ja próbuję na 6ha mungo z Saatbau.
Na kiszonke ?
@@maciej_rozanski Tak w baloty.
Ja chyba spróbuję owies i wykę bez jęczmienia bo jęczmień ma być na tym kawałku wiosną.
Wtedy możesz delikatnie zwiększyć udział wyki w mieszance, ponieważ owies ma większą masę i może przygłuszyć wykę. Białko na pewno Ci podskoczy.
@@maciej_rozanski a można zamiast jęczmienia dać życice?
@@krzysztoftarkowski6356 Oczywiście ze tak. Białko na plus w tym przypadku.
A jeśli chodzi o azot na jesieni, dawać coś? A jak tak to w jakiej formie?
Zależy pod jaki poplon ?
@@maciej_rozanski Np jak posieje gorzowska i chce zebrać na jesieni to dać coś jej saletry czy zostawić?
@@krystoferekkk3480 Trzeba dać zdecydowanie conajmniej 200 saletry. Nawóz szybko działający czy saletra lub saletrzak.
Ja sieję seradelę w mieszańce z owsem i z każdym pokosem zwiększa się udział seradeli. Tylko w tym roku jest lipa. O ile w pierwszym pokosie było super to później seradela bardzo się przerzedziła. Zastanawiam się czy to jest wina pogody czy coś innego. Dlatego zdecyduję się chyba na tą samą mieszankę na oborniku i podorywce jako poplon. Co o tym sądzisz?
Myślę że mieszanka bardzo fajna. Zastanawia mnie jedynie jaki będzie udział tej seradeli w pierwszym(jedynym) pokosie, ponieważ jest to dość niska roślina i owies może ja przetłumić. Nigdy jej nie siałem i nie wiem w sumie. Wykę siałem z owsem. 25kg/ha wyki i 150kg owsa z jęczmieniem i było sporo wyki, ale dorzucilbym jeszcze wyki dla większego białka.
@@maciej_rozanski wysiewam 170 kg owsa i 50 kg seradeli. Udział seradeli w masie jest porządnie widoczny w pierwszym pokosie. Na moje oko ok 40-45%. W drugim pokosie ok 70- 75%. W kolejnych pokosach zostaje praktycznie sama seradela. Problem polega na koszeniu i grabieniu. Powszechnie stosowane kosiarki i zgrabiarki nie bardzo się do tego nadają. Nawet nie nie bardzo tylko wcale. Chyba że na jeden pokos
@@mariuszb8056 Ja 3 lub 4 pokosów po zwykłej rotacyjnej robię 1 wałek i zgrabiam grabarką gwiazdową 7 i nic nie zostaje ale że nie mam nowocześniej zgrabiarki więc nie mogę porównać
@@pawetak419 też nie mam jakoś nowocześnie a raz jak skosiłem rotacyjną to potem seradela praktycznie nie odbiła. Zauważyłem wtedy popodrywane korzenie przez kosiarkę i zgrabiarkę. Od tego czasu koszę kosiarką listową a zgrabiam pasową i już się to nie powtórzyło. O ile koszenie jest ok bo czasowo podobnie do rotacyjnej czy dyskowej to zgrabianie zajmuje dużo czasu. Może płyciej sieję niż Ty ale tak miałem
@@mariuszb8056 No u mnie co 2 lata na tym kawałku jest siana ta mieszanka i różnie odbijało ale ostatnimi laty dużo suszy było ale ogólnie byłem zadowolony. W tym kosiłem 18 czerwca miałem 20 bel na niecałych 2ha i pewnie jutro będę kosił bo już duża seradela bo tak to jeszcze bym poczekał z tydzień bo codziennie teraz ulewy były to może jeszcze troche by się zwiększyła bo chłodniej nadają teraz a pod koniec tygodnia żniwa będą i nie będzie czasu
Witam a co poleca pan na popolon na kiszonke po żniwach około 4 ha a klasa 3-4...cos co szybko urosnie...chodzi że coś przed zbozem ewentualnie kukurydzą
Zbiór w październiku rozumiem? Po jakim zbożu chce Pan zasiać ten poplon ?
@@maciej_rozanski ogólnie to po pszenicy ewentualnie po mieszance (owies.pszenica i jęczmień).Zbiór w październiku ewentualnie wiosną bo to na stanowisku przed kukurydzą.
Około 2-3 ha
@@maciej_rozanski witam i jak z tym poplonem co by Pan radził coś aby szybko urosło(zbiór w październiku)?
Stanowisko po pszenicy ozimej
Cześć, jaki poplon byś zasiał teraz po świętach na 4 klasie ziemii ? Kiszonka w bale
Jeśli może być to trawa jednoroczna to polecam FUTTERTRIO. Mega plon i niecałe 10zł/kg.
