3 Podstawowe Typy Ostrzałek do Japońskich Noży

Поділитися
Вставка

КОМЕНТАРІ • 52

  • @hamer5336
    @hamer5336 Рік тому +2

    Ponownie te mityczne Japońskie noże. Filmik bardzo dobry, merytoryczny i zawierający sporo fachowej wiedzy. Ale widać że ten przesympatyczny jegomość dał się nabrać na tą magiczną wyjątkowość noży japońskich, jako czegoś co jest ponad wszystko :)

  • @sgs6293
    @sgs6293 3 роки тому +2

    Dopiero Cię poznaje ale super odcinek fajnie mówisz i konkretnie na temat. Też byłem amatorem a teraz już wiem co nieco więc szacun za to co mówisz bo zgadzam się w 100 %. Pozdrawiam

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  3 роки тому

      Dzięki wielkie za miłe słowa. Staramy się, by było wszystko wyjaśnione, jak trzeba.
      Pozdrawiam Krystian

  • @Indyk12pl
    @Indyk12pl 3 роки тому +2

    Super film super gość czemu w telewizji Cię nie puszczają? Leci sub :)

  • @smakkujaw
    @smakkujaw 3 роки тому

    Bardzo dziękujemy za film.

  • @tomasztomasz2996
    @tomasztomasz2996 3 роки тому

    Super wiedza. Gratulacje

  • @SZTILER
    @SZTILER 3 роки тому +3

    A czym ostrzyć noże zwykłe kuchenne?

  • @davidson5940
    @davidson5940 4 роки тому

    Czekałem na nowy odcinek, dzięki

  • @vankwas3474
    @vankwas3474 3 роки тому

    No nareszcie ktoś z pojęciem

  • @tomekidomek
    @tomekidomek 4 роки тому

    Genialna porcja wiedzy ! Super film

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  4 роки тому +1

      Przepięknie - podwójnie - dziękuję w imieniu całego zespołu - za słowa wsparcia. Robimy co się da, bo nasza branża dziwna, trzeba się szkolić i wspomagać Klientów, żeby nie wyrzucali pieniędzy na coś niedobranego. :)

    • @tomekidomek
      @tomekidomek 4 роки тому

      @@GrupaNasTroje tym bardziej gratuluję że jest haryzma i odwaga do mówienia prawdy. Jestem tego samego zdania, że kupując rzeczy "znacznie" tańsze tracimy dwa razy. Oglądam dalej ;)

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  4 роки тому

      Piękne dzięki w imieniu zespołu. Powodzenia przy kanale, niech się mocno rozwija! :)

  • @alepatent-pl
    @alepatent-pl 3 роки тому

    Świetny materiał !

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  3 роки тому +1

      Dziękuję w imieniu swoim i zespołu

  • @paweswiatek7592
    @paweswiatek7592 3 роки тому

    Witam,
    Kupiłem kamienie Taidea 240/1000/3000 czy jest to dobry zestaw do noży kuchennych Gerlach? czy może wypolerować ostrze na skórze finalnie?

  • @LL81LL81
    @LL81LL81 3 роки тому +2

    Witam. Miesiąc temu zakupiłem kamienie syntetyczne zwilling twin. Przez ten czas naostrzyłem + - 20 noży, głównie niskiej jakości. Moje pytanie, czy to normalne, że kamień o gradacji 250 bardzo się wytarł? Czy może za bardzo dociskam przy ostrzeniu? Po miesiącu jest 5 mm ubytku i zrobiła się tzw.łódka. Inne gradacje tych kamieni są bez zarzutu.Pozdrawiam.

    • @locositek
      @locositek 3 роки тому +4

      Aż takim znawcą nie jestem ale skoro inne kamienie mają się dobrze a ten jeden nie,to być może trafił się bubel,jakiś błąd w produkcji,który ktoś przegapił. Co do ostrzenia to z doświadczenia wiem,że optymalnie dobrym jest lekki nacisk,właściwie wystarczy tylko utrzymać nóż w palcach i pocierać o kamyk pod stałym kątem żeby ostrze nie było"okrągłe". Dzięki temu ziarno dobrze zbiera materiał ,nie tępi się(bo te ziarenka mają swoją ostrość) ,nie jest "wyrywane" z powierzchni kamienia(co wydłuża jego żywność) i nie robi się na końcu ostrza nadmierny zadzior choć i tak będzie powstawał,dlatego im bliżej końca ostrzenia dobrze jest pocierać raz lub dwa stronę noża na przemian aby się go pozbyć. Skoro już się rozpisałem to wspomnę coś o moczeniu kamieni. Mówi się często,że to po to aby nie przegrzać noża. Ciężko mi jest z taką opinią się zgodzić. Szlifieką tak,ale ręcznie? Nie bardzo. Wyższą temperaturę nabierze podczas mycia lub krojąc ciepłe/gorące np. mięso. Woda ta ma za zadanie wypłukiwać z pomiędzy ziaren kamienia zebrany materiał tzw. błotko aby nadal dobrze ostrzył . Dobrze jest płukać kamień dość często żeby był czysty,ostry i wydajny.
      Jakby co to nie próbuję się wymądrzać tylko podzielić obserwacjami i doświadczeniem. Jestem amatorem ale od lat lubię ostrzyć co tylko się da.
      Pozdrawiam.

    • @LL81LL81
      @LL81LL81 3 роки тому +1

      @@locositek Dzięki za wyczerpującą odpowiedź i pomoc. Pozdrawiam.

    • @locositek
      @locositek 3 роки тому +2

      @@LL81LL81 proszę bardzo.
      Cieszę się , że to mogło być pomocne. Jakby co kiedyś,postaram się pomóc .

    • @damianmacherzynski6584
      @damianmacherzynski6584 3 роки тому

      @@locositek Hej ;) mam pytanie odnośnie ostrzenia nożyczek a dokładniej firmy KAI. Czy podczas ostrzenia nożyczek mam kierować się tymi samymi zasadami co w przypadku noży ( jedynie zmienić kąt ? Oraz nie ostrzyć "wewnętrznej płaskiej części ? )

    • @locositek
      @locositek 3 роки тому +3

      @@damianmacherzynski6584 Hej ;) przy ostrzeniu noża nie trzeba zmieniać kąta ( no chyba że chcesz lub taka jest konieczność) tylko go utrzymać żeby ostrze się nie " zaokrągliło " , wtedy idzie jak w masło 😉 .
      Co do nożyczek:
      to bez względu na firmę ostrzy się górną krawędź. Jak ma się pewną rękę można lekko nawet kątówką 🙂 ale żeby ich nie zniszczyć najlepiej ostrzałką. Kąta lepiej nie zmieniać, ma być duży nie jak w przypadku noży, jest trwalszy.
      Wewnętrzną stronę warto później lekko " szlifnąć " aby pozbyć się zadziora bo i tak powstanie. Niby przy cięciu sam się usunie ale po co mają się uszkodzić ostrza. Strony wewnętrzne są nieco zaokrąglone wgłąb i wygięte ( jak się przyjrzeć to widać ) aby jak najmniejszą powierzchnią o siebie tarły, wtedy idą lekko. Równe też tną elegancko ale palce bolą bo ciężej pracują 😉
      Wystarczy położyć je płasko na ostrzałce i szlifnąć, ale naprawdę lekko bo tam też jest jakiś kąt i gdy się zmieni ostrza mogą nie " obcierać " o siebie, a co za tym idzie nożyczki niczego nie przetną.Zadzior znika, ewentualne małe uszkodzenia też.
      Gotowe.
      Jak wyżej wspominałem jestem amatorem , nie mam doktoratu z dziedziny ostrzeżenia ale mam nadzieję że trochę pomogłem 🙂
      Pozdrawiam 🙂

  • @gajawolf8240
    @gajawolf8240 4 роки тому

    Bardzo chętnie zobaczyłabym prezentacje garnków PRIMA MATERA De Buyer, gotowanie w nich, czyszczenie, polerowanie:) dziękuję i pozdrawiam

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  4 роки тому +1

      Witam serdecznie, zabieramy się do Primy Matery. Problem tylko w tym, że - by używać naczyń - musimy je kupić. Tak to, niestety, w naszej branży działa. Mało który dystrybutor rozumie, że skoro Klienci mają poznać jego sprzęt, trzeba je pokazywać w akcji. Proszę mi wierzyć, czasem ręce opadają, kiedy nie ma znikąd wsparcia. Naczynia, owszem, możemy wypożyczyć, ale wtedy pokażemy tylko, jak wyglądają. :( Gotować będziemy, kiedy je kupimy. Problem, bo lista sprzętu do kupienia długaśna. Ale, damy radę. :) pozdrawiam w imieniu całego zespołu, Krystian

  • @Jakub_Jan_Sferyczny
    @Jakub_Jan_Sferyczny 8 місяців тому

    u Was w sklepie Shapton Glass Stone 50202 jest kamieniem syntetycznym, w innych sklepach dokładnie też Shapton Glass Stone 50202 o takim samym wyglądzie jest już kamieniem ceramicznym i trzeba go pierwszy raz moczyć 6 minut.
    Czy są różne wersje "Shapton Glass Stone 50202" czy w wielu miejscach jest błąd?
    Nie wklejam linku do tamtych miejsc, żeby nie wyszło że reklamuję konkurencję.. a ja jedynie chcę poznać prawdę, bo teraz to już niczego nie jestem pewien.