@@maciej_rozanski dwa pokosy będą z tego ? Np. czerwiec i wrzesień ? I ile kilo na 1h?
@@tomaszpiatowski1132 Na pewno będą 2. Jakby była dobra pogoda i wcześnie byś kosił każdy pokos to 3 uzyskasz. Ja siałem koniec marca i 3 pokosu miałem w suchym roku. 30kg trawy + 50kg owsa lub 35/40 samej trawy.
@@maciej_rozanski myślisz że worek trawy 25kg i np 50kg owsa i będzie dobra kiszonka? Zawsze trochę taniej by wyszło
@@tomaszpiatowski1132 Wszytko zależy od deszczu, ale myślę że jak będzie chociaż trochę padało to powinno być dobrze. Jeśli dajesz mniej trawy to musisz sypnąć więcej azotu żeby się dobrze rozkrzewiła i będzie dobry plon.
100 N na słabych glebach wysiejesz i masz pustynie
czy moge zasiać mieszanke gorzowską po owsie i jeczmieniu na klasie ziemi 4 i 5, starym siewnikiem poznaniakiem?
Oczywiście ze tak. Jeśli dobrze ustawisz siewnik to nie ma problemu. Sam siałem poznaniakiem 37kg/ha trawy więc się da. Druga sprawa to dobre nawożenie. Na 5 klasie musisz sporo nawieźć żeby nie zmarnować plonu.
@@maciej_rozanskinawiezienie obornikiem starczy czy dać jakiś nawóz?
@@damianjurga9301 Mieszanka gorzowska lub życica ma spore potrzeby pokaemowe, więc trzeba nawieźć przynajmniej azotem jeśli masz ograniczony budżet. Jeśli możesz sobie pozwolić na zakup jakiegoś NPK to sypnij min. 150kg/ha i min. 200kg saletry. Po 1 pokosie jesienią znowu NPK żeby lepiej się przygotowała do zimy a wiosną 100kg azotu trzeba dać. Zobacz u mnie na filmie. Dałem wiosną niecałe 60kg azotu i była fajna mieszanka bez szału, obok dałem 115kg i był kosmos. Kolega sypnął ponad 100kg czystego azotu i miał dużo większy plon niż mój. Wniosek jest taki, że jeśli stać Cię żeby wydać na mieszankę 500/650zł to głupotą byłoby jej dobrze nie nawozić ponieważ szkoda kasy na tak drogie nasiona.
@@maciej_rozanski ok dzieki a azot siać przed siewem mieszanki?
@@damianjurga9301 Jeśli będziesz przed orką używał grubera lub talerzówki to najpierw azot i NPK, potem wymieszanie nawozów i dopiero orka. Jeśli dasz nawozy po orce i będzie susza to mogą się długo rozpuszczać. Jeśli dasz przed orka to jest większe prawdopodobieństwo, że w niższych warstwach gleby jest większa wilgotność i twoje nawozy się szybciej rozpuszczą, a roślina je szybciej pobierze.
Witam mam pytanie co do mieszanki gorzowskiej czy warto zasiać ją ze zbożem ( np. owies, pszenżyto, żyto) czy lepiej samą mieszankę gorzowska.
Na słabszych glebach o niższej kulturze myślę że tak. Ja siałem z pszenżytem ale jesienią. Po żniwach z racji na temperatury i brak wody może być trochę słabszy efekt. Obejrzyj film " Żyto na kiszonkę - znalazłem alternatywne ".
@@maciej_rozanski Rozumiem dzięki za odp
Owiec,wyka,peluszka sprawdzone w moim gospodarstwie od lat. Prosto i w miarę tanio.
Myślę że wartościowa mieszanka.
Peluszka przemarznie
W jakich proporcjach wysiewasz
Nic nie hodować proste ....
Z owsem na jesień jest ten problem ze choroby grzybowe go zjadają
Siemka co sądzisz o takiej mieszance na kiszonkę słonecznik z wyką , sardela z rzodkwią oleistą
Słonecznik z wyką koszone sieczkarnią - miałoby to sens, ale po żniwach jest za krótki okres żeby to urosło dość duże. Rzodkiew nie jest rośliną która ma jakiś potencjał na kiszonkę, ale seradela owszem np. z owsem.
Ja kiedyś zasialem rzodkiew na spasenie przez mucki masy może było nawet jadły ale potem zdrewniałe a mleka z tego było tyle że krowy co dawały zwykle po 30 l dały 15 może 20
@@ksiezok1342 Dlatego mówię że wartości tyle co nic, a nie o to chodzi żeby narobić zapychacza.