  • @djecek
    @djecek 2 роки тому

    Rozumiem ze ceramiczne są wykonane ze spoiwem ceramicznym i tutaj należałoby powiedzieć jaku jest typ tego spoiwa zgodnie z obowiązującymi normami (spoiwo otwarte zamknięte, twarde lub miękkie, twardość spoiwa i typ AlO3 chociaż domyślam się ze to jest pewnie jakiś elektrokomunikacji ewentualnie monokryształ) Kamienie syntetyczne potraktowałeś tak po łebkach ze tylko mogę wnioskować ze spoiwem są żywice. Nawet nie wiadomo czy scierniwem jest AlO3 czy SiC.
    Ogólnie odcinek ok dla ludzi którzy nie maja wiedzy i poczują się lepiej jak wydadzą więcej pieniędzy nawet nie wiedząc dlaczego.
    Ogólnie kanał przyjemny - oglądam.

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  2 роки тому +1

      Witam, od zawsze powtarzam, że nasze filmy skierowane są dla szerokiego grona odbiorców, nie zaś 5 specjalistów z danej branży. Niewielu chce wiedzieć, co jest materiałem ściernym, za to chcą mieć pewność, że taki a taki kamień da radę z ich nożami. Nota bene - japońscy producenci ostrzałek nie mówią o tym, co mają w swoich produktach. Często są to rozwiązania na tyle autorskie, że boją się tanich i nieudolnych podróbek z Chin.
      Kasumi, Chroma, Shapton, czy Minisharp nie muszą tłumaczyć się z tego, że robią kamienie dobre, czy wręcz bardzo dobre. To standard, który dla wielu innych producentów jest nie do odtworzenia.
      A co do norm, te europejskie nie mają żadnego zastosowania w USA, czy Japonii. Stąd próba ujednolicenia produkcji, a co za tym idzie specyfikacji i procesu technologicznego takich kamieni nie ma sensu.
      I chociaż mam do czynienia z kulinariami od 1993 roku, mnie samemu jest zupełnie obojętne, co w danym kamieniu jest zawarte. Ma współgrać z taką, czy inną stałą i tyle
      Zresztą, kazać komuś badać właściwości fizyczne kamieni do ostrzenia, to tak jakby zwykłemu pasjonatowi oglądania filmów, czy sportu kazać przy zakupie telewizora dogłębnie zbadać technologię pikseli, mini Led, czy typów matryc. Teoretycznie można z tylko po co?
      Mam często wrażenie, że jak już ktoś zagłębia się w dany temat, od razu wymaga, by wszyscy podzielali jego pasję. Ale to utopia i chyba nie ma sensu z tym dyskutować.
      Pozdrawiam Krystian

    • @djecek
      @djecek 2 роки тому +1

      @@GrupaNasTroje dzięki za odpowiedź. Zgadzam się że każdy powinien mieć własne zdanie. Może po prostu spodziewałem się czegoś więcej w tym odcinku.

  • @tomaszkargol2794
    @tomaszkargol2794 2 роки тому

    A ostrzałka typu anysharp jest dobra do takich nozy?

    • @Owieczkin
      @Owieczkin 2 роки тому

      Anysharp to zdzierarka. Nadaje się tylko do zdzierania metalu z wyszczerbionego noża. Po użyciu tworzy się grat z jednej strony ostrza, dlatego ma się wrażenie ostrości, które jednak szybko mija gdy grat się odłamie.

    • @tomaszkargol2794
      @tomaszkargol2794 2 роки тому +1

      @@Owieczkin fakt zdziera jak cholera i to z jednej strony bardziej. Tak jak mówisz. Czyli czas rozejrzeć się za kamieniem do ostrzenia...

    • @Owieczkin
      @Owieczkin 2 роки тому +1

      @@tomaszkargol2794 po taniości chiński czterostronny diament się nada. Jak Pan z niego "wyrośnie" to nadal się przyda do regeneracji kamieni wodnych czy innej brudnej roboty ;)

  • @mariuszowczarkiewicz2042
    @mariuszowczarkiewicz2042 2 роки тому

    Witam jakie noże pań poleci do 600 zł

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  Рік тому

      Witam, gdzieś umknęło mi Pana pytanie. O jaki typ i długość noża chodzi? Gyutoh, czy jakiś inny? Dd typu noża i samej długości będzie zależała cena.
      Załóżmy, że chodzi Panu o nóż kucharza (Gyutoh) - w podanej cenie proszę spojrzeć na, np. takie: prestizowakuchnia.pl/noze-japonskie-tojiro/s-pro-tojiro/typ-noza,noz-kucharza-gyutoh/dlugosc-ostrza,do-18-cm,do-21-cm
      pozdrawiam Krystian

  • @przemysaw6660
    @przemysaw6660 2 роки тому

    kamienie ceramiczne Taidea są dobrej jakości ?

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  2 роки тому

      Witam, jeśli mamy do naostrzenia klasyczne, europejskie noże, takie kamienie posłużą ok, ale do twardych stali noży japońskich wybrałbym jednak coś lepszego. Pozdrawiam Krystian

    • @przemysaw6660
      @przemysaw6660 2 роки тому

      ​@@GrupaNasTroje Twarde to znaczy Jakie ? 56 HRC jak Global , czy zdecydowanie twardsze.Bo to też japońskie noże. Od ilu stopni HRC nóż jest dobry i gwarantuję długie "trzymanie" ostrości. Są noże europejskich firm, które deklarują twardośc na poziomie 58 HRC (pytanie, czy tyle faktycznie mają) ale też i sporo o twardości 54-55 HRC (plastelina) o braku twardości w opisie nie wspominając, jak na przykład słynne Victorinox nawet z serii Grand Maître, o tych z niższej półki nie wspominając.

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  2 роки тому +1

      @@przemysaw6660 witam, kamieni Taidea z racji stosunkowo słabej jakości korundu użyłbym raczej do noży 58-60 HRC. Twardsze stale wyłącznie na lepszych kamieniach z Japonii.
      Kłopot z kamieniami Taidea jest taki, że wyjątkowo szybko możne je zeszlifować w porównaniu z ostrzałkami japońskimi stąd koszt zakupu 2, czy 3 gradacji tylko początkowo wydaje się być ok. Naostrzyć naostrzą, ale tempo ścierania i konieczność ponownego zakupu po roku- półtora jest dla wielu nie do zaakceptowania.
      Przy stalach od 60 HRC w górę dosłownie widać, jak niemal w oczach kamienie Taidea znikają.
      Drugi problem, są "głośne" - dźwięk przesuwania dobrego noża po takim kamieniu wywołuje ciarki 🤪
      I to, co je szybko dyskwalifikuje - po kilku ostrzeniach noże zaczynają się po nich ślizgać i z ostrzenia nici.
      Pozdrawiam Krystian

    • @przemysaw6660
      @przemysaw6660 2 роки тому

      @@GrupaNasTroje O, i to jest bardzo merytoryczna odpowiedź. Teraz wiem na czym stoję.

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  2 роки тому +1

      @@przemysaw6660 witam, nie chciałem negować mocy kamieni Taidea, ale piszę z własnego doświadczenia. Kiedyś te kamienie były całkiem dobre, sam mam u siebie kilka starych, ale parę lat temu poziom Taidea mocno obniżyła, a na rynku pojawiły się kamienie mocniejsze, dłużej trwające.
      Pozdrawiam Krystian

  • @robertwysocki1853
    @robertwysocki1853 4 роки тому

    Przychodzę tutaj z małym pytaniem nie związanym z treścią odcinka.Po zakupie noża japońskiego jeszcze nie wiem dokładnie jakiego chciałbym mieć możliwość bezpiecznego transportu praca dom dom praca. Mógłby mi Pan jakoś doradzić web sprawie?

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  4 роки тому +3

      pozostaje albo torba na noże - tylko wtedy będzie sporo pustego miejsca. Albo saya, czyli drewniana pochwa na nóż. Są ludzie, którzy je robią na zamówienie. Oryginalne saye ma tylko marka Mcusta Zanmai. Tyle, że saya kosztuje i 200-300 zł. Można też pokusić się o noszenie noża w pudełku - czasem producent daje coś twardego, ale to sporadycznie. Jest jeszcze inne rozwiązanie - może Pan kupić pudełko na długość noża i piankę tapicerską wyścielić środek. Można tez sobie wyciąć w piance wzornik na formę noża, wtedy leży bezpiecznie, pozdrawiam, Krystian

    • @robertwysocki1853
      @robertwysocki1853 4 роки тому

      @@GrupaNasTroje Dziękuję za pomoc.

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  4 роки тому

      @@robertwysocki1853 Nie ma za co!

  • @Dimasq123
    @Dimasq123 9 місяців тому

    Złotych złotych złotych złotych złotych. Złoty to jest kolor. Dolar - dolarów. Złoty - złotych. Euro - eurów. Jeden złoty, dwa złote, trzy złote, cztery złote, pięć złotych, sześć złotych, CH YCH TYCH!

  • @nino9321
    @nino9321 Рік тому

    Slava gierojom!

  • @arekdd
    @arekdd 3 роки тому

    Pokaz jak ostrzyc a nie prezentacja gradacji kamieni

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  3 роки тому +1

      Witam, na ostrzenie też przyjdzie czas... jestem po długim pobycie w szpitalu, zbieram siły, by tworzyć nowe filmy. pozdrawiam Krystian