@@maciej_rozanski to jest nic nie warte a dodatkowo 2 krowy oko popsuły przez te badyle, ja teraz sieje rzepak wsuwają to i mleka też sporo
@@maciej_rozanski Ja sieję na wiosnę już dobrych kilka lat seradelę z owsem i na mniejszym areale jedzą krowy od czerwca do końca sierpnia bo cały czas odbija a na trochę większym nie całe 2ha sieję na kiszonkę i robię ok. 20 bel kiszonki na 1 pokos był zbierany 18 czerwca jest 70 do 30 owsa do seradeli bo szybciej rośnie a w tym tygodniu będę kosił 2 pokos i teraz jest na odwrót i jest więcej seradeli liczę na jakieś 12-15 bel
czym odchwaszczałeś mieszankę gorzowską ?
Nie odchwaszczałem mieszanki. Odchwaszczałem kukurydzę po mieszance.
@@maciej_rozanski wydawało mi się w materiale mówiłeś że odchwaszczałeś mieszankę
@@aster453aster2 Mówiłem że koniczyna odbiła ale ją odchwaściłem. Siałem po prostu kukurydzę i musiałem odchwaścić.
A jakie nawożenie ?
Jeśli na 2 pokosy to NPK lub obornik. I ponad 100kg azotu. Dawki w NPK w zależności od zasobności i przedplonu.
@@maciej_rozanski przy mieszance gorzowskiej mogę przekroczyć 100kg czystego N ?
@@mareksikora3925 Większa masa będzie ale mniej motylkowych. Możesz porównać. Pół pola ponad 100 kg azotu, a pół około 70 kg i ocenisz co dla Ciebie jest korzystniejsze. Ogólnie mniej motylkowych to mniej białka, ale może być też tak że dając więcej azotu będziesz miał większe białko mimo że motylkowe będą zdominowane przez życice. Trzeba byłoby zrobić analizę i porównać ciężko mi powiedzieć.
@@maciej_rozanski okej raczej postawie na mniejsze nawożenie, dzięki za odpowiedz
Żyto jarę z wyką jarą polecam
Szybko rośnie to żyto jare ?
2 miesiące i można już robić kiszonke. U mnie po jęczmieniu ozimym po 3 dniach od zasiania już było rządki widać.
U Ksawerego jest o tym życie jarym siali je po życie z wuką ozimą na kiszonkę potem mieli ziarnko i słomę
jak bedzie sucho to zyto dostanie kłos i bedzie słoma w 2019 przerabiałem to i niewypał
A co sądzisz o qq z słonecznikiem? Ja w zeszłym roku tak zrobiłem i luks było tylko dałem 25 kg słonecznika i 50 kg QQ paszówki i z plonu byłem zadowolony ale w tym roku pakuje też całości 75kg ale mniej słonecznika więcej QQ
Po żniwach to siałeś?
@@maciej_rozanski tak
W tamtym roku to było gdzieś między 25 lipca a 1 sierpnia
Talerzówka na głęboko i siew zwykłym agregatem uprawowo siewnym
@@pewienrolnikzodzkiego5414 I kiedy kosiłeś?
gorzowska kosztuje 6 zł po co przepłacać za orginał
Ja kupiłem w tamtym roku podróbke i dziękuję. Słoma + słonecznik i trochę chwastów dostałem gratis. Nie była nawet owiana. Zapakowana w ładnym worek, "PRAWIE" jak z centrali.
@@maciej_rozanski ryzyk fizyk coś za coś . orginał zawsze preferowany i polecany , ale natura nasza skłania do oszczędności i poszukiwań
@@czarus489 Warto spróbować tego jestem pewnien, ale mniejsza ilość na pierwszy raz.
@@maciej_rozanski siejemy 4 ha po mieszance zebranej na kiszonkę pół na pół dla porównania . jak nie będzie różnicy to dostawca zostanie do współpracy
@@czarus489 Oby Ci się trafiła mieszanka godna polecenia .
A co myślisz o owsie z jęczmieniem i do tego rzepak tak z 10 kg? Na kiszonkę oczywiście....Poza tym materiał super.Pozdrawiam👍
Rzepak nie ma wartości pokarmowych więc według mnie odpada. Wyka, seradela, owies, jęczmień, życice szybko rosnące. W uzasadnionych przypadkach koniczyna oraz słonecznik.
@@maciej_rozanski Dzięki za podpowiedź
@@grwojcik5202 Nie ma problemu.
Czy kukurydza nie jest słabsza po poplonie?
Oczywiście że jest. Koledzy na mojej wiosce w plonie głównym osiągają dużo większe plony. Widoczne okiem.
Do kiedy zasiać mieszankę gorzowską żeby skosić tylko raz wiosną?
Do końca września jest termin optymalny. Ludzie sieja i później ale musisz się liczyć z tym że jeśli nie trafisz na ciepłą jesień to możesz zebrać słabszy pokos lub w opóźniony terminie.
@@maciej_rozanski dzięki
Ja w tym roku chcę posiać żyto z wyką i koniczyną.
O pierwszy